Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Plaćanje carine i PDV-a na dječja kolica i nosilice

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    21

    Početno Plaćanje carine i PDV-a na dječja kolica i nosilice

    Zanima me kako ide s plaćanjem carine i PDV-a za dječju opremu naručenu preko Interneta - našla sam na par tema kontradiktorne navode o tome pa me zanima točna informacija plaća li se carina na dječju opremu ili ne - našla sam na tvrdnje da se ne plaća (već samo PDV), a isto tako i navode da se plaća (i to ne samo na cijenu naručene robe, već i na poštarinu bez obzira što je ona zasebno iskazana na računu!?). Ukoliko je dječja oprema oslobođena plaćanja carine, znate li možda u kojem propisu je to navedeno? Spadaju li i kolica i marame u dječju opremu? Što se tiče plaćanja PDV-a, plaća li se on na cijenu robe bez ili sa uračunatom carinom te plaća li se PDV i na poštarinu? Je li granica za plaćanje PDV-a još uvijek 300 HRK? Ako netko zna propise kojima je to regulirano, molim da ih navede.

  2. #2
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Za stvari naručene iz EU se plaća samo PDV, ne carina. Za stvari naručene izvan EU mogu ti naplatiti i jedno i drugo.

  3. #3
    znatizeljna avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    347

    Početno

    Imaš to nedje crno na bijelom?
    moram se ići svađati u carinarnicu pa da imam neki dokaz

  4. #4
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj znatizeljna prvotno napisa
    Imaš to nedje crno na bijelom?
    moram se ići svađati u carinarnicu pa da imam neki dokaz
    Vjerojatno ima negdje na stranicama carinarnice, ja nisam nikad tražila...

  5. #5
    josie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,438

    Početno

    Citiraj TeddyBearz prvotno napisa
    Za stvari naručene iz EU se plaća samo PDV, ne carina. Za stvari naručene izvan EU mogu ti naplatiti i jedno i drugo.
    krivo.
    za stvari proizvedene u EU ne plaća se carina, ali nije bitno odakle su uvezene.

    a proces carinjenja i pdv-a ide ovako:
    dakle, na cijenu koju si platila naručivši proizvod, skupa sa poštarinom, uračunava se carinska stopa.
    zatim se na taj ukupan iznos uračunava PDV.

    apsurdno i nevjerovatno u svakom koraku, ali nema druge.

    I dječija oprema ima neku carinsku stopu, nije 0, ali nemam pojam kolika je.
    odjeća je 14 %, a obuća 12%

  6. #6
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj josie prvotno napisa
    Citiraj TeddyBearz prvotno napisa
    Za stvari naručene iz EU se plaća samo PDV, ne carina. Za stvari naručene izvan EU mogu ti naplatiti i jedno i drugo.
    krivo.
    za stvari proizvedene u EU ne plaća se carina, ali nije bitno odakle su uvezene.
    Oho, znači ako iz Amerike uvezeš nešto proizvedeno u EU ne smiju ti naplatiti carinu na to?

  7. #7
    mamabanana avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    u službi njihovih visočanstava
    Postovi
    287

    Početno

    da, bitna je zemlja podrijetla/proizvodnje.

  8. #8
    josie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,438

    Početno

    Citiraj mamabanana prvotno napisa
    da, bitna je zemlja podrijetla/proizvodnje.
    i to mora biti dobro naglašeno na prizvodu.
    znači ako je proizvod , recimo, francuski, ali je napravljen u kini, nula bodova.
    dakle, baš mora pisati made in EU ili točna europska zemlja u kojoj je proizvedeno.

  9. #9
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj josie prvotno napisa
    Citiraj mamabanana prvotno napisa
    da, bitna je zemlja podrijetla/proizvodnje.
    i to mora biti dobro naglašeno na prizvodu.
    znači ako je proizvod , recimo, francuski, ali je napravljen u kini, nula bodova.
    dakle, baš mora pisati made in EU ili točna europska zemlja u kojoj je proizvedeno.
    E pa stvarno...

  10. #10
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Ima li netko frisko iskustvo s prelaskom granice s kolicima kupljenim u Sloveniji?
    Znam da se ne placa carina, ali bi bilo jako lijepo da mi ne naplate PDV. Iznos kolica 3u1 ce biti nesto manji od 500 €. Cula sam da Slovenci za iznose manje od 500 € prilikom trazenja povratka DDV-a ne dojavljuju nasim carinicima. Zna netko nesto o tome?

  11. #11
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Često prelazim granicu i po mom iskustvu neće javiti za manji iznos, ali opet ovisi o čovjeku na koga naiđeš.
    I naši mogu vidjeti kad se parkiraš sa strane i odeš potvrditi papir za DDV. I tada naplatiti ne samo PDV, nego i kaznu ako ne prijaviš stvar.
    No, za dječje stvari nisu mi nikad ništa pitali. Nadam se da ćeš i ti proći lagano.

  12. #12
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Mozda je najbolje nasem cariniku pokazati racun (sigurno ce vidjeti i dio kolica jer mi sva 3 dijela ne stanu u prtljaznik) pa se mozda smiluje jer je djecja oprema u pitanju. Radi se o GP Bregana.
    Beti3 hvala na savjetu!

  13. #13
    arlena avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    505

    Početno

    nadam se da netko zna
    znaći, kupili bi kolica u mađarskoj,sloveniji ili srbiji (zbog cijene , naravno ) koliko znam nema carine s prve dvije zemlje, a sa srbijom? jel naši carine ako uvoziš iz srbije?
    naravno ,kolica su proizvedena u eu
    i šta je s pdv-om ako bi kupili kolica u mađarskoj ili sloveniji? jel to ovisi o "dobroj volji" carinika il to više ne naplaćuju?

    pliz ako netko zna

  14. #14
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Carina i pdv se ne placa unutar eu. Ako uvozis iz srbije, vjerojatno tamo mozes dobiti povrat njihovog poreza, provjeri. Kod nas placas pdv (jel ima jos ona niza stopa pdva za djecju opremu) i ako je predvidjena carina. Najbolje nazovi nasu carinu pa pitaj koliki je pdv i carina na djecja kolica. I ako je ispod 1000 kn, a vi idete autom po njih, onda nema ni carine ni pdva, eventualno dobijete povrat poreza u srbiji.
    Mi smo kupili kolica u bih i samo ih prevezli u autu.

  15. #15
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    991

    Početno

    Nedavno sam kupovala kolica putem web shopa iz UK i nisam imala nikakve dodatne troškove. Dobila sam popust i paket pelena na poklon. Kolica mi donijeli na kućna vrata. Prije pet godina kad sam isto tako kupovala za stariju djecu, platila sam carinu, ali tada još nismo bili u EU.

  16. #16
    arlena avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    505

    Početno

    hvala na odgovorima. mislim da će bit opcija da mi kumovi dovezu iz slovenije. zapela sam za bebetto pascal 3u1 , kod nas su 4500, u srbiji cca 3300 a u sloveniji 3600
    samo me bilo strah pdv-a da ne naplate , al kad tog nema , isplati se

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •