Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 133

Tema: Kažnjavanje u vrtiću?

  1. #1
    choko avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    RIJEKA
    Postovi
    285

    Početno Kažnjavanje u vrtiću?

    istražujem,istražujem i lagano nervoza raste. uz loše uvijete vrtića tlak mi diže MM sa stavom.
    Mene zanima koliko je učestalo kažnjavanje djece u vtiću i na koji način.Čitajući malo o iskustvima vidim dosta loših ...svega toga me strh i u tim trenutcima sam iskljuciva.
    MM kaže da sa isključivim stavovima jedino rješenje mi je ostati doma.I naravno da sam luda od svega.
    mene zanim tražim li puno ako očekujem NEkažnjavanje?
    Slanje u kut za mene nije zanemarivo i smatram da nije odgojna tehnika MM kaže da on nema traume iz vrtića i da im je to slanje u kut bila sprdnja.Meni to nije sprdnja.

    Eto istresla sam se i hvala vam na ovom prostoru

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    vrtići danas nisu ono što su bili prije 20-ak godina i ne treba im pristupati s tako negativnim stavom unaprijed...

    inače, danas se u vrtićima eventualna kazna provodi da se djetetu kaže sda sjedne za stol (može uzeti i igru koju želi), da malo promisli o svom ponašanju i jednostavno se umiri...isto tako se djetetu daje izbor da izabere što će raditi a da to bude smirenije, da ne narušava igru prijatelja i sl. (ovisno o problemu koji teta ima s djetetom) ali da bi i do takvog postupka tete došlo, tome prethodi nekoliko puta razgovora, dogovora i sl.

    naravno, uvijek postoje iznimke među tetama, ali otprilike ovako bi trebalo raditi

  3. #3
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Kod nas u vrtiću je ovako kao što je bubička opisala.
    I to odvajanje ne mora uopće imati taj negativan prizvuk kazne.
    Nekad je djetetu potrebno da je koju minutu nasamo i malo se smiri, ohladi od neke užarene situacije.

    Nikad nisam čula za slanje u kut.
    Mislim da o tome možeš slobodno popričati s tetama.
    Meni je moje dijete to sve samo ispričalo.

  4. #4
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    i kod nas je bilo kao kod anci i bubičke. ako bi se situacija užarila, a neko dijete onako podivljalo skroz, sjeo bi na stolicu hladilicu, s nekom igračkom, da se malo umiri. nije to bila neka posebna stolica nego bilo koja stolica u vrtiću.
    isto - ispričao juraj.
    a u vrtiću su na vratima imali obješena osnovna pravila kojih su se djeca u većini slučajeva lijepo pridržavala.

  5. #5
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    evo i kod nas je kao kod anci i bubičke. Vidjela vlastitim očima jer smo kasnije krenuli s adaptacijom.
    Stvarno ništa što bi se dalo doživjeti kao neko kažnjavanje, teta je odvela curicu da sjedne za stol i ponudila joj 2-3 igračke. Nakon 1-2 minute malena se sam dignula od stola i nastavila lijepo igrati s djecom. Povod "kažnjavanja" je bio taj što je udarala drugo dijete.
    Moram priznati da je meni bilo puno lakše ostaviti G u vrtiću nakon što sam to vidjela.

  6. #6
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    e kod nas se šalje u kut...i u kutu se plače jer si bio zločest...
    prebolesna metoda zbog koje sam jurišala na razgovor. šta se promjenilo? ništa! oni i dalje idu u kut i u kutu se plače. jer si bio zločest!

  7. #7
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj petarpan prvotno napisa
    e kod nas se šalje u kut...i u kutu se plače jer si bio zločest...
    prebolesna metoda zbog koje sam jurišala na razgovor. šta se promjenilo? ništa! oni i dalje idu u kut i u kutu se plače. jer si bio zločest!
    a da dođe TM, pa da tetu malo stera u kut???

    mislim da bi kod mene tak završilo...

  8. #8
    choko avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    RIJEKA
    Postovi
    285

    Početno

    Citiraj petarpan prvotno napisa
    e kod nas se šalje u kut...i u kutu se plače jer si bio zločest...
    prebolesna metoda zbog koje sam jurišala na razgovor. šta se promjenilo? ništa! oni i dalje idu u kut i u kutu se plače. jer si bio zločest!
    o Bože! Eto toga me strah!
    Znam da trebam gledati pozitivno ,al sam nekako uzela sve stvari kao moguce jer sam čitala iskustva.

    Ok tete moraju imati nešto da ih umire .Premalo ih je,djece su djeca i mi sami pludimo nekad s njima.
    Moj N je velika pricalica i znati ću sve događaje iz vrtića.

    Ja imam traumu iz vrtića.Kratko sam išla i bilo mi je užasno.Bila sam mirna i nisam bila kažnjavana ,al druga djeca bila su u kutu.

    Zato sam u os. školi uredno morala sjediti na stolici rukama iza leđa na naslonu bez pomaka.I tako nas 32 .Doslovno da se muha čuje.

    Imala sa zanoktica i zbog toga sam pomaknula ruku .Učiteljica me prozvala pred razred i odvalila mi šamarcinu.Prva u životu.
    Od nekog straha roditeljima nisam rekla i sad mi je žao!
    A ona još radi u školi...

  9. #9
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    choco, ja nisam imala dilema oko slanja djeteta u vrtić... nisam imala drugog izbora - i stvari sam rješavala u hodu.

    moraš se malo prizemljiti... obzirom na tvoje iskustvo iz škole (i ja sam imala takvo, uključujući i pljusku!) - znači li to da nećeš dijete upisati u školu????


    naša iskustva su NAŠA.. ajmo ne raditi projekciju na djecu...

  10. #10
    choko avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    RIJEKA
    Postovi
    285

    Početno

    Citiraj petarpan prvotno napisa
    e kod nas se šalje u kut...i u kutu se plače jer si bio zločest...
    prebolesna metoda zbog koje sam jurišala na razgovor. šta se promjenilo? ništa! oni i dalje idu u kut i u kutu se plače. jer si bio zločest!
    o Bože! Eto toga me strah!
    Znam da trebam gledati pozitivno ,al sam nekako uzela sve stvari kao moguce jer sam čitala iskustva.

    Ok tete moraju imati nešto da ih umire .Premalo ih je,djece su djeca i mi sami pludimo nekad s njima.
    Moj N je velika pricalica i znati ću sve događaje iz vrtića.

    Ja imam traumu iz vrtića.Kratko sam išla i bilo mi je užasno.Bila sam mirna i nisam bila kažnjavana ,al druga djeca bila su u kutu.

    Zato sam u os. školi uredno morala sjediti na stolici rukama iza leđa na naslonu bez pomaka.I tako nas 32 .Doslovno da se muha čuje.

    Imala sa zanoktica i zbog toga sam pomaknula ruku .Učiteljica me prozvala pred razred i odvalila mi šamarcinu.Prva u životu.
    Od nekog straha roditeljima nisam rekla i sad mi je žao!
    A ona još radi u školi...

  11. #11
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Citiraj petarpan prvotno napisa
    e kod nas se šalje u kut...i u kutu se plače jer si bio zločest...
    prebolesna metoda zbog koje sam jurišala na razgovor. šta se promjenilo? ništa! oni i dalje idu u kut i u kutu se plače. jer si bio zločest!

  12. #12
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj petarpan prvotno napisa
    e kod nas se šalje u kut...i u kutu se plače jer si bio zločest...
    prebolesna metoda zbog koje sam jurišala na razgovor. šta se promjenilo? ništa! oni i dalje idu u kut i u kutu se plače. jer si bio zločest!
    katastrofa!
    pa jesi razgovarala samo s tetama ili?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    Choko, već sam napisala da doista nije dobro da ideš s takvim predrasudamam upisivati dijete u vrtić, a i sorcie ti je dobro rekla da su naša iskustva naša i otprije 20, 30-ak godina
    ja sam, primjerice, za razliku od vas dvije imala stvarno lijepa iskustva u vrtiću...da li to onda nužno znači da će i moje dijete imati lijepa? naravno da ne... i vremena su drukčija, i djeca su drukčija od nas

    uostalom, primjetila sam da si prvih par pozitivnih iskustava preskočila i usmjerila se na prvo negativno koje potvrđuje tvoje strahove
    na žalost, postoje i takva loša iskustva i danas, ali onda je na svakom roditelju da se bori za svoje dijete dok ne postigne ono što
    želi, a koliko sam shvatila tvoje dijete još ni ne ide u vrtić i onda mi nekako nema smisla strah i predrasuda od nekih imaginarnih teta

    treba razmišljati pozitivno, jer će i dijete osjetiti taj strah, nelagodu i negativizam svoje mame...a ako i naiđeš na neku tetu koja još uvijek koristi neke neprimjerene metode (a stvarno sam uvjerena da su tjeranja u kut danas izuzeci kao metode kažnjavanja, a ne pravila), onda ćeš na to reagirati odmah i poduzeti sve da tvom djetetu prava i potrebe budu zadovoljene i dok nisi s njim

  14. #14
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    ja sam razgovarala s tetama, izrazila svoje neslaganje s tom metodom i zahtjevala da moj više ne ide u kut...da ga se slobodno izdvoji, ali na primjereniji način...nakon toga je bilo bolje. mom djetetu. tuđima nije. jer nitko drugi nije reagirao...čak ni kada nam je metoda "predstavljena" na oditeljskom sastanku...možda sam ja frik,ali ponosno nosim etiketu "neprilagođenog" roditelja koju sam "zaradila" time što stalno imam nešto za dodat...

    L. voli ići u jaslice. Jako. Volio je ići i tada kada je išao u kut...ali je bio pomalo "preplavljen" tom idejom...Stalno mi je doma prepričavao tko je i zašto išao u kut i da se u kutu plače...jer si zločest.
    I da on pere suze vodicom (umiva se) nakon što se smije maknut iz kuta...
    Doma u igri je vikao na medu- ti si zočest, idi kut, molaš pakati u kutu-

    Bitno je postavit neke granice. ja znam kako to kod nas funkcionira. Nažalost. I iako sam bila na korak da ne puknem tamo i pošaljem ih sve u materinu, saberem se, dođem, obavim to na finjaka i u rukavicama...Ne napadam direktno. Razgovaram. I onda je ok. To se jako primjeti... Nažalost, kad-tad iskrsne nova "situacija", pa ispočetka...

    Vrtić nam poznam k'o džep vlastiti...Pa se, u mojoj situaciji konkretno, ne možeš oslonit na stručni tim vrtića...Al to je jedna duga i sasvim druga priča...

  15. #15
    choko avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    RIJEKA
    Postovi
    285

    Početno

    Ja sam krenula s pitanjem koliko su ucestala kaznjavanja u vrticu...i izrazila svoj strah.Moj N je kod bake i do 3 godine uziva u tome .Znaci nemam iskustva ,al kakve to veze ima.
    U razgovor s roditeljima vidim cisto nezadovoljstvo i informativno razgovaram o tome.
    Zanimalo me koliko su tete susretljive s nasim stavovima kad je jedna teta na njih 20.
    Razmatram mogucnosti.
    Sigurno ukoliko nesto bude cu rjesavati u hodu.
    Meni je tesko voditi djete u vrtic.Mozda njemu bude super...
    Možda moje iskustvo nije od prije 20-30 godina

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    185

    Početno

    ja sam nekidan pričala sa prijateljicom čije dijete ide u waldorfski vrtić i spomenila je u razgovoru kako je jedan dječak udario drugo dijete i poslan je u kut. i to kao njoj "normalno" a ja :? .

    toga nema u našem vrtiću ! ma naše su tete opčenito super, al sam čula još od par ljudi po drugim vrticima da tete za kaznu šalju u kut.

    naježila sam se jer ja još imam traume od takvih stvari iz vrtića i škole....

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    Citiraj choko prvotno napisa
    Ja sam krenula s pitanjem koliko su ucestala kaznjavanja u vrticu...i izrazila svoj strah.Moj N je kod bake i do 3 godine uziva u tome .Znaci nemam iskustva ,al kakve to veze ima.
    U razgovor s roditeljima vidim cisto nezadovoljstvo i informativno razgovaram o tome.
    Zanimalo me koliko su tete susretljive s nasim stavovima kad je jedna teta na njih 20.
    Razmatram mogucnosti.
    Sigurno ukoliko nesto bude cu rjesavati u hodu.
    Meni je tesko voditi djete u vrtic.Mozda njemu bude super...
    Možda moje iskustvo nije od prije 20-30 godina
    Hhm...oprosti, ali koliko god da si mlad roditelj, sigurno ti nisu iskustva od jučer i bar su minimalno stara 15-ak godina (što je poprilično vrijeme)

    a što se tiče informiranja o ovoj temi...ma sve ok, ali to ti je tak relativno... može nas 100 imati pozitivna iskustva i sto negativna... ili prevladati pozitivno nad negativnim, ili pak obrnuto...i kakav god da bude omjer tuđih iskustava, što ćeš ti iz toga zaključiti?

    uglavnom, ako postoje neke neprihvatljive metode koje tete primjenjuju, treba to rješavati odmah u startu, ovako kako je i petarpan opisala

  18. #18
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    bubička, znači to je do vrtića/teta...kako se neke stvari rješavaju?

    Pitam zato jer npr. što se tiče nasilja među djecom, tete su rekle da provode neki program, nisam zapamtila naziv programa...kako se postaviti i sl.

    Pitam zato jer ovo slanje u kut mi je ponižavajuće i mislim da se ne bi smjelo primjenjivati uopće...

  19. #19
    choko avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    RIJEKA
    Postovi
    285

    Početno

    bubicka to ja samo kazem da nije 20 ...samo 18.lakse zvuci.
    Ipak sam si jos jako mlada, a kad ti prode od neceg cega se sjecas 20 godina se zapitas.

    A sto se tice da ovisi o tetam kako ce postupati s djetetom to je istina.Evo bas sam jucer dobila informaciju od jedne tete iz vrtica(za mene divna osoba) da se sto bolje skompam s tetom pa ce N. biti super u vrticu :shock:
    Uglavnom da je najbolje da bude miljenik.Eto ukratko.
    Naravno to je opet samo njezino misljenje...
    [b]Moj N je po naravi vrckast,umiljat,voli ljude ,djecu i jako je razigran i zbog tih njegovih osobina mislim da mu veliko drustvo odgovara

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    Anci, po meni je to prvenstveno do tete... ja se nadam da nijednoj teti nije potreban nikakav nalog stručnog tima i ravnatelja ili pak neki program da bi znala kako rješavati probleme s djecom... svaka teta prije svega treba biti čovjek, a ako je čovjek, sigurno neće dijete kažnjavati slanjem u kut ili nekim još nedoličnijim metodama
    razni programi mogu samo pomoći naučiti se nositi sa takvim "napetim" i "teškim" situacijama kako bi ih tete riješile na što adekvatniji način, da bi što kvalitetnije komunicirale s djecom i roditeljima, rješavale njihove (dječje) međusobne sukobe i sl.

    i još da napomenem nešto što je vrlo bitno oko tog tzv. kažnjavanja u vrtiću... djeca, koju se kod kuće kažnjava na način da ih se stjera u kut, da dobiju batine, šamar i sl., da ih se ucjenjuje (a djece koja su naučena na takav oblik "odgoja" ima i više nego što bi čovjek ikad pomislio), u vrtiću ne reagiraju na tzv. time out (tj. kratko smirenje za stolom uz razgovor sa tetom i sl.), jer jednostavno nisu naučena na taj način rješavati nastali problem... i često dođe do toga da oni zapravo taj time out nimalo ne doživljavaju...te nastavljaju s istim negativnim ponašanjem čim ustanu od stola... i onda teta opet i opet i opet razgovara, dogovara, šalje za stol...bez ikakvog pomaka...i za to vrijeme to dijete možda udara, štipa, grize, otima igračku nekom djetetu... i tu sad teta treba štititi drugu djecu na način da ne povrijedi integritet djeteta koje ne zna poslušati ako npr. ne dobije batine, ako mu se ne ukine igranje na kompjuteru i sl. ... i tu dolazi do velikih problema u grupi...a takvi problemi nisu rijetki... i napraviti se ne može previše, jer problemi dođu od kuće (ovo je mala digresija, ali palo mi je na pamet sad dok sam pisala, pa sam pomislila da bi bilo dobro i to spomenuti kao jedan od problema, jer se lako može dogoditi da baš vaše dijete bude "žrtva" takvog malog "nasilnika")

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    Citiraj choko prvotno napisa
    bubicka to ja samo kazem da nije 20 ...samo 18.lakse zvuci.
    aj dobro... ne budemo više o godinama kad je to razlog...

    a što se tiče ove tvoje prijateljice, savjet mi je i više nego grozan (i s jedne strane upućuje na to da ona na taj način funkcionira)

    normalno je da su teti neka djeca slađa, draža i sl., ali nije normalno da ima miljenika (koji joj doslovce može skakakti po glavi i kojem neće ništa reći...dok će drugu djecu i za najmanju sitnicu opominjati), a posebice ne da joj miljenik bude dijete čiji joj se roditelj ulizuje

    općenito ne podnosim takve odnose u životu, a po pitanju odnosa dijete-teta kosa mi se digne na glavi kad samo pomislim na ovo... i iskreno - ne vjerujem da takvih teta ima puno kojima roditelj svojim dodvoravanjem postiže da mu dijete ima specijalni tretman...(i iskreno se nadam da ih nema)

  22. #22
    cinderella avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    329

    Početno

    Citiraj choko prvotno napisa
    Meni je tesko voditi djete u vrtic.Mozda njemu bude super...
    i njemu će bit teško jer će osjetit da je i tebi teško ili si nezadovoljna ili... u svakom slučaju taj negativni osjećaj će preć na njega pa će mu dulje trebat da se opusti kad krene u vrtić. probaj to sama sa sobom raščistit jer će tvoj negativizam utjecat na adaptaciju. tada će ti bit još teže jer ćeš gledat kako je on nezadovoljan kad ide u vrtić (a vjerojatno će bit jer će si možda mislit - ako mama nije zadovoljna onda nešto sigurno tu ne štima).

    sad sam krenula u što bi bilo kad bi bilo, ali vjeruj mi - iz iskustva znam da većina sličnih slučajeva tako završi...

    zato - samo hrabro i s dobrom voljom. (a probleme, kao što su ti preporučile cure, rješavaj u hodu). vidjet ćeš - tad će sve biti lakše

    sretno

  23. #23
    traktorka avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    A5 - Land Of Shit
    Postovi
    3,875

    Početno

    U vrtiću moga sina nema klasičnog kažnjavanja već isključivo puno razgovora.Da je slučajno drugačije,sigurno bi ga prebacila u drugi.
    Imamo krasne dvije tete na 17 djece;jedna starija i jedna mlađa.U početku sam bila i sama malo skeptična prema svemu;i vrtiću i tetama,ali s vremenom i rezultatima ponašanja kod moga djeteta,mogu samo reći da si daju puno truda i da u svemu s roditeljima pokušavaju naći kompromis...

    U grupi ima jedan zaista grub,nasilan i rekla bi agresivan malac s kojima tete imaju poseban režim.Sve kreće od razgovora i u vrtiću i doma (sin od prijatelja pa znam)ali nikakvog kažnjavanja tipa kut ili sl. nema. Pošto tete kažu da nikako ne mogu utjecati na njega (tuče,gura,ruši,kida...) napravile su nešto samo za tog malca.Veliku pano plutenu ploču sa dvije vrste smajlića -žuti i crveni tj. tužni i ljuti ( i ) i svaki put kad malac nešto loše napravi dobije po jednog smajlića na taj pano kao vrstu kazne i upozorenja za nedolično ponašanje.U početku nije bilo baš neke reakcije kod malog,ali se polako ipak uspio dovesti "u red"
    ,a i djeca su valjda odigrala neku ulogu jer su mu se smijali kad bi dobio jednog kojeg.
    Koliko je ta metoda dobra,ne znam,ali ipak je dala neki rezultat jer se dijete počelo bolje ponašati...mislim,svakako je bolja od metode tjeranja u kut uz plač.

  24. #24
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    mislim da je sasvim normalno da se stiče utisak da su vrtići užasni kad nas velika većina osjeti potrebu otvoriti topic/napisati post ili izreći nešto na temu vrtića u situacijama kad se tamo dogodi nešto što ne odobravamo. jako malo ima tema u kojima hvalimo program, tete ili uopće razgovaramo o dobrobiti te grozomorne institucije. naša iskustva su (do sada) samo pozitivna, pa se ni ja ne ubijam sa hvalom.

    ne postoji kut, al koliko sam skužila postoji mogućnost da se problematično dijete izdvoji iz grupe (ovdje pričam o tome kad je bila u mlađoj vrtićkoj skupini, svojevremeno u drugom vrtiću). pa makar to bilo da se izdvoji na 2 metra od ostalih. to ne znači da se dijete samo ostavi, nego da se samo izdvoji da ne bi napravilo neki belaj nekom drugom djetetu. kako sam imala prilike u prošlom vrtiću vidjeti kako izgleda problematično dijete, koje je i nakon nekoliko molbi tete da prestane olovkom udarati po stolu - svakako odobravam to izdvajanje (ili oduzimanje igračke s kojom s može nanijeti zlo). gledala sam scenu i samo sam čekala kad će malac zabiti olovku nekom djetetu u oko ili nešto sl. dok teta nije djelovala i oduzela mu olovku i održala bukvicu.

    treba razmišljati pozitivno, jer će i dijete osjetiti taj strah, nelagodu i negativizam svoje mame...a ako i naiđeš na neku tetu koja još uvijek koristi neke neprimjerene metode (a stvarno sam uvjerena da su tjeranja u kut danas izuzeci kao metode kažnjavanja, a ne pravila), onda ćeš na to reagirati odmah i poduzeti sve da tvom djetetu prava i potrebe budu zadovoljene i dok nisi s njim
    potpisujem. s takvim već unaprijed stvorenim stavom i strahom (naravno, nitko ne zaniječe realne probleme današnjih vrtića) najviše štete djetetu čini upravo sami roditelj. vrtić i pored svih negativnosti nije kaznionica niti mučilište.

    mi smo promjenili 3 vrtića (zbog selenja) i u svakom smo uspjeli uspostaviti korektan odnos sa tetama. neke su nam ostale u dražem sjećanju i bile nam milije, što je sasvim normalno. uglavnom nastojim uvijek kratko popričati sa tetama (kad vidim da ima vremena), raspitati se ili joj dati neki savjet (tipa: noćaš smo loše spavale, pa da znate da može biti nervoznija, molim vas da joj dajete malo manje juhe, jer joj bude previše ili sl.).

  25. #25
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    i još nešto na tu temu. poznajem dvoje klinaca (različitih roditelja). oboje u vrtiću znaju počesto gristi, grebati drugu djecu. jedna se majka zbog toga izuzetno ždere i pokušava s tetama naći rješenje problemu, a druga je jednostavno optužila tete da su grozne (da je njeno dijete divno i da nema uopće nikakvih problema u razvoju) i promjenila grupu.

    svakom djetetu se može dogoditi da ga vršnjak ogrebe, ujede, udari i sl. i mojoj se maloj događalo upravo od djeteta koje je na kraju promjenilo grupu. nisam se previše uzbuđivala oko toga (mada sam pomno pratila situaciju), jer mislim da je to dio odrastanja (a bilo mi je itekako zanimljivo čuti razmišljanja mog djeteta o toj problematici i kako su ih tete učile da dignu ruku i odlučno vele "ne" malom nasilniku. kad sam joj dala "savjet" da i ona vrati istom mjerom - ako druge mjere ne pomažu. zxuja mi je zgroženo rekla: al, mama, ona je moja prijateljica, ne mogu tako! ) elem, da se nastavilo ovako sustavno maltretiranje, bome bih vremom poludila, jer ne mislim da sam rodila dijete da bi se neko tamo (neodgojeno ) balavče iživljavalo na njemu.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    116

    Početno

    ja sam zgrozena metodom slanja u kut i plakanja u kutu! to me podsjeca na dobra stara vremena prije `91. uvjerena sam, tj. znam iz prve ruke da tete moraju proci odredeni broj strucnih usavrsavanja u svakoj sk.godini i sigurno ne dobijaju takve upute za rjesavanje nesporazuma medu djecom ili bilo koje vrste `negativnog` ponasanja.
    da li su te tete s tim metodama starije ili mlade?
    i ja se nikako ne slazem s tim `upucavanjem` tetama. istina, mozda nekima znaci neki znak paznje, tipa za Bozic, Uskrs ili kraj godine, neka sitnica, al ja bi dala teti nes tak i onak, cisto iz zahvalnosti, ak smatram da dobro radi svoj posao, a ne zato da bi vise voljela moje dijete.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    116

    Početno

    p.s. ak se ne slazete s tim, obratite se njihovom strucnom timu, tipa ravnateljici, ali nakon razgovora s tetama

  28. #28

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    116

    Početno

    s tim - mislim na slanje u kut i plakanje tamo. to u niti kojem slucaju nije odgojna metoda.

  29. #29
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    emso, slažem se za ovaj prevadavaući negativan stav... no, tako je i u drugim poljima (ja sam barem čula više negativnoh priča s porodu prije nego sam išla roditi nego onih lijepih, bez problema)

    A ovo što si opisala za vaš vrtić: uzimanje opasne igračke ili izdvajanje je meni skroz normalno. Mislim, tako bih i sama doma postupila. NE bih sigutno čekala da se moj razdraženi dvogodišnjak sam smiri i ne ubode sestru olovkom. Prvo ja uzmem oovku, a onda ćemo pričat

  30. #30
    choko avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    RIJEKA
    Postovi
    285

    Početno

    [quote="veneraZ"]ja sam zgrozena metodom slanja u kut i plakanja u kutu! to me podsjeca na dobra stara vremena prije `91. uvjerena sam, tj. znam iz prve ruke da tete moraju proci odredeni broj strucnih usavrsavanja u svakoj sk.godini i sigurno ne dobijaju takve upute za rjesavanje nesporazuma medu djecom ili bilo koje vrste `negativnog` ponasanja.
    da li su te tete s tim metodama starije ili mlade?
    i ja se nikako ne slazem s tim `upucavanjem` tetama. istina, mozda nekima znaci neki znak paznje, tipa za Bozic, Uskrs ili kraj godine, neka sitnica, al ja bi dala teti nes tak i onak, cisto iz zahvalnosti, ak smatram da dobro radi svoj posao, a ne zato da bi vise voljela moje dij

    ????????????
    sta sitnica pojedinca?
    meni je to skroz glupo.Ako se mali organiziraju i nacrtaju nešto teti,otpijevaju ili nešto sl. to je za mene sitnica...ali nešto drugo


    Anci sto se tice poroda i ja sam citala samo "bolne price",al sam imala super porod
    nek tako bude i s vrticem

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    bilo je ovdje i topica o poklonima tetama i mnogi od nas su se izjasnili da nema ništa loše jednom ili dva puta godišnje (Božić i/ili Uskrs) da se tetama odnese neka sitnica...može to biti samo nešto što se izradi zajedno s djetetom, a može i neka kavica ili nešto drugo što neće biti skupo za naš džep...i ja ne znam šta bi u tome bilo glupo... to nije potkupljivanje nego mali znak pažnje... a s obzirom da tete s djecom izrađuju za roditelje čestitke, ukrase za bor, siju pšenice, bojaju uskršnja jaja za doma, rade za djecu albume za sjećanja kad im je rođendan i slične stvarčice... po čemu bi to bilo glupo ako smo zadovoljni što daju sve od sebe da bi našoj djeci bilo što bolje dok su bez nas?

    a naravno da treba kontaktirati i stručni tim ako se ne uspije rješiti problem samim razgovorom s tetom...ali da ne zaboravimo - mi na ovom topicu zapravo govorimo o imaginarnom (ili ti što ako mi se jednog dana to dogodi) problemu...

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    mi u grupi imamo dva 'nemoguća' klinca..kazna je sjedenje na stolici i izdvajanje iz grupe i to zbilja ako su prešli svaku granicu, a to znači ako fizički nasrću na drugu djecu

    zbilja, ne znam kako bi tete riješile takve situacije da nemaju na dispoziciji baš nikakvu 'kaznu'...moje dijete nikad recimo nije sjedilo na toj stolici, a niti ostatak grupe, tako da se ne radi o nekom kažnjavanju po defaultu nego se na taj način rješavaju konfliktne situacije koje prijete cijeloj grupi od strane agresivne djece (kojih ima)

    ja se ne bi toliko brinula oko vrtića, možda se previše zabrinjavaš i preuveličavaš situacije koje se uopće nisu ni dogodile, a možda nikad ni neće

  33. #33
    choko avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    RIJEKA
    Postovi
    285

    Početno

    Pa nitko nije spomenuo kaznjavanj pod sigurno.Otvorila sam temu s jednim pitanje ...pitanje za sve vas kojima djeca ide u vrtic.Strah kod mene moze biti prisutan i to je moje pravo,al nije stav s kojim cu ja jednoga dana vodito mog n u vrtic.Mislim da sam se ja zadrzala samo na pitanju.
    Preuvelicavanje bi bilo da sam s sigurnoscu tvrdila neke stvari.Mislim da vecina tema na forumu su imaginarne,al ova je preuvelicavanje.

    A sto se tice poklona opet stojim iza svog.Moze poklon za Bozic,rodendan ili nesto tako,al za sve .
    Znaci sve u grupu pocastiti.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    Citiraj choko prvotno napisa
    A sto se tice poklona opet stojim iza svog.Moze poklon za Bozic,rodendan ili nesto tako,al za sve .
    Znaci sve u grupu pocastiti.
    sorry, ali ne razumijem baš što si htjela reći ovime

  35. #35
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    pa nije samo pitanje, sama si navela da nervoza lagano raste, a uz sve to te nervira stav tvog muža. kakav god ti stav budeš imala, već sad osjećaš tu neku nelagodu vezanu za vrtić. to će dijete svakako osjetiti.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    116

    Početno

    `kazna` postoji, al to je preusmjeravanje djecje aktivnosti na nesto drugo, mirniju igru koja opet povlaci za sobom taj stolac. ja smatram da to ne bi trebao biti neki odredeni stolac, ko nekad u skolama magareca klupa, nego bilo koji stolac za kojim dijete crta, modelira, igra neku drustvenu igru s djecom s kojom se slaze. tek toliko da mu se odvrati paznja od `nezeljenog` ponasanja. sve ostalo je too much. pogotovo u danasnje vrijeme kad se toliko prica o djecjim pravima, sto je jedna sasvim nova tema...

  37. #37

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    Pa o takvoj vrsti "kazne" sam i ja pisala... znači, da se ne radi o nekom određenom stolcu nego bilo kojem...čak ne mora biti stolac...može biti bilo koji dio sobe - tepih, neki kutić, ležaljka.... pustiti dijete da izabere mjesto i aktivnost...i da se na taj način umiri, a samo ako nekoliko puta zaredom radi isto, onda ga negdje posjesti, ali opet uz razgovor, dogovor, te dopuštanje da nakon toga odabere igru za stolom dok se smiruje

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    razgovor i dogovor dok se dijete smiruje?

    simpatično..evo, ovaj naš 'zloćko' grize, tuče, prije koji mjesec je sof raskrvario nos jer ju je opalio drvenom kutijom za igračke

    sad kad su spojili grupe dobio je pojačanje, još jednog takvog

    ja da sam teta fakat ne znam kako bi organizirala grupu s njih dvojicom..kad je bilo lijepo vrijeme i kad su klinci bili vani znala sam po pola sata stajati sa strane da me ne vide, a da vidim kak to funkcionira..

    primjer, malac se najnormalnije vozi na bicikliću, ovaj naš 'zloćko' sjuri se niotkuda i ničim društveno izazvan tako ga brutalno sruši da je mali zaronio u prašinu direkt na nos..a što je najbolje, uopće ne želi bicikl nego je samo srušio malog..ili svi kopaju rupice u pijesku, lijepo se igraju, ovaj dođe i sa šakama im svima počne bacati pijesak u oči..itd..itd..

    najiskrenije ja bi da to dijete više uopće nije u grupi i da ga razgovorom smiruju doma roditelji..i da, ja sam za kaznu, zašto da sva djeca trpe nasilnika

  39. #39
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    choco, cure su sve lijepo napisale. svih potpisujem.
    nemoj se unaprijed brinuti jer kao prvo, velika je vjerojatnost da tete u vrtiću ne provode nikakvo kažnjavanje, osim odvajanja djeteta, a to po meni nije kazna nego rješavanje situacije, a kao drugo, možda tvoje dijete ne bude "zloćko" u vrtiću, kako kaže sofke.
    moj juraj npr. nikad na toj stolici hladilici nije sjedio. a s marom, više me brine to što bi ona mogla biti potencijalni zloćko, nego ta stolica hladilica

  40. #40
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    choco, cure su sve lijepo napisale. svih potpisujem.
    nemoj se unaprijed brinuti jer kao prvo, velika je vjerojatnost da tete u vrtiću ne provode nikakvo kažnjavanje, osim odvajanja djeteta, a to po meni nije kazna nego rješavanje situacije, a kao drugo, možda tvoje dijete ne bude "zloćko" u vrtiću, kako kaže sofke.
    moj juraj npr. nikad na toj stolici hladilici nije sjedio. a s marom, više me brine to što bi ona mogla biti potencijalni zloćko, nego ta stolica hladilica
    draga cvijeto, nemoj se ni ti unaprijed brinuti

    ni moje starije dijete, mali štreber, nije nikad bilo na toj stolici
    a za ovo malo haharasto sam se brinula kako će

    kad sam tetu nedavno pitala jel se tuče, teta me sva u čudu gledala

  41. #41
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    jel se tuče
    pa da, juraj bi, kad bi mu netko npr. uzeo igračku sav u čudu gledao što će i kako će. a mara samo graba, u parku se samo svađam s njom. a zna i čvaknuti onako, kad ju netko nervira - juraj ili ja, uglavnom.
    ajde, imamo još devet mjeseci do jaslica, možda kad progovori kako spada, prestane mlatariti sve oko sebe. :/

  42. #42
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    moja jednom kaže lijepo
    poslije više ne pita

    ali dobra je u vrtiću
    stvarno
    valjda je svima strah u kosti utjerala

  43. #43

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    116

    Početno

    sofke, i kaj je onda teta napravila kad je ovaj to drugima napravio vani?
    obicno ih stave na neku klupu da se ohlade i `razmisle` o svom ponasanju..

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    Citiraj sofke prvotno napisa
    razgovor i dogovor dok se dijete smiruje?
    simpatično..evo, ovaj naš 'zloćko' grize, tuče, prije koji mjesec je sof raskrvario nos jer ju je opalio drvenom kutijom za igračke
    najiskrenije ja bi da to dijete više uopće nije u grupi i da ga razgovorom smiruju doma roditelji..i da, ja sam za kaznu, zašto da sva djeca trpe nasilnika
    nije simpatično nego je realno... ako dijete ugrožava drugo dijete, najprije ga se fizički zaustavi, primi za ruke, odvoji od tog djeteta i ako dijete u tom trenu vrišti, baca se, udara oko sebe... ili ga se čvrsto zagrli ili ga se jednostavno pusti da se izurla...kad prođe taj kritični trenutak, onda se krene s razgovorom
    sofke, ne pričam to bezveze, nego zato što znam kakve sve djece ima i kakvih situacija...te kako ih se treba rješavati...s tim da naravno svako "problematično" dijete zahtijeva posebne finese u samom pristupu tijekom rješavanja kriznih situacija

    i da...vjerujem da bi kao mama djeteta "žrtve" htjela malog "nasilinika" van iz grupe, i razumijem te, ali to tako jednostavno ne ide..i dobro je da ne ide...
    tom djetetu i teta, i stručni tim i roditelji trebaju pomoći da nauči društveno prihvatljiva ponašanja i nošenje sa ljutnjom na način da pritom ne ozljedi sebe, druge i ne uništi imovinu

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    ma ne, sve ok, pod kaznom ne mislim na kaznu tipa šibom po prstima, polijevanje hladnom vodom ili zatvaranje u mračnu sobicu

    starija teta ga uglavnom primi pod ruku i odvede sa strane - kad su vani očito nema kuta, a i inače nisu u kutu nego sjede na stolici, pa sjedi na klupi za kaznu..i da, to sjedenje na klupi je kazna za ponašanje, tako to svi klinci shvaćaju iako teta to ne kaže

    mlađa teta je neiskusna i ne kontrolira situaciju pa samo viče (ne jako, onak više nemoćno) pa mali i dalje divlja..zato mi je ova opcija sa kaznom puno bolja

    zato sam ja za kaznu..sjedenje na stolici..nekakav uzrok-posljedica, ak sam dobro shvatila, jer tete ne stavljaju djecu u kut i na stolice zato što se tetama to hoće i zato što je vrtić grozan što su tete zločeste nego zbog konfliktne situacije u grupi (odnosno konfliktne djece)

  46. #46

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    116

    Početno

    da, ali to s kutom je u svakom slucaju neprihvatljivo. to tete ne smiju raditi.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    Citiraj sofke prvotno napisa
    a i inače nisu u kutu nego sjede na stolici
    čisto ak je mene išlo

  48. #48
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Meni jučer PAtrik priča o malo dečkiću koji se stalno ustajao a trebali su spavati. Pa priča ide ovako:

    "X ustane gole, teta veli dole, X ustane teta spusti... X ustane teta puk po guzi! X pace. I spava."

    Ja sam popi.dila, u sebi. Njemu sam rekla da kad se tako nešto dogodi treba reći (njihovu vrtićku) "Nemoj to raditi to nije ljepo, to se ne smije". I sav ozbiljan mi veli "Mama nisam se sjetio. Budem dugi put lekao."

    Pričao mi je i da su se on i njegova prijateljica zezali kad su trebali spavati, pa sam se ja nasmijala a on veli "Mama, nije to smesno. Teta se ljutila." Nije mi rekao da je dobio po guzi, ali sam sad na oprezu. I tražit ć individualni razgovor, pa ću ih prvo ispitati malo kako to ide s kažnjavanjem.

    Nisam zadovoljna, ali sam sigurna da nije sve tako bajno i da nisu u igri samo stolice hladilice.
    Npr naše tete su inače genijalne, ali kako se deruuuuu, sve odreda. Koji put se sva smrznem kad čujem (dok dolazim po nejga).

  49. #49

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    fghn
    Postovi
    47

    Početno

    Sve je to divno i bajno s razgovorima, preusmjeravanjem djetata na drugu aktivnost...itd. u idealnim uvjetima gdje roditelji djeteta ružno rečeno "naslinika" surađuju s tetama, gdje teta ima pomoć stručnog tima, gdje je samo jedno takvo dijete na čitavu grupu, gdje postoji normalan broj upisane djece u grupi u postojećim sobama...
    Realnost je na žalost drugačija - dijete koje ima probleme u ponašanja najčešće donosi te probleme od kuće, roditelji ne priznaju da se dijete neprihvatljivo ponaša , odgojne metode su kod kuće puno gore od vrtićkih kao isključivanje djeteta na kratko (ne mislim tjeranje u kut i zurenje u zid uz plač) i daleko su od razumnih razgovora.
    Tako da je dijete još dobilo i nagradu što ima mogućnost igrati se u miru samo za stolom, a ne u djelu sobe koji je prekrcan prekobrojnom upisanom djecom. A u najgoroj situaciji takvo dijete "povuče" za sobom još 2- 3 djece koji ga kopiraju u njegovom ponašanju, akad ga nema sasvim su pristojni i dobri. A jedna teta na veliku žalost nema čitavo juto da bi razgovarala samo s njih 3 -4 već je čeka još bar 20 djece u sobi.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    116

    Početno

    Tiwi, kolko ti patrik ima godina? tko zna, mozda to i nije tak strasno. ja bar ne zelim vjerovati da ima teta koje za ozbiljno lupe djecu. btw, prosla sam kroz nekoliko vrtica u zagrebu i svega sam se nagledala, al nisam vidjela da tete udaraju djecu. a bila sam prisutna kad je jedna mala izmislila da ju je teta lupila pa je njena baka digla frku. a mala je jednostavno izmislila i to se tak na kraju i uspostavilo. djeca od 3-4g znaju svasta rec pa si mislim (nadam se) da to po guzi moze bit i neka zafrkancija,a ne zaistac.. mislim, i ja svom klincu znam rec da ce dobit po guzi il po tamburi, al ga nisam nikad lupila.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •