Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: salmonela

  1. #1
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno salmonela

    zara mi ima salmonelu bilo sto sto znate dobro mi dode? sta ste jeli, koliko traje proljev i sl-help.
    ona je imala cijeli prosli tj proljev a od jucer kasasto, 7 stolica na dan

  2. #2
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    i moja zara je imala salmonelu - morali smo nju, i sve nas u kućanstvu (MM, ja i teta čuvalica) prijaviti na epidemiološki zavod gdje su nam kontrolirali stolicu.
    treba pojačati higijenu, stalno prati ruke, wc, lavaboe, kadu, ručnike često mijenjati i prati na što višoj tempreaturi.
    lijeka zapravo nema, osim Linux kapsula ili ProLife pastila koje stvaraju ravnotežu u crijevnoj flori.

    što se tiče prehrane, više se ne preporučuje ona "dvopek-riža-banane", nego se treba uvesti što raznovrsnija prehrana kako bi se organizam što brže i lakše oporavio.
    puno kuhanog voća i povrća i nemasnog mesa. izbjegavati sve oblike masnoća i dječje sokiće.

  3. #3
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    e da, i puno tekućine, ili čak ors otopina za rehidraciju.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    133

    Početno

    Mi imali, dosta blago, prolazi sama od sebe, moraš dati nakon nekog vremena stolicu opet na provjeru, mislim da je bio topic negdje o tome

  5. #5
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    i Luka ima salmonelu.....
    dijeta, puuuuuuuuuuuuuuuno blagog čaja, stroga, najstroža moguća djeta, i veeeeeeeeeeeeeeeelika higijena....o higijeni jako puno računa vodite....kod nas traje već 10 dana
    imao je temperaturu 41 u guzi tri dana
    ničim je nismo uspjeli skidat sem ibuprofenom i jako puno tuširanja...

  6. #6
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    hvala cure, danas i jucer je vec bolje, vec se formira stolica nadam se da ce proc sto prije

  7. #7
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    što se tiče prehrane, više se ne preporučuje ona "dvopek-riža-banane", nego se treba uvesti što raznovrsnija prehrana kako bi se organizam što brže i lakše oporavio.
    puno kuhanog voća i povrća i nemasnog mesa. izbjegavati sve oblike masnoća i dječje sokiće.
    :shock: :shock:

    ja sam imala salmonelu, doktorica savjetovala ovo što si ti napisala. rezultat? skoro završila u bolnici. bila na strogoj dijeti (dvopek, riža, cocacola - jer ne mogu piti onaj čaj), a kad se stanje stabiliziralo - danima sam još jela "juhicu" od riže, mrkve, i bijelog pilećeg mesa.

  8. #8
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,414

    Početno

    Sto je s temperaturom?
    Nina je zadnje 3 noci kurila, danas je i po danu imala temp., u medjuvremenu smo saznali da je salmonela u pitanju
    kad nema temp. skroz je ok (osim rijetke stolice par puta na dan, i zali se da ju boli trbuscic), igra se, nije zivahna 100% ko inace, ali u globalu je ok
    kad se temperatura povisi skroz klone, samo lezi, cmuga, spavala bi ali ne moze ...
    koliko dugo moze trajati temperatura? na netu sam citala da se ponekad daju i antibiotici
    jel ih netko dobivao ?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Antibiotici se uvode onda kada se sumnja na sepsu izazvanu salmonelom, kod odraslih je to obično 5.dan, a kod djece ponekad i ranije. Procjena je uvijek individualna.
    Normalno je ako je temperatura (koja traje i više dana) u padu, a opće stanje svakim danom bolje. Inače rjeđa stolica pa i do 5x na dan je normalna i mjesec dana nakon dokazane salmonele.
    Ako i sutra bude visoka temperatura odite na zaraznu.

  10. #10
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,414

    Početno

    kako provjeriti da li je salmonela jos prisutna?
    naime, za kontrolu je potrebno donijeti barem 2 stolice (zajedno, kao 2 uzorka), kakica ne smije biti starija od 24 sata, a moja N. ne kaka svaki dan
    i kako da ja sad to izvedem?
    vec sam dvaput nosila samo jednu kakicu, ali nema sanse da mi napise uputnicu i posalje na analizu. jer trebaju biti barem 2

    na moje obrazlozenje da dijete ne kaka svaki dan, odgovor je bio: pa onda nema salmonelu!

    cemu onda analiza i provjera???

    i kako da ja sad znam da vise nije zarazena, a jucer je npr. malo rijetkoga pobjeglo u gacice, i zalila se da ju malo boli trbuscic (nije imala proljev)

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    989

    Početno

    jUHICE NE PILEĆE sory
    već riblje i teleće
    Piletina je sama po sebi ful salmonele

  12. #12
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    mi ju jos uvijek imamo iako bez simptoma i s normalnom stolicom. nitko drugi u kuci ju nema pa ni l.. to je pokazala analiza stolice nakon 3 tj, za 3 tj moramo opet ponoviti. nikad nam nitko nije rekao da moraju biti dvije stolice????? ja sam cula da dvije stolice uzastopno dakle danas npr i za 3 tj moraju biti ok. nikad nije nitko spomenuo ni da stolica ne smije bit starija od 24 sata?'??? 100 ljudi sto cudi a lomi nam se na djeci!!!!!!dakle kod tvog pedijatra je strozije a za nas ostale svejedno!!! nevjerojatno antibiotici se ne preporucaju jer moze salmonela ostat do 6 mj zbog njih u tijelu...

  13. #13
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    A zna li se kako su vam djeca dobila salmonelu?

  14. #14
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Citiraj Arijana prvotno napisa
    A zna li se kako su vam djeca dobila salmonelu?
    podižem...
    Kako svesti mogućnost da dobiju na najmanju moguću mjeru?

  15. #15
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,414

    Početno

    stolicu nosim u Zavod za javno zdravstvo, oni salju u mikrobioloski na analizu
    zena je inace ful neljubazna, kad sam prvi put nosila od nas ostalih, uopce mi nije rekla da Ninina stolica za kontrolu mora biti od dva puta u 24 sata, da bi slijedeci put, kad sam donijela njezinu na kontrolu, bahato tvrdila da mi je rekla, jer ona "to svima govori"...

    u pon. cu nazvati rebro, njihov lab, pa cu pitati, ako ne bude druge, dat cu u neki privatni lab i platiti
    od nas ostalih u kuci nitko nema salmonelu

    nemam pojma kako ju je Nina dobila, vjerojatno neko meso nije bilo dobro kuhano (bakina kuhinja ), ona jede puno sladoleda (iz ducana) ali rekli su mi da se sladoled vise ne radi s jajima, kolace u slasticarni vrlo rijetko, ja sve dobro skuham ili ispecem, medjutim tokom dana ju cuva baka, tako da su sve opcije otvorene (:smajlic koji beznadezno koluta ocima

    kako svesti mogucnost zaraze na najmanju mjeru:
    dobro termicki obraditi meso (posebno piletinu, kako je lala napisala), dobro oprati voce i povrce prije jela,jaja dobro ispeci, nikako na oko nakon pripreme mesa temeljito oprati ruke i sav pribor (nozevi, daska za rezanje itd..) deterdzentom i vrucom vodom ...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    989

    Početno

    Jedan dječji vrtić je bio zatvoren jer su na istoj radnoj površini obrađivali meso i povrće za salatu.
    Nekad na te stvari ne obraćamo požnju
    Recimo obradiš pile a onda na istoj površine sa istim nedovoljno očišćenim nožem obrađuješ druge namirnice.
    Kolače posebno ljeti bi trebalo izbjegavati
    I higijena je bitna.
    redovno pranje ruku poslije nužde i prije jela
    I uf sad će me neke ........
    U knjizi tajni život klica piše da pri puštanju vode u WC-u kapljice lete i do pet-šest metera pa je mogu samo pretpostaviti da i to može igrati nekakvu ulogu

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj lalah prvotno napisa
    U knjizi tajni život klica piše da pri puštanju vode u WC-u kapljice lete i do pet-šest metera pa je mogu samo pretpostaviti da i to može igrati nekakvu ulogu
    Ovo sam i ja negdje procitala prije jedno godinu dana, mozda cak i ovdje na forumu. Od tada prvo zatvorim tj poklopim wc skoljku i tek onda pustim vodu. I djecu sam tako naucila pa cak i noah koji je dvije i pol.

    Inace mislim da je recimo rostilj za djecu bas bezveze jer mislim da se dosta salamonele zaradi u ljetnim mjesecima bas zbog rostilja. Recimo ako ja pravim rostilj i ako pored piletine ima jos neko meso, prvo ispecem to drugo meso a onda piletinu i uvjek pazim da one vilice za okretanje ne budu iste nego jedna za jedno meso a druga za drugo.

    Ili recimo znam za slucam moje frendice gdje su baba i deda isli malo maloj za vrijeme rostilja kao malo kruha natopit na rostilj pa je mala zaradila salamonelu.

    Za mladju djecu po mom misljenju je kuhana hrana jer sve sto se kuha pobije razne klice a peceno bas i ne.

  18. #18
    Ibili avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    658

    Početno

    podižem... jer smo u istom d....

    još uvijek smo na moru pa smo tako prošli utorak završili na pedijatriji u zadarskoj bolnici sa temperaturom do 39,4 ali još nas je više mučio proljev koji je bio skoro svakih sat vremena, tekući, sluzav i strašno mudljiv...
    Nakon tri dana smo došli doma i još nas malo muči guza.
    Mene više muči to kaj ona neće jesti...ne samo sa onog dijetnog spiska već bilo kaj. Usta jedino otvara na banane ali ne mogu je sa time stalno hraniti.
    Pomagajte, kaj joj dati jesti? Na kaj najviše paziti kod higijene?
    Najviše me muči, obzirom da imamo jako puno djece u susjedstvu, kako da oni to ne poberu?
    Inače je ona sad ok, vesela i prpošna.
    Pohvaljujem i pedijatriju u Zadru, od sestara do doktorica...naravno da sam bila cijelo vrijeme uz nju dok je bila tamo na infuziji, i to nitko ni ne pita hoće li roditelj biti sa djetetom već se to podrazumjeva.
    noćenje mi je bilo na podu, ležaljka i šareni ručnik za plažu

  19. #19
    Ibili avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    658

    Početno

    ...da nastavim pričati sama sa sobom....

    eto, nakon popijenih nekoliko desetaka Prolife i dvije kontrole stolice, dobili smo danas obavijest da smo službeno "čisti". :D

  20. #20
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    podižem temu jer imam pitanje vezano za istu-dakle imamo salmonelu (od tri uzorka dva su negativna i jedan pozitivan), tjedan dana je doma, popila je lijekove i sad skupljamo tri uzorka za ponovnu analizu. Naravno u vrtić ne može dok ne bude negativna, e sad me zanima kakva su iskustva onih koji su to prošli, možemo li se nadati negativnom nalazu ili su to puste želje??ona nije imala niti proljev, niti bilo kakve simptome, jednostavno smo iz vrtića dobili naputak da bi svi trabali napraviti test obzirom da je jedan malac igrom slučaja zbog angine dospio na Zaraznu gdje su mu dijagnosticirali i salmonelu, pa kao preventivno...I eto iz preventivnog nalaza mi saznasmo da je N kliconoša (bez ijednog simptoma)

  21. #21
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    I mi smo u vašem društvu...
    prije deset dana M. dobio proljev. Valjda 20-30 puta bio na WC-u od noći do slijedeće večeri, na zaraznoj rekli da ne vjeruju da je salmonela, već rota ili adeno virus.
    Proljev prestao nakon par dana, a tada došli rezultati stolice - salmonela!
    Ne znamo ni gdje, ni kako, ali... eto.
    Jedemo sve osim piletine, slatkiša i jaja, čini mi se dobar oporavak, jedino me muči što po preporuci pedijatrice ostajemmo kod kuće do daljnjeg.
    Dakle dva su tjedna prošla, još minimalno dva...
    ProLife i ništa više ne uzimamo, no mene muči što je manji u međuvremenu dobio temperaturu i povraća, bez proljeva. ??

  22. #22
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    Cura je doma do daljnjeg, dok joj nalaz stolice bude negativan na salmonelu. ona je sada ok, čekamo da se otarasimo salmonele iz stolice.
    jeste davali djeci možda propolis ili nešto?
    našla sam neke info da je propolis dobar protiv salmonele.

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj sunce moje malo prvotno napisa Vidi poruku
    Cura je doma do daljnjeg, dok joj nalaz stolice bude negativan na salmonelu. ona je sada ok, čekamo da se otarasimo salmonele iz stolice.
    jeste davali djeci možda propolis ili nešto?
    našla sam neke info da je propolis dobar protiv salmonele.
    Tekući probiotik u ampulama - Prolife, ovaj https://ljekarne-prima-farmacia.hr/p...proljev-10488/

    Propolis nismo davali, ali vjerojatno ne bi škodilo. Nakon prvih tjedan dana, za jačanje imuniteta još smo djetetu davali aloju vera sok. Oporavak je trajao dugo. Simptomi su nestali nakon 2 tjedna, ali nalaz stolice bio je uredan tek nakon 3 mjeseca.

  24. #24
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    Prošvikat ću za tri mjeseca.
    Ona je već neko vrijeme ok, sve jede, stolica uredna, ali nalaz nije.
    Čitam da je propolis ok, češnjak (to sigurno neće htjeti), kupine (prošla je sezona).

    Poslano sa mog Lenovo P1a42 koristeći Tapatalk

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj sunce moje malo prvotno napisa Vidi poruku
    Prošvikat ću za tri mjeseca.
    Ona je već neko vrijeme ok, sve jede, stolica uredna, ali nalaz nije.
    Čitam da je propolis ok, češnjak (to sigurno neće htjeti), kupine (prošla je sezona).

    Poslano sa mog Lenovo P1a42 koristeći Tapatalk
    Ne mora to biti toliko dugo, ali rijetko je ispod 6 tjedana. Mora imati uzastopna tri uredna nalaza stolice. Ja sam isto dobila noru pamet - moj sin je bio doma mjesecima u predškolskoj godini u vrtiću, zdrav ali kliconoša... užas....

  26. #26
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    Još je pozitivna na salmonelu.

    Poslano sa mog Lenovo P1a42 koristeći Tapatalk

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj sunce moje malo prvotno napisa Vidi poruku
    Još je pozitivna na salmonelu.

    Poslano sa mog Lenovo P1a42 koristeći Tapatalk
    Suosjećam... Jesi li probala dati sirup od aloje? Mi smo djetetu davali ovaj koji ne sadrži šećer https://www.mojaljekarna.hr/imunitet...cisti-sok.html, ali ima i od drugih proizvođača.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •