Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 58 od 58

Tema: oko za oko

  1. #51
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Mislim da je kršćanstvo u svojim korjenima jedna od najneshvatljivijih religija/filozofija koja je opet toliko jednostavna... u samoj biti kršćanstva je isključivo ljubav i to ona bezuvjetna, nesebična, požrtvovna....pod rizikom hereze, usuđujem se reći da je sve ostalo dogma (vjerska istina koju su odredili ljudi). Ima li išta teže nego ljubiti neprijatelja svoga, voljeti drugog kao samog sebe, voljeti druge kao što nas je volio onaj koji je život dao za druge...mislim da sam pojam osvete nema mjesta u kršćanstvu i na takve izjave gledam kao na vremena kad su ljude osuđivali na smrt jer su govorili da je Zemlja okrugla...
    Što se svećenstva tiče, koliko god to bilo pitanje vjere, nekako sam sve više uvjerenja da oni samo obavljaju svoj
    posao i većina njih se nije pronašla u tom zvanju...pa dole kod mene bi npr. šesto dijete roditelji slali za svećenika (jer fratri plate školovanje i smještaj i hranu, odmah jedna usta manje)... kada bi svećenici bili samo oni koji su osjetili poziv ili shvaćaju sve filozofske aspekte vjere i drugih vjera, ne bi nam imao tko mise voditi...

  2. #52
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Betty, super rečeno!

  3. #53

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    215

    Početno

    Evo ja cu se ubaciti samo malo. Imam susjedu koja vec 30.-tak god. ne ide na mise, a narocito na ispovijedi. Razlog ne ispovjedanja: "- Sta ja imam nekom nepoznatom covjeku-sveceniku pricati o sebi i svom zivotu!?", " Na mise ne idem hvala, ja kod kuce lijepo uspostavljam kontakt s Bogom kroz puno molitva,...!"
    Inace, jako je dobra kao čovjek, svima pomaže, radi u općini, predaje klavir, ima dvije sijamske mačke i jednog škotskog ovčara, skuplja i uzgaja ljekoviti bilje, kćer joj svira violinu u Simfonijskom orkestru u Beču, ......sin klavir....Udavala se dva puta, oba puta se razvela i trenutno je "sama".
    Opisala sam vam je samo iz razloga da je "bolje upoznate". Ono, posebna je , ali je sa crkvom na strogom "Vi" jer nikoga ne postuje bas pretjerano od "njenog osoblja"-fratri, svecenici i sl.
    Kaze da to sada nema veze sa crkvom kakvom ju je zamislio Isus.
    Ja iz osobnog iskustva mogu ispricati pricu o jednoj casnoj koja je sa mnom studirala i bila je jako "ne kolegijalna, pa čak i dosta zavidna na uspjehe drugih studenata da je čak i otvoreno znala "ujedati".
    E, sad, imam dobrog prijatelja koji je završio teologiju i jednom smo o tome popričali. On kaže: " Nije je Bog bez razloga stavio da ide u časne jer bi tamo trebala naučiti ne raditi stvari koje radi, znači da je postavljena na mjesto gdje bi trebala spoznati svoje " greške" i naučiti ih ne ponavljati."
    Ako ste me razumjeli.... ne znaju ni časne baš sve, i njih Bog obrazuje i iskušava,....
    Druga je priča to što ih narod shvata kao "božanstva" ikao osobe koje "sve znaju".

  4. #54
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa
    Mislim da je kršćanstvo u svojim korjenima jedna od najneshvatljivijih religija/filozofija koja je opet toliko jednostavna... u samoj biti kršćanstva je isključivo ljubav i to ona bezuvjetna, nesebična, požrtvovna....pod rizikom hereze, usuđujem se reći da je sve ostalo dogma (vjerska istina koju su odredili ljudi). Ima li išta teže nego ljubiti neprijatelja svoga, voljeti drugog kao samog sebe, voljeti druge kao što nas je volio onaj koji je život dao za druge...mislim da sam pojam osvete nema mjesta u kršćanstvu i na takve izjave gledam kao na vremena kad su ljude osuđivali na smrt jer su govorili da je Zemlja okrugla...
    Što se svećenstva tiče, koliko god to bilo pitanje vjere, nekako sam sve više uvjerenja da oni samo obavljaju svoj
    posao i većina njih se nije pronašla u tom zvanju...pa dole kod mene bi npr. šesto dijete roditelji slali za svećenika (jer fratri plate školovanje i smještaj i hranu, odmah jedna usta manje)... kada bi svećenici bili samo oni koji su osjetili poziv ili shvaćaju sve filozofske aspekte vjere i drugih vjera, ne bi nam imao tko mise voditi...
    potpis, ali ja mislim da bi sve profunckioniralo. Možda bi onih malo divnih svećenika imalo čitave stadione ljudi na misi, a ostali bi im mogli biti asistenti, administratori
    iako ja na misu ne dolazim slušati svećenika, euharsitija mi je važna i hvala Bogu po ovim konzervativnim katoličkim običajima svećenici ne smiju biti previše kreativni, tako da ako mi je svećenik loš, prespavam propovijed (ako se ne uzrujam), ali onaj bitni dio je uvijek tu

  5. #55
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa
    Citiraj betty blue prvotno napisa
    Mislim da je kršćanstvo u svojim korjenima jedna od najneshvatljivijih religija/filozofija koja je opet toliko jednostavna... u samoj biti kršćanstva je isključivo ljubav i to ona bezuvjetna, nesebična, požrtvovna....pod rizikom hereze, usuđujem se reći da je sve ostalo dogma (vjerska istina koju su odredili ljudi). Ima li išta teže nego ljubiti neprijatelja svoga, voljeti drugog kao samog sebe, voljeti druge kao što nas je volio onaj koji je život dao za druge...mislim da sam pojam osvete nema mjesta u kršćanstvu i na takve izjave gledam kao na vremena kad su ljude osuđivali na smrt jer su govorili da je Zemlja okrugla...
    Što se svećenstva tiče, koliko god to bilo pitanje vjere, nekako sam sve više uvjerenja da oni samo obavljaju svoj
    posao i većina njih se nije pronašla u tom zvanju...pa dole kod mene bi npr. šesto dijete roditelji slali za svećenika (jer fratri plate školovanje i smještaj i hranu, odmah jedna usta manje)... kada bi svećenici bili samo oni koji su osjetili poziv ili shvaćaju sve filozofske aspekte vjere i drugih vjera, ne bi nam imao tko mise voditi...
    potpis, ali ja mislim da bi sve profunckioniralo. Možda bi onih malo divnih svećenika imalo čitave stadione ljudi na misi, a ostali bi im mogli biti asistenti, administratori
    iako ja na misu ne dolazim slušati svećenika, euharsitija mi je važna i hvala Bogu po ovim konzervativnim katoličkim običajima svećenici ne smiju biti previše kreativni, tako da ako mi je svećenik loš, prespavam propovijed (ako se ne uzrujam), ali onaj bitni dio je uvijek tu
    Ja isto tako. Misa je zajedništvo i to mi je potrebno. Dodir s Bogom se može ostvariti bilo kada i bilo gdje, ali misa ostaje nešto posebno. "Jer gdje su dvojica ili trojica sabrana u moje ime, tu sam i ja među njima."

    I mene upravo to fascinira kod kršćanstva što je ljubav na prvom mjestu, a ne propisi i što je u središtu kršćanstva osoba Isusa Krista, a po njemu i svakog čovjeka. Svećenike i redovnike/redovnice prihvaćam takve kakvi jesu, sa svim manama i vrlinama. Ponekad se uzrujam na neku propovijed, ali se sve više okrećem prema tome da su i svećenici samo ljudi. Nastojim se više veseliti onome što od njih primam nego se ljutiti zbog onoga što ne primam.

  6. #56
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Moj E (filozof) je svojevremeno ustanovio da Bog bolje čuje molitve ako mu se ljudi mole svi zajedno, u crkvi!

  7. #57
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Moj E (filozof) je svojevremeno ustanovio da Bog bolje čuje molitve ako mu se ljudi mole svi zajedno, u crkvi!
    šta je gledao Hortona?

  8. #58
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Ne nego je Horton gledo ljude kako se mole

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •