Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: Govor - muski/zenski rod

  1. #1
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno Govor - muski/zenski rod

    Sjetili ste me sa ovim topicima o govoru da pitam nesto sto me malo muci.
    Nola uglavnom koristi muski rod naprimjer "sam prolio", "sam napravio" i slicno. Pretpostavljam da joj je brat uzor u govoru. Jeste li vi sa raznospolnom djecom imali neki takav problem i kako to korigirati/upucivati/i sl. ? Ona ima dovoljno dodira sa zenskim rodom, u smislu da nas je doma pola pola, a dok radimo je cuvaju baka i deda. Dakle, nije da nema gdje cuti zenski rod. Ili je samo pitanje vremena?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    ne znam ali valjda je pitanje vremena, mene fascinira sto nola vec prica u proslom vremenu i prostim recenicama! a samo je mjesec dana starija od petre, koja je jos samo na razdvojenim rijecima .... tjesim se da je to zbog dvojezicnosti, hm

  3. #3
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Nola fakat super prica, miljama bolje nego jan koji je isto u ovoj dobi bio jos na po jednoj rijeci, najvise dvije.
    mozda je i nadarena 8) , ali mislim da ima dosta toga u starijem djetetu koje je stalni uzor

  4. #4
    pcelica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    753

    Početno

    Mislim da je super što Nola već slaže rečenice, pa ne možeš očekivati da odmah zna i gramatiku. Sve će to sjesti za par mjeseci.
    Kad je Nola počela slagati rečenice? Nika ima dosta veliki fond riječi, ali tek je prije mjesec-dva počela sa kombinacijom riječi, tipa ¨mama daj¨, ¨što je to¨ i sl.

  5. #5
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Ima sigurno dva tri mjeseca da slaze recenice

  6. #6
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    pa nika je mladja od nole tri mjeseca. mislim da je to tu negdje

  7. #7
    pcelica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    753

    Početno

    :D :nema apricot pa sam prošvercala jednog smajlića za super-pričalicu Nolu:

  8. #8
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    a noa ovako: ja sam gladna, ja sam prolila, mama, ja sam trcila... uglavnom - sve u zenskom rodu

    zanimljivo mi je to sto kad prica o idi, onda kaze: mama, ida razbio. ida prolio, ida udario...

    ja ovako to sebi razjasnim: kad ja pricam, ili ida, onda mi koristimo zenski rod u prvom licu jednine: ja sam uzela/radila/pjevala. kad njemu govorim, onda kazem ovako: noa je prolio/udario/uzeo/pjevao... onda i on tako koristi - kad on prica onda je u zenskom rodu, kad o nekom drugom prica onda u muskom rodu.

    jos mi samo treba da ga vidim kako si nateze "malca" i govori: vidi sto sam nasla

    al, polako je poceo kuzit i sad je poceo i za sebe koristit muski rod... hoce to, hoce...

  9. #9
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    aha, znaci moze i tolko dugo trajati.
    ok. sam da je normalno :D

  10. #10
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    moj oskar, jos dan danas, s pet i pol godina umjesto "ja i ...vec neko! govori: "mi i ...vec neko" misleci na sebe i tog s kim je bio...

  11. #11
    pcelica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    753

    Početno

    Mogu li ovo ˝mama daj˝ smatrati rečenicom!
    Ako mogu onda izjavljujem da joj je omoljena rečenica ˝prdi prda˝! :sram me priznati:

  12. #12
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    ja sam to smatrala recenicama 8)

  13. #13
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Daniel je pričao u ženskom rodu- "ja sam išla u vrtić!" isl. a mi bi onda samo rekli da, išao si u vrtić, ali bez nekog posebnog ispravljanja i sad je sve sjelo na svoje mjesto, nije nimalo ženstven (ja sam se naravno bojala kad je stalno tupio u žesnkom rodu)

  14. #14
    pcelica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    753

    Početno

    Da pripomenem, kad smo bili kod logopedice, sa 12 mj. rekla je da joj ne tepamo i da joj se ne obraćemo u 3 licu!

  15. #15
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Robi isto prica o sebi u zenskom rodu, ali kad ga ispravimo ponovi korektan izraz. Sad je bas nedavno usao u fazu da veli: "Ja piskio, Petra piskila" i sl., odnosno valjda je skuzio i ovo mu je kao igra. Ali u svakodnevnom govoru jos uvijek vecinom govori u zenskom rodu (on je u relativno specificnoj situaciji a to je ta da oko njega nema nijedne muske osobe koja govori hrvatski pa da od njega kopira).

  16. #16
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj pcelica prvotno napisa
    Da pripomenem, kad smo bili kod logopedice, sa 12 mj. rekla je da joj ne tepamo i da joj se ne obraćemo u 3 licu!
    Zar nisam negdje pročitala da je poželjno maloj djeci govoriti u 3. licu, jer još ne kuže zamjenice?

  17. #17
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Kak se to govori u trecem licu... nikakd a skuzim...jel mi moze neko dat neki primjer...

  18. #18
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    npr. Jel se Nola okupala? Hoce li Nola papati? nasuprot Jel bi se (ti) kupala? Hoces li (ti) papati?

    Inace, Marija, Nola ne da nije muskobanjasta nego upravo suprotno, taj dio me ne brine :D

  19. #19
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    :shock: :shock: i onda me dijete kad nauci govorit pita "jel moze Melita dobit sladoled???"

    ka ja znam... ja se tak nikad nisam razgovarala s klincima... nit sam znala da ljudi tak razgovaraju s djecom.. tj. nisam bas nailazila u zivotu na takvu komunikaciju... osim toga - meni to zvuci skroz :/ retardirano

  20. #20
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Majo, Fran najčešće govori u ženskom rodu, ali to je možda i zato što sam najčešće ja s njim. Kad ga ispravim ponovi pravilno, ali nije još sam skužio. Valjda vremenom to sjedne na svoje.

    I da, nikad mu nisam tepala i izvrtala riječi, a ni pričala u trećem licu. Rečenice slaže već mjesecima, od po nekoliko riječi zajedno npr. "idemo na mooje kupati se."

    Zna reći i otorinolaringologija, no to je već za hvalisanja. Ja sam to znala reći s godinu i 4-5 mjeseci pa je valjda nešto i u genima.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    989

    Početno

    Damjanica je isto mada vrlo kratko govorila u "muškom rodu"


    A mislim da priču u trećem licu treba što prije iskorjenjivati bogme i zbog odraslih.
    Meni je poprilično trebalo da se prešaltam sa "mama je" u " ja sam"
    a sveksi mi je mislim slučaj za psihijatra. Od kad su se klinci rodili čak i kad njih nema priča o sebi u trećem licu "Nona će sašiti.." i iskreno mislim da se nikad nije spomenila u prvom licu

  22. #22
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj lalah prvotno napisa
    a sveksi mi je mislim slučaj za psihijatra. Od kad su se klinci rodili čak i kad njih nema priča o sebi u trećem licu "Nona će sašiti.." i iskreno mislim da se nikad nije spomenila u prvom licu

  23. #23
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    George is getting upset!, kaže George.


    p.s. samo za ljubitelje Sainfelda.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    989

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa
    George is getting upset!, kaže George.


    p.s. samo za ljubitelje Sainfelda.
    :D :D

    Ali fakat je obratite pažnju na političere kad počnu o sebi u trećem
    Te Milan Bandić će ovo te Milan će ono, kao da to nije on nego neki tamo supermen. Totalni odmak od realiteta

  25. #25
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Bandic je pogrijesio! Bandic se pokajao!

  26. #26
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    najgore je sto se bandicu oprostilo

    sori, nisam mogla odoljeti

    a sto se tice tepanja i inace tog "retro" govora, nikad ni s jednim djetetom nismo upraznjavali. jednom sam se s mamom posvadjala na mrtvo ime jer je idu nudila: hoces bumbiti? sto bi trebalo znaciti: hoces piti? ja posizila i slozila joj cijelu scenu nek joj govori normalno, a ona ce meni: da sto ne bi mogla reci bum-bum za pice, pa sto ce joj biti? pa, hebemmu, ako vec mora nauciti rijec, neka nauci rijec piti, ne imbecilno bum-bum i bumbiti! nije pricala samnom tjedan dana - kao, foliram se i glumim strogu mamu

    no, ida je odrana pricala tecno i mnogo, noa je kasno poceo pricati i vrlo nerazgovjetno... u istim uvjetima... bas me zanima kako ce leo...

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    69

    Početno

    Moj Miha koji ima 22 mjeseca obožava mimiku i super ju je usavršio.

    Ali zna reći nekoliko riječi koje je sad počeo i povezivati, npr. mama doji (dođi).

    Što je to? baš i ne zvuči kako bi trebalo.
    Najdraža riječ mu je pas.

    On u svakom sučaju dobije baš ono što želi. :D

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •