Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Nemam pojma što joj je

  1. #1
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno Nemam pojma što joj je

    Dakle, Fiona je upravo prošla 14 mjeseci i do prije nekih mjesec dana joj je cica bila najbolja prijateljica.

    Međutim, prije otprilike mjesec dana je počela tražiti podoje sve rjeđe, dok se to nije svelo na jedan jedini podoj rano ujutro, odmah po buđenju. Nakon toga je obavezno bila dovoljno gladna da mrkne doručak.

    Inače, ona ima običaj da kad želi podoj upre prstom u moju cicu, uz vrlo zapovjednu zvučnu komandu :hihihi: , a kad nešto neće, odmahuje rukom lijevo-desno. Dakle, već jako, jako dugo nije izrazila želju za cicom (osim, kažem, ujutro, kad ju sama stavim, a ona je valjda prepospana da izreagira), a kad ju tijekom dana pitam, počne bjesomučno odmahivati lijevo-desno.

    Zadnjih par dana ipak ponovno ima nekoliko podoja, no vidim da više ne uživa u dojenju kao prije, a podoj obavezno završi tako da me svom snagom ugrize. Probala sam reagirati na sve moguće načine, od ignoriranja, preko objašnjavanja "mamu to boli" do spontanog jauka, ali ništa ne pomaže, ugriz je obavezan.

    Naravno, jasno vam je da ni meni takvo dojenje više nije gušt. Osjećam se kao da guram cicu u mlinski kamen i samo čekam kad će me prikliještiti.

    Pitam se da li je to njezin način da mi kaže da više uopće ne želi dojiti? To bi mi bilo žao, ali što je, tu je. Ne želim ju forsati.

    Još jedno pitanje: ako zaista prestane s dojenjem, trebam li joj količinu mlijeka nadoknaditi adaptiranim namijenjenim njezinoj dobi (kod mene kravlje ne dolazi u obzir)? Do sad joj ga nisam davala da ju što više motiviram na dojenje, ali izgleda da nema nekog efekta. Inače, pije jako puno vode (možda je to bitno).

  2. #2
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Možda da probaš po sistemu "ne nudi, ne odbij"? Pa ako neće, neće. Ovo što si napisala zvuči kao da baš i ne želi više dojiti, da je to više tvoja želja, ne znam jesam li u pravu.

    Što se tiče adaptiranog, ono više nije potrebno nakon godine dana, dijete može piti bilo koje drugo. Ako kravlje ili neko drugo životinjskog porijekla ne dolazi u obzir, možda da probate s nekim biljnog porijekla (zobeno, rižino, sojino...)? Inače, i adaptirana su njačešće prerađeno kravlje mlijeko.

  3. #3
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Mene je Nola dosta grizla na opisani nacin kada su zubi bili u pitanju. Pokusaj je gledati i uhvatiti trenutak kada grize ( da bi ugrizla treba prestati dojiti) pa je sprijeci prije nego zagrize.

  4. #4
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    VedranaV, u pravu si, meni je stalo da doji što duže i čini mi se da je još prerano za prekid - međutim, naravno da neću forsirati dijete.

    Znam da je adaptirano zapravo prerađeno kravlje, no koliko mi je poznato, bez laktoze, a to je ono što mi je bitno. Ima i dobar izbor recimo bifidus i sličnih vrsta adaptiranog mlijeka, znači, oplemenjeno raznim kulturama koje su dobre za crijeva, ali opet prilagođene dobi. Ovdje se adaptirano preporuča sve do treće godine.

    Maja, i ti si u pravu, ona na sekundu prestane dojiti, ali toliko je brza da ju još nisam uspjela spriječiti - gricne me u trenu. Osim toga, mala je taktičar - par puta kao fol prestane i već mislim da će me ugristi, a ona opet nastavi dojiti kao da se ništa nije dogodilo.

    Fakat, promat ću uopće ne nuditi, pa ću vidjeti što će se dogoditi.

  5. #5
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Na adaptiranom mlijeku koje je bez laktoze bi to trebalo jasno pisati, možda da probaš provjeriti? "Obična" adaptirana mlijeka su s laktozom, samo što su bjelančevine u njima razbijene i dodane su i oduzete razne tvari u pokušaju da ga se približi sastavu majčinog mlijeka.

    Koliko znam, prema Svjetskoj zdravstvenoj follow-on adaptirana mlijeka ne nude nikakvu posebnu dodatnu prehrambenu dobit pa se možda možeš raspitati koliko je stvar u reklami, a koliko u stvarnoj potrebi.

  6. #6
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    meni se Ian u toj dobi slično ponašao (osim griženja). Prestao je sam od sebe sa 16 mjeseci i 1 dan i sv eje bilo idealno, bez ikakvih problema za mene ili njega. ko da nikad nismo dojili

    Mlijeko ne pije, a nadoknađivao je potrebno jogurtima i mliječnim namazima.

    tek sa 18 mjeseci je liznuo kakao i kuhala sam mu griz na mlijeku, a s 19 je probao čokolino i to je to od mlijeka za sada (čokolino dobije jednom tjedno)

  7. #7
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Ovdje se adaptirano preporuča sve do treće godine.
    ne mogu skužiti gdje?

    trebam li joj količinu mlijeka nadoknaditi adaptiranim namijenjenim njezinoj dobi (kod mene kravlje ne dolazi u obzir)?
    je li u pitanju neka alergija na mlječne proizvode? ako nije onda joj slobodno tu količinu za koju misliš da će faliti probaj dati jogurt i sl.

    daj nam još malo detalja da te još izgnjavimo

  8. #8
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,649

    Početno

    Meni je Frano sa godinu i 5 dana zatvorio usta i više mu cicu nisam mogla ugurati. Taj da (dobro se sjećam) sam ga podojila ujutro kada se probudio i nakon toga otišla u Graz (prvo duže odvajanje). Vratili smo se popodne i od tada više nije htio. Dva tjedna ja sam nudila, gurala i na kraju teškom mukom prihvatila da on više neće sisati. Jedina mi je utjeha bila to da smo planirali drugo dijete i da ću ponovno dojiti. I dojim.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    290

    Početno

    i mene zara iznenađuje ovih dana. traži siku, ja se "razgolitim", a ona samo nasloni glavicu :? i tako već par puta. uopće nije sikila, a inače je strastveni sisavac (jel se to i nama bliži pa-pa ?!)

  10. #10
    Morwen avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    562

    Početno

    Moja Ana je povećala broj podoja, na - preogromnu mjeru. Doslovno, ako smo doma svaki put kad smo blizu, diže mi majicu i govori: "Cici!" Moram iskreno priznati da mi je ponekad to malo .
    Neznam zašto se to događa. Možda zbog ovih vrućina, ili neznamvećčega, ali dojimo ko kad je bila svega par mjeseci stara.

    S druge strane, već neko vrijeme uspjevam je uspavati čitajući slikovnice ili se samo mazeći, a ne obavezno s cicom u ustima. Nije baš svaki put, ali se događa sve češće :D .
    Naravno, MM-u, baki ili dedi zaspe bez ikakvih problema u kolicima ili je samo polegnu u krevet.

  11. #11
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Probat ću vam odgovoriti po redu - Fiona nema dijagnosticiran nikakav problem zbog kojeg ne bi smjela piti mlijeko s laktozom, no ja, moja mama, njezina mama itd. smo alergične na svježe kravlje mlijeko (zanimljivo, na mliječne proizvode nismo), a mm ima dosta ozbiljnu crijevnu bolest koja bi mogla biti nasljedna, pa ne želimo riskirati. Zato joj neću davati kravlje mlijeko.

    Što se tiče adaptiranog, danas smo ga probale i završilo je neslavno. Vjerojatno će, kao i Ninochkin Ian, svoju dozu kalcija dobivati iz jogurta i sirnih namaza, koje ionako voli jesti.

    Mamita, sorry , fakat nisam napisala gdje - u Austriji (iako i ovdje ima pedijatara koji preporučaju dohranu od četvrtog mjeseca, šakom i kapom dijele uzorke adaptiranog mlijeka već od rođenja i slično, no neki općeprihvaćeni stav je da se obično kravlje mlijeko ne bi trebalo piti do treće godine, a zatim se prelazi na dječje mlijeko - zapravo, obično mlijeko obogaćeno kalcijem).

    Morwen, i mene brine uspavljivanje, situacija nam je identična.

    Niš, sad ću se probati ponašati prema Vedraninom savjetu, "ne nudi, ne odbij", pa ću vam javiti novosti.

    Hvala vam svima na savjetima.

  12. #12
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Update: poslušala sam Vedranin savjet i nisam nudila - skoro cijeli dan je prošao bez cice i već sam pomislila da smo gotovi s dojenjem. Međutim, kasno poslijepodne, nakon što mlada dama cijeli dan nije spavala (jer joj je za uspavljivanje potrebna cica, koju se pak nije sjetila tražiti) je skočila na mene, digla mi majicu, i uz strogi pogled pokazala cicu. Jela je kao da daaanima nije dobila ni komadić hrane i, naravno, zaspala na cici.

    Od tada redovito traži cicu i ja joj dam svaki put kad traži - znači, par puta dnevno.

    Nego, pitanje za iskusne: kako uspavati bebu bez dojenja? Svima uspijeva (mm-u, mojim starcima) osim meni.

  13. #13
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    Nego, pitanje za iskusne: kako uspavati bebu bez dojenja? Svima uspijeva (mm-u, mojim starcima) osim meni.
    Za navečer ne znam, mada nam se zna dogoditi kad je jako umoran (npr. jučer - legli smo, ja ga zagrlila ali tak da mi glava bude u ravnini njegovog trbuščića, mazila sam ga po trbuhu i on je zaspao, najsmješnije mi je što je u jednom trenutku povikao 'guga, guga' kao da traži drugu cicu, ja sam ignorirala jer sam vidjela da je na pola koraka do sna i samo je zaspao).
    U biti, počela sam s tim slučajno, prije skoro godinu dana, tak da sam ga polegla na krevet, mazila ga po prsima i trbuhu i pričala mu neke pričice pune nabrajanja, relativno monotonim tonom i par puta je upalilo. Onda smo jedno vrijeme pjevali uspavanku (Na lijepom plavom Dunavu) na rukama i bilo je izrazito uspješno jedno vrijeme. Onda je krenuo u jaslice do podneva i kad bi došli doma bio je totalno umoran pa sam samo legla kraj njega, zagrlila ga i tak je zaspao.
    Međutim, još uvijek se zna dogoditi da, npr. par dana zaspi bez cice popodne pa onda par dana traži cicu i prije i poslije spavanja, a navečer bez cice zaspi prosječno jednom u mjesec-dva...

  14. #14
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno



    Drago mi je da vam je pomoglo.

    Kako je s ugrizima, je li je prošlo?

    Savjet za uspavljivanje nemam. Na vrijeme dojenja navečer obično obično gledam kao na odmor, psihički i fizički.

  15. #15
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Thanks na savjetima.

    Ugrizi su se (kuc-kuc u drvo) skroz prorijedili. Mislim da me u ovih par dana gricnula dva ili tri puta.

  16. #16
    Morwen avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    562

    Početno

    Meni uspijeva odlazak na neko popodnevno spavanje izvesti bez cice. Lijepo se valjamo po krevetu, zatim joj čitam slikovnicu, pa onda pjevam neku užasno monotonu, jednostavnu melodiju i mazim je, ona se obavezno nasloni glavicom meni na rame, kopa mi po kosi, nosu, vrti mi uši, čupa trepavice ... i već dosta vremena uspjevamo zaspati na taj način (ponekad i obje).

    Koji put, istina jako rijetko, uspijemo na isti način i navečer. Ali, ako je previše umorna ili nije raspoložena onda - ništa bez cice .

  17. #17
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Morwen, meni je zanimljivo da Fiona već danima nije tražila podoj prije spavanja i navečer skroz fino utone u san bez podoja - možda zato što danju malo spava, pa je stvarno premorena.

  18. #18
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Morwen prvotno napisa
    Moja Ana je povećala broj podoja, na - preogromnu mjeru. Doslovno, ako smo doma svaki put kad smo blizu, diže mi majicu i govori: "Cici!" Moram iskreno priznati da mi je ponekad to malo .
    Neznam zašto se to događa. Možda zbog ovih vrućina, ili neznamvećčega, ali dojimo ko kad je bila svega par mjeseci stara.
    nije bas neka utjeha, ali tako je i kod nas zadnjih mjesec-dva .

  19. #19
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Citiraj Morwen prvotno napisa
    Moja Ana je povećala broj podoja, na - preogromnu mjeru. Doslovno, ako smo doma svaki put kad smo blizu, diže mi majicu i govori: "Cici!" Moram iskreno priznati da mi je ponekad to malo .
    Neznam zašto se to događa. Možda zbog ovih vrućina, ili neznamvećčega, ali dojimo ko kad je bila svega par mjeseci stara.
    nije bas neka utjeha, ali tako je i kod nas zadnjih mjesec-dva .
    I meni Fiona diže majicu kad hoće podoj i ne samo to, nego me i zašlata po cicama.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •