Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 183

Tema: Od rodjenja bez pelena (II.dio)

  1. #1
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno Od rodjenja bez pelena (II.dio)

    Cure, evo i ja bih se pridruzila ovom topicu i s vama podijelila nasa iskustva.
    Nisam vjerovala da tako male bebe mogu bez pelena i da im se uopce moze pratiti slijed p i k
    No, eto, nama se to dogodilo :D
    Sasvim slucajno, i mogla bih reci da smo imali srecu u nesreci.
    Naime, sa 6 mjeseci poceli mi s dohranom - jabuka kao prva namirnica. Mali dobio zatvor i da nije bilo cepica ko zna nakon koliko bi kakio. Ovako je nakon 7 dana s cepicem, otvorenom pelenom i nogama u zrak, uz stalno moju prisutnost. Kako nisam htjela da se takvo sta ponovi, pocela sam najprije sa svakom promjenom pelene natjerat ga da kaki. S time da sam mu od rodjenja, kada sam vidjela da kaki, govorila "kaki", pa tako i sada. Nije uvijek uspjelo, ali kako sam to stalno radila, pokakio bi se. I tako, a da i nisam primjetila, sada kakimo jedino onda kada mu otvorim pelenu i kazem "kaki"
    Vec smo stvorili svoj ritam, signale, i jednostavno uvijek pogodim kada pomislim da bi kakio. Moram se pohvalit da se u ova skoro 2 mjeseca od tog zatvora sam pokakio u peleni tek 4 puta (i to kad je pojeo neko voce koje ga potjera bez kontrole ). Inace, stalno kakimo kada mu otvorim pelenu i kada skuzi da je vrijeme za kakit, a ritam nam je ujutro ili navecer.
    No, nismo nikad bez pelene, a to cu probat uvest kad budemo na moru, odnosno kad budemo opet stalno zajedno, jer sada dok radim, jednostavno to ne mogu izvest. Piski dosta cesto.
    Jedno pitanje samo: kako ga navesti da kaki u tutu?
    Naime, kad ga stavim u nju, pocne nesto gledat okolo (tuta je najjednostavnija, bez ikakvih likova na njoj), a i mislim da ga dekoncentrira prvi osjecaj hladnoce kad sjedne na plastiku.
    Jel mi i tu fali samo strpljenje, ili postoji jos neki "recept"

  2. #2
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Ako imaš zdravu kičmu pokušaj ga pridržati iznad wc-a držeći ga za bedra, ne treba mu tuta dok je sam ne prihvati.

  3. #3
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    Ako imaš zdravu kičmu pokušaj ga pridržati iznad wc-a držeći ga za bedra, ne treba mu tuta dok je sam ne prihvati.
    Pa fizicki bih to mogla, ali imam par pitanja:
    dal da ga pritom drzim za noge ili vise ga guzu???
    Ako ga krivo primim i malo vise za noge, onda mu mogu previse rasiriti anus pa mozda ozljediti, ha :?
    drugo, on je opcinjen kupaonom i vodom - ne znam hoce li se moci usredotociti na "kakanje" dok visi iznad skoljke gdje voli gledat kako voda tece :?

    Al cu u svakom slucaju probati!

    Javljam se s novostima kroz koji dan

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    97

    Početno

    Eto i ja se javljam
    Počeli smo na dan kad smo došli iz rodilišta, malog sam razmotala i dojila ga držeći ga na babylove podlozi. Redovito bi se pokakao, a popiškio prije ili poslije podoja, ali i između. U početku smo ga više držali u pelenama nego bez. Zadnjih tjedan i pol mi je cijelo prije podne bez pelene, osim ako idemo van u marami. Obučem mu gačice ako je budan, a ako spava samo ga pokrijem (majčicu ili benkicu ima stalno). Neki dan je prvi put kakao u kadu na poticaj (ka-ka), al se pokakao još jednom odmah poslije. Danas sam ga kad se probudio odnijela do kade i dobro se popiškio, podojio i spava dalje. No čini mi se da će to biti dugotrajan proces, jer još uglavnom ne kužim njegove znakove. Ponekad kaka kad zaspi na dojci?
    Problem mi je da kad se pokaka ili popiški nad kadom ili podlogom, nikad neznam da li je gotov jer za minutu može još :?
    I ponekad kad ga nakon spavanja ili podoja odnesem nad kadu i čekam (govorim piššš, puštam vodu) i ništa, ali čim odemo u sobi i stavim ga nekamo - na krevet, ili kindač on se popiški :?
    No glavno je da smo počeli :D , imamo još puno toga za učiti, al i imamo i vremena.
    Po noći je u platnenim pelenama, jer mi je za sad tako lakše, a ponekad se i seka Jelena uvali nama u krevet

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    97

    Početno

    Malo se javljam s izvještajem o napretku
    Pa to funkcionira! reče MM jedan dan
    Po doma je uglavnom bez pelene, ponekad uhvatimo, a ponekad ne. Sad već bolje hvatam njegove znakove i često znam MM-a poslati da ga odvede na pišanje kad ja nemogu .
    Doma ga vodimo nad kadu, ja sjednem i njega držim u poziciji, pa ako treba i operem guzu nakon kakanja. Kod bake (vikend) je često u peleni, ali sad kad smo več bolje naučili ga ostavimo i bez, pa je piškio i kakao prvi put u Jeleninu kahlicu prošle subote. Jelena se malo iznenadila
    Pa je onda i ona tražila piškiti u kadu, al sam joj objasnila da nisam toliko snažna da i nju držim iznad kade.
    Super mi je ujutro: Kad se probudi nemam snage ga odmatati (po noći je u peleni), nego ga podojim, on obavezno kaka, ali kad se odvoji, onda ga odmotam i odvedem nad kadu. Onda se tako dobro pokaka da ne mora do popodne To je valjda to jutarnje pražnjenje koje se spominje u knjizi.
    Nekoliko zadnjih noći mu je prva pelena suha, čak nakon podoja, pa ga odvedem nad kadu i onda piški Srećom je toplo, pa ga ne smeta što ga nosim po stanu.
    Eto toliko za sad. Danas sam baš optimistična. Ma koliko sam nesipavana, ova komunikacija s njim mi daje posebnu snagu :smajlić pokazuje bicepse:

  6. #6
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Sonja super, bitno je da ne smetneš s uma što si ga naučila, recimo zbog neke druge stvari koja ti iznenada uleti u život pa se zaboraviš, a on ti daje znakove...ali kako vidim kod tebe je to već duboko u mozgu... :D Bravo!!!

  7. #7
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Evo da se i ja malo javim.. (kao hint, Domagoj je mm, a Neva je od rođenja bez pelena).
    Prvo, Sonja svaka čast! Čini se da vam super ide :D Jedino mi je zapelo za oko da ga po noći nosiš do kade.. Meni je olakšala život tuta koju sam držala pored kreveta pa bi ju samo podmetnula pod Nevinu guzu (ja sam obično klečala na krevetu, mala u mojim rukama). Takvu punu bi ju odložila sa strane (tutu, ne bebu )(do slijedećeg dojenja/pišanja) i skužila sam da sam ponekad samo napol budna dok ju popišavam (ona uglavnom blaženo spava, uz duboki uzdah kad obavi), pa lakše začorim kad smo gotove.

    A naš generalni dojam.. Mi smo sad napunili godinu dana staža bez pelena i nisam sigurna kaj bi rekla. Ja sam se nekak nadala da će Neva najkasnije do 6 mj davati neke signale pa će to bit ok. No, nažalost, niš od toga. Ponekad se zabrinem da ih je ona vjerojatno nudila, a ja (tuka) ih nisam 'pročitala'. Uglavnom, još uvijek to sve funkcionira na timing ili neki moj osjećaj (koji baš i nije najtočniji), tako da ima dana sa 100% pišanja u tutu, a ima i dana sa 100% pišanja u gaće Takvi dani me totalno dotuku, pa se pitam ima l to smisla..
    Da budem iskrena, ima i dobrih i loših strana. Prvo loše: Nevi oblačim gaće i hlače, pa kad se upiša ju presvlačim (obično tekućine ima i malo po podu, no obrišem i nije bed). A pošto nam je neki prosjek 3-5 popišanaca u gaće na dan (kad ovo pišem sama sebi ne vjerujem da uz takav prosjek još uvijek to prakticiram!!) to znači da skoro svaki dan perem njezin veš.. A kada idemo u šetnju moram nositi rezervne gaće i hlače pa je ruksak obično veći nego bi ja to htjela.
    Dobre strane: Najvažnije mi je to što Neva nije u plastici i vjerujem da joj je kretanje ugodnije u 'samo' pamučnoj laganoj odjeći. Guza joj je super (mislim na kožu), a i gola guza u hlačama je mrak na dodir Dalje, super je osjećaj kad popiškiš bebu pa znaš da si siguran od močenja neko vrijeme A naravno, nekak se nadam da ćemo bezbolnije prijeći na samostalno pišanje nego da sam taj 'problem' ignorirala pomoću pampersica.

    Znam da ovaj mail baš i nije previše poticajan za one mame/tate koji se još premišljaju, no s druge strane mislim da sam ja totalni luzer po pitanju čitanja Nevinih znakova pa naše iskustvo shvatite kao najlošiju varijantu (koja sve u svemu i nije toliko loša da se to ipak ne bi prakticiralo). A naravno, postoji i druga krajnost, u kojoj mama nauči prepoznati znakove dok je beba samo par mjeseci stara pa su popišanci u gaće stvarno minimalni..
    Hm, sad sam tek skužila da pišem samo o popišancima. Dakle, još jedna lijepa vijest je da velku nuždu puno bolje prepoznajem pa nam bježi u gaće možda jednom u dva tjedna (ili rjeđe). Po meni je samo to dovoljno da nastavim s ovom metodom! Svaki put kad se Neva pokaki u tutu (ili, po novom, u wc) se sa zadovoljstvom prisjetim kako većina mama to mora strugati sa male guze, a mi samo pustimo vodu.. 8)

    ps sonja kaj oblačiš bebi?

  8. #8
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Aqua, kod nas situacija slično izgleda, samo Katarina nije od rođenja bez plena. Počeli smo prije par tjedana i ona nikada ne pokazuje znak za pišanje ili kakanje, nego ja, kao i ti radim po osjećaju. No kada je na kahlici, obično uvijek nešto napravi. I isto volim kad je bez pelene, i nije mi teško brisati pod za njom, niti hodati van sa barem dva kompleta rezervne odjeće.

    Frano je skinuo pelenu sa godinu i 7 mjeseci, a bio je u jednokratnim pelenama. Ali kod njega bi obično skužila kada mu je sila. Iako su mi svi govorili da su dečki kompliciraniji po tom pitanju, meni se momentalno čini da su to ipak cure.
    I ja bih ponekad odustala, ali mi je žao djeteta u peleni. Na žalost radim, tak da bezpelenaštvo ne prakticiramo u radno vrijeme, iako ju tete u vrtiću isto stavljaju na kahlicu, ali poslije ipak ide u pelenu.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    97

    Početno

    Prva dva tjedna je bio ili u odjelcima, ili kad je bilo vruče samo u benkicama. Poslije toga majica i hlačice (najviše mi se sviđaju hlačice sa nogicama), ili kad je dovoljno toplo, samo majica. Gačice mu stavim kad ne želim da ako se popiša to leti u zrak i okolo.
    Na Rodinoj rasprodaji u 2 mj sam kupila nekolko plišanih odjela i dala ih preraditi u hlačice s nogicama - super su.
    Po noći je u piđamicama koje se otkapčaju skroz naprijed, od nogica do vrata, pa kad idemo pišati, onda piđamu podvrnem visoko iza.
    Noćas mi je prvi put bez pelene. I zaspao je sam Nažalost tek u 10, ali bolje išta nego ništa :/

  10. #10
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Nano tnx. Puuno mi pomaže kad znam da ima još netko u sličnoj situaciji. Svi oko mene još uvijek pomalo vrte očima na naše metode (i pomalo nabacuju na nos kako 'vidiš da ipak ne šljaka') pa entuzijazam malo spadne.. Super mi je čitati Sonjine postove jer me njezin polet podsjeti na naše početke (ma imamo mi i danas takvih dana kad ja sva uzbuđena gledam dal će mi dat kakav znak jer očekujem da bi joj se trebalo piškiti ).
    Apropo dana, meni Nevu čuva moja mama, koja se već privikla na sve pa je Neva 'gola' i preko dana.
    Al ne kužim zakaj niš ne kaže?!?

    Samaritanka di si ti??
    I ti Stray!!

  11. #11
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Aqua, mi smo ti u subotu imali katastrofu - same nezgode- skoro pa više nisam imala rezervne odjeće. A to je bila subota nakon tjedna u jaslicama i samo kratkog svakodnevnog skidanja u gaćice. Već me i muž pitao koja je svrha. I onda u nedjelju samo jedna nezgoda (ona velika HA!HA!). Čak je ostala suha i u popodnevnom spavanju. I danas opet jaslice. Ali brzo će godišnji.

    Ma, znaš koliko je samo njima udobnije golima ili samo u gaćicama. Velike nade polažem u godišnji odmor.

  12. #12
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Hm da, poznati su mi ti dani kad joj obučem zadnje suhe hlače i držim fige da se neće upišat dok mašina ne osuši rezerve
    Nano, jel ti Katarina daje kak na znanje da slijedi eliminacija (bilo koja)? Nama dosta dobro ide smrdljiva eliminacija jer Neva obično prije toga počne piljit u mene i stenje pa kad joj ja kažem 'čekaj, čekaj' diže ruke k meni i čeka da ju nosim na neko prikladno mjesto (sa naglaskom na obično), ali pišanje :?

    A ono što me najviše zbunjuje je to što se Neva popiša u gaće i boli ju briga. I dalje se igra ko da se niš nije dogodilo!! Kad je bila manja je barem protestirala jer je mokra, a sad više niš. Često skužim da se upišala samo po mokrom tragu koji ostavlja dok puzi kroz kuću (ko puž balavac ). Jel ima netko kakav komentar ili savjet?? (btw od rođenja ju uredno presvlačim iste sekunde kad se upiša)

  13. #13
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Na žalost ne. Obično kaka ujutro nakon buđenja, poslije popodnevnog spavanja i navečer. Nešto od toga zna preskočiti. I onda ju stavim na kahlicu. Nekad hoće sjediti i obavi svoje, a nekad se digne odmah i onda nakon nepune minute pokaka se ui gaće. To me malo izluđuje jer joj brat to nikada nije radio - mislim da smo s njim imali max 3 kakajuće nezgode.

    Ni za pišanje ne skužim, već ju nudim. Baš ako idemo van ihtjela bi da malo duže ostzane suha, stavim joj kahlicu u kupaonu i lagano pustim vodu u pipi i to ju potjera. A doma mi nije bitno. Jedino što se ona u zadnje vrijeme voli igrati s vodom, pa ju onda prije stavim pišati, inače je nezgoda obavezna.

    Za manje od dva tjedna idem na godišnji i onda ću vidjeti kako stvarno napredujemo. Vjerujem da ćemo to srediti ovo ljeto, ali ponekad i ja zgubim nadu.

    I još, vani ne zna tražiti io ne zna šta treba napraviti ak ju pridržavam, tak da na more nosim prenosnu kahlicu.

  14. #14
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Nano, cura ti kaka tri put na dan?? :shock:
    A dobre su vam šanse da to fakat sredite kad ste 24 sata skupa 8)

  15. #15
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Je li to puno ili malo?

    Znaš, ne kaka ona svaki dan tri puta, ali se može i očekivati. Ona jede dosta voća, pa valjda zato. (obično jednom ili dvaputa)

    Frano kada je skinuo pelene već je kakao samo ujutro i navečer, ili pak samo navečer. I ja čekam da se to malo izregulira.
    Opet smo u negativnoj fazi jer je u jaslicama.

  16. #16
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Moja već šest mjeseci uredno kaki jednom na dan (ponekad dva ili tri puta, no fakat rijetko). I to uglavnom ujutro prije prvog spavanca (a nakon doručka). Hm, nije onda ni čudo što nam ide ok..
    Al moguće je da je zbog voća. Uostalom, tak je i zdravije 8)

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Da se priključim: iako koristimo platnene pelene, danas smo zbog izuzetnih vrućina cijeli dan samo u mini boksericama (gaćice). I moram ga pohvaliti: cijeli ih dan nije popišao. Svaki sat mu skinem gaćice i stavim na wc pa se tamo ili popiša ili ne, ali gaćice su mu suhe!

    Kakamo na wc-u već mjesec i pol i dosad smo imalo samo 3-4 nezgode (uglavnom su bile kad nisam bila u blizini pa sam malo zakasnila).

    Mislite li da bih polako mogla početi s odvikavanjem? H je danas navršio šest mjeseci.

  18. #18
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Imaj na umu da zbog vručina manje pišaju i lakše im je stvar kontrolirati.
    A ovo za početi, nemaš što početi, ti si već davno počela, al ne s odvikavanjem nego s podržavanjem djeteta da kaka i tamo gdje ti želiš jer on zna što radi i kad to radi samo je zbunjen na koje će mjesto to izvršiti.

  19. #19
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Evo i naseg update-a:
    mi vec mjesec dana kakimo u kahlici :D
    Uspjeli smo!
    Piski jos uvijek u peleni - bit ce mi tesko to izvesti s gacicama, jer vec 2 mjeseca radim, a cuva ga baka, koja ce pomislit da sam luda, ako joj kazem da ga drzi u gacicama.
    Uskoro cemo na dvotjedni godisnji pa cemo vidjet.
    Ne znam kako bi to islo da probamo preko vikenda, pa onda preko radnog tjedna, opet isto s pelenama -
    Samaritanka, sta mislis?

  20. #20
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Joj, tak mi radimo već neko vrijeme (kKatarina je u jaslicama pa ju skidam samo kad je samnom). I nekak je to funkcioniralo, ali ovaj vikend je bila totalna katastofa. Sve je napravila u gaće, nije htjela niti blizu kahlici, pa sam ja malo "potonula" u svojim namjerama.

  21. #21
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Cure nemate izbora. Osnovni problem je kod svih kao i kod vas odvajanje djeteta od vas i ne shvačanje i ne podržavanje metode od strane prisutih kad vi niste prisutne. No svako dijete i to kuži, međutim navike su navike i dva vikendaška dana nisu dovoljna da poprave pet jasličkih, ali pokušajte u svakom slučaju popodne preko tjedna i vikend i to je nešto i educirajte ekipu koja vam pazi na dijete i ne odustajte. Ok prema mogućnostima. Da sve nije kao iz knjige mi je jasno, ali bolje to nego ništa.
    Mislim da je bitno da li više vole pridržavanje ili kahlicu i da se toga držite. Moj Karlo nije volio kahlicu nego pridržavanje pa smo na tome i ostali.
    Začuđujuće je kad stvar funkcionira pa onda opet ne funkcionira, ali to ima sve svoje zašto.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Ja sam stvarno iznenađena kak ovo s gaćicama funkcionira. Prvo sam mislila da se slučajno poklopilo, ali evo već četvrti dan je cijeli dan bez pelene, a samo jedna nezgoda! Moja mama se isto čudi, a tek susjede! :shock:

    Mislim, stvarno, da mi je netko rekao da će u toj dobi (6 mjeseci, iako vidim da ima i manjih beba) moći piškiti i kakiti u wc, ne bih vjerovala!

  23. #23
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Mi smo prije mjesec dva bili u super fazi.katarina je sve radila u kahlicu, čak i ako je imala pelenu zbog hladnoće, donjela bi kahlicu sjela i obavila svoje.

    Zato sada imamo katastrofu. Uopće neće na kahlicu i sve napravi u gaće. Danas ujutro je bila teška katastrofa jer sam ju osavila golu pa se pokakala na stolicu. Stolica je pletena tak da sam teško (ako sam uopće) skinula drekić.

    U subotu idemo na more pa ću vidjeti da li uopće ima smisla ostavljati ju bez pelene. Već sam poluluda od nazadovanja.

  24. #24
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Nanoi znam te faze, ali pričaj s njom. Da li ti mala hoda i da li je slobodna na stolcu i može sama sići s njega ili ne može? Da li si ti bila prisutna kad se pokakala i da li je kakać bio mek ili tvrd?

  25. #25
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Kako reče Samaritanka, kod ovoga je fascinantno kako nekad super funkcionira, nekad nikako, pa opet super. Ja sam uvjerena da to ima puno veze samnom pa se pokušavam ne uzrujavati puno.

    A bake.. moja čuva bebu i ne samo da ju ima bez pelena (donijela sam joj par 'just in case' al ju to uopće ne zanima), nego je i moju sestru počela forsirati neka više makne kćer iz pelena (skoro 2. god). A naravno da je u početku (a to je bilo s mjesec dana) kolutala očima i čudila se te me uporno odgovarala. A danas.. samo ponosno pokazuje susjedima Nevinu golu guzu uz komentar: tak je ona od rođenja

    Meni je u teškim trenucima pomogla misao iz knjige Diaper free: bezpelenaštvo nije cilj sam po sebi, poanta je u odnosu s djetetom i odgovaranju na njegove potrebe. Kontrola eliminacije je samo prirodan produkt tog odnosa..

  26. #26
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Malo off topic, mi smo za brisanje nezgoda i upijanje noćnih nezgoda koristili tetra pelene, koje su nakon milion pranja tvrde ko karton, a moć upijanja im je <0. Jel se to može nekak popravit? Čini mi se glupo baciti sve te t. pelene i za slijedeće klince kupovati nove garniture (a ove su trajale godinu dana!?!). Ima kakav savjet??

  27. #27
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    samaritanka, pričam ja s njom, ali je ona jako tvrdoglava i jako, jako uporna u provođenju svoje volje.
    Sada je problem što ona kak i do 4 puta dnevno (valjda zbog voća).

    I ono što me jako zbunjuje je to što nam je dobro išlo, a i brat joj je skinuo pelenuu sa godinu i sedam mjeseci, a kažu da su dečki teži u tom pogledu.

    Meni je žao prekinutui cijeli proces usprkos silnim nezodama jer ipak vidim da ona puno razumije, može izdržati i do 4 sata bez pišanja (još se nikad nije zapisšala u popodnevnom spavanju. Onda si još mislim, ak prođe ljeto, pa kaj ćemo čekati sljedeće.

    E sada, možda bi ja trebala biti malo opuštenija, jer možda moja nervoza zbog neuspjeha prelazi na nju.

    U svakom slučaju, od subote sam 4 tjedna na godišnjem pa ćemo vidjeti. Držite fige.

  28. #28
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Aqua :D tebi i suprugu i maloj Nevi. Baka ti je ludilo, svi se oni :shock: izbezume kad to čuju, a onda se 8) hvale okolo. Što reći, ali bit je da se ne smije odustati s edukacijom okolice jer smo ovisni o njima .

    Mislim vam predložiti da se nađemo svi negdje mi zagrebački bespelenaši da razmjenimo iskustva, što kažete?

  29. #29
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Nanoi, to ti je zbog voća 100%, s jedne strane super, a s druge frka. Pokušaj koji petit keks dati između. Očito ne stigne zadržati.

  30. #30
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    I ono što me jako zbunjuje je to što nam je dobro išlo, a i brat joj je skinuo pelenuu sa godinu i sedam mjeseci, a kažu da su dečki teži u tom pogledu.
    drzim vam fige. a ovo gore, po mom iskustvu je isto suprotno, jana je bilo puno lakse skinuti, iako s njim nismo nikad vjezbali ovako rano kao s nolom.

  31. #31
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Hocete reci da vam je dijete tada bilo definitivno suho?

  32. #32
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    da, Jan je s 21, 22 mjeseca bio skroz suh. Uz eventualno sporadicne nezgode, a to mislim mozda jednom tjedno,al i to puno kazem.
    S tim da sam ja tek kasnije skuzila da on moze drzati mokracu nevjerojatno dugo i on i sada piski maksimalno tri puta dnevno i gotovo uvijek ga moramo mi podsjecati da ode. Tako da je njega skinut iz pelena bilo puno lakse jer je trebalo samo uhvatiti tih par puta dnevno i to je bilo to. Dok je princeza znala i deset puta dnevno kada smo skinuli pelene.

  33. #33
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Katarina može zadržati mokraću dulje od Frane u toj dobi, ali sada odbija sjesti na kahlicu ili zahod, tako da sve radi u gaće. I dalje. Nemamo napretka. Ja radim još sutra, pa ćemo vidjeti kako dalje.

  34. #34
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Nano, možda joj nešto smeta. Razmisli da li je nešto drugačije: druga tuta, okolina, digla si ju dok nešto radi, srami se (možda čak i tebe),.. A možda joj jednostavno više odgovara neki drugi položaj (ne znam da li ste odmah krenuli s tutom ili si ju ti nekako pridržavala? Ja sam Nevu dugo držala nad tutom, pošto nije mogla sjediti tak mala, tako da još uvijek preferira držanje, a pogotovo kad smo u malo neuobičajnijoj situaciji). Al glavu gore. Kad ona vidi da je tebi stalo do toga i njoj će to bit zanimljivo i važno. A sjeti se da je poanta da makneš pelene (vrućina, neugoda), a kontrola eliminacije će doći. I ne brini puno, oni to sve osjete. I btw, na godišnjem će ti prirodno doći da se ufuraš u njezin ritam pa će sve biti lakše! Uživajte

  35. #35
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    da vam se pridruzimo.
    Hanna vec vise od mjesec dana kaka i 99 % piski na wc :D .
    dakle, mi smo krenuli s djelomicnim ipt-om proslo ljeto, pa sam ja zbrljala ove zime milseci kako dijete nece zaboraviti , ali cim je zatoplilo(negdje kjraj 4./5. mj), odlucila sam je doma drzat iskljucivo u gacicama (s iznimkom nekih coporativnih druzenja gdje mi je koncentracija bila na drugim stvarima ).
    u svakom slucaju, cekali smo na "klik" nekih mjesec i po dana, ali onda je cura bila prezauzeta da bi sjedila na tuti i stalno se dizala.
    onda sam ja odlucila pokusati s wc umetkom i to je profunkcioniralo prakticki odmah!
    svidjelo joj se kako zubori kad piski , a i nase odusevljenje, a bome i wc cetka .
    uglavnom, sad je skroz bez pelene, cak i vani, kaze mi za sve "kaka", bez obzira sto je po srijedi, ali vani je problem sa cucanjem.
    tesko joj se naviknut da tako piski, pa za sad prakticiram da je stavim na wc prije izlaska van.
    ako smo vani sat-sat i po, onda zadrzi i popiski se tek doma, ali ako smo duze, kaze "kaka", ja je skinem i drzim da piski, ali joj ne pase, pa se obicno nakon toga ipak popiski u gace.
    ali to mi nije neki problem sad po ljeti, samo nopsimo rezervnme gacice i to je to.
    za ovaj problem cucanja sam mislila mozda cak vani nosit taj wc-umetak, jer nije neki problem, stane u obicnu vrecicu.
    po noci sam je prije par dana isto pocela jednom dizat na wc i jeee, bila je veci dio noci suha 8) .

    Nano, mislim da teba samo malo strpljenja, nemoj bit razocarana, jer izgleda nikome ne ide s ovim uzlaznom putanjom bez skretanja.
    a ipak su nasi klinci dosta ranije od vecine vrsnjaka vec usvojili neke navike.
    a mozda bi i vama pomogao neki trik poput ovog naseg dodatka.
    kazu da nije dobro raditi "big deal" oko nezgoda, ali zato svako uhvaceno pis/kakanje nagraditi sveopcim odobravanjem.
    Citiraj aqua prvotno napisa
    Malo off topic, mi smo za brisanje nezgoda i upijanje noćnih nezgoda koristili tetra pelene, koje su nakon milion pranja tvrde ko karton, a moć upijanja im je <0. Jel se to može nekak popravit? Čini mi se glupo baciti sve te t. pelene i za slijedeće klince kupovati nove garniture (a ove su trajale godinu dana!?!).
    ja tetre jos koristim za noc, susim ih u susilici i budu super meke i kroz dobro upijaju.
    i po zimi smo s njima brisali noseve .

    p.s. ovolko smajlica u jednom postu, nisam si vec mjesecima dala oduska...

  36. #36
    bube

    Početno

    Evo i ja da se pridružim ovoj temi čiji me naslov odmah zaintrigirao i moram priznati da pojma nisam imala da tako male bebe uspiju kontrolirati svoje velike pa i male nužde. Moja Mia ima 8 mjeseci i nakon vaših pročitanih iskustava i definitivno ćemo i mi nešto probati na tom planu, jer sam prije kakanja primjetila znakove ali sam mislila ma ne stignem ju svući odvesti u WC (još nismo niti razmišljali o kupovini kakalice). Eto uglavnom hvala na ideji, čak ste me malo i posramile.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    864

    Početno

    I ja vam se pridružujem, iako se baš ne mogu pohvaliti nekim uspjesima.
    Počeli smo tako da sam ga prije 3 tjedna počela stavljati na tutu ujutro i kad bi počeo tiskati i prduckati i jedno 10 dana se nije pokakao u pelenu. Već sam se počela hvalit na sve strane i onda - katastrofa, odonda ga nisam uspjela uhvatiti. Počeo se dizati na noge i sad mu je glavni zgoditak da stoji i kaka. Danas je počeo kakati (naravno stojećki) i ja brzo skidaj pelenu i na tutu i ništa. Za 15-20 min opet se podigao na noge i pokako se u pelenu. Sad vidim da ih vi stavljate u kadu ili iznad wc-a. Možda da ga stavim da stoji na wc dasci? I da li da ga prekidam kad već počne kakati?

  38. #38
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Mama Juanita, mi isto iamamo problema sa opiškenjem vani. Katarina uopće ne kuži šta treba napraviti tak da ću je mositi van prenosnu kahlicu. Stvarno ne zauzima puno mjesta.
    Jučer je bio malo bolji dan, ali smo još uvijek u lošijoj fazi.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    I mi smo danas imali loš dan.

    Valjda zato jer je hladnije, bar tako mislim. Inače je piškio svaki sat, danas svakih 20-tak minuta! Naravno da to nisam stigla loviti, a i da jesam, imam osjećaj da bi jadničak cijeli dan proveo na kahlici.

    S druge strane, jedine zaštitne gaćice platnenih pelena se peru pa sam mu nakon svakog pišanja morala staviti novu platnenu pelenu da ne probije do bodića i uskoro smo ih sve potrošili.

    I sad je u DAMN Pampersicama. Baš sam tužna zbog toga.

    Čak je i njemu čudno, naučio je biti slobodan - ništa ga nije sputavalo (osim noću), a danas se ljutio svaki put kad bih ga prematala...

    Samo da prestanu te kiše već jednom!

  40. #40
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Almathea da li dojiš malenoga?
    Da li je i tebi hladno?

  41. #41

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Da, dojim ga; još jede svaki sat i pol, a ima i jedan (zapravo pola) obroka voćne kašice.

    Meni nije bilo hladno (obukla sam ga kao i sebe), ali je inače vanjska temperatura tih dana bila oko 15oC pa sam to povezala s time.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    zvucat ce vam sigurno moj komentar uzasno blesav... ali valjda cete me prosvijetliti.
    Naime, ne vidim zapravo zasto bi se dijete od rodenja drzalo bez pelena? obzirom da mi je petra bila dobila vodene kozice, prosli smo "potty training" u rekordnom roku jer su pelene samo pogorsavale kozice - a petri je ionak 20 mjeseci, tako da smo sretni da smo ih se rjesili.
    ali koja je svrha ne drzati pelene tek rodenoj bebi? meni to izgleda kao strasno stresno stalno trcati s bebom i nervirati se oko piskenja i kakanja kada beba jos nije u stanju kontrolirati se.
    mislim da je prirodnije drzati platnene umjesto jednokratnih... ali skroz bez pelena mi je malo too much.
    napominjem da je ovaj komentar stvarno "iz vedra neba" jer nista o tome nisam posebno citala... a komentiram jer vidim da je tema dosta popularna, pa eto...........................

  43. #43

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Petra,

    mi smo navršili šest mjeseci i meni nije glavni cilj (možda nekim jest, ja govorim u svoje ime) držati dijete bez pelena. Međutim, kako vidim da se puuuuno ugodnije osjeća na ovim vrućinama samo u gaćicama, stvarno mi nije teško svaki sat posjesti ga na wc, gdje uglavnom obavi pišanje. Ako mu i pobjegne u gaćice - nema veze: kako inače mijenjam pelenu, tako mu stavim nove gaćice. Njemu je ugodno - meni nije teško.

    Za kakanje stvarno nema problema - daje tako sigurne znakove da treba kakati da bi mi sad bilo žao ne ga staviti na wc kad to praktički od mene traži (baš me gleda u oči, prducka i grimasama lica pokazuje kao da tiska).

    Znači, meni je važno da bebi bude ugodno.

    Inače, po noći imamo pelene, a i kad ga baka čuva ili kad je hladnije ima platnene pelene i tako...

  44. #44
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Almathea nikome nije cilj držanje djeteta bez pelena po svaku cijenu jer taj će se sigurno razboljeti zbog nedohvatnog perfekcionizma.
    Cilj je komunikacija s djetetom kako kaže Aqua, cilj je podržavanje onoga što dijete zna, što radi i kada to radi jer bi inače samo curilo iz djeteta, što kako znamo nije slučaj.
    Za mene je potpuno nemoguće postalo ne reagirati na djetetovu potrebu pišanja i kakanja prije nego što ono napuni gačice. Ja se teško susdržavam da drugim ženama oko mene ne sugeriram da si stave dijete na pišanje jer su mi znakovi jasni i kao strancu. Međutim za to je bilo potreno vrijeme, a nisam to naučula od svoje mame ili neke druge osobe iz svoje okolice nego iz knjiga, iz vlastitog iskustva...
    Senzibilizacija na tu temu je toliko jaka da mi je žao svih ljudi koje manipuliraju pelenam uz jako dobre i logične izgovore.
    Svatko tko je počeo o ovome voditi računa zakoračio je u jedan novi svijet koji ti tek počinje biti jasan kad si u njemu.
    Jednostavno rečeno "kad probaš znaš"...
    Mamama nije lako, odvojenost može biti veliki problem jer mama je naučila bebeu da bude ona prisutna kad beba treba piškiti i kakati zato je dobro dovoljno rano uvesti i druge članove familije u ovaj način pomaganja djetetu da izvrši nuždu, baš kao što nam pomažu u obliku odlaska u šetnju.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    864

    Početno

    Samaritanka, možda se to već spominjalo, ali ovaj topic je ogroman i nisam našla, koji su to znakovi?
    Piškenje ne mogu uloviti, nema šanse, a u zadnje vrijeme ni kakanje. Otkrio je kakanje stojećki, ustane se u gajbi (a u njoj je samo dok je odem na wc ili slično) i lijepo se pokaka. Jučer se tako uhvatio za mene, ustao i počeo kakati, ja sam ga prekinula i stavila na lonku i ništa. I što je još gore, više nije kakao do jutra. Promatrala sam ga i prije nego počne kakati ne vidim nakakve znakove! Pomagaj ako znaš!

  46. #46

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    156

    Početno

    Ja isto ne prepoznajem znakove unaprijed!
    Tek kad se popiški skužim da je MOŽDA to htio i reći, ali ni znakovi nisu uvijek isti!
    Sad kad su vrućine šepiri se gol, ali zato ja stalno hodam za njim sa krpom u ruci!!!
    A za kakanje uopće nema karakterističnu pozu, već kako kad! Prvo je bilo stojećki pa sam mislila aha to je to, ali je sad skužio i ležećki, ali potrbuške! I još si lijepo nasloni glavicu na ruku ili pod i čovjek uživa! I onda, ako prekasno skužim, okrene se pa počne rukama tapkati po tome! Sva sreća, uvijek dođem prije nego mu ruka nađe put do usta...
    Ma ne znam, možda kad bih ga promatrala svake sekunde, ali stvarno svake, jer nekad ne piša dva sata, kad mu je nešto ekstra zanimljivo, a nekad dva puta u pola sata!
    I da, ako ga prekinem da ga odnesem do wc-a, onda prestana, i kaka opet puuuno kasnije!
    Stvarno ne znam da li da se brinem ili ne! Valjda će se znakovi ustaliti do rujna!

  47. #47

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    Mi smo isto u fazi nazadovanja.
    Počelo je kad sm ju zbog neodgodivih razloga morala ostaviti samu sa mojom mamom 10 dana, makar je mamica sve znala o ipt-u, nekaj se tu ipakkrivo odigralo.
    Sada je po cijele dane gola i piški i kaka hodajući ......
    Znam da je to vjerojatno faza.....
    Ponkad, ali samo ponekad traži na tutu, a ponekad se popiški kad ju džim, ali kakanje kao da namjerno zadržava, kao da joj se teško rastati - ak me kužite....
    Kaj da delam, help vi pametne , mudre i strpljive žene?

  48. #48
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Citiraj Zvončica prvotno napisa
    A za kakanje uopće nema karakterističnu pozu, već kako kad! Prvo je bilo stojećki pa sam mislila aha to je to, ali je sad skužio i ležećki, ali potrbuške! I još si lijepo nasloni glavicu na ruku ili pod i čovjek uživa! I onda, ako prekasno skužim, okrene se pa počne rukama tapkati po tome! Sva sreća, uvijek dođem prije nego mu ruka nađe put do usta...
    He, he, anegdota od neki dan. Neva se igra na našem krevetu, a ja brzo za komp pa radim neš za posao. Malo ju pogledavam, ona mi je okrenuta leđima i čini se da se super zabavlja. Ja sva sretna i ponosna, mala se igra sama, a ja dobila sat vremena! I kad sam bila gotova, dođem sva hepi do nje, a kad ono.. Ona se fino pokakila (gaće nismo imali jer je bilo vruće), pa razmazala neobičan novi materijal po cijelom krevetu, po svojoj majici, kosi, malo u uhu, u obrvi, ustima.. :shock: Nisam znala kako da ju primim i odnesem u kadu. Palo mi je na pamet da ju zamotam u tu plahtu i sve skupa u veš mašinu Al kad sam vidla kak se zadovoljno smije i pokazuje mi novu 'igračkicu', samo sam razoružana prasnula u smijeh. Pa ti mama radi ubuduće

  49. #49
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Citiraj Zvončica prvotno napisa
    I da, ako ga prekinem da ga odnesem do wc-a, onda prestana, i kaka opet puuuno kasnije!
    Stvarno ne znam da li da se brinem ili ne! Valjda će se znakovi ustaliti do rujna!
    Nama je isto bilo problem to što ako smo ju prekinuli u pišanju ili kakanju onda više niš Al se situacija promijenila. Jedno jutro joj se valjda neš presvičalo u glavi, pa sad ak ju ulovim da počinje pišati (ili kakati) na pod, onda obično reagiram sa 'hej Neviću, pa nećemo tu!', a ona brzo stane i pruža ruke k meni u zrak, da ju nosim na tutu, gdje uredno obavi do kraja što je trebalo. U početku sam se ponekad zabrinjavala da ju možda nije dobro prekidati, mislim, meni se to nikako ne bi svidjelo, ali sad mi se to čini ok. Ona dobro reagira na to, a i čini mi se prirodno (negdje sam čitala kako žene iz 'primitivnih' kultura nose male bebe gole uz sebe, pa kad počnu pišat ih odmaknu od sebe (da ih ne zapišaju) pa bebe nastave pišat u zraku pored mame. A i kad si zamislim naše pretke u špiljama, vjerujem da je to tak izgledalo).
    A znakovi.. mi počeli gotovo prvog dana, sad imamo preko 13 mjeseci, i ja još uvijek niš ne kužim. Ne znam jel stvar u Nevi ili je u meni (ja imam teoriju da je) pa pošto je Neva skužila da ja ne reagiram na njene znakove onda je odustala ili koji vrag, al funkcioniramo na timing i osjećaj (i gotovo nepogrešivo stenjanje prije kakanja) i ja zadovoljna. Imamo pokoju lokvicu u kući, al me to ne opterećuje previše. A nadam se da ću sa slijedećom bebom bit pametnija pa ću ju bolje 'čitati'..

  50. #50
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Samo da se pohvalim da je Neva u riječnik uvela riječ 'tuta' koju viče (gotovo uvijek) kad joj je sila

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •