Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 107

Tema: ne baš pametne slikovnice

  1. #51
    oriel avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    grad gdje spavaju anđeli
    Postovi
    237

    Početno

    Slikovnica prikazuje životinjski svijet - mame i djecu.
    Tekst glasi otprilike ovako " Danas purica s klincima, sutra purica s mlincima ".
    Ne mogu provjeriti čije je izdanje jer je istog trena završila u smeću.

  2. #52
    mislava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    na rubu pameti..
    Postovi
    893

    Početno

    :shock: i na tekst o purici

  3. #53

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    609

    Početno

    A ovaj tekst...

    "Što to po deblu otkucava ptica?
    Što tu rade nećaci mrzovoljnog strica?!

    Svaki nećak ima strica i dva brata,
    a zečića napustili i mama i tata!" :/

  4. #54
    baps avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    206

    Početno

    Citiraj mmmama prvotno napisa
    Svaki nećak ima strica i dva brata,
    a zečića napustili i mama i tata!" :/
    :shock:

  5. #55
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    mislim da definitivno vode naslovi od nase djece, ja ih imam par jer sam ih uzela kad dorianu jos nismo citali slikovnice, a njemu su zanimljive jer imaju svakakvih detalja u crtezima pa on to voli proucavat

    i tako ima jedna o malom braci, i starijoj seki (al ne ide u skolu) koje mama i tata ostave same doma!!!! jer tata vozi mamu na selo baki koja je bolesna :/

    ima jos nebuloznih detalja, tipa dijete se uci hodati, kad place frkni mu dudu sto prije, najeli smo se slatkisa, bonbon ai cokolade, al ovo o ostavljanju djece je prestrasno.
    jos na kraju pise kakti poruka:
    Nakana je ove slikovnice stvoriti kod djece osjećaj sigurnosti u određenim prilikama kada ostanu sama u svom životnom prostoru.

    da nije tragicno, bilo bi smijesno.

  6. #56
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    ja jučer počela alenu čitati nekakvu knjigu bajki što mu je bala donijela. ono ilustracije su ok, pa reko valda je dobra. na kraju sam panično izmišljala sadržaj jer je tekst strava i užas

    (napominjem ja nisam čula za ove bajke, možda kao takve postoje)

    - neki grad su napali štakori, stanovnici išli gradonačelniku da nešto napravi. on izdao oglas da će bogato nagraditi onoga tko istjera štakore. došao neki dečko sa trubicom i svi štakori krenuli za njegovom muzikom. on ih je izveo iz grada, prešao preko rijeke, a štakori su se utopili.
    No, kada ga je gradonačelnik zeznuo i nije mu htio platiti, on je to isto napravio sa djecom, tj, svirao je frulicu, i sva su djeca krenula za njim a nakon nekog vremena više se nisu čul njihovi glasovi....
    :shock: :shock: :shock:

    -onda starom magarcu gazda rekao da će ga sutra zaklati jer je star i više ništa ne može. on pobjegao, putem pokupio još par starih životinja...došli do kolibe i unutra vidjeli kako lopovi dijele blago. Vele oni idemo mi ovakvi stari napraviti dobro djelo i otjerati ih. tako oni uplašili i otjerali lopove, a onda lijepo podijelili blago
    :? :shock:

    trebali ste ćuti moje interpretacije - vidiš kako ovaj dobri dječak lijepo svira trubicu, pa ga sva djeca vole i sad ih je odveo na izlet...

  7. #57
    Nataša,Sarajevo avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,252

    Početno

    Citiraj oriel prvotno napisa
    " Danas purica s klincima, sutra purica s mlincima ".
    Ja oplakah na ovaj stih

    A da ima idiotskih tekstova to opće poznato. Ja upravo zbog toga uvijek prvo pročitam priču/slikovnicu/pjesmicu, nekad se i pozitivno iznenadim!

  8. #58

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,129

    Početno

    Citiraj ivy prvotno napisa
    ja jučer počela alenu čitati nekakvu knjigu bajki što mu je bala donijela. ono ilustracije su ok, pa reko valda je dobra. na kraju sam panično izmišljala sadržaj jer je tekst strava i užas

    (napominjem ja nisam čula za ove bajke, možda kao takve postoje)

    - neki grad su napali štakori, stanovnici išli gradonačelniku da nešto napravi. on izdao oglas da će bogato nagraditi onoga tko istjera štakore. došao neki dečko sa trubicom i svi štakori krenuli za njegovom muzikom. on ih je izveo iz grada, prešao preko rijeke, a štakori su se utopili.
    No, kada ga je gradonačelnik zeznuo i nije mu htio platiti, on je to isto napravio sa djecom, tj, svirao je frulicu, i sva su djeca krenula za njim a nakon nekog vremena više se nisu čul njihovi glasovi....
    :shock: :shock: :shock:

    -onda starom magarcu gazda rekao da će ga sutra zaklati jer je star i više ništa ne može. on pobjegao, putem pokupio još par starih životinja...došli do kolibe i unutra vidjeli kako lopovi dijele blago. Vele oni idemo mi ovakvi stari napraviti dobro djelo i otjerati ih. tako oni uplašili i otjerali lopove, a onda lijepo podijelili blago
    :? :shock:

    trebali ste ćuti moje interpretacije - vidiš kako ovaj dobri dječak lijepo svira trubicu, pa ga sva djeca vole i sad ih je odveo na izlet...
    Ovaj put mislim da nema mjesta zgražanju - to su ti klasične bajke, samo možda neprimjerene za tako malu djecu.
    Prva bajka je Svirač iz Hamelina, a druga Bremenski gradski svirači.
    Ovu prvu nismo čitali, a ovu drugu jesmo (Grimm) i ja u njoj ne vidim ništa šokantno :?

  9. #59
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    misliš ovu o starom, magarcu?
    pa uzeli su lopovima blago i prisvojili ga. ma znaš šta, sve te bajke su u jednoj knjizi svedene na svaka po tri strane i onda su valda tako osakačene da zvuče grozno.a do originala još nismo došli

  10. #60

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,129

    Početno

    Citiraj ivy prvotno napisa
    ma znaš šta, sve te bajke su u jednoj knjizi svedene na svaka po tri strane i onda su valda tako osakačene da zvuče grozno.a do originala još nismo došli
    To je druga priča :/ ni meni se to ne sviđa. Ta su kraćenja često totalno nakaradna. Zato više ne čitamo nikakve skraćene i krnje verzije bajki (osim grčkih mitova). Što ne razumije - neka pita.
    Istina, to jako ovisi o uzrastu djeteta. Ali klasične bajke i nisu za mlađe od nekih 4-5 godina (mi smo ih čitali i prije, ali osim Ivice i Marice i Vuka i 7 kozlića, nijedna nije doprla do njega, što znači da smo komotno mogli i još malo pričekati).

  11. #61
    M&A avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    309

    Početno

    Citiraj ivy prvotno napisa
    ... slikovnica se zove Zeleni miš ( :? )
    tekst koji se nalazi u toj slikovnici je u originalu francuska brojalica o zelenom misu:

    Une souris verte
    Qui courait dans l'herbe
    Je l'attrape par la queue,
    Je la montre ces messieurs,
    Ces messieurs me disent :
    Trempez-la dans l'huile,
    Trempez-la dans l'eau,
    Ça fera un escargot
    Tout chaud.
    Je la mets dans un tiroir,
    Ell' me dit :"Il fait trop noir"
    Je la mets dans mon chapeau,
    Ell' me dit :" Il fait trop chaud"
    Je la mets dans ma culotte,
    Elle me fait trois petites crottes.


    ...od koje su oni za tu slikovnicu preveli polovicu i to netocno.

  12. #62
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    ajme, M&A, prosvijetlila si me :D a ja stvarno mislila da ju je pisao netko pod drogama sad mi je lakše

    inače, dobila ja iz iste biblioteke sa zelenim mišem još dvije (ovaj puta smo ih svjesno naručili od bake, onak za nas)i na žalost nisu tak dobre kao MIŠ, ali nisu ni za bacit
    evo ga, CRVENA KRAVICA (svaki red jedna strana)

    KRAVICE, KRAVICE CRVENIH UŠIJU
    VUČEM TE ZA CRVENO UHO
    KRAVICE KRAVICE CRVENIH UŠIJU
    SVAKO JUTRO PIJEM TVOJE MLIJEKO
    I SUTRA ĆEŠ MI GA DATI


    i MALI LIJEPI PAS

    GDJE SI SE IZGUBIO
    GDJE SI SE SAKRIO
    GDJE SI LI SE SAKRIO
    DOĐI DOĐI DOĐI
    DOĐI DA SE IGRAMO

    ok, ove i nisu tak loše, više su za kolekcionare

  13. #63
    M&A avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    309

    Početno

    Citiraj ivy prvotno napisa
    ajme, M&A, prosvijetlila si me :D a ja stvarno mislila da ju je pisao netko pod drogama
    mozda je pisac i bio na nekim nelegalnim supstancama,s obzirom da i u originalnoj verziji ima totalno glup tekst.

    zeleni mis,koji postane puz :?
    a u nastavku koji nije preveden u toj slikovnici,misa stavi u ladicu pa mu je tu premracno,pa, ga stavi u sesir a tu mu je prevruce.
    na kraju ga stavi u svoje gacice i mis se triput pokaka

    stvarno poucna prica,nema sta.
    pa kad dijete u skoli bude crtalo zelenog misa?ili misa s puzevom kucicom?
    to me podsjeti na ono kad su djeca u skoli crtala crvane i plave kokosi zbog neke glupave reklame za uskrs koja je reklamirala kako crvena koka daje crveno jaje,plava plavo...

    a sta mozemo,takve su danasnje moderne price.

    citas djeci vuka i crvenkapicu,i kazes kako je lovac ubio vuka-a djeca kazu onda ce lovac u zatvor jer su vukovi zakonom zasticeni.
    ako citas ivicu i maricu i kako su ih roditelji napustali u sumi-djaca kazu da ce doci socijalna sluzba po ivicu i maricu i dati ih nekoj drugoj mami i tati koji nemaju djecu.

    najbolje bi bilo da na rodi napravimo jedan kutak u koji bi pisali price za nase malisane s nekim normalnim i poucnim tekstom,a autorska prava poklanjamo rodi

  14. #64
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Citiraj M&A prvotno napisa
    a u nastavku koji nije preveden u toj slikovnici,misa stavi u ladicu pa mu je tu premracno,pa, ga stavi u sesir a tu mu je prevruce.
    na kraju ga stavi u svoje gacice i mis se triput pokaka

    Citiraj M&A prvotno napisa
    najbolje bi bilo da na rodi napravimo jedan kutak u koji bi pisali price za nase malisane s nekim normalnim i poucnim tekstom,a autorska prava poklanjamo rodi
    evo ja upravo pišem jednu za nekog drugog

  15. #65
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    M&A, sad si me zaintrigirala, bi nam mogla prevesti cijelog miša?zvuči genijalno 8)

  16. #66
    M&A avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    309

    Početno

    evo ivy,ovako bi izgledala domaca verzija "zelenog misa"

    jedan zeleni mis
    koji je trcao kroz travu
    uhvatim ga za rep
    pokazem ga gospodi
    gospoda mi rekose
    umoci ga u ulje
    umoci ga u vodu
    postat ce puz
    cijeli vruc
    ja ga stavim u ladicu
    on mi rece-premracno je
    ja ga stavim u moj sesir
    on mi rece-prevruce je
    ja ga stavim u moje gacice
    i on mi napravi tri mala brabonjka


  17. #67
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno


  18. #68
    Olivija avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,049

    Početno

    Pa zapravo je miš skroz o.k.!

    One bajke od Marijan tiska isključivo prepričavam u slobodnom stilu već 12 godina.

    A ste probale pjevati uz DISNEY: "WINNIE POOH - pjesme pjevalice"? Trebalo mi tjedan dana da uštimam slogove i melodiju...

  19. #69
    Galija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    93

    Početno

    Citiraj Olivija prvotno napisa
    A ste probale pjevati uz DISNEY: "WINNIE POOH - pjesme pjevalice"? Trebalo mi tjedan dana da uštimam slogove i melodiju...
    Svaka čast ! Meni ni nakon 3 tjedna to nije uspjelo, a stvarno se trudim. Kad počnem pjevati mala samo u čudu gleda u mene ni ona nemre vjerovati kak to zvuči

  20. #70

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,129

    Početno

    Citiraj Olivija prvotno napisa
    A ste probale pjevati uz DISNEY: "WINNIE POOH - pjesme pjevalice"? Trebalo mi tjedan dana da uštimam slogove i melodiju...
    Mi nismo ni pokušali a Andreja to nije ni zanimalo, bilo je glavno da svira, tko šljivi pjevanje. Kasnije smo ih fućkali, i to nam je bilo dosta.
    Tek sam nedavno shvatila da je pjesmica "Mali, majušni pauk" u stvari "Incy Wincy spider"

  21. #71
    habibi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    241

    Početno

    Citiraj ivy prvotno napisa
    imali smo jednu slikovnicu kad je alen bio mali, onaj tip na svakoj strani jedna životinja, piše gore koja je a ukupno ih ima, ne znam, pet. baš za jako malu djecu
    bio je medo, vuk, maca i...ŠOJKA. ptica šojka! pa kud od svih ptica šojka. MM pita - a kaj je šojka?
    tak da je otprilike deseta riječ moga djeteta bila šojka

  22. #72
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Moram ovdje spomenuti i slikovnice za koje se A. redovito zalijepi ama baš svaki put kad dođe u knjižnicu. To su one rađene prema popularnim dugometražnim crtićima ili pak prema bilo kojim crtićima...napr. Janko Strižić (BTW. mrak-crtić!) u čijoj je slikovnici otprilike ovakav tekst:
    Janko izlazi iz tora. Gospodar ga začuđenim pogledom pogleda. Iz dvorišta izađe pas i puhne u zviždaljku. Ovce izađu.

  23. #73
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Svojedobno kad je kćer bila mala izabrala je u knjižnici slikovnicu Modrobradi koja je uredno stajala na polici s ostalim slikovnicama. Ne mogu ni danas nakon toliko godina zaboraviti užas od teksta koji nije primjeren ni za najveće ljubitelje horora, a kamoli za malu djecu. Na kraju sam to spomenula knjižničarki, ali nisam kasnije provjeravala da li se ista slikovnica povukla s polica. Sve u svemu, nakon toga sam s puno opreza prilazila štivu s kojim su djeca dolazila u kontakt.

  24. #74
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Ja si gledam neke slikovnice i mislim kako bih i ja mogla bolje osmisliti. Onda gledam što sve treba za izdat slikovnicu i vidim to dođe malo bogatstvo. Zaključak je da možeš biti antitalent, ali ako imaš novca sve prolazi.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 09.10.2017. at 15:36

  25. #75
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Vuk u svijetu bajki
    Vuk je vegetarijanac i on upada u bajke i sve pokušava razuvjeriti kako on nema namjeru njih pojesti. Dođe do kokoši, spasi je od lisice, ona mu ponudi zauzvrat, ne znam sad, a on traži jaja. Ali on je prijateljski vuk, a njoj je ok dati svoja jaja.

    Richard Scarry, word book
    Svinja u dućanu, kupila konzervu s glavom krave, jasno, goveđa juha, što i ne bi bio problem, kada svinje ne bi bile jednako zastupljene u konzerviranoj hrani. Stranica naprijed svinja mesar reže but, pretpostavljam ne svoj već opet juneći.

  26. #76
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    Klinac je imao priču u školi tigar vegetarijanac

  27. #77
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    I kako ide ta priča?

  28. #78
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Apsolutno ne volim slikovnice Dr. Pliško (slab tekst) i sada mi je dijete jasno i glasno reklo "ja volim Dr. Pliško" i nemam izbora, a bila sam jedva dočekala da prvu cijelu razderu.

  29. #79
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Klinac je imao priču u školi tigar vegetarijanac
    nešto u stilu http://www.toondoo.com/cartoon/5498025

  30. #80
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Zmija u mojoj školi, David Walliams
    Veliko... wtf.
    Krenulo je o zmiji, kako je dobra i draga i kako se sa svima hoće igrati. Hajde, pređem preko antropomorfizacije gmaza (napokon su i oni dobili svoje mjesto pod suncem). Nastupa ravnateljica, koja je očito personifikacija zla, jer ne da ne voli zmije, ni životinje, već ni djecu. Oduzme zmiju klincima, a zmija ju pojede. Ali zmija je dobra, a ravnateljica je zla. Dobila je što je zaslužila i više nitko nije čuo za nju.

  31. #81
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Zmija u mojoj školi, David Walliams
    Veliko... wtf.
    Krenulo je o zmiji, kako je dobra i draga i kako se sa svima hoće igrati. Hajde, pređem preko antropomorfizacije gmaza (napokon su i oni dobili svoje mjesto pod suncem). Nastupa ravnateljica, koja je očito personifikacija zla, jer ne da ne voli zmije, ni životinje, već ni djecu. Oduzme zmiju klincima, a zmija ju pojede. Ali zmija je dobra, a ravnateljica je zla. Dobila je što je zaslužila i više nitko nije čuo za nju.
    NEtko je liječio svoje traume iz djetinjstva... Eh, neki ljudi stvarno nemaju pametnijeg posla.

    Mi smo zbog toga sami sebi radili slikovnice u ppt i cdr formatima, smišljali priče i onda ih crtali. Još ih imam u digitalnom formatu, ne uzimaju mjesta, ne skupljaju prašinu, a dala sam ih već na 100 mjesta i još uvijek ih imamo...

  32. #82
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Ima baš puno loših slikovnica, pogotovo za najmanje. Pobacala sam i razdijelila one u rimi, te je sve isti čovjek preveo, glupasto, tiskano u Kini, naravno. Sad sam i zaboravila kako se zove taj lik.
    Ali ima jedna slikovnica jako lijepih ilustracija, izgleda kvalitetno i obećavajuće, napisala Sunčana Škrinjarić. Nezadovoljna bubamara. Mi smo ju izbacili iz kuće. Nisam to nikome poklanjala upravo zbog poruke. Bubamara je htjela biti druge boje i to što je bila drugačija se prikazalo kao jako loše.

    http://www.kgz.hr/hr/procitajte-djec...-bubamara/8196

    Piše na ovoj stranici "Šalje nam snažnu poruku o tome kako je svako živo biće jedinstveno i neponovljivo, lijepo na svoj način.", al mi to uopće nismo tako vidjeli, već baš suprotno - Ako se želiš drugačije izraziti, to je jako loše i okolina te osuđuje. Nemojte ni pokušavati unijeti neku promjenu u život.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 31.01.2019. at 14:46

  33. #83
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    i mene je živcirala nezadovoljna bubamara iz istog razloga
    a još više "Petra želi napraviti sve sama"
    kojoj je poruka da bi Petra trebala prestati pokušavati napraviti stvari sama
    a među navedenim primjerima, barem za pola njih bi roditelji po meni trebali malo pustit dijete da napravi samo
    već sam smislila edukativnu slikovnicu za roditelje koja bi bila zrcalo ove

  34. #84

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    Zeko koji zeli zaspati (ili drugim rijecima hipnoza za djecu). Dobili na poklon, u zivotu nisam nista dosadnije procitala (uz ostru konkurenciju nekih fakultetskih skripti). Naravno da nisu zaspale.

  35. #85
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ima baš puno loših slikovnica, pogotovo za najmanje. Pobacala sam i razdijelila one u rimi, te je sve isti čovjek preveo, glupasto, tiskano u Kini, naravno. Sad sam i zaboravila kako se zove taj lik.
    Ali ima jedna slikovnica jako lijepih ilustracija, izgleda kvalitetno i obećavajuće, napisala Sunčana Škrinjarić. Nezadovoljna bubamara. Mi smo ju izbacili iz kuće. Nisam to nikome poklanjala upravo zbog poruke. Bubamara je htjela biti druge boje i to što je bila drugačija se prikazalo kao jako loše.

    http://www.kgz.hr/hr/procitajte-djec...-bubamara/8196

    Piše na ovoj stranici "Šalje nam snažnu poruku o tome kako je svako živo biće jedinstveno i neponovljivo, lijepo na svoj način.", al mi to uopće nismo tako vidjeli, već baš suprotno - Ako se želiš drugačije izraziti, to je jako loše i okolina te osuđuje. Nemojte ni pokušavati unijeti neku promjenu u život.
    Ja tako doživljavam Ružno pače.

  36. #86
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Ja tako doživljavam Ružno pače.
    Pa da. Jako smo se odmakli od tog nekog vremena "rezanja pete i prstiju" da ti stane noga u cipelu da se dobro udaš. I ja se gubim s klasicima i preskačem neka brutalna umorstva - otac pojeo svoju vlastitu djecu jer ga je Palčić nadmudrio stavivši njegovoj djeci kapice koje su on i njegova braća imali.

  37. #87
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Meni su sve tradicionalne basne vrlo gadljive. Bile su mi još kao djetetu. Čak i kada te uče da ne činiš nažao nije to zbog toga jer ti je stalo da drugi ne pati već zbog toga što time štitiš samog sebe.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,129

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da. Jako smo se odmakli od tog nekog vremena "rezanja pete i prstiju" da ti stane noga u cipelu da se dobro udaš. I ja se gubim s klasicima i preskačem neka brutalna umorstva - otac pojeo svoju vlastitu djecu jer ga je Palčić nadmudrio stavivši njegovoj djeci kapice koje su on i njegova braća imali.
    Dugo nisam spominjala, pa mogu opet - za doživljaj i smisao klasičnih bajki (ne i Andersena, čije bajke su umjetničke i imaju drukčije značenje od klasičnih! - to vezano uz "Ružno pače"), preporučujem "Značenje bajki" Brune Bettelheima.
    Doduše, dugo ga nisam ni ponovo čitala - možda je i njega pomalo vrijeme pregazilo
    Perraultove verzije bajki (tu spada i Palčić) su izrazito brutalne, mi smo se držali verzija braće Grimm (koji su također krvoločni, ali ne toliko).

  39. #89
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Zanimljivo, ja sam obožavala Perraulta kao dijete i nije mi se činio nimalo krvoločnim :/
    Magareću kožu sam pročitala vjerojatno preko sto puta

  40. #90
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Zanimljivo, ja sam obožavala Perraulta kao dijete i nije mi se činio nimalo krvoločnim :/
    Magareću kožu sam pročitala vjerojatno preko sto puta
    Pa da, ja nisam uopće doživljavala odsijecanje prstiju u Pepeljugi. A te Perraultove nam ne spadaju u repertoar, iako ih imamo, a čitala sam neke pa sam preskakala dijelove. Ono veselje i pjesma kad ubiju, zakolju ili što već nekog zlikovca, to mi je grozno.

  41. #91
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Zanimljivo, ja sam obožavala Perraulta kao dijete i nije mi se činio nimalo krvoločnim :/
    Magareću kožu sam pročitala vjerojatno preko sto puta
    Istina! Djeca i odrasli nemaju istu percepciju, a i nije prerano da u ranom djetinjstvu nauče da svijet oko sebe ne treba uvijek shvaćati doslovno.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,129

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Istina! Djeca i odrasli nemaju istu percepciju, a i nije prerano da u ranom djetinjstvu nauče da svijet oko sebe ne treba uvijek shvaćati doslovno.
    Ma nije to do bajki. Imam doma dijete kojem su se čitale bajke pa svejedno i sad kao tinejdžer još uvijek svijet oko sebe shvaća doslovno

  43. #93
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Vuk u svijetu bajki
    Vuk je vegetarijanac i on upada u bajke i sve pokušava razuvjeriti kako on nema namjeru njih pojesti. Dođe do kokoši, spasi je od lisice, ona mu ponudi zauzvrat, ne znam sad, a on traži jaja. Ali on je prijateljski vuk, a njoj je ok dati svoja jaja.

    Richard Scarry, word book
    Svinja u dućanu, kupila konzervu s glavom krave, jasno, goveđa juha, što i ne bi bio problem, kada svinje ne bi bile jednako zastupljene u konzerviranoj hrani. Stranica naprijed svinja mesar reže but, pretpostavljam ne svoj već opet juneći.


    Dobar je ovaj topic . Ne sjećam se više glupih bajki i slikovnica. Mala sirena, jedna od mojih omiljenih, ima sve anti i ne poruke, a opet mi je bila jako draga (origigi H.C.A. verzija ono kad se ona topi u pjeni na kraju). MM je komentirao pola tih bajki sa "bolesno" . Druga su to vremena bila kad su te bajke nastajale, ali je fascinantno da do danas žive i fora bi bilo pročitat tu knjigu o značenju bajki, iako sam dosta toga već i zguglala.

  44. #94
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Meni se čini da će od naše djece dosta vegetarijanaca ispasti

    Mojca, ne čitaj dalje
    Mene danas moj pitao koje je to meso. Velim - piletina. Je l nam to pile dalo to meso? A ja sam potvrdila

  45. #95
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    A ja sam potvrdila
    U Avatar idili bi to išlo uz citat "Thank you my sister. Eywa shall provide".

    Vidiš, moja nije došla do toga. Ali uglavnom bih ja vjerojatno završila da i mi onda svoje meso dajemo Zemlji za gnoj.

  46. #96
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Morat cu malo bolje probrati sto imamo, ali vecina slikovnica koje imamo, bile one prijevod ili original, su poprilicno lose. Osim radnje, koja je u najmanju ruku cesto besmislena, ne razumijem potrebu guranja rijeci i opcenito jezicnih konstrukcija koje se ne upotrebljavaju u svakodnevnom jeziku nikad, pa ni tad. Ona ptica sojka s pocetka ovog topica je prakticki nista prema onome sto nalazimo.

  47. #97
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Knjige imaju inače ulogu širiti fond riječi.

  48. #98
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Nama šojke lete po kampu. Mali je vjerojatno zaboravio od ljeta, al ljetos je normalno znao tu riječ i pticu. Iako mi muž prvo nije vjerovao kad sam rekla da je to šojka, morala sam mu pokazati sliku na webu

  49. #99
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Knjige imaju inače ulogu širiti fond riječi.
    Guranje nasumicnih arhaizama, ili s druge strane aorista i pluskvamperfekta u price koje, recimo, nemaju veze s Ivanom Brlic Mazuranic pridonose jedino necitljivosti mozda inace sasvim ok price. Pogotovo kad je knjiga namijenjena publici mladjoj od 6-7 godina, iliti predskolske dobi.

  50. #100
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,612

    Početno

    Slazem se, ja kad mu citam cesto preformuliram recenice jer su nekad i meni onak... :rolleyes:

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •