Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 107

Tema: ne baš pametne slikovnice

  1. #1
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno ne baš pametne slikovnice

    da li se vi susrećete sa slikovnicama koje vas ostavljaju sa velikim upitnikom iznad glave?
    ono, što je autor želio reći ili da li je moguće je netko dobio honorar za ovakav tekst

    evo mog primjera nedavno dobivene slikovnice. radi se o onim malim koje kada stisnete proizvode zvuk. gumena figura koju se stišće je medo, a slikovnica se zove Zeleni miš ( :? )
    (svaki red jedna stranica)
    Jedan mali zeleni miš trčao je kroz travu
    Uhvatih ga za rep i pokazah djedu
    On mi reče: Zagnjuri ga u vodu
    Zagnjuri ga u ulje
    I vjeruj mi, od njega će nastati puž
    Sada će to biti mali puž.


    kada je MM pročitao umro je od smijeha i rekao da je to legenda i da ko zna na čemu je bio autor dok je pisao.
    Ali, netko je to štampao!!!Dao novce!!

    Ili nedavno čitam malome priču u kojoj se spominje žirafa Toni, a na slici taj isti Toni ima suknjicu


    Ili priča ide kako mali pingvinić bježi od kuće, ali je vani zima i ponio je kapu i rukavice, a na slici gologlav

    da ne govorim o slikovnicama sa hrpom teških riječi koje se skoro i ne upotrebljavaju

    Jel i vi nailazite na takve primjere?

  2. #2
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Legenda ti je ovaj Zeleni miš
    Da, autor je očito bio na naekim opakim drogama...

  3. #3
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    ma, nisu problem takve slikovnice (i knjige općenito) nego je problem ako su poklon od bake/dede/kume/tete/strica koji su često kod tebe i primijetili bi da se ista završila u reciklaži

    a miš je

  4. #4
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    ovaj zeleni miš!!

    o, da imamo i mi takvih primjeraka:

    imamo neku tanušnu bedastu slikovnicu o malom pingvinu koji se zove Dal, eh pa taj se razbolio dan prije prvog posjeta Južnom polu, a tamo ga je djed trebao upoznati sa svojim prijateljima: polarnim medvjedima, tuljanima, starim kitom i polarnim žirafama (otkud sad to?), a izvjesni hermelin (kaj je to, životinja?) mu je spravio narančasti napitak i srećom, Dal je ipak otišao u posjet Južnom polu i čiča-miča-gotova-priča

  5. #5
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    polarne žirafe - zakon!!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,129

    Početno Re: ne baš pametne slikovnice

    Citiraj ivy prvotno napisa
    Ili nedavno čitam malome priču u kojoj se spominje žirafa Toni, a na slici taj isti Toni ima suknjicu


    Ili priča ide kako mali pingvinić bježi od kuće, ali je vani zima i ponio je kapu i rukavice, a na slici gologlav
    Slikovnicu o kojoj pričaš sam svojedobno protjerala iz upotrebe jer je bila toliko nebulozna i loša (počevši od loše formulirane radnje, bez fabule, bez ikakvog zapleta, do groznih rečenica). A što ćeš, kupila sam je kad sam bila mlada i neiskusna majka bez ikakvog poznavanja dječje literature

    Onda, drugi, iako ne tako blistav primjer, su slikovnice o Bobu graditelju. Na stranu crtić koji je super, ali za te slikovnice točno se vidi da su doslovno prepričavanje crtića, razvučene su, nisu fokusirane na radnju, rečenice su nezgrapne, ukratko - srednja žalost.

    O jezičnim greškama u slikovnicama ne bih ovaj put, osim da me izbezumljuje činjenica da ih većina ne razlikuje kći i kćer, gdje i kamo i druge izraze koji spadaju u osnove hrvatskog jezika

    Ali ipak smo imali sreće - na polarne žirafe još nismo naišli (iako, mislim da bi se Andreju to svidjelo, po cijeli dan izmišlja nove životinjske vrste).

  7. #7
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    da, da, bob graditelj je strašan. ja sam vidjela slikovnicu prije crtića, čitala sam to i nisam vjerovala što čitam

    inače, gore navedeni miš ima u ediciji i naslove Crvena kravica i Mali lijepi pas. Lijepo bi molila ako netko ima navedene, MM ih traži po anikvarijatima za privatnu zbirku

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,129

    Početno

    Citiraj ivy prvotno napisa
    inače, gore navedeni miš ima u ediciji i naslove Crvena kravica i Mali lijepi pas. Lijepo bi molila ako netko ima navedene, MM ih traži po anikvarijatima za privatnu zbirku
    Čuj, te slikovnice su lijepi primjer nadrealističke poezije za najmlađe

  9. #9
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Alisa u zemlji čudesa izdavača Naša djeca (u seriji zajedno s Mowglijem, nelošim Bambijem, Trnoružicom...) isto je primjer budalasto prepričanog originala. Ne mogu uopće opisati, to morate pročitati .
    Mnoge prve tvrde slikovnice (za jako malene) imaju tekst baš za maloumne.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,129

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Alisa u zemlji čudesa izdavača Naša djeca (u seriji zajedno s Mowglijem, nelošim Bambijem, Trnoružicom...) isto je primjer budalasto prepričanog originala. Ne mogu uopće opisati, to morate pročitati .
    Jooj, Alisu sam zaboravila, fakat, to je isto nebuloza nad nebulozama
    Ali tek kad se sjetim Tvrtka Taksija...

  11. #11
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    ajme miša

    Ja ne mogu reći da sam našla baš toliko čudne slikovnice, ali da ima svašta - ima. Npr. u slikovnici Tigrić Jakov svira trubu pojavljuje se projatelj/ica TJ-a koja je razvidno ženskog spola, ima naime haljinu a i facu kao curica, a u slikovnici ju zovu - Matko Ja sam ju preimenovala u Maru.

    I drugi Jakov, dečko, mi je vrlo čudna slikovnica, sa neobičnim porukama - npr. Jakov se izgubi u dućanu i nikom ništa, mama se smješka i sva je cool :? Ili, npr., nedavno smo čitali jednu slikovnicu 'Tri medvjeda i gitara' (a za koju vidim da je i predviđena za lektiru za prvi ili drugi razred!) i koja po mom mišljenju odašilje djeci baš čudnu poruku - ona nije nepismena, niti ima grešaka, ali nekako promiče čudne vrijednosti.

  12. #12
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj ivy prvotno napisa

    inače, gore navedeni miš ima u ediciji i naslove Crvena kravica i Mali lijepi pas. Lijepo bi molila ako netko ima navedene, MM ih traži po anikvarijatima za privatnu zbirku
    ja imam psaica. kupila moja seka dok je BC bio u fazi av av ava. moram priznati da sam je samo jednom procitala i da vise nemam pojma o cemu se radi, ali kad dodjem doma procitam i ako zelis pretipkam tekst. kod nas sluzi samo za stiskanje tog psica koji cvili li cvili

  13. #13
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Miš je zakon!!

  14. #14
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    zeleni miš/medo

    tko zna, možda se u originalu rimuje? pa su našli jeftinog prevodioca.

    inače hermelin postoji, to je životinja nalik lasici. a za polarne žirafe nisam čula.

  15. #15
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Alisa u zemlji čudesa izdavača Naša djeca (u seriji zajedno s Mowglijem, nelošim Bambijem, Trnoružicom...) isto je primjer budalasto prepričanog originala. Ne mogu uopće opisati, to morate pročitati .
    Mnoge prve tvrde slikovnice (za jako malene) imaju tekst baš za maloumne.
    Mi imamo Mowglija
    Ja sam to znala prilagoditi jer nisam mogla čitati.
    Onda joj je jednom čitao tata, onako kako piše, ona pukla od smijeha Slikovnice za malene...nama su bile dobre one od Foruma. Brodić, Vlak, Mačka, Pas.
    Imaju onu "sirenu" u sredini i tekst mi se čini ok.

  16. #16
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    ja sam isto primjetila da su slikovnice većinom jako loše napisane.
    Poslijedica jeftine hiperprodukcije. Baš šteta.
    Za sad mi toliko ne smeta jer više gledamo slike, i ponekad ja prepričavam svojim riječima.

  17. #17
    jadro avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,568

    Početno

    mis je za vecer poezije...haiku (prosireni)

    a gore spominjani Zirafa Toni, Pingvinic i majmunice...su mi koma. I mi ih imamo :/

  18. #18
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Ja sam pozvizdila na slikovnicu o malom janjetu. Jako je slatka grafički, dobije se ii mala lutkica janje uz nju, ali poludim kad se djecu kroz slikovnice uči krivim pojmovima, valjda pod parolom da su još mali pa im je svejedno...grrrrrrrrrrr...

    Npr. ovdje nije bilo klasike u kojoj se kit proglašava ribom, ali zato postoji stih o ribi s perajama, a na slici - hobotnica

    I da, ako niste znali, janje nema papke, ima - šapice

  19. #19
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    klo klo
    spajalica, u iščekivanju sam...

  20. #20
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Mene izluđuje pretjerana upotreba imperfekta u bajkama.

    A imamo i par priča s tako nakićenim jezikom i sladunjave za ubiti se. Npr. jedna Djevojčica sa šibicama i jedna Božićna priča (ne mogu sad pogledati o kojim se izdavačima radi)

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    233

    Početno

    Miš je legenda. Gdje to ima za kupiti?

    Ne znam da li još postoji slikovnica Janko Raščupanko. To smo prije više godina kupili na interliberu mojoj sestrični. Slikovnica je horor. Nije ni za prepričavati.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,129

    Početno

    U knjizi "7 zlatnih bajki" (izdavač: Forum) ima jedna neopisivo glupa verzija Palčića, toliko puna nelogičnosti i nejasnoća da mi nije jasno kako im je to uspjelo.
    Ali ubrzo smo shvatili kako im je uspjelo: svaka od 7 bajki ima točno 16 stranica, ni više, ni manje. Pa su neke bajke uspješno zgurane na tih 16 stranica (npr. Vuk i sedam kozlića), a neke su ubibože

    A prije nekoliko godina je čak i na tv bio prilog o glupoj slikovnici. Slikovnica se zvala "Rupa u pijesku", gdje je autorica opisivala što se sve može učiniti s rupom u pijesku: sakriti bakine naočale, tatine ključeve od auta, itd., a na kraju se u rupu može i - popiškiti

  23. #23
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    A prije nekoliko godina je čak i na tv bio prilog o glupoj slikovnici. Slikovnica se zvala "Rupa u pijesku", gdje je autorica opisivala što se sve može učiniti s rupom u pijesku: sakriti bakine naočale, tatine ključeve od auta, itd., a na kraju se u rupu može i - popiškiti
    :shock:

    miša smo dobili od bake, nemam pojma gdje ga je kupila
    u stvari sve navedene smo dobili od baka..

  24. #24
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj ivy prvotno napisa
    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    A prije nekoliko godina je čak i na tv bio prilog o glupoj slikovnici. Slikovnica se zvala "Rupa u pijesku", gdje je autorica opisivala što se sve može učiniti s rupom u pijesku: sakriti bakine naočale, tatine ključeve od auta, itd., a na kraju se u rupu može i - popiškiti
    :shock:

    miša smo dobili od bake, nemam pojma gdje ga je kupila
    u stvari sve navedene smo dobili od baka..
    pa ima ona takva dječja pjesmica, na baby tv-u - hole in the sea. totalno glupa, i u originalu :?

  25. #25
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    za miša!!

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    664

    Početno

    ja odvaljujem naročito na miša i ivyM
    ja čim naiđem na takve primjerke, kojih je kako tanja_b kaže sve manje kako iskustvo u kupovanju slikovnica raste, odmah ih eliminiram jer ne želim da to N uopće sluša ili da mi zauzimaju prostor na policama.

  27. #27
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Jao, ovaj topic kao da sam ja otvorila.

    hermelin
    Ccccc, ne mogu vjerovati da niste čule za hermelina, pa od njega se prave fine, tople, mekane i jako skupe bunde.

  28. #28
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    imali smo jednu slikovnicu kad je alen bio mali, onaj tip na svakoj strani jedna životinja, piše gore koja je a ukupno ih ima, ne znam, pet. baš za jako malu djecu
    bio je medo, vuk, maca i...ŠOJKA. ptica šojka! pa kud od svih ptica šojka. MM pita - a kaj je šojka?
    tak da je otprilike deseta riječ moga djeteta bila šojka

  29. #29
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa
    Jao, ovaj topic kao da sam ja otvorila.

    hermelin
    Ccccc, ne mogu vjerovati da niste čule za hermelina, pa od njega se prave fine, tople, mekane i jako skupe bunde.
    još bolje!!
    to ću SVAKAKO reći sinu kada drugi put uhvati tu slikovnicu...
    khm, u stvari.... odoh ju ODMAH arhivirati u smeće 8)

    baš razmišljam kako nismo konstruktivne, jer osim što se dobro nasmijemo - nema baš puno koristi - odoh malo prosurfati pretražnikom, ako ne ufatim niš - vidimo se na topicu PAMETNE SLIKOVNICE I KNJIGE

  30. #30
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    VASA TOP LISTA SLIKOVNICA

    p.s. ja sam ipak još uvijek u iščekivanju spajalicinog PSIĆA

  31. #31
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Citiraj Maya&Leon prvotno napisa

    p.s. ja sam ipak još uvijek u iščekivanju spajalicinog PSIĆA
    je, je , i ja čekam psića

  32. #32
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    bio je aktivan vikend, tako da ne stigoh natipkati psica, ali pogledah ja tu slikvnicu. dakle Psic je od Foruma i zove se Pas. i moram priznati da je tekst skroz OK. niko ko je pisao nije bio u amsterdamu i pri povratku napisao tekst . ali izgleda da se ipak radi o drugoj slikovnici.

  33. #33
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    ah, šteta, ovo bi trebao biti Mali lijepi pas od Svjetlosti

  34. #34
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    za hermelina ili zerdava - to su vam one bunde koje u slikovnicama i crtićima nose kraljevi, onaj ogrtač s bijelim ovratnikom koji ima crne točkice. Hermelin je ljeti smeđ a zimi bijel s crnim vrškom repa, i ti crni vršci su se izgleda ostavljali na kraljevskim bundama.
    Tako da možete s klincima brojati koliko je hermelina trebalo za jednu bundu.

    Ja sam kao mala htjela jednog za kućnog ljubimca...

  35. #35
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Citiraj Poslid prvotno napisa
    Mene izluđuje pretjerana upotreba imperfekta u bajkama.

    A imamo i par priča s tako nakićenim jezikom i sladunjave za ubiti se. Npr. jedna Djevojčica sa šibicama i jedna Božićna priča (ne mogu sad pogledati o kojim se izdavačima radi)
    Malo sam pregledala knjigice. Sve koje su na mojoj crnoj listi su od nakladnika Naša djeca Zagreb.

  36. #36
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Poslid prvotno napisa
    Malo sam pregledala knjigice. Sve koje su na mojoj crnoj listi su od nakladnika Naša djeca Zagreb.
    Baš sam, čitajući ovaj topic, i ja došla do zaključka da je najviše promašaja među izdanjima Naše djece.

    Mi imamo (dobili na poklon) nekoliko slikovnica iz serije "Bajka i pouka" koje su namijenjene djeci od četiri do šest godina. Uz bajku ogoljenu tek na osnovnu nit (a često su i izostavljeni dijelovi koji su ključni za radnju), na dnu stranice su pitanja poput "Koliko pasa leži", "Koji su predmeti stakleni", a među njima ima i bisera poput nacrtane djece u raznim radnjama i pitanja "Koja su djeca zločesta". :/

    Da ne kažem da slikovnice nikako nisu za navedenu dob, nego su, ako bi uopće prošle kao upotrebljive, za puuuuno mlađu djecu.

    Uz to, zamjeram im (pogotovo slikovnicama za najmlađe) brojne greške u pravopisu i gramatici. :/

    A kad vidim, pogotovo na onim izdanjima s kioscima (njih obavezno mjerkam dok čekam red na blagajni) velika početna slova svih riječi u naslovu, pada mi mrak na oči.

  37. #37
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    izdanjima s kioscima
    izdanjima s kioska

  38. #38
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Evo da vidite kako su hermelini ustvari slatki.

    A ja vas samo pratim da znam što neću kupovati
    Mada sam ovu s pingvinom, jednom prilikom, čitala nećakinji.

  39. #39

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    139

    Početno

    Mozete li meni objasniti koja je razlika kod upotrebe rijeci kći i kćer?

  40. #40
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj Poli prvotno napisa
    Mozete li meni objasniti koja je razlika kod upotrebe rijeci kći i kćer?
    Kći je nominativ, kćer je akuzativ.

    Evo ovako... kopiram s jedne stranice :

    Imenice ženskog roda kći i mati nepravilne su i u jednini sklanjaju se ovako:

    N kći, mati
    G kćeri, matere
    D kćeri, materi
    A kćer, mater
    V kćeri, mati
    L kćeri, materi
    I kćerju/kćeri, materom.
    http://jezicnisavjetnik.mojblog.hr/p....aspx?id=87398

  41. #41
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Mislim, i ja sam donedavno bila zbunjena

  42. #42
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    imam još jedan blistavi primjer

    u slikovnici lisica želi pojesti dva zeca, no oni joj pobjegnu. zatim vidi grožđe kako visi (drito u sred šume) i odluči pojesti malo grožđa (možda se radi o nekoj poznatoj bajci, al ja je prvi put čujem). pokušavajući dohvatiti tri puta padne (na tri stranice) a zečevi umiru od smijeha kak je jadna i nespretna.
    na kraju ona odustane od svega

    i pouka - Često se potcjenjuje ono što se ne može imati.
    naravno da je odmah uslijedilo pitanje - A mama, što to znači potcjenjivati?mislim , imao je dvije godine...

    nije drogeraška kao miš, ali je još uvijek apsurdna do bola

  43. #43

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,129

    Početno

    Citiraj ivy prvotno napisa
    u slikovnici lisica želi pojesti dva zeca, no oni joj pobjegnu. zatim vidi grožđe kako visi (drito u sred šume) i odluči pojesti malo grožđa (možda se radi o nekoj poznatoj bajci, al ja je prvi put čujem). pokušavajući dohvatiti tri puta padne (na tri stranice) a zečevi umiru od smijeha kak je jadna i nespretna.
    na kraju ona odustane od svega
    Joj, znam o kojoj slikovnici pričaš, i meni je ta verzija Lisice i grožđa blesava do neba. Da ne govorim da je Andrej iz te priče naučio što to znači "počkaljiti" (ne piše ta riječ u tekstu, ali je jasno vidio na ilustraciji).

  44. #44
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Jel' to slavni Marijan tisak?
    Ta bi slikovnica valjda trebala prikazati poantu "ionako je kiselo"...iz iste serije smo dobili na poklon i one miševe iz Mišograda - jednako blesavo.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,129

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Jel' to slavni Marijan tisak?
    Jest

  46. #46
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Njihove imam Zlatne bajke, dvije knjige, plava i narančasta. Bilo na kioscima. Ilustracije su bezveze, tekst podnošljiv.

  47. #47
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Jel' to slavni Marijan tisak?
    Od njih imam reizdanja "Maje" (to sam ja dobila na poklon pred koju godinu jer sam se žalila frendici kak mi je moje "Maje" mama bacila). Sad ih čita kćer i u jednoj od njih ima crtež gdje pas i medo puše cigare :shock:

  48. #48
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    A i imamo Pepeljugu u kojoj na kraju, na Pepeljuginom vjenčanju ptice zločestim sestrama iskopaju oba oka za kaznu :shock: :/

  49. #49
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Citiraj Snjeska prvotno napisa
    A i imamo Pepeljugu u kojoj na kraju, na Pepeljuginom vjenčanju ptice zločestim sestrama iskopaju oba oka za kaznu :shock: :/
    Rekla bih da je to bilo u 'pravoj' verziji Pepeljuge (u kojoj su se rezali prsti i pete kako bi cipela stala na nogu).

  50. #50
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj MalaSirena prvotno napisa
    Citiraj Snjeska prvotno napisa
    A i imamo Pepeljugu u kojoj na kraju, na Pepeljuginom vjenčanju ptice zločestim sestrama iskopaju oba oka za kaznu :shock: :/
    Rekla bih da je to bilo u 'pravoj' verziji Pepeljuge (u kojoj su se rezali prsti i pete kako bi cipela stala na nogu).
    Tako je! To je Grimmova verzija.

    Postoji i Perraultova verzija - tamo sestrama bude oprošteno :/ i kasnije žive na dvoru.

    U 2. razredu to dolazi kao lektira - moj sin i njegova ekipa iz razreda radili su usporedbu i bilježili razlike.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •