Stranica 2 od 15 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 736

Tema: operacija krajnika

  1. #51

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    236

    Početno

    Citiraj IVA SI prvotno napisa
    Moja Mara je vadila sve 3 angine,jer su joj bile jako velike,imala je nocne apneje,i jako slabo je jela. Nakon operacije joj se apetit znatno povecao. Ja bi samo preporucila da ako dijete mora na operaciju,obavezno nek idu mama ili tata,jer je to ZIVI UZAS!!! Kad se probude iz anestezije povracaju krv,jedva disu i jako ih boli,i naravno,prestravljeni su! Ja sam s njom bila cijelo vrijeme,i to mi je bas bilo traumaticno. Ali,ona se skoro nicega nesijeca,valjda od anestezije,sva sreca!!!
    Je li takva reakcija samo kada se vade sva 3 krajnika?
    Kako reagiraju kada se vadi treći i kada se probude iz anestezije ?

  2. #52
    Mama Dada avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    144

    Početno

    quote]
    Je li takva reakcija samo kada se vade sva 3 krajnika?
    Kako reagiraju kada se vadi treći i kada se probude iz anestezije ?[/quote]

    Nije kod svih isto. Niti buđenje, niti oporavak poslije.
    Nama je buđenje i dan u bolnici (vadili sve 3) bilo relativno bezazleno. Ono što nam je bio hrkljuš je tih 6-7 dana nakon. Bilo mi je na trenutke žao da sam ga dala operirati.
    Danas sam sretna. Već godinu dana imam zdravo dijete, koje super spava i dobro papa!!

  3. #53

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Citiraj Mama Dada prvotno napisa
    Nama je buđenje i dan u bolnici (vadili sve 3) bilo relativno bezazleno. Ono što nam je bio hrkljuš je tih 6-7 dana nakon. Bilo mi je na trenutke žao da sam ga dala operirati.
    Što vam je konkretno bilo hrkljuš? Bolovi, problemi s gutanjem, nešto treće?
    Uopće ne znam na što da pripremim sebe i njega... najteže mi je objasniti mu da će ga nakon operacije boljeti grlo, jer njega nikad dosad nije boljelo grlo :/

  4. #54

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    236

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Citiraj Mama Dada prvotno napisa
    Mandule smo vadili u Vinogradskoj kod doc. Baudoina. (genijalac)
    Inzistirala sam na smještaju sa djetetom. Platila 600 kn apartman.
    Kako to, a nama je rekao da nemaju apartmana i da nema mogućnosti da budem s djetetom :?
    to su i nama rekli

  5. #55

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    236

    Početno

    Molim vas, koji ste to prošli: što ste ima davali protiv bolova i koliko dugo ? Jesu li imali normalan apetit ili....? Koliko ste ih nakon operacije zadržali doma - bez vrtića ?

  6. #56
    Mama Dada avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    144

    Početno

    Citiraj vera prvotno napisa
    Molim vas, koji ste to prošli: što ste ima davali protiv bolova i koliko dugo ? Jesu li imali normalan apetit ili....? Koliko ste ih nakon operacije zadržali doma - bez vrtića ?
    Protiv bolova Dalsy - ibuprofen sirup - na preporuku pedijatra, rekla mi je da je Lupocet "pišvasser". u bolnici u nam još dali 7 dana Amoxila preventivno, imao je malo povišene leukocite.
    Nije jeo. Pio je na nagovore svakakve. Kad god je probao jesti boljelo ga je i plakao je. poslije se nije ni usudio. budio se po noći, imao noćne more, prek dana sav nikakav svako malo cendrao mama umoran sam i idemo se leći i maziti. baš je bio jadan. i onda 7.dan kao da je netko čarobnim štapićem sve maknuo. ujutro skočio iz kreveta da je gladan, vesel, jeo, pio, ma drugo dijete. doma je bio cca 3 tjedna. ja sam bila na porodiljnom i to nije bio problem.
    Ali to je moj slučaj. ima djece koja se brže oporave. i nije isto strugati samo 3. mandulu i vaditi sve tri. kad se vade sve 3 ipak se režu živci i ozbiljnija je stvar....
    želim vam brz oporavak i javi kak je prošlo!!

  7. #57

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    87

    Početno

    Vera postoji poseban režim prehrane i strogo ga se treba pridržavati, pogotovo kad se vade sve tri mandule.
    Mi smo sklonili sve kekse i krutu hranu, ali jedno veče smo imali goste i na stolu su bili keksi, on je uzeo par i otrčao u sobu. Naravno da sam ga ulovila, ali već ga je bio pojeo i prokrvario je .
    Tako da smo ponovo završili u bolnici , i produljio nam se oporavak za tjedan dana.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    A koliko dugo traje taj poseban režim prehrane? Šti uopće smiju jesti? I koliko dugo ih (u prosjeku) boli grlo nakon operacije?

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    87

    Početno

    Nama su bili rekli 1-2 dana od operacije najbolje samo lagana hrana , puno tekućine, juhe, čaj , čokolino i takva hrana

    3-4 dan može miksano povrće sa mesom i sredina nekakvog mekanog kruha sa mlječnim namazom ili maslacom.

    od 5. dana mogu sladoled( mada koliko sam primjetila da svagdje kažu drugačije), ali i dalje kašasta hrana.

    Kada smo nakon tjedan dana otišli na kontrolu rekla nam je da još 3 dana pripazimo i da može polako početi normalno jesti.
    To veče je pojeo taj keks i po noći prokrvario tako da smo još 10 dana pazili šta jede.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    87

    Početno

    Buđenje iz anestezije je mom mužu grozno iskustvo, kaže da je jako vrištao i plakao.Još su nam bili rekli da ga što više smirujemo , da ne plače jer si napreže grlo, pa i radi toga može doći do krvarenja.
    I da koliko sam primjetila da su Filipa više boljele uši , i to najviše kad bi imao puno tekućine u ustima , pa bi naglo počeo gutati. Kada je gutao u po malo ne bi.

  11. #61
    Mama Dada avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    144

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    A koliko dugo traje taj poseban režim prehrane? Šti uopće smiju jesti? I koliko dugo ih (u prosjeku) boli grlo nakon operacije?
    Dobit ćete papir sa detaljnim uputama.
    Mi nismo osim pire krumpira jeli ništa. Više iz straha. Mislim da se bojao.
    Jogurti - voćni - Dukatino i tekući su nam bili lijek. Sladoled nije htio. Ma ništa nije htio. Pedijatrica mi je rekla da ga ni ne silimo. Samo je bitno da pije puno. Ta rana u grlu se ne smije sušiti. Da sve ne popuca. I zato je bitna tekućina. A što se hrane tiče, vidjet ćeš, za mjesec dana će vam se brojke na vagi penjati.
    Drž te se!! I javi kak je prošlo.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Citiraj Mama Dada prvotno napisa
    A što se hrane tiče, vidjet ćeš, za mjesec dana će vam se brojke na vagi penjati.
    Hm, s hranom ni sad nema previše problema, ali me živo zanima hoće li mu nakon operacije nestati oni podočnjaci koje sad ima od loše kvalitete sna (jer ne može pošteno disati) :/ Nadam se da hoće.

  13. #63
    Mama Dada avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    144

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Citiraj Mama Dada prvotno napisa
    A što se hrane tiče, vidjet ćeš, za mjesec dana će vam se brojke na vagi penjati.
    Hm, s hranom ni sad nema previše problema, ali me živo zanima hoće li mu nakon operacije nestati oni podočnjaci koje sad ima od loše kvalitete sna (jer ne može pošteno disati) :/ Nadam se da hoće.
    100%

  14. #64
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Citiraj Mama Dada prvotno napisa
    Protiv bolova Dalsy - ibuprofen sirup - na preporuku pedijatra, rekla mi je da je Lupocet "pišvasser".
    Složila bih se s ovim, moja mala je nešto jela i pila samo poslije ibuprofena. Ali, poslije sam čitala nešto što je (mislim) Nataša30 pisala kako je prošla operacija nekog od njene djece u Kanadi, i da sam ostala paf kad sam vidjela kolike se doze paracetamola tamo propisuju, nekoliko puta veće nego kod nas (doduše, koliko se sjećam, tamo ne vole davati ibuprofen). Naši lječnici se valjda ustežu propisati doze veće od onih preporučenih za taj lijek, a operacija mandula je operacija, bolovi su jaki kod neke djece, pa da ti bar netko hoće reći 'ako ju toliko boli pa DAJTE JOJ 2 PUNE ŽLIČICE Lupoceta, neće joj biti ništa ako dva dana bude pila nešto veću dozu', nego ne, oni šute, ti se ne usudiš nešto napraviti na svoju ruku, a dijete se muči. Ne preporučam nikome da uzima lijek preko preporučene doze, ali kažem da je meni žao što to nisam napravila i što sam si dijete dovela u situaciju da je skoro dehidrirala jer ju je bilo strah piti od bolova, a sve bi bilo lakše s još tih dodatnih pola žličice.

  15. #65
    Mama Dada avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    144

    Početno

    Citiraj Audrey prvotno napisa
    Citiraj Mama Dada prvotno napisa
    Protiv bolova Dalsy - ibuprofen sirup - na preporuku pedijatra, rekla mi je da je Lupocet "pišvasser".
    Složila bih se s ovim, moja mala je nešto jela i pila samo poslije ibuprofena. Ali, poslije sam čitala nešto što je (mislim) Nataša30 pisala kako je prošla operacija nekog od njene djece u Kanadi, i da sam ostala paf kad sam vidjela kolike se doze paracetamola tamo propisuju, nekoliko puta veće nego kod nas (doduše, koliko se sjećam, tamo ne vole davati ibuprofen). Naši lječnici se valjda ustežu propisati doze veće od onih preporučenih za taj lijek, a operacija mandula je operacija, bolovi su jaki kod neke djece, pa da ti bar netko hoće reći 'ako ju toliko boli pa DAJTE JOJ 2 PUNE ŽLIČICE Lupoceta, neće joj biti ništa ako dva dana bude pila nešto veću dozu', nego ne, oni šute, ti se ne usudiš nešto napraviti na svoju ruku, a dijete se muči. Ne preporučam nikome da uzima lijek preko preporučene doze, ali kažem da je meni žao što to nisam napravila i što sam si dijete dovela u situaciju da je skoro dehidrirala jer ju je bilo strah piti od bolova, a sve bi bilo lakše s još tih dodatnih pola žličice.
    Nama je to na žalost pedijatrica otkrila tek 3-4 dana nakon operacije. Cijeli vikend nakon bolnice smo ga "mučili".
    Mene ti lijekovi i doziranje ne brine toliko jer Bogu hvala, imam zdravu djecu, jedan jedini antibiotik u 5 godina i stvarno im ništa nikad nisam davala! Stvarno nema razloga da se muče i da ih je još više strah.

  16. #66

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    236

    Početno

    ...idemo na operaciju 01.04., napisati ću naše iskustvo.
    Hvala svima na odgovorima !

  17. #67

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    402

    Početno

    Mislim da to i nas čeka, jer obje cure imaju velike krajnike i česte upale, ali veli naša dr. da mogu na operaciju tek kad budu imale 18-20 kg.
    Jel vama koji ste išli netko spominjao kilažnu granicu??

  18. #68

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    236

    Početno

    Nije spomenuta kilaža. Mi vadimo samo treći krajnik, tigrić ima 17 kg.

  19. #69
    la11 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,163

    Početno

    mi se moramo javiti 23.3 za operaciju trećeg krajnika.sutra i prekosutra moramo obaviti sve potrebne pretrage,a danas se noa probudila sa temp.i šta sada da radim?može li vaditi krv i obaviti ekg bez obzira na temp.?

  20. #70
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Citiraj la11 prvotno napisa
    mi se moramo javiti 23.3 za operaciju trećeg krajnika.sutra i prekosutra moramo obaviti sve potrebne pretrage,a danas se noa probudila sa temp.i šta sada da radim?može li vaditi krv i obaviti ekg bez obzira na temp.?
    khjjj
    kk[jkpy
    kp

    Kakve pretrage?

    Nas ce dok probati ugurati za operaciju za 1-2 sedmice...vadicemo samo treci, mandule su u redu...

    nemogu docekati pa da se svi ukucani djuture naspavamo... :/

  21. #71
    la11 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,163

    Početno

    Mejra's mommy najprije mora vaditi krv,za svašta nešta,onda nositi urin.drugi dan na ekg,a treći kada stignu nalaze obaviti još nekakav pregled kod njene dr.prije operacije.onda se sa svim tim papirima moramo javiti u bolnicu.

  22. #72
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Citiraj la11 prvotno napisa
    Mejra's mommy najprije mora vaditi krv,za svašta nešta,onda nositi urin.drugi dan na ekg,a treći kada stignu nalaze obaviti još nekakav pregled kod njene dr.prije operacije.onda se sa svim tim papirima moramo javiti u bolnicu.
    ovdje nista, ne rade nikakve pretrage prije operacije...odmah idemo na operaciju...imamo zakazano za sljedeci petak... :/

  23. #73
    bubimira avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    u miru
    Postovi
    1,245

    Početno

    i moja v će morat izgleda vaditi sve tri mandule. Trenutno je na zinatu i čekamo da se smiri streptokok pa onda su nam preporučili neke dodatne pretrage i termin tek u lipnju.
    neznam dal da idemo po drugo mišljenje al zapravo nekako ipak predosjećam da je to izvor svih naših problema. muči me samo dal treba sve tri vaditi ili samo treću.
    simptomi kao i kod svih vas, uglavnom: diše na usta, non stop curi ili začepljen nos pa to prelazi na upale uha, sve tri mandule su joj ogromne, te hrče i kašlje po noći.

    ima li netko tko je operirao na svetom duhu? mi smo bili tamo u orl ambulanti.
    može li se tamo biti smješten s djetetom?

    vi iz zg...kak ste se uopće odlučili u koju bolnicu tj. kod kojeg dr.?

  24. #74

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Citiraj bubimira prvotno napisa
    muči me samo dal treba sve tri vaditi ili samo treću.
    simptomi kao i kod svih vas, uglavnom: diše na usta, non stop curi ili začepljen nos pa to prelazi na upale uha, sve tri mandule su joj ogromne, te hrče i kašlje po noći.

    ima li netko tko je operirao na svetom duhu? mi smo bili tamo u orl ambulanti.
    može li se tamo biti smješten s djetetom?

    vi iz zg...kak ste se uopće odlučili u koju bolnicu tj. kod kojeg dr.?
    Mene je to isto mučilo, tj. činilo mi se da je samo treća mandula pravi problem, a ove dvije, osim što su ogromne, da nisu tako važne. Ali otorinac je drukčijeg mišljenja, i to nam je otvoreno i rekao (da vađenje samo treće mandule ne bi riješilo problem, jer bi on i dalje disao na usta).
    Inače, Andrej već tjednima uopće ne spava kako treba od hrkanja, a sad već i govori kao da ga netko stalno drži za nos.
    Sutra smo na operaciji.

    (za dr B. u Vinogradskoj odlučili smo se preporukom moje kolegice čiji muž radi u istoj bolnici)

  25. #75
    bubimira avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    u miru
    Postovi
    1,245

    Početno

    Tanja i Andrej drš' te se sutra

  26. #76
    bubimira avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    u miru
    Postovi
    1,245

    Početno

    tj. danas
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  27. #77
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Tanja i Andrej, držim fige!

  28. #78
    Mama Dada avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    144

    Početno

    Tanja i Andrej, javite kak je prošlo!!

    Bubimira - mi smo se raspitali i sa nekoliko strana čuli za doc. Baudoina kojem smo išli privatno dvije godine. On glasi za onog koji ne operira kad to stvarno nije muss.
    2 godine je odgađao i čekao ... a mandule su bile sve veće i veće.
    Naručio nas je k sebi u Vinogradsku i ja sam inzistirala na smještaju uz dijete - na kraju "dobila" apartman i bila s njim.
    Sve je prošlo super.
    Inače - lipanj nije najidealniji za mandule. Preporučuju se zimski mjeseci.
    Sretno!!

  29. #79
    Mama Dada avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    144

    Početno

    Tanja i Andrej, javite kak je prošlo!!

    Bubimira - mi smo se raspitali i sa nekoliko strana čuli za doc. Baudoina kojem smo išli privatno dvije godine. On glasi za onog koji ne operira kad to stvarno nije muss.
    2 godine je odgađao i čekao ... a mandule su bile sve veće i veće.
    Naručio nas je k sebi u Vinogradsku i ja sam inzistirala na smještaju uz dijete - na kraju "dobila" apartman i bila s njim.
    Sve je prošlo super.
    Inače - lipanj nije najidealniji za mandule. Preporučuju se zimski mjeseci.
    Sretno!!

  30. #80

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Evo nas doma
    Operacija je prošla ok, Andrej se dobro držao, jedino što je sad totalno usporen, apatičan, ne smije se uopće, ne govori gotovo ništa. Treba mu vremena da dođe k sebi.
    Sirup protiv bolova odbija, iako mislim da ga dosta boli. Ali bar hoće piti - jučer je u bolnici pio vodu, a danas doma hoće i čaj. Još nije ništa jeo, pa ne znam kako će s tim biti dalje.
    E da, dok spava, ne hrče :D :D :D
    Što se tiče Vinogradske, nemamo zamjerki. Na odjelu su stvarno bili ok, čak i glavna sestra ljubazni, susretljivi. To što se ne može cijelo vrijeme biti uz dijete, druga je priča, i mislim da više govori o općem stanju u našim bolnicama :/ Jer oni prostora za to jednostavno - nemaju.
    To je zapravo i glavna zamjerka, jer mi se čini da bi sve skupa bolje podnio da ga nismo morali ostaviti samog u bolnici. S druge strane, da smo se odlučili za Rebro, čekali bismo na termin par mjeseci i uletjeli taman na ljeto, a to smo htjeli izbjeći. Tako da ipak mislim da je bolje da smo se manduletina riješili sad (tim više jer zadnja dva tjedna uopće nije normalno disao ni govorio, koliko su ga mučile).

  31. #81
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Tanja, baš mi je drago da je prošlo dobro

  32. #82
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj Anci prvotno napisa
    Tanja, baš mi je drago da je prošlo dobro
    X :D

  33. #83
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Citiraj bubimira prvotno napisa
    muči me samo dal treba sve tri vaditi ili samo treću.
    simptomi kao i kod svih vas, uglavnom: diše na usta, non stop curi ili začepljen nos pa to prelazi na upale uha, sve tri mandule su joj ogromne, te hrče i kašlje po noći.

    ima li netko tko je operirao na svetom duhu? mi smo bili tamo u orl ambulanti.
    može li se tamo biti smješten s djetetom?

    vi iz zg...kak ste se uopće odlučili u koju bolnicu tj. kod kojeg dr.?
    Mene je to isto mučilo, tj. činilo mi se da je samo treća mandula pravi problem, a ove dvije, osim što su ogromne, da nisu tako važne. Ali otorinac je drukčijeg mišljenja, i to nam je otvoreno i rekao (da vađenje samo treće mandule ne bi riješilo problem, jer bi on i dalje disao na usta).
    Inače, Andrej već tjednima uopće ne spava kako treba od hrkanja, a sad već i govori kao da ga netko stalno drži za nos.
    Sutra smo na operaciji.

    (za dr B. u Vinogradskoj odlučili smo se preporukom moje kolegice čiji muž radi u istoj bolnici)
    Nama je dok rekao da M. nema potrebe vaditi krajnike samo treci... :/ Ona dise na usta non stop...sinoc nisam ni skuzila da je prestala disati dok nije skocila iz kreveta i japila ko riba na suhom. I onda se grozno iskasljala.

    DRZITE NAM FIGE ZA UJUTRO...SADA ME BOLNICA ZVALA IMAMO TERMIM RANO U 5;45. Ona se uzasno boji doktora, sva strepim za sutra. Jos imaju neki party sutra u vrticu, non stop prica o tome. A nesmijem joj jos reci za operaciju. JOJ sva drhtim...

  34. #84

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Ne kužim, zašto joj još ne smiješ reći za operaciju?
    Po meni, puno je bolje dijete na vrijeme pripremiti na to što ga čeka - koliko je to već moguće. Naročito ako se boji doktora.
    Držim fige za sutra

  35. #85
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Zato sto znam kakva je. Bice dreka ujutro, nece se htjeti spremiti uci u auto...planiramo krenuti u 5 ujutro, tako da cu ju iz kreveta u auto. Propistice vrtic sto je najgore za nju. obozava skolu...

  36. #86

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Ne znam :/ i ja bih drečala na njenom mjestu da me tako dovedu pred gotov čin...

  37. #87
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Slažem se s tanjom...
    Možda ti to sad ne izgleda kao dobro rješenje... no mislim da je bolje objasniti djetetu što ga čeka.

  38. #88
    Mama Dada avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    144

    Početno

    Tanja - jako mi je drago da je sve iza vas. sad još dođite k sebi i imat ćeš drugo dijete!! :D
    Nemoj ga forsirati jesti. to će doći samo. vidjet ćeš kad se projede.....

    Mejra's mommy - možda da napomenete kud ide, što će biti i malo popričate o tome, a da ne odrediš kada. Ipak da se malo pripremite.??

  39. #89
    Mama Dada avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    144

    Početno

    Tanja - jako mi je drago da je sve iza vas. sad još dođite k sebi i imat ćeš drugo dijete!! :D
    Nemoj ga forsirati jesti. to će doći samo. vidjet ćeš kad se projede.....

    Mejra's mommy - možda da napomenete kud ide, što će biti i malo popričate o tome, a da ne odrediš kada. Ipak da se malo pripremite.??

  40. #90

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Što se same operacije tiče, mislim da je to dosta dobro podnio. Rekla bih da nema jake bolove, pije bez problema (čaj, mlijeko, vodu), hoće i jesti - pomalo, ne forsiram ga, sam zna koliko je gladan i kad je gladan.
    Ali ono što mu je puno, puno teže palo je bolnica sama po sebi. Strašno je utučen, apatičan, spor, uopće se ne smije. Ima malu temperaturu (rekli su nam da je to uobičajeno nakon operacije), ali ne dozvoljava da mu mjerim (to nam se još nikad dosad nije dogodilo), a na spomen sirupa vrišti i plače (uspjela sam iz njega izvući da ga to podsjeća na onaj sirup koji su mu dali prije operacije).
    Nadam se da će i to proći, jer mi je baš teško gledati ga ovakvog

    Eh, da pitam još one koji su to već prošli - je li normalno da mu nakon operacije intenzivno curi nos? Dok je imao mandule, sve je bilo zaštopano, a sad odjednom curi, i to žuto-zeleno :?

  41. #91
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ne, Kristini nije curio nos nakon op. S druge strane, nju su boljela uha. Kad idete na kontrolu? Na kontroli neka djeca mogu dobiti atb zbog mogućnosti infekcije rane, probaj mu ipak izmjeriti tu temp.
    a što se apatičnosti tiče..šok je to njima, i K. se malo neobično ponašala kad smo došli doma, ali proći će to brzo. Važno da pije i jede, i da ne bude infekcije.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Temperatura mu je 37,2 - 37,4, i tako je bilo još u bolnici, rekli su nam da je to očekivano i nije razlog za uzbunu.
    Ne znam samo što sad s tim nosom, ne usudim mu se ničim kapati jer se bojim učinka bilo kakvih kapi na izranjavanu sluznicu nosa i ždrijela. Srećom, samo curi, nije začepljeno, pa se može ispuhati.
    Na kontrolu idemo sljedeći četvrtak (za 6 dana).

  43. #93
    Mama Dada avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    144

    Početno

    Mi smo bili pod temperaturom, pa su nam pri otpustu vadili krv, leukociti su bili blago povišeni i dobili smo Amoxil (preventivno).
    3 dana je, bez obzira na Amoxil, bio subfebrilan.
    Nama je iz nosa išla voda. Iz usta tijekom noći (prvih) tu i tamo sukrvica.
    Mislim da je to čišćenje. Unutarnja rana drugačije zarasta. Ne suši se. Valjda. Nešto flisa....
    Apatija prođe kad fizički dođu k sebi. Nemoraš ni opisivati. Srce me bolilo. S tim da je pri buđenju iz anestezije pokušao skinuti kanilu iz rukice, pa su mu zabandažirali ruku. Tog se sjeti dan danas. (najveća mora).
    A lijekovi, toplomjeri, sirupi - prvih 6 mjeseci - drama. Sad je sve palo u zaborav.
    Tanja - mazi ga i mazi i sve će za 3 - 4 dana doći na svoje!!

  44. #94
    Mama Dada avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    144

    Početno

    Mi smo bili pod temperaturom, pa su nam pri otpustu vadili krv, leukociti su bili blago povišeni i dobili smo Amoxil (preventivno).
    3 dana je, bez obzira na Amoxil, bio subfebrilan.
    Nama je iz nosa išla voda. Iz usta tijekom noći (prvih) tu i tamo sukrvica.
    Mislim da je to čišćenje. Unutarnja rana drugačije zarasta. Ne suši se. Valjda. Nešto flisa....
    Apatija prođe kad fizički dođu k sebi. Nemoraš ni opisivati. Srce me bolilo. S tim da je pri buđenju iz anestezije pokušao skinuti kanilu iz rukice, pa su mu zabandažirali ruku. Tog se sjeti dan danas. (najveća mora).
    A lijekovi, toplomjeri, sirupi - prvih 6 mjeseci - drama. Sad je sve palo u zaborav.
    Tanja - mazi ga i mazi i sve će za 3 - 4 dana doći na svoje!!

  45. #95

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Citiraj Mama Dada prvotno napisa
    S tim da je pri buđenju iz anestezije pokušao skinuti kanilu iz rukice, pa su mu zabandažirali ruku. Tog se sjeti dan danas. (najveća mora).
    Ovaj put su svi klinci na odjelu imali bandažiranu jednu ruku.
    Ali mene je iznenadilo što je Andrej imao flastere i na oba stopala, a kad sam pitala sestru, ona nije znala zašto, kaže, valjda su mu pokušavali postaviti braunilu u nogu pa nije išlo :? Posljedica svega je da sad na oba stopala ima crne podljeve (a i na ruci ima podljev, samo ne tako ružne boje)
    Ali dobro, trenutno nam je to u drugom planu. Samo da ta temperatura konačno spadne, imam dojam da ga to dodatno usporava... Izjavljuje da se boji zinuti i jede minijaturne zalogajčiće, ali bar nešto jede. Vjerojatno ga bole mišići vrata i čeljusti.

  46. #96

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    236

    Početno

    tanja, glavno da je operacija i bolnica iza vas...... :D

    Koliko dugo traje sama operacija ? Jesi li smjela biti prisutna kada se pripremala operacija i kada se budio iz anestezije ?

  47. #97

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Citiraj vera prvotno napisa
    Koliko dugo traje sama operacija ? Jesi li smjela biti prisutna kada se pripremala operacija i kada se budio iz anestezije ?
    Na žalost, nisam - ne dozvoljavaju. Ostavila sam ga ujutro u 7.45, a ponovo sam ga vidjela tek u 15 h.
    Operacija sva tri krajnika traje 15-20 minuta (tako nam je dr rekao još na pregledu). Kad se operira samo treći krajnik, to traje kraće.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    2

    Početno

    Evo ga jedan tata koji je trazeci informacije o postoperativnim problemima dosao na ovaj forum, pa da opisem i ja svoja iskustva...

    Igor ima 4,5 godine i juce mu je operisan treci krajnik. Razlog zasto smo se odlucili (teska srca) za operaciju je bilo prvenstveno tesko nocno disanje, hrkanje i gusenje u toku sna. Naravno, ni jedan virus koji je bio aktuelan u obdanistu ga nikada nije obisao, cesto se razbolevao... i svi su nam preporucili tu cuvenu operaciju.

    I, juce je dosao taj dan za koji smo mislili da nikada nece doci, a imali smo 10-ak dana da pronadjemo gde cemo da ga operisemo (Beograd), pa smo imali izbor ili drzavne bolnice ili par privatnih bolnica. Ovde kod nas, a pretpostavljam i u ostalim susednim zemljama, drzavna bolnica je "NE, nikako" posto se deca ostavljaju sama u ambulanti na duze vremena (nekoliko njih se uvede u ambulantu, ostaju sami, pa hajde jedan po jedan na kasapljenje... uzasno), a privatne klinike... i tu se bar jednom godisnje desi neki skandal o kome novine pisu li pisu, problemi sa anestezijom, problemi sa ovim onim... ishod - onaj najgori.

    I nakon dugo konsultacija, izaberemo jednu privadnu kliniku, u kojoj radi neki nas vrhunski doktor ORL, nekadasnji nacelnik ORL jedne od najpoznatijih bgd klinika.

    Odlazimo kod njega, mama i sin ulaze u sobu za pacijente, nakon 5 minuta dolazi anesteziolog... Ustani - mali ustane, rasiri ruke - on ih rasiri, e sada me zagrli - on ga zagrli i ponese. Tada naravno pocinje plac, hocu mamu, hocu mamu... plac traje nekih 2-3 minuta (soba za pacijente je preko puta operativne sale), i prestaje... Znate tada da je dete uspavano, a i cujete neke instrumente, valjda kako ih odlazu na sto. Nakon tacno 7 minuta cujete da neko pere ruke, a nakon 9 minuta od pocetka operacije (koje su meni trajale 99 minuta), cujete plac, donose vam dete, operacija je trajala 2-3 minuta max, a samo uspavljivanje i budjenje ostalih 6-7 minuta.

    Tada nama pocinje haos... mali prvo sto je uradio - cupa iglicu iz ruke, pocinje da vristi, baca se, nece da legne, nece da komunicira - telo je razbudjeno iz anestezije a mozak definitivno nije. To je trajalo dobrih 45-55 minuta (dr nam je rekao da to obicno traje 15-ak min, ali moze i do 2 sata...). Svo vreme je trazio vodu da pije, hteo je da izadje iz sobe, vristao, plakao, ne mogu ni da se prisecam tog haosa. Posle tih 45-55 min koliko je sve to trajalo, izgleda da se i mozak probudio, tako da je bio skroz normalan, gledao tv, gasio palio muziku, smejao se... bio kakav je svaki dan. Dolazi Dr, pregleda ga (2h nakon operacije), kaze sve je ok, pij vodu, pij sokice, mozes i malo sladoleda...

    Dolazimo kuci (znaci u bolnici smo proveli 2.5 sata sve ukupno), on je ok, igra se, skace, pevusi... bas super raspolozen. Jeo je sladoled, pio dosta tecnosti i navece malo pudinga.

    Danas, dan nakon operacije ne mozemo da ga prepoznamo, isli smo jutros kod Dr-a, pregledao ga, kaze da je sve super,da moze polako da pocne da sve sto pozeli... A Igor, ceo dan nije mrdnuo, kada je ustao trazio je da ga odnesemo iz kreveta do troseda, kada hoce u wc - nosi me... skoro ceo dan je prespavao, progovorio 10-ak recenica, uglavnom trazio nesto da pije. Temperatura mu je dva puta isla do 38.8 (sto je mene bas zabrinulo) ali Dr je rekao da je obaramo Brufenom. Po njima, razlog za to "mrtvilo" je da su mu sada misici puni mlecne kiseline pa da ga sve boli kada se mrdne (klasicna upala misica)... Naravno zali se danas da ga jezik boli, ali bez problema guta, i isto tako malo "cudno" prica, pretpostavljam od bolova.

    Sutra opet idemo na kontrolu (na nas zahtev, danas je dobio otpusnu listu, sve je ok..., ali isto hocu da vidim otkud ta temperatura), nadam se da ce sve ovo proci kako treba. Da, inace i sinoc je hrkao dok je spavao, ali to je valjda zbog otoka koji ima tamo gde u je nekada bio treci krajnik, trebalo bi za 5-7 dana da prestane sa tim.

    Nadam se da nisam bio preopsiran, ako neko ima bilo kakvo pitanje u vezi operacije treceg krajnika neka se slobodno javi, posto sam iscitao stotine i stotine strana teksta, i konsultovao se sa bar 10 doktora, tako da bih i ja mogao da doktoriram na tu temu Javicu se da kazem da li je operacija odradila svoje, odnosno da li je mali prodisao i prestao da hrce i da se gusi.

    Veliki pozdrav za sve

  49. #99
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Ma mudrica moja...skuzila je ona. Ja sam joj navecer rekla 'sutra idemo doktoru' ona 'zasto' ja 'da ti pogledaju usi (ponovo su joj ugradili tubice u usi ujedno dok je bila pod anestezijom) i sto nemozes disati na nos'. I broji ona na prstice 'monday, tuesday, wednesday, thursday, danas je thursday onda je sutra friday i znam da je doktor rek'o da cu friday na operaciju'

    Plakala je prije i poslije operacije. Nije puno poslije pitala. Dosli smo kuci mi doruckovali, ona odspavala 30min. I bacila se na lilly keks koji je bio na stolu. :shock: I pitam ju jesi gladna hoces jesti i veli hocu. Mejke mi ko da nije nis ni bilo. Kuhala sam joj supicu i jela je i navecer je trazila kokice i papala. Dobili smo nesto za bolove ali nije joj ni trebalo. kuc kuc...kako fino spava...absolutno ne hrce...sinoc je prespavala noc, neznam jeli sto je spavala kod mm i mene. vidjecemo veceras...

    Jesu li vasi klinci bili u bolovima nakon vadjenja samo treceg?

  50. #100

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    236

    Početno

    Igorov tata, buđenja iz anestezije se najviše bojim....i iz osobnog iskustva znam koliko je to neugodno i nama odraslima. Što se postooperativnog tijeka tiče, citiram:

    Postupak nakon odstranjenja adenoida
    Zahvat se najčešće radi djeci koja su nekoliko dana nakon operacije obično klonula, bez energije te mogu biti nemirna noću.
    Prehrana
    Prva tri dana nakon zahvata dijete treba piti mnogo tekućine - na dan nakon zahvata može piti bistre sokove kao sok od jabuke. Nakon prvog dana mnoga djeca počinju jesti s laganom dijetom uključujući juhe, krumpire, banane, jaja i sok od jabuke. Dijete može nastaviti jesti normalnu hranu kad se osjeća spremno za to. Ukoliko su potrebna određena prehrambena ograničenja, liječnik će dati informacije o tome.
    Aktivnost
    Prvih nekoliko dana potrebno je mirovanje, a nakon toga postupan povratak svakodnevnim aktivnostima i školi/vrtiću kad se dijete osjeća dobro.
    Bol
    Bolovi nakon zahvata mogu se liječiti analgeticima pri čemu treba izbjegavati acetilsalicilnu kiselinu (Andol, Aspirin).
    Neugodan zadah iz usta
    Zbog cijeljenja operacijske rane i čišćenja tkiva često djeca imaju neugodan zadah iz usta. To se može ublažiti grgljanjem i ispiranjem usta blagom otopinom koja se može kupiti u ljekarni. Žvakanje žvakaćih guma također pomaže.
    Hrkanje
    Tijekom oporavka od zahvata zbog oteklina djeca dišu na usta te često hrču. Hrkanje se može smanjiti stavljanjem većeg jastuka.
    Vrućica
    Prvih nekoliko dana nakon zahvata djeca mogu imati nešto višu tjelesnu temperaturu
    [37.2-38.3°C] zbog čega se ne treba uznemirivati već djetetu dati mnogo tekućine i eventualno koristiti lijekove za snižavanje temperature. Ukoliko je temperatura veća od 38.8 preporučljivo je javiti se liječniku.
    Krvarenje
    Iz nosa i/ili usta ne bi smjelo biti krvarenja. Ukoliko se krvarenje pojavi, dijete treba posjesti uspravno ili leći na bok te se što prije javiti liječniku ili dijete odvesti na hitni prijem za medicinsku pomoć.
    Mučnina i povraćanje
    Obično se javljaju unutar prvih 6 sati, a ako traju duže svakako treba obavijestiti liječnika.

    http://www.medicina.hr/clanci/treci_...k_adenoidi.htm

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •