Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 133

Tema: Na sto paziti kod iznajmljivanja stana?

  1. #1
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno Na sto paziti kod iznajmljivanja stana?

    Prodajemo stan i odlučili smo jedno vrijeme iznajmljivati. Nemamo iskustva sa istim pa me zanima na što da obratimo pažnju? Naletjeli smo na neke agencije koje inzistiraju na sklapanju ugovora na minimalno godinu dana- prije nego što se uđe u stan. To je uobičajeno? Mi bismo voljeli mjesec dva boraviti u stanu pa ukoliko nam bude odgovarao uzeti ga na duže... Vi koji rentate ili ste rentali, što su najveći problemi kod iznajmljivanja? Čega da se čuvamo?

  2. #2
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    najveći problem su napadni vlasnici koji nenajavljeno dolaze i ponašaju se kao da je stan i dalje njihov i da s njim mogu što hoće bez obzira što su ga iznajmili (kao npr reći rodbini da može prespavati). Što se tiče ugovora ne znam, nisam ga nikada potpisivala, ali naravno da nećeš uzeti nešto sto niste vidjeli.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Nikad ti ne bih preporučila nijednu agenciju. Oni ne rade ono štobi im bio posao tj. da prouče vaše želje, pronađu baš takav stan, sve dogovore, vi, naravno, pri tom sve pogledate i sami odlučite...ne, oni otvore oglasnik isto ko i vi, vide stan kvadrature koju tražite i jedino što naprave jest traže proviziju i još se bahate. Dakle, rade ono isto što radite i vi, čeprkaju po oglasima, samo što naplaćuju to svoje "posredovanje".

    Daj mi, molim te, samo preciziraj, jel' vi to iznajmljujete svoj stan pa tražite iskustva onih koji iznajmljuju stan tj. rentaju ili biste unajmili stan i bili podstanari neko vrijeme u tuđem stanu pa onda tražite iskustva ljudi koji su bili podstanari tj. unajmljivali stan.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Dakle, kad mi odgovoriš, moći ću ti reći nešto dalje, ali prvo -čuvaj se agencija i njihovog posredovanja i ugovora s njima, oni ti ne trebaju jer to nisu one američke agencije koje odrade sve nego hrvatska "gulikoža verzija". Iz vlastitog iskustva govorim, a za njega pitaš.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    nama su u 2 navrata podstanari oisli i ostavili brdo neplacenih racuna

    nemoj im prikopcati telefon, internet i tv, to neka reguliraju sami i nek registriraju na svoje ime ako im treba (nama su zadnji telefonom napravili 2000 eura a uredno su bili prijavljeni na ugovor i placao se porez i sve)

    nista od toga te ne stiti i mozes uci sa njima u spor zbog dugovanja ali zbog premalog iznosa nikom se zbog toga ne zeza (mi smo zvali policiju i to su nam rekli)

    agencija ti na kraju price isto nece pomoci kod utjerivanja duga i nemam pojma da li postoji agencija koja preuzima na sebe uredno placanje rezija i svega

    vise se isplati prodati stan i strpati lovu na racun kamata ide i nemas se zbog cega zivcirati (da li je nesto osteceno, potrgano, potroseno. nakon sto ti u stanu borave podstanari stan je za adaptaciju)

  6. #6
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Imala sam užasno iskustvo sa prvim stanom kojeg sam unajmila, upravo ono koje je Rivendell opisala - napadni vlasnik koji je zvao u poštu da mi provjeri račune, naplaćivao mi sam režije - dakle on bi mi izračunao koliko sam struje potrošila mjesečno npr., to su bile užasne cifre (a ja mlada, glupa, naivna i neiskusna).. Da bi se na kraju, nakon što sam odlučila otići, naljutio zašto idem, da je on računao da ću tu ostati godinama i pitao da otkud mi toliki račun, zar sam zvala hot line??!!
    Da ne govorim o upadanju u stan i provjeravanju je li sve na svom mjestu, ok.
    Nakon toga sam unajmila stan od obiteljskih prijatelja i evo već godinama živim u njemu i sve savršeno funkcionira.
    Dakle, iz mog iskustva (a i iskustva drugih podstanara koje poznajem) - najbolje je unajmiti stan od nekoga bliskog koga poznaješ (i isto tako nekome poznatome iznajmiti stan). Zatim, provjeri kakva je situacija sa telefonom, internetom i televizijom i da li ti možeš uzeti sebi uslugu koju hoćeš, jer za sve moraš imati suglasnost vlasnika stana. Ostalo ćeš sama vidjeti što ti paše - grijanje, starost stana, lokacija, namještaj, itd. itd.
    Sretno!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    301

    Početno

    Ja iznajmljujem stan ali moj savjet za obostrano zadovoljstvo je da odmah dogovorite:cijenu,datum do kojeg plaćate,kada plaćate režije i dostavljate uplatnice,tko plaća pričuvu,što s telefonom i internetom,popravci-tko plaća?,iznenadni posjeti isključeni(stanje stana može pogledati prilikom dolaska po stanarinu),mislim da bi to bilo ključno

  8. #8
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    sasa, Unajmljujete ili IZnajmljujete?

    vi ćete u podstanare ili hoćete podstanare u svoj stan?

    mi smo bili u najmu godinu i pol.
    budući da smo imali nekoliko sati da pronađemo stan i uselimo, uzeli smo oglas, nazvali nekoliko brojeva (bila nam je važna lokacija), pogledali i... mislim da smo ušli u prvi.
    gazdarica je bila krasna, mislim da smo platili samo 2 mjeseca unaprijed.
    nikada nije ušla, ni najavljeno ni nenajavljeno, uplaćivali smo na račun...
    vidjeli smo je još onaj dan kad smo vratili ključeve.

  9. #9
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Ako čovjek iznajmljuje stan, mislim da time prihvaća rizik da će se stan upotrebljavati i samim time su moguća i oštećenja ( prljavi zidovi, parket i sl.). Meni je najbolja opcija da uplatnice idu gazdi, gazda nazove, pokaže račune, daš novac i to je to.
    Što se tiče upadanja u stan i pregledavanja, to mi je totalno bezveze, nebih to prihvatila ni kao onaj koji unajmljuje, ni kao onaj koji iznajmljuje.
    Ali 100 ljudi, 100 ćudi.

    Jednom u životu sam bila u unnajmljenom stanu, gazdarica je bila savršena , trudila sam ostaviti stan u boljem stanju nego kad sam uselila , tako da je moje iskustvo jako pozitivno, ali nije bogato

  10. #10
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Citiraj hada prvotno napisa Vidi poruku
    Ja iznajmljujem stan ali moj savjet za obostrano zadovoljstvo je da odmah dogovorite:cijenu,datum do kojeg plaćate,kada plaćate režije i dostavljate uplatnice,tko plaća pričuvu,što s telefonom i internetom,popravci-tko plaća?,iznenadni posjeti isključeni(stanje stana može pogledati prilikom dolaska po stanarinu),mislim da bi to bilo ključno
    X
    plus bi dodala troškovi krečenja, dali ulazite u okrečeni stan pa ga na izlasku morate isto tako okrečiti ili kako već.
    Što se tiče ovih popravaka i pričuve. Logično bi bilo da vlasnik stana plaća pričuvu ali to nije pravilo, a za popravke ja nikada ne bi pristala da ja plaćam popravke osim ako nisu izazvani mojim nemarom, greškom, krivim rukovanjem.

  11. #11
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    ja sam prošla 10 godina podstanarskog staža...pa savjetujem....

    nikada ne uzimati stan ako ti gazde najave mogućnost dolaska jednom dva puta na prenoćiti godišnje....(uvijek završi da ih vidite pola mjeseca svaki mjesec)

    kod pregleda stana raspitati se o visinama režija, što je uključeno, što nije...(pričuvu uglavnom plaća vlasnik stana, ili ako je u sklopu zgholding računa, dogovoriti smanjenje stanarine u tom iznosu)...
    telefon, internet, tv....najbolje uzimati na svoje ime... pa kad odlazite lijepo uzmete sa sobom ili ne plaćate bespotrebno nekom za nešto što vam ne treba.
    struju, obavezno upisati stanje prvog dana kad ste ušli u stan...(ako stan ima svoja brojila (struja, voda, plin) onda zapisati sva stanja...i tražiti gazdu da vam se potpiše....)
    uzeti neke podatke od vlasnika, kopiju osobne, nešto (nikad ne znaš tko ti može iznajmiti stan)

    mi smo imali sreće, osim prvog stana sve ostalo smo imali odlične gazde....
    zadnju gazdaricu preporučam uvijek usput ako nekom treba stan nek se javi 42m2....

  12. #12
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Mi iznajmljujemo, poznatim ljudima, u stan ne idemo nikad tj. mislim da je MM bio jednom kad su ga podstanari molili da im sastavi još jedan ormar.
    Što se tiče ovih pitanja oko ugovora iz uvodnog posta, ja ne znam koliko je uopće uobičajeno potpisivanje bilo kakvog ugovora sa podstanarima - vama kao podstanarima bi svakako bilo u interesu potpisati ugovor koji bi vam jamčio nekakav otkazni rok, ali moguće da će gazde onda povisiti i cijenu stana jer će morati plaćati porez.
    Mi smo potpisali ugovor sa podstanarima, međutim nismo postavljali nikakve uvjete tipa duljine iznajmljivanja ili palćanja unaprijed ili pologa - no, kao što rekoh, ljudi su nam poznati.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    ja sam imala podstanare 2 godine koji su mi uplacivali stanarinu na racun po dogovorenom modelu, svaka 2-3 mjeseca placene racune dostavili; a kad su odlazili oni su drugim stanarima dali kljuceve jer ja nisam mogla doci
    predobro iskustvo
    i s drugima zakon prosle dvije godine (nikad nisam bila u stanu; vidjeli se nekoliko puta na kavi)
    nazalost odlaze
    nasli novu stanarku i nadamo se slicnom iskustvu

  14. #14
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    ni meni nije jasno da li iznajmljujete svoj stan nekome ili idete u najam? mogla bi odgovoriti iz perspektive bivšeg podstanara

  15. #15
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Idemo u najam!!

  16. #16
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    evo: pogledaj kak radi grijanje (ak je toplana), dal prozori dihtaju, kakva je veš mašina i ostala aparatura koja dolazi sa stanom (pipe, vrata...)- poanta je da stan moze isgledati lijepo, a kad uselis otkrijes hrpu felera koje ne mozes popraviti za malo love ili uopce
    pitaj kolike su režije zimi a kolike ljeti
    obavezno unaprijed dogovori da ne zelis da te uznemiravaju nenadanim posjetima (ljepše to sroči), tj dogovori se kad gazda moze doci pogledati jel sve u redu sa stanom i sl.
    ja sa svim tim nisam imala problema nego govorim iz iskustva drugih ljudi
    ono iz vlastitog iskustva bi savjetovala da ne ulazis u zgradu punu penzica- mi smo bili u takvoj i svaki put kad bi mi nesto palo na pod baba odozdo bi mi lupala s necim. kad sam rodila bilo je jos gore jer se beba igrala pa je to njoj jako smetalo. ne mora biti do penzica, mogu biti i takvi bilo kakvi susjedi, pa probaj izviditi situaciju sa susjedima ako je moguce
    a za tebe savjet- placaj sve na vrijeme i ako je gazda normalan ne bi trebalo biti problema
    i sretno!

  17. #17
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    ajme na sve. Pogotovo na ono za što gazde kažu; to je super, s tim nikad nismo imali problema. Provjeri ti po svojim kriterijima.Ispod tepisona može biti beton, iza ormara koješta, voda, instalacije, odvodi, žohari, buka, susjedi. Nama su penzići super, traume smo imali samo od jednog mladog para s bebom koji se divljački svađao i od jednog kafića, koji je izgledao mirno, ali se vikendom pretvarao u party zonu s turiranjem automobila

  18. #18
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Mi pak IMAMO problema sa penzićima jer gase grijanje po noći, od 22-07 ujutro. A ujutro SMRZAVANJE dok se sve opet ugrije.

  19. #19
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Treba se dogovoriti tko plaća popravke! I ja imam preko 10 god podstanarskog iskustva i svega sam se nagledala.
    Jednom sam živjela s 4 cimerice na katu jedne kuće, a na drugom katu je živjelo još 4 cure i u prizemlju je iznajmljivala dva apartmana. Imali smo zajedničku mašinu ispod stepenica koja je crkla i onda nam je gazdarica od svakog uzela po 200 kn za popravak. Da bi nakon mjesec dana opet crkla i opet je to učinila, a nismo mogli ništa jer nismo imali gdje. Ne moram ni govoriti da je mašina bila prestara.

    U zadnjem stanu nam je bila divna gazdarica, kad je bojler star 20 god procurio naravno da je ona kupila novi, jer ipak njoj ostaje. Ne daj ta ti naplaćuju popravke stvari i aparata koji tu 100 god stoje i koje je tko zna tko koristio.

  20. #20
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    da, to potpisujem. ali to se podrazumijeva- njihove su stvari i ostaju njima, oni nek si ih i kupuju- bojleri, ves masine... ali svakako treba sve dobro definirati u startu, jer nekom se podrazumijeva ovo a nekom ono
    jedino ne znam sto s pričuvom- mi smo placali, ali sad vidim da bi to trebala biti obaveza vlasnika?

  21. #21
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    ah, mnogima se ne podrazumijeva , samo gledaju kako će te oderati i optužiti za nešto. Frendica mi je sada uselila u stan i morala potpisati ugovor da će platiti sve što se uništi ili pokvari, a tko je taj tko odlučuje o tome što je bilo, a što nastalo ne zna se, a ne postoji ni nikakav popis stvari tako da je to sve neodređno i može je vrlo lako zeznuti.

    Pričuva bi trebala ići na trošak vlasnika, to je ipak ulaganje suvlasnika u zgradu, a podstanar nije suvlasnik.

  22. #22
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    iskreno, ne znam zasto ljudi pristaju na takve uvjete. ima dosta stanova koji se iznajmljuju, svakakvih cijena i gazdi. ali pretpostavljam i svakakvih sudbina pa ko sam da sudim? ova primjedba je iz mog života/iskustva/gledišta na život- ako nešto plačam, valjda imam i pravo glasa i odabira

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Cure su ti uglavnom sve dobro opisale.

    Odmah, na početku sve precizno definirati - točan datum do kojega se plaća stanarina i način (na račun ili oni dolaze po novce) ,

    što se plaća, obično su to sve tekuće režije osim pričuve. Potpisati se na potvrdu, običan list papira, da je plaćeno za taj mjesec. (ako nema ugovora)

    Kad ga unajmite stan je vaš, u smislu korištenje i privatnosti, a gazde dolaze kao i svaki drugi gosti, kad im vi otvorite, kad se dogovorite i tada pogledaju je li sve u redu.

    Dugo sam bila podstanar i imam puno iskustva, no sad ću napisati samo najbitnije , na primjeru moje šogorice koja sad iznajmljuje studenticama, evo već pet godina, cure se izmjenjuju u stanu, kad ode jedna cimerica one nađu drugu jer su, očito, svi zadovoljni.

    Dogovoreno je plaćanje do 15. u mjesecu, tada pripreme i sve uplatnice od prošlog mjeseca, osim pričuve jer to treba plaćati vlasnik stana (mnogi to ne poštuju, nemoj se čuditi). Šogorica ranije nazove telefonom, nekad cure još nemaju novce, pričeka ih par dana i onda dođe po novce. Potpisale su ugovor. Telefon su isključile, kažu da im ne treba, sve imaju mob.

    Popravci - popravke mašine, cijevi, kotlića, roleta -obavlja vlasnik stana o svom trošku. Krečenje također vlasnik stana ili stanari s tim da im on od stanarine oduzme troškove za farbu i sl. ako oni to bojaju. Isto tako, kad su trebale novi tepih, šogorica je kupila ili radni stol.
    Nije postavljala pitanja jesu li pušači, ovakvi ili onakvi, i to ljudi postavljaju, smetaju im djeca, neki ne žele kućne ljubimce, to sve utanačite.

    Uglavnom, ljudi ima super, ali i gazda koji ne shvaćaju da kad netko uđe u njihov stan ne smiju narušavati tuđu privatnosti, ali i podstanara bezobraznih koji ne plaćaju režije ili rade štetu. Njih bih izbacila odmah prvi mjesec jer je to nešto što si nikad nisam dozvolila, radije bih bila gladna nego da ne platim režije u tuđem stanu, to je elementarna stvar.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj mala-vila prvotno napisa Vidi poruku
    ono iz vlastitog iskustva bi savjetovala da ne ulazis u zgradu punu penzica- mi smo bili u takvoj i svaki put kad bi mi nesto palo na pod baba odozdo bi mi lupala s necim. kad sam rodila bilo je jos gore jer se beba igrala pa je to njoj jako smetalo. ne mora biti do penzica, mogu biti i takvi bilo kakvi susjedi, pa probaj izviditi situaciju sa susjedima ako je moguce
    To je istina, nemaju se čime baviti i onda nadziru podstanare iz dva razloga - 1. smatraju ih građanima drugog reda
    2. ljubomorni su što njihovi bivši susjedi sad zarađuju na renti.

    Meni je u jednom takvom stanu, gdje smo živjeli muž i ja, na dva dana došla u posjet sestra s mužem. Dakle, bili su dva dana kod nas, s tim da su prespavali jednu noć. Onda su ti penzići, od kojih je jedan bio taj neki predsjednik kućnog savjeta, bez našeg znanja, i znanja gazda, prijavio da u našem stanu živi četvero ljudi i mi smo morali taj mjesec i još idući mjesec platiti duple račune za vodu i smeće jer su se plaćali po osobama u stanu.
    Naši gazde su bili normalni ljudi, ali jedva su se izborili s manijacima da skinu još ta dva nepostojeća stanara s naših računa.
    Neću spominjati koliko je ta nama cifra značila za kućni budžet, plaće nikakve, podstanari i još plaćaj za druge.

  25. #25
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Mene je jedna skoro izbacila iz stana jer mi je došla sestra u posjetu, čak nije ni prespavala samo mi donijela torbu koju mi je mama poslala. Razlog - dogovorili smo se da nitko ne smije dolaziti, što i nije, osim taj put SESTRA.

  26. #26
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, kad mi odgovoriš, moći ću ti reći nešto dalje, ali prvo -čuvaj se agencija i njihovog posredovanja i ugovora s njima, oni ti ne trebaju jer to nisu one američke agencije koje odrade sve nego hrvatska "gulikoža verzija". Iz vlastitog iskustva govorim, a za njega pitaš.
    X

  27. #27
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    nena-jabuka, ko da smo bile u istoj zgradi

  28. #28
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Rješavamo stančić koji bi iznajmljivali. Do sada smo imali stan koji smo iznajmljivali neopremljen , ovaj bi opremili.
    Zanima me koje su moje obaveze recimo rješavanja popravaka, dali mi recimo zovemo majstora za perilicu suđa/veša? Dali mi rješavamo ako se odvod začepi? Tko kreći stan? Jasno mi je da podstanari neće obavljati veće radove po stanu, ali neke sitnije više onako estetske.
    Oko plaćanja pričuve sam čula isto sto argumenata za da i ne.
    Sad sam vidjela da sam i pisala na temi prije 11 godina .

  29. #29
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Mi sredjujemo sve popravke (perilica, bojler, odvod - ako je veliko zacepljenje, sifon si ciste sami). Farbanje je na nama ako nema ostecenja i unistenih zidova inace cemo traziti od podstanara da to srede.
    Za pricuvu smo odredili da placamo mi. Zivimo 2000 km dalje od stana pa podstanarka u dogovoru s nama kupi aparate koji se pokvare, a mi joj refundiramo ili platimo i narucimo da joj dodju doma. Imamo stvarno ok podstanarku koja si je nedavno samoinicijativno povisila stanarinu jer placa isto vec 7 godina pa je mislila da nije fer cijena

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Rješavamo stančić koji bi iznajmljivali. Do sada smo imali stan koji smo iznajmljivali neopremljen , ovaj bi opremili.
    Zanima me koje su moje obaveze recimo rješavanja popravaka, dali mi recimo zovemo majstora za perilicu suđa/veša? Dali mi rješavamo ako se odvod začepi? Tko kreći stan? Jasno mi je da podstanari neće obavljati veće radove po stanu, ali neke sitnije više onako estetske.
    Oko plaćanja pričuve sam čula isto sto argumenata za da i ne.
    Sad sam vidjela da sam i pisala na temi prije 11 godina .
    Vjerujem da ima forumašica s iskustvom, ali mislim da je vlasnik stana dužan održavati stan. Moj kolega godinama ima podstanare i vječito nešto održava u stanu koji iznajmljuje. S druge strane, dok sam ja bila podstanar (dvadesetak godina, od početka studija do udaje) to je ovisilo o načinu na koji je napisan ugovor. Nekad je bila obveza stanodavca, a nekad moja, ali to je bilo daaavno pa nema više nikakvog značenja. Tebi treba friško iskustvo. Postoji i zakonski okvir: https://www.zakon.hr/z/168/Zakon-o-najmu-stanova

    U praksi - ako se u stanu pokvari nešto od instalacija - to je tvoja obveza. Ako se na vešmašini začepi filter pa ona ne radi, bratemili, to je obveza najmoprimca koji te uređaje koristi. Ti nemaš uvida u način korištenja, pa možda ne bi bilo loše u ugovor staviti da je obveza popravka kvarova uređaja na teret najmoprimca, a obveza popravka instalacija na teret najmodavca. U praksi, možeš ti zovnuti majstora za vešmašinu, ali podstanar treba platiti račun za popravak jer ju on koristi. Tako bih ja probala, ali dugo nisam u tome pa ne znam...

    Nadam se da će ti se javiti netko s više iskustva i sretno!

  31. #31
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Sve kako napišeš u ugovoru, ali ti moraju vratiti stan u biti u da stanju u kakvom su ga iznajmili.
    Pričuvu ako oni plaćaju treba biti u ugovoru, usto ko i internet i TV, ako želiš mogu oni sami ugovoriti, ali prije odlaska trebaju skinuti ugovor sa tvog stana. Ne znam imaš li kakvu mušku pomoć oko popravka trenutno, koji može nešto sitnije srediti ili si ti ta koja možeš/znaš.
    Ne dozvoli im bušenja zidova,eventualno u dogovoru s tobom se može nešto sitno.( Kolega je napravio kaos kod sebe kad je neke preinake htio raditi, nešto u stilu A je to) .

  32. #32
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Da okvir je baš takav kako predlaže Peterlin, s time da to piše i u ugovoru.

  33. #33
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Kosjenka,

    Trošak popravaka treba snositi vlasnik a sama izvedba popravka ovisi o dogovoru s podstanarom.
    Mi imamo podstanarski stan u relativno novoj zgradi, pa vrlo rijetko imamo ikakve popravke. Uredjaji nekim čudom se ne kvare (ok kupili smo sve novo kad smo opremali a ima tome 12-13 god taman koliko je stara zgrada).

    Nama podstaanr javi ako nešto treba al vrlo često iz praktičnih razloga sam organizira popravak, ja sam naravno uvijek na raspolaganju, ali dogovoriti se s majstorom za dolazak je obično puno lakše direktno s podstanarom jer ovisi o njegovom raspoloživosti i slob.vremenu.

    Imali smo nedavno situaciju da se dosta kamenca skupilo u pipi iznad kade. Podstanar me nazvao, ja sam bila van RH, trebala mu je info gdje se zatvara voda na katu/u stanu jer je htio zamijeniti pipu. On ju je već bio i kupio i planirao sve sam zamijeniti (to ja nisam ni znala). Pa sam mu rekla da obavezno umanji iznos stanarine, nisam pitala o kojem iznosu se radi, a kamoli za račun, na što se on iznenadio. Ja sam kontaktirala predstavnicu stanara, spojila njih dvoje i on je to sam zamijenio jer je rekao da zna. Inače bi to napravio majstor.

    Imala sam podstanare koji su sami krečili, uvijek kažem da me za bilo što slobodno kontaktiraju, što god im treba, no eto oni su sami sebi okrečili a da ja nisam ni znala da su osvježili. Jedino su me 2x pitali kad su htjeli mijenjati boju jednog zida.

    Baš sam imala i imam sreće s podstanarima. Ja sam ona koja vidi stan i podstanare samo 2x kad predaje ključ ili kad joj ga vraćaju sretni oni, sretna ja.

  34. #34
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Što se tiče pričuve, to zaista ne mora biti crno-bijelo.
    Neki vlasnik će povećat iznos rente za 150kn koliko dođe pričuva i reći da je on plaća. :/

    Recimo meni i mojim podstanarima više odgovara da svatko živi svoj život tako da smo se otpočetka dogovorili da sve režije oni plaćaju (mi se ne viđamo ni ti ja dolazim u ikakve posjete). Šalju mi kopije uplaćenih režija svakih par mjeseci na mail, iskreno ne znam jesam li ih ikad pregledavala. Nikad me dosad nitko nije oštetio. A i ja sam fer prema njima. Praktički nemam nikakvog posla sa stanom osim ako nešto treba podstanaru.

    Eh da, veliki servis bojlera kao vlasnici ugovaramo redovito a onda se dalje majstor i podstanar dogovaraju kada da ovaj dođe.

  35. #35
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Što se tiče opremanja stana, Kosjenka ja bih ti preporučila Ikeu ili tako nešto slično, tako ne gubiš previše vremena na hodanje naokolo, uzmeš dostavu, a opet ljudi ne dobiju staru krntiju i namještaj/uređaje koje će vrlo brzo riknuti.

    Novi namještaj i uređaju ti garantiraju puno manji angažman u vezi najma stana. Mislim da iz tog razloga mi nemamo nekog posla s našim stančićem koji iznajmljujemo.

    Jedino smo TV zamijenili jer smo sebi kupovali novi i veći (MM nikad dovoljno velik TV), a naš stari je bio većeg ekrana i bolje kvalitete, pa smo ga zamijenili, a stari darovali.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 11.02.2022. at 09:53

  36. #36
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Eh da i potpišemo Ugovor s podstanarima, u prilogu obavezno očitanja stanja brojila struje, vode (imamo svoj vodomjer), plina...na dan preuzimanja ključeva.

  37. #37
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Zanima me koje su moje obaveze recimo rješavanja popravaka, da li mi recimo zovemo majstora za perilicu suđa/veša? Dali mi rješavamo ako se odvod začepi?
    Pa zapravo da, bilo bi poželjno. Na taj način ćeš imati i neki uvid o kakvom se točno kvaru radi i koliki je trošak. Posebno ako imaš neke pouzdane majstore koji znaju svoj posao i ne bubaju cijene u nebo.
    Ali opet kažem ako se uzmu novi uređaji skoro da nećeš imati posla s podstanarima.

    Ne znam jel se ikad mojima začepio odvod, ako i je, sami su to riješili, nisu me zvali za takve stvari.

    Ako te još nešto konkretno zanima, slobodno pitaj.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 11.02.2022. at 09:59

  38. #38
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    kuhinja, hrastova po mjeri ostaje u stanu. Kad preuzmem ključeve provjeriti ću stanje aparata u toj kuhinji. Mada stan je 10 godina prazan, aparati stoje, pitanje sto radi a sto ne.
    Namještaj sam već većinom u ikei pobirala.
    E sad krečenje, ako će žena biti 4 godine, a šta ja znam puši i dinsta kupus svaki dan, pa neka si kreći. Ali isto tako smo u obitelji imali iskustvo da su podstanari okrečili nekom crnom masnom bojom pa su se dobrano namučili sa skidanjem. prekrivanjem
    S tv-om sam isto, ne znam. Danas je TV od do, nebo je granica. To mislim da ću se dogovoriti sa budućim stanarom.
    Bas smo se nekidan raspravljali oko pričuve, iako je stan od stanodavca te sve preinake koje se iz pričuve rade je u korist najmoprimca tipa ušteda na grijanju zbog fasade, struja za stubište, nova vrata itd.

  39. #39
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Ma iznos pričuve (ako stan nije ogroman) je mizerija, ne trebaš o tome uopće razmišljat previše. Ne bih na tome lomila koplja.
    Netko će reći vlasnik plaća pričuvu, a iznos stanarine je vlasnik debelo precijenio i ... voila.
    Pričuva JE na teret vlasnika, no kažem meni se ne da bakćat s ikakvim računima tog drugog stana pa mi podstanar to plaća, a ja radije njemu spustim ukupnu cijenu najma, no to je fakat sitan iznos. On ima svoj mir, ja svoj.

    Ako već imaš aparate, isprobaj ih, ako rade, neka ostanu dok se ne pokvare.
    Jedino kad budeš mijenjala uređaje vjerojatno ćeš trebati majstora da izvadi stare uredaje i namontira nove jer je radi o ugradbenoj kuhinji. Možda te uredjaji i iznenade.

  40. #40
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Ali isto tako smo u obitelji imali iskustvo da su podstanari okrečili nekom crnom masnom bojom pa su se dobrano namučili sa skidanjem. prekrivanjem ..
    Ovo je bilo u dogovoru s vama vlasnicima?

  41. #41
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    bilo je ok krečite, nema problema.

  42. #42
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Uf pa kud crnom bojom, ona se baš teško prekriva.

    Naši su pokrečili jedan zid u neku zelenu, al su zato sljedeći samo nazvali i pitali jel ga oni mogu prekrečit u bijelu.

  43. #43
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Nama stan stoji godinu dana prazan jer mi se više ne da.
    Imam osjećaj da što si više fer, to te više podstanari zeznu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  44. #44
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Mi plaćamo veće popravke a oni rade sitnije. Tako nam stoji u ugovoru. Prošlima je 2x krepao frižider, na kraju smo ga mijenjali srećom bio u garanciji. I procurila im pipa, pa smo je promijenili. Ovi si imali još veću "sreću" da su imali hitne intervencije u stanu, začepljen odvod glavne vertikale i kanalizacija koja izbija iz sudopera (srećom samo "kuhinjska"), to je popravljeno na račun pričuve (hitan dio su morali sami riješiti a dalje sam ja preuzela).

    Prethodni su mi ostavili neke fleke na parketu ( s tim sam se mogla slikat oko refundacije) ali su bar pofarbali za sobom zidove prilikom izlaska.

    Režije plaćaju tako da im pošaljem sken računa a oni meni bankovnu potvrdu, tako da nema kašnjenja. Općenito moj dojam je da što je stan bolje uređen i viša cijena to su podstanari normalniji. Najgore je iznajmljivati "budget" opcije, to je prava lutrija naći normalne podstanare.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 11.02.2022. at 22:12

  45. #45
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Mi plaćamo sve popravke i održavamo stan.
    Krečimo redovito, kupujemo povremeno neke nove stvari.
    Želim da je sve lijepo i sređeno jer imamo visoku cijenu najma i to nam se čini ok i pošteno.
    Sa podstanarima smo prezadovoljni, u stanu smo bili samo jednom...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  46. #46
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Mi smo u malome slavonskom gradiću teko da ne mogu dići nešto puno cijene, tako da idem na minimalnu ali korektnu uređenost.
    Zagreb, veći gradovi, ipak je tržište drugačije.

  47. #47
    Jainina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    365

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Općenito moj dojam je da što je stan bolje uređen i viša cijena to su podstanari normalniji. Najgore je iznajmljivati "budget" opcije, to je prava lutrija naći normalne podstanare.
    Ja imam baš suprotno iskustvo, u “starom” stanu sa starim namještajem i infrastrukturom iz 70-ih iznajmljenim za nevelike novce, normalni ljudi bez ikakvih problema, nikada u stan nisam dolazila osim na pokazivanje i primopredaju.

    U dobro uređenom stanu, kako bi i sebi uredila, uvijek nešto oštećeno, razvaljeno, zamrljano da ne možeš niti oprati i slično.

    Po meni se uopće ne isplati previše ulagati u stanove za dugoročni najam, treba ih održavati i da uvijek sve bude normalno i funkcionalno ali nikako uređivati kao da sebi radiš, jer te održavanje takvog stana košta vise nego što možeš i naplatiti u slučaju eventualnih oštećenja.

  48. #48
    vjerujem u bolje sutra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    552

    Početno

    Kako se sada krecu cijene najma...recimo 3-soban stan, 50 m2, male rezije, lijepo uredjen...

  49. #49
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    A kao i inace ovisi o lokaciji ne samo o uređenju i režijama. Najbolje ti je gledati index oglase 2 tjedna za slične stanove po sličnoj cijeni, kad vidiš po kojoj cijeni brzo nestaju iz oglasnika tako se kreću cijene.
    Kolega je neki dan iznajmio za dva dana, mogao je birati kog će uzeti.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 12.02.2022. at 17:46

  50. #50
    vjerujem u bolje sutra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    552

    Početno

    stanovi ne da nestaju, nego ih se ne moze naci...imam osjecaj da je potraznja puno veca od ponude

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •