Pokazuje rezultate 1 do 15 od 15

Tema: Četvorogodišnjaci

  1. #1
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno Četvorogodišnjaci

    Malo bih istraživala i upoređivala svoju i vašu decu čisto jer me zanima koliko istine ima u komentarima koje dobijam a vezane za odgoj i ponašanje moje dece :/

    Dakle konkretna pitanja:

    - Oblače li se sami?
    - Umeju li sami inicirati igru i održati je u pristojnoj formi izvesno vreme?
    - Koliko igračke igraju ulogu u životu vašeg deteta?
    - Koliko vi igrate ulogu u igrama vašeg deteta?
    - Kakve igre preferiraju (ovde navesti pol vašeg deteta)?
    - Imaju li nekakva zaduženja u kući (srediti sobu, razvrstati igračke, skloniti svoj tanjir nakon ručka...)
    - Kako se ponašaju u gostima a kako kad njima dođu gosti (prvenstveno mislim na male goste mada i veliki nekad znaju napraviti bum)
    - Kakvo im je strpljenje? Umeju li sačekati ?
    - Koliko dnevno bulje u TV i kakve tipove crtića/emisija vole?
    - Boje li se nečega i čega?
    - Kako kontrolišu emocije?

  2. #2
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Oblače li se sami?
    U 50 % slučajeva da, 50 % ne...neda joj se

    Umeju li sami inicirati igru i održati je u pristojnoj formi izvesno vreme
    da, uživa u tome, sad joj se i sestra pridružuje...pa se udružuju

    Koliko igračke igraju ulogu u životu vašeg deteta
    Hm... igra se dosta i s igračkama, no i bez njih... zamisli da je kraljevna i dovoljna joj je haljina

    Kakve igre preferiraju (ovde navesti pol vašeg deteta)?
    žensko
    igra se svega- i mame7bebe, kraljevne, Simbe, Tomice...

    Koliko vi igrate ulogu u igrama vašeg deteta
    u zadnje vrijeme ne traži našu prisutnost
    igra se ili sama ili sa sestrom
    nekad sjednem poredn jih i pitam što rade, pa im pomognem oko stepenica od kockica i sl.
    e da, voli kad bojamo zajedno vodenima

    Imaju li nekakva zaduženja u kući (srediti sobu, razvrstati igračke, skloniti svoj tanjir nakon ručka...)
    Bolna točka... trudimo se da spremi za sobom nakon igre.
    Nekad hoće pa spremi, nekad ostane meni ako je preumorna navečer

    Kako se ponašaju u gostima a kako kad njima dođu gosti (prvenstveno mislim na male goste mada i veliki nekad znaju napraviti bum)
    obožava to
    naprave kaos


    Kakvo im je strpljenje? Umeju li sačekati ?
    PA moram priznati da ima kratak fitilj... onda joj polako objasnim da se sve može kad lijepo zamoli, kad nešto radi polako...pokažem primjerom kako lijepo zamoliti seku az nekog konjića, ne odmah vrištati...onda me posluša pa upali.
    Dakle, fitilj jest kratak, ali sve je bolja

    Koliko dnevno bulje u TV i kakve tipove crtića/emisija vole
    Nekad ništa, nekad sat vremena, vikendom i dva crtića. Duža

    Boje li se nečega i čega
    Mislim da se boji prići životinjama.
    Voli ih gledati, ali ustrtari se kad joj se približi pas.
    Ali, ako ga ja podragam, i ona će. I onda bude sretna

    Kako kontrolišu emocije
    Tu nemam neki jednoznačan odgovor. Puno toga ovisi o umoru/gladi i sl.
    Ali, emotivac jest, veliki...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Bjelovar
    Postovi
    320

    Početno

    Mihovil se nikada ne oblači sam, a tek nedavno se je počeo sam skidati, ali ne čini to uvijek.

    Vrlo je kreativan u smišljanju igara i igračke mu nemaju presudnu ulogu, ali ih voli. Važnije mu je da se netko igra s njim. Obožava svoje autiće, karte, memori.

    Uglavnom još nema neka posebna zaduženja. Sobu spremamo zajedno.

    Dnevno gleda TV oko dva sata, crtići uglavnom.

    U gostima je ok, ako ima zanimljivo društvo zna se zaigrati da ni ne znaš za njega.

    Boji se spavati sam u sobi, nepoznatih pasa, neuspjeha. Emocije ne kontrolira, pogotovo kada se ljuti ili kada je tužan. U svakom slučaju završi s plačem.

    Strpljenje, to je pitanje na koji nemam neki konačan odgovor. Ovisi o raspoloženju, ali sve više postaje strpliviji i može sačekati.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno Re: Četvorogodišnjaci

    Citiraj clumsy mom prvotno napisa
    - Oblače li se sami?
    Može, ali mu se ne da Nekako sam dovela do toga da sam oblači čarape, hlače i papuče/cipele, a ostatak moram ja pomoći (iako bi tehnički mogao i sam).

    - Umeju li sami inicirati igru i održati je u pristojnoj formi izvesno vreme?
    Uglavnom da (naglasak na uglavnom).

    - Koliko igračke igraju ulogu u životu vašeg deteta?
    Rekla bih, kako raste, sve manju. Voli se igrati igračkama, ali mašta mu jako radi, pa mu igračke često nisu ni potrebne (npr. slaže si kućicu od jastuka i sl.)

    - Koliko vi igrate ulogu u igrama vašeg deteta?
    Poprilično - ali važnije mu je da ga netko gleda kako se igra. Iako, zna se zabaviti i sam, itekako, ali mislim da mu to nije tako zabavno kao kad viče: "Mama, gledaj me!"

    - Kakve igre preferiraju (ovde navesti pol vašeg deteta)?
    U zadnje vrijeme najčešće si gradi kuću (na kauču, pod foteljom, na toboganu...) ili zamišlja da je neka životinja.
    Ili gradi prugu i vozi tramvaje po njoj.
    Ili naprosto divlja i skače po stanu kao luđak.
    A voli i "svirati" - što na instrumentima-igračkama, a što na zamišljenim instrumentima koje je sam smislio.
    Da, dečko je 8)

    - Imaju li nekakva zaduženja u kući (srediti sobu, razvrstati igračke, skloniti svoj tanjir nakon ručka...)
    Pokušavam to uvesti, ali teško nam ide. Igračke će pospremiti, ali uz cendranje i izjave "umoran sam", tanjur će odnijeti ako ga podsjetim, a ostalo... :/

    - Kako se ponašaju u gostima a kako kad njima dođu gosti
    U gostima se ponaša kao totalni asocijalac.
    Kad nama dođu gosti, malo manje asocijalno, ali dugo mu treba da se uključi u igru s drugim djetetom.

    - Kakvo im je strpljenje? Umeju li sačekati ?
    Kako kad. Ponekad je oličenje strpljivosti, a ponekad je u tom pogledu nemoguć. Valjda ovisi i o tome koliko je odmoran/umoran.

    - Koliko dnevno bulje u TV i kakve tipove crtića/emisija vole?
    TV uopće ne gleda, ali voli crtiće na DVD-u. Najnoviji hit su mu "Mali roboti" i to bi gledao satima, da se njega pita, ali ne pita ga se
    Nastojim da ne gleda TV svaki dan, a kad i gleda, ne dulje od 1 h (ovo je već ekstrem, najčešće gleda oko pola sata).

    - Boje li se nečega i čega?
    Maskiranih likova (u što se ubraja i Djed Mraz), ali mislim da ga to pomalo prolazi.
    Pred psima se osjeća nelagodno, ali ne šizi. Mislim da taj strah dobro kontrolira.

    - Kako kontrolišu emocije?
    Sve bolje i bolje. Još prije pola godine, u naletu bijesa bi me udarao. Onda je prešao na režanje, a sad uglavnom verbalizira (a u stanju je zbilja svašta izgovoriti, sad moramo i to malo moderirati jer ne volim baš slušati izjave u stilu: "Mama, ako hoćeš, ubit ću te!")

  5. #5
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    E da, zanimljivo je ovo s oblačenjem.
    Ujutro, dok je pospana, a treba se spremiti za vrtić, uglavnom je obučemo mi.

    A popodne kad se zaigra, presvuče se i po tri puta. Kompletno. Sama. Samo ode do ormara, sama izabere, svuče se i obuče novu haljinu, najlonke , papučice...

  6. #6
    mislava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    na rubu pameti..
    Postovi
    893

    Početno

    D. ima nepune 4 godine (rođen u svibnju).

    svlači se i oblači sam, usvojio je sitne gumbe na košulji i hlače sa cifom i gumbom.
    vrlo je strpljiv, neuspjeh ga ne žalosti, pokušava dok ne uspije, a ako baš ne ide traži pomoć.
    igru obično inicira stariji brat, pa se D priključi. do nedugo je bilo vike i svađe, što su stariji toga je sve manje.
    igračke ga zanimaju neki kraći period, zadnji hit je pista za autiće, jako voli slagati puzzle. crtanje ga baš i ne zanima. mogao bi se cijeli dan igrati s loptom - dodavanje, nogomet...
    što se tiče zaduženja, učim ga da svaku stvar nakon korištenja vrati na njeno mjesto. papirići u smeće, igračke u dječju sobu. voli usisavati, brisati prašinu, kuhati sa mnom. ovisi kako je raspoložen, ja ne forsiram.

    tv gleda oko sat vremena, oko 20-tak min provede za kompjuterom.
    dosta je neustrašiv, ničeg posebno ga nije strah. ponekad "preuzme" bratov strah, npr. od grmljavine.

  7. #7
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Hvala

    A sad mi

    - Oblače li se sami?
    Umeju ali im se ne da, Matiji pogotovu - taj čak ponekad ne želi ni sarađivati dok ga oblačim (tipa proteže nogu minutima dok mu pokušavam nazuti pantalone)

    Umeju li sami inicirati igru i održati je u pristojnoj formi izvesno vreme?
    Sve češće i češće ali ih zeza to što ih je dvojica i što imaju različita intereosvanja pa je prava lutrija naći igru koja u datom trenutku odgovara obojici. Razdvajanje dolazi u obzir, doslovno venu jedan bez drugoga, jedino ako sami zažele da se razdvoje pa si svaki organizuje svoju igru u svom kutu sobe

    Koliko igračke igraju ulogu u životu vašeg deteta?
    Moram priznati jako malu. Nisu tipični dečaci koji navlače autiće uz obavezno brrrrmbrrrrrmmmm po kući. Imaju svoj omiljeni vozni park i sa njima organizuju poneku igru (ako je kamion onda je vatrogasni ili smetlarski, ako je kombi onda je hitna pomoć ili policija...). Kocke im uvek za nešto trebaju, makar za mikrofon. Boje i papiri i udri!

    Kakve igre preferiraju (ovde navesti pol vašeg deteta)?
    Rekoh već - smislene. Ne oponašaju likove već stvarne događaje (npr zidaju ulice, prave zoo vrt, igraju se doktora...nikad neće glumiti neki lik iz crtića). Puno crtaju i rešavaju zadačiće iz časopisa. Mese plastelin, zidaju kockama...bezglavo jurcanje i rvanje polako prevladavaju sve ostalo

    Imaju li nekakva zaduženja u kući (srediti sobu, razvrstati igračke, skloniti svoj tanjir nakon ručka...)
    Ovo na žalost nikako da postignemo. Boris je spremam na svaku saradnju, Matiju ne možeš ničim motivisati pa slika spremanja sobe obično izgleda ovako: Boris skuplja a Matija kaki ili pije vodu ili nešto važno prepričava tati ili, ako mu baš ne dam iz sobe, besciljno šećka sa rukama u džepovima. Retki su petki kad on dohvati tanjir i odnese ga na mesto ili se nedajbože sagne i podigne neku igračku sa poda

    Kako se ponašaju u gostima a kako kad njima dođu gosti (prvenstveno mislim na male goste mada i veliki nekad znaju napraviti bum)
    jako su dobri u obi slučaja, sarađuju shodno pravilniku domaćina ili mirno saopštavaju pravila ako su sami domaćini. Nema otimanja niti rasprava. jedino što u psolednje vreme redovno snime nešto što bi želeli poneti kući :/

    Kakvo im je strpljenje? Umeju li sačekati ?
    Čekaju sve od prvog dana. Ima loših dana ali uglavnom se strpe. Ili su se oni promenili ili sam ja prestala da obraćam pažnju na tuljenje ''a zašto uvek prvo ON?''

    Koliko dnevno bulje u TV i kakve tipove crtića/emisija vole?
    Matija je zvrk i odsedeće 10min u komadu ili će ostati duže i zaspati. Boris može gledati najviše 1h u komadu ali uglavnom to bude 10min Rorija, 20 min Kliforda i 15 min Male princeze ali kako ih daju na TV-u (nikad vezano). Vikendom voli odgledati Henrijeve zanimljive životinje

    Boje li se nečega i čega?
    Matija se boji buba i mraka.

    Kako kontrolišu emocije?
    Sve bolje i bolje mada je Boris poznati skvičavac u kući (uglavnom ga brat čačka). Kad su tužni jasno kažu, kad su ljuti udaraju rukom o sto (Matija više)

  8. #8
    traktorka avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    A5 - Land Of Shit
    Postovi
    3,875

    Početno Re: Četvorogodišnjaci

    R. će u veljači napuniti 4 godine..ovako to nekako izgleda kod nas...


    -oblačenje- od kada ide u vrtić napokon se zna i sam obući...valjda je natjecanje donijelo nekoga pomaka jer do tada bi legao kao klada i ni makac...zna se izuti i obući tenisice (ne veže ih sam),zna sve sam skinuti i obući,osim štramplica i nečega na dugmad...ali bude dana kad neće ništa od toga.

    -sve više i više se zaigra sam,prije je to bilo manje izraženo jer je uglavnom trčao po cijele dane,a sad se već zna zaigrati sa svim i svačim,nekada čak i po sat vremena...ali ima dana kada se uopće ne želi igrati s ničime...

    -jako voli igračke..vlakovi i autići su mu sve na svijetu. U zadnje vrijeme obožava puzzle i već dugo plastelin...obožava i instrumente,kocke...

    -iskreno..ne igram se baš previše ako su u pitanju auti ili vlakovi,tada mu ni nisam potrebna...ali zato sve drugo je pod obavezno..i jako voli publiku i da ga se pohvali ako nešto napravi dobro..

    -voli sve igre vezane za prijevozna sredstva..tako se često dogodi da i mm i ja budemo vagoni a on vlak i onda svi moramo tako hodati po doma ,u kompoziciji ...ali ipak mislim da mu je skakanje i divljanje unedogled najdraži vid zabave i igre :/

    -zaduženja...hmm...pa ne baš kad malo bolje razmislim,i sama sam kriva za to čini mi se...ustvari ne radi ništa kad malo bolje razmislim :shock:

    -u gostima je anđeo,ne znam za njega...na svom terenu je kako kad,ovisi uglavnom o gostima koji dođu..ako mu ekipa paše,onda je sve 5,a ako je netko tko mu baš nije sjeo,onda zna biti i divljanja jer mu je dosadno...ali što je stariji to je već sve puno bolje...

    -strpljenje....ovo ljeto sam se i sama iznenadila koliko je imao strpljenja...ali naravno za svoj cilj...inače je dosta explozivan i nije mu to baš odlika,za sada...

    -TV-ne gleda više od sat vremena,ali je dosta na kompu ili PS-u pa kombiniramo ...od crtića voli sve gdje ima prijevoznih sredstava i sve Pixarove recimo..

    -boji se klauna (trauma sa godinu i pol),i mraka je počeo u zadnje vrijeme...inače nije uopće bojažljiv tip,baš suprotno...

    -emocije je tek počeo kontrolirati...do 2 godine je bilo nemoguće jer je stalno lupao glavom o pod..sad je već puno bolje,ali je i dalje explozija često...zna me udariti od bijesa,srušiti ili baciti nešto istoga trena kada "zamrači",i vrlo često se rasplače ako nije po njegovom

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno Re: Četvorogodišnjaci

    - Oblače li se sami?

    Ne. Trudi se, želi, ali muči se. Donekle navuče gaćice nakon wc-a, ali to moram, naravno, popraviti naknadno.

    - Umeju li sami inicirati igru i održati je u pristojnoj formi izvesno vreme?

    Da. Ali tek od nedavno.

    - Koliko igračke igraju ulogu u životu vašeg deteta?

    Kako koje. Vlakove voli i igra se njima.
    Ali više voli lonce, kutije... sve što NIJE igračka.

    - Koliko vi igrate ulogu u igrama vašeg deteta?


    Ne razumijem pitanje

    - Kakve igre preferiraju (ovde navesti pol vašeg deteta)?

    Čitanje knjiga, Lego kocke, vlakovi.

    - Imaju li nekakva zaduženja u kući (srediti sobu, razvrstati igračke, skloniti svoj tanjir nakon ručka...)

    Znam da nije ok, ali nema. Voli pomagati kod poslova (pranje suđa, usisavanje...), ali nije mu obaveza.

    - Kako se ponašaju u gostima a kako kad njima dođu gosti (prvenstveno mislim na male goste mada i veliki nekad znaju napraviti bum)


    To jako ovisi o tome je li umoran ili ne. POnekad je pravi anđeo. POnekad nemoguć. Dosta je ljubomoran pa uzmem li nečije dijete u naručje, često čeka priliku da to dijete negdje udari. Užas. Više ne uzimam tuđu djecu u naručje pred njim.

    - Kakvo im je strpljenje? Umeju li sačekati ?

    Nikakvo. Jako rijetko. Obično uz plač.

    - Koliko dnevno bulje u TV i kakve tipove crtića/emisija vole?

    Srećom, TV mu nije centar svijeta (za razliku od starijeg u toj dobi).
    Janko Strižić, Tonko Bonko, Fifi, --- do prije par mjeseci.
    Unatrag mjeseca dana samo Tom & Jerry... najsmiješnije mu je kad se mlate...

    - Boje li se nečega i čega?

    Ništa mi trenutno ne pada na pamet...

    - Kako kontrolišu emocije?


    Jako teško. Kad je tužan, odmah se rasplače. Kad se razljuti, odmah leti ono što drži u ruci.
    Trudimo se objašnjavati.
    Puževim korakom... ponekad uspije savladati bijes, ponekad ne. Ali sve češće.
    Bit će.

  10. #10
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno Re: Četvorogodišnjaci

    - Oblače li se sami?

    Ne

    - Umeju li sami inicirati igru i održati je u pristojnoj formi izvesno vreme?

    Da

    - Koliko igračke igraju ulogu u životu vašeg deteta?

    Pa, prilično veliku, voli se igrati sa igračkama, ponekad traži točno određenu igračku koja je na nekoj višoj polici, sjeti se da se s nečim dugo nije igrala. Ali se isto igra i bez igračaka.

    - Koliko vi igrate ulogu u igrama vašeg deteta?

    Zadnjih mjeseci, radi živčanosti i umora, manju nego prije, trudim se to promijeniti. Inače Lea traži da se igramo s njom, i ja i tata i baka.

    - Kakve igre preferiraju (ovde navesti pol vašeg deteta)?

    Najviše se voli igrati da je Hlapić/Piko/Winnie Pooh, pa se šeće po šumi, skuplja med, radi kućice pod stolom, izvuče plastične čavliće, svakakve puzzle, karte i sve to izmiješa i poraspodijeli po cijelom stanu jer je to NEŠTO. Ali voli se igrati i kuhanja, doktora - zadnjih dana se stalno igramo okulista, napisali smo slova na papiru i sad ih svi plišanci čitaju.

    - Imaju li nekakva zaduženja u kući (srediti sobu, razvrstati igračke, skloniti svoj tanjir nakon ručka...)

    Ne. Trudimo se da nam pomaže pospremati igračke, ali uglavnom uzaludno.

    - Kako se ponašaju u gostima a kako kad njima dođu gosti (prvenstveno mislim na male goste mada i veliki nekad znaju napraviti bum)

    Asocijalna je i sa djecom uopće ne želi razgovarati. Ne ide u vrtić. aLi voli kad nam dođu gosti, igra se sa djecom u igraćoj sobi, tj. igraju se uglavnom svatko za sebe. U gostima u zadnje vrijeme traži da netko od nas bude uz nju.

    - Kakvo im je strpljenje? Umeju li sačekati ?

    Loše i ne umije.

    - Koliko dnevno bulje u TV i kakve tipove crtića/emisija vole?

    Svaki dan gleda ujutro crtiće, pol sata-sat, a ponekad traži i navečer ili popodne, ponekad vikendom ili petkom navečer pogledamo dugački crtić.
    Voli crtiće i Kod Ane (ali samo kuhanje, jedenje ne gleda).

    - Boje li se nečega i čega?

    Boji se ljuljiškanja, zvoncikanja, Duha prašine, 'ja sam medo' iz Teletubbiesa, Bljušta iz Winnie Pooha, paukove mreže i glasnih zvukova.

    - Kako kontrolišu emocije?

    Loše. Npr. kad dođem doma s posla udari me nogom od sreće.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno Re: Četvorogodišnjaci

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Asocijalna je i sa djecom uopće ne želi razgovarati. Ne ide u vrtić. aLi voli kad nam dođu gosti, igra se sa djecom u igraćoj sobi, tj. igraju se uglavnom svatko za sebe. U gostima u zadnje vrijeme traži da netko od nas bude uz nju.
    Mima, ako te išta tješi, Andrej ide u vrtić, a s gostima se slično ponaša. Tj. njegova interakcija jako, jako ovisi o drugom djetetu, koliko mu "sjedne". I bolje funkcionira sa starijom djecom.
    A kad dođem po njega u vrtić - prvo pogledam gdje je hrpa djece u sobi, a onda pogledam na suprotan kraj sobe jer znam da je Andrej tamo. Tako je bilo prošle godine, a uglavnom je tako i ove.

  12. #12
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno Re: Četvorogodišnjaci

    - Oblače li se sami?
    da, ako mu se da

    - Umeju li sami inicirati igru i održati je u pristojnoj formi izvesno vreme?
    da, ali više voli biti u društvu

    - Koliko igračke igraju ulogu u životu vašeg deteta?
    igračke imaju dosta veliku ulogu, ali nisu neophodne
    (sve igračke koje ima imaju i neku drugu namjenu i funkciju osim one stvarne, znači,
    )
    - Koliko vi igrate ulogu u igrama vašeg deteta?
    ja puno manje, više sam nekakav učiteljski tip, nego za igranje (ja s njim crtam, pišemo slova, "učimo" brojeve, a MM se više igra s njim)

    - Kakve igre preferiraju (ovde navesti pol vašeg deteta)?
    sve je na repertoaru, autići, memori, Lego, čitanje knjigica, kuhanje - dečko je
    - Imaju li nekakva zaduženja u kući (srediti sobu, razvrstati igračke, skloniti svoj tanjir nakon ručka...)
    navečer u teoriji pospremanje igračaka (ali, kažem, samo u teoriji - u praksi ja spremim 98% igračaka, a on 2%)

    - Kako se ponašaju u gostima a kako kad njima dođu gosti (prvenstveno mislim na male goste mada i veliki nekad znaju napraviti bum)
    ovisi kuda idemo, ali uglavnom je ok. najgore je ići doma, on bi uvijek ostao još maaaalo

    - Kakvo im je strpljenje? Umeju li sačekati ?
    mislim da je sasvim ok. za svoju dob (4g i 4 mj.)

    - Koliko dnevno bulje u TV i kakve tipove crtića/emisija vole?
    u prosjeku 1 sat crtića, ali tv mora biti upaljen stalno - ne gleda ga, ali moraju ići neke slike

    - Boje li se nečega i čega?
    mislim da se boji mraka, ali sam gasi svjetlo kad ide spavati

    - Kako kontrolišu emocije?
    nikako

  13. #13
    Shiny avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,043

    Početno Re: Četvorogodišnjaci

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Citiraj Mima prvotno napisa
    A kad dođem po njega u vrtić - prvo pogledam gdje je hrpa djece u sobi, a onda pogledam na suprotan kraj sobe jer znam da je Andrej tamo. Tako je bilo prošle godine, a uglavnom je tako i ove.

    Isto tako i ja...andrej i jan bi se trebali družiti!

  14. #14
    mamaShe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb, blizoo zoo
    Postovi
    575

    Početno

    Super ti je tema!

    K je curka, 4,5 godine.

    - Oblače li se sami?
    Tek nedavno počela, vrtić igra veliku pozitivnu ulogu u tome. Jutros se sama počela oblačiti, problem: štrample.

    - Umeju li sami inicirati igru i održati je u pristojnoj formi izvesno vreme?
    Da, da.

    - Koliko igračke igraju ulogu u životu vašeg deteta?
    Kako kad. Neka se igra sa ponyjima, nekad sama puže po stanu, kao ona je pony ili bamby, ili pas.

    - Koliko vi igrate ulogu u igrama vašeg deteta?
    Isto tako, kako kad. Ali kad hoće traži moje društvo: mama ajde samnom bojati, npr. Ja sam u zadnje vrijeme u komi (trudna sam), pa je sve malo kaotično, ali trudim se.

    - Kakve igre preferiraju (ovde navesti pol vašeg deteta)?
    Curka se, kako rekoh, voli igrati da je neka životinja, pa se zavlači posvuda. Ništa od presvlačenja, ništa od beba i sl. :?

    - Imaju li nekakva zaduženja u kući (srediti sobu, razvrstati igračke, skloniti svoj tanjir nakon ručka...)
    Molim je da mi pomogne pospremiti igračke, nekad i napomenem da je to zapravo njezin posao, a da ću ja pomoći. Ponekad upali, ponekad ne. Sve češće nosi svoje stvari sa stola u kuhinju. Baki pomaže pri postavljanju stola. Ali sve ovisi o umoru.

    - Kako se ponašaju u gostima a kako kad njima dođu gosti (prvenstveno mislim na male goste mada i veliki nekad znaju napraviti bum)
    Uglavnom dobro. Prvo se skriva pod klavir, a onda ludnica.

    - Kakvo im je strpljenje? Umeju li sačekati ?
    Pa, nije baš strpljiva, tek ponekad.

    - Koliko dnevno bulje u TV i kakve tipove crtića/emisija vole?
    Vrtić nas spašava od tv-a. Doma joj dopustim da gleda, pokušavam ograničti vrijeme, ali kad sam koma, pustim je i duže. Voli 'Jelenka', od crtića Pčelicu Maju, Pepu, Traktor Toma, uglavnom, zadovoljna sam njezinim izborom i pokušavam utjecati na njega.

    - Boje li se nečega i čega?
    Pa, boji se životinja, makar baš i nema neku priliku susretati se s njima. Boji se buba i pauka (panično), mraka (čak neće u svoju sobu dok joj ja ne zapalim svjetlo). Ali nisam sigurna nije li to sve dio igre: obrati pažnju na mene!


    - Kako kontrolišu emocije?
    Teško. Zbilja teško. A umor igra najveću ulogu u tome. Kad je naspavana, prolazi skoro sve, ali kad nije, kooooooma! Ljubomora na seku, na sestričnu, privlačenje paženje nas starijih (jedno vrijeme bila jedinica u kući). Ma koooooma!

    Ponavljam: super tema!

  15. #15
    oriel avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    grad gdje spavaju anđeli
    Postovi
    237

    Početno

    - Oblače li se sami?
    Može sama, svladava i gumbiće, ali uglavnom to radim ja.
    Uglavnom se odnosi na jutarnje oblačenje prije vrtića/posla te tokom dana ako negdje žurimo.
    Inače obožava provoditi dane nesputana odjećom.
    Zapravo skidanje joj ide brže nego oblačenje.

    - Umeju li sami inicirati igru i održati je u pristojnoj formi izvesno vreme?
    Da. Npr. jučer smo, na njezinu inicijativu, krenule modlati ( play dooh ), napravile hrpu hrane, dočekale goste koji su nam došli na ručak te sam na kraju ja bila beba a ona mama koja me mora nahraniti. Igra je traja oko sat vremena , vodila ju je ona, a ja sam se samo prepustila.

    - Koliko igračke igraju ulogu u životu vašeg deteta?
    Voli se igrati sa svim svojim igračkama ( čak i običnim plišancima pronalazi svrhu ), ali u nedostatku istih ne radi dramu.


    - Koliko vi igrate ulogu u igrama vašeg deteta?
    Veliku. Uglavnom želi da se igram s njom.

    - Kakve igre preferiraju (ovde navesti pol vašeg deteta)?
    Cura je. Voli svašta od puzzli, crtanja, modlanja ( ovo je naš naziv za plastelin i sl. ) do kuhanja, pranja poda sa mokrom krpom naravno.
    Vlakići i Tomica su favorit u zadnje vrijeme.


    - Imaju li nekakva zaduženja u kući (srediti sobu, razvrstati igračke, skloniti svoj tanjir nakon ručka...)
    Igračke spremamo nakon igranja, ona npr. sprema kocke u kutiju a ja pokupim ostalo.
    Ne mogu reći da su to nekakva striktna zaduženja, ali pokušavam je onako u hodu navesti da ne ostavlja nered za sobom.
    Tipa kad se skine odjeća se stavlja u košaru, nakon jela tanjur u sudoper ...

    - Kako se ponašaju u gostima a kako kad njima dođu gosti (prvenstveno mislim na male goste mada i veliki nekad znaju napraviti bum)
    Još povremeno dolazi po mene da se igram s njom.
    Kao i kod Andreja interakcija jako ovisi o društvu.
    Zapravo bolje funkcionira kada je to jedno do dvoje djece.

    - Kakvo im je strpljenje? Umeju li sačekati ?
    Čeka, a ponekad čeka i cendra.


    - Koliko dnevno bulje u TV i kakve tipove crtića/emisija vole?
    Obavezan crtić je prije spavanja, ostalo kako kada. Uz crtiće voli dokumentarce o životinjama.

    -Boje li se nečega i čega?
    Oduvijek se boji kostimiranih likova ( Djeda Mraza, Sv.Nikole, Uskrsnog Zeca... )


    -Kako kontrolišu emocije?
    Sve bolje i bolje. Sada već kaže kad je ljuta i zašto je ljuta.
    Kao neki dan kad je bila sva nekako nikakva i sama to primijetila rekla je - Ni sama ne znam kako bi -
    Sve više verbalizira stanja.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •