Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: embrionalni razvoj prije ivf/et

  1. #1
    pčelica2009 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Sl.Brod
    Postovi
    1,057

    Početno embrionalni razvoj prije ivf/et

    Otvaram ovu temu jer me zanimaju vaša iskustva.U jednom postupku biolog mi je rekao da su se zametci četvrti dan prestali dijeliti.U drugom da su treći dan šesterostanični.Kakva su vaša iskustva?

  2. #2
    ivica_k avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    1,835

    Početno

    moje vrlo svježe iskustvo (a nadam se i prvo i posljednje takvo), je da je dioba jajnih stanica u potpunosti izostala....unatoč tome što je icsi napravljen na jajnim stanicama ocjenjenim jako dobrima i s morfološki ispravnim spermijima, protumačeno nam je da je ipak možda upitna energija stanice ili kvaliteta spermija, ili pak nešto treće :?
    također, 35-40% dobrih jajnih stanica na kraju ipak nisu dobre, a svega 8-10% ispravnih spermija ipak ne valja.....tako su nama rekli biolozi, pa ja sad prenosim vama

  3. #3
    pčelica2009 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Sl.Brod
    Postovi
    1,057

    Početno

    sorry stvarno se namučimo dok dođemo barem do punkcije i onda tako nešto.Ima li načina kako poboljšati kvalitetu jaj.st. i sper. osim uobičajenog E vitamina,B vitamina,mat.mliječi,folne i sl.?U biti-sve bude ok a na kraju dr. kaže oplodnja je nešto zakazala.Stvarno ne kužim :shock:

  4. #4
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    draga pčelice,
    evo tu su već cure pisale o JS
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...9106&highlight

    Mi smo zadnji put imali treći dan 2 osmerostanična i 1 četverostaničan, transferirali su mi ova dva bolja, treći se kasnije prestao dijeliti. Nije se ništa ulovilo. A ima puno pozitivnih priča s manjim brojem stanica i kad liječnici kažu da i nisu nešto stanice pa se ulove. Nama je rečeno da je sve dobro pa opet ništa.
    Setno idući put!

  5. #5
    tiki_a avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    4,194

    Početno

    pčelica, nekako je najbolje kad treći dan embrij bude 8-staničan. Biolog mi je objasnio da su ok embriji od 5-st. na dalje, vjerojatno do 10 st. (treći dan). Ako embrij bude 4-staničan, on može biti dobar, ali biolozi to ne mogu vidjeti. Ako se podijeli na 5 stanica, tada već vide da će se dalje dijeliti. Dijeljenje kad ne ide, vidi se na samom početku. Jenom smo imali tri embrija za vratiti (5, 6, i 7-stan.), a četvrti je treći dan bio na 3 stanice. Taj se nije nastavio dalje dijeliti. Znači treći dan se to vidi.

  6. #6
    pčelica2009 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Sl.Brod
    Postovi
    1,057

    Početno

    Sa stimulacijama od oko 20 gonala, dobijemo 5-6 j.s. od kojih se 3-4 oplode.I to 3 odlična, 1 recimo vrlo dobar.Zadnji puta smo tražili 3 nazad i rečeno je da se opet onaj prestao dijeliti kao i prošli puta.Pretpostavljam da su se onda i vraćeni prestali.Inače sam 1974.god,jedem samo hranu koju ja uzgojim-od povrća,mesa i sl.A na poslu opet isključivo zdravu hranu jer radim u dj.vrtiću.Sa MM isto sve ok-zdravlje,spermiogram i sl.Već sam počela pomišljati da mi slučajno ti začepljeni jajovodi ne ispuštaju nešto...Jedva čekam slijedeće konzultacije sa dr.Š.Do tada please-korisne informacije

  7. #7
    pčelica2009 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Sl.Brod
    Postovi
    1,057

    Početno

    Tiki-na istoj smo poliklinici.Ja se stvarno ne sjećam da su mi ikada rekli da su mi 3.dan bili 8-stanični.Uvijek 6.Probat ću ići i na tipizaciju jer mi je stalno to u podsvijesti a i rh- me malčice škakljika.Da-na vv, nikad nisam ni znala u kojoj su fazi-samo ono ok. su Valjda će biti.Jednom mi je dr.L. rekao da 5 dana ne smijem iz kreveta.Samo na wc.Mislim stvarno...

  8. #8
    tiki_a avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    4,194

    Početno

    pčekica, meni dr. Š. kaže nakon transfera nek' ne izigravam bolesnicu kad izađem iz klinike, znači on nije za strogo mirovanje. Samo dva puta mi je napisao umjereno mirovanje. Kod jednog prirodnog IVF-a sam htjela vidjeti da li naš embrij doživi peti dan, nije uobičajeno, ali tražila sam da s tim jednim embrijem čekamo peti dan da vidimo da li će se razviti do blastociste. I bila je. Prilikom transfera prof. Š. je rekao da sa dvije takve blastice kod mlađe žene (što ja nisam ) smatraju gotovo sigurnim uspjehom. Eto meni nije uspjelo. I ja sam mišljenja da taj embrij u nekoj fazi razvoja prestane biti dobar, ponekad je vjerojatno i endometrij presudan, ali moje mišljenje je da je ipak embrij presudan.

  9. #9
    Superman avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,269

    Početno

    Moje (jedino) iskustvo iz prirodnog IVF-a: na dan punkcije "prezrela" js. 24 h poslije, stanica se uopće nije oplodila. Na 3. dan od punkcije zametak u stadiju morule!!!!! Rezultat: u potpisu. :D

  10. #10
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Na VV-u nismo dobivali podatke, nego pridjeve - odličan (to nismo nikad dobili), dobar, srednji, loš. Da sam tad pitala koliko stanica, vjerojatno bi mi rekli, ali nisam bila još toliko zainteresirana. U Mariboru su sve bile morule na blastocistu, uhvatila se jedna - moje dijete.

  11. #11
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Da - na VV-u su naši svi bili 3. dana, u Mariboru 5. ili 6.-tog dana, ali nisu bili blasto, nego morule.

  12. #12
    pčelica2009 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Sl.Brod
    Postovi
    1,057

    Početno

    Super-Superman!Možda bi i ja mogla pokušati jedan prirodnjak.Ipak nije sve tako izritirano jkao u stimuliranom.Prošli put sam nakon punkcije dobila kontrakcije maternice.Dok je punkcija trajala,sve je bilo ok.Nakon 5 min. užasni grčevi.Dr.T. je rekao da je opna na jajnicima pretvrda.Odmah sam dobila injekciju protiv bolova.Sve osoblje je toliko bilo brižno da je meni bilo malo neugodno što mi se to dogodilo.

  13. #13
    lberc avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    1,145

    Početno

    Ja sam jednom u prirodnom imala lošu stanicu i to su mi rekli onaj isti dan kad je bila punkcija,a u drugom prirodnom sa klomifenom od dvije stanice samo se jedna oplodila i tada mi biologica nije dala nikakve šanse za trudnoću.Rekla mi je da su mi stanice loše i da oni ne znaju kako da to poprave.I mene zanima dali se daju popraviti kakvom hranom,možda vitaminima?

    Što je to tipizacija?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    265

    Početno

    Mojih 11 vrhunskih blastocista (tako rekla biologica) je u tri postupka dalo jednu veliku 0, a 8 stanična 3 dan u koju nitko nije polagao nade (čak mi je i bilogica rekla da se preostalim imamo više šanse jer će ići s njima na blastociste) upravo čvrsto spava u svom kindaču :D Dakle nema pravila!

  15. #15
    lberc avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    1,145

    Početno

    Amel .

  16. #16
    pčelica2009 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Sl.Brod
    Postovi
    1,057

    Početno

    Za tipizaciju potraži pod reproduktivna imunologija.Test se radi na "Rebru".Ukratko-do oplodnje dođe bez problema i onda blastocista sa leukocitima sluzokože maternice dovodi do aktivacije napada stanica na blastocistu-i ode plod.Za to su krive NK stanice.E sad,ima još dosta toga ali malo pročačkaj pa ćeš saznati.Mislim da ima postova od prije na tu temu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •