Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 251

Tema: JUTARNJI LIST 28.05.2009- novi prijedlog Zakona o MPO

  1. #51
    Luminitsa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    223

    Početno

    Citiraj marči prvotno napisa
    Zabranjeno:

    - oplodnja žene koja nije u braku
    E ovo mi je najmanje jasno i najviše glupo.

  2. #52

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    1,591

    Početno

    Danas su nas zvali iz medija i trazili izjavu u vezi ovog novog zakona.Daria je izasla s posla da snimi izjavu za RTL i Novu TV pa ih mozete pogledati danas u njihovim sredisnjim informativnim emisijama.

  3. #53
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj Aurora* prvotno napisa
    Medjutim, ono sto mi je posebno upalo u oko istaknuto je u ovom citatu:

    izvantjelesna oplodnja

    - jajne i sjemene stanice spajaju se izvan tijela žene i unose u spolne organe žene
    - unose se zameci u spolni organ žene
    - u jednom postupku mogu se unijeti najviše tri zametka
    - mogu se oploditi najviše tri jajne stanice
    Sta to znaci? Da li je moguce da novi zakon ne predvidja zamrzavanje embrija!? Ili sam to ja nesto pogresno shvatila?
    :shock: :shock: :shock:



    Stvarno imamo vlast kakvu zaslužujemo... A što je s nama koji ne zaslužujemo takve kretene koji ne podržavaju stručnost ni znanje. Hrvatska - društvo znanja
    Pošto sam u znanosti, mogu samo dodati da ne samo da se negira struka, nego nam se ne dozvoljava da budemo informirani, nego nam se kontinuirano onemogućuje pristup najnovijim člancima.

  4. #54
    gupi51 avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    542

    Početno

    PUCAM OD BIJESA!!!!!!

    Sad su bile vijesti na RTL-u gdje je bilo riječi o novom zakonu o MPO koji je rađen u dogovoru s Crkvom. Ono što me je šokiralo i još uvijek se tresem od bijesa je da će biti zabranjeno zamrzavanje embrija. Dragoj zastupnici (svi znamo kojoj) treba poželjeti da prođe ono što mi prolazimo pa me baš zanima da li bi isto pričala.

  5. #55
    pak avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,634

    Početno

    ˙(za moju stranku život počinje začećem,dakle,zametak je živo biće i mi ne dopuštamo zamrzavanje zametaka )ovo je dio teksta sa službenih str. hrt-a.
    pitam se samo jesu li stranke ili stručnjaci mjerodavni u donošenju odluka,jest da nam je ministar gin. ali izgleda jako loše upučen u problematiku.
    užas!

  6. #56

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    33

    Početno

    "-dijete začeto medicinskom oplodnjom nakon 18. godine može dobiti podatak o biološkom roditelju iz Registra donora"

    Meni je ovo suludo... Pa tko ce uopce htjeti donirati jajne stanice od straha da mu netko za 18 godina pokuca na vrata?????

    Nasi sve rjesavaju naopako, donjet ce zakon samo da bi ga donjeli a ljudi ce opet ici vani jer ce tamo dobiti puno bolju uslugu i tajnost podataka.

    A Crkva bi se stvarno trebala prestati petljat u stvari koje ih se ne ticu i koje ne razumiju. Trebali bi se vise pozabaviti problemima unutar svojih redova... Skrecem s teme ali bas sam snervana...

  7. #57
    amariya avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    184

    Početno

    Previše se komentira doniranje sponih stanica, a takvih slučajeva će biti jako malo. Ja prva nit bih dala nit bih uzela.
    Jako sam razočarana sto će biti zabranjeno zamrzavanje, koje ipak povećava mogućnost, u slučaju da ne dođe do trudnoće, ako nam ostanu embriji, mogu se smrznuti i ne moramo se ponovno šopati hormonima.
    Razočarana sam isto što uopće nije povećan broj besplatnih stimuliranih postupaka.
    Svaka čast za pronatalnu politiku. Sad znam za koa neću glasati na sljedećim izborima.
    Upravo danas sam bila na transferu, vraćena su mi 2 embrija, a ostali će se zamrznuti ako izdrže do 5. dana. (ukupno sam imala 9 jajnih stanica, ne znam koliko se oplodilo, ali više od 2, to znam).
    Nadam se da ću zatrudnijeti, ali ako ne uspijem, da ovaj idiotski zakon još ne stupi na snagu.
    Mislim da su trebali iapk konzultirati ginekologe koji se bave medicinski potpomognutom oplodnjom.

  8. #58
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    katastrofa. nadam se da ce se nasa uvazena zastupnica sresti sa istim problemom ko mi
    sad kad dobijem na lotu, selim se u spanjolsku.

  9. #59
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno

    Daria, Karmen - hvala, bile ste sjajne

  10. #60
    TIGY avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    828

    Početno

    Daria Karmen

  11. #61
    tinaka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Iza...
    Postovi
    906

    Početno

    Gledala sam sad snimku na dnevnik.hr i nije mi baš jasan naš ministar.
    Veli on 'bolje ikakav zakon...'.

    Zar to znači da oni priznaju (govorim u množini, jer je i on govorio u ime svoje stranke, što je naglasio u jednom dijelu) da taj zakon ne valja i da ga donose samo zato da niko ne bi mogao reći više da imamo zakon star trideset godina ili...?!

  12. #62
    Gabi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    1,335

    Početno

    Daria, Karmen

    Za sve koji nisu stigli pogledati vijesti kao ja npr.:
    http://www.rtl.hr/index.php?cmd=show...&video_id=3075


  13. #63
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Cure, bile ste super, kao i uvijek ! Užasno me rastužuje mogućnost da ne bude više FET-ova, tim više što mi je dijete smrzlić... Nadam se da to neće biti prihvaćeno, to je efektivno totalno sužavanje ovog što već postoji jer sumnjam da će u RH zaživjeti donacija uz registre i mogućnosti kucanja na vrata.

  14. #64
    nikka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    602

    Početno

    Citiraj keksolina prvotno napisa
    "-dijete začeto medicinskom oplodnjom nakon 18. godine može dobiti podatak o biološkom roditelju iz Registra donora"

    Meni je ovo suludo... Pa tko ce uopce htjeti donirati jajne stanice od straha da mu netko za 18 godina pokuca na vrata?????

    Nasi sve rjesavaju naopako, donjet ce zakon samo da bi ga donjeli a ljudi ce opet ici vani jer ce tamo dobiti puno bolju uslugu i tajnost podataka.

    A Crkva bi se stvarno trebala prestati petljat u stvari koje ih se ne ticu i koje ne razumiju. Trebali bi se vise pozabaviti problemima unutar svojih redova... Skrecem s teme ali bas sam snervana...
    kod nas u državi sve ide naopako...više ni sami ne znaju što bi izmišljali!
    prelijevaju iz " šupljega u prazno" i pucaju tamo gdje su ljudi najranjiviji,
    sram ih bilo!!!!

  15. #65
    ZAUZETA avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    sisak
    Postovi
    588

    Početno

    I da...sto je sa smrzlicima :?


    Koliko sam ja slušala ministra smrzlići bye bye - sad će se smrzavati neoplođene jajne sanice, a za to u hr ne postoji tehnologija

  16. #66
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj ZAUZETA prvotno napisa
    I da...sto je sa smrzlicima :?


    Koliko sam ja slušala ministra smrzlići bye bye - sad će se smrzavati neoplođene jajne sanice, a za to u hr ne postoji tehnologija
    Koliko sam informirana, nigdje u svijetu to još nije "u produkciji" na takav način da je uspješno i upotrebjivo u velikom postotku.

  17. #67
    tinaka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Iza...
    Postovi
    906

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa

    Koliko sam informirana, nigdje u svijetu to još nije "u produkciji" na takav način da je uspješno i upotrebjivo u velikom postotku.
    Pa naravno, nigdje u svijetu, ali Hrvatska mora smisliti nešto takvo... ajme, koji su to umovi, toga stvarno nema nigdje...
    Postoje dani kad stvarno izbjegavam gledati vijesti, jer se sramim gdje živim... Kako je neko već rekao - imamo vlast kakvu zaslužujemo!

  18. #68

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    88

    Početno

    drage moje suborke, užasnuta tekstom nacrta ovog zakona, a kao pravnica i žena kojoj treba mpo kako bi došla do željenog potomstva, predlažem da kada taj sramotni zakon kojeg pišu laici stupi na snagu, uputimo putem pučkog pravobranitelja na ocjenu ustavnosti Ustavnom sudu? Jučer kad sam slušala Milinovića kako bezbrižno priča o tom zakonu (k'o da ga baš briga i to ne krije ), skoro sam zaplakala od muke i nemoći. Zato mislim da bi im svima trebale pokazati zube. Ako ste za, ja se prijavljujem da sastavim prijedlog pravobranitelju.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    68

    Početno

    1) Što je upitno u ustavnosti ovog zakona:
    - neravnopravnost tretmana bračnih i izvanbračnih partnera, dok su oni po zakonu izjednačeni,
    - neravnopravnost tretmana obostrane neplodnosti u odnosu na jednostranu neplodnost kod darivanja spolnih stanica,
    - jesam nešto propustila ?

    2) Da li ovaj zakon isključuje mogućnost smrzavanja embrija bez obzira na okolnosti? Što je sa ženskom osobom koja dobije hiperstimulaciju, a došlo je već do vađenja JS i oplodnje? Znači li to da se embriji u tom slučaju uništavaju tj. ne smrzavaju?

    Ako zakon prođe čini mi se da ovo znači puno više polustimuliranih postupaka ( uz femaru ili klomifen) tj. štednja na lijekovima.

    Jedino s čime se u ovoj priči slažem je bolja briga o uništavanju spolnih stanica/embrija.

  20. #70
    taca70 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    2,109

    Početno

    Alida, konacno nesto konkretno.Citam sve ove komentare i mislim uzalud se mi ovdje pjenimo kada nas nitko ne cuje i bas ih briga za nas.Sve i da ne upali, biti cemo mirnije kada znamo da smo sve poduzele i da se cuje nas glas ali ne da nam potiho puste po jednu recenicu na tv nego da stvarno vicemo iz sveg glasa.Martina123 je bila vrlo zagrijana za akciju ali nisam sigurna da je dobila zeljenu podrsku.Ja sam uvijek za iako vise zbog buducih generacija nego sto mislim da cu ja profitirati iz drugacijeg zakona.

  21. #71
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj sanja-m prvotno napisa
    Što je sa ženskom osobom koja dobije hiperstimulaciju, a došlo je već do vađenja JS i oplodnje? Znači li to da se embriji u tom slučaju uništavaju tj. ne smrzavaju?
    Ne, pretpostavljam da će to značiti (ne daj Bože da to zaživi) da će ženi inspuktirati te folikule da nema zdrav. posljedica - tipa tih 15-tak ili više, i onda će stanice baciti, a uzeti tipa 3 ili koliko bude dozvoljeno u tom nekom scenariju i oploditi samo tri.

    A propos akcije, mislim da je Rodina strategija bila sprječavanje da se zakon as such donese... I ja se nadam da stvarno takav neće bit donešen. Ako bude, scenarij se zna, jer je takav zakon efektivno sprječavanje MPO-a u Hrvatskoj i stvaranje rijeka hrvatskih pacijenata u klinikama u inozemstvu.

  22. #72
    rikikiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,248

    Početno

    Citiraj amariya prvotno napisa
    Previše se komentira doniranje sponih stanica, a takvih slučajeva će biti jako malo. Ja prva nit bih dala nit bih uzela.
    Jako sam razočarana sto će biti zabranjeno zamrzavanje, koje ipak povećava mogućnost, u slučaju da ne dođe do trudnoće, ako nam ostanu embriji, mogu se smrznuti i ne moramo se ponovno šopati hormonima.
    Razočarana sam isto što uopće nije povećan broj besplatnih stimuliranih postupaka.
    Mislim da su trebali iapk konzultirati ginekologe koji se bave medicinski potpomognutom oplodnjom.
    Ja sam pak razočarana stavom naših forumašica ... tj. mene ne smeta ono što meni ne treba :shock:

    Eto, draga amariya, možda meni treba donacija spolne stanice, možda poznajem ljude kojima to treba i kojima je to jedini način da postanu roditelji, ali ne ... takvih slučajeva je malo pa ih treba zanemariti!
    Žalosna sam kad tako nešto čujem, pogotovo od svojih suborki

    Meni ne treba stimulacija jer ne reagiram na nju, meni ne treba krioprezervator jer nemam što u njega pospremiti pa ni u ludilu ne pomišljam da je to manje važno jer meni ne treba!

    Zadnju rečenicu potpisujem.

    Alida, podržavam tvoj prijedlog i ako se ikako mogu uključiti ... javi!

  23. #73

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    88

    Početno

    Citiraj taca70 prvotno napisa
    Alida, konacno nesto konkretno.Citam sve ove komentare i mislim uzalud se mi ovdje pjenimo kada nas nitko ne cuje i bas ih briga za nas.Sve i da ne upali, biti cemo mirnije kada znamo da smo sve poduzele i da se cuje nas glas ali ne da nam potiho puste po jednu recenicu na tv nego da stvarno vicemo iz sveg glasa.Martina123 je bila vrlo zagrijana za akciju ali nisam sigurna da je dobila zeljenu podrsku.Ja sam uvijek za iako vise zbog buducih generacija nego sto mislim da cu ja profitirati iz drugacijeg zakona.
    Upravo tako i ja mislim, a što se tiče podrške voljela bih da nas je što više, ali smatram da će se i jedan glas dovoljno glasno čuti ako je upućen u pravom smjeru.
    Imat ćemo vremena dok se ne donese zakon da dovoljno pronađemo povreda Ustavom zajamčenih prava, tim više što većina naših zastupnika misli da je nomotehnika nešto za jest, a ne znanost o izradi pravnih propisa. Sigurna sam da će biti materijala za kritizirati u zakonu.
    Jel možda neka od vas zna od kada službeno počinje život (gdje to piše), od oplodnje jajne stanice ili? Kaznenim zakonom se definira samo pojam djeteta.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    88

    Početno

    [quote="rikikiki
    [b]Alida[/b], podržavam tvoj prijedlog i ako se ikako mogu uključiti ... javi!

    :D :D Super, puno hvala, sad ćemo samo čekati da ga donesu i onda reagirati, pa šta bude, nismo ni mi za baciti
    Pozdrav svima

  25. #75
    martina123 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    1,372

    Početno

    Molila bi one koji nam se jos nisu pridruzili, da (one koje su na Facebook-u) nam se pridruze u grupi: MEDICINSKI POTPOMOGNUTA OPLODNJA.

    Te takoder da pozovete i svoje prijatelje kako bi javnost bila upoznata sa misljenjima nas, onih o kojima se zapravo i radi, a da im pogled na cijelu situaciju ne bude "zamucen" prijedlozima onih koji, na zalost, imaju tu moc da odaberu tocno onako kako se njima svida!


    Poduprimo grupu!

    Link na tekst: http://www.facebook.com/topic.php?to...5334#post30640

    Grupa: http://www.facebook.com/group.php?gid=97238945334

  26. #76
    martina123 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    1,372

    Početno

    Citiraj taca70 prvotno napisa
    Martina123 je bila vrlo zagrijana za akciju ali nisam sigurna da je dobila zeljenu podrsku.Ja sam uvijek za iako vise zbog buducih generacija nego sto mislim da cu ja profitirati iz drugacijeg zakona.
    Ne, na zalost, nisam dobila zeljenu reakciju. 8)
    Na zalost.
    Ukoliko se ista promijeni, ja sam uvijek tu za pomoc.

  27. #77

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    sesvete
    Postovi
    343

    Početno

    Meni su zamrznuli 24 embrija....

    Po novome znaci 21 ide u smece, a moje zdravlje se riskira vracanjem tri embrija usljed hiperstimulacije?


    tuga, čemer i jad....

  28. #78

  29. #79

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    split
    Postovi
    146

    Početno

    a šta je sa onim već zamrznutim embrijima ako zakon zaživi(ne daj bože)?
    ja imam embrija za još jedan fet i dali će mi ih uopće onda dati

  30. #80
    martina123 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    1,372

    Početno

    Za sva pitanja, kontakt: http://www.hdz.hr/default.aspx?id=14

  31. #81
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    ovo zahtjeva sveopcu pobunu. tribale bi sve lipo otic do zagreba, one kojima je uspilo sa malom djecom ili stomakom, mi kojima nije, pa da vide mase i mase ljudi kojima na tako bezobrazan nacin idu krojiti sudbine, kako ih nije sramota!!!!!
    ja sam nakon 60 inekcija imala samo 2 js. tuzna sam i jadna sto nemam niti za jedan fet kad sam ulozila toliko zdravlja, nade, vremena i financija. sam postupak me je kostao 5x moju mjesecnu placu. a da sam imala smrzlica oni bi ih nebi dali iskoristiti? zasto? zar nije ista takva grijota unistiti te js koje nastanu stimulacijom?

    majko mila kako sam bijesna. onoj petirki zelim istu sudbinu koju mi imamo ali stoput sporiji dolazak do cilja.... uf na sta sam spala, da drugima zelim nesrecu u zivotu....boze sacuvaj, ali na zalost tako se osjecam....

    eto dragi moji, pa glasajte opet za hdz.

    blago nam se di zivimo....


  32. #82
    martina123 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    1,372

    Početno

    Citiraj Pinky prvotno napisa

    eto dragi moji, pa glasajte opet za hdz.

    blago nam se di zivimo....

    na ovo kanim samo reagirati sa ...
    Necu pljuvati trenutnu Vladu jer znam pravila, ali .. ALI, Pinky apsolutno te potpisujem.

    A od akcije, nakon puno govorancije, nikada nista... Tesko da bi sve dosle u Zagreb, vjeruj mi....

  33. #83
    martina123 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    1,372

    Početno

    Najbitnije je pitanje: A GDJE JE STRUCNA RADNA SKUPINA koju su obecali u Saboru, pri donosenju novog zakona...

    TO ej najglavnije pitanje cure moje, eto!

  34. #84
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Ako netko od ovih zakonodavaca škica tu po forumu htjela bih naglasiti da sam ovaj mjesec za IVF postupak ostavila između 3000 i 3500 eura Slovencima, da sam te novce kao državni službenik dobila iz proračuna i da si zbog toga ne mogu kupiti kuhinju i da neću moći platiti ljetovanje na Jadranu i da nisam jedina. Dio novca sam platila klinici, dio novca apoteci jer su u Sloveniji jeftiniji lijekovi i dio novca na hranu i odjeću u Sloveniji jer kad sam već bila tamo i kad guram postupak uz posao i jedva stignem sve to, na brzinu sam si shopping obavila. 2 odlaska u Sloveniju po lijekove (Gonale) = 2 shoppinga špeceraja, 4 UZV = 4 shoppinga, 8xkava u Sloveniji, 2 ručka u restoranima, neki moraju i noćiti u Sloveniji.
    Tu su i Belgija i Austrija i Češka i Slovačka i sve nas je više koji se susrećemo s ovim problemom i odreći ćemo se trošenja u Hrvatskoj (srećom pa imam tu mogućnost) da ostvarimo svoju sreću. Nema nikakve šanse da bih ja koja sam dobila minimalno 5, 15 i 16 stanica u tri postupka išla na stimulaciju u Hrvatskoj da se igraju s moje tri stanice, a ostale pobacaju.
    Ova fora s otkrivanjem bioloških roditelja je totalno freaky. Malo normalnih ljudi će biti spremno donirati stanice pod takvim uvjetima, tako da su se tu osigurali, nema šanse da to zaživi, barem ne među populacijom koja je u stanju normalno rasuđivati.

    Što se tiče izvanbračnih zajednica mi se čini da ovakvim restrikcijama samo daju ljudima povoda da budu snalažljivi u našem duhu. Sigurno svi imaju nekoliko ideja kako riješiti taj problem u svom slučaju.

  35. #85
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj draga prvotno napisa
    Meni su zamrznuli 24 embrija....

    Po novome znaci 21 ide u smece, a moje zdravlje se riskira vracanjem tri embrija usljed hiperstimulacije?


    tuga, čemer i jad....
    Točno to jer je okosnica onda te nove filozofije zaštita embrija, a ne zaštita žene, njenog zdravlja ili uopće uspješnost metodologije. Bitno je da se ništa ne radi s embrijima osim da se njih par svježih vrati u maternicu pa kako bilo, to je jedini fokus i dok je to ispoštovano sve drugo je OK, mislim da je predlagateljima svejedno da to znači kolaps MPO-a i mislim da im je to u stvari i cilj - na "soft" način spriječit i blokirat MPO koliko se može po maksimi to nije bolest i to treba prihvatit.

    Inače, potpisujem rikikiki, solidarnosti nam treba.

  36. #86
    Zeljka33 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    Mene ovo skroz razljutilo
    Inače već duže vremena izbjegavam slušati naše nesposobne političare, jer se previše uzrujam ...al nažalost to je slika naše države i našeg naroda....kako sam okružena većinom istomišlejnika , teško je ponekad povjerovati da je većina ljudi ipak nepismena, neobrazovana, zadrta, nazadna i sl...pa nam je takva i vlada...nesposobnjakovići na svim poljima...ko da ih se biralo da izgledaju što tuplje kako bi se moglo manipulirati od glavešine

    Ja mislim da je vrijeme za sveopću pobunu

    ovaj prijedlog zakona je tako lijepo zamaskiran, a u biti će otežati MPO postupke....po ovome bit će gore nego prije

  37. #87
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    991

    Početno

    Otkad sam pročitala prijedlog novog zakona ne mogu se smiriti. Zgrožena sam, ljuta, žalosna, povrijeđena nevjerojatnim neznanjem, nepravdom, nemoralom i licemjerjem. Mnogo toga je sporno, ali ono što me najviše uznemirilo je to što se dopušta oplodnja samo triju jajnih stanica bez mogućnosti zamrzavanja. Ako to prođe, neće imati svrhe raspravljati ni o diskriminaciji onih koji nisu u braku ni o donacijama spolnih stanica ni o bilo kojoj drugoj spornoj točki, jer će na takav način MPO u Hrvatskoj zapravo biti gotovo potpuno onemogućena. Vidi se da su zakon pisali oni koji o ovoj problematici ne znaju dovoljno (ili možda samo ne žele znati) i na taj način krše ljudska prava i rade direktno na štetu ženskog zdravlja, nataliteta pa čak i na štetu državnog proračuna (osim ako je cilj bio popuniti slovenski, češki, belgijski proračun). Jasno je da bi uz takav zakon bilo puno više propalih postupaka, sasvim je izvjesno da bi se puno rjeđe i puno teže stizalo do transfera i da bi samim time šanse za trudnoću po jednom postupku bile višestruko smanjene, a to bi za mnoge parove značilo produženje agonije, dodatno otežavanje već ionako teške i mukotrpne borbe. Veći broj postupaka za žene bi značio i dodatni rizik i tu ne mislim samo na fizičko zdravlje, nego i na psihičko, više izostanaka s posla... Pa zar tome služe zakoni? I to u državi u čijem Ustavu stoji:

    Članak 58.

    Svakomu se građaninu jamči pravo na zdravstvenu zaštitu.

    Članak 61.

    Obitelj je pod osobitom zaštitom Republike.


    Članak 62.

    Republika štiti materinstvo, djecu i mladež te stvara socijalne, kulturne, odgojne, materijalne i druge uvjete kojima se promiče ostvarivanje prava na dostojan život.

    Članak 69.

    Svatko ima pravo na zdrav život.


    Mislim da je nedopustivo da crkva donosi duboko nemoralne i protuustavne zakone u sekularnoj državi i na ovaj srednjovjekovni užas svakako treba reagirati svim pravnim sredstvima.alida, podržavam tvoj prijedlog i tu sam ako ti zatreba pomoć!

    Što se tiče već postojećih smrzlića i ja se pitam kakva im je sudbina. Koliko mi je poznato, zakoni se ne bi smjeli primjenjivati retroaktivno i nije mi logično da bi politička opcija koja se toliko zalaže za poštovanje života od trenutka začeća sada te embrije jednostavno bacila u smeće bez da im se pruži prilika za život, ali s druge strane, ništa me ne bi iznenadilo u ovoj našoj banana-državi. :/ Pravnice, što vi kažete?

  38. #88
    gupi51 avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    542

    Početno

    Upravo tako i ja mislim, a što se tiče podrške voljela bih da nas je što više, ali smatram da će se i jedan glas dovoljno glasno čuti ako je upućen u pravom smjeru.
    Imat ćemo vremena dok se ne donese zakon da dovoljno pronađemo povreda Ustavom zajamčenih prava, tim više što većina naših zastupnika misli da je nomotehnika nešto za jest, a ne znanost o izradi pravnih propisa. Sigurna sam da će biti materijala za kritizirati u zakonu.
    Jel možda neka od vas zna od kada službeno počinje život (gdje to piše), od oplodnje jajne stanice ili? Kaznenim zakonom se definira samo pojam djeteta.[/quote]


    Imaš moju podršku. Što se tiče početka života to nije 100 posto od trenutka začeća. Nisam sad potpuno sigurna ali ću provjeriti, mislim da se zakonski početak života tretira od početka kucanja srca (5. tj), a možda čak i kasnije. kad uspijem naći javit ću.
    Nisam pravnik, ali mislim da je definitivno protuzakonito ako se na tome ( mislim na onu slavnu rečenicu da za njegovu stranku život počinje od trenutka začeća) temelji odluka o zabrani smrzavanja.

  39. #89
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj gupi51 prvotno napisa
    Jel možda neka od vas zna od kada službeno počinje život (gdje to piše), od oplodnje jajne stanice ili? Kaznenim zakonom se definira samo pojam djeteta.
    [/quote]

    Koliko ja znam, nema ti jedinstva oko toga. Koliko znam, iz Crkvene perspektive, službeno i na bilo koji drugi način, život počinje oplodnjom jajne stanice. Pogledaj samo neke stare topice na forumu u Kutak za filozofski trenutak, tu se prelamaju koplja i oko MPO-a (tj. preimplantacijske dijagnostike - topic Kamo ide ovaj svijet) i oko abortusa i sl. To je jedno od vječnih pitanja koje zainteresirane strane tumače na različite načine, a pomirenja nema.

  40. #90
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Tj. ne znam postoji li neka službena laička verzija (tipa u nekom zakonu) toga kad počinje život - za Crkvu je to nedvosmisleno od začeća - spajanja js i spermija.

  41. #91
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    buduci da ce otvarat registar nas i nase djece, ko najzescih kriminalaca, ne bi me zacudila odredba da moramo nociti zute trakice oko ruke da svi na ulici znaju da smo mi jedni od onih koji ne mogu imati djecu... sve me ovo jako podsjeca na nesto vrlo ruzno iz ne tako daleke proslosti...



    ni pedofili nemaju registar, mamu im milu....

  42. #92

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    88

    Početno

    ma da, tako sam i mislila, moram prikupiti barem neka mišljenja relevantnih mpo stručnjaka koje ću navesti u zahtjevu, sva tvrdnja mora biti 100% potkrijepljena!

  43. #93
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Tj. ne znam postoji li neka službena laička verzija (tipa u nekom zakonu) toga kad počinje život - za Crkvu je to nedvosmisleno od začeća - spajanja js i spermija.
    kakve veze ima crkva sa mojim ditetom? ne bi tribala imati nikakve. u ovoj drzavi zive i agnostici, i ateisti i pravoslavci, muslimani, evanđelisti, luteranci.... kinezi pobogu!!
    zasto bi meni zivot krojila katolicka crkva? ko im daje pravo na to?

    spanjolska je katolicka zemlja, pa uzivaju u svim pogodnostima mpo-a. austrija isto, ali ne, mi se moramo voditi talijanskim zadrtim zakonima...
    bjesna sam ko nikad u zivotu, fakat imam osjecaj da cu explodirati

    pronatalna politika my ass...

  44. #94

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    88

    Početno

    sva=svaka

  45. #95
    Gabi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    1,335

    Početno

    Alida, i ja podržavam tvoj prijedlog, i ako mogu na bilo koji način pomoći tu sam. Poznajem jednu pravnicu koja je isto u MPO vodama i sigurna sam da je spremna sudjelovati. Nije na forumu, pa vas mogu povezati ako zatreba.

  46. #96
    gupi51 avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    542

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Citiraj gupi51 prvotno napisa
    Jel možda neka od vas zna od kada službeno počinje život (gdje to piše), od oplodnje jajne stanice ili? Kaznenim zakonom se definira samo pojam djeteta.
    Koliko ja znam, nema ti jedinstva oko toga. Koliko znam, iz Crkvene perspektive, službeno i na bilo koji drugi način, život počinje oplodnjom jajne stanice. Pogledaj samo neke stare topice na forumu u Kutak za filozofski trenutak, tu se prelamaju koplja i oko MPO-a (tj. preimplantacijske dijagnostike - topic Kamo ide ovaj svijet) i oko abortusa i sl. To je jedno od vječnih pitanja koje zainteresirane strane tumače na različite načine, a pomirenja nema.[/quote]

    Mala ispravka. Nisam ja pitala kad počinje život već sam probala odgovoriti Alidi. Ponovit ću: 100% sam sigurna da po zakonu život ne počinje začećem. Crkva može iznositi svoje mišljenje ali ne donosi zakone (nažalost u našoj državi ih donosi iza kulisa). Upravo pokušavam iskopati gdje je to točno definirano.

  47. #97
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj gupi51 prvotno napisa
    Mala ispravka. Nisam ja pitala kad počinje život već sam probala odgovoriti Alidi. Ponovit ću: 100% sam sigurna da po zakonu život ne počinje začećem. Crkva može iznositi svoje mišljenje ali ne donosi zakone (nažalost u našoj državi ih donosi iza kulisa). Upravo pokušavam iskopati gdje je to točno definirano.
    Sori. Ako si 100% sigurna onda negdje u zakonu si to pročitala, jel' da - ako ti nije teško pls nađi to, mene bi to čisto i osobno zanimalo (kad se nađem drugi put u raspravi o manipulacijama i sl. da imam argument u rukavu).

  48. #98
    Gabi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    1,335

    Početno

    Citiraj Pinky prvotno napisa
    zasto bi meni zivot krojila katolicka crkva? ko im daje pravo na to?
    bjesna sam ko nikad u zivotu, fakat imam osjecaj da cu explodirati
    Pinky draga, u potpunosti se slažem s tobom. MM mi nije dao da to napišem jer pretpostavlja da ima puno vjernika na ovom forumu , ali baš me briga. I ja imam pravo na svoje mišljenje.


  49. #99

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Zgrozena sam i bez teksta.

  50. #100

    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    169

    Početno

    Pozdravljam Vas svih, prvi put sam se logirala, ali inace Vas citam. Ova tema me prilicno zaintrigrirala.
    Buduci je netko postavio pitanje kada zakonski pocinje zivot, a ja sam pravnica, onda sam osjecala odredjenu duznost nesto i napisati.
    Kada tocno pocinje zivot nazalost nigdje nije zakonom propisano nego se u pravnoj teoriji smatra da fizicka osoba postaje rodjenjem, da tada stjece pravnu sposobnost sto je cini sposobnom biti nositelj prava i duznosti (primjerice maloljetno dijete moze biti vlasnik nekretnine).
    Iako nigdje nije konkretno propisano da se pravna sposobnost stjece rodjenjem, to proizlazi iz odredjenih zakonskih odredbi koje daju odredjena prava tzv. nasciturusu (nerodjenom djetetu) - primjerice moze nasljedjivati pod uvjetom da se rodi zivo, priznanje ocinstva nerodjenog djeteta ima ucinak ako se ono rodi zivo itd.
    Pravna sposobnost se razlikuje od poslovne sposobnosti koja se stjece sa 18 godina (iznimno i ranije) i koja znaci da osoba moze samostalno sklapati pravne poslove (primjerice ovo dijete koje je vlasnik nekretnine moze nekretninu prodati kad navrsi 18, dok bi ga prije punoljetnosti zastupao zakonski zastupnik - roditelj ili skrbnik). Poslovna sposobnost propisana je Obiteljskim zakonom (čl. 120.).
    Tako da izjava Milinovica da zivot pocinje zacecem nema nikakvog uporista u zakonu.

    Sto se tice ustavnosti zakonskog prijedloga, iako sam sigurna da ce imati puno rupa, bilo bi puno bolje napraviti pritisak prije samog donosenja zakona. Sigurna sam da RODE imaju pristup medijima pa bi mozda bilo dobro da se izadje u javnost sa podacima primjerice koliko je djece rodjeno iz FET-a, koliko ima donacija u zemljama koje imaju taj registar i sl.

    Nemojte zamjeriti na duzini ovog posta ili ako se netko ne slaze sa mojim idejama.

    Pozdrav svima!

Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •