Pokazuje rezultate 1 do 17 od 17

Tema: POTRAZIVANJE ALIMENTACIJE

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    RIJEKA
    Postovi
    12

    Početno POTRAZIVANJE ALIMENTACIJE

    na sudu mi je dodjeljena alimentacija za dijete+Zaostaci za prethodne mjesece djetetova zivota.s time da mi novac uplaćuje mjesečno na moj tekući račun! Bivši mi nije nikako još uplatio ni 1kunu-i razmišljam da pokrenem postupak ovrhe na njegov račun!! zanima me,ako mi netko može odgovoriti-gdje i kako se pokreće taj postupak!!?? hvala!

  2. #2
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    mislim da moras dignut privatnu tuzbu protiv njega
    na sudu

    ili

    otic u CZSS
    donjet i predocit dokaze da ti ne placa alimentaciju
    pa ga onda oni ganjaju

    al nisamziher:/
    nazovi prvo CZZS na svojoj opcini pa njih pitaj

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    963

    Početno

    evo ja sam tu kuci...dakle procitaj moj post,a tu cu ukratko, prvo mozes reagirati nakon 6 mj neplacanja-prijavi na CZSS ili privat preko odvjetnika- ja sam oboje-digla tuzbu, kad sam digla tuzbu privat otisla sam pokazati na soc rad, ako nemas odvjetnika, tamo trazi da za tebe pokrenu postupak, ako je proslo 6 mjeseci, automatski mozes traziti privremeno uzdrzavanje-ja sam ga dobila - pola visine zakonskog minimuma koje mozes dobivati 3 god max -sve isplaceno od strane CZSS prema tvome djetetu tj. tebi kao skrbniku, ce potrazivati od gospodina - i kta!!!
    dakle sutra na CZSS ili odvjetnici i pokreni postupak
    pitaj me ako jos sta trebas

  4. #4

  5. #5
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Ne treba čekati 6 mjeseci za tužbu za ovrhu!

    Mislim da ju je moja odvjetnica podnijela nakon 15 dana (ili možda mjesec).
    I to će se razvuči, pa će se nakupiti još koji mjesec neplaćanja.

  6. #6
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    Citiraj tweety prvotno napisa
    Ne treba čekati 6 mjeseci za tužbu za ovrhu!
    nije tužba nego prijedlog za ovrhu na temelju ovršne isprave ako je presuda/rješenje pravomoćno.

  7. #7
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Citiraj elin prvotno napisa
    Citiraj tweety prvotno napisa
    Ne treba čekati 6 mjeseci za tužbu za ovrhu!
    nije tužba nego prijedlog za ovrhu na temelju ovršne isprave ako je presuda/rješenje pravomoćno.
    E da, da to, to.
    Meni je to sve bilo emotivno prezahtjevno, pa mi je odvjetnica sve vodila, tako da sam s terminima na Vi.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    RIJEKA
    Postovi
    12

    Početno

    ,,,na soc.skrbi su mi rekli da odem na općinsko odvjetništvo prijaviti ga zbog ne plaćanja alimentacije,,, pokrenuti kaznenu prijavu!?-jer imam pravomoćnu presudu!! ima li itko iskustva s time??

  9. #9
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    odi opet na CZSS i pokazi im ovo:

    Članak 352. mijenja se i glasi:
    »(1) Ako roditelj koji je na temelju pravomoćne sudske odluke, privremene mjere radi uzdržavanja ili nagodbe sklopljene pred sudom ili centrom za socijalnu skrb dužan pridonositi za uzdržavanje djeteta, ne udovoljava svojoj obvezi duže od šest mjeseci neprekidno ili ako nije platio za šest mjeseci s prekidima ukupno unutar razdoblja od sedam mjeseci, centar za socijalnu skrb dužan je na prijedlog drugog roditelja ili po službenoj dužnosti, donijeti odluku o privremenom uzdržavanju i u skladu s njom isplaćivati uzdržavanje sve dok roditelj – obveznik uzdržavanja ne počne ponovno udovoljavati svojoj obvezi, u ukupnom trajanju od najdulje tri godine.

    (2) Pravo na privremeno uzdržavanje priznaje se s danom podnošenja zahtjeva, odnosno od dana pokretanja postupka po službenoj dužnosti.

    (3) Privremeno uzdržavanje određuje se u iznosu od 50% iznosa za uzdržavanje određenog prema članku 232. stavku 4. ovoga Zakona.

    Dakle, nije predviđeno da itko preuzima obaveze roditelja niti tekuće niti prema odluci suda o uzdržavanju konkretnog djeteta, već postoji mogućnost da se isplaćuje privremeno uzdržavanje prema iznesenim uvjetima u iznosu 50% previđenog prema uzrastu u spomenutom članku ObZ u trajanju najdulje do 3g a od trenutka podnošenja zahtjeva.
    U slučaju da obveznik uzdržavanja ne ispunjava obvezu uzdržavanja 6 mjeseci neprekidno ili ne plaća za 6 mjeseci s prekidima, u razdoblju od 9 mjeseci, tada bi dijete imalo pravo na privremeno uzdržavanje.
    Odluku o privremenom uzdržavanju donijet će centar za socijalnu skrb, na vaš prijedlog, kao roditelja ili po službenoj dužnosti. Pravo na privremeno uzdržavanje priznaje se s danom pokretanja postupka kod centra za socijalnu skrb. Privremeno uzdržavanje isplaćuje centar za socijalnu skrb dok obveznik uzdržavanja ne počne ponovno ispunjavati svoju obvezu, odnosno najduže tri godine. Privremeno uzdržavanje određuje se u iznosu od 50% od onog iznosa koji je određen kao minimalan iznos, prema Zakonu.

    Prema ObZ, minimalni iznos određuje se u postotku od prosječne mjesečne isplaćene neto plaće po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za proteklu godinu, i to:
    za dijete do 6 godina 17% prosječne plaće,za dijete od 7 do 12 godina 20% prosječne plaće,za dijete od 13 do 18 godina 22% prosječne plaće.

    Prema najnovojim informacijama:

    822 kune je minimalni novčani iznos koji mjesečno izdvaja roditelj djeteta do šest godina koji s njim ne živi.

    968 kuna plaća se mjesečno za uzdržavanje djeteta od 7 do 12 godina starosti.

    1065 kuna iznosi minimalna mjesečna alimentacija za dijete od 13 do 18 godina starosti.

    Dakle, uzimajući u obzir sve gore navedeno, iznos koji bi isplaćivao CSS bio bi:

    411,00 kuna za dijete do 6 godina mladosti.
    484,00 kune za dijete od 7 do 12 godina mladosti.
    532,50 kune za dijete od 13 do 18 godina mladosti.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    RIJEKA
    Postovi
    12

    Početno

    ..evo jučer sam napokon otišla na županijsko odvjetništvo sa pravomoćnom sudskom presudom i podnjela kaznenu prijavu zbog ne plaćanja alimentacije!!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    RIJEKA
    Postovi
    12

    Početno

    ...Stigao mi poziv sa socijalne skrbi-da dođem na raspravu o promjeni djetetovog PREZIMENA!!
    Taj čovjek nikako da me pusti na miru! dijete je automatski u rodilištu dobilo moje prezime-jer nisam bila nit u braku nit u vanbračnoj zajednici.. dijete nikad nije živjelo s ocem,niti se je on ikad financijski skrbio o djetetu..
    malo sam petljala po netu,piše da zahtjev za promjenom prezimena djeteta može podnijeti roditelj s kojim dijete živi.. pa Kako sad meni oni sa socijalnog šalju takav poziv u njegovo ime,a nije ni minutu živio s djetetom!!??? IMA li itko kakvih iskustava s tim promjenama prezimena!!? :?

  12. #12
    Banned
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    597

    Početno

    U slučaju da obveznik uzdržavanja ne ispunjava obvezu uzdržavanja 6 mjeseci neprekidno ili ne plaća za 6 mjeseci s prekidima, u razdoblju od 9 mjeseci, tada bi dijete imalo pravo na privremeno uzdržavanje.
    Odluku o privremenom uzdržavanju donijet će centar za socijalnu skrb, na vaš prijedlog, kao roditelja ili po službenoj dužnosti. Pravo na privremeno uzdržavanje priznaje se s danom pokretanja postupka kod centra za socijalnu skrb. Privremeno uzdržavanje isplaćuje centar za socijalnu skrb dok obveznik uzdržavanja ne počne ponovno ispunjavati svoju obvezu, odnosno najduže tri godine. Privremeno uzdržavanje određuje se u iznosu od 50% od onog iznosa koji je određen kao minimalan iznos, prema Zakonu.
    ovo je zanimljivo, da li su to nepovratna sredstva ili ih netko kasnije mora podmirit? i što je potrebno za dokazivanje ne plaćanja alimentacije, odnosno na koji način se službeno utvrđuje ne plaćanje?

  13. #13
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    mora ih podmiriti onaj tko nije plaćao alimentaciju. zajedno sa kamatama i ostalim troškovima (sudski troškovi, troškovi ovrhe)

    upravo radi dokazivanja da li je alimentacija plaćena nužno je da se uplaćuje na račun. na zahtjev klijenta banka može izdati potvrdu o primicima po određenoj osnovi (potvrda se plaća 20-80 kn, ovisno o banci) i to se smatra dokazom. dokaz su i izvodi s tekućeg računa.
    a može se podnijeti zahtjev i bez izvoda, te u tom slučaju czss poziva suprotnu stranu da se očituje - odnosno predoči dokaze o izvršenim uplatama.

    inesm - bez obzira skrbi li otac o djetetu ili ne, o osobnom imenu djeteta odlučujete zajedno (to uključuje i ime i prezime)
    Određivanje osobnog imena
    Osobe koje su prema Zakonu o osobnom imenu (Narodne novine 69/92, 26/93 i 29/94) ovlaštene odrediti ime i prezime djetetu dužne su to učiniti u roku od dva mjeseca od dana rođenja djeteta. Osobno ime djetetu određuju roditelji sporazumno.
    U određivanju prezimena djetetu roditelji mogu odrediti prezime jednog ili oba roditelja. Ime i prezime kojim se osoba služi u pravnom prometu može sadržavati, svako za sebe najviše dvije riječi, pa će roditelji, ako su odredili djetetu osobno ime koje se sastoji od više riječi, dati matičaru izjavu kojim će se osobnim imenom dijete služiti u pravnom promet.
    pretpostavljam da se radi o tome da otac nije bio uključen u određivanje osobnog imena, te da zbog naknadnog priznavanja očinstva sada potražuje to pravo.

    čl.4.st.1. zakona o osobnom imenu:
    Djetetu kome je do 18 godina priznato očinstvo, roditelji mogu sporazumno odrediti novo osobno ime.
    zahtjev za promjenom osobnog imena podnosi se u matičnom uredu, a ne u czss-u, te se ovdje czss pojavljuje kao mediator da bi se izbjegao spor oko imena. otac ne može podnijeti zahtjev kod matičnog ureda (budući da ne živi s djetetom), ali može tražiti raspravu oko imena u centru za socijalni rad - kako biste postigli sporazum o imenu djeteta.

  14. #14
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Malo upadam kao padobranac, ali me interesira slijedeće: spominje se kako se ime djeteta određuje sporazumno, a što ako sporazuma nema, tj. majka i otac svako na svojem inzistira?

  15. #15
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Članak 3.
    Osobno ime djeteta određuju roditelji sporazumno. U određivanju prezimena djeteta roditelji mogu odrediti da dijete nosi prezime jednog ili oba roditelja.
    Ako se roditelji nisu sporazumjeli o osobnom imenu djeteta, osobno ime određuje nadležni organ za poslove starateljstva.

  16. #16
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    Citiraj Tata! prvotno napisa
    ... i što je potrebno za dokazivanje ne plaćanja alimentacije, odnosno na koji način se službeno utvrđuje ne plaćanje?
    Teret dokazivanja je na tuženom. Dakle tuženi roditelj mora dokazati da jest plaćao alimentaciju!

  17. #17

    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    26

    Početno

    dugovi koji su se stvorili u samom procesu radi utvrđivanja alimentacije, znaci od pocetka parnice do pravomocne sudske presude ( po "starom" zakonu) odnosno od datuma nastanka obveze do pravomocne sudskre presude ( prema izmjenama i dopunama iz 2007.), po ZOO padaju u zastaru nakon roka od 10 godina.

    ne bih rekla da je to olakotna okolnost, ali sudovi nisu duzni upozoravati stranke na zastaru. osobi koja plati/vrati iznos koji je prema zakonu usao u zastaru, isti se ne moze vratiti niti ta osoba moze traziti obestecenje, odnosno naknadu, a sam njegov postupak se gledao kao naturalis obligatio ( prirodna obveza).

    ako sudskim putem potrazujete te troskove, ne zaboravite na zakonske kamate.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •