Pokazuje rezultate 1 do 32 od 32

Tema: Nedostatak zeljeza i pravilna dohrana

  1. #1
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno Nedostatak zeljeza i pravilna dohrana

    Ovak, istrazila sam forum i ima nekoliko topica o zeljezu, ali sve nesto nedoreceno.
    Mom malom su jucer u Sabola vadili krv iz prstica, na pregledu na koji smo otisli zbog prehlade, i doktorica kaze da mu je malo nizak hemoglobin (103, a kaze da je min. 106). Zbog anemije mu je dala kapi Ferrum Lek, da krenemo s njima od 5 kapi dnevno, da bismo oko 20. dana bili vec na 60 kapi dnevno, uz tablete C vitamina od 50mg. Terapija bi trebala trajati 3 mjeseca.
    Mali buco je tek navrsio 9 mjeseci. Do 6. mjeseca je iskljucivo dojen. Sada vec ima 3 obroka dnevno. Sada uvodimo teletinu. Do sada je od mesa jedino jeo piletinu i puretinu (bijelo, naravno)
    Ne znam jel to dosta agresivna terapija za takav hemoglobin :?
    A zbog takve nedoumice otvaram ovaj topic na Dohrani.
    Zanima me sve sto znate o sljedecim namirnicama za koje sam na forumu vidjela da imaju dosta zeljeza u sebi (nisam stigla surfati i dalje pa mi je zasad forum jedini izvor podataka).

    * Prvo me zanima ako nesto znate o tom Ferrum Leku koji nam je prepisan? Kako ga bebice podnasaju? Kako djeluje na stolicu? Malo me je toga strah jer je L. vec sa 6 mjeseci imao zastoj, a sada tako lijepo prakticiramo i kahlicu, da se bojim da taj trud ne padne u vodu zbog tvrde kakice :/
    * Zatim, kakav je to Legofer sirup kojeg vidim da se spominje - jel mozda bolja opcija od Ferrum Leka?
    * Sta je sa sirupom Ferrogreena? Pise da je cisto biljni i to mi se svidja, no moze li svojim sastojcima zamijeniti ove kemijske?
    * Zelena magma? Znam samo gdje se moze kupiti, ali jel to moze probaviti bebica od 9 mjeseci? I kako se ona uopce sprema :?
    * Spirulina? To ni ne znam sta je? Gdje kupiti? Na nekom topicu pise da je ona bolji izvor zeljeza od zelene magme? Jel to istina?
    * Suhe marelice - jel ih moj mali vec smije jesti? Vec jede svjeze, ne znam za suhe? Kako ih uopce spremiti, ako ih smije jesti???
    * Ciklu pojede tu i tamo. No koja kolicina cikle je potrebna?

    Dosta pitanja, no iako se radi o tako poznatoj i dosta rasirenoj anemiji, ipak sam se zabrinula :/
    Pa evo, sve sto znate je dobrodoslo.
    Ne bih htjela zaobici propisanu terapiju, mozda malo smanjiti dozu, ako vidim argumente za to. Na ostalim topicima vidim da nitko nije dosao do 60 kapi dnevno :?
    A naravno, najbitnije mi je adaptirati dohranu da se nakon terapije suprotstavljamo toj anemiji.
    Pliz iskustva!

  2. #2
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Lea je pila Ferrum Lek od kad je došla kući pa sve do nedavno. Ta 'agresivna' terapija od tri mjeseca koju spominješ (mislim na to da će dobivati do 60 kapi) je očito nešto uobičajeno u ovoj dobi jer je nama naš doktor (Stanojević) rekao da ćemo tako napraviti ako je Lea sad anemična, ali je krvna slika bila OK pa ona ne mora piti Ferrum Lek. Inače ga je dobro podnosila i nije joj stvarao nikakve probleme. Što se ovih drugih pitanja tiče prema mojim saznanjima Zelena Magma se ne daje radi anemije nego Spirulina koja je (navodno) odličan izvor željeza, no moram ti reći da sam ja prije trudnoće bila na vrlo jakoj dozi Spiruline pa sam opet bila anemična u trudnoći.

  3. #3
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ne kužim zašto tako puno ferruma, andrejček je počeo s 2x5 kapi i dogurao do 2x10, i tako je pio malo više od 3 mjeseca. stvarno se ne sjećam koliki mu je bio prvi nalaz hb (isto smo slučajno otkrili), ali ovo vaše mi ne zvuči alarmantno! uz ferrum sam mu davala pola zdrobljene tabletice plivita c za djecu.

    i uvela sam mu meso 5x tjedno (ipak ne crveno, nego bijelo - puretinu koju je do tada jeo 2x tjedno) i jednom žutanjak. ciklu, blitvu, mahune... je jeo normalno, dakle ne neke udarne doze nego kako mu je došlo na red.

    žitarice i voće su isto dobra kombinacija za iskorištavanje željeza iz žitarica (radi c vitamina u voću).

    do spiruline/magme nismo stigli jer nitko pouzdano ne zna KOJE od toga podiže željezo. :namig:

    nije imao baš nikakvih problema sa želučićem i kakanjem, osim što je kakica bila tamnija.

    drugi nalaz je bio odličan i prestali smo s terapijom.

    prehrana ti je samo dodatak u ovom slučaju, a ono što će popraviti hb je ferrum, tako da nije strašno važno hoćeš li mu dati ciklu dva ili tri puta tjedno.

    nemoj brinuti, ja sam se isto osjećala kao da sam zakazala ili nešto krivo napravila pa mi se dijete razbolilo :kolut oko glave:, ali to nije ništa strašno i par mjeseci sirupa riješi stvar. jedino mi je jako čudna ta velika doza, na tvojem mjestu bih provjerila s doktorom i pitala još nekoga!

  4. #4
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Ovako- Marti smo prije 10-tak dana isto vadili krv, imala je hmglb 107 i doktorica joj je isto prepisala Ferrum Lek, i to prva 2, 3 dana 2 x 3 kapi, a onda 2 x 5 kapi. Rekla je da to nije ništa alarmantno ali je dobro dati čisto prevencije radi- da ne bi danas, sutra taj manjak hemoglobina prešao u anemiju. Inače, taj sirup djeca obično uzimaju po 2 x 10 kapi dnevno (tako ona kaže). Za sad pijemo nekih tjedan dana, i nema problema sa stolicom, osim što ima nekad miris baš po tom sirupu.

  5. #5
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Mony, obzirom da malcu uvodite teletinu, slobodno zaboravi na nasilje s kapljicama. Vrijednost hemoglobina je ionako samo 3% manja od vrijednosti koja je normalna za mesojednu populaciju. Obzirom da beba na velika vrata ulazi u mesojedni svijet, možeš slobodno očekivati da će se vrijednosti željeza "popraviti" jako brzo i bez kapi.
    Uzgred, koje je sad godišnje doba? Ljeto? Voće na sve strane? Fakat, čemu onda C vitamin :?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    42

    Početno

    Nama je pedijatrica dala također Ferrum Lek i dajemo ga tako da svaki tjedan povećavamo dozu za 5 kapi. Sad smo na 35, a treba doći do 50.
    Stolica mu je dosta tvrda, ali to rješavamo jabukom.
    Tableticu C vitamina otopim u 1dl čaja i to on pijucka cijeli dan. Ne znam da li je to dobro.

  7. #7
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    nikako ne kužim čemu tako velike doze :?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    zato jer se u principu daje 2x2 kapi po kg/TM.

  9. #9
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    andrejček je pio 20 kapi a imao je oko 7,5 kila (mislim )

    početni nalaz nije bio jako loš (107 ako se dobro sjećam, ili malo manje)

    za tri i pol mjeseca krvna slika odlična.

    koliko može biti teško dijete staro 9 mjeseci?? 60 kapi bi bilo 2x30, dvije kapi po kili... 15 kila!

  10. #10
    Ribica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    381

    Početno

    Citiraj xanta prvotno napisa
    Tableticu C vitamina otopim u 1dl čaja i to on pijucka cijeli dan. Ne znam da li je to dobro.
    u Bebama kuharici sam procitala da C vitamin pomaze apsorciji zeljeza, a caj, mlijeko i jos neke namirnice to usporavaju ili potpuno onemogućuju

  11. #11
    Ribica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    381

    Početno

    ... i nastavak

    da je zeljzo zbog toga dobro davati na taste

  12. #12
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    mislim da se to odnosi na "pravi" čaj, tj. crni i zeleni, a ne na voćne i biljne čajeve.

    dalje, možda bi željezo natašte teško palo malom želučiću. nama je pedica savjetovala uzimanje uz obrok.

    točno je da kalcij ometa apsorpciju željeza, ali kako ćeš kod malih beba izbjeći mlijeko... teško... :namig: ja sam andrejčeku davala željezo + c vitamin uz prvi zalogaj dopodnevne i večernje kašice. jedna je bila voćna (dobro) a druga mliječna (loše), ali kaj sad...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    navela sam prosjek, a ne max dozu. Ne znam kako vaše bebe, ali Leo ionako pola pljune. Dozu ponavljamo 2, 3x dok ne proguta bar malo.
    A čini mi se da je njemu Fe najpotrebnije, ima Hb 90 uz željezo koje pije od mjesec dana.
    Hranom mu ga ne mogu nadoknaditi jer ne jede skoro ništa. Uz mlijeko mu se sviđa jedino voda.

  14. #14
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    bibai, probaj mu davati ferrum u hrani a ne posebno. bit će da ipak nešto kruto pojede? kad napraviš kašicu stavi na vrh željezo i c vitamin pa mu daj u prvih par zalogaja - tako će hrana maskirati okus i biti ćeš sigurna da je sve pojeo.

    jesi razmislila o spirulini i/ili zelenoj magmi?

  15. #15
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Ribica prvotno napisa
    u Bebama kuharici sam procitala da C vitamin pomaze apsorciji zeljeza, a caj, mlijeko i jos neke namirnice to usporavaju ili potpuno onemogućuju
    Priznajem, jaka referenca. U njihovoj kuharici od prije par godina je stajao i početak dohrane s dva mjeseca života. OK, u zadnjem izdanju su to pomakli na čak 4 mjeseca, ali kako god se okrene, to su još uvijek puste sanje Klaussa (kršitelj koda)a.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    palo mi je to na pamet, ali bojim se da zamrzi i ono malo hrane koju pojede.
    Da li itko daje spirulinu i/ili zelenu magmu bebi?

  17. #17
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    mi nismo imali problema - nije mu se zamjerila papica. :namig:

  18. #18
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Vidim da se svi cudite nad ovih 60 kapi. I meni je to bilo :shock:
    Morat cu ja nazvat doktoricu da ona to ponovo izracuna

    koliko može biti teško dijete staro 9 mjeseci?? 60 kapi bi bilo 2x30, dvije kapi po kili... 15 kila!
    Ms. Ivy - moj mali ima 10 kg.


    A sta onda sa spirulinom i zelenom magmom - sta je uopce to? Kako se sprema? Moze li bebama?


    Znaci, da skratim, kod anemije dohrana ne pomaze - anemija se mora dovesti u red i onda takvo stanje odrzavati pravilnom prehranom, jel?

    Joj, nadam se da cemo to dovesti u red :/

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Mony, naravno da dohrana hranom punom željeza pomaže. Pogledaj prvi Davorov post.

  20. #20
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    wohooo, moja pikula sa 15 mjeseci ima 8,5 kg!

    ali 10 još uvijek nije 15... :namig: ma bolje da provjeriš nego da siročića boli buša, tvrda kakica, kajjaznam...

    kao što rekoh, spirulinu i zelenu magmu nisam probala - spremala sam se ako kontrolni nalaz bude loš, ali srećom nije bio. za zm su mi rekli da je ok i za dojilje i za bebe, ima je u prahu i pilulama... namjeravam je kupiti za cijelu familiju iduću zimu, mislim da preko ljeta nema potrebe. to su mljeveni izdanci ječma - škicni po forumu, puno se pričalo o tome. navodno pomažu svemu, od željeza, imuniteta pa nadalje.

    nije da hrana ne pomaže, ali mislim da ne možeš dovesti krvnu sliku u red samo prehranom. dakle svakako ferrum, malo pojačaj meso, povrće bogato željezom... ali ne moraš sad balansirati svaki obrok da sadrži i meso i špinat i ciklu i... :namig:

    ma naravno da ćete dovesti u red! nije to ništa strašno!

  21. #21
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Doktorica radi tek popodne, ali evo sto pise u uputama Ferrum Leka:
    jedna mala zlica sirupa daje se 2x na dan prije jela.
    Pazite dalje:
    Mjera za uzimanje zeljeza je sljedeca: 3mg zeljeza / kg tjelesne tezine. No, nigdje se ne navodi kolko je 3mg tocno u kapima.
    Samo pise da mala zlica ima 100 kapi -
    kako onda mogu tako od oka rec: jedna zlicica za djecu do 12 godina Pa moj nije ni godinu navrsio
    A ako moj mali ima 10kg, onda mu treba 30 mg zeljeza, a ne pise kolko je to tocno u kapima - i kako onda mogu preracunati onu mjeru koju su naveli
    Po uputama, on bi trebao doc na jednu zlicicu, odnosno 100 kapi dnevno :shock:
    Onda, ovo sto je dr. rekla za 60 i nije tako puno
    I opet dolazimo na ono da roditelji ponovo sami moraju donositi zakljucke...

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    u 5 ml (mala žličica) Ferrum Leka ima 50 mg Fe, a to je 100 kapi, tj u jednom ml (20 kapi) ima 10 mg.
    Znači Leonu treba 2x1.5 ml ili 2x30 kapi.

  23. #23
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj bibai prvotno napisa
    u 5 ml (mala žličica) Ferrum Leka ima 50 mg Fe, a to je 100 kapi, tj u jednom ml (20 kapi) ima 10 mg.
    Znači Leonu treba 2x1.5 ml ili 2x30 kapi.

    Tocno je tako nesto i doktorica racunala.
    Znaci da se ipak nije "sprtljala".
    No, ipak ju moram nazvat popodne da ju update-iram o prehladi, pa cu ju usputno i to pitati, za svaki slucaj
    Thanks, Bibai!

  24. #24
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Meni se sve preko 10-tak kapi čini pretjerano. Ne znam, nisam mjerodavna, ali...

  25. #25
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ma da, naravno da pedica ima zadnju riječ a ne mi, ali ne kužim zakaj je onda ljubi pio "samo" 20 kapi i hb se super popravio...

  26. #26
    passek avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    310

    Početno

    Kada i zasto vas salju na kontrolu zeljeza? Nas jos nitko nije poslao.

  27. #27
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Mi smo bili na kontroli s 9 mj. i poslala nas je izvaditi krvnu sliku radi kontrole. Navodno je poželjno napraviti jednom do godine dana čisto da se vidi kakva je djetetu krvna slika.

  28. #28
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Nas je dr. prvi puta poslala na vađenje krvi zbog željeza sa 17-18 mjeseci jer sam se ja žalila da malo jede (jer je i jeo malo i bio dosta žgoljav, a onda je obolio i bio kost i koža ), ali mu je krvna slika bila super!

  29. #29
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Definitivno - 2 x 30 kapi!
    No, prvo krecemo s 2 x 5, pa 2x 10, pa 2x 20 i onda smo zadnja 2 mjeseca na 2x 30. (terapija traje 3 mjeseca)

    Nas nisu slali na pretragu krvi, vec smo bili kod doktorice jer je L. bio prehladjen. Ona me pitala dal smo ikad radili krvnu sliku jer joj malo izgleda bljedunjavo. Napravili smo i odmah smo dobili rezultate da je malo nizak hemoglobin. Ne previse, ali naravno, preporucena je terapija zeljezom.

    Bila sam u trgiovini zdrave hrane i ovak mi je frajer rekao:
    spirulina je dobar izvor zeljeza, ali i proteina, pa se ona preporuca najvise onima koji ne jedu meso.
    Zelena magma je dobra za zeljezo, no frajer mi je za maloga rekao da je bolje ono tekuce zeljezo, a ne magma. :/

    Eto, opet svi po svome, pa odoh ja na surfanje cim ulovim malo vise vremena da o svemu malo vise saznam.

  30. #30
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Definitivno - 2 x 30 kapi!
    No, prvo krecemo s 2 x 5, pa 2x 10, pa 2x 20 i onda smo zadnja 2 mjeseca na 2x 30. (terapija traje 3 mjeseca)

    Nas nisu slali na pretragu krvi, vec smo bili kod doktorice jer je L. bio prehladjen. Ona me pitala dal smo ikad radili krvnu sliku jer joj malo izgleda bljedunjavo. Napravili smo i odmah smo dobili rezultate da je malo nizak hemoglobin. Ne previse, ali naravno, preporucena je terapija zeljezom.

    Bila sam u trgiovini zdrave hrane i ovak mi je frajer rekao:
    spirulina je dobar izvor zeljeza, ali i proteina, pa se ona preporuca najvise onima koji ne jedu meso.
    Zelena magma je dobra za zeljezo, no frajer mi je za maloga rekao da je bolje ono tekuce zeljezo, a ne magma. :/

    Eto, opet svi po svome, pa odoh ja na surfanje cim ulovim malo vise vremena da o svemu malo vise saznam.

  31. #31
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    One more question koje mi je sada palo na pamet:

    trebam li djetetu nakon rucka davati sok?
    Naime, pise negdje (vec sam zaboravila gdje ) da trebam kako bi dobio vitamin C i najbolje iskoristio zeljezo iz hrane. :?
    (Ovo se pitanje odnosi na ono vrijeme kada zavrsimo ovu kuru extra-zeljezom)

    A mi uopce ne prakticiramo pijenje sokova - i sama sam protivnik toga - mi smo pravi vodopije

  32. #32
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    One more question koje mi je sada palo na pamet:

    trebam li djetetu nakon rucka davati sok?
    Naime, pise negdje (vec sam zaboravila gdje ) da trebam kako bi dobio vitamin C i najbolje iskoristio zeljezo iz hrane. :?
    (Ovo se pitanje odnosi na ono vrijeme kada zavrsimo ovu kuru extra-zeljezom)

    A mi uopce ne prakticiramo pijenje sokova - i sama sam protivnik toga - mi smo pravi vodopije
    Ja sam to počela primjenjivati tek prije par mjeseci, a i to bude rijetko jer on neće piti sokove, samo viče 'voda, voda'

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •