Pokazuje rezultate 1 do 36 od 36

Tema: operacija krajnika u odrasloj dobi

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    1,400

    Početno operacija krajnika u odrasloj dobi

    Imate li iskustva s tim? U djetinjstvu sam stalno imala gnojne angine i krajnici su mi prepuni rupa, a zadnjih nekoliko mjeseci me jako muče upale, doslovno nemam 2 tjedna u komadu bez upale grla. Pa se počinjem raspitivati o operaciji - mora li se kod odraslih pacijenata raditi pod općom anestezijom ili može i lokalna? Budući da još dojim, koliko je vremena potrebno da tragovi anestetika nestanu iz mlijeka? Maleni ima tek 3 mjeseca, a kako je krenuo, mogao bi cicati do mature, pa mi se ne da čekati prestanak dojenja - to bi moglo značiti još 2-3 godine s upaljenim krajnicima.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ja sam s 19 godina radila s lokalnom,oporavak je bio koma

    nisam mogla normalno gutati danima...

    za dojene me znam

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Ako upale nisu dokazano bakterijske nema ni razloga za vađenjem. Hm, i mene nakon tonzilektomije grlo nije zabolilo sve do poroda, a od tada malo, malo pa zaboli. Evo od danas ponovo,....
    Ja sam s 20 izmolila opću, inače ide u lokalnoj. Oporavak je stvarno koma i traje 2 tjedna. Gadnije od poroda.

  4. #4
    Zrina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    554

    Početno

    Ja sam to "obavila" sa 16 i jedva izmolila opću anesteziju (imala 50 kg pa se smilovali) tako da u odrasloj dobi svakako ide sa lokalnom. U zadnjih 10 godina me grlo zabolilo dvaput i ja zadovoljna rezultatom. Dijagnoza mi je bila odumrli krajnici sa gnojnim čepovima,a gnojne angine obavezno nekoliko puta godišnje.
    Što se oporavka tiče nije baš bilo bajno jer danima nisam mogla progutati ni vlastitu slinu i bez povelike doze voltarena rapid na znam kako bi preživjela.
    Zato mislim da sama operacija i nije toliko kritična za dojenje koliko mislim da bi utjecali lijekovi protiv bolova koje bi eventualno kasnije koristila.

  5. #5
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Obavila to sa 17 godina pod lokalnom anestezijom. Idući dan sam za doručak dobila KEKSE, a nisam mogla kak spada niti piti.
    Inače, prisilila sam se i na silu pila litre čaja dnevno pa sam se za tjedan dana potpuno oporavila i mogla najnormalnije jesti.
    Što se tiče dojenja i anestetika - nemam blage veze...

  6. #6
    martinovamama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    174

    Početno

    S obzirom da to gledam na poslu,djeca se super oporavljaju od op.krajnika ali za odrasle je koma.Može se op.zahvat napraviti i u lokalu i u općoj anesteziji s tim da je gadno i jedno i drugo-nije da te plašim ali u općoj anesteziji dobiješ lijekove koji se luče putem mlijeka i bar 24 sata ne bi smjela dojiti a kod lokalne anestezijemala količina anestetika se izluči putem mlijeka ali otprilike 6 sati nakon op.se može dojiti.Prvo vidi da li je upala bakterijska ili ne a odluka je na tebi.Osobno,ja bi pričekala.Poslije op. nećeš moći niti jesti niti piti kako spada,pitanje je lučenja lijekova protiv bolova u mlijeko(obično se daje voltaren u injekciji,paracetamol koji je kompatibilan sa dojenjem nećeš moći progutati itd).Napravi sve briseve i pretrage grla i pričekaj dok beba ne bude veća.
    __________________-
    Martin,01.11.2004.
    Podupiruća RODA

  7. #7
    ivana s avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,617

    Početno

    ja sam ih izvadila sa 20 god.pod lok.anestezijom i stvarno mi nije bilo strašno.prvih dana ne možeš baš gutati ali ništa strašno.sjećam se da mi je operacija bila u četvrtak a ja u pon. išla na ispit,mogla sam i učit.ako je istina što cure kažu da im je to bilo gore od poroda to me stvarno tješi, jedva ga čekam!!!

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    60

    Početno

    ja sam krajnike izvadila sa 25. sa lokalnom anestezijom.
    bolelo? osim neprijatnosti i uzasnog bola usiju po prestanku anestezije ...sve ostalo je bilo O.K. Naravno uzasno ti fali neka klopica..a moras samo caj.
    Sladoled, koji se ranije preporucivao bas i ne savetujem zbog mogucnosti raznih bakterijskih infekcija i mogucih komplikacija. Sat vremena od operacije ispirala sam grlo sa ohladjenim cajem od zalfije...i tako i kasnije pa i kod kuce.. Zalfija je mnogo dobra..a u bolnici su nam je pravili i davali svaki cas.. Hrana? Dugo, dugo..redak pire krompir.., supica bez truncica, caj, i puding (mada ne bi smelo slatko..bas previse).
    Bol? Svako dozivaljava dugacije..ali moj opis bi bio .., kao najjaca angina koju si ikada dozivela...i strah te da gutas ...Mislim jedino da stvara nervozu. Nisam htela analgetike pa sam bila nervozna ..i to je to.

  9. #9
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    ja sam mandule izvadila sa 22, u opcoj anesteziji (lokalna nije bila ni opcija, ne znam zasto).
    madule su izgledale manje vise zdravo, ali nakon operacije vise nikad nisam imala anginu ni upalu grla, koje sam prije toga imala svako malo. dakle, ipak je uzrok tim problemim bio u mandulama i drago mi je da sam ih izvadila.
    oporavak je bio nesto duzi, tjedan dana sam bila u bolnici i nisam mogla govoriti (nesto su sfusali pa je duze trajalo). ali proslo je i otad sam zdrava.

  10. #10
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    imam još par pitanja.. mm ide iščupati mandule, vjerojatno sutra.

    koliko dugo ne možeš govoriti?

    što se jede prvih dana - ok, čaj od kadulje, juha - i to je to?

    što je najbolje za bolove? (joooj kad počne cendrati... pravo muško!)

    ako oporavak ide regularno i operacija je u četvrtak (lokalna anestezija), bi li u utorak mogao biti u stanju ići raditi?

    žao mi ga je, ali krcat je streptokoka i andrejček nam je već triput dobio anginu... katastrofa!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    1,400

    Početno

    Ms Ivy, da čujem kako postoperativni oporavak izgleda objektivnom promatraču... Ja sam odlučila vaditi ih, ali definitivno ne dok nam je dojenje glavni način prehrane (iz dna duše mrzi bočicu pa bi hranjenje mojim prethodno izdojenim mlijekom bilo trauma za sve nas).

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa

    ako oporavak ide regularno i operacija je u četvrtak (lokalna anestezija), bi li u utorak mogao biti u stanju ići raditi?
    jedino da je BAš-ČELIK ili supermen

    bar 10 dana doma

  13. #13
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    obavito... sama operacija je neugodna, ali kratko traje pa se preživi. problem nastane kasnije, kad počne boljeti! operirali su ga u četvrtak, u subotu ujutro je došao doma. može jesti mekanu i slabo začinjenu hranu ali teško govori. povremeno manje boli pa mu je ok, onda počne žestoko i to bude gadno. pije voltaren retard i ne pomaže mu... u bolnici su mu davali neke konjske injekcije i tek ga onda nije boljelo.

    mommy, nikako nemoj na operaciju dok dojiš... lako za dva dana razdvojenosti i izdajanje, problem je što oporavak ne možeš izdržati bez lijekova. paracetamol tu nema šanse!

    maria, supermen nikako nije ali sad mu je najgore vrijeme za bolovanje... do utorka su još dva dana, možda mu bude bolje.

    ipak, sretni smo da je to riješio, i zbog njega a još više zbog andrejčeka!

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    joj jel baš mora???????

    pa kaj dela kod privatnika

  15. #15
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ma ne, ali je tek promijenio posao :/

    bumo vidli, ako ne ide - ne ide, samo nek' njemu bude bolje...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ja se nadam ako je neka iole normalna ustanova da će imat razumjevanja...evo malo~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    za oporavak

  17. #17
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno


  18. #18
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    ms. ivy. puni ste novosti! nismo znali da ste to tako brzo obavili. želimo saši brz i temeljit oporavak i veselimo se skupa s vama da je sve gotovo. mazi ga i pazi, a od nas velika

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Ovo uopće ne zvuči dobro....

  20. #20
    zelimo_bebu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Vallis Aurea
    Postovi
    1,510

    Početno

    Milsim da je par dana premalo da bi zacjelilo...ja sam operirala krajnike čak 2 puta...sa 6 i 16 g! Prvi puta bila lokalna i nije stari doc sve odstranio pa narasli novi , a drugi puta opća-i sve 5! Spas...sammo što sam ja veeliki borac i mljela odmah to popodne iako nisam smjela...probajte za bolove Voltaren čepiće...oni super pomognu!

  21. #21
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Janoccka sto tebi bi da izvuces 3 godine staru temu
    Nadam se da se M od ms.Ivy potpuno oporavio do sada

  22. #22
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    MM ih je operirao prije tjedan dana i jos ga jako boli, isto kao i prije 7 dana...
    Sad citam da ne valja slatko, a on jede pudinge. Mozda ne bi trebao.
    Sve jede kasasto, smiksano, bez zacina i blagog okusa, na sobnoj temperaturi. A pakao je sto su sad vrucine i izgleda da i to utjece na bol. A sladoled ne smije po tome.
    Molim vas neku ideju sto mu je ok za jesti, jer vec sad vrti stalno isto ( povrce sa pare smiksano, bijelo meso kuhano pa smiksano, pilece juhe bez zacina, rijetki pire krumpir s mlijekom, blitva..)

    E da, bio je pojeo par kupovnih kasica, silom prilika dok se nismo organizirali jer sam ja u bolnici, pa mu je bilo gore. Valjda zato jer sve imaju nesto limunske kiseline u sebi, ccc.

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    kolko se ja sjećam treba se oskrbit sladoledom( to jed dobila moja sister nakon izlaska iz bolnice- ljetna faza) ili šnenoklama ( to sam dobila ja u zimskoj fazi)

  24. #24
    Mali Medo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Sisak
    Postovi
    320

    Početno

    I ja sam izvadila krajnike u općoj sa 22 i oporavak je bio koma!
    Nisam mogla ništa jesti osim čaja od kadulje i piškota
    Bolilo me za poluditi!!!
    Mislim da tvoj mm može sve jesti ako ga ne boli. Ne vidim razloga zašto ne.
    Naravno treba pripaziti da nije nešto oštro, ali ako ga hrana ne smeta...
    Znači samo nek jede mekše stvari i puno žvače.

    P.S. Kod nas još uvijek propagiraju jedenje sladoleda nakon operacije krajnika...

  25. #25
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Mozda bi i njemu pomogao sladoled.
    Pitat ce u petak na kontroli.

    Jel ima kakve razlike kada se krajnici skidaju kidanjem (klijestima) ili paljenjem (laserom)?

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    ja sam radila s kliještima pred mnoštvo godina, jedino mene nisu uspavali.

  27. #27
    Mali Medo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Sisak
    Postovi
    320

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Jel ima kakve razlike kada se krajnici skidaju kidanjem (klijestima) ili paljenjem (laserom)?
    Ja sam ih izvadila prije 13 godina, tada se sigurno nije koristio laser (a mislim da se ne koristi ni sada, ipak pričamo o državnoj ustanovi slabijeg imovinskog stanja ).

  28. #28
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Mom muzu su laserski, nije bilo krvi, sad ima samo bijele naslage u grlu, kao opekotine. Operacija u punoj anesteziji u drzavnoj bolnici.
    Valjda je to laserski. Mozda se zove drukcije, ali klijesta sigurno nisu.

  29. #29
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    pa ni ovo kaj sam ja radila nisu baš bila kliješta nego neko odljepljivanje bilo je to pred ohoho.

    kak je bilo na kontroli??

  30. #30
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Sve je ok, al eto dug oporavak i teze podnosi, zbog vrucina, gastritisa...

  31. #31
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Al nije pitao za sladoled, nije mogao govoriti, a pregled bio na brzinu jer ga je uveo preko reda (znao dr da ja cekam u hodniku, a ja isto svjeze operirana).

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Mom muzu su laserski, nije bilo krvi, sad ima samo bijele naslage u grlu, kao opekotine. Operacija u punoj anesteziji u drzavnoj bolnici.
    Valjda je to laserski. Mozda se zove drukcije, ali klijesta sigurno nisu.
    I meni su 2005. ovako vadili, nisam sigurna da je laser u pitanju, meni su rekli da su "spalili" mjesto gdje su bili krajnici. Svakako, nije bilo krvi poslije.

  33. #33
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Meni su ih vadili s 23 godine, u općoj anesteziji, oporavak nije uopće bio strašan ...ali ne sjećam se da sam išta jela sljedećih tjedan dana
    Za sladoled su rekli da se to više ne savjetuje, samo čaj.

  34. #34
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Mozda bi i njemu pomogao sladoled.
    Pitat ce u petak na kontroli.

    Jel ima kakve razlike kada se krajnici skidaju kidanjem (klijestima) ili paljenjem (laserom)?
    Krajnici se ne skidaju klještima, već se pažljivo izljušte iz svoje lože zajedno s kapsulom koja ih obavija.
    Laserska operacija uopće nije poželjna metoda za operaciju krajnika, eventualno za smenjenje krajnika kad osoba nema česte angine,
    ali im krajnici ometaju disanje zbog svoje veličine, to se onda zove tonzilotomija.

  35. #35
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Pa jel se izljuste mehanicki, npr nozicem, skalpelom, ili ovim paljenjem??
    Na youtube sam gledala kako izgleda takva op.al ne znam kako se zove taj instrument.

    Ma nebitno vise... Mislila sam da ima razlike zbog nacina oporavka i smije/ nesmije sladoled.

  36. #36
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno


Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •