Pokazuje rezultate 1 do 32 od 32

Tema: trogodišnjaci i prva slova

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Centrum mundi
    Postovi
    206

    Početno trogodišnjaci i prva slova

    Maloprije sam pregledala temu "trogodišnjaci i crteži" i ostala sam šokirana kad sam vidjela kako klinceze prekrasno crtaju.Moram priznati da sam malo jer moj Noa još ništa nije smisleno nacrtao. Ali,moram se pohvaliti da malac već piše neka slova :D . Piše slova N,O,A,M,T,P,B,R.

  2. #2
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    E da se pohvalim, crta fino i moj trogodisnji pisonjica. Samo sto ne prica (bas previse)...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    485

    Početno Re: trogodišnjaci i prva slova

    Citiraj No@n@ prvotno napisa
    Maloprije sam pregledala temu "trogodišnjaci i crteži" i ostala sam šokirana kad sam vidjela kako klinceze prekrasno crtaju.Moram priznati da sam malo jer moj Noa još ništa nije smisleno nacrtao. Ali,moram se pohvaliti da malac već piše neka slova :D . Piše slova N,O,A,M,T,P,B,R.
    Mislim da ne treba suze liti ukoliko naša djeca u nečemu nisu kao druga. I sama kažeš da već piše neka slova. Svako dijete je posebno i nešto mu ide nešto ne. Istina, svatko teži boljemu, pa tako vjerojatno i ti (i ja), ali znam mame koje toliko kukaju što im djeca ovo ili ono ne znaju ili ne mogu da je to prestrašno. I mislim da na taj način samo frustriraju svoju djecu.
    Dijete treba poticati i hrabriti i čekati da sazrije za neke vještine.

  4. #4
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Ja kao majka blizanaca mogu da izjavim da decu uopšte ne trebate upoređivati. Vezano za konkretnu temu, Matija je crtao od svojih 10 meseci, sa 2 godine je već sasvim lepo crtao bubamaru i ježa, sada sa skoro 4.5 crta detalje za nepoverovati. Boris je olovku uzeo u ruke prvi put sa 2.5 (ako ne računamo ono pod morati ono u jaslicama) i sasvim malo kaska za bratom kad je crtanje u pitanju.

    Opet sa druge strane Matija je sportaš, vrtiguz, fond reči mu je uvek bio manji od bratovog dok je Boris sedeći tip koji bi radio origamije ili mesio plastelin po ceo dan i ne ume pošteno ni potrčati, poslednji 'napad depresije' je imao jer jedini u grupici ne ume skakati na jednoj nozi ali to kompenzuje time što svaku pesmicu koju uče u vrtiću zapamti iz max 2 ponavljanja dok drugoj deci treba i po pola sata :/

    Slova su ih interesovala negde nakon drugog rođendana - naučili obojica po 7 slova (M, T, A, O, E, K i C) i digli ruke. Novi nalet interesovanja za slovima je naišao pre mesec dana i to tako što su počeli prepisivati (ili precrtavati) slova sa postera ćiriličnih slova koji imaju u svojoj sobi pa sad pored tih 7 znaju skoro celu azbuku bez ikakvog mog uplitanja na tom polju (ja lično baš nešto i nisam presrećna zbog toga jer sam sama naučila sva slova sa 4 a čitala sam tečno pre petog rođendana i u prva dva razreda osnovne sam umirala od dosade u školi)

  5. #5
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    moja ne piše nikakva slova i ne crta ništa

  6. #6
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Citiraj donna prvotno napisa
    moja ne piše nikakva slova i ne crta ništa
    Ista stvar i sa D, a vidim tu su i po godinama.

    Iako zna neka slova pročitati

  7. #7
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Moj se zna potpisati velikim slovima.
    Zna nacrtati kockastu žarulju, puža, sunce koje se smije, cijevi razne, federe i tako. Počeo je otprilike s tri i pol godine. Do tad je isto nešto crtao, ali nije htio reći što je to, a meni nije ni na što ličilo :/ Najveći doseg bila mu je zmijica (ili crvić), tj. krivudava crta ~

  8. #8
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Marin nije lud za crtanjem, moramo imat organizaciju samo takvu da se udostoji
    al zna sva slova

  9. #9
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Moj ima 3 godine i 3 mjeseca i samo povlači crte po papiru, dakle, daaaaleko od nekog crtanja

    Zato prepoznaje i imenuje 10-tak štampanih slova..

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    Citiraj donna prvotno napisa
    moja ne piše nikakva slova i ne crta ništa
    mojoj se svi crtezi svedu na slovo H u razlicitim velicinama i oblicima ili nesto zamrlja po papiru i onda isplete pricu od 15 minuta o tome sto je nacrtala.

    ali zato bojanke boja vrlo pedantno od crte do crte (susta suprotnost starijem djetetu).

  11. #11
    Shiny avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,043

    Početno

    Eh kad se već hvalimo... šala, šala

    Jan zna napisati svoje ime i par slova - ali su više kao hijeroglifi..

    međutim, poečo je čitati...stvarno, ja u šoku...prvo je spajao tri slova u riječ i za par tjedana, tj. danas već zna pročitati riječ od šest slova!

    Sve čita, sve...stalno...kad smo vani, doma, knjige. letke, reklame...malo je opsjednut...neću ni govoriti da zna preponati sva slova (lj i nj ga malo bune)...kao i brojke...broji do 200 (za sada), nekada do 100 izbroji i tako se uspavljuje...bez zezancije...

    da ne mislite da ga itko forsa na to...jednostavno ga sve to zanima...više od nogometa recimo i sportskih akcija...eh...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Centrum mundi
    Postovi
    206

    Početno

    Evo samo da javim da je neki dan Noa nacrtao prvi smisleni crtež. Nacrtao je padobran i tetu na njemu koja mu maše. Zatim sunce.Onda je nacrtao more,plažu tj, kamenčiće,mol i na kraju veliku jedrilicu.Netrebam uopće reći koliko sam bila ponosna na njega.Cijeli sam dan svima ponosno pokazivala umjetničko djelo.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    215

    Početno

    Olja zna pisati i čitati sva velika tiskana slova.Zna lijepo crtati. Brojevi joj nisu jača strana, zna ponekad dbrojati do 20, ako pogriješi, a ja je diskretno ispravim, ljuti se i kaže da tako "idu njeni brojevi".Bojanke obožava, ali ne i bojanje- nakon par minuta odustane i kaže da ja dovršim, da je to njoj teško.Bila je 3 i po kada je naučila sva slova.Kao i većina djece obožava tipkovnicu i uvijek ispituje što znači koji znak, tako da zna i dosta znakova interpunkcije, a i poneki broj napisati.Kao što sam opisala, ne voli baš ne znati nešto i ne voli da je netko nešto uči, pa se iskreno nadam da će se to promijeniti...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    BiH
    Postovi
    275

    Početno

    Luki je 3 god. i 8 mj.-prepoznaje skoro sva slova,neka zna i napisati-nikad ga nismo učili-tetka mu je kupila slovaricu i sam se zainteresirao i stalno ponavljao: '' A kao auto,a kao....''i tako za sva slova.Olovku premiješta čas u desnu,čas u lijevu ruku. Što se crtanja tiče, iz vrtića mi stalno donosi papiriće sa nekim svojim čudnovatim crtežima i objašnjava što je na njima(''vaza koja je malo slomljena''). Crta mene,tatu,striku i ostale-svi imamo jaaako velike glave,ali su svi dijelovi uglavnom na svom mjestu...
    Ni blizu crtežima koje sam ovsdje vidjela. Ali zato ima fond riječi kao neki školarac.
    Slažem se sa svima koji su rekli da djecu jednostavno ne treba uspoređivati,svako je posebno i drugačije.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    49

    Početno

    moj ce sad imati 4!slova prepozna M,T,A,P...zna napisati kad ja napisem pa on ponovo....crta u vrticu nesto?????sve je PLAVE boje,stalno donosi neke crteze,ali to je sve nista broji do 20bez brige,vidim da ima koji znaju i ne znaju,ali ja ga ne teram nego kad on uzme onda pisemo,bojamo!!sa 2god sam mu citala neke price pred spavanje,a on samo cuti,slusa da bih ja pocela preskakati,jer mi je bilo......a on pa ti si preskocila?????ja sam se tad iznenadila :shock: i shvatila da on celu knjigu zna napamet!!!ali to nismo citali svaki dan po 10 puta ili...nego navece jedno 10-ak dana!!!i sad u vrticu uce pesmice,sve zna ali nece da kaze kad sodje kuci.a marke automobila???to ne promasi nikad i da,pricati je poceo rano,oko god kod njega nije bilo tepanja.do druge sva slova ispravno izgovorena i recenice super!!sve je to individualno

  16. #16
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Ja sam mama djevojčice koja 100% neće biti likovna umjetnica zna tri slova, a ni za njih nisam sigurna. Ali zato memoriše sve kao kakva traka za snimanje, pjesmice, plesove, Engleski ..., da, i voli dr. House-a :/

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    23

    Početno

    cao ženice....
    moj R sa tri godine i tri mjeseca zna sva velika tiskana slova pisati i pročitati:zna brojati do deset na hrvatskom, njemačkom, engleskom i španjolskom obožava crtić Dora istražuje i tamo je dosta toga naučio i stalno traži nešto novo...Malo sam zabrinuta jer je to na nivou petogodišnjaka, a kaj bude kad krene u školu sve bude mu dosadno.....!!!!????da ne govorim kako crta sve moguće i imamo već prave izložbe po sobi svaki mjesec mijenjamo.....pjeva i bubnja sve ritmove i to ispravno.... na kompu je skoro bolji od mene.... SVE GA ZANIMA I SVE UPIJA KAO PRAVA SPUŽVICA...nitko mi ne vjeruje da ima tek tri godine jer i priča jako čisti i ima jako bogati riječnik.....najgore mi je da svi misle da ga mi to sve forsiramo.... jer to nije ''normalno'' za trogodišnjaka.....dok mi je malđi totalna suprotnoost.....molim vas javita se kakva iskustva imate....

  18. #18

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    Moj još nema 3, ali još muku mučimo sa razlikovanjem osnovnih boja. I nikako mu ne ide. Sad više ne znam jel toliko nezaiunteresiran ili fakat ne razlikuje boje :? U toj dobi je moja kćer ne samo razlikovala sve moguće nijanse, već je i prekrasno crtala.

  19. #19
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Smajlić prvotno napisa
    Moj još nema 3, ali još muku mučimo sa razlikovanjem osnovnih boja. I nikako mu ne ide. Sad više ne znam jel toliko nezaiunteresiran ili fakat ne razlikuje boje :? U toj dobi je moja kćer ne samo razlikovala sve moguće nijanse, već je i prekrasno crtala.
    Inače mislim da jednostavno ima druge interese.
    Moj razlikuje neke boje povremeno, jedino rozu prepoznaje uvijek na bilo čemu. To mu je najdraža.
    Slova još nismo niti spominjali.

  20. #20
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Citiraj Smajlić prvotno napisa
    Moj još nema 3, ali još muku mučimo sa razlikovanjem osnovnih boja. I nikako mu ne ide. Sad više ne znam jel toliko nezaiunteresiran ili fakat ne razlikuje boje :? U toj dobi je moja kćer ne samo razlikovala sve moguće nijanse, već je i prekrasno crtala.
    Da, i ja sam u trenutku bila zabrijala da totalno loše vidi pa ne razlikuje boje i ne crta. A onda je pošla u vrtić i sve se promjenilo (a i oftalmolog je utvrdio dobar vid).

  21. #21
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    ja sam bila oduševljena neki dan kad je Nina kao nešto napisala, i sad ona meni veli vidi slovo B, ja pogledam kad ono stvarno liči na slovo B, pitam ja nju jel zna slovo A, kad ona ko iz topa napiše prekrasno slovo A! Ja nju pitam gdje je to naučila, kaže ona sama :shock: Ja joj nikad nisam pokazivala slova, niti itko tko je s njom u kontaktu, jedino možda u vrtiću, ali sam ponosna do neba

  22. #22
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    Gita crta stalno, to su sad već lijepi crteži. jučer me iznenadilo kako je nacrtala šator, ono pravi šator, podignuto jedno krilo za ulaz :shock:
    cvjetiće i listiće stvarno dobro crta, s detaljima.
    zna abecedu, brojati do 20, čitati dvoznamenkaste brojeve, napisati nekoliko slova A,B,M,N,O,P,H,C,Č,T,NJ. ostala ju slova jako ljute jer joj ne ispadnu kako bi ona htjela.

  23. #23
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ja se s time uopće ne opterećujem.
    Ako ništa drugo naučit će kada krene u školu, tome i služi prvi razred.
    Za sada pokazuej veliku volju za crtanjem tuj. više bojanjem i ponekad ga čopi pa uzme onu slikovnicu za vježbanje slova pa iscrtava slova.
    Ali za sada zna jedino slovo A napisati, ali ne zna ga pročitati.
    Meni je već zanimanje za ovo što pokazuje super.
    Nema još punih 5 godina!

  24. #24

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    185

    Početno

    moja je sa dvi i po godine znala napisati i pročitati večinu slova...danas sa 4 i po to je baš i ne zanima.
    dobro, opsjednuta je sa pisanjem svoga imena i to je to...mislim da sad zna čak manje slova nego prije dvije godine...sad je trenutno zanima "matematika" i zna zbrajanje i oduzimanje do 10 - (doduše na prstiče broji)...sad joj je zadnja fora šah....i moran priznat da je dobro ide...naučila je kako stoje figure, kako se kreču i kako jedu, pazi di će stavit figuru da nju ne pojedu....samo joj još nije jasno zašto se kralj ne može pojesti



    ma mislim da djecu baš i ne treba uspoređivati jer sve ovisi koga šta interesira i u kojoj je fazi.....

    evo moja je sa dvije godine znala prepoznati večinu marki automobila a danas nema pojima niti je to zanima...a šta se crtanja tiče ajme to je jedina stvar koju je uvijek obožavala, nikad nije gubila interes za to..

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno

    mi imamo 4,5 god. tj. on......crta onako ok, raspoznaju se stvari, ali ne voli baš crtat, jako rijetko doma crta, zadnjih par mjeseci su ga počeli zanimat brojevi i slova, ali brojevi više. Od slova oko pola abecede zna pročitat i napisat. A brojevi- broji do 20 i onda 30 40 50.....i stalno pita kolliko je to 34, 23,34,21 i sl. Male brojeve do 10 zna oduzet i zbrojit na prste kad mu se da onako tipa 3+4, 2+3, 7-4,5+1 i sl. i zanima ga engleski hvata riječi i pita kako se nešto kaže!

  26. #26

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    D.je s tri godine zano brojati do 10 , a sad se redovito pogubi negdje , čini mi se da nas namjerno zafrkava.Slova ni brojeve ne želi pisati , što se crtanja tiče , ne crta ništa prepoznatljivo , a boja jedino vodenim bojama .Kad mu nudim da poboja nešto npr.drvenim bojama , brzo odustaje jer mu nejde od crte do crte i nijedan moj argument kako treba vježbati da bi ispalo bolje, kako sam i ja tako bojala kad sam bila mala i sl. ga ne ohrabruje i on odustaje.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj CAPPY prvotno napisa
    što se crtanja tiče , ne crta ništa prepoznatljivo , a boja jedino vodenim bojama .Kad mu nudim da poboja nešto npr.drvenim bojama , brzo odustaje jer mu nejde od crte do crte i nijedan moj argument kako treba vježbati da bi ispalo bolje, kako sam i ja tako bojala kad sam bila mala i sl. ga ne ohrabruje i on odustaje.
    Ovako je i kod nas bilo, sve dok nije našao temu na koju želi crtati.
    Ali i dan-danas se znamo natezati oko crtanja, jer bi on da mu tata crta ono što on kaže (za mamu je davno shvatio da odbija suradnju po tom pitanju ).
    Ipak, u zadnjih par mjeseci se prihvatio crtanja i ide mu sve bolje i bolje.
    Tako da... ima nade i za necrtače

  28. #28

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    Citiraj Smajlić prvotno napisa
    Moj još nema 3, ali još muku mučimo sa razlikovanjem osnovnih boja. I nikako mu ne ide. Sad više ne znam jel toliko nezaiunteresiran ili fakat ne razlikuje boje :? U toj dobi je moja kćer ne samo razlikovala sve moguće nijanse, već je i prekrasno crtala.
    Ha, da se osvrnem na svog sinka - jučer smo crtali vani s kredama, a on meni veli:
    Evo ti mama, uzmi ovu bijelu kredu!
    A ja :shock:
    Ak raspoznaje bijelu, onda bude i ostale

  29. #29
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa
    Ja se s time uopće ne opterećujem.
    Ako ništa drugo naučit će kada krene u školu, tome i služi prvi razred.
    mi smo ovo učili na metodici početnog čitanja i pisanja. da djeca ne trebaju znati pisati slova kada nam dođu u prvi razred. a vidim da je stanje na terenu drugačije. :?

  30. #30
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    Citiraj the enchantress prvotno napisa
    Citiraj ana.m prvotno napisa
    Ja se s time uopće ne opterećujem.
    Ako ništa drugo naučit će kada krene u školu, tome i služi prvi razred.
    mi smo ovo učili na metodici početnog čitanja i pisanja. da djeca ne trebaju znati pisati slova kada nam dođu u prvi razred. a vidim da je stanje na terenu drugačije. :?
    da, slažem se ja s ovim. ali kad te dijete pita kako se zove koje slovo na reklamama po gradu ili u slikovnici, na možeš to ignorirati. ili kad ti kaže, kao moja neki dan: napisala sam (kredom na igralištu) sva slova koja znam, nauči me A da i to znam sutra napisati.
    ja se time ne opterećujem, ali G jednostavno zanimaju slova. da joj to nije zanimljivo, naravno da je ne bih tjerala da uči pisati s 3 god.
    isto kao što ju sa 18 mjeseci nisam mogla zeznuti i dati joj krivu boju, npr. crvenu umjesto narančaste.

  31. #31
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    ma da, kada dijete pokazuje interes kao što kažeš onda bi bilo bezveze ne reagirati.

    ja sam susrela nemali broj roditelja i baka koji su krenuli svoje 2 i3godišnjake učiti slova po slovarici. to mi je malo :/

  32. #32

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    malo iza Zaprešića
    Postovi
    200

    Početno

    Jakov zna prepoznat jedno desetak slova i navest riječ koja počinje s tim slovom. Napisat samo O i eventualno T, možda A, ali vodoravno.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •