Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 160

Tema: Kako doma dočekujete maškare?

  1. #1
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno Kako doma dočekujete maškare?

    Kod nas je toga svake godine sve manje, ali ipak ima klinaca koji dođu na vrata i zamaškirani nešto otpjevaju ili sl. Što im dajete? Novac, slatkiše, krafne? Jel vam doma dijete u svom kostimu pa tako skupa otvarate vrata? Ili niti ne otvarate i viknete 'nema nikog doma'?

  2. #2
    japanka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    na rubu znanosti
    Postovi
    859

    Početno

    kod nas se daju jaja, plus klincima još i slatkiš, naranča...
    novac ne dajem.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    849

    Početno

    slatkiše

  4. #4
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Novac. Po to su i došli.

  5. #5
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Citiraj lucij@ prvotno napisa
    Novac. Po to su i došli.
    x

  6. #6
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    mini krafnice.
    nekome od susjeda i koji dinar

  7. #7
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Dam im kaj imam, ponekad slatkiše, čokolade, bombone krafne, ponekad novce, ponekad udrobljeno... Ali, ne dam ništa bez da prethodno čujem pjesmicu...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Vrbovec
    Postovi
    1,797

    Početno

    nema šanse da im dam novac jer ih ima toliko da bi valjda trebala dići kredit :/

    ali zato već dva mjeseca imam puuuunu kutiju bombona i lizalica

  9. #9
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Nama nitko ne dolazi, jer smo u kuci...Onda odemo kod bake i dede u zgradu, da barem malo dozivmo maskare. Dajem novac. Hranu ne. Razmisljam na nacin da ne bi htjela da mi dijete jede kolace/krafne koje je ispekao netko nepoznati, pa ni ja to ne dajem. Ev. zatvorene i pakirane slatkise, ali radije novac koji bi ja dala za slatkise dam maskarama, pa mi ovo nije bas jasno:

    nema šanse da im dam novac jer ih ima toliko da bi valjda trebala dići kredit

    ali zato već dva mjeseca imam puuuunu kutiju bombona i lizalica
    Kakav je razlika da li novce za slatkise ostavis u ducanu ili das djeci da si oni kupe sta zele?

  10. #10
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    ne otvaram

  11. #11
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    I da, kad se ove godine ide u pohode, koji datum?
    E da, idu mi na zivce oni koji idu u pohode par dana unaprijed, da prvi pokupe lovu

  12. #12
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa
    ne otvaram
    Ovo mi je baš ružno.

    Deaedi, maškare su 24.2., taj dan se ide u pohode.

  13. #13
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Meni idu na zivce puni autobusi djece koja prosjace.
    Svaku vecer zvone barem 3-4 x i to vec 2 tjedna.
    I onda se s mojom Ledom nagadjaju, jer zele samo novac. Ja ne mogu otvarati vrata, jer se Lana uzasno boji maskara.

    A susjedi jos nisu ni poceli ici u pohode.

    Jedva cekam korizmu.

  14. #14
    lara01 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,734

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa
    ne otvaram
    X

    osim poznatim susjedima.

    U nedjelju popodne su neprestano zvonili i to sve redom cure i dečki 13-14 godina koji su stavili nekakve bezveze maske, kada im otvorim vrata oni kao mumije gledaju i nadaju se budali koja će im dati koju kunu za pivicu. Moš mislit kako ću im dati nešto.
    MM je jednu grupu zezao i rekao im da ima dvije boce xy piva pa ako to žele. Na to mu je jedna cura odgovorila da oni piju samo vino :shock: :shock: :shock:

  15. #15
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Možda je ružno ali bolje nego otvoriti i reći, eh čujte nemam vam ništa za dati!

  16. #16
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Damo ili koju kunu ili slatkiše. Otvorim obavezno, jer i moj sin ide u pohode i jako je razočaran kad vidi u kući svijetlo a nitko ne otvori vrata...

  17. #17
    mali karlo avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,464

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa
    ne otvaram
    nama su unedjelju došli neki i sjeli na zvono a karlo taman zaspao

    MM je otvorio i rekao rekao da mala beba spava i zatvorio vrata. Ja ga pitam pa kako su se maškarali a on veli ma samo su imali vunene kape preko lica :/ ja takvima ne bi otvorila.

  18. #18
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj lucij@ prvotno napisa
    Citiraj magriz prvotno napisa
    ne otvaram
    Ovo mi je baš ružno.
    zato ti otvaraš, zar ne?

    kod mene već danima harače klinci od 12-14 godina, zvone i lupaju po vratima, i ostavljaju smeće po haustoru.

    eto zato ne otvaram. a leonisin topic me još više uvjerio da je to ispravno

    kod nas (rijeka) se išlo u maškare na tance, i nisam naučena obilaziti po zgradama zamaškarana. moje društvo to nije radilo

  19. #19
    bilbo7 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    600

    Početno

    Citiraj mali karlo prvotno napisa
    Citiraj magriz prvotno napisa
    ne otvaram
    nama su unedjelju došli neki i sjeli na zvono a karlo taman zaspao

    MM je otvorio i rekao rekao da mala beba spava i zatvorio vrata. Ja ga pitam pa kako su se maškarali a on veli ma samo su imali vunene kape preko lica :/ ja takvima ne bi otvorila.
    Jesi zvala policiju?
    Mi otvaramo samo na maškare.
    I klincima uglavnom damo novce i kupovne slatkiše. A krafne pojedemo sami

  20. #20
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Nama već dvije godine nitko nije došao! :?

  21. #21
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Mi damo koju kunu ili krafne.
    S tim da su nama prosle godine dosli i na noc vjestica. Bili smo totalno nespremni, dali smo im slatkise koje smo kasnije nasli bacene uz cestu

  22. #22

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa
    Dam im kaj imam, ponekad slatkiše, čokolade, bombone krafne, ponekad novce, ponekad udrobljeno... Ali, ne dam ništa bez da prethodno čujem pjesmicu...
    Tak i mi, za taj dan kupim nekoliko vrećica bombona i lizalica, ispečem krafne (ak stignem) i rasitnim novce pa od svega po malo. Sonju to jako veseli i kad joj dođu maškare i kad ide u maškare iako idemo samo poznatim ljudima (susjedima i prijateljima u kvartu).

  23. #23
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Bomboni, uz prethodno otpjevanu pjesnicu, ali kako se spada!
    Malo se to "povampirilo", ne sviđa mi se više jer se izgubila bit, više manje je svima do toga da uzmu novce (pogotovo starijima), zato ne želim sudjelovati na način da dajem novac.

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Moji su se klinci znali i sami maskirati pa bi maskare docekale maskare (jer su nam dolazili poznati klinci iz susjedstva). Razmijenili bi bombone, krafne, fritule i kovani novac.

    Bas me zanima kako ce biti ove godine....

  25. #25
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa
    Citiraj lucij@ prvotno napisa
    Citiraj magriz prvotno napisa
    ne otvaram
    Ovo mi je baš ružno.
    zato ti otvaraš, zar ne?

    kod mene već danima harače klinci od 12-14 godina, zvone i lupaju po vratima, i ostavljaju smeće po haustoru.

    eto zato ne otvaram. a leonisin topic me još više uvjerio da je to ispravno

    kod nas (rijeka) se išlo u maškare na tance, i nisam naučena obilaziti po zgradama zamaškarana. moje društvo to nije radilo
    Da, otvaram. Ne bi napisala što sam napisala da ne otvaram

    Kod nas u kvartu se oduvijek obilazi po kućama. I ja sam išla i jako dobro se sjećam razočarenja - svjetlo u kući, a nitko ne otvara.
    Ipak, kada sam ja bila mala, iako to nije bilo tako davno 8), većina ljudi se poznavala, a sada ipak više ne. I sjećam se da nismo htjeli zvoniti u kućama za koje nismo znali tko u njima stanuje. Bili smo fina djeca .
    Svejedno, iako sam učestvovala u njemu, meni se ovaj običaj ne sviđa i kako je sad ipak u opadanju, nadam se da će potpuno išćeznuti kada I. naraste.

  26. #26
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Otvaram samo pravim maškarama.
    A do sada su mi dolazili neki nepoznati klinci, stavi zavjesu na glavu ili nekakav rubac i on je maškara. Nit pjevaju, nit se vesele, pozvone i čekaju da im se da novac.

    Kao dijete išla sam u maškare. Skupili smo se svi, i u jedan dan obišli cijelo naselje. Sve što smo skupili, pravedno bismo podijelili. Davali su nam voća, jaja, slatkiša, a skupilo se i novaca.
    Ovo danas nije to. Daš mu jabuku, a on je šutne iza vrata. Tako je došla jedna ženska prosjačiti, traži hranu, susjeda joj dala litru mijeka, eno ga stoji u hodniku iza vrata.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj lucij@ prvotno napisa
    Svejedno, iako sam učestvovala u njemu, meni se ovaj običaj ne sviđa i kako je sad ipak u opadanju, nadam se da će potpuno išćeznuti kada I. naraste.
    Zašto? Ne provociram iskreno pitam i već mi je puno ljudi reklo kak to ne voli ali mi nisu znali objasniti zašto.
    Ja sam odrasla na selu i oduvijek je bio običaj tjeranja zle zime i prizivanje proljeća upravo kroz te maškare. Djeca su išla poznatim ljudima, otpjevala pjesmicu i za to dobila slatkiše, orahe i jabuke.

  28. #28
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    yaya, baš zbog ovoga što Matilda kaže:

    Citiraj Matilda prvotno napisa
    Otvaram samo pravim maškarama.
    A do sada su mi dolazili neki nepoznati klinci, stavi zavjesu na glavu ili nekakav rubac i on je maškara. Nit pjevaju, nit se vesele, pozvone i čekaju da im se da novac.

    Kao dijete išla sam u maškare. Skupili smo se svi, i u jedan dan obišli cijelo naselje. Sve što smo skupili, pravedno bismo podijelili. Davali su nam voća, jaja, slatkiša, a skupilo se i novaca.
    Ovo danas nije to. Daš mu jabuku, a on je šutne iza vrata. Tako je došla jedna ženska prosjačiti, traži hranu, susjeda joj dala litru mijeka, eno ga stoji u hodniku iza vrata.
    A i jako se bojim da mi dijete ide po kućama nepoznatih ljudi.

  29. #29
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    To da mi dijete ide po nepoznatim kućama, toga me strah.
    Ajd da se skupe djeca iz zgrade ili dvije susjedne zgrade, pa obiđu iste i ne idu dalje.
    Al ova skupina djece sa zavjesom na glavi ordinira po cijelom gradu.

  30. #30
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Ja godinama nisam vidjela "pravu" maškaru kod nas.
    Samo ti sa zavjesama ili sa hrpom stare robe nabacane po sebi. Što bi ti trebali predstavljati?
    Ne otvaram im, morala bih ići dva kata niže, ili vukljati dvoje male djece sa sobom dolje ili ih ostaviti same doma. Sve to da bi me netko žicao kune. Naime, ovdje nisu dobrodošli slatkiši :/

  31. #31
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne otvaram nikome, a kamoli maškarama.

  32. #32
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ne otvaram ni ja.

  33. #33
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    uvijek otvaram, jako mi je ružno ne otvarati, razočarati klince, i ja sam se nekad veselila iću u maškare, a uvijek usitnim 50 kn, uglavnom 10x5 i to mi je dovoljno, rijetko da ih bude više, ja sam dobra teta, i svoju malenu sam već naučila pjesmicu, Ms.Mar možda vam dođemo u maškare, jedna bubamara i ja iza vrata

  34. #34

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ni ja ne otvaram.
    I ne smatram da je to nešto ružno.

  35. #35
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja isto ne smatram da je neotvaranje vrata ružno, običj da maškarana djeca hodaju os tana do stana smatram možda ne baš ružnim, ali bezveznim svakako.

  36. #36
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    mi otvaramo samo ako je muz doma i dajemo sitnis 8)

  37. #37
    ribice avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    928

    Početno

    mi se jako veselimo maškarama..ali mi smo baš na vrhu brijega i nema puno kuća i zato je i malo maškara.
    Damo im love.. ali obavezno moraju pjevati..bez toga nema para

  38. #38
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Ja otvorim, imam pripremljene slatkise i sitne novce.
    Ako hoce novce moraju se potruditi. Ne dajem novce onima koji kupe masku i stave je na glavu - to nije maskiranje.
    Poznatim klincima dajem i jedno i drugo, a onima koje je ne poznajem - samo slatkise.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    276

    Početno

    Kod nas se evo još nisu pojavili....Ali u svakom slučaju otvorim, obavezno tražim pjesmicu. Ukoliko nisu propisno obučeni - ispljujem ih, a ako nema pjesmice zahvalim na trudu i zatvorim vrata, te ima poručim da se srede za nagodinu. Onim "pravim" maškarama darujem slatakiše i voće, ako su baš jako dobri dobit će i koji novčić!!

  40. #40
    Baby avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    321

    Početno

    Ja otvorim, a dajem samo slatkise.

  41. #41
    Zoila avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    u sredistu elferingeworta
    Postovi
    466

    Početno

    samo mali offtopik. ja sam procitala naslov "kako doma docekujete muskarca" - i zamisljala scene iz pedesetih - mama domacica obucena u haljini cijeli dan, cisti kuci, kuha rucak, ali nasminkana, ispeglana....onda popodne dodje tata doma s posla, i ona njemu ponudi papuce, uzme kaput (i dalje zrihtana...), i on ode citat novine dok ona postavlja tanjure na stol pijevajuci

    a sad idem citat topik...

  42. #42
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Citiraj Zoila prvotno napisa
    samo mali offtopik. ja sam procitala naslov "kako doma docekujete muskarca" - i zamisljala scene iz pedesetih - mama domacica obucena u haljini cijeli dan, cisti kuci, kuha rucak, ali nasminkana, ispeglana....onda popodne dodje tata doma s posla, i ona njemu ponudi papuce, uzme kaput (i dalje zrihtana...), i on ode citat novine dok ona postavlja tanjure na stol pijevajuci

    a sad idem citat topik...
    Baš si me nasmijala

  43. #43

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    986

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Ni ja ne otvaram.
    I ne smatram da je to nešto ružno.
    x.. i kako znati kome otvoriti a kome ne... !?

  44. #44
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    O kakvoj vi to pjesmici pričate? Što to maškare kod vas pjevaju?

  45. #45
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    Danas je fašnik veseli je dan, dajte nam nešto i sterajte nas van

  46. #46
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Citiraj Honey prvotno napisa
    O kakvoj vi to pjesmici pričate? Što to maškare kod vas pjevaju?
    "Mi smo male maske, došle smo iz Jaske, dajte nama dinar-dva, da ne pjevamo badava!"
    Tako to ide u Ka, još od kada sam bila dijete.
    Možda se još koja pojavila u međuvremenu ili je ova aktualizirana (dinar/kuna), ne znam...

  47. #47
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    "Debela repa, debeli klin, gospođo draga, peneze sim!" Tako je bilo kod nas. E sad, debela repa je imala značenje da ti maškare žele dobru, plodnu godinu, svega obilja,... a debeli klin, nemam pojma. Naravno, "peneze sim" da se ispune dobre želje. 8)
    Maškarama otvaramo, svake godine ih ima sve manje. Dajemo po par kuna, koje jaja, dolaze uglavnom poznati susjedi.

  48. #48
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Zaboravih, dok sam bila mala, kod nas je bio običaj da maškare nose i "Imbreka", to je bila kao neka mala beba koju onda ljudi ustvari daruju. Tako jedne godine društvo i ja pješačimo par km od kuće do kuće, i onda nas jedan gospodin pita, a gdje nam je Imbrek, a Imbreka smo izgubili, da nismo niti skužili.

  49. #49
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Citiraj anima prvotno napisa
    uvijek otvaram, jako mi je ružno ne otvarati, razočarati klince, i ja sam se nekad veselila iću u maškare, a uvijek usitnim 50 kn, uglavnom 10x5 i to mi je dovoljno, rijetko da ih bude više, ja sam dobra teta, i svoju malenu sam već naučila pjesmicu, Ms.Mar možda vam dođemo u maškare, jedna bubamara i ja iza vrata
    Veselimo vam se! A ak kojim slučajem otvorim u najfinijoj haljini i sa mašnom u kosi to je zato što očekujem muškarca

    Inače, na temu je li ružno ne otvoriti ili je bedasto otvoriti, meni se čini da to ipak najviše ovisi o kvartu u kojem živiš. Negdje je to još uvijek njegovanje običaja, a negdje obično žicanje love. A maškare su valjda uvijek i bile odraz društva i vremena u kojem živimo.

  50. #50

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    823

    Početno

    Baš sam htjela otvoriti temu o maškarama, zašto više ne obilaze kuće?
    Već nekoliko godina nikoga nema :?
    Prošle godine smo se obukli u maškarice i obišli par susjeda i prijatelja . Baš mi je to bilo super, klinci su uživali, mali je cičao od sreće. Nama je to bilo veliko uzbuđenje.
    Ono šta je meni bilo iznenađenje je da su sve bili šokirani kad su nas vidjeli. Nitko se nije snašao, nitko nije dao ni čokoladicu klincima. Moji klinci to nisu ni očekivali jer im nisam rekla da će dobiti nešto. Mi smo se išli samo pokazati. Ali nitko nije ni znao za taj običaj, baš su bili iznenađeni.
    Mi smo kao klinci uvijek išli čoporativno u maškare, pjevali, djelili "ulov"...
    Baš sam se pitala gdje je to nestalo.
    Znači vama ipak dolaze maškare :D

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •