Pokazuje rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Malo o torturi imigranata, odnosno o diskriminaciji

  1. #1
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno Malo o torturi imigranata, odnosno o diskriminaciji

    Dakle, selim. Ako mi odobre. Proces je oduran, barem se ja tako osjecam. Jedan od postupaka je i lijecnicki pregled. Nista sto sam procitala u 'paketu' nije mi novo, ali ovako, kad je sve crno na bijelom, iste cinjenice izgledaju jos ogavnije.

    Uvod u upute o pregledu glasi:

    "...
    Rezultati Vašeg testa bit će dostavljeni konzularnom službeniku. Liječnik koji Vas je pregledao mora pozitivan rezultat prijaviti Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo. Pozitivan test znači da nećete moći dobiti vizu. Pozitivan test također može imati dodatne posljedice na Vaše svakodnevne aktivnosti.
    ..."


    Rijec je o testiranju na antitijela na virus HIV-a. Je li ovo uopce... normalno? Koji je ovo stupanj diskriminacije? Zabranjen zivot u zemlji, zbog bolesti?


    Osim toga, osoba mora biti cijepljena - popis je dugacak pola strane. Pregled kosta preko 850 kuna, a sve sto trebaju obaviti HZZO osiguranik moze napraviti besplatno. Naravno, mora se platiti ovlastenom lijecniku. Nista osim kartona primljenog cijepiva u ovom 'novom zivotu' ne vrijedi.

    Postupak je vjerojatno gori nego pokusaj uvoza svinjske polovice i, moram priznati, uzasno me frustrira. Ne znam je li ovo nekome uopce tema za raspravu, ali meni je doslo da podijelim svoje frustracije.

  2. #2
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno Re: Malo o torturi imigranata, odnosno o diskriminaciji

    HIV test je standardan za dobivanje dozvole za trajno naseljavanje u većinu EU država, barem za one za koje ja znam.

    Poanta je u tome da si te države financijski ne mogu dozvoliti da im iz inozemstva dolaze ljudi koji nisu osiguranici, a kojima će u bliskoj budućnosti biti potrebno izuzetno skupo i dugotrajno liječenje.

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Nemoj to primati srcu, Kaae.

    Znam da te nece utjesiti, ali mene je dijagnoza s kojom zivim od djetinjstva (nista zarazno) kostala dijela postdoca (ne u US, u jednoj drugoj prekooceanskoj zemlji)... I svaki put kada ulazim u tu zemlju, moram proci posebnu provjeru sa imigracijskim sluzbenikom, jer na toj, prvoj vizi, postoji sifra iz koje je jasno da postoji neko medicinsko stanje. I tako dalje....
    Prvo mi je bilo tesko prihvatiti sve to, uostalom kostalo me puno novaca i zivaca, i promjene plana itd, ali nekako sam u jednom trenutku shvatila da je to jednostavno tako, da nije osobno, i da oni jednostavno ne zele novcem svojih gradjana financirati moje lijecenje (u slucaju da mi zatreba, iako znam da ga ne bi oni placali jer sam platila 13 tisuca kuna za dodatno zdravstveno osiguranje). Uf, sad me strah da ti nisam bas pomogla. No dobro, drzi se i sretno.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno Re: Malo o torturi imigranata, odnosno o diskriminaciji

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    HIV test je standardan za dobivanje dozvole za trajno naseljavanje u većinu EU država, barem za one za koje ja znam.

    Poanta je u tome da si te države financijski ne mogu dozvoliti da im iz inozemstva dolaze ljudi koji nisu osiguranici, a kojima će u bliskoj budućnosti biti potrebno izuzetno skupo i dugotrajno liječenje.
    X

    Nikakva to diskriminacija nije vec zamisli koliko bi ljudi onda trazilo da idu u neku drzavu samo radi ljecenja. Drzava jednostavno to ne bi mogla sve placati jer i sama drzava ima dovoljno izdataka za lijecenje vec prisutnih.
    I mi smo to obavljali davne 1992 i svi smo testirani na sve prije dobijanja dozvole za trajni ostanak u Canadi.

  5. #5
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    to kaae
    A mene su Talijani kad sam imala 17 g, izvukli iz vlaka na granici te me vratili nazad u HR jer da sam im prijetnja da ću završiti kao maloljetna prostitutka - išla sam na 3 tjedna u jedan evangelički (! ) ljetni kamp u Calabriju. Imala sam samo nešto siće uz sebe jer sam tamo imala osiguran smještaj i sve ostalo (pastor je mamin prijatelj, još iz djetinjstva). Uopće me nisu doživljavali kad sam objašnjavala situaciju- samo marš, nazad na vlak skupa s (na to već naviknutim) ilegalnim rumunjskim radnicima koji su stigli istim vlakom. Njihove razloge objasnio mi je tek službenik u ambasadi u Ljubljani koji je bar naizgled, bio pun sućuti. Ja kamp nisam vidjela pisala sam protestni fax Uredu za strance u Trstu bez odgovora naravno.
    E to ti je maltretiranje i to ne imigranta nego curke koja misli turistički boraviti 3 tjedna u zemlji. ,Ali eto e venuta dal'Est. To je ksenofobija, nenajavljena k tome.
    Ja svejedno i danas volim Talijane.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Nije diskriminacija, a jeste diskriminacija.

  7. #7
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ne shvacam ja to osobno, ali da je ogavno - ogavno je.

    Razumijem zasto to rade, ali ne podrzavam. Tko ce u SAD-u placati za moje lijecenje? Pa.. ja cu. Ili uglavnom necu dobiti nikakvu uslugu. I to mi je sasvim u redu.

  8. #8
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ma meni se cini da jest diskriminacija, i to zesca, i jos k tome licemjerna - jer, ruku na srce, u americi nema bas neceg besplatnog, a kamoli besplatnog zdravstvenog osiguranja :/ radis - imas osnovno - ne radis - sto imas? :/


    al toga ima svugdje. evo kako to australci "diplomatski" objasnjavaju:

    If the applicant is found to be HIV positive, a decision on whether the applicant meets the health requirement will be made on the same grounds as any other pre-existing medical condition. The main factor to be taken into account is the cost of the condition to the Australian community of health care and community services. Standard pre and post-test counselling must be provided by the doctor who examined the applicant.


    a vidi ovo:

    Being overweight

    Being overweight is not in itself likely to lead to failure to meet the health requirement. If the applicant is assessed as being obese, related medical conditions will be explored. These include diabetes, heart disease (including hypertension) and arthritis. Such conditions may mean that the applicant is assessed as not meeting the health requirement.
    dakle, samo biti pretio ne znaci da neces dobit vizu, al ako u daljnjim pregledima ustanove da imas jos koju falingu -




    mislim, meni je sve jasno - zasto oni to tako postavljaju i definiraju. problem je kad se nalazis s druge strane i to ti odjednom postane vrlo osobno :/

    i ne bih rekla da je sve to skupa "samo" deklarativno.

    prije par mjeseci se u australiji dogodilo da je jedan doktor, na privremenoj radnoj vizi u jednom ruralnom gradicu, predao zahtjev za trajnu radnu vizu. doktor je bio u australiji sa svojom obitelji (supruga i dvoje ili troje djece od kojih jedno s down sindromom). privremena radna viza znaci da smijes radit i moras placat porez kao i svaki drugi gradjanin, al nemas gotovo nikakva prava - nemas pravo ni na zdravstveno osiguranje (nikakvo - moras sam placat privatno koje obicno ne pokriva gotovo nista i, ako su u pitanju neke vece frke i stvari - sve placas sam) nit ikakva druga drzavno-sponzorirana primanja (recimo djecji doplatak, subvenciju stanovanja), cak i skolarinu za djecu moras placat sam (ne privatne skole, vec drzavne, javne skole) i to cca 4,500 aud za jedno dijete za jednu skolsku godinu (nesto preko 15 tisuca kuna) i tako dalje i tako dalje...

    dakle, predao je zahtjev za trajnu radnu vizu koji mu je odbijen uz obrazlozenje - da je procijenjeni trosak kojeg ce drzava mozda morati izdvojiti za eventualno lijecenje njegovog sina s down sindromom prevelik i da oni ne zele tu obitelj :shock: :shock:

    zasto sam sokirana? pa zato jer im to dijete nije smetalo kad je covjek dosao po "employer sponsored temporary working visa" programu, u gradic u zabiti u kojem nitko nije htio raditi (zato je bolnica i htjela njega i odradila prilicnu papirologiju da bi kvalificirala za sponzorstvo - koje, uzgredbudireceno, ne znaci da je nesto ekstra ikome platila, nego samo da je izrazila volju da ga zaposli kad dodje...) i dok je sve, apsolutno sve troskove morao placati sam :/

    eto, licemjerje samo takvo...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •