Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 117

Tema: opstipacija (lista namirnica)

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno opstipacija (lista namirnica)

    i opet ja .molim vas samo ako netko zna kod opstipacije ili zatvora koje su namirnice dopustene a koje ne.otprilike nesto znam al s obzirom da moj sin i inace sve ne jede toliko mi se suzio izbor hrane da poludujem
    mljecne proizvode uopce ne jede.
    dajem mu portalak (bili smo kod pedijatra) za omeksavanje stolice. evo danas opet 5 dan da ne kaki a ja sam sva ocajna. ...
    eto samo ako netko zna tocno koje su namirnice dopustene jer npr.negdje citam da ni riza nije dobra ?! a nju eto voli . vec me muka sto da mu sutra skuham,ma da barem imam malo veci izbor povrca i voca .inace ima 2 i 9 mjeseci

    unaprijed zahvalna

  2. #2
    mali karlo avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,464

    Početno Re: opstipacija (lista namirnica)

    joj za povrće ti ne znam ali znam da može jesti šljivu i krušku od voća,, bananu ne jer ona zatvara.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Špansko-Knežija
    Postovi
    563

    Početno

    mislim da može sve povrće... šljiva, jabuka, kruška ma uglavnom sve voće osim banana...
    nikako ne slatkiši i ne mlijeko.... ne jako začinjeno, ne suhomesnato....

    uglavnom, juhe i lagana variva, kuhano bijelo meso....

    koliko ja znam riža se daje kad imaš proljev :?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,609

    Početno

    Možda pomognu prosene pahuljice (umiješaš ih u variva ili skuhaš sa mlijekom i dodaš neko voće - npr. namočene suhe marelice, šljive) ili Acidosalus (pitaj u apoteci ili ubaci u pretražnik već se pisalo o Acidosalusu)
    Nadam se da će nešto pomoći

  5. #5

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    21

    Početno

    Mi smo imale isti problem i nisu nam pomagali čepići ( to nam je dr preporučio nakon skoro 10 dana bez stolice - ako ne morate bolje ne! ), razni prirodni sirupi od šljiva i smokava, kompoti....

    Našla sam riješenje u PALENTI. Kada najviše dva dana nema stolice, na repertoraru nam je palenta ( za ručak, marendu i večeru ). Drugi dan se očisti perfektno i bez patnje. Inače znala je biti "cementirana"

    Za opstipaciju trebalo bi izbjegavati sve šta zatvara ( a opet može biti individualno ): riža, krumpir, mrkva, borovnice, med, čokolada, mlijeko...

    Protiv opstipacije nama pomaže: palenta, jogurt, acidofil, jačmek, proso, svo zelenje ( naročito friški kupus )...

    Sretno!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Špansko-Knežija
    Postovi
    563

    Početno

    eh da zaboravila sam na palentu i jogurt... i nama to pomaže i srećom Lara se davi u tome, jela bi to stalno...

    za borovnice nisam znala da zatvaraju... jel to vrijedi za sve bobičasto voće?

  7. #7
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Sad ima mladih tikvica, na zimu će biti bundeva - to je nama rešilo problem. Acidofilni jogurt, palenta (tačnije proja pošto moji neće primirisati kuvanoj), dosta voća i svežeg povrća (ne bananu), što manje pirinča i šargarepe mada su dozvoljene u kombinaciji sa tikvicama, integralni hleb, muslie za doručak ili večeru, muffini umesto keksa, dosta tečnosti. Fina i zdrava filozofija

  8. #8

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    21

    Početno

    Citiraj Larita prvotno napisa
    eh da zaboravila sam na palentu i jogurt... i nama to pomaže i srećom Lara se davi u tome, jela bi to stalno...

    za borovnice nisam znala da zatvaraju... jel to vrijedi za sve bobičasto voće?
    Nisam ni ja znala za borovnice, ali nakon šta ih pojede ili popije sok od borovnice imamo velikih problema. Za drugo bobičasto voće ne znam.
    I naravno banane su off limits.

  9. #9
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    I ja sa H imam velikih problema sa hranom, em sto je jako izbirljiva, em sto ima problema sa stolicom...Uglavnom, skuzila sam da hrana nema nekog utjecaja...ni + ni -

    Ono sto djeluje: i nama je gastroenterolog savjetovao Portalak 2x dnevno po 1 zlicu. No, puno bolje djeluje da 3 dana ne uzima Portalak, a onda joj 4. dan ujutro dam zlicu i pol. I u pravilu to djeluje.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    hvala vam na odgovorima,jedva sam se docepala kompjutera. inace malo se situacija popravila. sta se tice hrane,palentu bila ok dok je bio mali a sad je boze sacuvaj ni blizu.inace ima samo par namirnica koje jede a ostalo ni primirisat. od voca samo jabuke i sretna sam s tim,bolje ista nego nista .
    nakon 8 dana muke i cepica napokon mu je malo proradilo,vjerujte ne bi cepice koristila al mi je muka zbog njega,a i olaksao se.sad je u zadnja 4 dana kakio 3 puta tako da mi je malo pao kamen sa srca
    hvala vam na odgovorima ))
    ps. sve se nadam da ce i to napokon postat normala.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    izgleda da sam se malo prerano radovala,danas opet osmi dan bez stolice.jucer sam mu stavila cepic al je samo ispuhao,samo zrak bez stolice.koliko se trudim ne zabrinjavat zbog toga opet mi je muka jer skroz mi slabo jede.kad samo vidim kako djeca tamane jogurte bilo vocne ili obicne,monte,puru,sljive ,grozde...puno toga a ovome mome smeta ako u juhi pliva komadic mrkve.uh kako je tezak za hranu.imam i sirup od sljiva i smokava al kad ga stavim u sok nema teorije da bi on to popio a samog pogotovo,portalak uzima al on ionako samo omeksava stolicu ,ne izazivaj e joooj............vjerujte da ne znam sta bi mu davala svaki dan da jede od dorucka do vecere pa tako iz dana u dan :? :? :?

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    Schneekoppove lanene sjemenke sa suhim šljivama i datuljama .cini mi se da mi je to neko savjetovao al ni sama ne znam u sta da ih zamjesam jer moj M ne jede ni mlijeko ni jogurt.mozda malo u juhu mogu ?
    tu i nema sta skodit jel da ?

  13. #13
    pipi1 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    380

    Početno

    Ja mojima dam to laneno sjeme i pomogne im ali oni jedu jogurte


    nemam pojma kako bi to izgledalo u juhi

    :/

    a da probaš u neku voćnu kašicu ali samelji to sjeme u mlincu za kavu

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    e da barem jede jogurt,pa stvarno ne znam sta cu s njim. hocu samljet cu ga i stavit vec u nesto.ma ne znam vise sta bi majke mi nista on bas ne jede u sta bi mu mogla stavit. kasice isto ne,cudna je on zvijerka :?

  15. #15
    zumbulmama avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zg, Kvatrić
    Postovi
    839

    Početno

    Mi smo od prve žlice imali problema. U svaku voćnu kašicu je išla suha šljiva. Dakle, suhe šljive, kompot od suhih šljiva, (slatko navodno otvara), mekinje sam stavljala u čokolino (koji je nakon puno moljakanja dobio 2 puta mjesečno), riža može, ali isključivo integralna (preporučam gallo blond integral, parboiled, skuha se za 20min), kruh integralni, juhe,juhe i opet juhe, puno povrća, (čarobna juha od zelja je super,samo preskoči juhu u kocki), umjesto štapića i sl, grickali smo suhe marelice, i "meki", keksiće od mekinja,...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    Sve cu probat. Samo lan cu morat nekako u juhu stavit jer ne znam u sto drugo.Reci mi samo ta riza,ima li je svugdje kupit ili mozda u dm-a ? Juhe jede al mislim da ce mu i one brzo na usi izac jer cesto ih kuham. Sutra cu mu bas riblju skuhat i stavit maslinovog ulja mrvicu vise. Danas je imao stolicu nakon 9 dana. jucer i prekjucer sam mu stavljala cepic i nista osim zraka iz njega nije izaslo. Mrzim cepice al i muka mi je da tako dugo ne kaki. Ne mogu vam opisat koko mi je pao teret s leda samo sto se pokakio danas. Kad mu dode oce ic spavat ili jadan visi po meni i moram ga masirat i uz jedvite jade se pokaki.

    Ti keksici od mekinja jesu to mozda oni od barile mali okrugli od zitarica. ako jesu sva sreca njih voli.

  17. #17
    zumbulmama avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zg, Kvatrić
    Postovi
    839

    Početno

    Možeš ti bilo koju integralnu riža, ali normalno se kuha i po sat vremene. Ova je parboiled (pretkuhana) pa se skuha za 20 min. Ima je za kupiti po manje - više svim trgovinama: konzum, billa,... kutija je narančaste boje.
    Keksići se zovu Meki, pakirani su u prozirne vrećice, ja sam ih kupovala u konzumu i u trgovinama zdrave hrane. Mislim da se proizvođač zove advent.
    Ne zaboravi puno tekućine davati djetetu.
    Sretno

  18. #18
    zumbulmama avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zg, Kvatrić
    Postovi
    839

    Početno

    i ni slučajno mu ne daj čokoladu ili kakao

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    60

    Početno

    mrkva isto zatvara - bar moju mlu

  20. #20

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    slatko sam mu skoro skroz srezala,cokolada ni blizu,ja je tamanim i tjesim se bolje ja nego on inace kuhala sam i integralnu rizu i zamalo umrla od straha da ce mi rucak propast jer nikako da se skuha (uzela sam tu paraboild ) uglavnom na kraju sam duze kuhala i bilo je opet super i sto je najglavnije rucao je odlicno. U 4 dana je imao stolicu 3 puta i samo se nadam da ce nastavit ,barem svaki 3 za pocetak. ono od 9 dana me ubije.
    hvala vam na savjetima ,stvarno puno pomogne svaki

    ps. zar mrkva zatvara ? ma nije ni vazno ionako je vise ne voli

  21. #21
    zumbulmama avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zg, Kvatrić
    Postovi
    839

    Početno

    :D :D :D
    I mi se borimo!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    cini mi se da se malo popravlja situacija,barem stolica je u zadnje vrijeme malo cesca,jos to nije to al nema veze,bolje ista nego nista :D :D
    al se sav ustrce kad mu se kaki i onda samo trce od jednog do drugog i nema teorije da ce sjest na tutu. pelena je jedini spas,valjda dok se to ne ucesti.
    a nista treba bit uporan

  23. #23
    zumbulmama avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zg, Kvatrić
    Postovi
    839

    Početno

    Mi smo Mišeka u dobi od 2god i 3mj na moru pokušali odvići od pelena. Kad je trebao kakati, a bio je gol na plaži, počeo je trčati po plaži, držeći se za guzu i vikati: penenu, penenu mi daj! I nikako nije htio bez pelene! Kasnije, u Zg, imao je svoju "kućicu" (veliku kartonsku kutiju), i nigdje drugdje se to nije moglo obaviti. U pelenu, naravno!

  24. #24

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    moj evo sad ce treca godina,piski u tutu a i to zadnju sekundu prije nego se popiski a s obzirom da ima problema sa stolicom to mu je jos bauk tako da jedino kaki u pelenu. to mi i je poremetilo odvikavanje od pelena.dok se stolica ne ucesti i njemu postane nesto sasvim normalno kakit ce u pelenu. ne znam sto drugo da napravim ?

  25. #25

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Mi se upravo vratili od pedice jer je imao toliko tvrdu stolicu da mu se čak malo krvi pojavilo - uglavnom, rekla nam je da ne paničarimo i da iz prehrane izbacimo bananu, jabuku (oksidiranu) - pretpostavila je da jede tu jabuku sporo pa dok on pojede jedan griz, ostatak već pomalo oksidira i navodno to jako zatvara i bilo što čokoladno.
    Rekla nam je da sameljevo suhe smokve, u njih dodat malo meda i oblikovat kuglice, da to djeca rado jedu i da pomaže. Naravo tu je još savjet puno krušaka kojih sad ima, šljiva, smokava i naravno tekućine (što je kod nas zapravo ključni problem, jako malo pije, a nije baš da ne jede voće i povrće, svaki dan mu je to užina, ali voda - vrlo malo popije dnevno).

  26. #26
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    H su dosta pomogli krekeri od pira sa sezamom iz DM-a. Ukusni su, pa ih hoce jesti.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    moj smokvu ne bi ugriza ni u ludilu,kruske takoder nece,jabuku jedino jos uvijek jede i to mu ja drzim i trpam usta dok se igra,na prevaru sta cu. sta ce tice vode nece ni moj,sad pogotovo,vise nije tako vruce.jedino mu kroz jutro zamijesam sok za donatom mg jednu casu.
    Kruske takoder nece, ma toliko je izbirljiv boze sacuvaj :/
    Evo prekjucer i jucer mu se cijeli dan kakilo al nikako nije htio sve dok stvarno vise nije izdrzao i dok je prao zube doslo mu je i vise nije mogao trpit (na moje veselje )hahaha
    Inace dajem svome stalno portalak,tako da stolica i nije tako tvrda samo sto nije jos toliko cesta da bi njemu postala nesto stvarno normalno.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    i opet ja evo sad smo u fazi kad kaki svaki 4 dan . Mozda to i nije tako strasno? idu li vasi svaki dan na wc (stolica) ?? znam da je to individualno al.........

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    sweden
    Postovi
    106

    Početno

    stella citam te i sebe prepoznajem u svakoj tvojoj rijeci,neznam koliko tocno je star tvoj djecak moja G puni 3god 28.1. i imamo iste probleme.
    Tuta nedolazi u obzir.
    Nejede nista.
    Kaka po cijele dane-stenje i nateze se i pokaka mrvicu.Takvih pelena zna biti i po 10-tak dnevno!
    Tekucinu pije kad je natjeram i to spricom joj ubrizgavam u usta,inace je pelena suha.
    Od povrca voli samo svjezi krastavac i to 2 tanke kriske i to je to.
    Voce-ponekad malo grozdja.
    Sendvic-2 griza.
    Meso-1 zalogaj.
    Juhu-na"infuziju" tj spricu opet-sama nece ni ziva!
    Jogurt-1-2 zlice sa suzama.
    Mislim katastrofa djete!
    Odkud joj 17.5kg-stvarno nemam pojma!!!

    Dobila je sirup za alaksanje probave i njega mora piti s puno tekucine da bi imao svrhu.
    Pijemo ga vec 6mj.A dobila je recept za jos 6mj.
    Nesvidja mi se to.Ali nema druge-to joj jedino olaksava.
    Ja bih najradije da ga sami izregulisemo dobrom ishranom ali kako kad NECE!??

  30. #30

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    slusaj,evo kad sam ono pisala zadnji post?!..... e od onda se situacija ponovno pogorsala,tj. opet kaki svakih 6 dana i to mozda ne bi da mu slucajno ne stavim cepic jer ne mogu vise ni ja izdrzat da se muci tako dugo. viruj mi osidit cu majke mi moje dok to prode
    Evo bas smo danas bili i kod doktorice pedijatrice gastroenterologa i malo mu je pipkala stomak,uglavnom zakljucila je da je to na psihickoj bazi i poslala nas da se narucimo kod psihologa. Moj je napunio 3 godine i skoro mjesec dana. Nisam mi sama sigurna kako ce ga ona natjerat da kaki jer ja stvarno isto puno s njim i pricam i radim al ipak je on dijete od 3 godine, pa i ne kuzi bas sve. Al eto opet ona je skolovana pa mozda to i ima svrhe.
    Sto se hrane tice moj jos uvijek ne jede nikakve mlijecne proizvode,od povrca .....cekaj da razmislim.....samo bi krumpir...od voca samo jabuke,taj nema teorije da nesto novo proba. Jede fala bogu jos uvijek juhe,integralnu rizu mu kuham i jede manistru na pome, a od ostalg skoro vise nista. Ni sama ne znam sta da mu skuham. Ima 14 kg.
    To me toliko ne zabrinjava jer mislim da nije bas tako mrsav,vise bih volila da jede raznovrsnu hranu pa da mu dode da se pokaki
    Sad kako je dosla zima pije zali boze nikako, tako da mu jedva podvalim i portalak u sok.Danas nam je doktorica dala i parafinsko ulje i kad sam joj rekla da ga ja stavljam u juhu samo je zavrnila ocima jer bi ga navodno trebala ustrcat usta sa spricom sto je za nas nemoguca misija....Joj glava me vise boli od ovog al eto proc ce tjesim se..........

  31. #31
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Stella, pišem ti ovo iz iskustva. Naime Lovro se borio sa opstipacijom.

    Kao prvo, odi na pregled kod pedijatra-gastroenterologa (topla preporuka ti je Rebro - dr. Dujšin). Naime, pregledom se treba utvrditi da li se radi o opstipaciji koja je uvjetovana nekom deformacijom ili o funkcijskoj opstipaciji (slučaj kod Lovre).

    To što ti je pedijatrica propisala Portalak je ok. No bitno je kako ga koristiš. Bez obzria što ti piše na upustvu, Portalak je čisti sintetski šećer i neće naštetiti djetetu u nikakvoj većoj količini kao i niti kroz duže djelovanje. (Lovro je do sada u kontinuitetu potrošio 1,5 l).

    Portalak skuplja tekućinu, omekšava stolicu i omogućava djetetu da se bezbolno pokaka. Naime, bolna stolica u djetetovoj maloj glavi stvara jedinu suprotnu opciju boli = NE KAKATI. Kakanje = bol)

    Znači svrha ovog lječenja je:
    - postići kod djeteta 1 do 2 dnevene stolice
    - svakodnevno kakanje
    - kakanje bez namjernog zadržavanja stolice (danima)
    - zaboravljanje da je kakanje bolno.

    Kako se koristi;
    Kreće se od 10 ml dnevno. I tako 2 dana. (Sirupu je potrebno cca 48 sata da počne djelovati). Ako nema stolice onda povećati dozu za 5 ml. I tako svaki dan. (Lovro recimo kaka na 45 ml).
    Kad se ostvari svakodnevna stolica, nakon cca 5-7 dana početi smanjivati dozu za 5 ml. I tako ostati još par dana. Ukoliko se preskoči stolica, povećati dozu.
    Uglavnom, liječenje može trajati par mjeseci.

    Ono što je nama doktorica rekla to je: UKoliko se primjeti poboljšanje i ostvare se par redovitih svakodnevnih stolica, NE SMIJE SE PREKINUTI korištenje sirupa. Prva tvrda stolica i dijete će početi zadržavati kakicu. I onda opet ispočetka.

    Što se tiče prehrane: Izbaciti slatkiše. Ubaciti što više zelenog, kuhanog, integralnog i sjemenki. Ako dijete ima potrebu za slatkim radije mu ponudi suho voće. I ništa se neće desiti ako ponekad zgriješi sa nekim slatkišom. Bitno je da to nije svakodnevno, višednevno.

    Eto. Ukoliko imaš još koje pitanje, slobodno mi se javi. U istoj sam kakici.

  32. #32
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Eh da,...još jedna bitan stvar. Potrebno je voditi kalendar kakice.
    Znači napraviš tabelu sa slijedećim kolonama:

    datum / ml sirupa / broj stolica i opis - tvrda /meka / napomena.


    Pod ovim se misli da li je stolica potaknuta nekom agresivnom metodom, npr. čepićima (inače, čepiće NE STAVLJAJ).

  33. #33

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    moja mamma san.....prvo nismo u zg, a ovo sve traje vec od 6 mjeseca. I nikakvog poboljsanja tj.sad mi se cini sve gore,vratio se skrou u nazad. Ovde drugacije kazu sto se portalaka tice,daju ga jednu veliku zlicu 4 tjedna i onda po 2 male zlicice bez nekog redosljeda kako si ti napisala. Inace sad mi je prepisala i parafinsko ulje pa kad smo ga isli uzet u apoteci kazu nemojte to nikako,neke nove studije pokazuju da to uopce nije tako zdravo glava mi puca sta cu mu dat i kako ??? :shock:
    Inace volila bih damoj voli jesti povrce al u tome i jest najveci problem jer nece apsolutno nista ni da proba..
    Sto se kalendara tice sama na svoju ruku sam i pocela tako zapisivat jer vise nista ne pamtim. Tako da to imam sve crno na bijelo.
    Molim te kazi sto kad nema stolicu po 6 dana i vise?? Ako mu ne stavljam cepic sto onda?*? Nekako mije muka da ne kaki tako dugo a vjeruj mi da mi je teze staviti mu cepic jer je sav istraumatiziran po tom pitanju,dusa me zaboli kad me pocme molit da mu ne stavljam,ma ne znam kako je gore i meni i njemu.

    Bili smo kod te doktorice gastroenterologa,samo nas je malo ispitala opcenito o svemu i popipala mu stomak i zakljucila da je na psihickoj bazi te da ga odvedemo u psihologa. Ona mi je rekla da mu dajem 2 male zlicice dnevno portalaka i 2 x tjedno parafinsko ulje da se ocisti.pa kontrola za 3 tjedna.
    zbunjena sam skroz

  34. #34

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    e moj je popio vise ni sama ne znam koliko portalaka.

    Zaboravila sam te pitat,ako mu je stolica mekana i nakon 6 dana, znaci nije tvrda,dal se i dalje portalak povecava ako stolica nije svakodnevna ???

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    sweden
    Postovi
    106

    Početno

    Stella-molim te imaj u vidu,da djete mora piti puno tekucine kad pije taj sirup(to je isti sirup sto i mi trosimo,sam se kod nas drugacije zove),inace se postize obrnuti efekat tj.opet zatvor!!
    Sigurno ce tada biti poboljsanja.
    Mi smo pili sirup 3 mj i patili se,niko nam nije rekao da treba pit uz puno tecnosti.Kad smo to saznali-mukama je dosao kraj!
    Djete ima normalnu stolicu,svaki dan..s tim da ponekad pojede nesto i slatko(krem bananicu,slatkac ili sl).
    Sirup nije stetan,te se moze dugorocno koristiti.
    Ovdje sam upoznala par slucajeva koji su ga pili i po par godina tj sve dok djete nije pocelo samo od sebe normalno jesti sve namirnice.

  36. #36
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Stella, ja te neću uvjeravati. Ja ti prenosim svoje vlastito iskustvo. Lovro je još uvijek na sirupu i jedino tada ima normalnu stolicu.

    Kod nas je problem krenuo sa njegovim 1,5 godinom. Sa 3,5 smo ga počeli rješavati. Do tada je dogurao da je kakao redovito svaki 4 dan, a pred kraj ovog razdoblja desilo se kakanje 8 dan. Promjer stolice je bio oko 4 cm, a duljina oko 10 cm. Užasno tvrdo. I definitivno preveliko za njegov analni otvor. Poanta je u tome, da se ta stolica nabija u završetku debelog crijeva, povećava vrećicu i konačna opstipacija je u tome da ona ostaje u crijevu a nova stolica izlazi van.

    Sada, nakon 6 tjedana sirupa, njegova stolica je formirana i meka (ne kašasta, ali normalna), tanka otprilike 1-2 cm i ne predstavlja mu problem pri kakanju.

    Ja sam ti napisala kako se sirup koristi. Ti odluči. I Gloria ti je dobro naglasila. Što više tekućine, jer sirup veže vodu za stolicu.

    I sirup ti je stvarno totalno bezobasan.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    Krivo si me shvatila mamma san. Meni je drago da me savjetujete jer stvarno evo nisam ni znala za puno tekucine uz sirup. Nije ni meni nitko rekao. Poslusat cu svaki vas savjet.

    Jos jednom hvala najveca

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    sweden
    Postovi
    106

    Početno

    Moja Glo ima naviku sad popit sirup u casi soka na slamcicu prije dorucka 10ml i navecer isto tako.U toku dana je stalno nutkam da pije,a najsladje se napije kad je pustim da se igra plasticnom casom u lavabou-popije litru! Nije bitan nacin ni mjesto samo nek pije!

  39. #39

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    aj jos mi samo recite sto da radim ako mu ne stavim cepic,evo danas je opet 6 dana da nije kakio.muka mi je zbog toga. Da li da ne stavljam cepic (najradije ni ja ne bi ) ali sto ako dode do 8- 9 dana?? :/

  40. #40
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Ajoj...
    Nama je gastroenterolog rekao da se cepic mora obavezno staviti 3., max. 4. dan

    Kakav je trbuh, jel tvrd i napet? Mora biti mekan.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    nije ni tvrd ni napuhan,on jednostavno uopce ne pokazuje nikakve znakove da mu se kaki. a sta cu sutra cu mu opet stavit cepic al mi je muka jer mu vise ne mogu ni lagano stavit pelenu,jer se boji da cu mu stavit cepic. Sav je prestravljen sa svim.

  42. #42
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Stella, ono što je nama gastroentereologica naglasila (vjeruj mi kad ti kažem da je u svojoj struci pedijatrijske gastroentereologije jedan od najvećih, ako ne i najveći stručnjak u HR):

    NE STAVLJATI ČEPIĆE! To su agresivne metode. Čepić se stavlja JEDINO ako je predugo razdoblje nekakanje npr. 8 dana, i ako se daje sirup i ništa se ne dešava.

    Nama je taj 8 dan nekakanja "pomogla" naša pedijatrica kad ga je pregledala (prije nego što nas je uputila gastroeneterologu). Pomogla mu je sa vazelinom (masti).

    U svakom slučaju, nabavi vazelin. I djetetu samo dobro namaži guzu kod otvora. Ako joj i krene kakica da je ne povrijedi.

    I obavezno nakon kakice, malo joj namaži guzu. Kakica joj može povrijediti guzu.

    I ono što je najbitnije: O KAKANJU SE NE SMIJE POSEBNO GOVORITI PRED DJECOM! Ne smije se djetetu raditi veliki problem od kakanja. Ne smije ga se tjerati da sjedi na tuti ili ga se podsijećati na kakanje!
    Svako takvo podsijećanje djetetu samo produbljuje problem i stvara nesigurnost!

    Trebate joj jednostavno pružiti mogućnost da sve to obavi kad njoj odgovara, pohvaliti je nakon (ne nagrađivati!!!) i ne raditi više neki big deal od toga.

    Eto mislim da sam ti rekla sve što znam. Ako ti bilo što zatreba, slobodno me pitaj.


    No da...i opet kažem Gloria ti je OPET dobro rekla , sirup može piti sam, promiješan sa sokom itd...Moraš znati da je sirup slatki (probaj ga slobodno) i nađi neki sok (nama je dobro legla marelica) koji neće puno promijeniti okus...sve normalno ukoliko ti dijete radi problem sa sirupićem. Bitno je da ga pije svakodnevno!!

    I ukoliko djetetu daješ sokove, vodi brigu da se NE RADI o crnim sokovim (ribizl, borovnica i sl.) koji zatvaraju, već da se radi o kašastim sokovima tipa marelica, breskva. U svakom slučaju, sada malo više pazi na prehranu.

  43. #43
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    I Stella sorry....ali ja cijelo vrijeme za tvojeg sina pišem u ženskom rodu. Šejm on mi.

  44. #44
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Stella, ako nije kako do danas, odi sa djetetom kod pedijatrice neka mu stavi malo vazelina u guzu. :/

  45. #45

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    moja mamma san hvala ti najveca,kupit cu i vazelin.Znaci ja mu mogu sama stavit malo ?? Muka mi je od cepica a i M je stvarno sav isprepadan kad mu stavljam cepic. Inace sto se pedijatrije ovde tice ma to je skroz druga pjesma nego kod vas. Ja bi trebala sve znat da bi unaprijed pitala svoga o bilo cemu, sve nekako na zurbu . Ni ova doktorica specijalista gastroenterolog nije mi nista specijalno rekla,samo da je to na psihickoj bazi i da mu dajem 3 tjedna 2 male zlicice sirupa i 2 x tjedno parafinsko ulje. Ma da on barem normalno jede sve bi to doslo na svoje.Uglavnom i u psihologa nas je poslala.
    Oprosti samo se ponavljam
    :/
    Bit cu stvarno slobodna da te kontaktiram ako mi nesto zatreba jer mi puno znaci svaki savjet.
    Jedva sam sad nasla odgovor jer su prebacili post u zdravlje djece,nije vise u dobnim skupinama.
    Hvala velika jos jednom pa se cujemo,nadam se sa boljim vijestima i raspolozenjem. majek mi meni bi dobro dosao jedan posjet psihologu

  46. #46

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    jos nesto,toliko jetezak na hrani da ni sama ne znam sta da mu skuhav vise. evo danas je bilo kelja,ono leso sa krumpiricem,medutim on bi da ja procjedim juhu i da nista zivo ne pliva po njoj . imam i sljiva i smokava suhih al ni blizu,od voca jede samo jabuku ,kruska boze sacuvaj jos uvijek samo jede juhu, tjesteninu na pome i jos mozda nesto mesno
    uzas

  47. #47
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Stella, imam i ja doma jednog neklopalicu. Normalno da mu je stolica i tvrda zbog izvoljevanja... :/

    No, ja mu malo po malo uvodim drugačije prehrambene navike. Forsiram povrće, kuhano, sjemenke i ostlao. Normalno da ima i meso. I ne dajem mu samo kuhano. Ali ako je meso pripremljeno na neki "teži" način, obavezno je neko povrće uz njega.

    Molim te da odeš sa djetetom kod pedijatrice ukoliko se danas ne pokaka. I zamoli je da mu stavi malo vazelina u otvor.

    Koliko ml sirupa pije dnevno? I koliko dugo pije istu količinu?

  48. #48

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    evo ovako,sad znaci 23 smo bili kod ove pedijatrice gastro... i ona nam je prepisala 3 tjedna 2 x po 2 male zlicice . Znas ovo kako ti kazes dajes mu toliko pa s vremenom ako nema povecavas za toliko i toliko ..... to mi ovde od 3 pedijatra nitko nije rekao,samo prepisu po 4 tjedna 2 velike zlice pa nakon toga se smanjuje bez obzira imao stolicu nakon koliko dana i kakva je.zato sam ja totalno zbunjena a s obzirom da to traje vec od 6 mjeseca i da nisam u kuci sama (baka i dida) i oni me naknadno upozoravaju na ovo i ono ,pa rade li njemu crijeva,pa stavi mu cepic od svinjske masti pa kako to da nista ne jede to nije dobro ....joj viruj mi da san stvarno malo van stoja iako nisam neki panicar nikad bila (muz je zato )
    sto mu dajes od sjemenaka, ovaj je bio lud za grozdicama a sad bas ni to nije tako al eto, moze od tikvice ili suncokret ili sto....
    Znaci sad 3 dana pije po 2 male zlicice. sad nisam sigurna za parafinsko ulje (u apoteci su mi muzu preporucili neke ampule prolife jesi cula za to ???

    Moram ti priznat da sam mu danas ipak stavila cepic al prije nego sto sam procitala tvoj odgovor ( stvarno sam bila ovde ocajna cekajuci odgovor ranije jutros i kad nisam nista nasla a danas 7 dan onda sam mu stavila.
    vjeruj mi teskom mukom i drugi put vise necu nego cu ga odvest u pedijatra (ma kad su ovi cudni ovde ,ne mogu ti to opisat) al stvarno cu sad izbjegavat cepice po svaku cijenu !!! Zao mi ga je stvarno ,ne mogu mu vise ni pelenu stavit jer mi jadan ne vjeruje

    Bit ce bolje,samo se nadam


    :?
    ma bit ce fala bogu samo treba vremena, eto ti se boris i duze nego ja.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    Evo još jednog u klubu nekakača :/

    Lovro je na Portalaku, danas je nakon 4 dana nešto malo pokakao. Al daleko je to od onoga što bi trebalo biti.

    I mi smo bili kod gastro i zapravo sve što je napisala mamasan je rečeno i nama. Imamo kontrolu za 1-2 mjeseca, a do tada smo na dvije jušne žlice dnevno portalaka.

    Lovro obožava mrkvu u juhi. Da mu je radije ne dajem?
    Riža samo integralna?
    Ječam, da ili ne?

  50. #50

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    Mislim da integralna riža da i jecam mislim da bi trebao bit u redu a za mrkvu su meni rekli da zatvara.
    Mi smo ti i inace s hranom na vi

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •