Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Uvucen penis

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    54

    Početno Uvucen penis

    Osunetili/ obrezali smo sina kada je imao oko 6 mjeseci. Hirurg nam je rekao da ce nam se mozda uciniti da je ostalo viska kozice ali da dijete ima tzv. "uvucen penis" pa je to zbog toga ostavljeno i kako bude rastao to ce sve doci na svoje...
    Njemu je pisa nekako uvucena i ponekad zna da se skroz uvuce ali kada pritisnemo ona izadje napolje...Primjetila sam da izadje na polje i kada piski. Nismo previse razmisljali o tome jer ...pa valjda bi nam tada hirurg nesto rekao...a ni pedijatri koji su ga pregledali nisu nista spominjali. Neki dan je u jednim dnevnim novinama izasao clanak (koji cu ispod kopirati) i nakon toga su MM roditelji digli frku...Kako se dijete moze upropastiti za citav zivot...da ga vodimo nekome...
    Jeli imao neko slican problem? Da budem iskrena- ne znam ni kome da ga vodim? Pedijatri ocito nisu upuceni...Urolozi- ne znam rade li sa malom djecom. Mali mi sada ima 13 i po mjeseci. :?


    Evo tog teksta...

    Ukopani penis treba operativno riješiti
    Kada se posumnja na ukopani penis, dijete treba odvesti ljekaru koji će ga usmjeriti dječijem hirurgu ili urologu...
    04.02.2009. 13:51

    Ukopani penis, neki ga autori nazivaju sakriveni penis, je anomalija kada je normalno razvijeni penis uvučen u skrotum i pubičnu regiju u toj mjeri da se ne može izdignuti iznad nivoa kože.

    Često se ovo stanje zamjenjuje sa nerazvijenim penisom (micro penis). Ponekad roditelji pomisle da je kožica (prepucijum) uzrok tom stanju te se pribjegava obrezivanju, što je pogrešno, jer je koža penisa kod ove anomalije kratka pa je nedostaje prilikom operativnog zahvata ukopanog penisa.

    Pupoljak pa dugme

    Ukopani penis primjećuje se nakon šest mjeseci starosti djeteta, a sve je izraženije što je dječak stariji. Kod dječaka do dvije godine izgleda kao pupoljak, a kod starije djece uvlači se skupa s kožom te izgleda kao dugme.

    Kod ove anomalije u pubičnoj regiji prisutno je hipertrofično potkožno masno tkivo koje cirkularno obuhvata penis, kratka koža penisa i previše razvijen unutrašnji list kožice (prepucijum) koja prekriva glavicu penisa.

    Ukopani penis uzrokuje poremećaj u razvoju tunike dartos (ovojnica-omotač), koja obavija testise sa svojim ovojnicama, nalazi se ispod kože skrotuma (mošnje) i prelazi na penis.

    Ovojnice penisa su elastične i prilagođavaju se promjeni njegovog volumena. Kod ukopanog penisa ova ovojnica-omotač (tunika) razvija se u neelastičnu ploču koja fiksira penis za okolno tkivo ne dopuštajući mu normalnu pokretljivost i izlazak iznad nivoa kože stidne regije.

    Operativni zahvat

    Kada se posumnja na ukopani penis, dijete treba odvesti ljekaru koji će ga usmjeriti dječijem hirurgu ili urologu koji su educirani da riješe ovaj problem.

    Operativni zahvat treba uraditi kada se postavi dijagnoza ukopanog penisa. Ukopani penis treba operativno riješiti u prvoj godini života, da bi se dijete poštedjelo svjesnosti genitalne anomalije i operacije na genitalnim organima. Ovaj operativni zahvat treba uraditi u općoj anesteziji.

    Važno upozorenje

    Veoma je važno prepoznati ukopani penis kod dječaka kod kojih se obrezivanje obavlja iz religijskih razloga, jer je hirurška korekcija nakon urađene cirkumcizije kod ukopanog penisa otežana zbog nedostatka kože i posljedično estetske manjkavosti.

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    54

    Početno

    Da se unaprijed izvinem modreatoricama ako tema postoji- ja je zaista nisam mogla naci.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Najlipši grad na svitu..
    Postovi
    635

    Početno

    pa dobro jel tvoje dijete ima to iz opisanog ili nešto drugo ??

    ovo je doslovno penis cijeli uvučen u masno tkivo zdjelice

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    54

    Početno

    Pa zaista ne znam...Neke stvari iz gornjeg teksta prepoznajem a neke ne...Kod mog sina se MOZE izdignuti iznad nivoa koze ali ne stoji uvijek tako...
    :? Vecinom je uvucen- dok ga pritiskom ne izvucem, kad ga presvlacim i sl.
    Rijesila sam da cu ga ovih dana odvesti upravo ovom doktoru koji je pisao clanak...ali eto, zanimalo me jeli neko imao slicna iskustva.
    Kod druge djece koju sam vidjala splovilo ne izgleda tako tj. nije uvuceno...pa me zbunjuje to sto niko od pedijatara nista nije rekao...niti primjetio...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Najlipši grad na svitu..
    Postovi
    635

    Početno

    jesi malo pokušala guglat??
    valjda negdje ima neka dijagnoza, bilo kod obrezivaja bilo kod otpuštanja iz bolnice..??

  6. #6
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    ja utipkala u google retracted penis i dobila hrpu stranica, al samo par korisnih

    http://en.allexperts.com/q/Pediatric...cted-Penis.htm

    interesantna diskusija medu odraslim muskarcima na ovu temu (ocito je puno ucestalije nego sto znamo, i izgleda da je povezano s adrenalinom, barem po njima): http://www.medhelp.org/forums/MensHe...ages/1768.html

  7. #7
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    A-ha! Otkrih cijeli niz termina: webbed penis, buried (hidden, concealed) penis, trapped penis.

    Evo jednog sajta koji objasnjava razliku al ako utipkas ove termine u google dobit ces i puno drugih: http://www.drgreene.com/21_1125.html

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    520

    Početno

    imam iskustva sa nečim sličnim, ali neka granična dijagnoza. u stranoj literaturi kažu da je obrezivanje kontraindicirano ali naši pedijatri, urolozi i kirurzi jedva čekaju da upotrijebe nož. dobra stvar je da se često poboljša samo od sebe, kad se masno tkivo koje imaju bebe u tom predjelu smanji. neki preporučaju da se čeka i vidi hoće li se samo riješiti, za korektivnu operaciju ima vremena.
    naći ćeš puno na internetu, samo upiši ove nazive koje je Ancica navela-najbolje buried penis.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    520

    Početno

    mislim da kod nas upotrebljavaju termin ukopani penis

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    54

    Početno

    Hvala vam drage moje!
    Bacila sam se na citanje clanaka i proucavanje literature...Nije mi u ovoj frci ni palo na pamet da proguglam na eng....mozak valjda blokira u frci... .
    Cini se, zaista, da je ovo cesta pojava...
    Kod nas obicno pedijatri govore da je to zbog toga sto su bebe buce ali izgleda da nije bas tako...
    Zamolili smo prijatelja koji je urolog da se malo raspita pa cemo vidjeti sta cemo dalje. Koliko sam skontala- ovaj njegov "slucaj" bi se trebao rijesiti sam...mada je moguce da trebamo raditi neke vjezbice. Mislim (ako Bog da) da nije slucaj za operacije- bar po svemu sto sam do sada procitala.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    27

    Početno

    Evo da se i ja malo javim s obzirom da smo imali "problema" oko penisa.

    Amrinoo vjerovatno se javljas iz Sarajeva i mislim da je ovo tekst od prof.Dizdarevica.(ako nije ja se izvinjavam).U svakom slucaju ja bih ti ga preporucila kao izvrsnog djecijeg hirurga,jer je i nama odradio operaciju.

    Ja se nadam da kod vas nece trebati operacija,ali u svakom slucaju savjetujem ti da ga ipak on pogleda.Ako ti treba broj samo reci dat cu ti na PP.

    sretno

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    27

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    54

    Početno

    Hej , hajde molim te posalji mi broj posto se radi o tom doktoru...
    Mi smo dobili neki na info. ali se niko ne javlja....takodje smo isli na adresu...Grbavicka 41 koju sam nasla na netu ali izgleda da ordinacija vise ne radi...
    Kod nas nije situacija kao i kod vas...jer rupica je na mjestu...sve normalno kod mokrenja samo eto sto se cuna ponasa kao...puz...pa bjezi u kucicu
    Moram sebe malo rasteretiti pokusajima humora...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    27

    Početno

    Citiraj amrinoo prvotno napisa
    Kod nas nije situacija kao i kod vas...jer rupica je na mjestu...sve normalno kod mokrenja samo eto sto se cuna ponasa kao...puz...pa bjezi u kucicu
    Moram sebe malo rasteretiti pokusajima humora...

    Morala sam se nasmijati,naravno pokusaj se tako i rasteretiti.Znam da se brines.Mi smo od pocetka znali da treba operacija,kod vas je ipak malo drugacije mozda nece ni trebati.

    Imas PP

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    520

    Početno

    Ja ti mogu posvjedočiti da se stvar može bitno poboljšati za nekoliko godina, samo treba imati strpljenja. Bitno je da on nema problema kod mokrenja (kod nekih slučajeva npr. odrasli muškarci moraju mokriti sjedećki).
    A operacija, ako uopće bude potrebna, više je zato da estetski bude bolje, a to je dosta subjektivna stvar, procijeniti hoće li dijete ikad zbog toga imati psiholoških, emotivnih i seksualnih problema ili neće. Ili će mu više traume izazvati bolnica, operacija i doktori.
    Puno sreće

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    54

    Početno

    Samo da javim da sam se cula s doktorom (hvala na broju jos jednom! ) i dogovorili smo pregled za sutra...
    Jao...nemate pojma koliko sam nervozna...Tjeram se da ne mislim na to ali znate kako je kada su nasa djecica u pitanju...
    Place mi se...
    Ipak...najvise se nadam da nije nista ozbiljno i da ce aBd sve biti u redu!
    Javim sutra kako je prosao pregled!

  17. #17
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  18. #18

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    27

    Početno

    Evo malo vibrica da ipak bude sve OK i da nista ne treba poduzimati.
    -------------------------------------

  19. #19
    Ora avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,236

    Početno

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    54

    Početno

    Super vijest!
    Danas smo bili kod doktora i hvala Bogu- sve je u najboljem redu!!! :D :D :D
    Cuna mu jeste malo uvucena ali to je sve u granicama normalnog i vremenom ce se to korigovati samo od sebe.
    Ovaj doktor je divan...a isto tako nam je rekao da je poslije ovog clanka koji je objavio imao jaaaako mnogo pacijenata i da su se javljali mnogi djecaci i od 12- 15 godina sa velikim problemima samo iz razloga sto niko do tada nije znao da primjeti problem. Zato- ako iko ista sumnja...najbolje je provjeriti za svaki slucaj jer nesto sto se moze vrlo lako rijesiti kada su jos mali- vec preraste u problem kada djecica narastu.
    Hvala vam drage moje na vibricama i na podrsci!
    Nemate pojma kako nam je laknulo! :D

  21. #21

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    27

    Početno

    :D :D :D

    Super vijesti,sad mozete biti mirni. Znala sam da ce vam se doc svidjeti,jer je stvarno strucnjak i nije kao vecina hirurga, samo radi ono sto se stvarno mora.


  22. #22

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    520

    Početno

    za one koji su u zg, iz više izvora sam čula preporuke da se radije ide na rebro nego u klaićevu, u smislu da su skloniji poštednijim varijantama.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Postovi
    53

    Početno

    Pozdrav. Da ne ptvaram opet istu temu, samo bih se nadovezala. Slično nešto sam primjeila kod svog malenog, ali kako nije baš toliko izraženo , nisam do sada o tome razmišljala. Moja bebica ima sada 13 mjeseci i mnogo me je zabrinuo ovaj članak. sve sam mislila da je to normalno, ali evo prvi put sada za to čujem. Pedijatri o tome nisu ništa rekli. Molim za konakt podatke navedenog dokotra. Voljela bih ipak da ga odvedem, ipak da budem mirnija.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2020
    Postovi
    1

    Početno Ime doktora za operaciju uvucenog penisa

    Citiraj princ prvotno napisa Vidi poruku
    Evo da se i ja malo javim s obzirom da smo imali "problema" oko penisa.

    Amrinoo vjerovatno se javljas iz Sarajeva i mislim da je ovo tekst od prof.Dizdarevica.(ako nije ja se izvinjavam).U svakom slucaju ja bih ti ga preporucila kao izvrsnog djecijeg hirurga,jer je i nama odradio operaciju.

    Ja se nadam da kod vas nece trebati operacija,ali u svakom slucaju savjetujem ti da ga ipak on pogleda.Ako ti treba broj samo reci dat cu ti na PP.

    sretno
    Molim Vas za ime doktora o kojem ste govorili. Hvala

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •