Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 67

Tema: kliconoša i vrtić

  1. #1
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno kliconoša i vrtić

    što se dešava ako je dijete kliconoša za streptokok A i ide u vrtić? treba li dijete za koje se sumnja da je kliconoša voditi na brisee grla i nosa? ima li to smisla ako se kliconoštvo ne liječi i ne tretira? ili se varam?
    ima li netko malo više informacija o tome?
    puno hvala unaprijed!

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Kada je moj sin bio mali imao je velikih problema sa imunitetom.U jednoj(najgoroj fazi) to se ispoljavalo tako da je on ima pet upala grla u tri mjeseca,bio je na inekcijama nakon što je završio u sepsi.
    Nakon svake infekcije brisevi su bili negativni,ali nakon par dana u vrtiću streptokok se vratio.Dakle,tamo je netko (ili više njih) bilo kliconoša ,a on naslabija karika.
    Kako je u grupi bilo još bolesne djece,uključujući i tete,ja sam inzistirala da se pozove epidemijološka služba.
    I,tako jednog lijepog dana došla je ekipa(DZ je bio preko puta vrtića) koja je postrojila dječicu(da se razumijemo raoitelji su bili obavješteni o tom posjetu) i rela im da kažu AAAA.
    Uglavnom,samo su im pogledali u grlo i zaključili da nitko nije kliconoša,te otišli svojim putem.
    To se zove vidovita dijagnostika.

    Nakon toga sam na roditeljskom apelirala na roditelje da inzistiraju na brisu ako im se djeca razbole da bar znaju na čemu su(pedijatar u kvartu je bio lake ruke što se tiče antibiotika,a ne tako lake što se tiče dijagnostike).Tako završava moje iskustvo sa kolektivom.
    A što se tiče mog djeteta,mi smo se prebacili na homeopatiju,nabildali imunitet,tako da nas više nije bilo previše briga da li je netko kliconoša ili nije.

  3. #3
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Mi isto vodimo bitku s tim "zelenim iz nosa" 2 dana vrtića i opet neka upala ili viroza, bili smo na brisu grla i nosa i sve 5, ali znam masu djece čije mame sjede doma i vode klince u vrtić sve ušmrkane, imala sam čak priliku vidjeti kako mama klincu daje lineX u garderobi s coca colom... Kako to funkcionira ako pozovem tu službu u vrtić, dođu li na poziv jednog roditelja ili treba reagirati ravnatelj???

  4. #4
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj superx prvotno napisa
    Mi isto vodimo bitku s tim "zelenim iz nosa" 2 dana vrtića i opet neka upala ili viroza, bili smo na brisu grla i nosa i sve 5, ali znam masu djece čije mame sjede doma i vode klince u vrtić sve ušmrkane, imala sam čak priliku vidjeti kako mama klincu daje lineX u garderobi s coca colom... Kako to funkcionira ako pozovem tu službu u vrtić, dođu li na poziv jednog roditelja ili treba reagirati ravnatelj???
    Ja sam reagirala kod medicinske sestre (nekoliko puta),kako se ona razbolila reagirala sam kod ravnateljice.Reakcija kod MS bi trebala biti dovoljnajer je ona odgovorna za takve stvari.
    Iako epidemiološka služba ne izlazi na teren ako nije u pitanju epidemija,što znači pet ili više djece sa istom dijagnozom (na ispričnicama) u isto vrijeme.Gotovo nemoguća misija.

  5. #5
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    OK, da preformuliran pitanje: ako je dijete klilconoša, kako ga se liječi? Liječi li ga se uopće? Smije li ići u vrtić?

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Roza prvotno napisa
    OK, da preformuliran pitanje: ako je dijete klilconoša, kako ga se liječi? Liječi li ga se uopće? Smije li ići u vrtić?
    Ako je dijete kliconoša liječi se antibioticima,konkretno mislim na steptokoka(beta hemolitičkog,serogrupe A)tj.mislim da bi pedijatar predložio antibiotik ako bi u brisu bio izoliran uzročnik.Može se biti kliconoša i na masu drugih bakterija tipa stereptokok pneumonije,hemofilus...to se u pravilu ne tretira bez simptoma. kliconoše polaze vrić i školu jer nitko i ne zna da su kliconoše (tj.nemaju simptoma).
    Tako da mislim da konkretno pitanje ovisi o više faktora.
    Da li tebe zanima da li se mora tretirati dijete koje je kliconoša i da li se mora izolirati iz kolektiva dok to ne prestane biti?

  7. #7
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    moja doktorica opće prakse tvrdi da se kliconoše ne liječi ukoliko nema simpotoma. jer mu kura antibiotika neće uništiti streptokok u tom slučaju. zanima me je li to istina.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,136

    Početno

    http://iskra.bfm.hr/ISKRA/Pilot_Grlobolja.html

    Ima ponešto i o kliconošama... a tekst je, čini mi se, dosta koristan.

  9. #9
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    hvala tanja, našla sam šo me zanimalo, evo kopiram ako se nekom ne da čitati cijeli tekst:
    Neke osobe i nakon završene odgovarajuce antistreptokokne terapije ostaju kliconoše streptokoka. S obzirom da se kliconoštvo ne lijeci antibioticima, nepotrebno je uzimati kontrolne briseve grla nakon završene terapije.
    Briseve grla ne treba uzimati kontaktima pacijenta koji ima streptokoknu infekciju grla. Kliconoštvo u clanovima obitelji oboljelog je uobicajeno, [28] ali ga ne treba tražiti niti lijeciti.
    Rijetki izuzeci su pacijenti koji u anamnezi imaju reumatsku groznicu, slucajevi opetovanih streptokoknih infekcija unutar obitelji te situacije epidemije reumatske groznice ili streptokoknog glomerulonefritisa.
    Kliconoše streptokoka nisu pod pojacanim rizikom razvoja niti supurativnih niti nesupurativnih komplikacija streptokone infekcije. [89] (IV,C)
    Kliconoše streptokoka ne prenose BHS-A na svoje bliske kontakte, kao što to cine bolesnici u akutnoj fazi streptokokne upale. [89] (IV,C)
    Kliconoštvo streptokoka se mnogo teže eradicira antibioticima negoli što se antibioticima eradicira streptokok tijekom akutne infekcije. [67], [88] (Ib, A)
    Prijenos invazivnog soja BHS-A koji izaziva nekrotizirajuci fasciitis ili toksicni šok sindrom (necrotizing fasciitis, toxic shock syndrome) treba sprijeciti, te kod bliskih kontakata bolesnika koji boluju od invazivne streptokone infekcije treba tretirati kliconoštvo. Pacijenti s invazivnom streptokoknom bolesti nisu, medutim, predmet ovih smjernica.

  10. #10
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    moja doktorica opće prakse tvrdi da se kliconoše ne liječi ukoliko nema simpotoma. jer mu kura antibiotika neće uništiti streptokok u tom slučaju. zanima me je li to istina.
    Ne znam je li istina ali i ja sam isto ovo čula od više mama i više različitih pedijatara. Dijete jedne forumašice bilo je kliconoša u svom vrtiću i također je pedijatar isto postupio - uputio dijete u vrtić bez terapije jer nema smisla. Vjerujem da će se ona javiti kad vidi topic.

  11. #11
    SIM avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    300

    Početno

    Evo mi došloi iz hitne pokupio streptokok u vrtiću a znam da ih ima još na bolovanju
    Samo mi idemo u privatni vrtić koga da ja zovem

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno Re: kliconoša i vrtić

    Citiraj Roza prvotno napisa
    što se dešava ako je dijete kliconoša za streptokok A i ide u vrtić? treba li dijete za koje se sumnja da je kliconoša voditi na brisee grla i nosa? ima li to smisla ako se kliconoštvo ne liječi i ne tretira? ili se varam?
    ima li netko malo više informacija o tome?
    puno hvala unaprijed!
    Mi smo imali takvu situaciju nekoliko puta... Vrtić je reagirao ok, ali HZJZ dolazi u vrtić uzeti briseve u grupu, tek ako troje ?! djece iz grupe ima neku bakteriju, npr. streptokok.

    Imali smo sličnu situaciju i sa salmonelom. Istu informaciju dobila sam i u laboratoriju, kad sam sina vodila na kontrolu stolice dok je imao salmonelu, kao i u vrtiću (ja sam svoga vodila na kontrole, sjedila doma 3 mjeseca na bolovanju sa zdravim djetetom jer je bio kliconoša... ali tko zna jesu li i svi drugi roditelji to radili). Streptokok se pojavio kod mlađeg sina u grupi i ne znam kako je završilo jer je došlo ljeto i naš boravak u vrtiću je završio. Kako bilo, sjećam se da je zdravstvena voditeljica ulagala dosta truda, ali to je bilo nekako nekoordinirano. Čini mi se da se može bolje... samo, kao i za sve, treba imati poznate. Ovo je moj dojam.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    moja doktorica opće prakse tvrdi da se kliconoše ne liječi ukoliko nema simpotom
    Ovo tvrde i moji pedijatri.
    Štoviše, u vrtiću imamo tekst koji govori o tome da se djecu NE liječi antibiotikom ako nemaju simptoma, jer nisu zarazni za okolinu (znači dok nemaju temp. npr.).

  14. #14
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Evo, ja ću podići malo ovu temu.
    Naime, M i P imaju salmonelu, odnosno kliconoše su i to već 7 tjedana.
    Žena u epidemiološkom mi je rekla da se dogovorim sa pedijatricom oko odlaska u vrtić. Pedijatrica koja je prije govorila da ukoliko kliconoštvo bude trajalo više od 7 tjedana da će nas pustiti u vrtić, sada nas ipak ne pusti, a slijedeći uzorak trebamo nositi tek za 3 tjedna, pa čekanje nalaza, već ćemo biti debelo u 7. mjesecu. Terapije kod kliconoštva nema i to je razumljivo.
    Isto tako znam da su neka djeca u vrtiću bila kliconoše streptokoka, pa su dolazili u vrtić. Ne znam postoji li pravilnik po kojem pedijatri postupaju ili je to slobodna procjena? Jasno mi je da netko ne ide u vrtić kad ima neke simptome ( temperatura, povraćanje, proljev,...) ali što kad simptomi prestanu? Pa ne mogu biti 6 mjeseci na bolovanju, kako sam pročitala da može trajati kliconoštvo?
    Mislim da uz mjere opreza ne bi trebalo biti problema, ali to ja razmišljam sa stanovišta da je moje djete bolesno.
    Kako biste vi reagirali da je vaše djete kliconoša?
    Kako biste reagirali da znate da je djete u grupi kliconoša?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Moj sin je pokupio od mene streptokok. Svako malo se javlja curenje iz nosića, i nakon tretmana antibiotikom bris je uredan. Ali streptokok se opet vraća. Planiram ga upisati u vrtić, ali ga ne bih vodila za vrijeme curenja i dok je na antibioticima. Mene više zanima postoji li neki način da se streptokok trajno ukloni? Besmisleno mi je izolirati dijete radi toga, a opet brinem se od prenošenja zaraze... Da li se on uopće prenosi lako? Razumljivo mi je da ga je pokupio od mene, jer i ja se borim s njim godinama, a bili smo u stalnom bliskom kontaktu (dojenje, maženje...) koji nisam mogla prekinuti iako sam bila bolesna. No, dosad nije zarazio djecu iz susjedstva s kojima se igra.

  16. #16
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    obzirom da smo prošli salmonelu i da sam se upoznala s problematikom ja bi dozvolila uz posebne mjere opreza i higijenu kupaonice da kliconoše idu u vrtić (mislim na kliconoše salmonele jer ako se higijena održava opasnosti nema). nisam za to da se taji, bitno se dogovoriti s tetama i upoznati ih s problematikom i procedurom, da se isključi mogućnost širenja zaraze.N ide u privatni vrtić i bila je kliconoša salmonele, tri tjedna je bila doma, no da je potrajalo pitala bi vlasnicu da se vrati u vrtić ako se slože roditelji ostale djece uz iznimne mjere kad je higijena u pitanju. U vrijeme dok je kod nas vladala samonela i dok bila okupirana tom problematikom razgovarala sam s vlasnicom vrtića da se uz wc školjku instalira onaj aparatić za dezinfekciju (kao u MC Donaldsu) ili bar na pumpicu plivasept i da dječicu nauče da nakon korištenja toaleta s tim protrljaju ruke BAR, jer svi znamo da u žirbi vjerojatno koji put zaborave ruke oprati i eto dođe i do salmonele...Vlasnica je bila za al nikako da to sprovede u djelo, zato ja svako malo kupim dezinf. sredstvo na pumpicu i pošaljem u vrtić, a N. zna da se to koristi zbog bakterija jer imamo i doma u wc-u tako da sam ju naučila da si protrlja ruke kad završi u wc-u.

  17. #17
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Pužić, daj pliz reci kakvi su to aparatići i pumpice, gdje toga ima?
    Posljednje uređivanje od oka : 07.06.2011. at 15:10

  18. #18
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Nisam mislila da se taji da je djete kliconoša, nego kako biste vi regairali da vam teta kaže da u grupi ima djete koje je kliconoša?
    Kod nas svi zanju, jer ja sam odmah alarmirala cijelu grupu u želji da se spriječi eventualno širenje zaraze.
    A kako ne znam odakle je stigla zaraza, postoji i mogućnost da je upravo neko djete koje je kliconoša a ni ne zna se, prenio Mateju. Od hrane nije sigurno.

  19. #19
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    http://www.cws-boco.hr/hts/html/hr_HR/461963/index.html

    evo ja ovo vidjeh u MC donaldsu, nema kapanja, može na papirić pa da obrišu školjku prije sjedanja ili poslije rukice da protrljaju.

    ili u nešto lošijoj varijanti bar ovo
    http://www.tevasi.si/multi2.php?p=187&menu_num=240
    ja kupujem u Konzumu antibakterijski gel od pol litre za neku sitnu lovu i šaljem u vrtić, a s tim i kod kuće brišem wc školjku

  20. #20
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    tako je i kod nas bilo, naime N nije imala proljev ni nikakve naznake nego je jedna mama nakon dva tjedna javila da mali ima salmonelu i u vrtiću su rekli da svi briseve napravimo. naša ped se budnila, kao glupost, ako dijete nema simptome..onda sam ju lijepo zamolila da da uputnicu da me u vrtiću ne maltretiraju i gle čuda N je kliconoša bila zajedno sa svojom prijateljicom. odmah su poslali sanitarnu u vrtić i uzeli briseve, pokazalo se da u vrtiću nema nigdje klica salmonele, dakle nije tamo pokupila, a gdje je ne znam, isto tako mi ukućani s kojima je koristila isti wc nismo bili zaraženi.onda smo uveli posebne mjere opreza, informirali se, saznali da to nije veliki bauk samo treba higijenu pojačati. Mislim da na prvi spomen salmonele svi burno reagiraju jer ne znaju (nisam ni ja znala kako se prenosi i što je zapravo), a kad se prouči problematika skužiš da to i nije nešto samo treba neka pravila poštovati i sve ok.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Ako nemaju pelenu,
    ako nemaju proljev,
    ako nakon kakanja ne brišu guzu rukom i ne diraju stolicu rukama,
    a čak i da to rade i nakon toga operu ruke nema potrebe da su u izolaciji.
    Šansa da nekog zaraze pod ovakvim uvjetima je ravna onoj da dobiju na lotu.

    Andreja, kako znaš da nisu dobili od hrane?

  22. #22
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Čim smo prvi puta nakon dijagnoze sa zarazne bili na kontrolnom uzimanju uzorka u epidemiološkoj ambulanti u Sesvetama, žena me stvarno sve ispitala. Svi smo jeli uvijek isto u tih 5 dana prije pojave, bio je još i vikend, nigdje nismo bili da bi M. nešto uzeo što drugi nismo jeli, od nas 9 ukućana nitko ništa nije dobio. U vrtiću isto nitko nije dobio. U tom periodu nikakvih kolača niti jaja nismo jeli, pa čak ni roštilj ili nešto slično.
    A kasnije je i po nalazu rečeno da je to oblik za koji se vidi da nije iz hrane, te da je iz hrane da bi drugačije simptome imao. Naime on je imao samo proljev, bez povraćanja i samo to prvo popodne laganu temperaturu.
    P. je dobio tek za 10 dana, prvi nalazi bili negativni, dakle dobio od M.
    Gospođa na epidemiološkom konstatirala da je higijena važna, da bakterije pogotovo u vrijeme proljeva lete unaokolo po cijeloj prostoriji gdje je WC - zidovi, pipe,ručnici, sve što je u prostoriji može se kontaminirati. Uz sve moje napore ribanja, čišćenja, pranja... eto dobio i P.

    Pužić, cijelo to vrijeme niste išli u vrtić?
    Da li se čeka samo jedan negativan nalaz i dva uzastopno moraju biti negativna?

    bibai, da li je to naka potvđena informacija da ne trebaju biti u izolaciji i iz kojeg razloga onda pedijatrica to ne poštuje?
    Posljednje uređivanje od AndrejaMa : 08.06.2011. at 07:45 Razlog: dodatak za bibai

  23. #23
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa Vidi poruku
    Da li se čeka samo jedan negativan nalaz i dva uzastopno moraju biti negativna?
    nečak je morao imati dva uzastopna negativna...doma je bio dva mjeseca, tek onda ga je pedica vratila u vrtić

  24. #24
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Voljela bih znati da li negdje postoji pravilnik o tome, jer zašto bi mi uopće žena na epidemiološkom rekla da se dogovorim sa pedijatricom oko odlaska u vrtić, ako je pravilnikom drugačije određeno?
    S obzirom da slijedeći nalaz nosimo tek 29.06., pa dok on bude gotov, pa dva tjedna za slijedeći, pa dok on bude gotov.... neće ni ići u vrtić do 9. mjeseca......
    A meni bolovanje nikako ne odgovara, naime trudna sam i bojim se da ću totalno pokvariti prosjek plaće ... ili je bolovanje za djete bez obzira na trajanje na teret HZZOa?
    ALi i radi samog posla, moram dosta toga pripremiti i pozavršavati dok ne odem na godišnji a onda i porodiljni..........

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Ne znam za pravilnik, ali znam kolika je šansa da dijete pod gore napisanim uvjetima prenese nekome bakteriju.
    M. se zarazio jer je P. imao proljev. Ako je stolica formirana (jedna/dan) ništa ne leti uokolo...
    Možda mujica zna ima li gdje napismeno: kliconoša NT Salmonele/vrtić?

  26. #26
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Kad je moja kći u vrtiću imala salmonelu, nije išla tako dugo dok se nije obeskličila.
    Moram priznati da se ne mogu u ovom trenutku sjetiti kakav je sada stav. Provjerit ću, pa javiti.
    Mislim da ima veze s dobi.
    Jaslička djeca i mlađe vrtičke skupine najvjerojatnije ne bi trebale ići u vrtić dok izlučuju salmonelu.
    Ali kod starije vrtičke skupine, uz uvjet da teta zna za kliconoštvo, pa pazi da dijete kliconoša pere ruke i ni slučajne ne pomaže oko kuhinje, mislim da ne bi trebao biti problem da to dijete ide u vrtić.
    Ali provjerit ću....

  27. #27
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    Nema pravilnika, ali dijete ti moze u vrtic.
    Na pedijatrijskoj potvrdi mora pisati da se salje u vrtic uz posebne higijenske mjere. A ti se moras obavezat da ces donijeti dva uzastopna negativna nalaza. Takva grupa se ima pod vecom kontrolom, tete u vrticu moraju biti upoznate s tim i educirane o nacinu prijenosa. Jer samo ako neko dijete doslovno prinese izmet kliconose u usta moze se zaraziti a i tada je upitno. Jer da bi se zarazilo salmonelom potrebna je odredjena kolicina bakterija koja dospije u organizam, a i njih zelucana kiselina pojede ( sto je i razlog zasto neki ljudi obole a neki ne iako su svi npr jeli hranu zarazenu salmonelom) .
    Kod jaslicke djece je malo teze imat stvari pod kontrolom zbog pelena i upitnog dobrog pranja ruku al starije dijete nema potrebe da je doma npr 6 mjeseci.
    Pedijatrici po potvrdu, i u vrtic javit se zdr. voditeljici, sigurna sam da ces dobit sve potrebne upute.

  28. #28
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Iako ste me ohrabrile, mislim da nakon ovog nema šanse....

    salmonela dugo selo

  29. #29
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    andrejaMa-moja nije išla u vrtić dok kontrolini nalaz nije bio negativan-samo jedan smo radili (ali ona uopće nije imala proljev niti povraćanje niti temp i da u vrtiću nisu tražili da svi preventivno napravimo nalaze nebi ni znala da ju ima, tako da..)Ono što sad mogu reći da joj je ta salmonela malo poremetila sluznicu crijeva i da često nakon neke hrane koja razmekšava stolicu dobije proljev (ne strašno, al dva-tri puta dnevno proljevasta stolica), tako da nam je ped upravo zbog preboljene salmonele preporučila Normiu ili nešto tome slično za popravljanje crijevne mikroflore, pa sad to uzima s vremena na vrijeme (više ne znam koliko kutija sam do sad kupila + mliječni proizvodi s probioticima svakodnevno)Samo da se znaš prpremiti da nakon povratka u vrtić i dobrog nalaza nije sve riješeno, traje to dosta dugo dok se crijeva ne oporave...
    inače u potpunosti se slažem s ovim gore navedenim, čim nema proljeva i stolica je formirana ped bi ti trebala dati potvrdu za povratak u vrtić uz posebnu pažnju oko higijene. Kako sam rekla ponudi se u vrtiću da kupiš bocu nekog dezinf. sredstva za ruke kako bi nakon nužde protrljali i s tim ručice djeca iz skupine i teta koja ga briše (uz naravno pranje ruku koje se podrazumjeva).

  30. #30
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    pužić, tvoja djevojčica je vrlo brzo imala negativan nalaz...
    Mi smo već 4 puta nosili po dva uzorka, i dalje je pozitivan...
    Imam osjećaj da samo njihova govanca hvatam u čašice po cijele dane...
    Njihova je stolica "formirana" već više od 6 tjedana, odmah nakon što je proljev nestao (M. tri dana, P. jedno popodne), stolica je bila tvrda, pa čak nisu ni išli svaki dan na WC.
    Ali ponavljam, pedijatrica želi negativne nalaze. I kao što sam rekla, nakon ovog sigurno će inzistirati na dva negativna nalaza.
    P. je u starijoj jasličkoj, ide sam na WC, M. će biti na jesen predšolarac. U vrtić mogu ponjeti sredstvo, mene muči pedijatrica.
    Htejela bih iskustav onih koji su dulje bili kliconoše.
    Što ste im davali?
    Nama su preporučili ProLife pastile, i što kiseliju hranu.
    Mislim, što im mogu dati?
    Ono malo salate koju pojedu, kisele krastavce, limunadu ponekad, sada je sezona višanja pa to tamane, možda prođe.....

  31. #31
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    AndreaMa koliko se ja sjecam, a ti probaj zguglati, imas hranu koja nije zakiseljena ali zapravo snizava pH stolice. probaj naci nesto na netu.

  32. #32

  33. #33
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    ok... ali ja i dalje ne kužim...
    da bi snizila pH stolice treba jesti Alkal ili Acid namirnice?
    nije mi baš logično po tablici, očito je moje neznanje o kemiji ...........

    HELP.......
    samo mi molim te spajalice reci koju tablicu da gledam...hvala...

  34. #34
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Acid-kiselo
    Alkali-luznato

  35. #35
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Zbunjuje me to što je po toj tablici manje prihvatljivo da konzumiraju namirnice tipa limun, banana, rajčica, brokula, špinat i sl,
    a preporuča se tjesto, riža, maslac, voćni sokovi sa šećerom.

    A nama su rekli da sve slatko izbacimo i što više povrća i voća.

    Ne kužim, jesam li prolupala?

  36. #36
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Stvarno sam sada

    http://www.freedomtek.org/zdrava_pre...sela_hrana.php

    očito im trebam dati namirnice (alkohol, nikotin,konzervansi, gazirano, slatko....) koje će poubijati sve, uključivo i salmonelu?

    A sve što je "zdravo" da zaboravimo?

  37. #37
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ja znam da Coca cola čini čuda salmoneli. Možda bi mogla dati starijem u "ljekovite svrhe".

  38. #38
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    pa coca cola je prvobitno i zamisljena kao digestivni pripravak ali se ipak probila kao bezalkoholni napitak.

  39. #39
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    AndrejaMa kad procitam ovu tvoju tablicu vidim da bi moji uzivali u kokicama, cokoladi, kolacima, kupovnim sokovima.
    ah ma i ja bi

    a sad ozbiljno, kao sto si i sama procitala u tekstu danasnji nacin prehrane i stil zivota dota utjece na promjenu balansa izmedju kiselog i luznatog. mislm da je zato sve nabrojano, da ljudi dobiju osjecaj sto ih zakiseljava.

  40. #40
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj bibai prvotno napisa Vidi poruku
    Možda mujica zna ima li gdje napismeno: kliconoša NT Salmonele/vrtić?
    Ne znam di piše.
    Ali sam provjerio stav o tome s epidemiološkog gledišta.
    Dijete koje je kliconoša (a nema simptome bolesti), može ići u vrtić.

  41. #41
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    ma jasno mi je, ali ima toliko malo "zdravih" namirnica u toj tabeli da ni jedan ručak ne mogu od njih napraviti, a kamo li raznovrsni jelovnik za par dana.

    Ma, kad bi barem htjeli Coca colu, neće ništa gazirano...
    I nama je preporučila Coca colu ali samo u fazi proljeva, a ne i kasnije...

  42. #42
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    mujica, kako da ja to objasnim pedijatrici, odnosno na što da se pozovem?

  43. #43

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa Vidi poruku
    mujica, kako da ja to objasnim pedijatrici, odnosno na što da se pozovem?
    Isprintaj joj ovu stranicu.


    Šalim se, možda ti autoritet pp-a.

  44. #44
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    nazovi teritorijalno nadležnu epidemiološku službu.
    Onda kad ti oni to potvrde, pozovi se na njih.

  45. #45
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Hvala.

  46. #46
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno


  47. #47
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Ponosno javljam da moji dječaci više nisu kliconoše salmonele nakon dugih 11 tjedana.
    Da stvar bude bolje (vjerojatno je slučajnost), od zadnjeg uzorka nisam im uopće davala Pro Life......sve ostalo bilo je isto....

  48. #48

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    6

    Početno

    Mi smo krenuli u vrtić prije 4 mjeseca i od tad ni manje ni više 6 antibiotika, i prije 10 dana opet mi je počela šmrcati i kašljati i ja naravno po stoti put na vodim ju na bris čisto da znam s čim imamo sad posla kad ono nakon skoro godinu dana streptokok. Do sad smo se u vrtiću uglavnom borili s moraksellom , koju smo uništili nakon 4 antibiotika za redom. Vrtić je u najmanju ruku katastrofa, ali kako živim u malom gradu gdje imamo samo njega nažalost nemam izbora. Tete se mjenjaju svaki dan, djeca konstantno bolesna, šmrcava itd., ali ja sam očito jedina budala koja svoje dijete nakon jednog kašljucanja vodi kod pedijatra da vidim što je i da ju liječim da ne zarazi drugu djecu. E pa sad mi je dosta, više ne znam što da radim, čak ni moji prigovori ravnateljici nisu urodili plodom. Jednostavno ih nije briga, roditelji (neki ) uporno šalju svoju bolesnu djecu u vrtiće, pa čak i teta koju smo sad dobili na zamjenu je kliconoša streptokoka ali se odbija liječiti. Ovaj put kad sam saznala za streptokok, a hvala Bogu nemamo nikakvih komplikacija, čak nam se i kašalj smirio (jer sam ju ja doma liječila na sve moguće načine, samo da ne dobjemo antibiotik) odlučila sam ju poslati i dallje u vrtić jer ako budem išla sa zdravim djetetom na bolovanje stavrno ću dobiti otkaz . Čak sam i rekla roditeljima koje znam čija djeca idu s njom u grupu da ja neću biti jedina budala koja će dijete šopati antibioticima.
    Ne mogu vam opisati koliko sam ljuta jer izgleda da ne mogu ništa napraviti, a izgleda kao da plaćam da mi dijete bude bolesno!
    Jedino što mi sad ostaje je nada da će se njen mali organizam sam izboriti jer sam ju sa godinu dana cijepila Prevenarom.

  49. #49
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ne vodi ju na briseve.
    Koji streptokok ima i gdje u nosu ili ždrijelu?

  50. #50

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    6

    Početno

    streptococcus pneumoniae u nosu.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •