Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 51

Tema: komplikacije u trudnoći + naknade

  1. #1
    tonina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    356

    Početno komplikacije u trudnoći + naknade

    Bok svima,evo me po prvi put !
    Vjerojatno se to pitanje ponavljalo,ali ja ne znam odgovor pa evo :
    5.12.sam otvorila komplikacije u trudnoći ( trudna sam 12 tj.) i zanima me da li naknadu od poslodavca( radim u školi ) nakon 3 mj.bolovanja ( 3 000 kn) ostvarujem 5.3.2007. ili ta tri mjeseca moraju biti u jednoj godini ( dakle u komadu 3 mj.-a ne pola u 2006.a pola u 2007.).Kada podnosim taj zahtjev i gdje?

  2. #2
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Mislim da je to svejedno, a zahtjev ne trebaš podnositi, bar ga ja nisam. U prvoj trudnoći bila doma i jaakkoo se iznenadila kad mi je sjelo tih 3.000,00 kn na račun. Cijeli dan zvala u firmu da vidim što li je to bilo!

  3. #3
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Tonina,ja ne bih čekala da mi u školi to sami naprave. I ja radim u školi, i dobila sam prošle godine na čuvanju trudnoće cca 3300kn,ali sam morala
    u tajništvo donijeti od liječnice opće prakse potvrdu da sam bila na bolovanju u kontinuitetu najmanje 90 dana.Jako je bitan kontinuitet-ako prekineš makar jedan dan-ne vrijedi.
    Inače,da to nisam našla na forumu-nitko mi ništa ne bi javio-bori se sam za sebe.
    I još jedan savjet : nemoj prekidati komplikacije pa se vratiti na posao do rodiljnog- umanjit će ti se rodiljna naknada.
    U HZZO-u za mjesece provedene na komplikacijama ne uzimaju ono što su isplatili (meni je to bilo mjesečno oko 4200 kn),nego ti u prosjek za rodiljnu naknadu uzimaju kao da si mjesečno dobivala 1600kn!
    Moja kolegica se zeznula.
    Pozdrav i drži se, kolegice!

  4. #4
    tonina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    356

    Početno hvala

    Puno hvala kolegice,pojma nisam imala o smanjivanju naknade

  5. #5
    tonina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    356

    Početno ?

    Ma koliko je onda imala tvoja kolegica naknadu ??

  6. #6
    sar

    Početno Re: ?

    Citiraj tonina prvotno napisa
    Ma koliko je onda imala tvoja kolegica naknadu ??
    Da, i na osnovu čega ta cifra od 1600 kn? :shock: Je li pitala?

    P.S. Rosa, drago mi je da si to spomenula jer ja imam istu situaciju kao i tvoja kolegica (rad, komplikacije, rad, porodiljni) i sad stvarno ne znam što će mi na kraju od svega toga računati a što neće.
    Našla sam bila negdje na forumu da je jedna članica spominjala da je imala takav slučaj, ali nigdje ne mogu naći te stare postove u kojima je pisalo kako je za nju na kraju sve to završilo. Naime, ja ću u prvom, a možda i u drugom tek dobiti prvu naknadu za porodiljni pa bih voljela znati na čemu sam (bar otprilike)...

  7. #7
    tonina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    356

    Početno Re: ?

    Sara di si ?
    Odgovori nam

  8. #8
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Tonini napisala osobnu poruku, al vidim da ima još curki koje su u istoj situaciji pa ponavljam: svima koje imaju plaću do 4250 kn ili sitno više (tu smo nažalost i mi profači) se zapravo ne isplati vraćati na posao nakon komplikacija, dakle raditi pa onda na rodiljni.
    Ja bih se isto bila vratila jer sam presavjesna i bilo me sram sjediti doma,a pucala od energije nakon što su prošle prve mučnine da me nije upozorila kolegica. Ne znam koliko mjeseci je ona bila na kompl.,al su joj tih par meseci računali u prosjek za rodiljnu kao da je primala 1600 kn, a ne prosjek svoje plaće.
    Još jedan podatak: dobijate i nezanemariv povrat poreza ako ne radite! Ja dobila 2400 kn. Ne pitajte kako,ne kužim.To sam isto čula usmenenom predajom,inače ti na poslu nitko ništa ne želi reći.
    U 2005.g radila 4 mjeseca, 7 bila na kompl, a 1 na rodiljnom, podnijela prijavu samo na osnovu toga i došlo rješenje na 2400 kn.
    A da ne spominjem 3300kn (sad je možda i više-to ide po državnom prosjeku) za 90 dana bolovanja.

    Cure,uzmite kad vam država već daje! Pozdrav i čuvajte trbušćiće!

  9. #9
    tonina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    356

    Početno thanks

    još jednom hvala na vrijednim informacijama :D :D

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    nemoj prekidati komplikacije pa se vratiti na posao do rodiljnog- umanjit će ti se rodiljna naknada.
    Ovo je samo djelomično točno. Svaki je slučaj priča za sebe, kod nekih prekida ne događa se umanjenje rodiljne nakande: ovisi koliko je prekid, odnosno kako izgleda novi ER-1 obrazac na otvaranju rodiljnog dopusta.
    Ako je trudnica gotovo cijelu trudnoću provela na komplikacijama, to je mogao biti problem pri izračunu nove rodiljne naknade. Ali to se sve događalo za vrijeme starog Zakona o zdravstvenom osiguranju. Od 03.08. ove godine na snazi je novi Zakon o obveznom osiguranju i u njemu stoji:

    http://www.hzzo-net.hr/obvezno/nakna..._bolovanja.htm

    Osnovica za naknadu plaće


    Naknada plaće određuje se od osnovice za naknadu koju čini prosječni iznos plaće koja je osiguraniku radniku isplaćena u posljednjih šest mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupio slučaj na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu.

    Iznimno, ako osiguraniku nije isplaćena niti jedna plaća, odnosno ako je isplaćena samo jedna plaća u propisanom šestomjesečnom razdoblju, kao osnovica za naknadu uzima se plaća pripadajuća za tekući mjesec, odnosno plaća isplaćena do dana nastanka osiguranog slučaja. Tako određena osnovica, kada se naknada isplaćuje na teret sredstava Zavoda ne može biti veća od najniže osnovice osiguranja, važeće za mjesec koji prethodi mjesecu u kojem je nastupio osigurani slučaj.

    Prema Naredbi o iznosima osnovica za obračun doprinosa za obvezna osiguranja za 2006. godinu ("Narodne novine", broj 139/05, opća najniža mjesečna osnovica za obračun doprinosa iznosi 2.169,65 kuna.

    Prilikom utvrđivanja naknade plaće sukladno naprijed navedenom, najniža mjesečna osnovica za obračun doprinosa, umanjuje se za zakonom propisane obvezne doprinose, poreze i prireze.

    Pod plaćom na osnovi koje se utvrđuje osnovica za naknadu plaće podrazumijeva se, u smislu Zakona, redovna mjesečna plaća osiguranika utvrđena u skladu s odredbama propisa o radu i drugih propisa o određivanju plaće, te naknada plaće isplaćena za vrijeme odsutnosti s rada (godišnji odmor, plaćeni dopust i bolovanje) koja se isplaćuje na teret pravne ili fizičke osobe kod koje je osiguranik zaposlen.

    U osnovicu za naknadu plaće uračunavaju se i primitci ostvareni u skladu s propisima o doprinosima za obvezna osiguranja, samo kada se naknada isplaćuje iz sredstava Zavoda odnosno državnog proračuna.

    Naknada plaće pripada osiguraniku u visini propisanoj Zakonom pod uvjetom, da prije dana nastanka slučaja na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu ima ostvaren staž osiguranja u Zavodu na temelju radnog odnosa ili obavljanja gospodarske djelatnosti, odnosno obavljanja profesionalne djelatnosti samostalno u obliku zanimanja od najmanje 12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine (prethodno osiguranje).

    Osiguraniku, koji ne ispunjava uvjet prethodnog osiguranja, naknada plaće, za sve vrijeme trajanja bolovanja, pripada u najnižem iznosu naknade plaće, osim u slučaju korištenja prava na obvezni rodiljni dopust, te bolovanja zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti.
    Naknada plaće ne može biti niža od 70% osnovice za naknadu, ako ovim Zakonom nije drukčije propisano, s time da kao mjesečni iznos za puno radno vrijeme ne može biti manja od 831,50 kuna.

    Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu:
    1. za vrijeme bolovanja zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu, te za vrijeme korištenja bolovanja zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti
    2. za vrijeme bolovanja zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem,
    3. za vrijeme korištenja obveznoga rodiljnog dopusta,
    4. za vrijeme njege oboljelog djeteta mlađeg od tri godine života,
    5. za vrijeme bolovanja zbog transplantacije živog tkiva i organa u korist druge osobe,
    6. za vrijeme dok je osiguranik izoliran kao kliconoša ili zbog pojave zaraze u njegovoj okolini.


    Visinu naknade plaće koja se isplaćuje na teret sredstava Zavoda utvrđuje Zavod, s time da najviši mjesečni iznos naknade plaće obračunate prema odredbama ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.
    Do donošenja općeg akta kojim će Zavod propisati najviši iznos naknade plaće, primjenjuje se još uvijek važeći opći akt prema kojemu najviši iznos naknade plaće iznosi 4.250,00.
    Ovo boldano je potpuno nova odredba. U te primitke spadaju i naknade za bolovanje na teret Zavoda, a to je upravo naknada sa trudničkog bolovanja. Prema ovoj odredbi, ne bi se više smjelo događati da rodiljna naknada bude manja od naknade sa bolovanja, ali za tu potvrdu čekamo da se dogodi u praksi nekome sa foruma i da nam se tu javi sa iskustvom, jer nitko mi u HZZO-u ne zna reći kako će ovo izgledati. U najboljoj varijanti citiraju mi Zakon, ali trebamo "žive svjedoke" ( ).

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    se zapravo ne isplati vraćati na posao nakon komplikacija, dakle raditi pa onda na rodiljni.
    Cure, molim vas.
    Na bolovanje se ide isključivo na temelju preporuke specijaliste, a nakon utvrđivanja zdravstvenog stanja koje zahtijeva mirovanje. Isto tako, bolovanje se prekida kad zdravstveno stanje više ne zahtijeva mirovanje. Tu nema: isplati se ili se ne isplati.

  12. #12
    sar

    Početno

    Ok, cure, ne preostaje mi ništa drugo nego čekati i nadati se najboljem, pa što bude! U svakom slučaju, javit ću vam kako je sve prošlo pa možda pomogne nekom drugom

  13. #13
    zibba avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,204

    Početno

    Meni su u prvoj trudnoći, bez obzira što je sve bilo u redu uvijek u Petrovoj pisali- Strogo mirovanje. Kada sam pitala svog gin. zašto to pekoše da zbog toga da se može dati bolovanje svakoj trudnici bez obzira na komplikacije. Meni nije trebalo s obzirom da sam bila nezaposlena, ali on je to uvijek pisao. Da li to znači da te tvij gin. ne može sam poslati na bolovanje?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    40

    Početno

    Gin me poslao na cuvanje trudnoce. No, meni ugovor o radu istice 1.1.07, pa me zanima koja je daljnja procedura? Sto se tice papirologije i.t.d.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    681

    Početno

    Kakvih su to 3000kn od poslodavca za 90 dana bolovanja? Da li je to obavezan isplatiti svaki poslodavac ili to vrijedi samo za drzavne firme? Ja radim u stranom predstavnistvu i na komplikacijama sam neka 2 i pol mjeseca. Kolegica koja je nekoliko mjeseci prije mene otisla na komplikacije (bolovanje) nije dobila tu naknadu. Sad sam skroz zbunjena :?

  16. #16
    blis avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    705

    Početno

    Mislim da isplata pomoći za bolovanje ovisi o poslodavcu i kolektivnom ugovoru ako postoji, a da nije zakonska obaveza.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    681

    Početno

    E, ako ovisi o kolektivnom ugovoru, onda znam zasto toga u mojoj firmi nema. Hvala na odgovoru, nikako da ulovim nesto pored standardne naknade za bolovanje.

  18. #18
    danios

    Početno Novi zakon u praksi

    Osiguraniku, koji ne ispunjava uvjet prethodnog osiguranja, naknada plaće, za sve vrijeme trajanja bolovanja, pripada u najnižem iznosu naknade plaće,........... 831,50 kuna.

    Pozdrav, ja se evo prvi put javljam. Na meni je primjenjen novi zakon o naknadama na komplikacijama. Zaposlena sam u jednoj školi, ugovor mi je na neodređeno i puno radno vrijeme. U radnom odnosu sam od 07.09.2005., a na komplikacije sam otišla 01.09.2006. zbog našeg bebana. Budući da nemam kontinuitet od godinu dana moja primanja su pala na 830kn, o tome me nitko nije obavijestio, a iz nekog birokrtskog razloga moja plaća je kasnila 3 mjeseca. Tako sam ja naivno očekivala svoje tri, koliko toliko normalne, plaće, a ono.... :shock:
    Sorry zbog duge poruke, al me bijes obuzeo[/b]

  19. #19

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    14

    Početno

    naknada nakon tri mjeseca bolovanja / komplikacija bez prekida u jednoj kalendarskoj godini isplacuje se zaposlenima u skolama na temelju kolektivnog ugovora.moraju biti 3 mjeseca bez prekida i u istoj godini.radim u skoli i nase su tete iz racunovodstva pedantno vodile racuna o roku kad se podnosi zamolba ministarstvu, mene su samo obavijestile a je sve sredjeno i novac je nekih dvadeset dana nakon zamolbe legao na racu - ca. 3.300 kn
    nadam se da sam pomogla...

  20. #20
    danios

    Početno

    Halo lilla, možeš li mi bolje objasniti što si mislila u prošloj poruci. Odnosi li se to na mene budući da nemam kontinuitet od godinu dana koji zahtjeva novi zakon. Je li to neka jednokratna naknada ili što, stvarno mi nije jasno. U školi mi nitko ništa nije rekao pa niti to da će mi plaća pasti na taj minimalac.
    Podnosi li to moja škola ili ja osobno i kome se ta zamolba upućuje, ja sam sada na bolovanju već 4 puna mj te mi je počeo teći i peti mj.

  21. #21
    Ibili avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    658

    Početno

    Citiraj lilla prvotno napisa
    naknada nakon tri mjeseca bolovanja / komplikacija bez prekida u jednoj kalendarskoj godini isplacuje se zaposlenima u skolama na temelju kolektivnog ugovora.
    Ili Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike. To se zove pomoć za bolovanje dulje od 90 dana i iznosi 3.326,00 kn neto. Kod nas su dovoljne doznake i molba računovodstvu za isplatu.

  22. #22
    Ibili avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    658

    Početno

    ...da, to je jednokratna naknada... pitaj svoje u rač. što trebaš napraviti da bi ti je isplatili.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    14

    Početno

    hello!
    naknada je jednokratna i meni su rekli da je vazan kontinuitet i da je bolovanje u istoj godini.tako mi je rekla tajnica u skoli i tete iz racunovodstva.poznajem i neke kolegice koje su bolovanje zapocele u jednoj, a nastavile u drugoj godini pa tako, iako su imale tri mjesece bez prekida, nisu ostvarile pravo na ovu naknadu.
    ja ne poznajem kolektivni, nisam ga citala pa se sve sto sam napisala odnosi na moje iskustvo i iskustvo mojih kolegica.
    btw, zasto primas minimalnu naknadu na komplikacijama?

  24. #24

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    14

    Početno

    sorry, sad sam tek procitala zasto minimalac.sve je to malo zapetljano.ja imam ugovor na odredjeno, nemam punu satnicu i imala sam prekid radnog odnosa, ocekivala sam da cu ostvariti samo pravo na taj minimalac jer ne ispunjavam neke kriterije odredjene zakonom, ali ipak primam iznos svoje nevelike place. nije mi jasno kako su do toga dosli, ali se nadam da nece traziti lovu nazad jednog dana)

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    124

    Početno

    Radim u privatnoj ustanovi (dakle, nema primjene kolketivnog ugovora!).
    Plaća mi je veća od 4257 kn. Planiram trudnoću, a zbog prethodnog spontanog ginekolog mi je rekao da me čeka čuvanje trudnoće :/ ....znači po ovom što sada vrijedi za vrijeme čuvanja trudnoće primat ću max. 4257kn mjesečno, a neću niti dobiti tu naknadu od 3300 jer sam kod privatnika... krasno....

    Ili ima i za mene neka caka....? Ako netko zna, neka please javi....

  26. #26
    Adi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    573

    Početno

    Moja situacija je sljedeća

    Od 20.4.2008. sam na dopustu za njegu djeteta nakon godine dana sa skraćenim radnim vremenom. Znači poslodavac mi isplaćuje pola, a CZSS drugih pola. Planiramo drugu trudnoću.
    Da li bih u tom slućaju ja trebala prekinuti dopust pa raditi puno vrijeme radi kasnijeg obračuna za rodiljnu naknadu. I šta ukoliko odmah odem na komplikacije?

  27. #27
    Adi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    573

    Početno

    Zar nitko ne zna odgovor na moje pitanje???????

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    11

    Početno komplikacije u trudnoći + naknade

    pozdrav...
    čitajući vaš forum odlučih se javiti.
    trudna sam 11 tj i na komplikacijama sam..
    prema ovome što sam tu našla imam pravo na punu naknadu plaće jer imam 18 mj. staža u prošle 2 godine. jelda?
    s time da mi je žena na hzzo-u rekla da imam pravo na 830 kn.
    no to je malo komlicirano, barem meni.
    u trenutnoj firmi radim tek 2.5 mj. prije sam bila 3 mj. na burzi i primala naknadu, a prije toga 1.9god imam kontinuirani staž...
    u svemu tome mene zanima onaj prosjek plaće zadnjih 6 mj koje dostavljam u hzzo' dali samo iz trenutne firme za tih mjesec i pola koliko mogu dobiti ili mi treba kakva potvrda s burze ili čak i prosjek iz bivše firme..
    ili ipak dobivam samo 830 kn..??
    znam zvuči komplicirano, al tak se i ja sada osjećam :? :/

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ..tamo gdje se jako želi beba malena...
    Postovi
    27

    Početno

    [i]I još jedan savjet : nemoj prekidati komplikacije pa se vratiti na posao do rodiljnog- umanjit će ti se rodiljna naknada.
    U HZZO-u za mjesece provedene na komplikacijama ne uzimaju ono što su isplatili (meni je to bilo mjesečno oko 4200 kn),nego ti u prosjek za rodiljnu naknadu uzimaju kao da si mjesečno dobivala 1600kn!
    Moja kolegica se zeznula.
    Pozdrav i drži se, kolegice!
    [/quote]

    [i]Drage cure,

    Moram priznati da mi nije jasno ovo obracunavanje porodiljne naknade ako se nakon komplikacija vracam na posao pa ponovno odem na komplikacije. Na osnovi cega ide takav obracun?

    Imam 36 god, planiram trudnocu a buduci da imam nekoliko velikih mioma i vrlo stresan posao pretpostavljam da cu u slucaju eventualne trudnoce morati dio ili cijelu trudnocu biti na komplikacijama.
    Zanima me dali cu u slucaju ako idem na komplikacije tijekom cijele trudnoce za vrijeme komplikacija dobivati naknadu 4.250,00 kn (placa mi je veca od tog iznosa) i zatim porodiljnu naknadu u iznosu pune place? Sto ce se desiti s porodiljnom naknadom ako prekidam komplikacije i vratim se na posao pa zatim ponovno odem na komplikacije?

    Hvala lijepa unaprijed i drzite mi fige da zatrudnim!
    :D

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    489

    Početno

    mala suza, istina je sve što si napisala, nakomplikacijama dobivaš max 4250 kn, a na kon što otvoriš obvezni rodiljni pa do 6mj starosti bebe punu plaću. međutim, ako jednom odeš na komplikacije pa se vratiš na posao pa opet na komplikacije situacija je složena jer pri ponovnom otvaranju komplikacija HZZO ponovno izračunava tvoj prosjek plaća za naknadu na rodiljnom, a obzirom na kratak period u kojem se sve događa (9 mj i manje), sumnjam da ćeš pri povratku na posao s prvih komplikacija sakupiti dovoljno isplata za obračun pune naknade. eto iz tog razloga je ova opcija financijski nepovoljnija, no svakako je najvažnije konzultirati se sa svojim liječnikom i napraviti sve za dobrobit bebe.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    489

    Početno

    jadran, pretpostavljam da ako si radila samo 2,5 mj iz nove firme nemaš dovoljan broj isplata plaća iz kojih bi ti se obračunala naknada pa si zato pala na minimalac.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ..tamo gdje se jako želi beba malena...
    Postovi
    27

    Početno Najljepsa hvala...

    Hvala lijepa, Bozana na jasnom i brzom odgovoru.Sada razumijem kako se dolazi do tih cifri.

    Ugodan dan ti zelim.

    Mala suza

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    291

    Početno

    Cure, zanima me ova naknada od cca 3000kn nakon 3 mjeseca bolovanja. Ja radim u ustanovi na koju se odnosi kolektivni ugovor o javnim službenicima i namještenicima a u firmi mi kažu da se to kao isplaćuje kad je netko na bolovanju, ali da oni komplikacije u trudnoći ne tretiraju kao bolovanje, pa ja na to nemam pravo (baš sam ljuta).
    Mogu li oni to tako?
    Ima li netko iskustva?

  34. #34
    sanjaneo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    297

    Početno

    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...asc&highlight=

    pogledaj ovdje, već se pisalo o tome

  35. #35
    zbunjena

    Početno

    ljudi neka mi netko objasni zašto ja dobivam 800 kn a imam komplikacije u trudnoći??

  36. #36
    zbunjena

    Početno

    da pojasnim.... na bolovanju sam od 5.mjeseca trudnoće zbog komplikacija koje zahtjevaju mirovanje ali na hzzo-u su mi rekli da ću do porodiljnog dobivati minimalnih 800 kn jer nemam 6 mjeseci radnog staža u komadu nego sam taman otišla na bolovanje kad sam bila 5 mjeseci zaposlena za stalno. ali tu svi pričaju o nekim visokim naknadama a ja sa ovih 800 kn mogu samo sjesti i plakati........... :?

  37. #37
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    cure,

    ja isto radim u državnoj upravi i koliko sam čula isplaćuju te naknade u visini 3326 kn.

    1. Zanima me je li isplata dolazi nakon isteka ta 3 mjeseca(kako bi bilo zgodno da je iranije radi kupovine dječje opreme)?

    2. dobiva li se također prema kolektivnom 50% tog iznosa za rođenje djeteta cca 1660 kn? Hvala.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    489

    Početno

    Lili ti si nešto opasno pobrkala, cifra od 3326 kn je neoporezivi iznos koji se MOŽE isplatiti kao potpora za rođenje djeteta u firmama koje su to svojim pravilnikom i predvidjele. to nije naknada od HZZO-a. ne može se isplatiti unaprijed, ne znam o kakvih 50% govoriš i roku od 3 mj. dal je to o čemu ti pričaš iz vašeg kolektivnog ili što?

  39. #39
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ne Božana krivo si shvatila, radim u ministartsvu i nama ministartsvo isplaćuje prema kolektivnom ugovoru jednokratnu naknadu od 3326 kn za bolovanje duže od 90 dana (čitaj:komlikacije u trudnoći) i 50% tog iznosa za rođenje djeteta. Blažena državna uprava :D !

    Zanima me samo jer sam čula iz par primjera u praksu da su nekim trudnicama (zaposlenicama u državnoj upravi) isplatili tu naknadu odmah nakon 1. mjeseca komplikacija, a ne nakon isteka ta 3 mjeseca (90 dana).

    Isto tako me zanima točan iznos koji biva isplaćem onima koji rade u državnoj upravi za rođenje djeteta.

    To je to ukratko pa ako netko može reći kako je to izgledalo u praksi. Hvala.

  40. #40
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Božana, gore u topicu se govorilo o tome pa sam odmah krenula na "glavno".
    A naknada od HZZO-a i grada Zagreba za rođenje djeteta su posve druge naknade, o njima nisam pitala.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    489

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa
    Ne Božana krivo si shvatila, radim u ministartsvu i nama ministartsvo isplaćuje prema kolektivnom ugovoru jednokratnu naknadu od 3326 kn za bolovanje duže od 90 dana (čitaj:komlikacije u trudnoći) i 50% tog iznosa za rođenje djeteta. Blažena državna uprava :D !

    onda je to stvar vašeg kolektivnog, kako piše tako ćeš i dobiti

    Zanima me samo jer sam čula iz par primjera u praksu da su nekim trudnicama (zaposlenicama u državnoj upravi) isplatili tu naknadu odmah nakon 1. mjeseca komplikacija, a ne nakon isteka ta 3 mjeseca (90 dana).

    koliko ja znam iz prakse i zakona naknada se isplaćuje nakon proteka 90 dana i nikako ranije, ako je netko dobio ranije neka se javi kako.


    Isto tako me zanima točan iznos koji biva isplaćem onima koji rade u državnoj upravi za rođenje djeteta.

    neoporezivo je po toj stavci 3326 kn, a koliko piše u vašem kolektivnom to ćeš morati provjeriti.

    To je to ukratko pa ako netko može reći kako je to izgledalo u praksi. Hvala.

  42. #42
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Provjerila sam (i napisala u postu gore) piše 50% proračunske osnovice, znači 50% od 3326kn =1663kn za rođenje djeteta.

    Molim samo trudnice koje su državne službenice da potvrde kako je teklo s njihovim isplatama od strane poslodavca-države.

  43. #43
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa
    Provjerila sam (i napisala u postu gore) piše 50% proračunske osnovice, znači 50% od 3326kn =1663kn za rođenje djeteta.

    Molim samo trudnice koje su državne službenice da potvrde kako je teklo s njihovim isplatama od strane poslodavca-države.
    ova naknada za rođenje djeteta je novost. prije nije bilo toga. to je stavljeno u novi kolektivni ugovor koji je stupio na snagu mislim u srpnju 2008. ja samm rodila 2006. pa nisam dobila ništa za rođenje djeteta.

    već sam negdje pisala o tome, treba predati zahtjev za jednokratnu pomoć kod bolovanja. postoje slučajevi gdje su trudnice dobile pomoć iako nisu predale zahtjev, ali evo ja nisam znala za to i nisam ništa dobila.
    znači to ne ide uvijek po nekom automatizmu.

  44. #44
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Hvala Kajsa, moji u min. su dosta ažurni ali kao što kažeš nije zgorega napisat zahtjev ili ih podsjetiti.

    Mene izgleda hvata novi kolektivni koji je OK, jupi-juuu :D

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    8

    Početno

    Bok evo mog slučaja.... U stalnom radnom odnosu sam od 1.4.2008. god. 10.12.2008. sam otvorila bolovanje zbog komplikacija u trudnoći. Još uvijek nisam dobila novac za 12. mjesec.... Jučer sam bila na zdravstvenom i ženska mi govori da ću imati 800 kn mjesečno bez obzira koliku plaću sam imala. Zato što nemam 12 mjeseci neprekidnog radnog staža (računa se od dana kad je bolovanje otvoreno pa 12 mjeseci unatrag) ili 18 mjeseci u 2 godine. Mislim strašno! I šta da radim sa tih 800 kn mjesečno?! Zašto uopće plaćamo to zdravstveno kad ne dobivamo ništa od toga...
    A za porodiljni se opet gleda da li od prvog dana porodiljnog imam godinu dana unatrag neprekidni radni staž. To ću na sreću imat
    Sve u svemu katastrofa!

  46. #46
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Žena ti je točno rekla. Zbog (nezadovoljenog) uvjeta staža osigranja, naknada za boloanje ti je miimalnih 831 kunu.

    A to što ti nije isplaćena..na žalost. Gledala sam vijesti večeras gdje se govori da naknade za bolovanje trudnica kasne... :/ Nadam se da će brzo sjesti na račune.

  47. #47
    Adi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    573

    Početno

    meni je tek jučer sjela a nadam se i svim drugim trudnicama

  48. #48

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    8

    Početno

    Evo danas mi je sjeo novac za 12 mjesec!

  49. #49
    V&NMama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    479

    Početno

    Ja radim 18 mjeseci u kontinuitetu ali na pola radnog vremena. Jel bi i ja morala na taj minimalac zbog pola radnog vremena???

  50. #50
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj V&NMama prvotno napisa
    Ja radim 18 mjeseci u kontinuitetu ali na pola radnog vremena. Jel bi i ja morala na taj minimalac zbog pola radnog vremena???
    ne. rad na cijelo ili pola radnog vremena ne utječe na ovaj uvjet. gleda se samo vremenska (kalendarska) duljina trajanja staža osiguranja.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •