Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Kortikosteroidi

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    18

    Početno Kortikosteroidi

    Prije mjesec dana operirala sam tumor na hipofizi koji mi je uzrokovao hiperprolaktemiju i cijeli niz problema vezanih uz ciklus... Dva mjeseca prije operacije mengu nisam imala (samo smeđe mrljanje od dva-tri dana) a još prije toga pojavljivala su mi se krvarenja koja nisu prestajala.

    Uglavnom sad sam na terapiji kortikosteroidima (Cortef) i prvi puta nakon operacije sam prije par dana dobila mengu. Bila sam oduševljena! No moje oduševljenje ubrzo se pretvorilo u ogromno razočarenje kad je krenuo izljev kakav još do sad nisam imala! Na kraju sam otišla kod ginića, on mi je dao Ergometrin koji je zaustavio tu bujicu.

    Moje pitanje - mogu li kortikosteroidi izazvati obilno krvarenje? Ima li netko od vas iskustva s ovim ljekovima ili uzroke tom krvarenju trebam tražiti drugdje?

  2. #2
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Ja sam svojevremeno pila kortikosteroide zbog neke druge (ne ginekoloske) indikacije, u pocetku u bas mega dozama, i nisam imala krvarenja, a koliko se secam, to nije nuspojava koja se desava prilikom uzimanja ovih lekova.
    Takodje, jednom mi se dogodilo da sam imala jako produzen ciklus, a kada je menstruacija najzad stigla (na moju radost), ubrzo se pretvorila u poplavu kojoj ni Ergometrin nije pomogao da stane, vec sam zavrsila na hormonskom preparatu Primolut nor. Na uzv je ginicka videla puknutu cistu zutog tela. Dakle, uzrok je bio hormonalni disbalans.
    Kada saberem ova svoja dva iskustva i to malo znanja sto imam iz ginekologije, mogu ti samo reci da pretpostavljam da je i kod tebe neka zbrka sa hormonima. Operativni zahvat i anestezija su sami po sebi veliki stres za organizam i nije neobicno da dovedu do poremecaja ciklusa. Probaj da se dodatno ne nerviras zbog svega i pusti telo da se lagano oporavi - nekad je potrebno i par ciklusa da se stvari vrate u normalu. Sretno!

  3. #3
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Mislim da kortikosteroidi mogu poremetiti uredan rad hormona pa da si zbog toga i imala izljev (mada ja izljeve imam uvijek pa mi je to normalno zadnjih godina). Nakon tri spontana, pitala sam tri svoja ginekologa (od kojih se dva bave reproduktivnom imunologijom) bi li trebala u idućoj trudnoći uzimati i kortikosteroide (uz dosadašnju terapiju heparin/aspirin) i sva trojica su odgovorila NE jer mogu malo pomoći u slučaju moje dijagnoze, a mogu jako poremetiti rad hormona (spolnih i štitnjače). Zato zaključujem da bi možda mogli imati veze s tim krvarenjem i mislim da je Vishnja u pravu - tj. da treba nekoliko ciklusa valjda nakon operacije da se stvari vrate u normalu (pogotovo kad je riječ o hipofizi, jer i operacija je bila u vezi s hormonima).
    Sretno i neka uskoro bude sve O.K.

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    18

    Početno

    Ne usudim se ni razmišljati o trudnoći dok ih pijem, a postoji mogućnost da ću ih piti cijeli život.
    Znam da se tumor morao otkloniti, ali sa ovim posljedicama nisam računala tim više jer sam doktorima rekla da želim djecu i da mi je to jedan od važnijih ciljeva koje želim postići ovom operacijom.
    Ako ima netko sa iskustvom sa Cortefom i izlaskom iz te terapije nek se javi...naime negdje sam pročitala da ukidanje terapije mora biti oprezno i postupno.

  5. #5
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Citiraj fee prvotno napisa
    Ne usudim se ni razmišljati o trudnoći dok ih pijem, a postoji mogućnost da ću ih piti cijeli život.
    Znam da se tumor morao otkloniti, ali sa ovim posljedicama nisam računala tim više jer sam doktorima rekla da želim djecu i da mi je to jedan od važnijih ciljeva koje želim postići ovom operacijom.
    Ako ima netko sa iskustvom sa Cortefom i izlaskom iz te terapije nek se javi...naime negdje sam pročitala da ukidanje terapije mora biti oprezno i postupno.
    Ukidanje SVAKE kortikosteroidne terapije mora biti polagano, uz postupno snizavanje doze, do potpunog prestanka. Mada, koliko znam, kod nekih autoimunih oboljenja nastavlja se sa minimalnom dozom kortikosteroida kroz citavu trudnocu. Sta ti ginic kaze o tajmingu planiranja trudnoce s obzirom na okolnosti?

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    18

    Početno

    Citiraj Vishnja prvotno napisa
    Citiraj fee prvotno napisa
    Ne usudim se ni razmišljati o trudnoći dok ih pijem, a postoji mogućnost da ću ih piti cijeli život.
    Znam da se tumor morao otkloniti, ali sa ovim posljedicama nisam računala tim više jer sam doktorima rekla da želim djecu i da mi je to jedan od važnijih ciljeva koje želim postići ovom operacijom.
    Ako ima netko sa iskustvom sa Cortefom i izlaskom iz te terapije nek se javi...naime negdje sam pročitala da ukidanje terapije mora biti oprezno i postupno.
    Ukidanje SVAKE kortikosteroidne terapije mora biti polagano, uz postupno snizavanje doze, do potpunog prestanka. Mada, koliko znam, kod nekih autoimunih oboljenja nastavlja se sa minimalnom dozom kortikosteroida kroz citavu trudnocu. Sta ti ginic kaze o tajmingu planiranja trudnoce s obzirom na okolnosti?
    U četvrtak imam ponovno zakazano kod ginića (detaljan pregled), prije nisam mogla jer sam mjesec dana nakon operacije morala biti u strogoj karanteni, zbog opasnosti od infekcija, viroza, gripe itd. Prvi puta sam izašla vani kod doktora tek kad me ovaj izljev dohvatio...Naime, kortikosteroidi jako slabe imunitet, a obzirom da je operacija bila u glavi morala sam se paziti.

  7. #7
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Kortikosteroidi i trudnoća ne moraju biti kontraindicirani, mislim da decortin i dexamethason idu u trudnoći (kod mene postoji sumnja na sistemski lupus i rečeno mi je dase ta dva kotrikosteroida mogu uzimati u trudnoći). Naravno, problem je što su to imunosupresivi i ruše prirodni imunitet organizma. Javi što će ginekolog reći.

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    18

    Početno

    Citiraj vikki prvotno napisa
    Javi što će ginekolog reći.
    Koja sam ja nesretnica...prije mjesec i pol operirala tumor na hipofizi a sad su mi otkrili CIN II.

  9. #9
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    fee Uh, gadno je kad te krenu dijagnoze. Nemam iskustva s CIN-om, davno sam imala CIN 1, prije 10-ak godina, radila konizaciju, mislim, i otada sve o.k. Našlo se drugih problema, dakako, endometrioza, autoimuna, pobačaji... ali ništa po život opasno.
    Javi što kaže gin. za to.
    Drž' se!

  10. #10
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Citiraj fee prvotno napisa
    Citiraj vikki prvotno napisa
    Javi što će ginekolog reći.
    Koja sam ja nesretnica...prije mjesec i pol operirala tumor na hipofizi a sad su mi otkrili CIN II.
    Nema mesta defetizmu- verovatno ti je jako opao imunitet zbog operacije i stresa koji ona nosi sa sobom. Resi to sto pre metodom koju ti gin preporuci i to nece biti nikakva smetnja trudnoci. Procitaj malo, pisalo se na temi cinIII.
    Znam kako je kad se vrtis u zacaranom krugu dijagnoza i intervencija. Na srecu, svemu dodje kraj. Od srca ti zelim da sto pre dodjes do punog zdravlja i ako je to tvoja zelja, i jedne bebice!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Da te malo utješim.

    Moja poznanica je operirala prije cca 10 mjeseci tumor na hipofizi. Na Cortefu je i otprilike u 23-24. tjednu trudnoće. Čak su joj sad dozu Cortefa povisili. Sve je ok, još radi ,a uz to ima još i klinca od godinu i pol.

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    18

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa
    Da te malo utješim.

    Moja poznanica je operirala prije cca 10 mjeseci tumor na hipofizi. Na Cortefu je i otprilike u 23-24. tjednu trudnoće. Čak su joj sad dozu Cortefa povisili. Sve je ok, još radi ,a uz to ima još i klinca od godinu i pol.
    evo opet dižem temu
    u međuvremenu sam završila na konizaciji ( cin III) i sad sam u frci hoće li i se infekcija opet vratiti jer pijem imunosupresive.

    zanima me da li je tvoja trudna kolegica i dalje na terapiji cortefom i kako podnosi trudnoću?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj fee prvotno napisa
    evo opet dižem temu
    u međuvremenu sam završila na konizaciji ( cin III) i sad sam u frci hoće li i se infekcija opet vratiti jer pijem imunosupresive.

    zanima me da li je tvoja trudna kolegica i dalje na terapiji cortefom i kako podnosi trudnoću?
    Je, trudnica je, termin je krajem srpnja. Izuzetno dobro podnosi trudnoću, puno bolje nego prvu (a tad je bila zdrava). Još radi. Pod Cortefom, je, bit će do kraja života. Bebica je za sad u savršenom redu, nakon poroda će morati obaviti neke pretrage, ali ništa zabrinjavajuće.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •