Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: A što kad trogodišnjaci lažu?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno A što kad trogodišnjaci lažu?

    Hm, mislila sam da je laž nešto što se svjesno/podsvjesno uči, a ne nešto što možda u osobi čuči od rođenja.....
    Neću reći da svom trogodišnjaku nisam lagala, ali kao ipak zeru iskusnije i lukavije biće, nisam dopustila da me uhvati u jednoj takvoj (tipa, dvd je pokvaren,a nije).
    No, prije par večeri je išao sam na wc i kad je izašao van pitala sam ga je li oprao ruke, i rekao je da jest, a ZNALA sam da nije jer sam cijelo vrijeme špijala i slušala što radi u wc-u (koji put mu je zabavno odmotati cijelu rolu toillet papira ili zgrabiti rukom k'o lopatom po gelu za kosu pa te tacke ostavljati po stanu). I nisam mogla vjerovati kako mi je olako rekao da je, a znam da nije, pa sam ga pitala još jednom. I opet mi je potpuno nevino tvrdio da jest. :shock: .
    Nisam ga pitala "zašto lažeš?" jer znam da ni ne razumije značenje riječi laž, ali očito se njome koristi , i što sad :? ...
    Kako vi postupate s time, ima li tko malog lažova kući ?

  2. #2
    Kavin avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    926

    Početno

    Pa lažova ne, ali prefriganca da

    Mislim da on nije svjestan da je izrekao laž ( kakvom ju mi odrasli smatramo ) možda mu se samo to nije sada dalo raditi ( jer kaj njega briga za bakterije i sve one razloge zbog kojih se ruke peru ) pa mu je bilo lakše reći da jer je on sad već posao obavio i nekaj drugo mu se već mota po glavici.
    Po meni ništa čudno...a šta bu još svega bilo, vežite pojaseve poletjeli smo ( ko ima putnu groznicu ili kome se bljublju nek uzme vrećicu da nebi bilo nereda 8) )

  3. #3
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    mislim da je to faza

    moja nećakinja je u tim godinama non stop nešto "lagala". jednom smo došle iz šetnje, ona na romobilu a ja na rolama. mama ju je pitala kako je bilo, ona je rekla da sam je ja jako gurnula pa je pala i jako se udarila :shock: Nisam mogla vjerovat :shock:

  4. #4
    Kavin avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    926

    Početno

    puntica cssss

    Moj G ne samo da je prefriganac ( po fino lažov, ali stvarno mali ), već je i cinkaroš - čovječe koje kvalitete mi dijete ima 8)

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa
    mislim da je to faza

    moja nećakinja je u tim godinama non stop nešto "lagala". jednom smo došle iz šetnje, ona na romobilu a ja na rolama. mama ju je pitala kako je bilo, ona je rekla da sam je ja jako gurnula pa je pala i jako se udarila :shock: Nisam mogla vjerovat :shock:
    Zakon....
    E, i kako ste joj objasnili, jeste li uopće da je lagala i zašto je lagala?

  6. #6
    joya22 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    119

    Početno

    U toj dobi je repoznatljiva osobina "laganje". Ne sa namjerom da se prevari sugovornika (mamu koja iz zasjede provjerava pranje ruku ) već zato što se djetetu u toj dobi razbukta mašta i ono priča sve što mu padne napamet.... Tako da je ovo vjerojatno tek početak faze a kad krenu priče svi ćete se valjati od smijeha kad čujete što je sve takva mala glavica u stanju zamisliti/izmisliti....

  7. #7
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    pa od mali nogu ima pričamo laži, pardon: bajke i priče za laku noć

    nije baš pis-of-kejk naučiti razlike u nijansama neistinitih priča

  8. #8
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    jednom sam gledala neki dokumentarac gdje su napravili pokus s djecom, kao djeca (nešto starija, čini mi se da su bila oko 4-5 godina) su razgovarala s odraslom osobom, koja je nakon nekog vremena rekla da mora izaći na kratko i rekla djetetu da pričeka par minuta samo u prostoriji, i u međuvremenu da nikako ne pogleda što je ispod posude prevrnute naopačke koja stoji pred djetetom na stolu. Kasnije su djecu pitali jesu li gledali pod posudu. Naravno, djeca su bila snimana, i naravno, svi redom su gledali pod posudu i skoro svi su lagali da nisu.
    Zaključak - prirodna pojava. I ja sam bila uvijek više nego spremna slagati da sam oprala zube, ako mi ih se nije pralo.

  9. #9
    Kavin avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    926

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    I ja sam bila uvijek više nego spremna slagati da sam oprala zube, ako mi ih se nije pralo.

    I ja samo bi mudro namočila četkicu, pa ako mama posumnja ja sam imala spreman argument i "dokaz" da sam zube oprala

  10. #10
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    moja ima 23 mjeseca i ponekad slaže, mislim da je to nasljedno s tatine strane
    Iskreno nekada mi to bude čudno, ponekad pomislim da možda nije razumjela pitanje.....i apsolutno nikad jo ništa nisam slagala...ako idemo doktoru to joj i kažem, ne bježim kad je ostavljam s mamom, nego joj objasnim da mama ide tamo i tami, vratit će se, isto to ne dopuštam drugima koji hoće "pobjeći da ona ne plaće za njima" , mrzim laganje i varanje i kada joj nešto obećam uvijek to i napravim....onda laganje ili je normalna razvojna faza ili je nasljedna, jer u svom malome životu se još nije susrela ni s najmanjom laži pa onda to nije mogla ni naučiti.....

  11. #11
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    neznam koliko je pouzdana info, sumnjam da jest , al čitam neku Lodgeovu knjigu, i u njoj dva lika razgovaraju i jedan(znanstvenik) tvrdi da djeca prije 3,5-4 g ne mogu svjesno lagati jer nemaju uopće razvijenu svijest o tome da drugi ljudi poimaju svijet i događanja na različit način od njih( a autisti valjda ne razviju tu sposobnost nikad). Njima laž onda uopće nema smisla :/
    Iliti lažu jer im je fora. Ne kuže da ti ne znaš da je to laž, misle da znaš pravo stanje stvari?


    Ima li ovo gore veze s mozgom?

  12. #12
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    ja sam negdje vidjela da djeca lažu već od pola godine
    u smislu, strpaju nešto u usta a onda se prave da nisu i da je to jednostavno najprirodnija stvar... nažalost ne mogu se sjetit izvora ali meni je bio dovoljno uvjerljiv

  13. #13
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    moja djevojcica isto laze, odnosno iskrivljuje istinu.
    to nisu ovakve situacije, tipa oprala sam ruke (a nije), vec se obicno radi o neprihvacanju vlastite krivnje i prebacivanja iste na druge.
    npr. udari brata, i kad je spotam, tvrdi da nije ona njega nego on nju i sl.
    nikad, nikad, nikad ne prizna da je nesto pogrijesila ona, ovijek su krivi drugi.
    sto je najbolje ona u to sama povjeruje, i bude uzasno povrijedjena ako joj ja pokusavam reci kako su se stvari stvarno odvijale.

    voljela bih misliti da je to samo faza, ali bojim se da su ipak geni. imam vise takvih primjera u siroj obitelji.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    255

    Početno

    laže me dosta, ali ja to smatram njegovom bujnom maštom.
    Nemi dan je došo iz vrtića sa pričom da je tetu dirao za kiku (sisu) i da mu je rekla da to nesmije raditi i da ga poslala u kaznu. nakon nekoliko dana ja došla u vrtić i bila ta teta za kojuje rekao da ju dirao i ja ju pitam jel to istina, s namjerom da se ispričam a on kaže da nije, nije ni drugu tetu dirao. Očito je to on nešto sebi smislio, alinie naprvio al dovoljno dobro smislio da je sam sebe uvjerio da je napravio.

  15. #15
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa
    neznam koliko je pouzdana info, sumnjam da jest , al čitam neku Lodgeovu knjigu, i u njoj dva lika razgovaraju i jedan(znanstvenik) tvrdi da djeca prije 3,5-4 g ne mogu svjesno lagati jer nemaju uopće razvijenu svijest o tome da drugi ljudi poimaju svijet i događanja na različit način od njih( a autisti valjda ne razviju tu sposobnost nikad). Njima laž onda uopće nema smisla :/
    Iliti lažu jer im je fora. Ne kuže da ti ne znaš da je to laž, misle da znaš pravo stanje stvari?


    Ima li ovo gore veze s mozgom?
    meni je ovo super objašnjenje, prihvaćam ga!

    a ja reagiram tako da obrćem sve na šalu. Recimo ovo s rukama, ja bih se odmah prasnula smijati i rekla mu kako me je zeznuo. I onda bi zajedno išli opet prati ruke.

  16. #16
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Sun prvotno napisa
    Citiraj krumpiric prvotno napisa
    neznam koliko je pouzdana info, sumnjam da jest , al čitam neku Lodgeovu knjigu, i u njoj dva lika razgovaraju i jedan(znanstvenik) tvrdi da djeca prije 3,5-4 g ne mogu svjesno lagati jer nemaju uopće razvijenu svijest o tome da drugi ljudi poimaju svijet i događanja na različit način od njih( a autisti valjda ne razviju tu sposobnost nikad). Njima laž onda uopće nema smisla :/
    Iliti lažu jer im je fora. Ne kuže da ti ne znaš da je to laž, misle da znaš pravo stanje stvari?


    Ima li ovo gore veze s mozgom?
    meni je ovo super objašnjenje, prihvaćam ga!

    a ja reagiram tako da obrćem sve na šalu. Recimo ovo s rukama, ja bih se odmah prasnula smijati i rekla mu kako me je zeznuo. I onda bi zajedno išli opet prati ruke.
    XXXXX

    misim takodjer da maju problema sa 4. dimenzijom.

    evo, jucer, pitam ju kakva joj je to sljiva na celu, gdje se pukla glavom. a ona m odgovara kako se zabila u vrata dok je trcala po stanu za didom. i je. ali prije 3 tjedna.
    ili kad mi pocne govorti kako ju peku oci jer joj ej sampon usao u oci. a gle cuda, mi se vozimo u autu, a kosu nije prala 4 dana.
    ili kad ju pitam jel je piskila a ona veli da je, iako vidim da joj hlace savrseno stoje i da sam ju ja zadnja obukla, znaci, nije se skidala pa niti piskila. barem ne sada.

    i to nikad, ali NIKAD ne bi nazvala lazima

  17. #17
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    djeca dosta dugo ne mogu točno vremenski locirati događaje,
    jednostavno mozak još nije stigao na taj nivo

  18. #18
    nina14 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Mostar
    Postovi
    221

    Početno

    'mama je rekla da se ne trebam obući, da ostanem u pidžami' (ujutro mu se ne da oblačiti)
    ili
    'mama je rekla da tu ima lješnjaka' (kad mu se nešto ne jede/ alergičan je na lješnjake)

    Dakle, još uvijek bezazlene fore, ali uvijek uključuju nekoga ko mu je tako rekao (mama/baka) a on poslušno dijete, nije do njega....
    Pričamo, pričamo i pričamo o istini i neistini, nadam se da će dugoročno vrijediti, tj. da ćemo imati istinoljubivo dijete

  19. #19
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    teta u vrtiću mi je rekla kako se svega naslušaju jer djeca te dobi još ne mogu "složiti" vrijeme i događaj. znaju da se nešto dogodilo, ali kad pričaju pobrkat će kad se to dogodilo. a i u svoje doživljaje dodaju ono što su čuli od drugih.

  20. #20
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    Citiraj Sun prvotno napisa
    Citiraj krumpiric prvotno napisa
    neznam koliko je pouzdana info, sumnjam da jest , al čitam neku Lodgeovu knjigu, i u njoj dva lika razgovaraju i jedan(znanstvenik) tvrdi da djeca prije 3,5-4 g ne mogu svjesno lagati jer nemaju uopće razvijenu svijest o tome da drugi ljudi poimaju svijet i događanja na različit način od njih( a autisti valjda ne razviju tu sposobnost nikad). Njima laž onda uopće nema smisla :/
    Iliti lažu jer im je fora. Ne kuže da ti ne znaš da je to laž, misle da znaš pravo stanje stvari?


    Ima li ovo gore veze s mozgom?
    meni je ovo super objašnjenje, prihvaćam ga!

    a ja reagiram tako da obrćem sve na šalu. Recimo ovo s rukama, ja bih se odmah prasnula smijati i rekla mu kako me je zeznuo. I onda bi zajedno išli opet prati ruke.
    XXXXX

    misim takodjer da maju problema sa 4. dimenzijom.

    evo, jucer, pitam ju kakva joj je to sljiva na celu, gdje se pukla glavom. a ona m odgovara kako se zabila u vrata dok je trcala po stanu za didom. i je. ali prije 3 tjedna.
    ili kad mi pocne govorti kako ju peku oci jer joj ej sampon usao u oci. a gle cuda, mi se vozimo u autu, a kosu nije prala 4 dana.
    ili kad ju pitam jel je piskila a ona veli da je, iako vidim da joj hlace savrseno stoje i da sam ju ja zadnja obukla, znaci, nije se skidala pa niti piskila. barem ne sada.

    i to nikad, ali NIKAD ne bi nazvala lazima
    ovako je i kod nas - jednostavno ne kuži vremenski slijed događaja.

    ali ima i onog: nisam ja, seka je, nisam ja, tata je i sl. ima manje od 3 godine i to me uopće ne zabrinjava. no kod šestogodišnjakinje koja mi kaže da je oprala ruke a nije ili da je pojela a nije, ili da joj je netko nešto dao a nije joj dao nego je sama uzela... e to već smatram problemom. a kao što kaže moja sveki: "samo treba razgovarati", pa eto, ja samo razgovaram. i pričam i pričam i pričam...

  21. #21
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Moja sestra je bila sa bebicom ljetos kod nas u posjet. I od tada Ahmed sve svaljuje na jadnu Zinu. Ako se nesto prosulo, Zina je. Isaran zid, Zina je.

    Cura preko okeana a on ju okrivljuje...

  22. #22
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    moja haharica me počela s 18 mj farbati da joj se piški, sve u cilju da se skine do pasa i onda bježi po stanu. A danas je pokušavala skinuti čarape, uvjerila me da hoće obući druge, ali kad sam je pustila da skine papuče i čarape nije dala da joj obučem bilo što. To je varanje s pogledom u budućnost. I sasvim je toga svjesna.

  23. #23
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    ma, nije to laž u klasičnom smislu, mašta se oko tri godine strašno razvija...
    mali snalažljivci se jednostavno snalaze kako bi izbjegli što im smeta, a dobilišto bi htjeli..imam jednu doma

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •