Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: CTG - šta nam govori?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno CTG - šta nam govori?

    Čitajući razne priče sa poroda ili sa pregleda u poslednjem mesecu trudnoće (dakle onda kada se radi ctg), zaključila sam da ctg baš i ne daje uvek precizne informacije kada su trudovi u pitanju.

    Zanimaju me vaša iskustva i saznanja, jer se ja sada tek zapravo susrećem sa ctg-om (osim što su mi pred porod uradili jednom, ali je to bilo davno i za mene, tada, beznačajno)

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    CTG ili kardiotokografija ti prati dva parametra- jedno su otkucaji jos nerodjena djeteta a drugo su kontrakcije maternice. S obzirom na ovo prvo: prate se otkucaji ceda zbog moguceg usporenja frekvencije (bradikardije) ili nepravilnog ritma. Nagla usporenja koja bi trajala duze upucuju na fetalnu patnju tj. da je dijete necim ugrozeno i tada se pristupa porodu jer je opasnost za dijete velika. Drugi parametar je onaj koji se tice mogucih kontrakcija maternice. Time se biljezi cak i najmanja kontrakcija ona koju zena ne mora ni osjecati a porodnicaru daje informaciju da bi porod mogao uskoro nastupiti. Naravno ukoliko bi se frekvencija kontrakcija povecavala. Najvise sto zapravo zene ometa je postavljanje CTG uredjaja za vrijeme sama poroda tj. neposredno prije kretanja u porod. Naravno jer je nelagodno to imati oko trbuha ali treba imati na umu da to u puno slucajeva spasi zivot djetetu jer porodnicar ponekada ne moze predvidjeti kako ce fetus reagirati. Dakle...ne bi se trebala bojati CTG. Bilo bi lijepo kada bi sve bilo bez tehnike i prirodno ali imajmo na umu......ni danas priroda nije vise ono sto je bila.

  3. #3
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    stellita, koja je korist od CTGa na porodu kad se dr pojavi u boksu 2 puta u 12h??
    ili kad se okreneš, il se beba makne, a CTG se otkači?
    Šta ti može itko tu pomoći?

    CTG mi ima logike postavit koji puta po koju minutu i to je to, a nasadit ga na ženu i otić van :?

    Priroda je ono što je uvijek bila. Mi nismo. Sami smo tome krivi.

  4. #4
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    joj, joj sad ste me sjetili i sva sam se naježila.moje iskustvo prije hitnog carskog je ležanje u boksu, slušanje kuckanja ctg-a i onda najednom ništa....mislim da nema ničeg strašnijeg za doživjeti
    a doktorsko uho je već kalibrirano na taj izostanak zvuka i svi su odmah dotrčali sa svih strana

  5. #5
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    meni se otkačio kad se M pomakao, nitko nije došao, a mm je zamalo umro kad je prestalo kucat, i već je dozivao dr, a za 2min se opet našao na pravom mjestu i počeo kucati.Užas.

  6. #6
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Ja sam imala jedno zanimljivo iskustvo sa ctg-om pa isprobajte....ako već niste...Karlo je imao nešto niži broj otkucaja kao da je spavao. Nije se ni micao, ništa. Meni tlak totalka nizak...Usput ctg sam radila kod mene kući. Nisam morala nigdje ići, nego je babica donijela ctg aparat sa sobom. Znači ja ležim na svom dvosjedu i ctg spreman za mjerenje...kad kaže moja babica...ti nisi pila dovoljno vode...a fakat nisam...moja sestra mi donese čašu vode i ja popijem, kad odjedanput frekvencija kucanja srca bebe se ubrza kao da se probudila, a i ja isto...i to se sve primjeti na ctg-u....Obična čaša vode....Hoću reći prije nego vam malo protresu trbuh da se bebe kak ti probudi prilikom mjerenja ctg-a, popijte čašu vode...

  7. #7
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa
    meni se otkačio kad se M pomakao, nitko nije došao, a mm je zamalo umro kad je prestalo kucat, i već je dozivao dr, a za 2min se opet našao na pravom mjestu i počeo kucati.Užas.
    logično je da se ovo često desi i skroz je nepotrebno pretrpit taj stres. još u porodu.


    po mojem, ctg tijekom poroda ima smisla ukoliko se baš očekuje neki problem, odnosno ako se porod iz nekog razloga vodi kao rizičan. recimo, nakon davanja dripa logično je da se dijete pojačano prati ctg-om kada je jedna od mogućih posljedica dripa upravo ta da poremeti otkucaje srca djeteta.

    ukoliko porod ide svojim tijekom ctg mi nema nekog smisla. povremeno osluhnut je ok. bilo sa ctg-om ili onim aparatićem kojem ne znam ime ili 'trubicom'

    ako je žena stalno prikopčana na ctg bilo bi zgodno objasniti barem što se očekuje od tih brojki, a to je da je prirodno da se otkucaji djetetovog srca promjene u trudu.



    što se tiće pračenja trudova to mi baš i nema nekog smisla osim što doktorima daje informaciju da žena ima trud, a sad kolko je ta informacija svrsishodna nemam pojima. kada su trudovi intenzivni vidi se i bez ctg-a da žena ima trud. i žena isto jako dobro zna da ima trud. nije baš da ga možeš fulat .
    kod tih prikazanja trudova, smeta me što se očitavaju brojke koliko je trud 'jak' i čest i onda doktori na osnovu toga predviđaju kako porod napreduje. naime trudovi mogu biti svakakvi i slabi i nepravilni a učinkoviti. s druge strane mogu šibat, a da se ne događa ono što se očekuje.


    ctg- blizu termina i u teminu, ukoliko porod nije počeo, isto mi je nekako nepotreban ukoliko je sa trudnoćom sve ok i ako žena uredno osjeća bebu. poslušat bebino srčeko je ok ali što se postiže neprestanim slušanjem od 20min svaki 2-3 dan, ne znam. mislim što je sa ovim danima između?

    praćenje eventualnih kontrakcija maternice mi je isto nepotrebno. mislim, tada se često mogu očitati podaci da postoje kontrakcije i doktori tada zaključe da bi porod uskoro mogao početi.
    mislim, a što bi drugo bilo nego da će uskoro početi ako je žena oko termina? za to baš i ne treba neka očitana brojka. opet, ne treba se ništa očitavati i žena poslije ctg-a dobit trudove i taj dan rodit.


    tako da je meni logičan ctg smo u slučajevima kada sa trudnoćom nešto ne štima ili se očekuje neki problem i samo onda kada neko stvarno ide čitat te podatke i ne čita ih rutinski

  8. #8
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    Ja sam imala jedno zanimljivo iskustvo sa ctg-om pa isprobajte....ako već niste...Karlo je imao nešto niži broj otkucaja kao da je spavao. Nije se ni micao, ništa. Meni tlak totalka nizak...Usput ctg sam radila kod mene kući. Nisam morala nigdje ići, nego je babica donijela ctg aparat sa sobom. Znači ja ležim na svom dvosjedu i ctg spreman za mjerenje...kad kaže moja babica...ti nisi pila dovoljno vode...a fakat nisam...moja sestra mi donese čašu vode i ja popijem, kad odjedanput frekvencija kucanja srca bebe se ubrza kao da se probudila, a i ja isto...i to se sve primjeti na ctg-u....Obična čaša vode....Hoću reći prije nego vam malo protresu trbuh da se bebe kak ti probudi prilikom mjerenja ctg-a, popijte čašu vode...
    viš, ovo je baš interesantno

    ja se sjećam toliko uplakanih žena koje su dolazile na te rutinske ctg-ove oko termina.
    bile bi na ctg nekih 15-20 minuta. srčeka su kucala presporo ili prebrzo ili je bilo teško pronaći pravo mjesto za stavit ga....
    onda bi ih se poslalo da malo šeću nekih pol sata pa opet na ctg. normalno, najčešće su žene bile u panici tih pola sata .

    a logično bi bilo i da su se uspavale u čekaonici bez zraka od 2satnog čekanja i bile žedne i svašta

  9. #9
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    inesica, potpisujem. ja sam imala ful puno problema i morala sam biti na ctg-u i na kraju krajeva postojala je velika šansa za djetetovu traumu jer su me stavili na stres-test

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    Naravno zao mi je cuti da u stanovitoj priči neki dr. nije bio uz vas da vam kontrolira CTG. To je sada vec stvar tog liječnika a ne CTG-a.
    kada se CTg koristi kako je to u njegovoj namjeni i bilo predodredjeno onda je njegova svrha u potpunosti ispunjena. Druga je stvar a to je puno šira tema što su u našim bolničkim ustanovama ti uredjaji iz sasvim passe generacija . CTG je jako vazan ako npr. imate trudnicu koja je recimo u 32 tj. trudnoce a zabiljezi se recimo kontrakcije maternice koje bi uz jos neke parametre upucivale da s fetusom nesto nije u redu. Kako se postavlja pitanje CTG-a tako se onda mogu povlaciti sva ostala : ksitocina, klistira, epiziotomije. Sto ljudi sto ćudi i tko bi nama svima ugodio?
    Usporene srcana frekvencija nije ona koja se zabiljezi jednom a onda se beba pocme micati i dosegne se visi nivo. Kada se nesto definira fetalnom patnjom onda vise nema mjesta ni ctg-u ni drugom vec je tada rodilja na stolu za carski rez. I ne nije istina da se priroda nije mijenjala. Jer onda ne bi bilo ni toliko vise neplodnosti, kromosomskih anomalija i novotvorina.
    Vazna napomena - svaka trudnica i rodilja IMA PRAVO ODBITI BILO KOJI DIJAGNOSTIČKI POSTUPAK UZ POTPIS. Nitko ne moze rodilju prisiliti ni na što. Treba se samo objasniti što koji postupak znači i ono drugo da uz potpis osoba snosi potpunu odgovornost naravno.

  11. #11
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Koliko sam shvatio CTG uglavnom i služi za nadzor i paniku. Alternativa mu je običan stetoskop, a na izravno pitanje mi je jedan porodničar (neka ostane anoniman) rekao da im CTG ispis uglavnom služi kao dokazni materijal na sudu ako nešto krene krivo. Stetoskop ne ostavlja nikakav trag na papiru...

  12. #12
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Koliko sam shvatio CTG uglavnom i služi za nadzor i paniku. Alternativa mu je običan stetoskop, a na izravno pitanje mi je jedan porodničar (neka ostane anoniman) rekao da im CTG ispis uglavnom služi kao dokazni materijal na sudu ako nešto krene krivo. Stetoskop ne ostavlja nikakav trag na papiru...
    to ti naravno pričaš o porodu

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    mislis tuljac a ne stetoskop?

    Ja ti mislim ovako......kada smo kod toga onda ne bi trebalo raditi ni nikakvo praćenje trudnoće. Ta čemu sve to? Glupo je zapravo ovdje raspravljati izgleda.
    Netko pita neko benigno pitanje a onda krene sve u 16 sa svih strana.
    Zene opustite se dovraga i uzivajte u trudnoći i svojoj djeci!

  14. #14
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Postoji jedno jako zanimljivo istrazivanje, koje se vec na forumu spominjalo, ja ne stignem traziti.
    Pokazalo je da ce jedan te isti doktor jedan te isti ispis s CTG-a nakon samo pol sata razmaka tumaciti potpuno drugacije nego prvi put, u velikom broju slucajeva. A dva razlicita doktora, da i ne govorimo.

  15. #15
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj ivy prvotno napisa
    to ti naravno pričaš o porodu
    Da. Ona bučna šklopocija čiji zvuk odjekuje hodnicima tek ničemu ne služi. stellita lijepo kaže da su takvi svoje dali. Moderniji uređaji tog tipa imaju nekakve opake filtre kojima se uklanjaju pozadinski šumovi, a pretpostavljam da su i razine ultrazvuka isto nešto humanije. Fora je da fetusi čuju ultrazvučnu sondu. (nelinearni efekti izazivaju demodulaciju amplitude ultrazvučnog signala u čujno područje)

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    hvala davore.
    eh kada bi majke znale kako funkcionira jedno fino rodilište.....imah prilike 2x t iskusiti i bilo je toliko humano i medicinski etično da i nakon odlaska na njihove babinjače je to bio melem za dušu.


    kako bi rekli: nije sve u tehnici nesto je i u pristupu.
    i da...tamo nema tam tam tam udaraca kao na koncertu AC /DC-a!

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    Marta kako bi pametni ljudi rekli: nije stvar u aparatu nego onome tko ga čita. Samo Bog zna kakvi idioti završavaju taj fax. Čast iznimkamačiji score ti idioti pokvare i zgade nekim zenama sam čin dočekivanja njihovog čuda.


    neka nama naše zdrave djece!

  18. #18
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ukratko o tome kako fetusi čuju UZ sondu: http://www.unisci.com/stories/20014/1210011.htm
    Kome treba više detalja naći će u tom članku sve potrebne ključne riječi za tražilicu. CTG sonda, iako Doppler, isto koristi impulsni UZ i malci to čuju.

  19. #19
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    Citiraj stellita prvotno napisa
    Zene opustite se dovraga i uzivajte u trudnoći i svojoj djeci!
    pa stvar je u tome da se treba opustit i uživat, al teško to ide kada se praćenje trudnoće, najčešće, svede na prikupljanje hrpe brojeva koji se očitavaju svakako i po mojem, najgore, ne stavljaju se u kontekst svake pojedine žene nego se svede na neki prosjek i onda se često diže frka panika i daju upute koje najmanje pridonose opuštanju.

    stvarno treba uživat. i u trudnoći i u porodu i u djeci

  20. #20
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Ukratko o tome kako fetusi čuju UZ sondu: http://www.unisci.com/stories/20014/1210011.htm
    Kome treba više detalja naći će u tom članku sve potrebne ključne riječi za tražilicu. CTG sonda, iako Doppler, isto koristi impulsni UZ i malci to čuju.
    Ja sam ubedjena da je Novi cuo nesto prilikom uzv pregleda, tj. da je reagovao na to. Izi nije nesto posebno, ali me to nije ubedilo u suprotno, jer je s Novijem bilo skroz ocito.

    Ja mislim da sam ja imala jedan od vecih bisera sa ctg-om u porodilistu.
    Sonde mi je namestala neka starija zena koja valjda polaze neku razliku predmeta ili tako nesto, i zabrinuto mi je saopstila kako su bebini otkucaji oko 90 (teska patologija) ili ih ne moze naci, pa se cuju samo moji.
    Ja sam pokusala da joj pomognem da namestimo sondu, ali nista nismo dobijali osim tih 90.
    Uspanicila se i pozvala "profesorku" koja je jednostavno zamenila "kalote", jer je ova meni za otkucaje stavila kalotu za merenje trudova...

    Btw, preko ctg-a mogu da procene vitalnost fetusa u trudu, po tome je detaljniji za pracenje stanja bebe u porodjaju od recimo fetoskopa.
    Koristi se i za tzv. oxi test, kad proveravaju da li beba moze uopste da izdrzi prirodan porodjaj ili mora na carski (kod zatoja u rastu npr.).

  21. #21
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Davore, procitala sam text, tacno sam to sam mislila da se desava, samo onako cisto laicki - majckinski - intuitivno.
    Mislim, znam i ja ponesto o tome, samo nikad ne bih ovako objasnila, ali sustina je ista.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Totalno su mi zanimljivi vaši odgovori, iako sam već dosta toga znala od ranije.
    Meni nije jasna situacija koja se često čuje/čita:
    Žena ne oseća ništa, ctg pokazuje trudove koji idu i do 80 (neznamčega ali mislim da su u pitanju mm živinog stuba)
    Druga žena je u rađaoni sa trudovima koji je žestoko šibaju, a ctg prikazuje trudove od kojih 60-70.
    :?
    Pre koji dan kad sam ja bila na ctg-u, osetim napetost dole, kao trud, sve se stislo, a na ctg-u vrh na 15 (ok, možda je to bila BH, pa je ctg nije registrovao-mada mi ni to nije baš najjasnije) ali ovo gore...

  23. #23
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Citiraj vanesax prvotno napisa
    Meni nije jasna situacija koja se često čuje/čita:
    Žena ne oseća ništa, ctg pokazuje trudove koji idu i do 80 (neznamčega ali mislim da su u pitanju mm živinog stuba)
    Druga žena je u rađaoni sa trudovima koji je žestoko šibaju, a ctg prikazuje trudove od kojih 60-70.
    :?
    Pre koji dan kad sam ja bila na ctg-u, osetim napetost dole, kao trud, sve se stislo, a na ctg-u vrh na 15 (ok, možda je to bila BH, pa je ctg nije registrovao-mada mi ni to nije baš najjasnije) ali ovo gore...
    Nije ti ti nista cudno. Neke zene bukvalno bezbolno radjaju, ali naravno da imaju trudove, samo ih ne osete, ne bole ih.
    Neke druge imaju bolne kontrakcije, koje i nisu pravi trudovi.
    Ctg ne laze u tom smislu da pogresno pokaze koje su kontrakcije dobre ili lose, on izmeri oni sto meri, ali svaka zena, njen hormonalni status, gradja, reakcija na buru zvanu porodjaj.. itd. je razlicita, tako da su razne subjektivne price moguce.

  24. #24
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Mene je CTG na porodu opuštao, jer sam cijelo vrijeme znala da je sve uredu.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa
    Mene je CTG na porodu opuštao, jer sam cijelo vrijeme znala da je sve uredu.

  26. #26
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj vanesax prvotno napisa
    Citiraj Pepita prvotno napisa
    Mene je CTG na porodu opuštao, jer sam cijelo vrijeme znala da je sve uredu.
    uf, a šta da se otkačio, ko meni, nebi se ja u njega pouzdala previše :/

  27. #27
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa
    Citiraj vanesax prvotno napisa
    Citiraj Pepita prvotno napisa
    Mene je CTG na porodu opuštao, jer sam cijelo vrijeme znala da je sve uredu.
    uf, a šta da se otkačio, ko meni, nebi se ja u njega pouzdala previše :/
    Nije se otkačio nego se moja cura pomakla i odjednom sam vidjela tri razne crte i nisam čula njeno srce kako kuca. Naravno znala sam da postoji mogućnosti i da se pomakne.
    Da se otkačio onda bi znala da se otkačio i da zato ne čujem

    Ne znam, prvi put sam rađala, sve mi je bilo novo, oči su mi bile širom otvorene i u svemu tome značilo mi je čuti njeno srce i znati da se ne pati, da je dobro.

  28. #28
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    CTG u porodu kao opuštajuće sredstvo

    bez obzira što sam napisala prije u potpunosti kužim da je to moguće. zapravo je i mene u nekim trenucima opuštao u prvom porodu.

    razlog kod mene je bio taj jel je ctg u tom prvom porodu bilo nešto što je bila konstanta i ipak nekako vezana za mene i ono što se kod mene događa.

    naime, rađala sam u boxu ležeći na skroz ravnom krevetu sa zafrkanim ogrtačem ispod glave jel nisu imali jastuka. bila su upaljena sva moguća svjetla koja su u tom malom prostoru postojala. ljudi su se prešetavali ispred boxa simo - tamo. zastora taj put nije bilo. imala sam zaštopan nos i suha usta (bez obzira na mokru gazu). bilo mi je neudobno za poludit. leđa su me rasturala i bez trudova od tih položaja i sve me to ometalo. ctg je kako - tako bio povezan sa mnom i dosta glasan da me koncentriranje na njega na neki način vraćalo u moj porod. tako da su me ritmovi koje je on proizvodio na neki način opuštali :/


    na svu sreću, u drugom porodu sam otkrila druge stvari koje opuštaju, odnosno koje me drže u tijeku poroda.
    zapravo se radi o što manje bilo kakvih podražaja sa strane. zvučnih, vizualnih, dodirnih

  29. #29

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Citiraj Inesica prvotno napisa
    CTG u porodu kao opuštajuće sredstvo

    bez obzira što sam napisala prije u potpunosti kužim da je to moguće. zapravo je i mene u nekim trenucima opuštao u prvom porodu.

    razlog kod mene je bio taj jel je ctg u tom prvom porodu bilo nešto što je bila konstanta i ipak nekako vezana za mene i ono što se kod mene događa.

    naime, rađala sam u boxu ležeći na skroz ravnom krevetu sa zafrkanim ogrtačem ispod glave jel nisu imali jastuka. bila su upaljena sva moguća svjetla koja su u tom malom prostoru postojala. ljudi su se prešetavali ispred boxa simo - tamo. zastora taj put nije bilo. imala sam zaštopan nos i suha usta (bez obzira na mokru gazu). bilo mi je neudobno za poludit. leđa su me rasturala i bez trudova od tih položaja i sve me to ometalo. ctg je kako - tako bio povezan sa mnom i dosta glasan da me koncentriranje na njega na neki način vraćalo u moj porod. tako da su me ritmovi koje je on proizvodio na neki način opuštali :/


    na svu sreću, u drugom porodu sam otkrila druge stvari koje opuštaju, odnosno koje me drže u tijeku poroda.
    zapravo se radi o što manje bilo kakvih podražaja sa strane. zvučnih, vizualnih, dodirnih
    OT tebi je danas termin?
    Kako si? Imaš li kakvih naznaka?

  30. #30
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja sam znala da je k. dobro jer se ritala izmedu trudova kao luda

    pretpostavljam da ctg ipak necemu sluzi , isto kao i drip i epiziotomija--ponekad, ali ne svakoj zeni, na svakom porodu.

    Citiraj stellita prvotno napisa
    I ne nije istina da se priroda nije mijenjala. Jer onda ne bi bilo ni toliko vise neplodnosti, kromosomskih anomalija i novotvorina.
    eksperimenti farmaceutske industrije na zivotinjama i ljudima, jednokratne pelene.. nije se priroda promijenila nego se ljudi malo previse igraju onime sto nije za igru.

  31. #31
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    pretpostavljam da ctg ipak necemu sluzi
    Pa da, slobodno ga prepoznaj ovdje: http://www.youtube.com/watch?v=arCITMfxvEc
    Ako ti nije uspjelo od prve, to ti je "machine that goes ping"

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •