Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: "Najsretnija beba u kvartu"

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno "Najsretnija beba u kvartu"

    Naišla sam na ovaj post i zaključila da Harvey Karp zaslužuje svoj topik

    Citiraj BlackOlive prvotno napisa
    Preporučam knjigu dr.Harvey-a Karp-a "Najsretnija beba u kvartu". On tamo opisuje metode za smirivanje djeteta koje ima grčeve i nama je neopisivo puno pomogla. Tehnike su: Čvrsto motanje djetea u maramu (indijanke su tako motale djecu, ko male štruce, ruke uz tijelo i samo glavica viri; možda se čini nehumano, ali jako smiri dijete, to je baš ono što mu treba u prav 3 mjeseca života), white noise - puštati mu radio između stanica, ili zvukovi kućanskih aparata, usisavač, fen, mixer i sl.. Nama je najviše pomagao radio i el.četkica za zube), Ljuljuškanje djece na koljenima, tak da mu se glavica nježno njiše, cuclanje dude ili prsta i glasno šuškanje u uho "ŠŠŠŠŠŠŠ". To su sve stvari vrlo slične onima koje je dijete doživljavalo 9 mjeseci u maminom trbuhu i sad kad to doživi/čuje - opusti se, smiri se i dulje spava i grčevi prestaju..
    Nas je ta knjiga spasila.
    Sad koristimo fore iz knige "najsretnije dijete u kvartu" i i to djeluje!
    Upravo dovršavam knjigu i pomalo isprobavam metodu, no imam problem s povijanjem. Lucija se buni sve u šesnaest a ja nikad nisam sigurna koliko čvrsto zbilja zategnuti?
    :?

    Je li još tko pročitao knjigu? Kakva su vaša iskustva?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    1,400

    Početno Re: "Najsretnija beba u kvartu"

    Citiraj Mrvna prvotno napisa
    Upravo dovršavam knjigu i pomalo isprobavam metodu, no imam problem s povijanjem. Lucija se buni sve u šesnaest a ja nikad nisam sigurna koliko čvrsto zbilja zategnuti?
    Pliz, nemoj :/
    U knjizi se spominje da dijete treba zamotati u elastičnu tkaninu i, ako se ne varam, s jednom rukicom vani. Čvrsto zamotavati dijete kao štrucu mi je stvarno koma - naravno da će se smiriti nakon izvjesnog vremena, što mu/joj drugo preostaje u tom stegnutom položaju s rukicama uz tijelo?
    Mi smo koristili neke elemente iz te knjige; povremeno sam umatala AA jer je imao problem da bi se probudio iz sna zbog iznenadnih trzaja tijela, ali bih ga uvijek odmatala čim bi se probudio.

  3. #3
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Tko god cita ovu knjigu, savjeti o grcevima su stvarno dobri. I sama sam primjenjivala njegove savjete na svom djetetu.

    ALI, savjeti o dojenju su KOMA, KOMA, KOMA Imajte to na umu pls

  4. #4
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Jesu, ali ajde barem priznaje da se bebe najbolje smiruju sisanjem.

    Neke bebe ne vole povijanje, ali kod mene je palilo čvrsto vezanje u marami s rukicama unutra i onda žustro hodanje ili skakutanje na lopti.

  5. #5
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    moja nije nikada voljela da je se sputava pa je nisam umatala u ništa (osim jednog pokušaja u marami koji je završio tako da se znoj cjedio s nas pa smo odustale od toga za po doma )


    inače, knjiga mi je ok. pogotovo što se tiče baš prvih par mjeseci...

  6. #6
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Knjiga je stvarno super za osvjescivanje toga koliko je djetetu bitno to stalno nosenje i sisanje. Koliko mu je to nuzno, a nasa kultura to cesto ne priznaje

  7. #7
    tropical avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    934

    Početno

    ja sam tu knjigu dobila na poklon kad je lovro bio malen, možda mjesec dana jer ga ionako prije nitko nije ni vidio.
    pročitala sam ju cijelu i nisam ju doslovno shvaćala jer je lovru smirivalo puno toga i bez čvrstog povijanja ali se volio ušuškati u dekicu laganu, to je istina. i isto nisam savjete o dojenju niti doživljavala a sisanje sam definitivno ionako shvatila da ga smiruje. kako god, čini mi se ok knjiga za početak kad roditelji ne znaju kako pomoći svom djetetu.

  8. #8
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Kopiram i svoj staaari post s jedne druge teme koji se tice ove knjige:

    Citiraj anchie76 prvotno napisa

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    To je super razlog: fali im maternica!

    Upravo tako!!! Nema tih kapi koje ce im olaksati prelazak na ovaj svijet, ako njima fali maternica.....

    Moje osobno misljenje: ako dijete place bilo kada, mozda mu smeta nesto iz mamine prehrane tipa kravlje mlijeko, ALI ako je to u odredjeno vrijeme dana (najcesce navecer) i traje odredjeni period, onda su to kolike.... Dakle govorimo o dvije razlicite stvari..

    Nazalost, ni jedan doktor ti nece reci recept za lijek protiv kolika, svi nude kapi ili odmahuju rukom - "proci ce" - a tebi dani traju k'o vjecnost , osim pedijatra M.D. Karp koji je napisao knjigu "The happiest baby on the block". On je super dobro objasnio zasto druge teorije nastanka kolika "ne piju vodu", i zasto je jedino logicno to da djetetu jos nije zrel zivcani sistem i nije se u stanju nositi sa svim podrazajima iz okoline (znaci prerano rodjene bebe imaju jaaaako velike sanse da imaju kolike) - a rijesenje je oponasanje situacije u maternici da bi se olaksao prelazak na ovaj svijet... S tim da je apsolutna tocka na "i" sisanje, koje je prirodni smirujuci refleks - za koji na zalost mnogi ne znaju...

    Ma mislim, knjiga mi je bas bila prekrasna (na nekim dijelovima se ponavlja, i tako, ali u totalu, svima kojima sam posudila su se ugodno iznenadili)... i sto je najbolje, promijeni ti nacin razmisljanja i natjera da se malo zamislis... recimo jedna stvar koju je on spomenuo je da u nekim (za nas) "primitivnim" zemljama tipa Afrike ili Balija, gdje su zene u 24h kontaktu s bebom, s njom spavaju, nose je konstantno, doje 100x na dan - tamo KOLIKE NE POSTOJE... zar to nije fascinantno? Oni za to neznaju!! A u zapadnom svijetu, gdje dijete treba od rodjenja biti u drugoj sobi, ne nositi ga da se ne navikne na ruke, obavezno dojiti max svaka 3 sata da se valjda ne bi navikao - gle cuda, dijete ima kolike... Da se razumijemo, neka djeca ne bi imala kolike ni u ovim uvjetima, a neka bi i da sve napravimo - svi smo razliciti..... Ali natjera to covjeka da se malo zamisli...

    Sto je najbolje, on u ovoj knjizi daje rijesenje za dijete koje vristi... Znaci, da se ne mora cekati da dijete prodje "tu fazu", nego sto se moze konkretno napraviti... Opisuje tocno korak po korak sto raditi, a zadnji korak na listi je sisanje... Eto za nas je bilo dovoljno samo sisanje da bi sve bilo OK, ali za drugu djecu je mozda potrebno tih par koraka prije sisanja da bi se primirila...

    Kome god sam do sada posudila ovu knjigu - dijete mu nije imalo kolike Sto da kazem nego ni moje nije imalo kolike (ali JE kod nas bilo dana da je bio prikopcan na siku od 16 do 22h!, mozda da mu nisam dala da toliko dugo bude pristekan, vrlo vjerojatno bi vristao i vro vjerojatno bih danas rekla da je imao kolike.. ovako se samo sjecam da je bilo predvecerja da se on nije htio skinuti sa sike.. )

    Toplo preporucam trudnicama kao materijal za citanje

  9. #9
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj tropical prvotno napisa
    ja sam tu knjigu dobila na poklon kad je lovro bio malen, možda mjesec dana jer ga ionako prije nitko nije ni vidio.
    pročitala sam ju cijelu i nisam ju doslovno shvaćala jer je lovru smirivalo puno toga i bez čvrstog povijanja ali se volio ušuškati u dekicu laganu, to je istina. i isto nisam savjete o dojenju niti doživljavala a sisanje sam definitivno ionako shvatila da ga smiruje. kako god, čini mi se ok knjiga za početak kad roditelji ne znaju kako pomoći svom djetetu.
    Moj isto nije imao potrebe za umatanjem... Nama je UVIJEK palio i samo 5. korak - sisanje Nije bilo potrebe za koracima prije tog, no nekoj djeci je to potrebno da se uopce smire i da skuze da je sisa pred njima.

    Bila sam svjesna da je klincima nuzno nosenje i sisanje, al do te knjige mi nije bilo jasno KOLIKO je to njima nuzno u toj dobi. Knjiga mi je to osvjestila.

    Knjiga je idealna za one roditelje koji misle kako ce nauciti bebu da spava kad se rodi, hraniti na sat itd. Nemos ostat ravnodusan nakon citanja

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno Re: "Najsretnija beba u kvartu"

    Citiraj mommy_plesačica prvotno napisa
    Citiraj Mrvna prvotno napisa
    Upravo dovršavam knjigu i pomalo isprobavam metodu, no imam problem s povijanjem. Lucija se buni sve u šesnaest a ja nikad nisam sigurna koliko čvrsto zbilja zategnuti?
    Pliz, nemoj :/
    U knjizi se spominje da dijete treba zamotati u elastičnu tkaninu i, ako se ne varam, s jednom rukicom vani. Čvrsto zamotavati dijete kao štrucu mi je stvarno koma - naravno da će se smiriti nakon izvjesnog vremena, što mu/joj drugo preostaje u tom stegnutom položaju s rukicama uz tijelo?
    Mi smo koristili neke elemente iz te knjige; povremeno sam umatala AA jer je imao problem da bi se probudio iz sna zbog iznenadnih trzaja tijela, ali bih ga uvijek odmatala čim bi se probudio.
    Zašto je naglasak na elastičnoj? Kao, dobra ili loša stvar? Ja ju umotam u rastezljivu tkaninu tako da nije "zabetonirana", može se mrduljiti, pomaknuti ručice... To prakticiram samo po noći (a i to ne svaku noć) jer je zbilja nemirna u snu.
    Kako održavate bijeli šum cijelu noć (ili bar duže vrijeme)?? Ne mogu joj uvaliti radio pokraj uha, ako ga nafrljim da ga čuje - čujemo ga i mi, ako ga snimim na diktafon - tko će nakupovati baterije....

  11. #11

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    135

    Početno

    mi nismo imali grčeve ali sam pročitala knjigu!meni se čini totalno logična i svima bi ju preporučila!

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Nemamo ni mi grčeve u onom uobičajenom smislu riječi (iako danas za svako prduckanje zaključe da su kolike) ali nam pomaže predvečer kad nakon cijelog dana punog događanja i dojmova dijete zna biti malko razdražljivo.
    Meni je knjiga zbilja ok. Kad sam bila trudna, prelistala sam ju i zaključila kako mi ta ne treba, duboko uvjerena kako moje dijete neće plakati osim kad je gladna a i to će biti nježno meketanje
    Onda se zver jedan dan razurlala a mi od susjede dobili knjigu i na tome sam joj duboko zahvalna. Ja se više ne bih sjetila ni naslova ni autora a zbilja pomaže da bolje razumiješ dijete.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    1,400

    Početno Re: "Najsretnija beba u kvartu"

    Citiraj Mrvna prvotno napisa
    Zašto je naglasak na elastičnoj? Kao, dobra ili loša stvar?
    Referirala sam se na rečenice iz prvog posta:
    Čvrsto motanje djeteta u maramu (indijanke su tako motale djecu, ko male štruce, ruke uz tijelo i samo glavica viri; možda se čini nehumano, ali jako smiri dijete, to je baš ono što mu treba u prva 3 mjeseca života
    Ako se već ide na umatanje, dijete se stavlja u elastični povoj da se može barem malo kretati, kao i u maternici. Iako je cijela teorija u knjizi vrlo logično izložena, ovaj dio mi nikako nije sjeo do kraja.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno Re: "Najsretnija beba u kvartu"

    Citiraj mommy_plesačica prvotno napisa
    Citiraj Mrvna prvotno napisa
    Zašto je naglasak na elastičnoj? Kao, dobra ili loša stvar?
    Referirala sam se na rečenice iz prvog posta:
    Čvrsto motanje djeteta u maramu (indijanke su tako motale djecu, ko male štruce, ruke uz tijelo i samo glavica viri; možda se čini nehumano, ali jako smiri dijete, to je baš ono što mu treba u prva 3 mjeseca života
    Ako se već ide na umatanje, dijete se stavlja u elastični povoj da se može barem malo kretati, kao i u maternici.
    Apsoštrumfno. Ja sam kupila mako, on je fino rastezljiv. Ovaj dio sa "čvrstim" umatanjem se vjerojatno odnosi na to da treba biti dovoljno čvrst da se dijete pri prvom pokretu ne razmota. Iako, on na nekoliko mjesta naglašava da se ne može prejako stegnuti - taj dio me muči. Ne mogu baš leći na nju da bih ju umotala. Ruke joj nikad nisu ravno priljubljene uz tijelo, taj dio nam zakaže još dok se pokušavamo uštrucat, ali to je valjda ok (njoj je, a to je bitno).

  15. #15
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Meni osobno je knjiga presavršena i znam par ljudi koje je doslovno spasila.
    Slažem se s anchie76 da su savjeti za dojenje loši

    Nije svako dijete isto i to dr. Karp u svojoj knjizi kaže. I ne odnosi se sve ono na svako dijete. Kad se knjiga temeljito pročita onda se može skužiti da su ono sve metode koje roditelji mogu kombinirati. Znači nekom djetetu će biti dosta sisanje, a nekima će trebati sve.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    199

    Početno

    Što se tiče čvrstog omatanja u pelenu, vjerujem da nijedna od nas ne zamota dijete tako čvrsto ka o sestre u klaićevoj-e to je koma, tad fakat ne može mrdnut, zato se nemojte zabrinjavati da su prečvrsto stisnuti.


    Inače, umatanje novorođenčeta i dojenčeta u razne "omotaljke" smiruje dijete iz razloga što ga podsjeća na plodove ovoje, iz istog razloga se preporuča omotati ga u tetra pelenu prilikom kupanja, onako lagano, pa ju razrita u kadici.
    Sad koliko su plodovi ovoji elastični ne bih znala , ali mislim da im je u maternici prilično čvrsto, pogotovo pod zadnje

  17. #17
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Zar je bitno koliko se čvrsto povija dijete, ako djetetu zaista to paše :?

    Mislim da im je u maternici poprilično tijesno :/

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Evo što o povijanju kaže Penelope Leach:

    "Kada dijete umotate, omogućujete mu da osjeti umirujući dodir toplog, mekog i nježnog sloja tkanine koja ga lagano steže i sprječava da ga trzanje mišića ometa.
    .....
    Trebate ga sasvim umotati, tako da mu udovi budu u najudobnijem položaju i da ne osjeća pokrete svoga tijela unutar šala, nego da se može micati samo kao cjelovit zamotuljak.
    ....
    Kad novorođenče leži u prirodnom položaju, ruke i noge su mu savijene. Ne pokušavajte ih ispraviti prije umatanja."

    Mislim da ću poslušati Penelope što se tiče ovog dijela - to nam je i bio najmučniji trenutak u umatanju.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa
    Meni osobno je knjiga presavršena i znam par ljudi koje je doslovno spasila.


    Nije svako dijete isto i to dr. Karp u svojoj knjizi kaže. I ne odnosi se sve ono na svako dijete. Kad se knjiga temeljito pročita onda se može skužiti da su ono sve metode koje roditelji mogu kombinirati. Znači nekom djetetu će biti dosta sisanje, a nekima će trebati sve.
    Istina!
    Meni je trebalo oko mjesec dana da sama skužim što moju malu umiruje - a imala je JAKE GRČEVE i plakala skoro cijeli dan.. Tek onda sam čula za ovu knjigu i za još par dodatnih trikova kao npr. za povijanje i "bijeli šum"! Sve ostalo sam sama skužila i prije nego što sam pročitala knjigu. Moju bebicu najbolje smiri 1. povijanje,
    pa 2. "energično drmusanje" kako to naziva dr.Karp,
    uz 3. ispuštanje šuma ššššššššššššš.
    A kad ju smirim (za 2-3min) stavim ju na sebe u SLING maramu i mala spava ko anđelak u maternici!
    Ponekad ova metoda pali već nakon par sekundi!

    Knjiga je SUPER SUPER i preporučam ju svim roditeljima s jaaako plačljivim, nervoznim i osjetljivim bebicama!

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3

    Početno

    Citiraj Mrvna prvotno napisa
    Evo što o povijanju kaže Penelope Leach:
    Kad novorođenče leži u prirodnom položaju, ruke i noge su mu savijene. Ne pokušavajte ih ispraviti prije umatanja."

    Mislim da ću poslušati Penelope što se tiče ovog dijela - to nam je i bio najmučniji trenutak u umatanju.
    Ne bih ovo preporučila, jer se jako nemirne bebe preko noći vrlo brzo iskoprcaju i odmotaju iz povoja ako su im rukice savijene, a to može biti opasno za dijete jer se može ugušiti ako počne "sisati" tkaninu zbog npr.gladi!
    Moja se tako par puta preko dana odmotala, pa sam ju počela jače povijati i učvršćivati taj povoj kako god sam znala!

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Ja imam ovaj film i u njemu se tačno vidi kakav je postupak za sve metode.
    Srećom, nama veći deo svega toga nije trebao.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Citiraj Ifkica-Zg prvotno napisa
    Citiraj Mrvna prvotno napisa
    Evo što o povijanju kaže Penelope Leach:
    Kad novorođenče leži u prirodnom položaju, ruke i noge su mu savijene. Ne pokušavajte ih ispraviti prije umatanja."

    Mislim da ću poslušati Penelope što se tiče ovog dijela - to nam je i bio najmučniji trenutak u umatanju.
    Ne bih ovo preporučila, jer se jako nemirne bebe preko noći vrlo brzo iskoprcaju i odmotaju iz povoja ako su im rukice savijene, a to može biti opasno za dijete jer se može ugušiti ako počne "sisati" tkaninu zbog npr.gladi!
    Moja se tako par puta preko dana odmotala, pa sam ju počela jače povijati i učvršćivati taj povoj kako god sam znala!
    Jako nemirne bebe će se iskoprcati sve da ih zavežeš ko Houdinija.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3

    Početno

    Citiraj Mrvna prvotno napisa
    Citiraj Ifkica-Zg prvotno napisa
    Citiraj Mrvna prvotno napisa
    Evo što o povijanju kaže Penelope Leach:
    Kad novorođenče leži u prirodnom položaju, ruke i noge su mu savijene. Ne pokušavajte ih ispraviti prije umatanja."

    Mislim da ću poslušati Penelope što se tiče ovog dijela - to nam je i bio najmučniji trenutak u umatanju.
    Ne bih ovo preporučila, jer se jako nemirne bebe preko noći vrlo brzo iskoprcaju i odmotaju iz povoja ako su im rukice savijene, a to može biti opasno za dijete jer se može ugušiti ako počne "sisati" tkaninu zbog npr.gladi!
    Moja se tako par puta preko dana odmotala, pa sam ju počela jače povijati i učvršćivati taj povoj kako god sam znala!
    Jako nemirne bebe će se iskoprcati sve da ih zavežeš ko Houdinija.
    Moja je mala bila jaaako nemirna i trebalo mi je nekoliko pokušaja i isprobavanja da ju povijem dovoljno čvrsto da se ne "odmota" ali ipak ne prečvrsto da ju povoj imalo smeta. Nedavno sam to jako dobro savladala i evo već 2 noći za redom spava od 21:30 negdje, pa sve do 8 ujutro! (Naravno uz 1 noćni obrok). Hvala Bogu! I puno mi je mirnija tako, nadam se da će tako i ostati..

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •