Pokazuje rezultate 1 do 9 od 9

Tema: Otvaranje obrta pod rodiljnim dopustom

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    41

    Početno Otvaranje obrta pod rodiljnim dopustom

    Budući sam u velikom financijskom škripcu i morat ću na posao ako ne pronađem neko rješenje iz ove situacije, odlučila sam registrirati obrt koji bi od mene tražio dnevno 2-3 sata angažiranja, a ostatak bih provodila s bebom. Zanima me kosi li se s kojim zakonom otvaranje obrta uz posao (kad si na porodiljnom). Kad radiš, znam da se ne kosi.
    U HOK-u kažu da im se čini da se kosi, u HZZO-u da im se čini da se ne kosi ako se ne radi o promjeni radnog mjesta. Sad ga ti znaj! Pomagajte drugovi...

  2. #2
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    da li se kosi? u slučaju otvaranja obrta radi samozapošljavanja, mislim da da (uzmi ovo s rezervom, kao i pravnici iz hok-a i meni se samo čini )
    iako je s druge strane istina da u slučaju da si imala otprije otvoren obrt - ne bi ga morala (ali bi ga mogla) staviti u stanje privremene obustave poslovanja (mirovanje)

    s obzirom na tu činjenicu da se i ranije otvoreni obrti (a koji nemaju drugih zaposlenika) najčešće za vrijeme korištenja roditeljskog dopusta stavljaju u mirovanje, jer jednostavno mali obrtnici ne mogu zaraditi dovoljno da za to vrijeme plaćaju sva davanja, otvaranje obrta u vrijeme korištenja rodiljnog dopusta mi baš i nema puno logike...

    pogotovo uz obrazloženje o mogućnosti angažmana 2-3 sata dnevno.

    jesi razmislila o tome da ti onda u ta 2-3 sata dnevno moraš zaraditi dovoljno i za sebe i za knjigovođu i za državu... (obveza doprinosa za mirovinsko i zdravstveno kod obrta uvijek postoji, čak i u slučaju kad si uz obrt zaposlena kod drugog poslodavca ili ako si u mirovini... - osim u slučaju mirovanja obrta radi korištenja rodiljnog ili roditeljskog, odnosno posvojiteljskog dopusta; te radi njege djeteta s poteškoćama u razvoju)

    istina, kod obrta koji posluju u skladu s propisima o porezu na dohodak, a obrtnik je ujedno u radnom odnosu kod drugog poslodavca ili u mirovini, on doprinose ne mora plaćati prema važećim osnovicama, nego prema razlici prihoda i rashoda... (sad tu ide duga priča koju ćemo preskočiti )
    je na kraju manji iznos, ali opet to sve skupa netko mora izračunati... netko mora tražiti... netko mora obaviti hrpu papirologije...

    jesi razmišljala o povratku na posao na 4 sata dnevno? jer i obrt je posao, a angažman u slučaju povratka na poznato radno mjesto je slilčan (ako ne i manji) - ovo govorim iz osobnog iskustva, kao netko tko je cijeli život u statusu obrtnika i/ili samostalnog poduzetnika. nema tu baš angažmana 2 sata dnevno, pogotovo kad krećeš :/

    osim, naravno, ukoliko imaš u vidu neki super-truper-posao koji će ti donijeti toliku zaradu uz dvosatni angažman da ćeš sve gore navedene "tehnikalije" i papirologiju prepustiti nekome drugome, uz adekvatnu naknadu naravno

    p.s. nije da te odgovaram, samo upozoravam da u priči s obrtom postoji i hrpa troškova, a ne samo zarada... a obrtnici odgovaraju cjelokupnom svojom imovinom... a država za poreze i doprinose samo tako sjeda ovrhom...

    p.p.s. sorry na off-topic opširnom odgovoru. tema prerasta "rodine savjete", ali morala sam iznijeti mišljenje. vidjela sam, na žalost, previše ljudi koji su se "zaletjeli" u obrt i posljedice snosili duugooo...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    41

    Početno

    Hvala na opširnom odgvoru, ali ja govorim o obrtu koji se tiče on-line prodaje i direktne prodaje na terenu i ja ne bih bila zaposlena u tom obrtu.

  4. #4
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    koja je razlika kaj ne bi bila tam zaposlena?
    bez obzira kaj nisi zaposlena, prema zakonu o obrtu obveznik si doprinosa

    Može li se obavljati obrt uz radni odnos, i kako se ostvaruju prava i obveze iz radnog i socijalnog prava?
    Sukladno članku 3. stavak 2. Zakona o obrtu (NN 49/03 i 68/07) nema nikakve pravne zapreke da zaposlena osoba otvori obrt. Dakle, obrt može obavljati i osoba u radnom odnosu, pod uvjetom da zadovoljava odgovarajuću stručnu spremu za poslove za koje se ista traži prema Pravilniku o vezanim i povlaštenim obrtima i načinu izdavanja povlastica (NN 87/01 i 47/05), odnosno da zaposli radnika koji ima odgovarajuću stručnu spremu.

    Člankom 4. stavak 2. Zakona o obrtu (NN 49/03 i 68/07) propisano je da se radom u obrtu ostvaruju prava u svezi s radnim odnosom, pa tako među njima i pravo na mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Obrtnik koji uz radni odnos ima otvoren obrt obveznik je doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje i kao obrtnik i kao radnik (Zakon o doprinosima za obvezna osiguranja NN 147/02 i 177/04). To znači da je dužan plaćati doprinose za obvezna osiguranja, koja obuhvaćaju mirovinsko i zdravstveno osiguranje,sukladno odredbama Naredbe o iznosima osnovica za obračun doprinosa za obvezna osiguranja za 2007. godinu (NN 126/06) te Pravilnika o doprinosima za obvezna osiguranja (NN 158/02).
    ako ne govoriš o zapošljavanju u smislu troškova obrta, nego u smislu vlastitog aktivnog rada... to je drugo stvar i pitanje osobne procjene

  5. #5

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    41

    Početno

    Znam da sam obveznik, ali samo na razliku prihoda i rashoda i to nakon podnošenja porezne prijave PU do 28.02. naredne godine.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    41

    Početno

    P.S. Knjigovođa sam Samo ne mogu pronaći pravno tumačenje - kosi li se sa Zakonom ili se ne kosi otvaranje obrta usred porodiljnog. To je sve što me muči vezano uz ovaj post

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    20

    Početno

    mislim da ti se ne kosi. ti imas osiguranje po drugoj osnovi, a u obrtu ne bi radila vec bi imala zaposlenog radnika. dohodak od samostalne djelatnosti ne bi ostvarivala svojim radom

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Ja sam to pokušala . ali prije 6 godina , i nisu mi dozvolili da ostanem
    na porodiljnom i otvorim obrt istovremeno. Mogla sam birati , bez
    obzira što sam imala u planu zaposliti nekog drugog.
    Možda se nešto u međuvremenu promijenilo , ne znam.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2016
    Postovi
    3

    Početno

    Vidim da tema duuugo miruje ali mogu pokusati
    Da li se moze otvoriti obrt za vrijeme mirovanja radnog odnosa do 3. godime djeteta?

    Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •