Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 62

Tema: produženi dopust za njegu djeteta i boravak u vrtiću

  1. #1
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno produženi dopust za njegu djeteta i boravak u vrtiću

    ..ili jaslicama

    Otvaram ovaj topic jer na starom "produženom" topicu izmijenilo se dosta informacija u ovom smjeru..koje se na žalost izgube, jer je topic predugačak.

    Dakle, osnova za korištenje ovog prava je Pravilnik o uvjetima i postupku stjecanja prava zaposlenog roditelja ili samozaposlenog roditelja djeteta s težim smetnjama u razvoju na dopust ili na rad u skraćenom radnom vremenu radi njege djeteta.
    (Klikni na crveno), važeći od 19.2.2009.

    O navedenom pravu govori sljedeći članak:

    Članak 6.

    (1) Zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj djeteta s težim smetnjama u razvoju ne može ostvariti jedno od prava iz članka 4. stavka 1. ovoga Pravilnika ako koristi pravo na rad u skraćenom radnom vremenu, odnosno pravo na rad s polovicom punog radnog vremena po drugoj osnovi.

    (2) Zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj djeteta s težim smetnjama u razvoju ne može ostvariti odnosno prestaje mu jedno od prava iz članka 4. stavka 1. ovoga Pravilnika, za vrijeme dok je dijete stalno ili tjedno smješteno u ustanovi socijalne skrbi, zdravstva ili prosvjete, odnosno ako dijete boravi u ustanovi socijalne skrbi, zdravstva ili prosvjete, svakodnevno duže od 8 sati.

    (3) Iznimno, zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj djeteta s težim smetnjama u razvoju koji sam živi s djetetom, a koji je obavezan raditi drugu smjenu, ima pravo na rad u skraćenom radnom vremenu, odnosno ne prestaje mu to pravo, iako dijete boravi u ustanovi socijalne skrbi, zdravstva ili prosvjete, svakodnevno duže od 8 sati.



    Drugim riječima, dijete ima pravo na boravak u jaslicama / vrtiću ako se radi o boravku do 8 sati uz izuzetak naveden u stavku 3.

  2. #2
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Kako imam tehničkih problema sa preseljenjem postova ( :/ ), molim za oprost, jer ih selim kao citate...

    Dakle:

    Citiraj ivana zg prvotno napisa
    može kratak odgovor jer mi se čini da nešto nisam shvatila; mogu li djeca kojima majke imaju produljeni porodiljni ići u vrtić na 4h (znači i one koje rade pola radnog vremena i one koje uopće ne rade)?
    Na koga se odnose ta4h vrtića?
    Hvala!
    Citiraj split prvotno napisa
    Mislim da se vrtićima nosi samo potrda da si u radnom odnosu. Ustalom možeš bit na porodiljnom potpunom iili na SRV, a vještačenje ti je npr. za tri mjeseca i postoji mogućnost da te odbiju. Upisi su sad tijekom travnja. Zašto ti ne bi dozvolili da taj period koristiš za postepenu adaptaciju?
    Citiraj ivana zg prvotno napisa
    da, ali tu sam negdje pročitala da HZZO traži da se donese potvrda na komisiju da dijete nije upisano i da ne ide u vrtić :/ ( mada kako je netko tu rekao, to je glupost jer potvrdu traže od Državnih vrtića a ti djete uvijek možeš upisati u privatni)

    Inače moja mala je upisana ali ne ide...isto je rođena u travnju i čekali smo odluku komisije, i dobili smo samo 3 mjeseca znači negdje do 8g, ali kako su komisije spore evo ja to produžila na cijelu godinu, i ne mogu malu ispasati jer ne znam hoće li mi žalbu pozitivno riješit.
    Teta u vrtiću je rekla da čuvam mjesto jer je jako teško upasti, a sutra mogu dobiti negativan odgovor na žalbu i počet raditi i što ću s djetetom ako ju ispišem.Inače ona ne ide u jaslice, adaptaciju smo prošli u 9mj. i morat ćemo ponovno ako krenem raditi.
    Inače na komisiji kažem da ne ide u vrtić, što je i istina, samo je upisana za svaki slučaj.

    A ono sam pitala jer sam nešto čitala da neki roditelji na produljenom imaju pravo na 4h vrtića, pa me zanima koji?
    Citiraj mama sanja prvotno napisa
    Citiraj ivana zg prvotno napisa
    da, ali tu sam negdje pročitala da HZZO traži da se donese potvrda na komisiju da dijete nije upisano i da ne ide u vrtić :/ ( mada kako je netko tu rekao, to je glupost jer potvrdu traže od Državnih vrtića a ti djete uvijek možeš upisati u privatni)
    Ne znam otkud informacija o 4 sata vrtića, kad u zakonu stoji:
    Članak 6.

    1. Jedno od prava iz članka 3. ovog Pravilnika rodite*lj ne može ostvariti dok koristi pravo na rad s polovicom punog radnog vremena po drugoj osnovi.

    2. Jedno od prava iz članka 3. ovoga Pravilnika ne može ostvariti rodite*lj djeteta s težim smet*njama u razvoju, odnosno prestaje mu to pravo za vrijeme dok je dijete stalno ili tjedno smješteno u ustanovi socijalne skrbi, zdravstva ili prosvjete, odnosno ako dijete boravi u ustanovi socijalne skrbi, zdravstva ili prosvjete svakodnevno duže od osam sati.
    link na pravilnik

    Koliko mi je poznato, mijenjao se samo pravilnik o vještačenju i sa czss prešlo je u nadležnost hzzo-a, ali drugi pravilnici (i ovaj linkani) su ostali isti.

    Vibram da ti pozitivno riješe žalbu!
    Citiraj nessa prvotno napisa
    ja san pitala pravnika u czss koliko mi mala ima pravo boravit u vrtiću s obzirom da sam na produženome i reka mi je da smi do 8 sati dnevno
    pusa
    Citiraj Pink-OS prvotno napisa
    ček nesa ni meni ovo nije jasno! ja sam bila uvjerena da zri sa tri godine ide u vrtić na 4 sata a ja da radim ta 4 sata!
    ne mogu vjerovati da je istina da možemo biti kod kuće na produženom porodiljnom a da dijete bude do 8 sati u vrtiću,ILI I OVO VAŽI SAMO ZA NEKE PODRUŽNE SLUŽBE :/
    ajd pliz ako netko točno zna kako je nek napiše jer meni je ovo nevjerojatno
    Citiraj otocanka prvotno napisa
    Citiraj Pink-OS prvotno napisa
    ne mogu vjerovati da je istina da možemo biti kod kuće na produženom porodiljnom a da dijete bude do 8 sati u vrtiću,ILI I OVO VAŽI SAMO ZA NEKE PODRUŽNE SLUŽBE :/
    Pa mislim da je to uobičajeno. I nezaposleni roditelji mogu (smiju) upisati dijete u vrtić. Da li će dijete biti primljeno ili neće, e to je druga priča. Prednost imaju djeca čiji roditelji rade.

    V. sada ide na 3 sata u vrtić, a ako mi na jesen prime i sinka, onda će ići na cca 5 sati (ja radim SRV).
    Citiraj mg1975 prvotno napisa
    Citiraj ivana zg prvotno napisa
    mama sanja pročitaj ove postove što su napisale nessa, Pink-OS, otočanka eto od tud mi, znam da su nekecure o tome pisale, i znam da zakon kaže da oba roditelja moraju raditi i da djete ne smije ići u vrtić da bi dobio produljenje, ali to isto nije u redu, jer oni tebi samo odjednom odluče da nemaš pravo na produljenje i nije ih briga što ti ne možeš upisti djete u jaslice u 2,3 mjesecu, a moraš raditi, nije ih briga što ti djete nema tko čuvat, i od kuda im onda pravo da mi brane da ja svoje djete upišem u jaslice ako su mi oni dali samo 3 mj. produljenje i pitanje je hoću li ga ponovno dobiti.
    A ja sam doma upravo zbog toga što ne želim da mi djete ide u jaslice!
    Lucija od 9. mjeseca 2008. ide u jaslice, prvo je išla na 4 sata iako sam ja bila na dopustu za njegu, sada smo dobili ugovor na boravak do 8 sati iako MM sada koristi dopust za njegu. Krenula je u jaslice jer je fizijatar to preporučio zbog socijalizacije. Za djecu sa pp je preporuka da se ako je to moguće što prije uključe u jaslice/vrtić/školu zbog socijalizacije.

    U pravilnicima se nigdje izričito ne zabranjuje boravak djeteta u jaslicama/vrtiću do 8 sati, nego je samo navedeno da roditelji čije dijete boravi duže od 8 sati gube pravo na doupst za njegu ili srv.

    Citiram člank 6. stavak 2. iz novog pravilinika objavljenog u NN 18/2009

    (2) Zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj djeteta s težim smetnjama u razvoju ne može ostvariti odnosno prestaje mu jedno od prava iz članka 4. stavka 1. ovoga Pravilnika, za vrijeme dok je dijete stalno ili tjedno smješteno u ustanovi socijalne skrbi, zdravstva ili prosvjete, odnosno ako dijete boravi u ustanovi socijalne skrbi, zdravstva ili prosvjete, svakodnevno duže od 8 sati.

    Sukladno ovom članku pravilnika HZZO-u treba dostaviti potvrdu da dijete provede u jaslicama/vrtiću do 8 sati dnevno.
    Citiraj split prvotno napisa
    Ivana zg to što ti primaš novce dok si u periodu dok se žališ ne znači da će tako biti kad novce bude isplačivao HZZO Pitala sam i njima je ta situacija još ?.
    Molim one koji su dobili negativno rj. da mi napišu da li im je u rj. pisalo kad se javljaju na posao. Pretpostavljam kad rj. postane pravomoćno.
    Citiraj nessa prvotno napisa
    hvala mg meni se neda tražit po zakonima al eto drago mi je da si ti moje riči potkripila
    a i ja sam svoju upisala prvenstveno jer nisan znala oće li mi produžit-i još čekam-ili neće a sadako mi produži muž će mi preuzest od male a ja idem na obavezni porodiljni-i to se može ali to je ˝tajna˝
    Citiraj mg1975 prvotno napisa
    Citiraj Pink-OS prvotno napisa
    o ljudi moji MG pa ja to nisam znala!!!

    ajd Hvala Bogu još samo da nas prime bez problema,jel OTOČANKA,malo gnjave oko upisa!
    U Zgb imaju pravilo kojeg bi se trebali držati, a to je da određeni dio od ukupnog broja djece trebaju biti djeca sa pp....ali i tu se nailazi na probleme. Pojedini vrtići imaju samo grupu za djecu sa pp (npr. vrtić Utrina). Kakva je situacija izvan metropole ne znam.

    U svakom slučaju skokni malo na stranice Pravobraniteljica za djecu tamo imaš i njezin naputak oko uključivanja djece sa pp u odgojne ustanove. Ako ti budu radili probleme u vrtiću probaj zatražiti zaštitu pravobraniteljice za djecu.......i ja sam o tome razmišljala u slučaju da me odbiju.
    Citiraj otocanka prvotno napisa
    Citiraj Pink-OS prvotno napisa
    o ljudi moji MG pa ja to nisam znala!!!

    ajd Hvala Bogu još samo da nas prime bez problema,jel OTOČANKA,malo gnjave oko upisa!
    Mg1975 je sve lijepo objasnila. Istina je da Zagreb to ima bolje rješeno od ostalih gradova.
    U "mom selu malom" postoji jedan gradski vrtić. Nemaju psihologa, logopeda i/ili defektologa tako da je stručna pomoć za moju curku = 0. Srećom sve te terapije idemo privat ili na Goljak.
    Oko upisa su "zezali" . Ona je starija (5 godina, a "u glavici" 2-3 - u koju grupu ju staviti?). Ima celijakiju, pa im je problem predstavljala i prehrana. Trebala bi (stručnu) pomoć kad rade "zadatke", a to joj ne mogu pružiti. Ako ju prime, moraju smanjiti grupu za 2 ili 3 djece, ..., itd.
    Razloga se nađe ko u priči.

    No, nakon višemjesečnog "natezanja" smo se uspjeli dogovoriti . Ide na 3 sata, ne jede tamo, nitko ne radi s njom (pa čak ni teta jer grupa ima 32 djece, a teta je jedna).
    Meni je bilo bitno da se ona nauči igrati i komunicirati s djecom i da polako shvati šta znači rad u grupi.
    Nakon prve odbijenice u žalbi sam se pozvala na Zakon, ali nije pomoglo. Onda sam im "sjela na kičmu" tj. na telefon.
    Valjda sam bila toliko dosadna da su je odlučili primiti (po njihovim uvjetima, ali bolje išta nego ništa).

    Sretno!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    68

    Početno

    Ne znam gdje postaviti ovo pitanje pa ako ovom postu nije mjesto ovdje molim da ga prebacite.
    Molila bih nekoga da mi kaze da li roditelji koji su oboje redovni studenti imaju pravo zatraziti mjesto u jaslicama/vrtiću i na koliko sati dnevno?
    Jos jedno pitanje. Da li roditelji od kojih je jedan zaposlen a drugi ne imaju pravo na vrtic/jaslice i na koliko sati dnevno. S tim da bi starije dijete (3g) smjestili u vrtic a drugo (6.mj) ostavili doma. Zanima me da li socijalna sluzba moze imati nesto protiv toga.

  4. #4
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Možete tražiti vrtić/jaslice bez obzira da li ste zaposleni ili ne.
    Da li će vas primiti druga je stvar(tj.kolika je gužva kod vas) jer prednost imaju djeca zaposlenih roditelja.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno Re: produženi dopust za njegu djeteta i boravak u vrtiću

    [quote="mamma san"]..

    (3) Iznimno, zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj djeteta s težim smetnjama u razvoju koji sam živi s djetetom, a koji je obavezan raditi drugu smjenu, ima pravo na rad...quote]


    pitanje:

    koje je to vrijeme "druga smjena". ja radim u firmi koja ima radno vrijeme od 8 do 16

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno Re: produženi dopust za njegu djeteta i boravak u vrtiću

    [quote="samamama"]
    Citiraj mamma san prvotno napisa
    ..

    (3) Iznimno, zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj djeteta s težim smetnjama u razvoju koji sam živi s djetetom, a koji je obavezan raditi drugu smjenu, ima pravo na rad...quote]


    pitanje:

    koje je to vrijeme "druga smjena". ja radim u firmi koja ima radno vrijeme od 8 do 16
    Od 14-22 sata.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    znaci moj rad do 4 popodne ne ulazi barem djelomicno u tu drugu smjenu?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    18

    Početno

    ja nažalost ništa nerazumim.

    Ja sam majka dijeteta sa poteškoćama u razvoju. Ostvarila sam pravo na produženi porodiljni. Dal smijem dijete upisat u vrtić, jel to samo na 3 sata? Pa tko to provjerava dal mi je dijete u vrtiću ili ne?

  9. #9
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    dijete ne smije biti duže od 8 sati u vrtiću.
    Ako je dijete duže od 4 sata - gubi se pola invalidnine

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    63

    Početno

    ni meni nije jasno sad ako radim pola radnog vremena znaci da dijete nemoze biti u vrticu tj.jaslicama 8 sati

  11. #11
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    A kako se to provjerava, ili tko? Mislim, da je dijete npr. duže od 8 sati.
    Posljednje uređivanje od Jelka : 27.05.2010. at 11:48

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Prema zakonu max. smije biti do 8 sati u vrtiću, a ovo kaj se tiče invalidnine ne znam dal je točno, jer je nemamo.
    Ali u tom principu bi ispalo da djeca koja idu u školu isto imaju pol invalidnine, a ja mislim da nemaju.

  13. #13
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    majke, ajde pažljivije čitajte - ako je dijete smješteno u ustanovu preškolske/školske/soc. skrbi duže od 4 sata dnevno, invalidnina se prepolavlja.
    ako roditelj radi SRV jer je djetetu potrebna pojačana skrb, logično je da ne smije biti u vrtiću duže od 8 sati jer onda majci ne treba SRV.

  14. #14
    Gogica 24 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Hrv.Zagorje
    Postovi
    273

    Početno

    mene zanima da li imam pravo tražiti dopust za njegu djeteta?
    Malena će za Badnjak napuniti 3 godine. Ima dijagnoosticiranu epilepsiju i uzima terapiju 3x na dan.
    Također smo u programu fizikalne trerapije do kraja ove godine (za dalje ćemo vidjeti).
    U vrtić ju ne žele primiti jer nemaju medicinsku sestru.
    Naša pedijatrica nam ne može potpisati da djete može pohađati vrtić jer tete nisu educirane dati klizmu niti antiepileptičku terapiju.
    Fizijatar smatra da bi trebala ostati s njom barem do 5-e godine doma, otorinac se slaže, a neuropedica ne dijeli njihovo mišljenje.
    Sad me zanima da li imam pravo s obzirom da je podložna konvulzijama, i bez obzira što uzima anti epi terapiju ona ima epi napade, imam li pravo tražiti dopust za njegu djeteta?
    Unaprijed zahvaljujem!

  15. #15
    aleksandra avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    292

    Početno

    Pozdrav!
    Evo mi jos cekamo da komisija odluci da li ce nam produzivati dodatnu njegu.Stvar je u tom da mi je malena primljena u vrtic,dva sata tjedno.Za to placam cijeli iznos kao da ide u popodnevnu skupinu.Od pocetka mi govore da ce je pribaciti u drugu skupinu jer ovdje je taj jedan sat sama sa tetom.Kazu da im dolazi logoped,pedagog i psiholog,kako vidim jos nitko nije od njih dosao.Zanima me kakav je zakon i zasto su djeca koja su na dodatnoj njezi odvojena od skupine,da li se placa puni iznos i tko odlucuje da djete tako malo boravi u vrticu.Kome se obratiti?

  16. #16
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj aleksandra prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav!
    Evo mi jos cekamo da komisija odluci da li ce nam produzivati dodatnu njegu.Stvar je u tom da mi je malena primljena u vrtic,dva sata tjedno.Za to placam cijeli iznos kao da ide u popodnevnu skupinu.Od pocetka mi govore da ce je pribaciti u drugu skupinu jer ovdje je taj jedan sat sama sa tetom.Kazu da im dolazi logoped,pedagog i psiholog,kako vidim jos nitko nije od njih dosao.Zanima me kakav je zakon i zasto su djeca koja su na dodatnoj njezi odvojena od skupine,da li se placa puni iznos i tko odlucuje da djete tako malo boravi u vrticu.Kome se obratiti?
    Iskreno prvi put čujem da su odvojena. Čemu onda uopće vrtić , nije li smisao istog socijalizacija? Kako se plaća puni iznos kad ne boravi cijeli dan? Dva sata tjedno? Totalno sam zbunjena , nešto opako ne štima u vašem vrticu.
    Ndam se da će se netko javiti sa informacijim koga konkretno pitati.

  17. #17
    Pink-OS avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    441

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno prvi put čujem da su odvojena. Čemu onda uopće vrtić , nije li smisao istog socijalizacija? Kako se plaća puni iznos kad ne boravi cijeli dan? Dva sata tjedno? Totalno sam zbunjena , nešto opako ne štima u vašem vrticu.
    Ndam se da će se netko javiti sa informacijim koga konkretno pitati.
    da da ovdje nešto totalno neštima,ok da su vam naplatili pola radnog vremena ali puni iznos,i to odvajanje,moja curka ide u redovnu skupinu,djete ti nesmije boraviti dulje od 8 sati,naša curka boravi nekad 6 nekad 7 sati,u centru za predškolski odgoj su nam izdali potvrdu u kojoj je navedeno da dijete boravi u vrtiću manje od 8 sati,javi se pravnici u centar za predškolski odgoj,kojem ve pripadate,nešto tu gadno neštima

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    split
    Postovi
    576

    Početno

    Evo našeg pozitivnog iskustva. Upisali smo dijete u vrtić u 4 mj. i to 10 satni jer smo se nadali dobrim nalazima i da ću početi raditi. Međutim loš nalaz u 7 mj. prisilo me da ponovo predam nalaze na vještačenje. Kad je rješenje stiglo dostavila sam ga u vrtić i sa pedagogicom sam se dogovorila o dužini boravka (5 sati i dva obroka) i o cijeni 50%. Čak mi je i rekla da umanjim odmah i ratu za tekući mjesec iako mi je uplatnica već ispostavljena na puni iznos. Dijete nije prebačeno u drugu grupu iako sam se toga jako bojala jer ako u toku godine nalazi budu OK ponovo nam treba 10-sati vrtića pa bi bilo prešokantno da dijete selim iz grupe u grupu. Bila i spremna plaćat puni iznos sam da olakštam djetetu. Nama je čak ova opcija i u ugovoru o vrtiću navedena. Sve gore dogovorili smo telefonom u tri rečenice. Pozitivno sam iznenađena jer sam već bila spremna na komplikacije.

  19. #19
    aleksandra avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    292

    Početno

    Evo sam doznala da imam popust 20 posto i da moram predati nalaze u opcini.Jos se raspitujem,a u vrticu mi kazu da jos ne mogu doci na razgovor jer su navodne neke djelatnice na bolovanju.Vec dva tjedna pokusavam s nekim bilo kim doci u vrticu u kontakt i ne uspjevam.Ne znam sta koga zvati.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    split
    Postovi
    576

    Početno

    Aleksandra da li Vama u ugovoru o vrtiću stoji nekakva stavka o ovim pravima?
    Zašto nalaze u općinu? Pa zar tamo sjede doktori? Ako imaš valjano rješenje onda je po meni to jedini bitan dokument.
    Ovo sa nalazima mi je zadiranje u privatnost!
    Ovako bi ja napravila.
    Dostavila bi im dopis sa svojim zahtjevom i fotokopiju rješenja vještačenja sa napomenom da si spremna dostavit na uvid original. Naslovi na ravnateljicu vrtića i pošalji preporukom.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    split
    Postovi
    576

    Početno

    [QUOTE=samamama;1346725]
    Citiraj mamma san prvotno napisa
    ..

    (3) Iznimno, zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj djeteta s težim smetnjama u razvoju koji sam živi s djetetom, a koji je obavezan raditi drugu smjenu, ima pravo na rad...quote]


    pitanje:

    koje je to vrijeme "druga smjena". ja radim u firmi koja ima radno vrijeme od 8 do 16
    Ovo je zakon pisan na temelju smjena iz socijalizma kad se radilo od 6 - 14 i 12 - 20. VAljda!? Ono osam sati rada. osam zabave i osam sna. Ova tvoja smjena se nazivala evropsko radno vrijeme. Skrb (školstvo pogotovo) za djecu nam još nije prilagođena kapitalizmu. Sudar sistema u tijeku!

  22. #22
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Ne kužim.
    Znači ako djete ide 8 sati u vrtić a ja sam na njezi onda mi smanjuju dd na 415kn.
    Jesam dobro shvatila

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    ćek ja ne kužim a zakaj bi mali išal u vrtić više od 8 sati , ak si ti doma.

  24. #24
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    ćek ja ne kužim a zakaj bi mali išal u vrtić više od 8 sati , ak si ti doma.
    Nisam ni rekla da bi išao dulje od 8 sati.
    Nego ja sam shvatila ko ide više od 4 s onda da smanjuju dd.
    A ja imam njegu do kraja 10 mjeseca samo

  25. #25
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    do 8 sati nemaš nikakve sankcije

  26. #26
    Pink-OS avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    441

    Početno

    curke ajde da provjerim sa Vama koje ste na SRV adjeca Vam idu u vrtić na 4 sata,zanima me da li je još uvjek važeći zakon da dijete nesmije boraviti duže od 8 sati u ustanovi ili su smanjili da nesmije boraviti duže od 4 sata,od 9 mjeseca mi i mladja kći kreće u vrtić,ići će u isti vrtić,starija zbog koje koristim SRV,zadnja godina vrtića i mlađa prav godina vrtića,obziom da radim od 8-12h,problem nastaje što bi one bile upisane od 8-12 u vrtić,ali ja nestižem s posla po njih,pogotovo što kod nas u vrtići mala skupina ruča vec oko 11.15h i idu spavati malo poslije pol 12,a veliki su ful budni zadnju godinu,sad sam Vam ja to razvukla na široko i dugačko,al da me kontate koji je problem,dugo bi me mala čekala.a u stvari me i nema gdje čekati jer njena grupa spava.a još mi je veća glupost da po stariju dolatzim cca 12 i 15h da ide kući a da malu ostavljam,ono prolazim djetetu pored sobe i da ju nepokupim kad i seku nema mi smisla

  27. #27
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ako imaš invalidninu ne smije duže od 4 sata ( inače gubis postotak invalidnine).
    ako nemaš invalidninu ( nego samo njegu ili srv) tada 7 sati.

  28. #28
    Pink-OS avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    441

    Početno

    hvala Sirus,ne nemamo invalidninu,prima doplatak za pomoć i njegu u ponom opsegu,ne znam da li se to onda gleda kao invalidnina ili ne,hvala ti draga na odgovoru,aj ako mi možeš provjeriti da li se ovaj doplatak za pomoć i njegu gleda kao invalidnina i kolko smije biti u vrtiću ako prima taj dolatak(ako to uopće ima negdje naznačeno)

  29. #29
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Da li je to dd koji dobivas po osnovi rada na 4 sata?
    Ono sa iznosom 850 kn? Ili jos nešto dodatno ?

  30. #30
    Pink-OS avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    441

    Početno

    ne ne,ovo je neko pravo koje do sada nije postojalo(bar koliko ja znam) umjesto invalidnine jer kao za nju nema osnove, prima tu, pomoć druge osobe u punom iznosu to je nekoj cca 350kn,ovaj uvećani doplatak prima isto redovno

  31. #31
    Pink-OS avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    441

    Početno

    ne ne,ovo je neko pravo koje do sada nije postojalo(bar koliko ja znam) umjesto invalidnine jer kao za nju nema osnove, prima tu, pomoć druge osobe u punom iznosu to je nekoj cca 350kn,ovaj uvećani doplatak prima isto redovno,daj doplatak za pomoć i njegu druge osobe iznosi nekih cca 500kn ali sad više ne znam da li zato što ona ide u vrtić na 4 sata ili zato što ja radim na 4 sata ona prima manji iznos od cca 350kn

  32. #32
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Uh, ne znam nikoga tko to koristi. Malo ću pretraziti internet pa javim ako nađem .

  33. #33
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    a jel bi ti pasalo malo presloziti radno vrijeme, pa ići kasnije raditi? tu njegu ( doplatak) je moja mama dobijala, uvijet je bio niakva ili neka mala primanja( ona nije imala penziju)

  34. #34
    Pink-OS avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    441

    Početno

    jelena ne znam kako bi mi poslodavac sad još reagirao i da tražim promjenu radnog vremena,po novom zakonu,ovo što moja kći prima nema veze sa prihodima,,to su promjenili,be ovisi o imovinskom cenzusu,zato konačno nešto i prima

  35. #35
    Pink-OS avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    441

    Početno

    jelena ne znam kako bi mi poslodavac sad još reagirao i da tražim promjenu radnog vremena,po novom zakonu,ovo što moja kći prima nema veze sa prihodima,,to su promjenili,be ovisi o imovinskom cenzusu,zato konačno nešto i prima
    novi, domu socijalne skrbi ili kod drugog pružatelja usluga boravka, osobna invalidnina isplaćuje se u iznosu od 125% osnovice iz članka 32. stavka 1. ovoga Zakona.
    (2) Ako je djetetu ili odrasloj osobi osiguran stalni ili tjedni smještaj, po ovom Zakonu ili drugim propisima, ne može ostvariti pravo na osobnu invalidninu dok to pravo ostvaruje.
    6. Doplatak za pomoć i njegu
    Članak 68.
    (1) Doplatak za pomoć i njegu je novčana potpora namijenjena osobi koja ne može sama udovoljiti osnovnim životnim potrebama uslijed čega joj je prijeko potrebna pomoć i njega druge osobe u organiziranju prehrane, pripremi i uzimanju obroka, nabavci namirnica, čišćenju i pospremanju stana, oblačenju i svlačenju, održavanju osobne higijene, kao i obavljanju drugih osnovnih životnih potreba.
    (2) Osoba iz stavka 1. ovoga članka ima pravo na doplatak za pomoć i njegu ako:
    nema sklopljen ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju,
    prosječni mjesečni prihod osobe ako je samac ne prelazi iznos od 250% osnovice iz članka 32. stavka 1. ovoga Zakona, odnosno ako prosječni mjesečni prihod članova njezine obitelji ne prelazi iznos od 200% osnovice iz članka 32. stavka 1. ovoga Zakona u prethodna tri mjeseca prije mjeseca u kojem je podnesen zahtjev, odnosno pokrenut postupak po službenoj dužnosti, i
    ako doplatak za pomoć i njegu ne može ostvariti po drugoj osnovi.
    (3) Pravo na doplatak za pomoć i njegu priznaje centar za socijalnu skrb s danom podnošenja zahtjeva ili pokretanja postupka po službenoj dužnosti.
    Članak 69.
    (1) Pravo na doplatak za pomoć i njegu može se priznati u punom ili smanjenom iznosu, ovisno o tome postoji li prijeka potreba pomoći i njege druge osobe u punom ili smanjenom opsegu.
    (2) Vrstu i opseg prijeke potrebe trajne ili privremene pomoći i njege pravilnikom propisuje ministar nadležan za poslove socijalne skrbi.
    Članak 70.
    Visina doplatka za pomoć i njegu iznosi:
    u punom iznosu 100% osnovice iz članka 32. stavka 1. ovoga Zakona,
    u smanjenom iznosu 70% osnovice iz članka 32. stavka 1. ovoga Zakona.
    Članak 71.
    (1) Pravo na doplatak za pomoć i njegu u punom iznosu, neovisno o uvjetima iz članka 68. stavka 2. podstavka 2. ovoga Zakona, ima:
    osoba s težim invaliditetom,
    osoba s težim trajnim promjenama u zdravstvenom stanju,
    slijepa, gluha i gluhoslijepa osoba koja nije osposobljena za samostalan život i rad.
    (2) Pravo na doplatak za pomoć i njegu u smanjenom iznosu, neovisno o uvjetima iz članka 68. stavka 2. podstavka 2. ovoga Zakona, ima:
    slijepa, gluha i gluhoslijepa osoba koja je osposobljena za samostalan život i rad i
    osoba potpuno lišena poslovne sposobnosti.
    Članak 72.
    (1) Pravo na doplatak za pomoć i njegu ne može ostvariti osoba kojoj je priznato pravo na osobnu invalidninu po ovom Zakonu ili na temelju drugih propisa, ili joj je osiguran stalni ili tjedni smještaj u ustanovi socijalne skrbi i kod drugih pružatelja socijalnih usluga, u zdravstvenoj ili u drugoj ustanovi.
    (2) Doplatak za pomoć i njegu ne isplaćuje se za vrijeme koje je korisnik doplatka za pomoć i njegu proveo u zdravstvenoj ustanovi ili u drugoj ustanovi dulje od 15 dana, u kojoj mu je osigurana njega i pomoć druge osobe.
    (3) Korisniku kojemu je priznato pravo na doplatak za pomoć i njegu iznimno se može osigurati i usluga pomoći i njege u kući za zadovoljenje pojedine potrebe iz članka 68. stavka 1. ovoga Zakona koju mu ne mogu pružiti članovi obitelji.
    Članak 73.
    (1) Pravo na doplatak za pomoć i njegu nema dijete čiji roditelj koristi rodiljni ili roditeljski dopust ili mirovanje radnog odnosa do treće godine života djeteta po posebnim propisima.
    (2) Dijete za koje roditelj koristi pravo na rad s polovicom punoga radnog vremena, rad s polovicom punog radnog vremena radi pojačane njege djeteta, dopust ili rad s polovicom punog radnog vremena radi pojačane njege djeteta s težim smetnjama u razvoju po posebnim propisima, može ostvariti pravo na doplatak za pomoć i njegu u smanjenom iznosu, ako ispunjava uvjete propisane ovim Zakonom.


    moja zri spada pod ovaj članak 71,stavak 1( evo nek i drugi koji nisu primali invalidninu prouče ovo,nije puno al eto bar nešto)

  36. #36

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    26

    Početno

    Drage moje, zanimaju me vaša znanja, iskustva, prijedlozi i pravni savjeti.

    Suprug i ja smo zaposleni na puno r.v., primamo d.d. 199kn, podstanari smo. Trogodišnjeg jedinca čuva baka zbog njegove kronične bolesti, upisan je u vrtić od 2011. dok je još bio zdrav, kojeg trenutno plaćamo jer čuvamo mjesto zbog Božedaj ako će uskoro ozdraviti i vratiti se u vrtić. U vrtić smo predali zahtjev da nam omoguće osobnog asistenta zbog pojačanog nadzora koji mu treba zbog njegove bolesti za boravak od 4 sata dnevno. To je u fazi rješavanja i mislim da će trajati sve do 9.mjeseca 2014. budući je već počela nova odgojno-obrazovna godina, tako da ga i dalje čuva baka.
    Po vama, budući da nemamo neka bajna primanja, krpamo kraj sa krajem svaki mjesec, imamo li još neka prava koja možemo ostvariti zbog bolesnog djeteta i malih primanja?
    Hvala unaprijed na odgovorima

  37. #37
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    kolko vidim iz cijele priče nisi iskoristila skraćeno radno vrijeme za to moraš predati papire na koimisiju, ak ti to odobre onda imaš pravo na dječji od 931 kune.

    sad ovisi o dijagnozi možda imate pravo i na invalidninu

  38. #38

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    26

    Početno

    jelena.O, u pravu si. Nisam još ništa od mogućnosti koristila.
    Naime, ni ne znam koliko se novca dobije za skraćeno radno vrijeme, tj. ne znam koliko mi se to isplati otvarati
    A norme za ostvarivanje prava na invalidninu ovise o samo o dijagnozi ili? otkud da krenem da bin prikupila sve za invalidninu?

  39. #39
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    sad za invalidnnu ne znam kak stvari stoje daj malo pročačkaj tu kod prava ili otvori temu već ćese neko javiti ko zna

    a kaj se tiče skračenog radnog vremena dobijaš istu lovu samo kaj je pola od firme ,a pola od hzzo

  40. #40
    nevenera avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    436

    Početno

    čitam i ne mogu reći da se snalazim pa da pitam točno. ja radim u školi. pola radnog vremena radi njege djeteta s teškoćama u razvoju. ako dobijem vrtić (odbijeni smo, no to je druga tema), smije li on biti u vrtiću onoliko koliko ja radim. dakle ja radim 50 km od mjesta stanovanja, krećem na posao u 7 i doma sam u 13 (imam oko 30-45 minuta puta autom). i tako 2x tjedno, ponedjeljak i srijeda. petkom radim 9-13 (s putom).
    na razgovoru za vrtić (državni)mi je rečeno da on, ako dobije vrtić, smije boraviti 4h dnevno inače gubim pravo na njegu. no meni ne treba svaki dan 4h. meni treba ova 3 dana kad ja radim da se pokrije moje radno vrijeme.
    fizički ga ne mogu odvesti u vrtić u 8-12 jer mi nastava 50 km dalje počinje u 8. nema ga tko voditi niti vaditi iz vrtića. mm radi 7-19, s tim da vozi bicikl. ja vozim jedini auto koji imamo.

  41. #41
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ako koristis dopust za njegu ili rad u skracenom radnom vremenu, dijete moze biti u ustanovi DO 8 sati dnevno.
    ugovor koliko ce biti napravis sa vrticem.
    informacija koju su ti dali u vrticu nije tocna ( prije je postojalo ogranicenje do 4 sata ako dijete dobiva invalidninu, tafa bi mu se invalidnina smanjila za 50%. Ali tih 4 sata nemaju veze sa skracenim radnim vremenom. ).
    pogledaj prvi post na ovoj temi.
    Posljednje uređivanje od sirius : 16.08.2014. at 23:08

  42. #42
    nevenera avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    436

    Početno

    i nije mi se činilo logično. ispreskakali su me na sastanku, došla sam posve nespremna, pa mi treba naoružanje za ponovni sastanak koji će biti ovaj tjedan. mogu onda kopirati članak da znam s čim da pobijem njihove fore.

  43. #43
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ne mora biti da je bilo namjerno. Meni se ponekad cini da velik broj vrtica pojma nema o pravilnicima, pa onda predlazu ono sto se njima cini zgodno.

  44. #44
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Sirius, molim te za savjet. Koristim pp za njegu. Na temelju toga imam i dd za dijete s teskocama (831 kn). Obavili smo vjestacenje i dobili smo neki dan rijesenje da dijete ima pravo na osobnu invalidninu (cca 1450 kn).
    Prema preporuci specijalista sam ga upisala u vrtic i krece od 9. mj. Prema odluci strucnog tima vrtica imamo opservacijski ugovor na 3mj i dijete prema njihovoj odluci moze boraviti 5 sati.
    Znaci li sad to da cu izgubiti pola invalidnine?
    Ako je tako, molit cu u vrticu da napravimo ugovor na 4 sata.
    Kako oni to provjeravaju, za sada me nitko nije trazio nikakav ugovor niti pitao dal dijete ide u vrtic? Hvala!

  45. #45
    nevenera avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne mora biti da je bilo namjerno. Meni se ponekad cini da velik broj vrtica pojma nema o pravilnicima, pa onda predlazu ono sto se njima cini zgodno.
    namjerno. zvani smo na razgovor "da ga procijene". kad su skužili da sam trudna rečeno je da meni vrtić ne treba, da se zbog njega treba smanjiti grupa (on ima česte bronoopstrukcije i zastoj govora), da u željenom objektu nema mjesta (gdje mi ide starije dijete) već da mi mogu dati samo mjesto na kraju grada, da se nije odvikao od pelene (ima 2 g i 4 mj, taman se odvikavao ali ide sporo i teško) a i da ionako on ne smije u vrtić više od 4h jer gubim sva svoja prava. cijeli je razgovor bio jedna velika odbijenica. nema ga niti na listi upisane niti odbijene djece, tako da se ne mogu niti žaliti. kako ni ja sama nisam sa sobom razrješila da li da ide ili ne u jaslice (prošle je godine u 8 mj imao 12 opstrukcija) i zbog straha za novorođenče i opće nepripremljenosti s moje strane razgovor je bio jedna velika zbrka. rečeno mi je da se javim krajem 8 mj pa "ćemo vidjeti". ove godine mi čak ni ne treba, bit ću doma do lipnja 2015. no sve me strah da ću sljedeće godine dobit istu odbijenicu.

  46. #46
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Idnom prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius, molim te za savjet. Koristim pp za njegu. Na temelju toga imam i dd za dijete s teskocama (831 kn). Obavili smo vjestacenje i dobili smo neki dan rijesenje da dijete ima pravo na osobnu invalidninu (cca 1450 kn).
    Prema preporuci specijalista sam ga upisala u vrtic i krece od 9. mj. Prema odluci strucnog tima vrtica imamo opservacijski ugovor na 3mj i dijete prema njihovoj odluci moze boraviti 5 sati.
    Znaci li sad to da cu izgubiti pola invalidnine?
    Ako je tako, molit cu u vrticu da napravimo ugovor na 4 sata.
    Kako oni to provjeravaju, za sada me nitko nije trazio nikakav ugovor niti pitao dal dijete ide u vrtic? Hvala!
    Neces. Moze ici 5 sati. Prije je bilo ogranicenje na 4 ili se gubi 50% invalidnine. Sa novim zakonom je to promjenjeno, tj. nema vise tog ogranicenja.

  47. #47
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj nevenera prvotno napisa Vidi poruku
    namjerno. zvani smo na razgovor "da ga procijene". kad su skužili da sam trudna rečeno je da meni vrtić ne treba, da se zbog njega treba smanjiti grupa (on ima česte bronoopstrukcije i zastoj govora), da u željenom objektu nema mjesta (gdje mi ide starije dijete) već da mi mogu dati samo mjesto na kraju grada, da se nije odvikao od pelene (ima 2 g i 4 mj, taman se odvikavao ali ide sporo i teško) a i da ionako on ne smije u vrtić više od 4h jer gubim sva svoja prava. cijeli je razgovor bio jedna velika odbijenica. nema ga niti na listi upisane niti odbijene djece, tako da se ne mogu niti žaliti. kako ni ja sama nisam sa sobom razrješila da li da ide ili ne u jaslice (prošle je godine u 8 mj imao 12 opstrukcija) i zbog straha za novorođenče i opće nepripremljenosti s moje strane razgovor je bio jedna velika zbrka. rečeno mi je da se javim krajem 8 mj pa "ćemo vidjeti". ove godine mi čak ni ne treba, bit ću doma do lipnja 2015. no sve me strah da ću sljedeće godine dobit istu odbijenicu.
    Ti odluci. Ne postoji zakon koji uvjetuje vrticima da dijete bas mora ici od pon-pet od toliko do toliko.
    Vrtici imaju mogucnost biti fleksibilni i izaci u susret roditeljima.
    E, sad, pitanje je kako oni njega tretiraju. Da li imaju dodatni posao sa njim. Oni mogu ga staviti na ugovor sa skracenim brojem sati ako je to u njegovom interesu ( to cesto bude u njihovom interesu).
    najbolje da kontaktiras ured za predskolski odgoj u svoj zupaniji koji nadgleda rad predskolskih ustanova , te se sa njima konzultiras.
    Posljednje uređivanje od sirius : 17.08.2014. at 08:39

  48. #48
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Sad vidim da cekas trece , a drugo je u pitanju...
    tebi zapravo ove godine NE treba vrtic kao da radis , zar ne?
    onda ti je svejedno da li je ugovor na 4 sata svaki dan.
    druge godine kada ces trebati drgacije vrijeme boravka, mozes promjeniti ugovor.
    nema potrebe da sada razmisljas tako daleko.

  49. #49
    nevenera avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    436

    Početno

    ove godine mi ne treba. osobno ga ne bih dala. mm se ne slaže. ide kod dva logopeda, privatno i u bolnici. jedan smatra da treba u vrtić i da bi mu to koristilo za govor. drugi je suprotnog mišljenja. tako da nemam pojma još uvijek.

  50. #50
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj nevenera prvotno napisa Vidi poruku
    ove godine mi ne treba. osobno ga ne bih dala. mm se ne slaže. ide kod dva logopeda, privatno i u bolnici. jedan smatra da treba u vrtić i da bi mu to koristilo za govor. drugi je suprotnog mišljenja. tako da nemam pojma još uvijek.
    Zasto ga ne upises , pa da ide npr. tri dana u tjednu po nekoliko sati?
    mozda ce ove godine biti bolje sa zdravljem, ako ne, mozes preskociti zimsku sezonu.
    Meni se cinlo da oko trece godine je zgodno vrijeme za intenzivnije druzenje sa vrsnjacima, prije toga nije potrebno .

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •