Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 80

Tema: Stres u trudnoci i utjecaj na dijete

  1. #1
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno Stres u trudnoci i utjecaj na dijete

    Gledam u zadnje vrijeme trudnice na ovom forumu i imam dojam da se kroz vecinu tema provlaci par rijeci - uznemirenst, stres, zabrinutost. ... ultrazvuk je "pokazao" ovoliko (a trebao je onoliko), te srce kuca/ne kuca.... Trudnice pod stresom zbog xy stvari koje ih nepotrebno opterecuju i ne dozvoljavaju im da se opuste i uzivaju u trudnoci onako kako bi mogle.

    Svi pretpostavljamo da stres u trudnoci nije bas dobar.. da to dvoje bas i ne ide. No koliko je u stvari to lose? Sva ova tehnologija oko nas bi kao trebala rezultirati u smanjenju stresa (da se kao bolje osjecamo, jel te) u stvari rezultira povecavanjem stresa, zabrinutosti i uznemirenosti u iscekivanju sljedeceg pregleda koji ce ipak mozda potvrditi da je sve u redu s djetetom. Tehnologija nas uci da ne vjerujemo sebi i svom tijelu nego da vjerujemo tudjoj procjeni naseg stanja. Da se razumijemo, da - nekad je to sve potrebno, ali u velikom broju slucajeva ipak nije i nepotrebno unosi stres u zivot trudnice.

    Evo jedno istrazivanje na ovu temu stresa i trudnoce:

    Prenatal maternal stress has been shown to impair functioning in nonhuman primate offspring. Little is known about the effects of prenatal stress on intellectual and language development in humans because it is difficult to identify sufficiently large samples of pregnant women who have been exposed to an independent stressor. We took advantage of a natural disaster (January 1998 ice storm in Québec, Canada) to determine the effect of the objective severity of pregnant women's stress exposure on general intellectual and language development of their children. Bayley Mental Development Index (MDI) scores and parent-reported language abilities of 58 toddlers of mothers who were exposed to varying levels of prenatal stress were obtained at 2 y of age. The hierarchical multiple regression analyses indicated that the toddlers' birth weight and age at testing accounted for 12.0% and 14.8% of the variance in the Bayley MDI scores and in productive language abilities, respectively. More importantly, the level of prenatal stress exposure accounted for an additional 11.4% and 12.1% of the variance in the toddlers' Bayley MDI and productive language abilities and uniquely accounted for 17.3% of the variance of their receptive language abilities. The more severe the level of prenatal stress exposure, the poorer the toddlers' abilities. The level of prenatal stress exposure accounted for a significant proportion of the variance in the three dependent variables above and beyond that already accounted for by non-ice storm-related factors. We suspect that high levels of prenatal stress exposure, particularly early in the pregnancy, may negatively affect the brain development of the fetus, reflected in the lower general intellectual and language abilities in the toddlers.
    Koje su sve moguce posljedice stresa u trudnoci? Vjerojatno mnoge za koje ni ne slutimo.. koje ce se istrazivati tek za xy godina... Jel to sve vrijedno tog stresa?

    Koje su vase misli o ovoj temi?

  2. #2
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    I jos jedno jako zanimljivo istrazivanje o ovome http://arno.uvt.nl/show.cgi?fid=88295

  3. #3
    mali karlo avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,464

    Početno

    Meni su rekli da karlo ima atiopijski dermatitis i probleme s kakanjem zbog mog stresa u trudnoći. Nisam se sekirala oko ultrazvuka nego sam imala probleme s mojima, sa užom i širom rodbinom i to me tako ubijalo u pojam, prvih par mjeseci trudnoće sam stalno plakala

    zato sam sama sebi rekla da se u idućoj trudnoći neću zbog ničeg sekirat

    udri brigu na veselje :D

  4. #4
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    anchie76, ne koristiš pretražnik, ja sam pred par mjeseci postavila sličnu temu

  5. #5
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ustvari moje tema je bila kako se nositi sa stresom.

    imam dojam da bih mogla držati tečaj na tu temu kako mi dobro ide

  6. #6
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa
    anchie76, ne koristiš pretražnik, ja sam pred par mjeseci postavila sličnu temu
    Ne radi pretraznik Slobodno daj link.

    Ok mozemo i na temu kako se nositi sa stresom, al ja bi radje da preveniramo stres da ni ne dodje do njega

  7. #7
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    al slažem se da se premalo misli na utjecaj stresa - ja ga smatram jednako važnim kao i ono što unosim u sebe hranom ili pićem

    i ispričavam se na serijskim postovima, to je posljedica lijenog mozga- tako sam ga utrenirala da se lakše nosimo sa stresom

  8. #8
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    sve je to lipo, divno, bajno i krasno.....i lako je kazat neću se nervirat ili nemoj se nervirat......ali kad te život svakodnevno drma ili svaku toliko drma onda i nije baš najjednostavnije teoriju pretočit u praksu.

    i ja sebi kažem: neću dozvolit da me L. danas izbaci iz takta svojim ponašanjem i neposluhom. i brojim do milijun kad dođem do ruba živaca, a onda puknem jer nju zaboli deseta dlaka na glavi šta sam ja trudna i šta se ne bi trebala nervirat. ona gura svoje, želi svoje, zahtjeva svoje.....mogu ja trubit ko prva truba orkestra do mile volje - ona me uspije izbacit iz takta i iznervirat.

    pa onda opet sebi kažem neću se nervirat što mi je ugovor o radu na samo godinu dana. bit će šta bude kad dođe vrime za njegovo produženje ili ne produženje......ali svako jutro osvanem na poslu s mišlju prati li netko moj rad, je li zadovoljan, "ubijam" li se dovoljno ili tribam još više pružit jezik po podu od posla, šta ako mi ga ne produže a dvoje dice je tu.......lako je kazat ne se nervirat, ali.......

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Podugacak ti je dokument

    Odent ima zanimljiv pristup tome.
    Kaze da je s biokemijskog stajalista za trudnicu vaznije da bude sretna nego da jede sardine (ie. ima dobru prehranu punu poly nezasicenih masnih kiselina). Jer je njihova struktura (osobito struktura DHA) vrlo labilna tako da je faktori kao korizol, vrlo lako naruse.

    U njegovoj Primal researach bazi podataka ima istrazivanja koja istrazuju utjecaj stresa u trudnoci
    Ovje su, ali je , naravno, bolje da ih trudnice ne citaju
    http://www.birthworks.org/site/prima...-keywords.html

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Loryblue, postoje razne stress management tehnike koje su korisne i za trudnocu i za poslije trudnoce.

    Mislim da je stres uzrokovan nacinom na koji se sprovodi antenatalna skrb (testiranja, skrininzi) specifican i da ga je drugacijim pristupom moguce izbjeci. Tj. potpuno je nepotreban.

  11. #11
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Pazi, meni sama trudnoca nije dozvoljavala da dodjem u stanje stresa.
    Trudnicki hormoni na mene su delovali potpuno umirujuce, uljuljkujuce, opustajuce... pa ma sta se desilo sto bi me mozda izbacilo iz takta - placenta nije dozvoljavala da se previse uznemirim.

    Strahovanje je meni u nekoj meri i normalno, nekad sam sebi dozvoljavala da se plasim, da bih se vremenom pomirila sa neivesnoscu.

    To da li kuca ili ne, tvrdim da je veoma bitno da li je zena imala iskustvo gubitka trudnoce ili ne. Kad sam bila drugi put trudna nisam ni mislila na tako nesto, a posle izgubljene te trudnoce, sve je bilo drugacije. To promeni zenu, ovako ili onako.

    Ja sam bila te srece da mi se Izi javi prilicno rano, vec sa 14 nedelja, i ti njegovi pokreti su me dodatno smirivali.

    Blazena trudnoca.

  12. #12
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    U njegovoj Primal researach bazi podataka ima istrazivanja koja istrazuju utjecaj stresa u trudnoci
    Ovje su, ali je , naravno, bolje da ih trudnice ne citaju
    http://www.birthworks.org/site/prima...-keywords.html
    Wow, tvoj link je kud i kamo bolji od tvog

  13. #13
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Mislim da je stres uzrokovan nacinom na koji se sprovodi antenatalna skrb (testiranja, skrininzi) specifican i da ga je drugacijim pristupom moguce izbjeci. Tj. potpuno je nepotreban.
    s ovim se potpuno slažem, na više mjesta sam upravo ovo nespretno pokušala reći

    iako idem na sva moguća testiranja - osim na testiranja kojima se utvrđuju trisomije jer to nije nešto na što mogu utjecati a o pobačaju ne bih nikad razmišljala - ne dopuštam da imalo utječu na mene, pa čak i sama iščekivanja rezultata

  14. #14
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ne treba zanemariti niti stres koji proizlazi od straha od stresa i njegovog utjecaja u trudnoći :/

  15. #15

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    U njegovoj Primal researach bazi podataka ima istrazivanja koja istrazuju utjecaj stresa u trudnoci
    Ovje su, ali je , naravno, bolje da ih trudnice ne citaju
    http://www.birthworks.org/site/prima...-keywords.html
    Wow, tvoj link je kud i kamo bolji od tvog
    Kad ukucas "maternal emotional state", dodje hrpa drugih istrazivanja.

    Ustvari, stvarno je za zacudit se kada su vec sproveli tolika istrazivanja i zakljucili o losem utjecaju stresa tijekom trudnoce, da se nesto po tom pitanju konkretno i ne napravi unutar same zdravstvene skrbi.

  16. #16
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    još nešto - smatram ovu trudnoću svojevrsnom "probom" u smislu da - da, sad mi trebaju svi ti skrininzi i testiranja i ultrazvuci kako bih se uvjerila da moje tijelo ispravno funkcionira, u idućoj trudnoći ću najvjerovatnije minimalizirat odlaske na ultrazvuk i općenito vjerovatno ću se više prikloniti tzv. prirodnom pristupu trudnoći, možda čak i rodim doma
    Ja sam tip kojeg informacije umiruju, moj strah, a samim time i stres uglavnom potječu iz neznanja, zato ga i nastojim umanjiti (neznanje)

  17. #17
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    ne treba zanemariti niti stres koji proizlazi od straha od stresa i njegovog utjecaja u trudnoći :/
    dok sam radila sam se toliko trudila ne živcirat se i samo sam potiskivala sav taj bijes jer to kao šteti u trudnoći da sam završila na bolovanju.Mislim da bi mi bilo bolje da sam izbacila to iz sebe odmah i rekla svakom u facu što ga ide.

    To me podsjetilo na jednu epizodu Štrumfova kad se Mrgud toliko trudio biti sretan da se jadan razbolio...

  18. #18
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Kako smo mi dosli do toga da nam je potrebno da nas tehnologija umiri i uvjeri da je sve ok, da nam nedostatak tehnologije uzrokuje stres?

  19. #19
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Mislim da je stres uzrokovan nacinom na koji se sprovodi antenatalna skrb (testiranja, skrininzi) specifican i da ga je drugacijim pristupom moguce izbjeci. Tj. potpuno je nepotreban.
    Ovo je točno, znam iz svoje prve (ja ju zovem tehonološka) trudnoće.

    U drugoj trudnoći sam odlučila na minimum svesti faktore stresa: liječnike, obiteljska okupljanja, zamaranje financijama i "što ako" pitanjima.
    Osjećala sam se bolje, bila opuštena, uživala u trudnoći. Iznenadile su me neke stvari koje sam prvi puta zanemarila, baš zbog stalnih strahova i pritisaka okoline, mogu reći da sam drugi puta zaista bila trudna, u smislu onoga kroz što sam proživljavala i kako sam se osjećala.

  20. #20
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno Re: Stres u trudnoci i utjecaj na dijete

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Jel to sve vrijedno tog stresa?

    Koje su vase misli o ovoj temi?
    Kad bi se barem sve moglo kontrolirati :/
    Prvo mi se u novom stanu digao parket, ništa strašno..., onda mi je umrla svekrva, pa sam imala sudar, pa prodaja kuće sa tim novim stanom i selidba u drugi stan, pa problemi sa depresivnim svekrom... sve to u kratkih 9 mjeseci trudnoće.
    Iskreno, ne želim ni čitati o mogućim posljedicama stresa

  21. #21
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Cubana, neke stvari ne mozemo izbjeci, ali neke mozemo. MI svi pricamo o ovim stvarima koje se daju izbjeci. Pogledaj Fridin post

  22. #22
    enya22 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,645

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa
    Trudnicki hormoni na mene su delovali potpuno umirujuce, uljuljkujuce, opustajuce... pa ma sta se desilo sto bi me mozda izbacilo iz takta - placenta nije dozvoljavala da se previse uznemirim.
    Blazena trudnoca.
    Ovako i ja. Ustvari, potpisujem kli_kli skoro u cijelosti. Meni je ovo 2. trudnoca, prva (IVF) je zavrsila spontanim u 6. tj. Ali, ovo je potpuno drukcija trudnoca, ne samo zato sto sam zatrudnjela prirodno. Mislim da je svaka nova trudnoca razlicita, ne "pamti" prethodne. Sad sam u 26. tjednu i svaki dan nastojim uzivati, slusam muziku, pjevam, nastojim raditi ono sto me opusta i veseli. Neizmjerne li srece kad mi se beba javila sa 17 tjedana i od tad svaki dan komuniciramo, ja gladim trbuh, a beba lupka. Ne treba mi nista vise. Jedva cekam da upoznam svog malenog!

  23. #23
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    sjecam se da sma prije nekog vremena otvorila slicnu temu s nekim istrazivanjem pa su me neke mame napale da im jos dajem dodatni povod za stres jer sad znaju da cine lose svom nerodjenom djetetu :/

    nadam se da su se te mame smirile i da im zabrinutost u trudnoci nije bila potrebna...i da su sad bezrbizne sa svojom djecicom


  24. #24
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    zrinka upravo bi i trebale sve buduće mame znati što znači stres u trudnoći.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    34

    Početno

    stres.....ja sam stalno pod stresom...
    u prve dvije trudnoće , a i u ovoj ja sam pod stresom zahvaljujući mojoj dragoj svekrvi i naravno svekru......

    mm stalno govori da se ne živciram, da ih ne slušam ali mislim ono kad se pravim da ih ne čujem odmah počinje prodika kako sam nekulturna
    i sl.......
    kad god nešto napravim ONA ide za mnom i popravlja to kao da sam luda pa ne znam ništa..... :?
    izluđuje me iz dana u dan....
    a svekar da ne govorim ON JE PRIČA ZA SEBE......nije ni svjestan što govori i kakve sve gluposti izjavljuje
    i koliko god pokušala ne slušati ih uvijek nađu način da me izbace iz takta.....
    ide mi na živce što mi se mješaju u odgoj djece...kao ja ne znam ništa.....ponašaju se kao da su oni roditelji MOJOJ DJECI.....stalno jesu li dosta jeli, što si im dala jesti...koliko su spavali...a kako je počelo tako će biti i kad se ovo djete rodi......
    svekrva mio je imala blaži moždani udar i sad što god da joj kažem ništa mi ne uspjeva jer ona stalno plače i govori kako ja nju želim mrtvu, kako je mrzim i sl.
    totalno sam nemoćna.......
    od muževog brata CURA dolazi već mjesecima kod nas i njoj ništa ne smiju reći ili opsovati (što meni konstantno rade) jer gospođca se svađa s njima a ja koja ih poštujem i zovem ih "mama i tata" mene j*** u zdrav mozak svakodnevno.....

    i pitam se zašto sam to doživjela od njih jer što sam sve napravila za njih to nije u redu.....
    jesu li i vaše svekrve i svekrovi poput mojih..... :?
    znaju da sam trudna i da ne bi trebala biti pod stresom al izgleda dok ja bjesnim i ljutim se da to njima paše kao da im je to duševni ljek.....


  26. #26
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    nemirna mama, pokupite se ća i živite u svom blaženom miru.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    34

    Početno

    ma mi bi se podjelili ima cijeli gornji kat i sve je napravito i kuhinja i boravak al kad ne daju vragovi
    svekrva odmah plače na sam spomen djeljenja
    a ja ludim......kao da ja ne znam ništa ...ni kuhat ni prati ni brinuti se za djecu i mužaa koliko se puta najela onoiga što sam ja skuhala....
    svekar i bi da se podjelimo al kad on nije gazda u kući nego ONA ....
    kako kažu zna se tko piša na stojeći al u ovom slučaju to je svekrva

  28. #28
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Citiraj nemirna mama prvotno napisa


    jesu li i vaše svekrve i svekrovi poput mojih..... :?
    Ah, vecita tema...Moji jesu, ali sam u svojoj trecoj (neuspeloj) trudnoci, kada smo nas dvoje puni srece dosli da im kazemo za bebicu, zauzvrat dobili prezriv pogled i komentar : "Pa necete se valjda kao Cigani mnoziti?!", naucila da ih prekrizim i od tada nemaju uticaja na nas zivot.
    Ali, da se vratim na temu. Bas sam se juce, na desetogodisnjicu onog nestretnoj bombardovanja setila da sam tad bila u sestom mesecu trudnoce sa prvom devojcicom. I, slicno kao i kli-kli, blazeno postedjena stresa, slusala sirene, gledala kako padaju mostovi, spavala kao top uz bombe i bilo mi je vazno samo da osetim svoju bebicu, da se dobro hranim i zivim zdravo. Bila sam iskonski sretna sto nosim taj mali zivot i priroda se valjda putem hormona postarala da nista ne pomuti tu srecu...

  29. #29

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    34

    Početno

    [quote="Vishnja"]
    "Pa necete se valjda kao Cigani mnoziti?!"


    kad smo im rekli za prvu trudnoću bili su sretni.....stalno me ispitivala što je dok rekao.....sve ju je zanimalo.....
    nakon godinu i pol ostanem trudna :D :D
    i kad smo im rekli samo nas je pogledala ......malo manje je bila zainteresirana za unuče......
    a sad kad smo im rekli dobili smo pitanje jesmo li normalni, što će nam tolika djeca i dokle ih mislimo pravit.....
    mislim ono kao da je to nju briga.....i onda je rekla jel mi hoćemo da ona prije umre od tolikih unučadi......

  30. #30
    pirica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    2,873

    Početno

    ja živim sa svekrvom
    stres za doručak, ručak i večeru

  31. #31
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    cure, nemojte da ovo postane još jedan od topica na kojem se priča o svekrvama .

  32. #32
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Cubana, neke stvari ne mozemo izbjeci, ali neke mozemo. MI svi pricamo o ovim stvarima koje se daju izbjeci. Pogledaj Fridin post
    Hehe, mogla sam sudar izbjeći, ipak sam ja kriva
    Sorry, nisam čitala cijeli topic, jako selektivno čitam otkad sam na porodiljnom.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    431

    Početno

    Meni svi kažu da sam luda kad kažem da je moj J bio na mjenjanju krvi zbog stresa koji sam preživjela, ali ja iskreno vjerujem u to....
    Mjenjao je krv zbog visoke žutice.... sve u vezi toga je bilo jako netipično.... i vrijeme kad je bilirubin narastao i činjenica da imamo istu krvnu grupu (tad djeca, najčešće, uopće nemaju problema s preradom bilirubina) i njegov nevjerovatno brz oporavak i činjenica da nije imao niti jednu komplikaciju vezanu za to.... a ima ih na pretek... itd. I sama dok mi je rekla da ona medicinski ne može objasniti razloge zašto se to dogodilo...
    Trudnoća je bila prepuna komplikacija, t prije J završila spontanim...., pa i ovo što spominjete obitelj i stres.... sveki negdje oko 5 mj. t.: "Pa zar je to živo?!".... komentar kad smo prepričavali da smo vidjeli kako J maše i nogama i rukama to je samo jedan u nizu bisera....
    Zato sad ne idem na preglede jer se osjećam dobro i mislim da nema potrebe... bila jednom na uzv oko 10 tj.... da provjerim kuca li srce.... i napravila lab.... zbog željeza i sl. Sljedeći pregled će biti kad ja osjetim da mi je potreban.... A što se tiče obitelji i prijatelja koji jedva čekaju da nešto zakuhaju, izbjegavam ih u širokom luku.... družim se samo s ljudima koji me podžavaju i to je to...

  34. #34
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    iskreno vjerujem da nije važno što je izvor stresa u našem životu i koliko smo mu izložene već kako ga hendlamo. o stress managementu ima dosta napisanog i dovoljno je letimično baciti pogled i uvjeriti se da ipak same možemo uvelike utjecati na to kako stres dopire do nas. onima koje ne znaju kako predlažem da se osvrnu oko sebe i uče od onih koji znaju. pritom ne mislim ništa loše već vjerujem da su neki ljudi otporniji na stres zbog načina na koji doživljavaju stvari oko sebe, načina na koji postavljaju granice. iako ih ponekad osuđujemo potajno želimo biti kao oni: sjediti i čekati da se netko drugi u uredu ponudi donijeti sok, kavu, ne čuti svekrvine "niske udarce", u sredstvima javnog prijevoza zamoliti za mjesto, pred nosom se nekome ubaciti na zadnje slobodno parking mjesto....situacija ima bezbroj. i upravo je toliko potencijalnih stresora ili nije...često puta ovisi samo o nama.

    iskoristite trudnoću za učenje novih antistresnih tehnika, a ja bih od srca preporučila meditaciju i laganu jogu za trudnice. nakon toga neće vam uopće pasti na pamet da se morate boriti protiv stresa jer vam od opijenosti hormonima sreće neće biti do nikakve borbe. tako ćete polako izaći iz začaranog kruga i to će vam postati normalno stanje. osim meditacije i joge, prehrana je također veliki izvor pozitivne energije. na žalost, prehrana može biti i veliki izvor stresa što često puta i je.

    evo ukratko o upravljanju stresom:

    http://stress.about.com/od/parentsun.../pregnancy.htm

    If you are pregnant, obviously you can’t control everything that happens in your life during your pregnancy. However, there are some things you can do to limit your exposure to stress, and lessen your body’s response to stress. The following are some recommended stress management practices that are useful for any time in your life, but especially so during pregnancy:


    Cut Down on Lifestyle Stress
    If there are any unnecessary stressors in your life, cut them out now. This includes stress at work, daily hassles, and relationships that are full of conflict.

    Effectively Manage the Stress In Your Life
    Because you can’t eliminate all the stress in your life (and wouldn’t want to if you could), it’s important to find strategies that help you deal with the stress that you do encounter. Yoga, meditation and breathing exercises can be especially helpful during pregnancy, and may even make for an easier delivery. Regular practice of stress management techniques can also provide you with some resilience toward stress, and some tools for managing more serious stressors that you may encounter, over which you may have no control. (Use this tool to find stress relievers that best fit your personality and lifestyle.)

    Take Care of Yourself
    You probably already know that stress can affect your health, but are you aware that your health can also affect your stress levels? If you haven’t had enough sleep, good nutrition or down time, you may be more reactive to stress in your life. The same goes for excessive caffeine and other unhealthy habits. It’s important to take care of your body as a regular part of a healthy lifestyle, but it’s especially important during pregnancy.

    Maintain a Positive Attitude
    The stress you experience can be heavily influenced by your attitude. A negative attitude can make your stressors feel more frustrating and insurmountable, while a positive attitude can make them seem to shrink or fade away. Working on your perspective is a great way to cut down on the stress in your life without having to make major changes in said life.

    Get Help If You Need It
    Having a child is a major life change, and you may need support from those around you, both during pregnancy and after the baby arrives. In the same vein, if you face heavy emotional challenges that are difficult for you to deal with, psychotherapy may be a very helpful option. Either way, don't be afraid to ask for help if you need it.

  35. #35
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ja bih još dodala sanjarenje - za one koji imaju vremena, naravno.
    To je moj način meditacije, sanjarim o divnom porodu, o prekrasnoj bebici, o dugim zajedničkim šetnjama, a nekad kad se baš razmašem sanjarim o kući s velikim vrtom u kom se igraju moja djeca....

  36. #36
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Prije trudnoće i sada sam čista "ladovina" 8)

    Ali u trudnoći, toliko su me prali hormoni da se nisam mogla prepoznati :?
    Ima li tu načina za kontrolu?

  37. #37
    Superman avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,269

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Mislim da je stres uzrokovan nacinom na koji se sprovodi antenatalna skrb (testiranja, skrininzi) specifican i da ga je drugacijim pristupom moguce izbjeci. Tj. potpuno je nepotreban.
    S drugim dijelom se slažem. S prvim - ne. To dali će nekome antenatalna skrb biti stres ili ne, ovisi samo o njemu i onome što je već i prije trudnoće u nečijoj glavi....

    Ja sam trudnica s nepoldnosti. I nisam do svoje trudnoće došla ni jednostavno ni lako. Za mene je trudnoća vrhunsko ljudsko postignuće i čudo kojem se uvijek i iznova čudim iz dana u dan... Od početka se neizmjerno veselim svakom pregledu (a u slučaju IVF trudnoće skrining je i malo pojačan, nego inače...). Nema straha pred pregled. Općenito, nema straha da bi bilo što moglo poći po zlu. Ja jednostavno uživam potpuno u svom malenom čudu. I zahvalna sam iz dana u dan što sam u životu dobila priliku biti mama...

    Što se tiče drugih izvora stresa, jednostavno ne dozvoljavam da me išta posebno izbacuje iz mog stanja blaženstva... Sjetim se samo onog što nosim u sebi, i sve drugo postaje manje bitno i definitivno nije vrijedno sekiracije.

  38. #38
    aleksandra avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    292

    Početno

    Ja sam u drugoj trudnoci imala dva uzasna stresa i mislim da mi je utjecalo na bebu.Hoces,neces ali kada cujes da ti muz boluje od raka,to te pogodi.Borba skupa sa njim.Svako malo putovala u bolnicu.Kuci bi dosla umporna ko pas,posveti se starijem djetetu,ali i bebici koje nosim.Sjecam se nakon napornog dana sto prozivljavamo,koliko god umorna bila i koliko god brinila posvetila bi se svojoj djeci.Znala bih dugo se maziti sa starijom i onda bi zajedno mazile stomak i pricale bi bebici koja bi se odazvala na nase glasove.
    Sjecam se kada je tata dosao kuci,cinilo mi se da je napokon doslo sve na svoje.Onda mi dode vijest da mi mama ima rak i da mora hitno na operaciju.
    Ne znam sta da vam kazem.Toliko me to pogodilo,ali sam odmah sama sebi rekla da ne smijem sada se uzrujavati radi bebe.Koliko god se ja smirivala uvijek je ostajala nervoza.Plakala sam ko kisa.
    Uzdala sam se u dragoga Boga,molila sam se za njihovo i dijetetovo zdravlje.Milila bih uvijek pozitivno i sama sebi bih govorila da ce biti sve u redu.Cudila bih se i dan danas se cudim kako sam imala snage i kako sam jaka osoba.Covjek ojaca sa problemima.
    Prije sam imala problema sa njegovima,svade,skandali...Ali nemojte da vas oni izbace iz takta.Milite na najvece blago na svijetu,na svoju djecu.
    Kada sam rodila imala sam problema sa bebico koja je imala sepsu i neurorizicna beba i hipotonija.Smatram da koliko god sam se borila sa smirenoscu,stresovi su utjecali.Uizvam sa svojom obitelji koja je na okupu.Trebalo je vremena sa starijom i sa bebicom,a i sa muzem.
    Sa stresom moramo se suprostaviti i pogledati sto ti je najbitnije u zivotu.
    Nakon ovoga sto sam prosla i ja gledam drukcije i vidim da je obitelj i zdravlje najbitnije.

  39. #39
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Superman prvotno napisa
    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Mislim da je stres uzrokovan nacinom na koji se sprovodi antenatalna skrb (testiranja, skrininzi) specifican i da ga je drugacijim pristupom moguce izbjeci. Tj. potpuno je nepotreban.
    S drugim dijelom se slažem. S prvim - ne. To dali će nekome antenatalna skrb biti stres ili ne, ovisi samo o njemu i onome što je već i prije trudnoće u nečijoj glavi....
    Pa ,ne bih baš rekla da ovisi o onom što ti je u glavi,već puno i ovisi o okolnostima.
    Mene su pregledi i UZV uvijek uznemiravali(govorim o zadnjoj trudnoći,u prvoj nisam bila svjesna u što ulazim).Čekanje satima,traženje problema i gršaka...
    I,tako,jednog dana na posve bezazlenom UZV-u sa 21. tj. doktor je postavio sumnju da nešto nije u redu.Zapravo,rekao je da nešto ne može vidjeti dobro.Da je beba u lošem položaju za gledanje.Neka dođem kasnije toga dana.Bio je petak,krasan dan."Doći ću u ponedjeljak"nikud mi se ne žuri.Otišla sam kući niti najmanje zabrinuta.
    U ponedjeljak sam dobila sumnju da beba ima bolesno srce,nakon tri dana to je potvrdio i kardiolog.
    I,eto ti stresa,na vagone.
    A sve je počelo sa običnim UZV,onim kojem se gotovo svi vesele jer će vidjeti bebu,saznati spol i slične (po meni iz ovog kuta gledišta) potpuno nebitne stvari.

    Jel bi ikoja trudnica trebala živjeti više od četri mjreseca sa spoznajom da joj dijete možda neće preživjeti nakon poroda.
    Da li bi trebala slušati komentare u bolnici u stilu"Hoće li biti šta od tog djeteta" i "Eto ,baš je jednoj trudnici čija je beba imala sličnu grešku, srce prestalo kucati u 38 tj. i nije se rodilo živo".

    Mene pregledi ,UZV,nije smirivao...ja sam danima ,tjednima ,prije i poslije svakog pregleda morala moliti da sačuvam mir i zdrav razum.
    Da li je to moje stanje utjecalo na bebu vrijeme će pokazati.
    Ali pouzdano znam da je utjecalo na mene.Ja trenutno ne bih bila u stanju psihički izdržati trudnoću.Ne zato jer bih mislila da bi mi se i ovaj put dogogilo slična stvar.
    Nego zato što jednostavno ne mogu psihički podnjeti pomisao na preglede ,UZV-e,pitanja ,istraživanja...Ja mislim da imam pravi PTSP iz razdoblja trudnoće bez obzira što sam se trudila svesti preglade i vanjske utjecaje na minimum.

  40. #40
    linolina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    ST
    Postovi
    879

    Početno

    Citiraj nemirna mama prvotno napisa
    m
    svekrva odmah plače na sam spomen djeljenja
    l:
    Nek plače-manje će pišat, tako smo mi ka dica pričali....ma zamisli, sebičnosti, plakati jer ti je dijete sretno u braku...

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    zaokupljena našom malom štrudlicom
    Postovi
    37

    Početno

    ja sam na poslu dosta pod stresom, radim cijeli dan sa strankama koje su nepodnošljive i koje očekuju da im riješim sve njihove probleme(skoro ko da radim u centru za sovijalnu skrb )....a ja nisam tamo za to.....a i odnosi s kolegama su postali nepodnošljivi....prepucavanja i potkapanja od njih skoro svaki dan....tak da mi dođe da dam otkaz, al ne mogu jer mm trenutno ne radi i na mojoj plaći smo.
    uskoro ću reć na poslu da sam trudna i onda odlučujem do kad nastavljam radit, jer ako se ovo na poslu i dalje nastavi odoh ja prvo na godišnji pa na čuvanje jer ovako ne mogu a i ne želim da me uzrujavaju, jer kužim da i moja štrudlica to osjeti, trbuh me boli odmah, preznojavam se, muka mi je....
    ustavari ništa nije vrijedno tvojeg i bebinog zdravlja samo kaj ne možeš reći neću se živcirati i da to odjednom prestane

  42. #42
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Mene užasan strah u ovoj trudnoči, svaki dan imam druge "simptome" i samo čekam da nešto pođe po krivu. Sad je malo lakše jer smo dogurali do 32 tjedna, al svejedno brijem na curenje vode, pa kad se mali ne pomakne par sati odma mi kroz glavu ide da mu je prestalo srce radit...u svakom slučaju razmišljam non stop kako to utječe na mog malog magarca, nadam se da neče imati neke posljedice, ali nikad ne znaš!
    Mm mi govori da sam zapravo dosta skulirana s obzirom na sve, ali ja znam da nisam. Iako pokušavam radi bebice bit OK, i stvarno po cijeli dan brijem po kompjuteru i fejsbuku da bi si maknula crne misli...svejedno, ova trudnoča je od početka pračena strahom i dovoljno je reći da mi je več 1/4 kose posijedila, nosim bandanu non stop jer se užasno osječam kad vidim da sam toliko ostarila u samo godinu dana!

  43. #43
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    ma nije to baš tako sve crno.

    osim toga postoje studije koje tvrde upravo suprotono, da stres u trudnoći potiče duševni i motorički razvoj djeteta.

    link: http://www.medizinauskunft.de/artike..._schwanger.php

    (ako koga zanima detaljnije, a ne zna njemački neka javi pa ću rado prevesti )

    o tome sam razgovarala i sa svojom ginekologicom u de koja mi je potvrdila da stres, svađe, uzrujavanje zapravo ne štete djetetu kao što se do unazad 15-tak godina mislilo. jedna stvar su veliki šokovi poput rata, ali emocionalni stres je u biti pozitivan za fetus. deranje, vikanje, izbacivnjae iz sebe, nerviranje, sve je to dio života i ne utječe negativno na fetus.

    također sudjelujem i na njemačkim forumima i jako puno žena je imalo strašno stresne situacije tokom trudnoće, od svakodnevnih svađa sa dečkom /mužom, pa do naglih rastava usred trudnoće i bebe su rodile žive, zdrave i vrlo napredne. također nema niti pravila da li će bebać biti boležljiv ili ne, da li će biti neurozan, plačljiv ili ne zbog stresa u trudnoći. naime to nije vezano. dapače, dosta takvih beba je zapravo vrlo mirno i uravnoteženo, a čije majke su tokom trudnoće prolazile kod neke određene stresne, obično obiteljske situacije.

    atopijski dermatitis, zatvori i ostali klasični i učestali baby-problemi nastaju zbog posve drugih razloga i vrlo je neozbiljno i neodgovorno od bilo kojeg pedijatra tako nešto prepisati stresu u trudnoći jer to naprosto ne stoji.

  44. #44
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    i dovoljno je reći da mi je več 1/4 kose posijedila, nosim bandanu non stop jer se užasno osječam kad vidim da sam toliko ostarila u samo godinu dana!
    da te utješim. i ja sam posijedila naglo i prerano. ali pojava sijedih ima vrlo malo veze sa stresom kako se dugo (desetljećima) mislilo. naime za dobijanje sijedih i brzinu sijedenja odgovoran je jedan određeni protein koji se nasljeđuje ili po očevoj ili po majčinoj liniji...

  45. #45

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    45

    Početno

    Bok cure...ja u 30.tjednu i tek se sada počela živcirati na sve i svašta. Moram ono, ovo...uskoro će i blagdani, bojim se da neću sve stići (ni kolica nisam kupila...čekam neki novac, pa nisam mogla ni ranije u kupovinu).
    Noćaš, u pola noći počela histerizirati i vikati na MM...baš me izbacio iz takta. Našla sam kod kuće jedan Bonisan (one biljne tabletice sa valerijanom i hmeljem za smirenje), popila (mogla sam i bez jer mi zaista nije pomoglo...trebala možda apaurin ) Cijelu noć nisam spavala...sad sam koma!!! Moram priznati da sam od početka trudnoće turbo raspoložena...sve do sada...od prošlog tjedna "pere" me sa svih strana. Proživljava li netko sličnu situaciju sad u posljednjem tromjesječju?????

  46. #46
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Ja evo plačem cijeli dan. Na svih sam se izderala, i doslovce počmem ridat svako 10 minuta. Nikako stat! Nos mi je totalno začepljen, evo i sad dok tipkam mi kreču suze! Jel ovo normalno???

  47. #47

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    431

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    Ja evo plačem cijeli dan. Na svih sam se izderala, i doslovce počmem ridat svako 10 minuta. Nikako stat! Nos mi je totalno začepljen, evo i sad dok tipkam mi kreču suze! Jel ovo normalno???
    Da

  48. #48

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    stella bella I mene je puknulo sad pred kraj. Inače sam bila super cijelu trudnoću a sada odjednom strahovi, nervoza.... Prvi put mi je bilo suprotno - na početku su me opasno prale promjene raspoloženja a onda sam negdje od polovice pa sve do kraja bila blažena

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    894

    Početno

    roza
    ja sam živčana,tim više što sam stalno doma i čekam stalno muža koji i kad dođe je stalno umoran.danas smo se tako posvadili da ne z nam kad je bilo tako o biljna svađa zadnji put.a ja sam bijesna i bijesna i plačljiva i imam osjećaj da je život nekad prema meni užasno nepravedan. onda me sram jer toliko je težih sudbina.onda bi popustila ali mislimd a onda nisam ni trebala počinjati.luda je ova trudnoća....daleko od blaženog stanja kako neki kažu barem meni...

  50. #50

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    894

    Početno

    nije trebalo biti svih ovih smajlija ja ne znam što mi je sa kompjuterom :?

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •