Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 147

Tema: Povrće na balkonu...

  1. #1
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno Povrće na balkonu...

    Ništa posebno. Htjela bi imati barem frišku salaticu (više vrsta), možda one male paradajziće, začine...

    Da li je netko probao?

    Kakve tegle, zemlja? Sunce ili sjena (imam oboje)?

    Nemam ništa od materijala, ali imam volje.

  2. #2
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Vidjela sam u jednom časopisu o građenju vrt (vani na dvorištu) koji je napravljen kao "velika tegla" 2x 2 metra i visine 1,5 metara, ali mora biti od drva ne od plastike zbog izolacije. Unutra se nasipa najbolja zemlja i sadi vrt. Pa ne vidim razloga da to isto ne napraviš na balkonu (doduše ne 2x2)

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Ja sadim začinsko bilje (peršin, origano, majčina dušica) u tegle kao i ostalo cvijeće. Imam i ružmarin, iako sam ga lani preselila u cvjetnjak pred zgradu i uredno je prezimio. Najbolje mi raste u glinenim teglima. Otkinem grančicu kad mi zatreba.

    Dalje... od božićnog drvca ostala je velika tegla (bor je posađen i za sada se nije osušio) i namjeravam u nju u uglu balkona staviti 2 sadnice paradajza kad ih počnu prodavati na placu (ako nađem uzet ću sweet cherry, da plodovi ne budu preteški).

    Doma do sad nisam sadila ništa osim začinskog bilja, ali naše tete u vrtiću imale su u velikim kopanjama na terasi jagode, zelje ili blitvu i patlidžan! Jagode su uredno rodile, ostalo je uglavnom bila zabava za klince.

  4. #4
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Poslid, balkon je dugačak, ali ne jako širok pa ovo s velikom "teglom" baš i ne stane.

    Mislila sam možda one veće pravokutne.

    Hm, špinat, blitva...to mislim da bi isto išlo. Zapravo sve što nema duboki korijen.

  5. #5
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    Ovdje ima pregled povrca sa velicinom posuda (i jos nekim detaljima). Mozda dobijes kakvu ideju

  6. #6
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    Poslid, balkon je dugačak, ali ne jako širok pa ovo s velikom "teglom" baš i ne stane.

    Mislila sam možda one veće pravokutne.

    Hm, špinat, blitva...to mislim da bi isto išlo. Zapravo sve što nema duboki korijen.
    Pa onda bi išlo recimo 3x0,5 m i može biti visoko pola metra i onda možeš i mrkvu imati.

    Ovo 2x2 metra je zato što ako je veće n možeš do povrća koje ti je u sredini.

  7. #7
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Prošlu godinu sam imala u tegli dvije sadnice koktel paradajzića - super je rodio. Za paradajz uzmi dublju teglu jer mu treba kolac. Bosiljak (nekoliko puta smo se ubili u pestu :D ), vlasac i melisa su mi isto bili dobri, ružmarin i lovor imam već godinama u velikoj tegli na balkonu.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Evo upravo mi pala napamet slika neke zgrade u Bosni gdje se fino vidi da ljudi na balkonu drze kravu.
    Inace, mene cure pilaju da sadimo nesto u stanu i da drzimo to po prozorima. Zacinsko bilje im nije fora, one bi mrkvu ili paradajz. Kako stvari stoje, pretpostavljam da cemo probati, vise radi eksperimenta nego radi materijalne i zdravstvene koristi.

  9. #9
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    u vreci od komposta (ne prevelikoj) koju polegnes na tlo i napravis rupu na njoj u obliku x zasadis patlidjan - raste u visinu (ako bas bude "tezak" - mozes ga vezat ili za kolcic ili za ogradu), lako za odrzavanje, moze rodit ko ludo :D e, ako je vreca veca, mozes i dva posadit (svaki na svojoj polovici)

    u uspravnu vrecu (mislim da bi bila bolja jutena, ali neka ful cvrsta) mozes na vise mjesta izbosti rupe (sve naokolo i bar 20ak cm udaljene) i u te rupe ugurati sjemenski krumpir kad svi procvjetaju i "zgotove se" - rasporis vrecu, rastreses zemlju i - voila'

    postoje keramicke i pvc posude - uze a vislje - koje imaju po sebi vec rupe za sadjenje - to je ok za zacinsko bilje i neke vrste jagoda npr.

    mozes objesit koju teglu pa u nju nesto - ovisi o promjeru tegle...

    mozda bi mogla imat jednu siru, nizu i dovoljno dugacku teglu u koju bi mogla posijati salatu pa onda razrijediti i presaditi u visece ili koje druge tegle... rasadit/razrijedit je moras ako hoces da napravi glavicu, a kad je posijes svakako ce niknuti "na gusto"

  10. #10
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    zaboravih - isto ko padtlidzane - mozes i paprike jedino nemoj na istom balkonu sadit ljute i neljute jer ce ti sve na kraju balade bit - jednako ljute

  11. #11
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    e, u tegle mozda mozes i onaj luk, proljetni, koji raste u busenu ne znam mu pravo ime - mi ga zovemo skalonja

    pa i cesnjak....


    e sad, sve i svasta mi sad pada na pamet


    brokulu, cvjetacu, kelj pupcar (i jos su vizualno krasni kad rastu jedno pored drugoga!)

  12. #12
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    Nocas mi palo na pamet - ako je balkon dugi i uski, mozes na krajevima postaviti 'stepenaste' posude (npr. tri razine), da zauzmu cijelu sirinu balkona.
    Mislim da je najprakticnije saditi 'grmasto' povrce. Imas grm sa kojeg onda beres plodove, imas puno plodova na malo mjesta. Npr. paprika, paradajz, mahune, tikvice... Mozda krastavce pa da se sire po ogradi.
    Salata zauzima dosta mjesta ako zelis da ti narastu glavice.

    Zacinsko bilje moze svakavo, bosiljak, vlasac, kopar, ruzmarin, majcina dusica... Ima i neka vrsta persina koji se sisa.

  13. #13
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    gdje nadjete sjeme koktel paradajza, ja to nigdje ne mogu naci

  14. #14
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    litala, genijalna si!:D

    Mislim da su rotkvice, salata, peršin i špinat ipak moj najveći domet.

    Malo sam surfala i spominje se da takve biljke imaju hrane za 8-10 tjedana i nakon toga ih treba gnojiti, pa me to malo obeshrabrilo.

    I nisam ziher jer je dobra ona zemlja za uzgoj cvijeća. :?

    Mislim da ipak uzmem jednu gredicu u maminom vrtu.

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    litala, genijalna si!:D

    Mislim da su rotkvice, salata, peršin i špinat ipak moj najveći domet.

    Malo sam surfala i spominje se da takve biljke imaju hrane za 8-10 tjedana i nakon toga ih treba gnojiti, pa me to malo obeshrabrilo.

    I nisam ziher jer je dobra ona zemlja za uzgoj cvijeća. :?

    Mislim da ipak uzmem jednu gredicu u maminom vrtu.
    Gdje su sad MGrubi i marta da preporuče literaturu za prihranjivanje - stelja (sijeno, trava) a zalijevanje vodom u koju se prek noći namoče kuhinjski otpaci (kore od krumpira, otpadni listovi salate... peteljke i srčike od paradajza). Cvijeće zalijevam tako da koru od banane potopim u vodu prek noći i odlično je, ali za povrće ne znam baš :/ ...

    Što se zemlje tiče, bilo je svojevremeno u Pevecu (ili Mercatoru u Vukovarskoj - ne znam više...) baš namjenskih tih vreća za uzgoj povrća, unutra je mix treset+zemlja koju su preradile gliste. Treba čitati etikete, iako sam ja to obično lijena, ali moram početi!

    Gredica nije loša ideja! Sretno!

  16. #16
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    hehe, da mi je vidjet tu tikvicu koja raste grmoliko i nece zauzet cijeli balkon s tendencijom invazije na cijelu zgradu

    tikvica nije za balkon. njoj treba minimalno dva metra kvadratna da lijepo naraste. nije plod tolko velik, ali jesu listovi i ona stvarno hoce puno i "daleko" dogurati


    rukola je super od salata, matovilac isto - ni jedno ni drugo ne radi glavice, moze se cesto brati (rukolu rezes, skaricama npr., a matovilac cupas iz zemlje s korijenom kojeg onda rezes tako da listovi ostanu spojeni - takav je najmljac jer medju listovima fino ostane dressing )

  17. #17
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    hehe, da mi je vidjet tu tikvicu koja raste grmoliko i nece zauzet cijeli balkon s tendencijom invazije na cijelu zgradu
    Evo je - postoje tikvice penjacice 8)

  18. #18
    adonisa avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    288

    Početno

    Na balkonu sadim začine, a po povrće idem u mamin vrt 8)
    Svake godine škicam jedan balkon u kvartu - ljudi sade paprike i rajčice u tegle, obilno rode, i zgodno izgledaju.

  19. #19
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ooooo, pa to je super!!! :D:D:D hvala na prosvijetljenju!

    dakle - mijenjam svoj prethodni stav - tikvicu penjacicu svakako - a onu "vulgaris" - ne bas






    ps.
    i samo dokaz da sam ja u stvari najobicniji - seljobeljo

  20. #20
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    Ma kakav seljobeljo , danas ocito nema cega nema.
    A balkon je specifican i ne bih stavljala bas sve sto sam sadila i u vrtu vec sorte koje su prilagodjene manjem prostoru.

    Razmisljala sam i o malciranju na balkonu, ali mislim da to bas ne bi sljakalo. Definitivno treba puuuno zalijevati. Super je ako na balkonu ima i mjesta za kantu (vecu) u kojoj bi voda mogla malo odstajati.

  21. #21
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Ajme matovilaaaaaac, prekrasno nešto.

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Potaknuta ovim topicom, posijala ja jučer rikulu na balkonu i pokrila s dva sloja najlona. Našla sjeme u konzumu, pa možda nekaj i nikne...

    Možda sam trebala pričekati da temperatura bude sigurno iznad 10 stupnjeva, ali nema veze... Posijala sam samo pol vrećice, drugu polovicu ću s pomakom od tjedan ili dva.

  23. #23
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Super za rikolu i inspiraciju!

    Ja dok sam imala pravi vrt super mi je uspijevala, ali nisam je baš voljela jesti, ispala je baš gorka.

    Ja sam kupila matovilac, zelenu salatu, jednu vrstu radiča (bilo je još nekih krasnih koji se ne siju u proljeće), dvije vrste blitve.

    Odlučila sam se samo za zelenje, još planiram špinat.
    Da imam za salatice i probala bi raditi zelene frapee s voćem

    Ovaj tjedan idem po tegle i zemlju, mislim da nije rano krenuti ovako s najlonom.

    Da li se kod nas može nabaviti sjeme salate potočarke? (Jučer sam je prvi put jela i prefina je.)

  24. #24
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

  25. #25
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

  26. #26

  27. #27
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Znaš li nešto o vrsti zemlje i gnojenju?

  28. #28
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Fidji, za potocarku ti treba potok, kao sto ime i kaze. Ona mora biti u vodi a to je tesko ostvariti bez prirode. Inace potocarka se jos zove dragušac iliti kres - sjeme se moze kupiti u prodavaonisama zdrave hrane, a sluzi za klijanje. Znaci preporucam klijanje dragusca, a ne sijanje. Jer od sijanja nece biti nis.

    I predlazem jos nesto, a to je dragoljub. On izmedju ostalod tjela lisne usi, i moze se jesti, i prekrasno cvate.

    Ako ti je balkon u sjeni, posadi bundeve, najbolje butternut (moze i hokaido), one ce ti lijepo puzati po balkonu, a mozda se i osladis.

  29. #29
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Uvijek se sjetim susjede koja je u stari lavor posadila zute paprike - rasle su kao lude

    Ja bih na tvom mjestu kupila vec uzgojeno zacinsko bilje (imas po ducanima persina, vlasca, bosiljka, ruzmarina), tako odmah imas nesto.

    Pridruzujem se svima koji kazu da mozes saditi paradajz, papriku, rukolu, jagode... :D

  30. #30
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Fidji, za potocarku ti treba potok, kao sto ime i kaze. Ona mora biti u vodi a to je tesko ostvariti bez prirode. Inace potocarka se jos zove dragušac iliti kres - sjeme se moze kupiti u prodavaonisama zdrave hrane, a sluzi za klijanje. Znaci preporucam klijanje dragusca, a ne sijanje. Jer od sijanja nece biti nis.

    I predlazem jos nesto, a to je dragoljub. On izmedju ostalod tjela lisne usi, i moze se jesti, i prekrasno cvate.

    Ako ti je balkon u sjeni, posadi bundeve, najbolje butternut (moze i hokaido), one ce ti lijepo puzati po balkonu, a mozda se i osladis.
    Mislim da ću se držati zelenja, ali dragoljub inače super raste. Što se jede, list, cvijet? Na salatu?

  31. #31
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mislim da je cijela biljka jestiva. A list na salatu, definitivno je.

  32. #32
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pupoljci se mogu kiseliti.
    I navodno je dobar maslac s narezanim liscem, ali nisam probala.

  33. #33
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    i cvjetovi se jedu

  34. #34
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Dok sam imala vrt dragoljub mi je super rasao između gredica, stvarno je prelijep, šteta mi je sad da ga nisam probala.

  35. #35
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pa imas dovoljno vremena da ga probas.

  36. #36
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Dragoljubi - to me podsjetilo na djetinjstvo i bakin vrt... Mogla bih ih ove godine i ja posijati. Hvala na ideji!

  37. #37
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Dužna sam izvještaj.

    Salatica je proklijala!

    Dakle prošlu subotu sam u Bauhausu kupila tegle, zemlju baš za uzgoj povrća, neko prirodno gnojivo od glista i svakakvo sjemenje.

    Nisam našla dragoljub, pa ako netko negdje vidi nek javi.

    Ema je vrlo zdušno pomagala, tako da ako nam i ništa ne naraste, projekt barem ima edukativnu vrijednost.

    Posijale smo: 4 vrste salate (naravno pregusto, ali pročupat ću)
    špinat
    2 vrste blitve
    matovilac,
    radič,
    krastavce (ovo me MM nagovorio, nemam blage veze gdje će to puzati)
    rotkvice (za njih mi je mama kasnije rekla da je već pretoplo, pa se neće formirati, ali lijepo su proklijale)
    lučice

    Još imam 2 dublje tegle za paradajz i papriku, to ću kupiti 2-3 presadnice.

    Eto!

  38. #38
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Bravo!

    Moram i ja drugi tjedan postaviti slike svoje salate... visoka je 2 prsta i za sada prekrasna. Nismo puno sijali, jer nam treba prostora za nase cvijece, ali izgleda super.

    Paradajze cemo isto posaditi iza Uskrsa.

  39. #39
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    rotkvice (za njih mi je mama kasnije rekla da je već pretoplo, pa se neće formirati, ali lijepo su proklijale)
    Pa klice rotkvice su jako fine

  40. #40
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Da li se mogu pojesti kad budu negdje 2-3 cm? Ili više? Na salatu?

  41. #41
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    krastavce (ovo me MM nagovorio, nemam blage veze gdje će to puzati)
    Probaj ga podignuti u zrak, na one ograde za penjacice.

  42. #42
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Jel zna netko gdje mogu kupiti sadnice cherry rajčica?

  43. #43
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj dunja&vita:-))) prvotno napisa
    Jel zna netko gdje mogu kupiti sadnice cherry rajčica?
    I Bubica je pitala...
    Moja susjeda to radi tako da u spermarketu kupi mini rajčice ,izvadi sjemenke,kad proklijaju presadi u posude.
    I funkconira.

  44. #44
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    Da li se mogu pojesti kad budu negdje 2-3 cm? Ili više? Na salatu?
    to ti je taman idealno za klice rotkvice. samo ih dobro operi (budući da su rasle u zemlji, a ne u klijalištu).
    ja ih volim ubaciti u miješanu salatu (zelena, radič, rikola, matovilac...)

  45. #45
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ja sam sadnice cherry pomidora kupovala gdje i obicne sadnice pomidora - na trznici na standu gdje se prodaju sve moguce proljetne sadnice (pomidori, paprike, malancani, tikvice, sve zivo...)

  46. #46
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Ja bih jagode ,imamo ogromno dvorište ali imamo pse koji pojedu sve do čega dođu Ovo sa vrećama komposta mi je odlična ideja

  47. #47
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    moja je mama prije par godina posadila jagode u staru drvenu bacvu

    nije cijelu napunila zemljom (nepotrebno osim ako ces busit rupe sa strane i sadit u njih), stavila je neku kantu, nesto, i onda gore stavila zemlje, posadila jagode i voila' - ove se rasire i onda predju rub i spustaju sa strane lako ih je brat (nema saginjanja ), i zastititi preko zime (lako je prekrit bacvu)...

  48. #48
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Litala, carice :D
    Aktivirati ću se ovih dana ,klinci obožavaju jagode a imam i ogromnu terasu koja ničemu ne služi ,možda postane jagodnjak

  49. #49
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    kopala sam prije da nadjem sliku, znam da sam slikala nekog skakavca na liscu te jagode - al sam nasla sliku samo skakavca i lisca - ne vidi se bacva

    enivej, nije komplicirano a lijepo izgleda


    a mozes i u zardinijere posadit jagode, tako ih i uzgajaju - u visini stola

  50. #50
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    to bi bilo savršeno,samo pružiš ruku

    Smišljam nešto ovih dana,jedino što nemam drvenu bačvu

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •