Stranica 37 od 40 PrviPrvi ... 273536373839 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,801 do 1,850 od 1999

Tema: glazbena škola?

  1. #1801

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Moj ima još malo više od godinu dana do mature pa isto tako nema pojma što bi poslije zna samo da na Akademiju ne bi, iako ove godine proživljava intenzivna nagovaranja profesora (u glazbenoj je maturant).
    Za glazbu je izrazito talentiran, ima iza sebe puno uspjeha, profesori ga naveliko hvale, ali... problem je upravo u ovome, što bi radio poslije. Solist ne želi biti ni u ludilu, nastavnik u školi još manje, a profesionalno sviranje u orkestru ga ne privlači toliko da bi mu se profesionalno posvetio (na žalost, nastava orkestra u glazbenoj školi mu se prilično zamjerila, tako da ono što sam ja u glazbi vidjela kao najljepši aspekt, njemu je bezveze).
    Nadam se da će bar nakon završene glazbene škole nastaviti svirati s nekom neformalnom ekipom.

  2. #1802
    ivana s avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,617

    Početno

    Tanja_b, šteta što je imao loše iskustvo s orkestrom. Moja voli ići, ide redovito, jako mi je žao što nisu imali nastupe zadnje dvije godine praktički.
    Nešto će se iskristalizirati, nadam se, i njima oko daljnjeg usmjerenja. Moja je baš zapela ovu godinu za sviranje, bila je dobra i prije, išla na natjecanja ali sad baš svira po 2-3 sata dnevno. Čak nam je prof predložio da joj kupimo poluakademski instrument.
    Mene muči što ni sama ne znam što bi joj rekla oko toga. Čisto bi se htjela informirati kakvo je stanje u realnosti oko posla u toj profesiji. Frendica mi kaže da ima neke prijatelje glazbenike, klasičare i da im je sasvim solidno.

  3. #1803
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ako se zaposli u orkestru, to je "normalan" posao, dakle socijalno zdravstvo i redovna plata , kao svaki drugi posao.
    Dapače, vrlo atraktivan posao jer često uključuje puno putovanja i to i na nesvakidašnje lokacije.

    Kakve su šanse za zaposliti se u orkestru to ne znam, ovisi o intrumentu, a i o trenutku.

  4. #1804
    ivana s avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,617

    Početno

    Mima, hvala! Zvuči ohrabrujuće i zabavno.

  5. #1805
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ako se radi o rjeđem instrumentu kojeg u orkestru treba 2 komada za sljedećih 40 godina, onda orkestralna perspektiva i nije neka. Za proći audiciju mora biti baš dobar svirač. Posao u školi ipak ostavlja dosta vremena za čvrgarenje u ansamblima sa strane ili za obiteljski život. Od solističke karijere, koliko ja znam, u Hrvatskoj još nitko nije uspio preživjeti .
    Posljednje uređivanje od čokolada : 14.03.2022. at 14:24

  6. #1806
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Moja susjeda je ovo ljeto otišla u Belgiju studirati flautu, koji su joj kasniji planovi ne znam

    Drugi susjed preko puta , vršnjak od Velikog završio je akademiju, svira ponekad i u Zagrebu, ali zadnje sve godine korone sve je skoro pa stalo( pred koji mjesec je svirao u Zagrebu). Bili su veliki planovi za vanjske koncerte , ali i to sad sve palo u vodu

    Kat iznad mene tata od cure koja je u Belgiji svira u orkestru puhači instrument

    Dva kata više od mene violinistica svira u orkestru,
    Susjed u zgradi do isto u orkestru puhači instrument

  7. #1807
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku

    Kakve su šanse za zaposliti se u orkestru to ne znam, ovisi o intrumentu, a i o trenutku.

    Moj muž kaže: minimalne. Mora biti top topova. (citiram)

  8. #1808
    ivana s avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,617

    Početno

    Znači, MM nije bio daleko od istine

    Jelena, oko tebe ih baš puno ima.

  9. #1809
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Je i onda imamo koncerte.
    Kad su ta deca ( troje: flauta,klavir,truba + tata rog) doselili i jednom skup svirali bilo je melodični za čut mama komentirala kak ona ne svira

    Sin od violinistice isto svira
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 14.03.2022. at 15:15

  10. #1810

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj ivana s prvotno napisa Vidi poruku
    Znači, MM nije bio daleko od istine
    Sa saznanjima koja imam, uz sad već 11 godina praćenja djetetovog glazbenog školovanja i razgovora s raznim ljudima na tu temu, ne bih savjetovala studij glazbe djetetu koje je u startu sigurno da ne želi raditi kao nastavnik. Čini mi se da je nastava za glazbenika jedino relativno sigurno zaposlenje, a orkestri i drugi aspekti bavljenja glazbom su divni, ali se teško može na njih računati sa sigurnošću.
    Kći naših prijatelja studira na MA, uživa u tom studiju i kaže da bi baš voljela jednog dana imati svoje učenike i raditi u školi. Eto, to je meni profil idealnog studenta glazbe.

  11. #1811
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa dobro, nije baš tako nesigurno i teško za gudače. Puhača ima malo u orkestru, pa jasno da je puno teže. Doduše sigurno i na MA primaju puno manje puhača, pa koga prime taj mora da je dobar.

  12. #1812
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj ivana s prvotno napisa Vidi poruku
    Znači, MM nije bio daleko od istine
    Ako je kći izvrsna u svom instrumentu (npr. nagrade na državnom natjecanju), ako joj ostali predmeti u GŠ idu doslovno s lakoćom, ako znate da će sa 100% sigurnošću proći prijemni ispit, ako znate da je prof. na MA izvrstan (to vam treba reći iskreno reći nastavnik u srednjoj), da ima mjesta, da mu se ona sviđa i da ju je voljan uzeti, onda samo naprijed.
    Ako nešto od ovog nedostaje, onda razmislite dvaput.
    Biti prosječan student i apriori odbijati prosvjetu nije neka sreća.

  13. #1813

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Ja sam upoznata i s tužnom pričom oko prijemnog ...
    Bila je tu velika želja, godine rada, matjecanja, nagrada, kvaliteta,preporuke srednj.profesora, na kraju na MA prošli "nasljednici" ...

    Naravno, nastupilo je veliko razočaranje... probat će u inozemstvo, ali koliko sam shvatila npr. jedan detalj - što su djeca/mladi stariji to je teže upasti na MA.

  14. #1814
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Koja je granica mladi/ stari?

  15. #1815
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Nemaju godine veze. Mlađi kandidati (koji nemaju završenu srednju školu) upisuju se samo ako su izuzetni talenti i ako na prijemnom dobiju od svih članova komisije odlične ocjene.
    Ima dosta učenika koji ne upišu otprve, nego pauziraju pa imaju već preko 19 godina. Ima i nekih koji upišu drugi faks pa na 3. godini prođu prijemni na MA. Ovisi i o generaciji - nekad bude puno kandidata pa je teže upasti, a druge godine i na jesenskom roku traže kandidate.

  16. #1816
    ivana s avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,617

    Početno

    Ma ona prije svega nema pojma kud bi dalje nego kako u zadnje vrijeme dosta vremena posvecuje sviranju mene je cisto zanimalo kako izgleda ta profesija u praksi, kakve su sve mogucnosti zaposlenja i sl. Hvala svima na informacijama.

    Vrijeska, ovo je bas tuzno, pogotovo za takva zanimanja, ocito nema iznimke nigdje. Mene cijeli zivot prate nasljednici, od upisa na faks pa nadalje tako da me to bas nervira. I uzasno je tesko probijati se kad si prva generacija u svom poslu, kod nekih zanimanja je to posebno naglaseno. Ali nisam ocekivala da je tako i na MA.

  17. #1817

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Sva moja djeca idu u glazbenu školu, od toga dvoje ide i u srednju. Hoće li netko od njih nastaviti s glazbom i dalje, ne znamo još, ali moram reći da ne bismo imali nešto protiv. Djeca imaju i druge, različite interese, i dobra su u njima, pa je sad teško reći gdje će ih put odvesti, ali sigurna sam da će bar na neki način ostati vezani uz glazbu. Glazbeno obrazovanje im je do sada donijelo samo dobro, i uvijek im je bilo plus.
    U obitelji i među prijateljima imamo puno glazbenika i srodnih zanimanja, svi žive normalno i dobro, a možda je najvažnije reći da žive ispunjeno i zadovoljno ( naravno, oni koji su sami birali svoj put ). Uz sve pluseve i minuse koje su cure nabrojale (a ja osobno mislim da ima puno više pluseva nego minusa), željela bih napomenuti da se ponekad može gledati i malo šire od "svirati u orkestru i/ili raditi u školi". Poznajem osobno (ili znam za njih) glazbenike instrumentaliste koji su završili u diplomaciji, koji su ravnatelji kazališta, direktori simfonijskih orkestara, dirigenti, kompozitori, skladatelji filmske glazbe (ne samo kod nas, nego i vani), predavači na akademijama (ne samo glazbenim, nego i dramskim i sl.)... znam za glazbenike koji predaju u stranim školama i internatima u super uvjetima, glazbenike koji podučavaju bogatu djecu u Hong Kongu, Kini, Americi... glazbenike koji drže seminare po cijelom svijetu...glazbenike koji sviraju s estradnjacima i/ili u mjuziklima po Londonu itd...... čak je i Bandićev pročelnik za kulturu bio glazbenik (i to klasičar, puhački instrument ).
    Ono što hoću reći - ako je dijete talentirano i dobro radi, i ako je zagrizlo u to što radi... naći će svoj put, često dijametralno suprotan od onoga što mi mislimo da je sada moguće s nekim zanimanjem. Sigurna sam i da neke od vas rade poslove koje nisu mogle ni zamisliti da će raditi s vašim obrazovanjem, neke koji nisu tad ni postojali (ja prva radim posao koji nije postojao kad sam imala 18 godina, bar ne u ovakvom obliku). Svijet je lopta šarena i tko zna što sve čeka našu djecu. Roditeljski stav mog supruga i mene je da im ne sužavamo svijet ako je to ikako moguće. I da ne pokušavamo predvidjeti što će biti i raditi u životu. Savjetovati, podržavati, to da. Ali ih pustiti da lete svojim krilima i ne misliti da će "profulati sigurno gnijezdo" samo zato što se nama to "gnijezdo" čini trenutno nesigurnim i/ili nedovoljnim. Ne znamo to i ne možemo znati.
    Možda sam "romantična". Ali svi sretni ljudi koje poznajem rade ono što bi radili i da im nitko to ne plati. Ono što ih je "zvalo" sve dok se nisu odazvali, što god to bilo .
    PS. Tanja, moje najstarije dijete (u istoj školi kao i tvoje) obožavalo je "svoj" orkestar (puhački). Srednje nije baš bilo ludo za "svojim" orkestrom. Tako da mora da je malo i do atmosfere .

  18. #1818

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Dota prvotno napisa Vidi poruku
    PS. Tanja, moje najstarije dijete (u istoj školi kao i tvoje) obožavalo je "svoj" orkestar (puhački). Srednje nije baš bilo ludo za "svojim" orkestrom. Tako da mora da je malo i do atmosfere .
    Svi puhači u toj školi koje znam obožavaju "svoj" orkestar - a većina gudača okreće očima na "svoj"
    Ja točno znam u čemu (tj. u kome) je problem, ali ne želim se s time zamarati. Ni u najboljoj školi ne može sve biti savršeno.

  19. #1819

    Datum pristupanja
    Apr 2022
    Postovi
    11

    Početno

    Pozdrav!

    Kak ste izabrali muzičku za svoje klince?

    Počeli bi i s predškolskim programom tj početnim solfeggiom jer će biti školarac.
    Za glazbeni vrtić smo izgleda prestari, kasno smo se sjetili.
    O Zagrebu se radi.
    Mi baš nismo muzički obrazovani i nemamo u okolini frendova čija djeca idu u muzičku.
    Zbog blizine bi odgovarao širi centar, mi bi svakak morali voziti pa je i parking važan faktor.
    Hvala

  20. #1820
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Pozdrav! Mi smo jednostavno upisali djecu u najbližu glazbenu školu, da izbjegnemo vozikanje (gubitak vremena), a kasnije su vrlo brzo sinovi počeli sami odlaziti onamo jer je glazbena škola u kvartu. Početnički solfeggio je dobra ideja. Sretno i uživajte!

  21. #1821

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Trublja prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav!

    Kak ste izabrali muzičku za svoje klince?

    Počeli bi i s predškolskim programom tj početnim solfeggiom jer će biti školarac.
    Za glazbeni vrtić smo izgleda prestari, kasno smo se sjetili.
    O Zagrebu se radi.
    Mi baš nismo muzički obrazovani i nemamo u okolini frendova čija djeca idu u muzičku.
    Zbog blizine bi odgovarao širi centar, mi bi svakak morali voziti pa je i parking važan faktor.
    Hvala
    Koliko star školarac?
    Glazbeni vrtić u Elly Bašić upisuje djecu staru 6-8 godina. Nakon 13 godina druženja s njima, mogu same hvalospjeve izreći za tu školu. A do nje sam došla čitajući postove upravo na ovom forumu

  22. #1822

    Datum pristupanja
    Apr 2022
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko star školarac?
    Glazbeni vrtić u Elly Bašić upisuje djecu staru 6-8 godina. Nakon 13 godina druženja s njima, mogu same hvalospjeve izreći za tu školu. A do nje sam došla čitajući postove upravo na ovom forumu
    Upravo navršio 6!
    Vidim po webu da je drugačiji pristup nego u drugim državnim školama. Žena više naginje za Elly Bašić, ja sam više old school, malo me strah tih modernih metoda kod današnjih klinaca. Al ak je državna s diplomama i preporukom ministarstva, valjda je ok. A čitam da nije lako upasti pa i to valjda nešto govori o školi.
    Računam na početnički solfeggio baš zbog toga da se lakše upiše nakon.

    I što sada točno znači da upisuju od 6-8 godina? Kako formiraju grupe?
    Mi smo naime dobili poguranac u vrtiću pa idemo na kao raniji upis u školu.
    Mislili smo da bi bilo bolje da se još igra. I da taj početnički prođe još u vrtiću. Al sad šta je tu je.

  23. #1823

    Datum pristupanja
    Apr 2022
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav! Mi smo jednostavno upisali djecu u najbližu glazbenu školu, da izbjegnemo vozikanje (gubitak vremena), a kasnije su vrlo brzo sinovi počeli sami odlaziti onamo jer je glazbena škola u kvartu. Početnički solfeggio je dobra ideja. Sretno i uživajte!
    A kak god okrenemo nekam moramo vozit, a parking oko većine muzičkih i nije neka sreća. Ma i doć do najužeg centra u špici popodne, uff.
    Ne znam kak voze starci u Lisinski ili Bersu u još strožem centru?

    Tak da gledamo kad će moć sam putovati, da može bez beda doć tramvajem.
    Tu kao usput, je i nekoliko privatnih. Ženi je za oko zapela Glazbaonica ljubav. Po fejsu su aktivni i to dobro zgleda. Ne znam dal visoka cijena opravdava i kvalitetu. Duplo su skuplji od državnih, a nema formalne diplome i mogućnosti za daljnje obrazovanje ak će dijete htjet.
    Ne kužim to kad imaju dozvolu Ministarstva a ne izdaju formalne diplome? Koja je razlika od npr. Markovca i Elly Bašić, programi su dost različiti?

  24. #1824
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Što bi dijete sviralo?

  25. #1825

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Trublja prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo navršio 6!
    Vidim po webu da je drugačiji pristup nego u drugim državnim školama. Žena više naginje za Elly Bašić, ja sam više old school, malo me strah tih modernih metoda kod današnjih klinaca. Al ak je državna s diplomama i preporukom ministarstva, valjda je ok. A čitam da nije lako upasti pa i to valjda nešto govori o školi.
    Računam na početnički solfeggio baš zbog toga da se lakše upiše nakon.

    I što sada točno znači da upisuju od 6-8 godina? Kako formiraju grupe?
    Mi smo naime dobili poguranac u vrtiću pa idemo na kao raniji upis u školu.
    Mislili smo da bi bilo bolje da se još igra. I da taj početnički prođe još u vrtiću. Al sad šta je tu je.
    Sve moje preporuke za Elly Bašić, škola je zaista izvrsna, i pristup djeci, počevši od vrtića pa do srednje škole. Mislim da je to najbolja glazbena škola koju možete naći u Zagrebu.
    Oni nemaju početnički solfeggio, nego dvije godine pripremnog programa ("muzički vrtić"). Upisuju djecu 6-8 godina u početnu i nastavljačku grupu. Ako je sin navršio 6, onda je taman pravog uzrasta da krene s njihovim pripremnim programom.
    Tamo se puno pjeva, slika se vodenim bojama, dolaze im u posjet djeca koja sviraju, pa se tako i upoznaju s različitim instrumentima. Sve profesorice (i profesori) koji vode taj vrtić su naprosto divni s djecom.
    U drugoj godini pripremnog programa uče malo svirati blok-flautu i to im je priprema za odabir "pravog" instrumenta. Tendencija je da se s prvim razredom glazbene škole počne kad je dijete u 3. razredu redovne osnovne škole (iako ima i iznimaka, ali ovo su najčešće preporuke).
    Djeca koja prođu njihov pripremni program upisuju instrument koji žele bez straha od prevelike navale i sl.
    Od prije 2 godine imaju novu zgradu na Vlaškoj, koja je tramvajem vrlo dostupna iz raznih dijelova grada. S parkiranjem malo jest problem, ali može se nekako izvesti.

    Citiraj Trublja prvotno napisa Vidi poruku
    A kak god okrenemo nekam moramo vozit, a parking oko većine muzičkih i nije neka sreća. Ma i doć do najužeg centra u špici popodne, uff.
    Ne znam kak voze starci u Lisinski ili Bersu u još strožem centru?

    Tak da gledamo kad će moć sam putovati, da može bez beda doć tramvajem.
    Tu kao usput, je i nekoliko privatnih. Ženi je za oko zapela Glazbaonica ljubav. Po fejsu su aktivni i to dobro zgleda. Ne znam dal visoka cijena opravdava i kvalitetu. Duplo su skuplji od državnih, a nema formalne diplome i mogućnosti za daljnje obrazovanje ak će dijete htjet.
    Ne kužim to kad imaju dozvolu Ministarstva a ne izdaju formalne diplome? Koja je razlika od npr. Markovca i Elly Bašić, programi su dost različiti?
    Nemojte glazbaonicu i slično. Ako želite djetetu pružiti pravu glazbenu naobrazbu, upišite ga u službenu glazbenu školu. Cijena je zanemariva, ono što se dobije je neusporedivo bolje.

    Razlika između Markovca i Elly Bašić - što se tiče nastave instrumenta, nije toliko izražena razlika, više ovisi o profesoru kojeg dobijete. Nastava instrumenta u svim glazbenim školama je individualna i prilagođava se djetetu. Glavna razlika je u solfeggiu i nastavi teoretskih predmeta kasnije.

  26. #1826

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    početnički solfeggio u Pavla Markovca je bio navečer u 20 sati (pretpostavljam da ima i grupa u drugo vrijeme)
    parking u to vrijeme je bio - sjedi u autu i 4 žmigavca, negdje po okolnim ulicama
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 13.04.2022. at 01:00

  27. #1827
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Jao, sad tek shvaćam koliko smo mi imali sreće... Moji su išli u Balokovića (Peščenica) i nikad nije bilo problema ni s parkingom ni s bilo čim drugim. Ako nije predaleko - evo informacija: U ulici (Ivanićgradska) nema mjesta za parkiranje, ali nađe se u okolnim ulicama iza škole. Osim toga postoji jedan veliki parking u blizini + više parkirališta kod okolnih zgrada, gdje ima i zgodnih kafića i slastičarni . Mi, roditelji, nebrojeno puta smo se družili tamo dok su djeca bila na nastavi, pa mi je u neku ruku i žao što su djeca tako brzo narasla... Baloković ima lokacije i drugdje - N. Zagreb, Zaprešić.... ali nemam iskustva kako je tamo, ni s organizacijom nastave ni s parkiralištem. Na Peščenici postoji početnički solfeggio.

  28. #1828

    Datum pristupanja
    Apr 2022
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Što bi dijete sviralo?
    To je dobro pitanje!

    On bi i klavir i bubnjeve.
    Ja navijam za gitaru, a mama za klavir.

  29. #1829

    Datum pristupanja
    Apr 2022
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Sve moje preporuke za Elly Bašić, škola je zaista izvrsna, i pristup djeci, počevši od vrtića pa do srednje škole. Mislim da je to najbolja glazbena škola koju možete naći u Zagrebu.
    Oni nemaju početnički solfeggio, nego dvije godine pripremnog programa ("muzički vrtić"). Upisuju djecu 6-8 godina u početnu i nastavljačku grupu. Ako je sin navršio 6, onda je taman pravog uzrasta da krene s njihovim pripremnim programom.
    Tamo se puno pjeva, slika se vodenim bojama, dolaze im u posjet djeca koja sviraju, pa se tako i upoznaju s različitim instrumentima. Sve profesorice (i profesori) koji vode taj vrtić su naprosto divni s djecom.
    U drugoj godini pripremnog programa uče malo svirati blok-flautu i to im je priprema za odabir "pravog" instrumenta. Tendencija je da se s prvim razredom glazbene škole počne kad je dijete u 3. razredu redovne osnovne škole (iako ima i iznimaka, ali ovo su najčešće preporuke).
    Djeca koja prođu njihov pripremni program upisuju instrument koji žele bez straha od prevelike navale i sl.
    Od prije 2 godine imaju novu zgradu na Vlaškoj, koja je tramvajem vrlo dostupna iz raznih dijelova grada. S parkiranjem malo jest problem, ali može se nekako izvesti.



    Nemojte glazbaonicu i slično. Ako želite djetetu pružiti pravu glazbenu naobrazbu, upišite ga u službenu glazbenu školu. Cijena je zanemariva, ono što se dobije je neusporedivo bolje.

    Razlika između Markovca i Elly Bašić - što se tiče nastave instrumenta, nije toliko izražena razlika, više ovisi o profesoru kojeg dobijete. Nastava instrumenta u svim glazbenim školama je individualna i prilagođava se djetetu. Glavna razlika je u solfeggiu i nastavi teoretskih predmeta kasnije.
    Puno hvala na detaljnom pojašnjenju!
    Terminologija nas je zbunjivala, muzički vrtić, početnički solfeggio, pripremni program.....A kolko kužim, ako se hoće kod njih upisati bolje je krenuti s pripremnim programom kod njih.

    Državne su jeftinije nego privatne i nije cijena zanemariva.
    Ak bu išo duže od dve godine, onda mu tramvaj ne gine a to je najbitnije.

  30. #1830

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ma u principu se termini muzički vrtić, početnički solfeggio ili pripremni program odnose na isto - upis djece u glazbenu školu prije "službenog" upisa u 1. razred.
    Ako dijete ima 6 godina, ni ne može se još upisati u 1. razred, nego u pripremni program. A kako se on zove, to ovisi o školi.
    Kad je moj sin kretao u Elly Bašić, tada se to zvalo "muzički vrtić", sad to službeno zovu pripremni program, a u biti je isto.
    Ne znam gdje ste i koliko vam njihova lokacija odgovara, ali blizina tramvaja je kod ove škole vrlo praktična (praktičnija nego dok je škola bila na Mlinarskoj, jer je tramvajska stanica sad maltene ispred škole).
    Jedino ako dijete ipak odabere veliki instrument koji mora nositi sa sobom, računajte na dulje taksiranje.

  31. #1831
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Samo da napomenem da se dijete može upisati u muzičku i bez vrtića, početničkog solfeggia i sl. Za neke instrumente tipa klavir ili violina nije loše doći već nakon 1.r. OŠ (paralelno s 1.r. samo baš jako zrela, koncentrirana, zainteresirana djeca koja se već snalaze s brojkama, slovima i imaju doma nekoga tko će im biti od pomoći pri vježbanju). Neki instrumenti traže malo stariju dob i fizičku visinu ili izrasle trajne zube (neki puhači) itd.

  32. #1832

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Kao i tanja b, i ja imam samo preporuke za Elly Bašić. Skupili smo jako puno "staža" s njima, godine i godine... više djece, različiti instrumenti...i svi su super zadovoljni i obožavaju svoju školu. Imam već drugo dijete u srednjoj muzičkoj tamo, a idu/ išli su i u zahtjevne gimnazije istovremeno, što dovoljno govori o njihovoj želji i zadovoljstvu. A preporuku za tu školu sam dobila još davno, davno, od profesora solfeggia koji nam je, prošavši praksu tamo i u nekim drugim školama, rekao da obavezno upišemo djecu u Elly (ne radi tamo, nije nikad ni radio, tako da nije pristran nego je to zaista mislio, a ja mu izuzetno vjerujem).
    Tanja je sve dobro opisala, ja ću dodati i da u blizini ima par dobrih kafića za kavu/čaj, kolač i knjigu (Finjak, Drugi program, Le kolač itd... ), a da se i parkirati na par minuta ispred škole dok se čeka dijete da iziđe...
    I da, i čokolada je u pravu, ne moraju sva djeca ni ići u pripremne razrede, glazbeni vrtić i sl. Ali to treba odvagnuti, ovisno i o tome koji se instrument želi svirati. Za neke je navala, a onda djeca koja su bila u glazbenom vrtiću imaju prednost pri upisu. A i sve drugo što je čokolada napisala stoji, imam doma i puhače i gudače, i ne počinju u istoj dobi, gudači počinju ranije.

  33. #1833

    Datum pristupanja
    Apr 2022
    Postovi
    18

    Početno

    Pozdrav znalci!

  34. #1834

    Datum pristupanja
    Apr 2022
    Postovi
    18

    Početno

    Citiraj MusicBee prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav znalci!
    opet mi je iz nekog razloga nestao cijeli post, pa ajmo ispočetka:

    dakle, ove godine se prijavljujemo na audicije u 2 škole (uskoro navršavamo 9 i krećemo u 3. razred OŠ iduće godine) i kako sam ja laik po pitanju toga svega, svaka info i/ili savjet su dobrodošli... zbog lokacije prvi izbor nam je Baloković u Travnom (Peterlin, vidjeh da ste vi kod njih, ali na drugij lokaciji ), drugi OGŠ Ivan Zajc, lokacija u Zapruđu....od instrumenata flauta ili gitara, tako da u Balokoviću imamo na izbor, a u Zajcu na lokaciji Zapruđe flautu ni nemaju, pa nam tamo ostaje samo gitara.... dojmovi iskusnijih o te dvije škole, molim vas...

    ono što me zbunjuje je razlika u cijeni Balokovića koji je 2200 kn godina plus 100 kn mj. najam instrumenta (dakle, 3200 s najmom), dok je Ivan Zajc 1300 kn godina uz svoj instrument, a 2000 sa najmom jasno mi je da to nije realna cijena za nastavu 4x tjedno plus zbor/orkestar kada i ako do toga dođemo, ali s obzirom da se radi o istom programu i obje škole sufinancira Ministarstvo, ako netko ima neko objašnjenje, rado bih čula... je li Baloković zbilja toliko bolji ili nešto? bliže nam je, a zasad jedino znam da ima veći izbor instrumenata...

    također, saznala sam da su prof. gitare u Zajcu Krešimir Grloci i Iva Bach Kundić ako netko ima iskustva, a više nego dobrodošle su i preporuke za Baloković, samo ne znam koji od prof. predaju na kojoj lokaciji...

    i imate li neki savijet oko najma/posudbe instrumenata s obzirom na naše željene? kako se kreću cijene nekih solidnih i prihvatljivih za gl. školu? nadam se da će nas prof. detaljno uputiti što gdje tražiti jer ja se stvarno ne razumijem u to....

    hvala vam!

  35. #1835
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Svaka škola formira svoju cijenu participacije i najma instrumenta što nema veze s kvalitetom ili nekvalitetom nastave.
    Savjetujem da prvo pričekate rezultate prijemnog ispita, a onda se raspitate tko bi mogao biti nastavnik koji će vam zatim dati upute kakav instrument nabaviti ili unajmiti. Za gitaru je uvijek najveća gužva, osobito u podružnicama gdje ih se primi vrlo malo. Imajte uvijek i plan B.

  36. #1836

    Datum pristupanja
    Apr 2022
    Postovi
    18

    Početno

    svakako, samo skupljam informacije koje mogu sada...ne znam u kojem trenutku je optimalno zamoliti da nam dodijele određenog profesora (ako dobijemo neku dobru preporuku)?

    nažalost, u našoj blizini nema neki veći izbor GŠ, tako da su nam ove 2 jedina opcija jer ne želim i sebe i dijete osuditi na daleka putovanja s obzirom da je GŠ sama po sebi zahtjevna, a uz dramsku koju trenutno pohađa i redovnu školu i obaveze, blizina će nam sigurno igrati ulogu.... od instrumenata se nekako nadam da na flauti neće biti tolika navala, ali nju imaju samo u Balokoviću... nadati ćemo se najboljem i držati fige

    ona je imala i klarinet u užem izboru, no izbacila ga je.... ja sam navijala za violinu, ali neće niti čuti....

  37. #1837

    Datum pristupanja
    Apr 2022
    Postovi
    11

    Početno

    Hvala svima na savjetima i pomoći.

    Malo smo u mukama jer će izgleda promet i blizina igrat veliku ulogu.
    Ak dobro kužim, tko ide u pripremni vrtić Elly Bašić, velike su šanse da će kod njih dobit i željeni instrument u školi.
    I tak onda sa svakom školom za koju se odlučimo, a vrijeme curi.
    Gitara i klavir su najpoželjniji kod svih i kod nas. Klavir malo više.

    Najbliža tramvajem je zapravo Lisinski i dobre su reference, al nije zgodna za auto nikak.

    Elly Bašić nam se najviše sviđa i vidim da tu najviše navijate za njih. Autom ide nekak no tramvajem se dost gubi na put.

    Zadnji voz nam je u 3.osnovne za 1.razred muzičke, jel tak? A možemo već u drugom osnovne?
    Kaj ak već u prvom razredu uspješno završimo početnički program i predlože da upišemo prvi razred muzičke paralelno s drugim osnovne?
    Ne brine me intelekt i koncentracija, to ima. Brine me kak bumo gurali putovanje do škole.
    Jedamput na tjedan još možemo zgurat autom, možda koji put taksi. Al tu je i drugi klinac, žena ne vozi, raspored 2-3 puta tjedno.

    E sad. Jesu li oni u 2. osnovne premali da idu sami do muzičke?
    Moja žena misli da su i u 3.premali za kretanje po gradu, ja više nemam filing kak je bilo kad smo mi bili klinci.
    Kad su vaši krenuli samostalno?

    Pitam sve to jer nam vrijeme curi a ženi su bacili bubu u uho da se ona Glazbaonica može odradit i u sklopu produženog boravka ukoliko se upiše osnovna škola u sklopu koje je Glazbaonica.
    Tak da sad, ne sam da trebam gledat i koju muzičku, nek ići na razgovor kod ravnateljice da vidim dal bi ga primili u osnovnu u koju ne pripada. Al navodno primaju još.
    Škola bi bila na par stanica tramvajem, nije strašno može i pješke tim više ak se fakat može odradit i muzička dok je ionak u školi.
    Ne znam kaj vi mislite o tome.
    Cijena nije sitnica i nema formalnu diplomu.

  38. #1838
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Moja je iz debelog predgrađa išla na bus pa tramvaj već koncem 2.r. muzičke (3. OŠ).
    Ako je koncentrirano dijete koje je u stanju pratiti stanice i ne mora presjedati, ne vidim razlog zašto ne bi već u 2.r moglo ići samo.

    Tvoje je dijete jako malo, za upis u 1.r. muzičke pričekaj još godinu dana. Ja ga nikako ne bih slala u udaljeniju OŠ radi neke privatne gl. školice bez svog prostora u kojoj će se nastavnici vjerojatno često mijenjati.

    Ako vam je blizina faktor i ako ste na tom potezu tramvaja, računaj da osim Lisinskog u Gundulićevoj, imaš i Bersu koja bi od jeseni trebala preseliti u Frankopansku 8 (kod Gavelle).

  39. #1839

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    I ja ću ponoviti - nemojte Glazbaonicu i slično ako želite da dijete stekne kvalitetno znanje. "Prava" glazbena škola em pruža cjelovitu i kvalitetnu glazbenu naobrazbu, em je jeftinija

    Što se tiče logistike... to je najčešće najveći problem, i nema univerzalnog savjeta.
    Glazbene škole u principu sugeriraju da se djeca u 1. razred upisuju onda kad kreću u 3. redovne osnovne, ali može se krenuti i ranije (2. razred).
    Manjoj djeci obično nastavnici izlaze ususret što se tiče slaganja rasporeda, tako da ih roditelji mogu dovoziti i odvoziti (naravno, u okvirima u kojima je to moguće s obzirom na satnicu profesora i ostalo).
    Što se tiče kretanja po gradu, ne znam koliko sam mjerodavna za to. Moj sin se u 3. osnovne već prilično samostalno kretao po gradu (tramvaj i sl.), ali u glazbenu smo ga vozili još dosta dugo zbog udaljenosti i velikog instrumenta koji je trebalo nositi sa sobom. Nije da ga on nije mogao sam nositi, nego nas je bilo strah da instrument ne nastrada u tramvaju ako ga netko gurne. S djecom koja sviraju klavir nema takvih briga

  40. #1840

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Trublja, napisat ću isto što i cure gore.
    Mijenjati djetetu izbor osnovne škole zbog neke aktivnosti (a i glazbena škola je aktivnost, kao i svaka druga) je veliki no-no. Još ako je to neka aktivnost slična ovoj o kojoj pišete, nitko vam ne garantira da za dvije godine oni neće biti na sasvim drugom mjestu, a vi u logističkim problemima.
    Također, obzirom da ste obitelj s dvoje djece, a supruga ne vozi, ja bih ipak na vašem mjestu razmislila o izboru najbliže i najlakše dostupne i osnovne i glazbene škole. Je da mi pišemo da volimo "Elly Bašić" (i volimo ) ali sasvim sam sigurna da su i druge glazbene škole jednako dobre, a vama bi život bio lakši.
    Da, dijete u nekom momentu može ići samo, ali hoće li? I hoće li uvijek? Ovisi i o djetetu, i o instrumentu, i o vremenu koje će imati na raspolaganju za stići do škole, i o stanju u prometu, i o vremenskim uvjetima... i o drugim aktivnostima koje će dijete poželjeti... i o aktivnostima koje će drugo dijete poželjeti kad na njega dođe red ... i o vašim aktivnostima i obavezama koje se mogu i mijenjati kroz godine... razmislite što vaši rasporedi mogu podnijeti, a što ne.
    Uostalom, možda pripremna godina u "Elly Bašić" ili nekoj drugoj udaljenijoj glazbenoj školi i nije loša ideja. Steći ćete bar nekakav dojam kako to u stvarnosti izgleda i koliko je "spojivo" s vašom obiteljskom dinamikom, a ostaje vam dovoljno vremena i za promijeniti odluku.

  41. #1841

    Datum pristupanja
    Apr 2022
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Moja je iz debelog predgrađa išla na bus pa tramvaj već koncem 2.r. muzičke (3. OŠ).
    Ako je koncentrirano dijete koje je u stanju pratiti stanice i ne mora presjedati, ne vidim razlog zašto ne bi već u 2.r moglo ići samo.

    Tvoje je dijete jako malo, za upis u 1.r. muzičke pričekaj još godinu dana. Ja ga nikako ne bih slala u udaljeniju OŠ radi neke privatne gl. školice bez svog prostora u kojoj će se nastavnici vjerojatno često mijenjati.

    Ako vam je blizina faktor i ako ste na tom potezu tramvaja, računaj da osim Lisinskog u Gundulićevoj, imaš i Bersu koja bi od jeseni trebala preseliti u Frankopansku 8 (kod Gavelle).
    Hvala za ovaj info za Bersu!
    Nju smo prekrižili jer do Britanca bi imao presjedanja a i autom je tlaka jer tam nema nikakvog parkinga.

    Sve te lokacije po strogom centru su ubibože za doći autom iako realno tramvajem nam niš nije jako daleko. Pogotovo kad ga pošaljemo samog.

  42. #1842

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Da, glazbene škole po Zagrebu su prilično neravnomjerno raspoređene, iako ih ima koje su lokacijama izvan strogog centra pa su nekome možda i bliže kući.
    Imate opciju:
    -naći takvu "kvartovsku" glazbenu školu koja je na pješačkom dometu - ako živite u blizini neke od njih (Rudolf Matz na Selskoj, Zajc je blizu Črnomerca, Baloković na Peščenici, ove dvije potonje škole imaju lokacije i u Novom Zagrebu)
    -upisati ga u neku od škola u centru grada

    Ako se odlučite za škole u centru, tramvajem će vjerojatno biti jednostavnije nego autom, problem parkinga je iz godine u godinu sve veći. A dijete iz godine u godinu raste i problem samostalnosti u javnom prijevozu bit će sve manji. Tramvajske stanice su blizu svih škola u centru grada (Markovac, Elly Bašić, Lisinski, Bersa).
    Za ilustraciju, mi smo na Trešnjevci, sin ide u Elly Bašić. Otkako je škola u Vlaškoj, tramvajem mu do škole ne treba puno dulje nego da ga netko vozi autom. Dok je škola bila u Mlinarskoj, ta je razlika auto-tramvaj bila značajnija.

  43. #1843

    Datum pristupanja
    Apr 2022
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Da, glazbene škole po Zagrebu su prilično neravnomjerno raspoređene, iako ih ima koje su lokacijama izvan strogog centra pa su nekome možda i bliže kući.
    Imate opciju:
    -naći takvu "kvartovsku" glazbenu školu koja je na pješačkom dometu - ako živite u blizini neke od njih (Rudolf Matz na Selskoj, Zajc je blizu Črnomerca, Baloković na Peščenici, ove dvije potonje škole imaju lokacije i u Novom Zagrebu)
    -upisati ga u neku od škola u centru grada

    Ako se odlučite za škole u centru, tramvajem će vjerojatno biti jednostavnije nego autom, problem parkinga je iz godine u godinu sve veći. A dijete iz godine u godinu raste i problem samostalnosti u javnom prijevozu bit će sve manji. Tramvajske stanice su blizu svih škola u centru grada (Markovac, Elly Bašić, Lisinski, Bersa).
    Za ilustraciju, mi smo na Trešnjevci, sin ide u Elly Bašić. Otkako je škola u Vlaškoj, tramvajem mu do škole ne treba puno dulje nego da ga netko vozi autom. Dok je škola bila u Mlinarskoj, ta je razlika auto-tramvaj bila značajnija.
    Elly Bašić ste toliko nahvalili da mi je teško sad gledat bilokaj drugo.

    I Dota je to dobro opisala, najbolje bi bilo probat tu jednu početničku godinu tam pa vidjeti što i kako dalje.
    Možda mali uopće nije za glazbeno obrazovanje nego samo za druženje uz pjesmu. Iako ga je prošlogodišnja teta u vrtiću debelo hvalila. Od nje je i krenula ta spika da ga moramo negdje upisat jer ima odličan ritam i slušnu memoriju.
    Idealno bi bilo da je krenuo u zadnjoj vrtičkoj godini u muzički vrtić i da bez obaveza vidimo kak to ide s vožnjom i "radom izvan radnog vremena". Al što je tu je, zgurali su nas u školu jednu godinu ranije.
    S mlađim bumo pametnije.


    Kaj se osnovne škole tiče...bila je neka spika prije par godina dok smo ležali u Klajćevoj da ćemo jednom malo pogledat Kršnjavi jer su ga tam hvalili ko top školu, a realno nije nam jako daleko. Samo kaj smo mislili da moramo bit hoh-roditelji da bi nas opće primili na razgovor. Sad pričaju da je spika malo drugačija. A i ta muzička u njihovom prostoru je maltene siguran upad kod njih. Al nam vrijeme kak god okrenemo curi i upisi su na vratima.
    Iako žena opet ide kod frizera sutra, pa možda još nekaj novog sazna. Tak je i za Glazbaonicu čula. I dalje navija za nju jer nam je bliže, model rada ko u Elly Bašić (za koji je u startu navijala) al sad je još i plus da se sve obavi do pet u školi kad će ionak bit na boravku.
    Ja sam od starta za malo ozbiljniji i stroži pristup pogotovo ak ćemo i po certifikat. Ni Elly Bašić nije bio moj prvi izbor. A kak vas čitam,sviđa mi se kaj pišete.

    I još da pitam nekaj konkretno kada već puno pišem: kolko vam klinci vježbaju instrument doma?
    Kak to ide dok su cijeli dan u školi u prvim razredima? Dal imaju snage nakon boravka ili je to više usput pa zapravo vježbaju za vikend? Brijem da je lakše kad se riješe boravka i imaju više vremena doma.

  44. #1844

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Trublja prvotno napisa Vidi poruku
    E
    Iako žena opet ide kod frizera sutra, pa možda još nekaj novog sazna. Tak je i za Glazbaonicu čula. I dalje navija za nju jer nam je bliže, model rada ko u Elly Bašić (za koji je u startu navijala) al sad je još i plus da se sve obavi do pet u školi kad će ionak bit na boravku.
    Ja sam od starta za malo ozbiljniji i stroži pristup pogotovo ak ćemo i po certifikat. Ni Elly Bašić nije bio moj prvi izbor. A kak vas čitam,sviđa mi se kaj pišete.
    Vjerujte, nema šanse da Glazbaonica radi isto kao Elly Bašić
    U Elly Bašić vrlo brzo pišu dvoglasne diktate na solfeggiu. Ne baš u 1. razredu, pa ni u 2., ali kasnije da. Uopće, njihov pristup teoriji je vrlo kompleksan i postupan. Nema šanse da se u nekoj privatnoj školi tako temeljito radi na teoriji.

  45. #1845

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Trublja prvotno napisa Vidi poruku
    I još da pitam nekaj konkretno kada već puno pišem: kolko vam klinci vježbaju instrument doma?
    Kak to ide dok su cijeli dan u školi u prvim razredima? Dal imaju snage nakon boravka ili je to više usput pa zapravo vježbaju za vikend? Brijem da je lakše kad se riješe boravka i imaju više vremena doma.
    Uz boravak to jest malo naporno, ali ne treba vježbati satima već u 1. razredu.
    Najbitnije je imati kontinuitet, znači svakako vježbati između jednog i drugog sata tijekom tjedna, tako i za vikend. Kako se radi o maloj djeci koja tek stječu naviku, dobro je da vježbaju svaki dan pomalo. Makar 15-20 minuta, ali da je redovito.

  46. #1846

    Datum pristupanja
    Apr 2022
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Vjerujte, nema šanse da Glazbaonica radi isto kao Elly Bašić
    U Elly Bašić vrlo brzo pišu dvoglasne diktate na solfeggiu. Ne baš u 1. razredu, pa ni u 2., ali kasnije da. Uopće, njihov pristup teoriji je vrlo kompleksan i postupan. Nema šanse da se u nekoj privatnoj školi tako temeljito radi na teoriji.
    Hvala!

    Nemam pojma kak se radi i u jednoj i u drugoj ni kolko se teorije treba obraditi al ak dobro kužim, dijete Vam je u srednjoj i vjerujem da ste sve to već prošli.
    I solfeggio se razlikuje od Berse i Elly Bašić? To bi bilo nemoguće prebaciti iz jedne u drugu u nekom razredu?

    I kak je na kraju to s ocjenama? Samo ispit na kraju ili se cijelo vrijeme ocjenjuje? Te diktate pišu za ocjenu ili za vježbu?
    Dal treba i kolko treba s klincima doma radit solfeggio? Ja sam tudum za note, dal im treba pomoć?
    Dal imaju neku dopunsku ak im zapne?

    Negdje sam pročital da je za solfeggio najlakše ak dijete svira klavir, to oni prođu sve kroz instrument pa im je na teoriji lako.

  47. #1847

    Datum pristupanja
    Apr 2022
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Uz boravak to jest malo naporno, ali ne treba vježbati satima već u 1. razredu.
    Najbitnije je imati kontinuitet, znači svakako vježbati između jednog i drugog sata tijekom tjedna, tako i za vikend. Kako se radi o maloj djeci koja tek stječu naviku, dobro je da vježbaju svaki dan pomalo. Makar 15-20 minuta, ali da je redovito.
    Pa u prvom bu bio pripremni,vrtič ili kak se već zove ta nulta godina. To valjda ne treba doma vježbat.
    Onda ak je sve uredu, kreće već u drugom u prvi razred i tu nas onda čeka boravak plus muzička plus doma vježba. U trećem možda i neće u boravak, osim ak cjelodnevna nastava ne bude obavezna za sve škole.


    Nije tema, al dal se zna koje zagrebačke škole idu u taj program već ove godine?

  48. #1848

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Trublja prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala!

    Nemam pojma kak se radi i u jednoj i u drugoj ni kolko se teorije treba obraditi al ak dobro kužim, dijete Vam je u srednjoj i vjerujem da ste sve to već prošli.
    I solfeggio se razlikuje od Berse i Elly Bašić? To bi bilo nemoguće prebaciti iz jedne u drugu u nekom razredu?

    I kak je na kraju to s ocjenama? Samo ispit na kraju ili se cijelo vrijeme ocjenjuje? Te diktate pišu za ocjenu ili za vježbu?
    Dal treba i kolko treba s klincima doma radit solfeggio? Ja sam tudum za note, dal im treba pomoć?
    Dal imaju neku dopunsku ak im zapne?

    Negdje sam pročital da je za solfeggio najlakše ak dijete svira klavir, to oni prođu sve kroz instrument pa im je na teoriji lako.
    Moj sin će za dva tjedna maturirati u Elly Bašić nakon 11 godina druženja s njima (+ dvije godine pripremnog) tako da smo stvarno dugo u toj školi, i on i ja skupa s njim prateći njihove koncerte i produkcije.
    Solfeggio u EB se razlikuje od drugih škola, ali koliko sam mogla vidjeti, djeca se prebacuju iz škole u školu kad su imali situacije da im tako odgovara, i nije bilo problema sa solfeggiom (ili ja barem ne znam za to). Oni koriste nešto drukčiju solmizaciju i uče gradivo drugim redoslijedom, ali ništa tako drastično što dijete prosječnih sposobnosti ne bi moglo pohvatati pri promjeni škole. Budući da upisuju djecu u 1. razred bez prijemnog ispita, u 1. razredu im je naročit naglasak na postavljanju pravilne intonacije i pjevanju, tako da se nekom iz druge glazbene škole čini da se "u Elly Bašić na solfeggiu samo igraju" (znala sam čuti i takve komentare). Nije samo igranje, oni puno toga nauče, ali na manje formaliziran način.
    U srednjoj imaju vrlo jaku teoriju, ali vama je to još daleka priča, koncentrirajte se zasad na osnovnu školu.
    U Elly Bašić nema ocjena kroz cijelu osnovnu školu i mogu reći da je to vrlo opuštajuće za djecu koja nemaju dodatni stres od ocjena u još jednoj školi. Iako, ne znam kako to sad rješavaju otkako su u sustavu e-dnevnika imaju ispite na kraju godine (osim u 1. razredu), ali ocjene saznaju tek na kraju 6. razreda. Do te mjere su pazili da ne stresiraju djecu da im u nižim razredima ne bi rekli da imaju ispit iz solfeggia, nego da su im "druge profesorice došle u goste" (komisija ). I ne treba ništa s njima raditi doma solfeggio ni note, bez brige. A nemaju ni zadaće iz toga (u osnovnoj školi, srednja je druga priča, ali kako rekoh, to vas zasad ne zanima).
    Imaju i dopunski solfeggio ako nekome zapne, ali u starijim razredima i u srednjoj školi. U nižim razredima nema kaj zapeti.

    Što se tiče instrumenata, u generaciji mog sina gudači su bili najbolji i iz teorije bolji i od klavirista.
    Mene generalno fascinira način na koji oni uče teoriju, imam dojam da to sve nekako ide vrlo glatko.


    Citiraj Trublja prvotno napisa Vidi poruku
    Pa u prvom bu bio pripremni,vrtič ili kak se već zove ta nulta godina. To valjda ne treba doma vježbat.
    Ne, u pripremnom zaista nema što doma vježbati.

  49. #1849

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Trublja, pripremna godina/muzički vrtić zapravo i je " druženje uz pjesmu". Vježbanje instrumenta (i sam izbor instrumenta) dolazi kasnije.
    U početku je to zaista igra i radost, mada moram reći da je to mojoj djeci i dalje igra i radost (a imamo oho-ho staža u školi ). Čak bi se usudila reći da im je to i najbolji i najdraži dio njihovog obrazovanja u našem školstvu, a nije da ih nije bilo i nema ih svugdje.
    Tanja je sve super napisala i opisala. U osnovnoj školi zaista "nemaju" ocjene. Tj. imaju ih, ali ih ne znaju . Ne vide se ni u e-imeniku, tamo piše napomena:" Prema nastavnom planu i programu za osnovnu školu funkcionalne muzičke pedagogije ocjene će biti prikazane po završetku osnovne glazbene škole." To je jedan od najboljih i najpametnijih koncepata koje sam do sad srela u svom roditeljskom stažu, uz puno drugih stvari koje funkcionalnu pedagogiju čine tako privlačnom. Ono što je važno znati - nije to nikakva "školica" gdje se djeca samo igraju, to je vrlo ozbiljna pedagogija glazbenog obrazovanja koja ima brojne zajedničke karakteristike s glazbeno-pedagoškim konceptima autora J.E. Dalcroze, Z. Kodaly, S. Suzuki, C. Orff, E. Willems, kao i brojne dodirne točke s pedagogijom M. Montessori i R. Steinera (nedavno sam nekim strancima trebala objasniti kakvo je to obrazovanje pa sam guglala , zato znam).
    Dr.sc. Denis Vasilj lani je doktorirala na tu temu, na netu je javno dostupna njena iznimna disertacija "Doprinos Elly Bašić hrvatskoj glazbenoj pedagogiji i kulturi“, može se downloadati. Vjerujem da tu ima i više informacija nego što zainteresiranom roditelju treba .

    I najvažnije za reći. Opustite se.
    Nećete pogriješiti što god da odlučite.
    Glazba je (i trebala bi biti) zvonka radost, ja jako vjerujem u to.
    Nije to iskrcavanje u Normandiji, nema pogrešnih i nepopravljivih odluka. Odlučite što vam je obiteljski najdraže i najlakše i učinite to. I uživajte pritom, i vi i vaše dijete .

  50. #1850

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Citiraj Dota prvotno napisa Vidi poruku
    Trublja, pripremna godina/muzički vrtić zapravo i je " druženje uz pjesmu". Vježbanje instrumenta (i sam izbor instrumenta) dolazi kasnije.
    Potpis.

    Moj najmlađi je ovu godinu isao u glazbeni vrtic pri GŠ Blagoje Bersa (u vrticu je predškolarac). Doista je uzivao, nikakvog stresa, puno pjevanja, vježbanja ritmova, crtanja i druženja. Sad su imali završnu priredbu, odlični su bili!
    Tko želi od djece iz njegove grupe, može već sada na prijemni za prvi razred GŠ a tko ne želi može još nastaviti program glazbenog vrtića ("pripremni") i sljedeće godine.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •