Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 60

Tema: Blessingway - slavljenje trudnoce

  1. #1
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno Blessingway - slavljenje trudnoce

    "Just as a tree grows best when anchored firmly in the earth, so can a pregnant mother feel strong and capable when supported by a sisterhood of nurturing friends." -April Lussier

    Citajuci literaturu o prirodnom porodu naisla na opise jednog divnog rituala za majku Blessingway – ili ja bih to slobodno prevela ritual slavljenja trudnoće odnosno majčinstva. U mnogim kulturama sirom svijeta je ovaj ritual tradicionalan i organizira se u cast trudnice i njenog buduceg djeteta, to je po meni zaista predivan i osnazujuci ritual gdje buduca majka slavi svoj ulazak majcinstvo prvi put ili cak drugi, treci, ...
    Na Blessingwayu se okupljaju zene koje su inace blisko povezane sa trudnicom, sestre, prijateljice, doula i cak primalja ako ju je izabrala, ovo slavljenje se obicno organizira tijekom sedmog mjeseca trudnoce. Smisao je slavljenja osnaziti zenu, prenijeti joj pozitivnu energiju i pozitivna iskustva, ljubav i podrsku za vrijeme koje slijedi. Slavljenje moze ukljucivati duhovne rituale, molitve, paljenje svijeća, izrada ogrlica, izradu odljeva trbuha u gipsu, crtanje kanom na trbuhu, pranje stopala i cesljanje buduce majke, masazu buduce majke ...

    Ovo je nekoliko zgodnih linkova o samom procesu slavljenja:
    http://www.birthbeads.com/Blessingway.html
    http://onelovelivity.com/childofnatureblog/?p=142
    http://www.naturalbirthandbabycare.com/blessingway.html
    http://www.blessingwaybook.com/
    http://thebirthsource.homestead.com/blessingway.html

    Negdje se spominje da je 'suvremena' inacica ovog rituala 'Baby shower' – ali ja to ne bih usporedivala jer on pak ima za osnovni 'zadatak' darovati bebu i nije toliko duhovan i osnazujuci kao Blessingway. Ali to ne znaci da ne mozemo razgovarati i o njemu, ali na nekom drugom topiku.

    Ima li netko osobnog iskustva u organiziranju Blessingwaya ili cak iskustvo da mu je netko organizirao isto? Napisite kako je to teklo, kako je utjecalo na vas?

    Sto mislite o ovoj ceremoniji slavljenja ulaska u majcinstvo? Biste li voljele da vam prijateljica organizira isto?

    Ja osobno nisam to imala, ali bih voljela da jesam ... moja prijateljica umjetnica se cijelu moju trudnocu spremala da napravimo odljev trbuha i organiziramo 'posljednji babinjak' ali nije se to dogodilo, vjerujem da bi to bilo pozitivno iskustvo za obje. Mislim da cu u slijedecoj trudnoci sama malo potaknuti stvari u tom smjeru, ono baciti 'bubu' u uho

  2. #2
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Mislim da je to izvrsna ideja u današnjem svijetu kad se na trudnoću gleda samo kroz prizmu mogućih problema i ishoda.
    žene zaista ne znaju uživati u trudnoći

  3. #3
    argentina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    646

    Početno

    ja osobno, nisam ljubitelj takvih "dogovorenih" dogadjanja.
    puno vise mi odgovara spontano druzenje s prijateljicama, muzem, rodbinom.
    zajednicki odlazak na izlet, masaza svakako, ugodna vecera s prijateljima itd.

    nekako ne ocekujem da ce se svi uzvrpoljiti oko mene jer sam trudna.
    u kasnijoj fazi voljela bi otici na vikned, kada prodjem prvo tromjesecje, sa muzem i prijateljima na more, uzivati u setnjama, hrani, zraku itd.
    vise sam taj tip definitivno.
    a obicaje poput americkih baby showera smatram potpuno nepotrebnima.

  4. #4
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Ne bih da usporedujemo Blessingway i Baby shower jer zaista nemaju bas neke veze. Cak bih rekla da je Baby shower tipicno konzumeristicki obicaj.
    Blessingway je proizasao iz obicaja Blagoslova majcinstva indijanaca Navajo, oni su ovaj obicaj provodili i za muskarce koji su isli u rat.
    Evo jos jednog zgodnog linka http://www.snowboardmommy.com/content/mother-blessing/

    I slazem se sa Poslid kad kaze da se trudnocu gleda kroz prizmu mogucih problema i ishoda, zene ne uzivaju u drugom stanju ... cak i gledajuci ovaj PDF stalno citamo o problemima sa mjerama, otvorenoscu itd.
    Cini mi se da nitko nikad nije otvorio temu o tome kako uziva u trudnoci i sto cini u tom pogledu.
    Koliko se raduje onom plusu na testu toliko nekako nakon prvog pregleda pocinjemo brinuti ili cak prije njega, pa onda jos ako odemo prerano na pregleda pa nema otkucaja ... i tako redom, sve to veselje oko plusa potone i preuzmu ga brige ...

    Probajmo pricati o lijepim stvarima kao sto je Blessingway, voljala bih da na ovom topiku sve trudnice pronadu neko veselje i radost i da im bude kao neka oaza u moru topika o problemima

  5. #5
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Kopiram sa stranice http://thebirthsource.homestead.com/blessingway.html

    ~ Blessingway Origins ~

    The story of the creation of the Navajo people and their emergence onto their sacred homeland is recounted in a ceremony known as the Blessingway, which is the foundation of the Navajo way of life. Blessingway focuses on the story of Changing Woman, who is the inner form of the Earth through its seasonal transformations. She is the major deity for the Navajo.

    The Navajo are instructed that in the beginning, First Man and First Woman emerged onto this world near Huerfano Mountain in New Mexico. One day, First Man found a baby on a nearby mountain. The baby matured in four days and became Changing Woman. Changing Woman created the four original Navajo clans from her body. Her sons rid the land between the four sacred mountains of dangerous monsters and made it safe for the clans to inhabit. The Blessingway recounts in detail the instructions Changing Woman gave to the Navajo people she created. These teachings concern history and major religious practices, such as girl's puberty rite and the consecration of a family's hogan. When performed in its entirety, the Blessingway is a two-day ceremony whose purpose is to obtain peace, harmony, protection, and to help realize the goal of a long happy life.

    ~ Modern Blessingway Definition ~


    In our culture there are so few ways to honor the mother to be. We make an attempt during baby showers, but for the most part this turns into a simple showering of gifts for the baby and does nothing for the mother in terms of the rite of passage she is about to go through. This sacred time in the mother's life deserves more than gifts of car seats and baby wipes.

    While baby showers can be more commercial in focus, the Blessingway serves up a refreshingly sharp contrast. There's no booty of pink and blue gifts. The Blessingway is about the woman we know best - our friend and sister, the mother-to-be.

    And while society seems eager to chuck aside the mother in favor of holding a cherubic gurgling baby, a Blessingway provides the mother with memories of a true show of support from her Loved ones.

    That lasts much longer than those newborn sleepers.

  6. #6
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Bilo bi zaista prekrasno da taj obicaj postoji i kod nas Da zene vise dozivljavaju trudnocu kao nesto vrijedno proslave i uzivanja, da ne slusamo ruzne price i strasenja nego lijepe.

    Voljela bih da sam tako nesto imala.

    Sto se radi na tom dogadaju? Kako bi to izgledalo? Svi se prisjecaju svojih trudnoca i poroda i zeni prenose svoja (pozitivna ) iskustva?

  7. #7
    argentina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    646

    Početno

    ne vidim zasto to ne bi mogle imati, bez obzira sto obicaj kod nas nije poznat.
    svatko moze pozvati par prijateljica, ili dogovoriti sa najboljim prijateljicom pa pozvati ostale i druziti se.
    no big deal

  8. #8
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj argentina prvotno napisa
    ne vidim zasto to ne bi mogle imati, bez obzira sto obicaj kod nas nije poznat.
    Ma naravno, ja zalim sto mi nitko nije rekao za to kad sam JA bila trudna

  9. #9
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Evo nekoliko osnovnih uputa

    Ideja ove ceremonije je dati buducoj majci podrsku i ohrabriti je na porod koji dolazi, cijeli sadrzaj ceremonije je namijenjen iskljucivo njoj. Sudionici pale svjecice i mirisljave stapice pjevajuci ili recitirajuci molitve i zelje upucene majci, evo jednog primjera http://www.birthbeads.com/Chants.html
    Naravno cijela ceremeonija se moze prilagoditi ovisno o vjeri buduce majke i njenim zeljama, bit je dakle udovoljiti joj.

    Koga pozvati?
    Ova ceremonija je namijenjena zenama i zenskoj snazi, listu je dobro pripremiti zajedno sa buducom majkom. Obicno se krece od prvog roda, mama, sestra, baka, teta, sestricna, cak i kcer ako to trudnica zeli. Ideja je da osobe koje su pozvane budu zaista najblize trudnici, prijateljice, primalja pa cak i lijecnica ako su jako bliske. Skupina treba biti osnazujuca i ohrabrujuca za buducu majku, savjet je da ne bude prevelika i da jedna od osoba vodi cijelu ceremoniju kako bi svi jednako sudjelovali.

    Neke od ideja:
    - molitve, pjesme i blagoslovi – mogu se izgovarati na glas, mogu se pisati, mogu se citati. A mozemo i zamoliti da svatko nesto napise za buducu majku i donese na ceremoniju.
    - Sve ispisane papirice mozete ulijepiti u jedan album ili cak tijekom ceremonije izraditi jedan unikatni i pokloniti buducoj majci
    - Biseri, kuglice – svatko donese jednu kuglicu ili nesto slicno sto ce se nanizati u ogrlicu, ideja je da je ta kuglica nesto sto ste odabrali bas misleci na buducu majku i da nosi pozitivnu energiju u sebi. Buduca majka bi ovu ogrlicu nosila u porodu
    - Odljev trbuha – naravno ako to buducoj majci odgovara
    - Crtanje kanom na trbuhu – isto ovisi o zeljama buduce majke
    - Paljenje svijeca – svijecama cemo vrlo jednostavno stvoriti ugodnu i smirujucu atmosferu, takoder svaki sudionik moze donijeti jednu svijecu i istu ponijeti kuci nakon zavrsetka te je zapaliti kad porod krene
    - Pranje stopala i cetkanje kose – pranje stopala u toploj vodi sa esencijalnim uljima ce biti jako opustajuce a time ujedno pokazujemo buducoj majci koliko joj zelimo udovoljiti. Negdje sam jos procitala kako je ovo ujedno ritual ulaska u majcinstvo i kako se obicno tada cijeli svijet prevrne naopacke tako bi trebalo i ocetkati kosu, pa npr. ako je bila svezana u rep treba je raspustiti a ako je bila raspustena treba je pocesljati visoko u zrak
    - Hrana – kako ne zelimo da buduca majka ima bilo kakva zaduzenja u ovoj ceremoniji svaki sudionik treba donijeti sa sobom nesto hrane, to je dobro dogovoriti unaprijed, te vodeci racuna o zdravoj prehrani trudnice
    - Svaki sudionik bi se trebao predbiljeziti za dane kada ce moci doci pomoci buducoj majci nakon poroda
    - Sudionici trebaju doci otvorenog srca noseci samo ljubav i mir u kucu buduce majke.

  10. #10
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Prekrasno, nama još daleko, ali vrijedilo bi pokušati.

    Mislim da je važno da prijateljica-organizatorica poštuje ono što bi trudnici bilo ugodno.
    Meni recimo ne bi pasalo da me se puno pipka, masira i dira, ali bi recimo uživala da me se češlja i napravi neke nova frizura.

    Super bi mi bilo da se ubijemo u nekim finim čokoladnim kolačima.

    I da pričamo o porodima, djeci i ljubavi. Da upalimo svijeće i cerekamo se kad padne mrak.

  11. #11
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    Fini čokoladni kolači obavezno

    Moja obitelj slijedi jogijsku tradiciju u sklopu koje postoji jedan ritual koji se radi ulaskom u 4. mj. trudnoće. Tada se organizira jedna mala proslavica kojom se slavi transformacija žene u majku. Od toga dana nadalje osobito muž treba biti svjestan da je ona sad Božanska Majka i tako se treba odnositi prema njoj. Osobito mora paziti na njeno emocionalno stanje, znajući da se njeno stanje automatski odražava na dijete. On se mora pobrinuti da se ona što manje uznemirava, i da se osjeća sigurno i zaštićeno.

    Osobno smo muž i ja to obilježili jednostavno, uz svečaniji obrok i cvijeće.

    Za drugi put...
    Bih definitivno voljela malo veću svečanost. Pozvala bih prijateljice kojima bih prethodno objasnila što želim taj dan. A željela bih od njih: puno smijeha, dobru volju, nimalo straha i brige, nešto fino za papanje, puno cvijeća i od svake nešto inspirativno (pjesmu, priču, anegdotu,...) o majčinstvu.

  12. #12
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    meni se ta ideja sa slavljenjem bas svida.
    i zapravo je stvarno logicna.
    kad pogledas da slavimo polozeni ispit, pa useljenje, pa dobro odradeni posao, pa sto drugih stvari, sto ne bismo slavili trudnocu koji smo tako zeljeli ili cekali.

    nije poanta preuzeti od slova do slova te rituale koji su opisani u linkovima..
    meni bas ne bi sjele molitve i blagoslovi, ali bi mi se jako dopale piesme, male poruke, nekakve sitnice za sjecanje, recimo u formi neke knjizice ili slicno dobra klopa, esencijalna ulja, puno razgovora i smijeha....
    cijeli scenarij i tok prilagodis svom temperamentu, emocionalnom i intelektualnom sklopu, zeljama, potrebama...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Mkd
    Postovi
    1,667

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    Prekrasno, nama još daleko, ali vrijedilo bi pokušati.

    Mislim da je važno da prijateljica-organizatorica poštuje ono što bi trudnici bilo ugodno.
    Meni recimo ne bi pasalo da me se puno pipka, masira i dira, ali bi recimo uživala da me se češlja i napravi neke nova frizura.

    Super bi mi bilo da se ubijemo u nekim finim čokoladnim kolačima.

    I da pričamo o porodima, djeci i ljubavi. Da upalimo svijeće i cerekamo se kad padne mrak.
    meni je ovo najblize sto bi pozeljela. Fidji rado bi te pozvala na moju zabavu, ako uspijem takvo nesto organizirati.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Mkd
    Postovi
    1,667

    Početno

    Citiraj kailash prvotno napisa
    Fini čokoladni kolači obavezno

    Moja obitelj slijedi jogijsku tradiciju u sklopu koje postoji jedan ritual koji se radi ulaskom u 4. mj. trudnoće. Tada se organizira jedna mala proslavica kojom se slavi transformacija žene u majku. Od toga dana nadalje osobito muž treba biti svjestan da je ona sad Božanska Majka i tako se treba odnositi prema njoj. Osobito mora paziti na njeno emocionalno stanje, znajući da se njeno stanje automatski odražava na dijete. On se mora pobrinuti da se ona što manje uznemirava, i da se osjeća sigurno i zaštićeno.

    Osobno smo muž i ja to obilježili jednostavno, uz svečaniji obrok i cvijeće.

    .
    ovo nisam znala, zainteresiralo me.

  15. #15
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    meni je to predivno a kad je tiwi bila trudna nizali smo ogrlicu i to mi je bilo prvi put da se susrecem s necim takvim i ta ideja mi se silno dopala.

  16. #16
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Citiraj Arkana10 prvotno napisa
    Citiraj Fidji prvotno napisa
    Prekrasno, nama još daleko, ali vrijedilo bi pokušati.

    Mislim da je važno da prijateljica-organizatorica poštuje ono što bi trudnici bilo ugodno.
    Meni recimo ne bi pasalo da me se puno pipka, masira i dira, ali bi recimo uživala da me se češlja i napravi neke nova frizura.

    Super bi mi bilo da se ubijemo u nekim finim čokoladnim kolačima.

    I da pričamo o porodima, djeci i ljubavi. Da upalimo svijeće i cerekamo se kad padne mrak.
    meni je ovo najblize sto bi pozeljela. Fidji rado bi te pozvala na moju zabavu, ako uspijem takvo nesto organizirati.
    Donosim kolače. :D


    Tiwi, kako je bilo kod tebe?

  17. #17
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    to bi bilo lijepo organizirati u proljeće ili u kasno ljeto..kada se može biti vani u prirodi i kada je ješ toplo ali ne pretoplo..

    Lijep USA običaj, kod nas nema toga.... ne znam zašto?

    Valjda što su ljudi zaokupljeni sobom i svojim problemima, možda zbog običaja da ne valja unaprijed ništa slaviti dok se bebica ne rodi...majke mi mile ne znam ali kod nas se i krije trudnoće prva tri mjeseca (dok traje organogeneza) čak i sami ginekolozi to svjetuju..

    Mislim da generalno imamo drugačiji stav nego Amerikanci :/

  18. #18
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Odmah mi je došla slika cvjetne livade, dekice i vjenčića od cvijeća.



    Možda se trudnicama teško odlučiti na tako nešto jer imamo u glavama da se ne smijemo maziti i pekmeziti u trudnoći. Ne moramo biti u centru pažnje, već moramo i dalje zadržati privid da se nismo promijenile.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Mkd
    Postovi
    1,667

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    Odmah mi je došla slika cvjetne livade, dekice i vjenčića od cvijeća.



    Možda se trudnicama teško odlučiti na tako nešto jer imamo u glavama da se ne smijemo maziti i pekmeziti u trudnoći. Ne moramo biti u centru pažnje, već moramo i dalje zadržati privid da se nismo promijenile.
    i ja isto.
    a za ovo, mislim da je na zalost kod nas problem to da trudnoca je kako kaze Mackulina, nesto sto se treba kriti, za cuvaj Boze da ne podje po zlu, ili ne znam sta vec.
    ali ja obozavam svoju trudnocu i smijem se i uzivam!!!
    I tako zelim da ostane!
    *
    Kada sam rekla mami da kupujem platnene za bebe, rekla mi je da je prerano da se ne ureknem/da ne podje nesto po zlu, na to sam izbacila - kako moze da misli nesto negativno za najljepsi period zivota jedne zene! Malo sam oftopik, ali nadam se da se kuzi poenta.

  20. #20
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Uopće nisi off topik. Upravo takvi komntari su jedan od razloga zašto bi se trebalo poticati trudnice da zaista uživaju u svojoj trudnoći.

  21. #21
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    ma imaju amerikanci i svojih prednosti...

  22. #22
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    mačkulina, nisam sigurna, ali imam osjećaj da brkaš "baby shower" sa "blesingway" - jer iako su to naizgled slične stvari, svrha i doživljaj im je sasvim različit.

  23. #23
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    možebit... :?
    ako ti se da, ajd objasni razlike

  24. #24
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Iako smo rekli da na ovom topiku nećemo o baby showeru , ja ću ukratko:

    Baby shower se obično radi pred kraj trudnoće i to je ustvari neki babinjak (kao zadnji put prije nego što ćeš dobiti dijete - pa se više nećeš moći puno družiti s prijateljicama ). Prijateljice i obitelj tada daruju buduću majku sa stvarima za bebu - dekice, benkice, bočice, zvečkice i sl. Iako može i biti manje konzumersko - u ovom je slučaju beba koja dolazi ta koja je u središtu pažnje. Obično se na pritom pričaju priče o porođajima i ako se ne pazi što se priča, to može biti vrlo uznemirujuće za trudnicu.

    Blesingway je ritual gdje se slavi trudnoća i trudnica se potiče na to da se prepusti i uživa u svojoj trudnoći. Svaki sudionik daje neku osobnu poruku ili izražava svoju želju za trudnicu. Mogu se izvoditi razni rituali pjevanja, plesanja, može se trudnici masirati stopala ili nešto slično. Mogu se čitati pjesme ili produhovlejni tekstovi. Obično svi zajedno izrađuju nešto - tipa patchwork prekrivač koji će recimo trudnica nositi na porod ili neka lijepa ogrlica ili nešto slično. Može se pričati o ispunjujućim i orgazmičkim porodima, o ljepoti trudnog tijela, o njezi trudnice...Dakle bit je u tome što se trudnoća i trudnica stavljaju u središte.

  25. #25
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    hvala na pojašnjenju....

    da toga nema kod nas... barem ja to nisam vidjela a ni čula da ima ..

    Možda će se netko javiti sa iskustvom da ipak i kod nas toga ima pa to i napisati pa ponukati neku novu buduću majku da se to lijepo organizira...

  26. #26
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Meni je sutra rođendan i prije mi dolaze i darivat će mene a ne bebu i vjerovatno ćemo najviše o trudnoći pričat, upravo ulazim u osmi mjesec T.
    Eto mislim da je to najbliže Blessingway-u što ću vidjet

  27. #27
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Možda da im baciš koju sugestiju na početku, pa nam ispričaš dojmove.
    Ne mora se stvar zvati Blessingway da bi bila zanimljiva.

    Šteta što nemamo neki prijevod.

  28. #28
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Kada bi isli doslovno prevoditi dobili blagoslovljeni put ... meni se svidjelo blagoslov majcinstva

    betty javi nam kako je bilo

  29. #29

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    431

    Početno

    Dali ste mi dobru ideju... organizirat ću vikend put za sebe, mm-a i J.
    Prespavat ćemo u nekom seoskom gospodarstvu, šetati prirodom i uživati u buđenju prirode :D To će biti naša prilagođena verzija Blessingway-a.... Uživanje u novom životu koji se rađa....

    Nažalost, nemam više nikog za povesti jer.... da, pogađate, trudnoća se ne slavi (pogotovo ne moja.... nakon komplikacija u prošlima )

    Trenutačno sam u stanju oduševljenja sa svojim tijelom i bebicom koju nosim.... sviđaju mi se moja kvadratična stopala, debla umjesto nogu, bolne bradavice i ostalo što "trpim"
    Bebica se javlja kad čuje tatu kako se dere na mob (ne radi mu dobro pa mu svi govore da ga ne čuju) Sad sam u 19 tjednu t i osjetim bebu samo kad ležim ili kad tata razgovara na mob

    Žao mi je što nemam potporu u svojoj opuštenosti i što nitko osim mm-a nije spreman sa mnom podijeliti ove sretne dane....

  30. #30
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Mirtica, ponesi ulje za masažu, pa kad budete sami toćaj nogice u lavoru, a dragi neki izmasira vrat i ramena. Upalite svijeće i nek to bude vaše zajedničko malo slavlje u troje.

  31. #31
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Hej, baš me veseli ova tema

    Hvala Fidji na pozivu - ovih dana nisam puno na netu pa ne vidim sve teme koje bi me mogle zanimati.

    E sad, mi smo imali pred kraj moje trudnoće s Ianom jednu tako malu zabavicu. Nazvala sam ju Proljetna proslava. Inače sam totalni fun proljeća, volim što sam rađala u proljeće pa mi se zgodno poklopilo. A i napravili smo toru i proslavili Patrikov rođendan s prijateljima, s velikim zakašnjenjem ali zato što nam se činilo neumjesno slaviti samo mjesec dana nakon smrti mog oca. Pa je sve skupa bilo baš fora, neobavezno, gužvovito, djece je bilo puno, svi su se sa svima pomalo minglali i družili a ja sam uživala.

    Ogrlica - nabaila sam šarene drvene kuglice različitih oblika, veličina i boje, pa smo kako je tko poželio - nizali. Neki su mi u jednu malu bilježnicu usput i napisali (bila je poanta da nešto požele i neki su to i zapisali) - moram priznati da je super kad to s odmakom otvorim i čitam.

    Ogrilcu smo dovršili MM, Patrik i ja, tako što smo ispisali Ian, Patrik i DiS (neke su kuglice imale slova) - netko je napisao LOVE pa je sve skupa ispalo baš dobro.

    Nosila sam ju na porod, imala sam ju omotanu oko ruke. I kasnije cijelo vrijeme i stvarno mi je nekako ta energija puno značila.

    Baš bi bilo super da ovako nešto zaživi..

    Za kraj Patrik s ogrlicom

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Mkd
    Postovi
    1,667

    Početno

    Tiwi kako je Patrik predivan!

  33. #33
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    Tiwi baš super. Skroz me raznježila ta tvoja pričica...

  34. #34

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,050

    Početno

    što više o ovome razmišljam sve više mi se sviđa.
    samo fali jedan sitni detalj - nisam trudna

    ali mislim da je isto tako prekrasan osjećaj biti i samo sudionik. ispeći kolač, napraviti ogrlicu, napisati riječ dvije...

    tiwi, proljetna proslava

    i, blagoslov majčinstva zvuči baš dobro.

  35. #35
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Evo jedne lijepe 'mantre'
    I love my body and gain confidence in its ability to birth every day.
    I deserve a positive birth experience.
    My body instinctively knows how to labour and birth.
    My body labours effectively and releases my baby in its own time.
    I feel confident that I will labour and give birth the way I want to.
    Our baby feels my calm confidence.
    I nesto sa ovog linka http://www.blossomingfamilies.com/ne...essingway.html
    A Blessingway honours your way, as you move from woman to becoming a mother, whether it is the first time or not. It is beautiful times to honour your journey with your closest friends and celebrate the beautiful transitions woman go thru. It is a sacred time to honour for yourself as you are about to go into your most feminine space to birth your child, knowing you can trust your body, you have your inner wisdom to guide you and have a community of woman and friends there to assist you and “hold the space” for you the birthing experience you want.

    Go forth and birth with love, support and joy.
    i jos nekoliko lijepih linkova
    http://www.brightpassage.com/boutique.html
    http://www.walkinbeautyct.com/
    Ideje za perle http://wonderfullymadebelliesandbabi...way-beads.html

  36. #36
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    bas me vucete na jos jednu trudnocu

  37. #37
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    Možda se trudnicama teško odlučiti na tako nešto jer imamo u glavama da se ne smijemo maziti i pekmeziti u trudnoći. Ne moramo biti u centru pažnje, već moramo i dalje zadržati privid da se nismo promijenile.
    hm, ne mogu bas potpisati, ja sam i vise nego voljna maziti se i pekmeziti kad sam trudna.
    mislim da bi trudnice trebalo tretirati kao kraljice i klanjati im se kao boginjama.
    u svakom slucaju, ovakvu proslavu trebali bi organizirati drugi za buduću mamu, a ne da ispadne da ona mora posluživati goste, nakuhavati itd.

  38. #38
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    mislim da bi trudnice trebalo tretirati kao kraljice i klanjati im se kao boginjama.
    u svakom slucaju, ovakvu proslavu trebali bi organizirati drugi za buduću mamu, a ne da ispadne da ona mora posluživati goste, nakuhavati itd.
    Ovo prvo X.

    A definitivno je poanta večeri/dana/proslave da se majčicu služi i mazi i pazi

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    1,610

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    Odmah mi je došla slika cvjetne livade, dekice i vjenčića od cvijeća.


    Isto ovako, dodajem još i tortu od jagoda.

  40. #40
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj ra prvotno napisa
    i, blagoslov majčinstva zvuči baš dobro.

    Stvarno zvuci fantasticno

  41. #41
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    mislim da bi bila zanimljiva i inačica 'online' blessingway, odnosno da se šalju poruke budućoj mami preko mejla ili foruma ili kako već, naravno da je u živo bolje ali eto druge ideje

  42. #42
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Šteta je što u trudnoći, a i u porod ne sudjeluje nitko od duhovnog vodstva, recimo svečenik ili svečenica...jer trudnice su božja djeca koja rađaju božju djecu i one ni u tudnoći, a ni u porodu nisu same, nego je Bog s njima. Vrlo često trudnička okolina, a i sama trudnica to zaboravlja, pogotovo u porodu. Bez obzira što se medicina odvojila od religija, baš nepredvidljivost poroda i današnja premediciniranost poroda traži Božju podršku, a na nju se u pripremama za porod i u samom porodu često zaboravlja, a oslanja na sve materijalno...
    Mislila sam da ovaj blagoslov o kojem se pričalo u gornjim postovima ide u tom smjeru... Kad razmisliš svečenici su kod bolesnih, kod mrtvih na pogrebima, a nisu na porodima, šteta...

  43. #43
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    uuuuuuu, samaritanka (ma di si ti meni? )
    pa daj si malo predoči kak bi to izgledalo, svećenik na porodu!
    poje i škropi svetom vodicom...

  44. #44
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    sad sam se sijetila da je naš svečenik (koji je ful otkačen i dobar) meni rekao kad me vidio nakon poroda da mu je žao što mi nije rekao dok sam još bila trudna da postoji poseban blagoslov za trudnicu pred kraj trudnoće (ili pred porodom, ne sjećam se kako se točno izrazio)...

    tada mi je zvučilo bezveze, onako, što ćeš mi ti sad doći duhove tjerati ili nešto, ali u stvari ne znam ništa o tom blagoslovu i možda je ful lijepo.

  45. #45
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Trudna žena je sama po sebi veliki blagoslov, pa samim tim i dostojna primiti bilo koji blagoslov i to ne samo od svećenika, već direkt od dragog Boga

    Ovo što pročitah meni je isto

  46. #46
    BubaSanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    Ovo je predivno! Kad budem trudna želim ovako nešto!

  47. #47

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    352

    Početno

    Ova tema i iznesene ideje su mi prekrasne, pogađaju me ravno u sridu onoga što i sama osjećam u vezi trudnoće (svoje i tuđe) ... kao nešto što slavim i u čemu uživam od prvog jutarnjeg trenutka do zadnjeg večernjeg trenutka pred spavanje.

    Srećom pa sam se okružila pozitivnim ljudima, pozitivnom energijom, podrškom, usmjerenošću na ono divno i intuitivno, prirodno i veličanstveno ... s takvim ljudima bih rado podijelila svoj Blagoslov majčinstva (ili kako god da ga nazovemo) ...
    (One druge sam odlučila ignorirati. )

    (eto, trudnica se upravo rascmoljila, topic je postigao svoj cilj )

  48. #48
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj kailash prvotno napisa
    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    mislim da bi trudnice trebalo tretirati kao kraljice i klanjati im se kao boginjama.
    u svakom slucaju, ovakvu proslavu trebali bi organizirati drugi za buduću mamu, a ne da ispadne da ona mora posluživati goste, nakuhavati itd.
    Ovo prvo X.

    A definitivno je poanta večeri/dana/proslave da se majčicu služi i mazi i pazi
    ali nismo svi isti.
    meni je recimo taj poseban tretman too much, mislim - za mene. i ne trebam nikog da me služi, to mi je također too much.

    ja sam za našu proljetnu proslavu pripremila nešto klope, kupili smo sokova, sve složili tako da se svi mogu poslužiti i to je bilo to. svatko si je uzeo što i koliko eli, onda kad želi. meni je vbio najvažniji osjećaj da su oko mene dragi ljudi, koje sam željela da sa mnom u tom trenutku budu. i da je cijela atmosfera mirna, vesela i opuštena.

    riječi u maloj knjižici lijepih želja koje su zapisali i kuglice nanizane u ogrlici ostale su kao podjsetnik na jeda predivan dan.

    e sad, ja samo dajem svojm primjer, mislim da svatko sebih treba složiti kako mu najbolje paše.

    najbolji recept je da nema recepta

  49. #49
    tocekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,373

    Početno

    super obicaj, ali kod nas nekako vlada "tradicija" da se ne smije puno o trudnoci govoriti ili npr. svi govore da je bad luck kupiti kolica prije poroda

    to je meni islo jako na zivce i bilo bi stvarno fora da se pocne gledati na trudnocu potpuno pozitivno i sto se treba proslaviti

  50. #50
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    kako smo se vratili s mora s vrećicama kamenčića, školjkica isl palo mi je na pamet da bi se mogla umjesto ogrlice slagati npr i sličica, mali mozaik ili nešto takvo.

    ili,

    uzmeš neku običnu drvenu kutijicu
    pripremiš u neku posudicu kamenčiće i školjkice
    ljepilo
    pa svatko malo napravi

    a unutra ubacujete šarene papiriće s napisanim lijepim željama (mi smo pisali u bilježnicu)

    jednog dana bi mogla djetetu biti jako romantična uspomena

    i na kraju se zajednički sliknete i mama kasnije ubaci i fotku u kutijicu



Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •