Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: 20 voća i povrća sa najviše i najmanje pesticide

  1. #1
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno 20 voća i povrća sa najviše i najmanje pesticide

    znam da večina mame pravu kašice i često se žene pitaju (kad nemaju prirodno ili organsko dostupno) hoću li kupit gotovu kašicu ili sama pravit od kupovne iz supermarketa. evo ja sam našla listu gdje pokaziva šta ima najviše i najmanje pesticide:

    20 voća i povrća sa najviše pesticide:

    1. breskve
    2. jabuke
    3. slatke paprike
    4. celer
    5. nektarina (breskva glatke kore)
    6. jagode
    7. trešnje
    8. kruške
    9. grožđe (uvozne)
    10. špinat
    11. salata
    12. krumpir
    13. mrkve
    14. zelene mahune
    15. pikantne paprike
    16. krastavac
    17. malina
    18. šljive
    19. grožđe (domaće) *domaće u SAD
    20. naranđe

    20 voća i povrća sa najmanje pesticide:

    1. luk (kapula u dalmaciji)
    2. avokado
    3. slatki kukuruz (smrznuti)
    4. ananas
    5. mango
    6. šparoga
    7. slatke biže/grašak (smrznute)
    8. kivi
    9. banane
    10. kupus
    11. brokula
    12. papaja
    13. borovnica
    14. kaul / cvjetaća / karfiol
    15. tikvica
    16. lubenica
    17. slatki krumpir / bata
    18. rajčica
    19. dinja vrsta 'honeydew' (zelena unutra)
    20. dinja kantalupa

    http://www.sixwise.com/newsletters/0...what-to-do.htm

  2. #2
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    hvala ribice, dobro je znati. Ali i pesticidi ti se najviše zadržavaju u kori, pa ako odstraniš kod voća :D :D Jagode mi niti na pamet ne padaju dati maloj ako su sa placa - sreća baka ima vrt i sad i čekamo :D :D

  3. #3
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    e vidiš, to me najviše zanima - ako skineš koru, jeli se dosta smanji broj pesticida? logika mi govori da, ali jeli ima negdje dokazano to jer ko zna ako ti pesticidi probiju koru... ?!

  4. #4
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    Citiraj riba26 prvotno napisa
    e vidiš, to me najviše zanima - ako skineš koru, jeli se dosta smanji broj pesticida? logika mi govori da, ali jeli ima negdje dokazano to jer ko zna ako ti pesticidi probiju koru... ?!
    da, ne znam više gdje sam čitala ili sam možda gledala na tv-u, ali navodno 90% ti je u kori. Osim ako nepravilno špricaju. Ako neka cura zna točno neka javi.
    Inače, jagode ti radnici u SAD-u zovu fruit de diable - đavolje voće. Naime, toliko je špricano da beračima ostaju plikovi po rukama od samog dodira sa jagodama. Zato ovo kaj ne mogu oguliti niti ne dajem.

  5. #5
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Ajde, elin, ne ubijaj me
    Odakle mi vrt, a dijete obožava jagode...

  6. #6
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    Citiraj Anci prvotno napisa
    Ajde, elin, ne ubijaj me
    Odakle mi vrt, a dijete obožava jagode...
    čuj, stara, lako se nas dvije dogovorimo za dostavu ako ova bude rodna godina, ali opet ja ih jako volim, pa bi fakat trebala biti jako rodna. Zato kad dođu trešnje ima na izvoz i nešpricane. I moja lokacija Zagabria.

  7. #7
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno


  8. #8
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    ja se večinom bojim jabuke i kruške.. to su u top 10 najgori, a večina mame to daje kao osnovno za voćne kašice...

  9. #9
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    Gle ribice, ja maloj dajem. Ogulim koru i dajem. Jabuke su nam glavne grickalice.

  10. #10
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    i ja dajem.. danas sam prvi put dala voće i to je bila oguljena, kuhana kruška. ali ipak, volila bi da barem imam izbor nešpricano, organsko! nažalost, to nema u supermarketima u šibeniku :/

  11. #11
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    Moji su mi javili da je bilo u Potrošačkom kodu da kada su testirali Granny Smith (moje naaaaaaaaaaajomiljenije jabuke) da su im ogulili koru i još je bilo tragova pesticida i onda su ih još jednom ogulili i onda je navodno bilo ok.
    Uzmite u obzir da mi je ovo prepričala moja nadasve zabrinuta majka koja je znala da ja u trudnoći tamanim po tim jabukama. Možda je još netko gledao navedenu emisiju pa da posvjedoči.

    Uglavnom, Granny više ne jedem :/ , a sve živo gulim i namačem u otopini sapunskih oraščića (ima tema na forumu o njima). Rješavaju li oni išta pesticida (ili npr. ona Oprahina otopina) ostaje na nama da vjerujemo ili ne.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Ja bi prije razmišljala o porijeklu voća i povrća umjesto obraćala pažnju na ovakve liste iz čudnih izvora.
    Mislim , povrće može biti tretirano i netretirano, a ako je tretirano pesticidi mogu biti primjenjeni ispravno i neispravno, a da ne spominjem pridržavanje karence...
    Ovakve liste ne služe ničemu osim da netko ljudima koji niš ne kuže proda svoj proizvod.

  13. #13
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    ja nisam uopće obračala pozornost na taj proizvod.. samo sam htjela vidit što ima najviše pesticide. vidila sam puno slične listove (inaće je jabuka na broj 1 kao najgora po pesticidima) i citirala sam tu stranicu jer ima dobro složeno listu.

    i ja kad idem, na primjer, u konzum baš obračam pažnju na to odakle hrana dolazi. jučer sam obišla skoro sve i nemoš virovat odakle sve dolazi... moroko, argentina, brazil, italija, itd, itd..... pa kako će čovjek znat šta je špricano ili ne?! za mene, osobno, nije me toliko velika briga za mene nego kao za mog maloga ko tek ima 6 miseca. njega želim zaštitit koliko god mogu dok je u moje mogućnost....

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Citiraj riba26 prvotno napisa
    ja nisam uopće obračala pozornost na taj proizvod.. samo sam htjela vidit što ima najviše pesticide. vidila sam puno slične listove (inaće je jabuka na broj 1 kao najgora po pesticidima) i citirala sam tu stranicu jer ima dobro složeno listu.

    i ja kad idem, na primjer, u konzum baš obračam pažnju na to odakle hrana dolazi. jučer sam obišla skoro sve i nemoš virovat odakle sve dolazi... moroko, argentina, brazil, italija, itd, itd..... pa kako će čovjek znat šta je špricano ili ne?! za mene, osobno, nije me toliko velika briga za mene nego kao za mog maloga ko tek ima 6 miseca. njega želim zaštitit koliko god mogu dok je u moje mogućnost....
    Sigurnije ti je voće i povrće iz trgovačkih lanaca nego s tržnice (osim ako ne poznaš doooobro prodavača pa mu vjeruješ šta ti kaže). Ovo što prolazi kroz trgovačke lance ipak podliježe nekim sustavima kontrole za razliku od tržnica.
    Svo tretirano voće i povrće sadrži rezidue pesticida u dozvoljenim granicama koje su neškodljive. Problem je kad sadrže više od dozvoljenog (a i takvo možeš pojesti a da ti ne bude ništa). Samo biljke iz eko uzgoja ne sadrže ostatke pesticida jer nisu ni tretirane.

  15. #15
    kikic avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,163

    Početno

    Ah ja ne vjerujem trg. lancima nikako otkad mi se mali jako osuo od tikvice kupljene u jednom od tih dućana. Sad najčešće kupujemo od poznatih žena s pijace, pitamo ih je li njihovo povrće i je li špricano

  16. #16
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    ajde drago mi je cut da je jabuka najopasnija jer ih ne kupujemo nikad nego iskljucivo imamo iz bakinog vrta... ostalo... hm hm
    u pocetku dohrane sam birala iskljucivo hranu organskog porijekla ili cesce bas iz vrta (baka, bakina frendica, sogorova mama ) ono doslovno sam sve zive zicala za komad domaceg cega li vec i dugo je samo to jela, a onda dosla zima i ja kapitulirala kad je debelo u zimi i bio bio presusio (u kasnu jesen je jela tikvice i buce od tamo na 100 nacina )

    sad razmisljam o preseljenju na selo, kupnji kucice i poljoprivredi

  17. #17

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    460

    Početno

    prije nekih godinu dana je bila emisija o malim francuskim eko gospodarstvima (voća, povrća i mesa).

    glede jabuka, bilo je uzgredno spomenuto da se za skinuti većinu pesticida treba osim guljenja kore odstraniti i bar pola cm do cm ploda.

  18. #18
    sade_74 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    uz dravu
    Postovi
    219

    Početno

    Citiraj gita75 prvotno napisa

    Sigurnije ti je voće i povrće iz trgovačkih lanaca nego s tržnice (osim ako ne poznaš doooobro prodavača pa mu vjeruješ šta ti kaže). Ovo što prolazi kroz trgovačke lance ipak podliježe nekim sustavima kontrole za razliku od tržnica.
    Svo tretirano voće i povrće sadrži rezidue pesticida u dozvoljenim granicama koje su neškodljive. Problem je kad sadrže više od dozvoljenog (a i takvo možeš pojesti a da ti ne bude ništa). Samo biljke iz eko uzgoja ne sadrže ostatke pesticida jer nisu ni tretirane.
    nemoj se zavarvati da je bolje iz trg.lanaca!

    doduše, kad nas postoje tete koje dođu, kupe u kauflandu voće i povrće i onda prodaju na tržnici, pa dođe na isto.

    ja sam preh.tehnolog po struci i znam da npr. jabuke su tako tretirane da se mogu 2 godine prodavati u najljepšem izdanju. ono što mnogi ne znaju je da ubrano voće već 24 sata nakon branja izgubi 50% vitamina i minerala, nakon mjesec , 2 , ni domaće jabuke više nemaju veliku većinu vitamina i min, a da ne govorimo "kupovne" jabuke stare 2 god!!
    probaj tkđ napraviti experiment sa kupovnom rajčicom, ostavi je u hladnjaku i zaboravi na nju par mjeseci! vidjet češ da neće biti nekih znatnijih promjena što je dobar znak koliko je nešto tretirano.
    čak znam za neke proizvođače koji su smatraju eko-uzgajivačima, u mom kraju, tretiraju svoje voće malom količinom kemikalija, ALI i to je bolje nego kod bakica s placa koje pojma nemaju o trtiranju pa kad idu špricati naprave umjesto 0,01%tnu otopinu - 1 ili čak 10%tnu!!! :shock:

  19. #19
    sade_74 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    uz dravu
    Postovi
    219

    Početno

    Citiraj smedja prvotno napisa
    ajde drago mi je cut da je jabuka najopasnija jer ih ne kupujemo nikad nego iskljucivo imamo iz bakinog vrta... ostalo... hm hm
    u pocetku dohrane sam birala iskljucivo hranu organskog porijekla ili cesce bas iz vrta (baka, bakina frendica, sogorova mama ) ono doslovno sam sve zive zicala za komad domaceg cega li vec i dugo je samo to jela, a onda dosla zima i ja kapitulirala kad je debelo u zimi i bio bio presusio (u kasnu jesen je jela tikvice i buce od tamo na 100 nacina )

    sad razmisljam o preseljenju na selo, kupnji kucice i poljoprivredi
    ja isto, ali OZBILJNO razmišljam!

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Citiraj sade_74 prvotno napisa
    Citiraj smedja prvotno napisa
    ajde drago mi je cut da je jabuka najopasnija jer ih ne kupujemo nikad nego iskljucivo imamo iz bakinog vrta... ostalo... hm hm
    u pocetku dohrane sam birala iskljucivo hranu organskog porijekla ili cesce bas iz vrta (baka, bakina frendica, sogorova mama ) ono doslovno sam sve zive zicala za komad domaceg cega li vec i dugo je samo to jela, a onda dosla zima i ja kapitulirala kad je debelo u zimi i bio bio presusio (u kasnu jesen je jela tikvice i buce od tamo na 100 nacina )

    sad razmisljam o preseljenju na selo, kupnji kucice i poljoprivredi
    ja isto, ali OZBILJNO razmišljam!
    ja već radim na tome

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •