Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: OSTVARIVANJA PRAVA - problemi / nepravde / primjedbe

  1. #1
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno OSTVARIVANJA PRAVA - problemi / nepravde / primjedbe

    Drage moje,

    molim vas da ovdje KRATKO i JASNO nabrojite probleme / nepravde / primjedbe / drugačija tumačenja / gubitak prava, a sve u vezi sa korištenjem prava na naknadu i dopust za njegu:

    Dakle imam(o):

    - manja naknada u odnosu na prethodnu godinu (sa 2500 na 2160)
    - dugo čekanje na rješenje i problemi oko povratka na posao (procedura i administrcija duže od 30 pa i 40 dana)
    - ako postoji pravo na roditeljski dopust za neko dijete, prvo se ono mora iskoristiti u cijelosti da bi se steklo pravo na naknada i dopust za njegu djeteta sa poteškoćama u ravzoju

    dalje molim..

  2. #2
    mama Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    doma i na poslu
    Postovi
    248

    Početno

    - nepravda prema blizancima ili 3. djetetu i svakom slijedećem djetetu ukoliko ima poteškoće - prvo se mora iskoristiti roditeljski do 3. godine koji je umnogome nepovoljniji nego dopust za njegu djeteta (slično kao ovo treće što ste naveli ali možda ipak malo konkretnije).


    Ovo da se mora iskoristiti mi je danas rekla pravnica iz HZZO kada sam pitala da je onda pametnije tražiti samo do 1. godine ako je treće dijete

    ako treba idem lobirati s vama - kome?

  3. #3
    andrij avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    315

    Početno

    Status obitelji sa više djece s teškoćama u razvoju i prava drugog ,trećeg i više - djeteta s teškoćama u razvoju na obitelj i roditeljsku skrb tj.izjednačavanje prava za svako dijete ,a ne da obitelj koja ima jedno dijete ima sva prava ,a obitelj sa više djece da ima manja prava ,što po meni nije logično

  4. #4
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Mama Jelena hvala na primjeru. Već smo svjesni ovog problema.

    A što se tiče lobiranja i ostalog...javimo se kad zatreba.

  5. #5
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Andrij, hvala!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    studentica mama djeteta s pp nema apsolutno NIKAKVA prava na naknadu nakon sto istekne porodiljni dopust.
    (prisiljena sam ostati doma s djetetom, nemoguce mi je odraditi diplomski u laboratoriju, i nemoguce otici raditi. preostaje mi da stanem na ugao s njim i prosim za litru mlijeka)
    cini mi se nepravedno spram onih koje ostaju doma, primaju naknadu, i ceka ih stari posao.

  7. #7
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Vmama prvotno napisa
    studentica mama djeteta s pp nema apsolutno NIKAKVA prava na naknadu nakon sto istekne porodiljni dopust.
    (prisiljena sam ostati doma s djetetom, nemoguce mi je odraditi diplomski u laboratoriju, i nemoguce otici raditi. preostaje mi da stanem na ugao s njim i prosim za litru mlijeka)
    cini mi se nepravedno spram onih koje ostaju doma, primaju naknadu, i ceka ih stari posao.
    Ovisno kako je teško zdravstveno stanje djeteta.Imaš pravo na dodatak za tuđu pomoć i njegu i/ili (nisam sigurna da li jedno isključuje drugo)odmah tražiti status roditelja njegovatelja.Naravno,u slučaju da je dijete jako bolesno i zahtjeva poseban tretman za hranjenje(sonda) ,disanje ,kretanje...U svakom slučaju ostaje ti tražiti prava koja nisu vezana uz tvoj status nego uz dijete a to je uvećani dječji doplatak i osobna invalidnina.

  8. #8
    Mirjana S. avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Santa Cruz
    Postovi
    319

    Početno

    1. Nedosljednost Direkcije za pomagala HZZO u odobravanju pomagala za kateterizaciju gdje se djeci sa istom dijagnozom i istim načinom liječenja odobravaju različite količine i vrste pomagala. (grrrr,rekli su jednoj mami nek ISKUHAVA kateter)
    2. CZSS ne žele primiti zahtjeve za utvrđivanje prava na osobnu invalidninu ako je dijete mlađe od 8 mjeseci. Nisu to argumentirali nijednim pozitivnim pravnim propisom (nek me ispravi netko ako griješim). U ovom slučaju preporučam slanje zahtjeva poštom sa povrtanicom,onda ima odgovor mora biti PISAN i ARGUMENTIRAN.
    3. Točno 14 roditelja reklo mi je da su im socijalni radnici rekli da ne ostvaruju pravo na status roditelja njegovatelja bez da su htjeli primiti njihov zahtjev za utvrđivanje prava na status. Ništa na papiru!! Inzistirajte,ili šaljite poštom!
    4. Putni nalozi - mama iz Belog Manastira ne može dobiti putni nalog za vježbe u Cekinu (S.Brod) jer ima u blizini organiziranu fizikalnu terapiju,ali koja ni najmanje ne zadovoljava potrebe djeteta.
    Sjetiti ću se još,sad sam na poslu,ovo je s vrha jezika.

  9. #9
    Pink-OS avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    441

    Početno

    po županijama i zakoni ne vrijede isto za sve,smatram to veikim problemom,zakon bi trebao važiti isto za sve,djeca u jednoj županiji ostvaruju sva prava za isti zdravstveni problem a drugi ne! kad i ukažeš na to čak imenom i prezimenom dobiješ odgovor da oni nečitaju dobro zakon,e sad.............JAKO JE VAŽNO DA ZAKON VAŽI ISTO ZA SVE

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    erdut
    Postovi
    108

    Početno

    pogledajte samo zakon o roditelju njegovatelju...tu se tocno vide nepravedne razlike

  11. #11
    mama Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    doma i na poslu
    Postovi
    248

    Početno

    Evo na HRT Zdenko Žunić (koji samo o brojevima zna pričat ali je voditelj radne skupine za dopune Zakona) i predsjednica udruge OKO. Da li netko zna o čemu će biti dopune zakona i da li će se odnositi na ovo što je navedeno na početku?

  12. #12
    grom avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    602

    Početno

    rok za rješenje za SRV iznosi 60 dana

  13. #13
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    mi smo dobili informaciju da će se ići na rezanje iznosa naknade za roditelje koji rade SRV na iznos od 75% proračunske osnovice - tako da će ova država imati još više siromaha i soc. slučajeva

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    nadica_b jel to riječ o 75% od 3.326 kn?

  15. #15
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    da, znači, ako drugi dio plaće imaš veći od tog iznosa - bit ćeš na gubitku

  16. #16
    ana- avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    da malo podignem temu

    možda če nekima zvučati glupo ili bilo šta ali mislim da se dosta roditelja nalazi u takvoj ili sličnoj situaciji
    što se tiče ostvarivanje prava na njegu djeteta/djece i uvečani dječji doplatak
    u slučaju da je jedan roditelj nezaposlen a drugi radi nema prava na njegu jer nije u radnom odnosu sam se pitam kako da bude u radnom odnosu kad pod
    1. niko te neče uzeti u r.o. sa djecom koja imaju zdravstvenih problema
    2. di smjestiti takvu djecu da bi i mogo ići raditi
    jer po tome naša djeca nemaju prava da se hrane i sve što im treba za njegu a s jednom plačom to jednostavno nije izvedivo ..................

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    3

    Početno

    To je skroz nepravedno, npr. moja je firma otišla u stečaj, i izgubila sam pravo na dopust, a pošto živimo u malom gradu svi znaju da imam bolesno dijete, tako da kad se javljam na natječaje ni ne pogledaju me! Jedino što mi pada na pamet je fiktivno zaposlenje, ali to me je strah jer sam prije radila u knjigovodstvu i znam da su kontrole hzzo vrlo stroge!

  18. #18
    hope1210 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    28

    Početno

    jedan roditelj (podnositelj zahtjeva) mora biti u stalnom radnom odnosu na puno radno vrijeme, drugi roditelj mora raditi ali ne mora biti u stalnom radnom odnosu..........oni uopce ne misle da je ljudima potreban novac da bi njegovali to dijete i da imaju od necega ziviti , nego oni misle da ako mama ne radi onda je svakako sa djetetom i ne treba joj produzeni porodiljni tj. dopust za njegu djeteta. ja ne mogu vjerovat jos uvijek ali sam to rijesenje dobila u roku od dva tjedna nakon sto sam ga predala a mislila sam da cu cekati minimalno mjesec i pol.......to bit ce sve ovisi o radnicima koji rade na tim papirima. jos me je zena nazvala i rekla da ne trebam dovoditi dijete na komisiju, jer po nalazima vide koje lijekove pije itd. i da zasto da mucim djete i dovodim kada nema potrebe, sokirala sam se jer sam se pozitivno iznenadila a mislila sam ajme tome nikada nece biti kraja

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Vranjic
    Postovi
    47

    Početno

    Dobra večer evo i mene. Ja imam sina od 6 god kojem je dijagnosticirana epilepsija i na njega san koristila skraćeno radno vrime i imala uvećani dječji doplatak. Tada se javljaju problemi s malom i tada tražim i dobivam rješenje HZZO da imam pravo na produženu njegu djeteta . Kada san tražila dječji doplatak i za malenu onda su mi prekinuli dječji za sina a dali za malu uz objašnjenje da je to u Hrvatskoj na žalost loše regulirano i da možete imati 10 djece sa p.p. ali samo jedno dijete može primati dječji doplatak normalno izuzeci su oni koji imaju rješenje Centra za soc. skrb.

  20. #20
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    obadvoje roditeljima mora bit zaposleno na puno radno vrijeme bar tak piše u njihovim propisima

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Postovi
    1

    Početno

    Nigdje ne mogu pronaći točan odgovor na pitanje smije li majka koja koristi dopust radi njege djeteta raditi na ugovor o djelu ili ne?
    naravno bez posljedica, tj bez da joj se ukine naknada HZZO-a

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    1

    Početno

    Citiraj ana- prvotno napisa Vidi poruku
    da malo podignem temu

    možda če nekima zvučati glupo ili bilo šta ali mislim da se dosta roditelja nalazi u takvoj ili sličnoj situaciji
    što se tiče ostvarivanje prava na njegu djeteta/djece i uvečani dječji doplatak
    u slučaju da je jedan roditelj nezaposlen a drugi radi nema prava na njegu jer nije u radnom odnosu sam se pitam kako da bude u radnom odnosu kad pod
    1. niko te neče uzeti u r.o. sa djecom koja imaju zdravstvenih problema
    2. di smjestiti takvu djecu da bi i mogo ići raditi
    jer po tome naša djeca nemaju prava da se hrane i sve što im treba za njegu a s jednom plačom to jednostavno nije izvedivo ..................
    e pa ja izgleda imam baš taj problem; dakle dok sam bila trudna sa mojim trećim (prvo zdravo, drugo umrlo u dobi od 2 god.i2mj.) djetetom sam dobila otkaz (ugovor na određeno). Po rodjenju stvari su se zakomplicirale, prošli transplantaciju u Francuskoj, 13mjeseci u bolnicama. Vec tri mjeseca smo doma i tada sam počela predavati dokumentaciju za bilo što u našem CZSS. Živimo u provinciji, pa se zna i za slucaj mog drugog djeteta za kojeg sam primala samo uvećani dječji, za drugo nisam imala pravo jer je u bonici i umrlo. E sad je naš mali anđeo doma i sad je lakše, prošli smo komisiju (pošto je utvrđeno da treće dijete ima vrlo rijetku bolest, dvoje živih u ovom dijelu Europe), dijete je težim oštećenjem zdravlja. Sad smo u fazi predavanja papira za uvećani dječji i invalidninu, a za njegu djeteta ????...Na termin za vještačenje smo čekali malo više od 2 mjeseca, a na rješenje ( danas stiglo) točno mjesec dana. Samo da napomenem da on ima 16mj., sreća naša da suprug radi u državnoj tvrtki,pa imamo redovita (iako nedovoljna + moj minimalni porodiljni, kad oduzmemo kredit = ca 4000). Nikakva prava dosad nisam mogla ostvariti. A dalje cemo vidjeti jos i ovo s njegovateljicom.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    485

    Početno

    Ne znam gdje bi postavila pitanje pa da ne otvaram temu (unaprijed isprika adminima ako je na krivom mjestu). Dakle, zanima me da li moje dijete koje prima osobnu invalidninu gubi pravo na istu ako se upiše u redovan vrtić kao dijete s poteškoćama u razvoju?

  24. #24
    Bright avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    43

    Početno

    Ako ti je dijete u vrtiću duže od 3 sata i 45 min gubi se pola invalidnine.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    485

    Početno

    Koja im je to fora? Dobro da nisu stavili 3 sata 53,5 minute.... Al hvala na odgovoru.

    Samo sam se došla raspitati u vrtić za iduću godinu i, blago rečeno, dali su mi do znanja da nismo dobrodošli. Isto sam došla u jednu igraonicu gdje se jednako plaća kao i vrtić i dočekali nas tako srdačno i stavili na listu čekanja jer su trenutno puni.

    Razmišljam da mi je bolje onda sa invalidninom plaćati mjesto gdje je moje dijete dobrodošlo i dobro se osjeća (bolje će napredovati, što mi je i cilj), nego negdje gdje će biti zadnja rupa na svirali....

  26. #26
    misliteljica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    319

    Početno

    Ovo što ja čitam mi je jednostavno užasno.Moj sin, koji ima 3,5 g. i vrlo malo govori, ide na senzornu, ali nije dijagnosticiran niti kategoriziran kao autist, ide u noramalan vrtić, privatni, gdje se predivno uklopio, vrlo dobro surađuje, ide čak na neke aktivnosti tipa sport, jako je sretan i prihvaćen. Teta ga hvali da je dobar, nježan, da prati što djeca rade. Doma pjea pjesmice i govori nove riječi. Sve bi ih poslala u vražju mat...r radi lijenosti u državnom vrtiću da prime djecu koja su izvan gaussove krivulje. I moj sin je dijete, iako slabo govori, tko kaže da dijete mora govoriti da bi bilo dijete?? Bljak!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •