Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: prekid porođajnog

  1. #1
    pipo14 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    istra
    Postovi
    8

    Početno prekid porođajnog

    Molim savjet ako je neko bio u sličnoj situaciji.Trenutno koristim drugi dio porođajnog koji završava 1.02.2013.tada imam pravo koristiti 30 radnih dana godišnjeg.Moj sin ima 8 mjeseci i ja sam saznala da sam opet trudna,termin poroda bi trebao biti početkom 6 mjeseca 2013.zanima me koja bi mi bila najbolja opcija sada,odraditi porođajni do kraja pa otvoriti komlikacije zbog nove trudnoče,iskorstiti godišnji pa otvoriti koml.,ili odmah zatoriti porođajni i otvoriti komlikacije,sa prvom trudnočom sam odma otvorila komlikacije jer je bila rizična (ivf) tako da bi vjerovatno i sad imala pravo.Šta mi je činiti da ne izgubim naknadu,da li imam pravo na naknadu prosjeka plače od prve trudnoče ili kako bi se to u mom slučaju obračunavalo,da li netko ima kakvu informaciju?????

  2. #2
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Dobro došla!

    U vezi tvojeg upita, mogu ti odgovoriti samo ono što je zakonski te kakve te novčane naknade očekuju.
    Dakle, ako ti odmah nakon roditeljskog dopusta ginekolog otvori bolovanje (neovisno ako prije toga iskoristiš nekoliko dana godišnjeg ili ne), naknada za bolovanje će ti iznositi 831 kunu (a za nastavni rodiljni 1663 kune). Da bi iznosila više, moraš odraditi 3 mjeseca i ostvariti barem 2 isplaćene plaće u mjesecu koji je prethodio mjesecu kad se otvara bolovanje (dakle, plaća za 2/13 isplaćena u 3/13, plaća za 3/13 isplaćena u 4/13 - i zatim bolovanje u 5/13).

    U svakom slučaju, ja bih ti preporučila da kreneš unatraške. Dakle, od predviđenog termina poroda, oduzmeš 28 odnosno 45 dana (ovisno o tvojoj trudnoći kad bi se mogao otvoriti rodiljni dopust), te da oduzmeš 30 radnih dana za godišnji odmor, te da planiraš povratak na posao (ako je moguć s obzirom na tvoje stanje) u razdoblju do početka mogućeg korištenja godišnjeg odmora. Ako sam dobro izračunala dane (moguće da sam pogriješila) to bi značilo da bi trebala raditi do 7.3. kad bi otvorila godišnji odmor (30 radnih dana) do 45. dana prije termina, odnosno mislim da je to 18.4. (pretpostavka da ti ginekolog prizna rodiljni dopust u ovom terminu).

    Da odmah odeš na godišnji odmor nakon ovog roditeljskog dopusta, morala bi se vratiti na posao 14.3., a ako bi ti se otvorilo bolovanje, naknada bi iznosila 831 kunu, a za rodiljni 1663 kune/mjesečno.

  3. #3
    pipo14 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    istra
    Postovi
    8

    Početno

    ako sam dobro pohvatala sve,znači ako koristim godišnji odmah po isteku ovog roditeljskog i nakon toga odma otvorim bolovanje zbog komlikacija imala bi pravo na 831+1663 odnosno oko 2490 kn.A pravo da mi se u prosjek uzmu primanja jedino ako odradim 2-3mjeseca,a prekid roditeljskog sada i otvaranja bolovanja se nikako ne isplati

  4. #4
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    a da te pitam jel si iskoristila godišnji za ovu godinu (2011), ak ne i to te sljeduje, pa praktički možeš nadovezati dva puna godišnja, vidi jel ti to kaj pomaže u priči, uz malo kalkulacije možda ispadne dobro.

  5. #5
    pipo14 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    istra
    Postovi
    8

    Početno

    godišnji za 2011 sam iskoristila prije nego sam otvorila bolovanje u prvoj trudnoči,ovo bi bio godišnji za 2012,a za 2013 mogu koristiti tek iza 6 mjeseca 2013,barem mislim tako,uf

  6. #6
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj pipo14 prvotno napisa Vidi poruku
    ako sam dobro pohvatala sve,znači ako koristim godišnji odmah po isteku ovog roditeljskog i nakon toga odma otvorim bolovanje zbog komlikacija imala bi pravo na 831+1663 odnosno oko 2490 kn...
    ove dvije stvari se NE ZBRAJAJU! nego bi na bolovanju tj. komplikacijama dobivala 831,00 kn, a 45-28 dana prije poroda te nakon poroda godinu dana 1663,00 kn

  7. #7
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    [QUOTE pipo14;2243216Trenutno koristim drugi dio porođajnog koji završava 1.02.2013.tada imam pravo koristiti 30 radnih dana godišnjeg.Moj sin ima 8 mjeseci i ja sam saznala da sam opet trudna,termin poroda bi trebao biti početkom 6 mjeseca 2013.[/QUOTE]
    Za koju godinu ti je tih 30 dana godišnjeg? 2011? Cijelu 2012. si bila na porođajnom, zar ne?
    Ako ti je plaća dovoljno veća od 1663 kuna, možda bi ti se isplatilo ići raditi od 02.02.2013., ako budeš zdravstveno OK, pa do 15.3 i tada uzeti taj godišnji, u to doba je i Uskrs, pa je to punih 6 tjedana i onda porodiljni do termina(nekih mjesec dana). Pa će biti tri mjeseca i veća plaća prvih 6 mjeseci.
    Nemoj prekidati porođajni radi komplikacija, nikako. To je duplo manje novaca.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 10.10.2012. at 19:57

  8. #8
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, ako ti odmah nakon roditeljskog dopusta ginekolog otvori bolovanje (neovisno ako prije toga iskoristiš nekoliko dana godišnjeg ili ne), naknada za bolovanje će ti iznositi 831 kunu (a za nastavni rodiljni 1663 kune). Da bi iznosila više, moraš odraditi 3 mjeseca i ostvariti barem 2 isplaćene plaće u mjesecu koji je prethodio mjesecu kad se otvara bolovanje (dakle, plaća za 2/13 isplaćena u 3/13, plaća za 3/13 isplaćena u 4/13 - i zatim bolovanje u 5/13).
    Ako se odmah nakon roditeljskog otvori bolovanje, uzima se prosjek koji je na listi od prije prve trudnoće. Ne treba predavati novi prosjek.
    A ako će između koristiti godišnji, mora paziti da prekid ne bude veći od 30 kalendarskih dana jer onda mora nositi prosjek na kojem ne bi imala dvije isplaćene plaće i onda bi naknada pala na tih 831 kn.

  9. #9
    pipo14 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    istra
    Postovi
    8

    Početno

    joj hvala cure na informacijama,skoknut ču do socijalnog da vidim baš šta če oni reči,ja isto mislim da je ovo šta je napisala Jurisnik točno,a vidjet čemo,hvala u svakom slučaju

  10. #10
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj jurisnik prvotno napisa Vidi poruku
    Ako se odmah nakon roditeljskog otvori bolovanje, uzima se prosjek koji je na listi od prije prve trudnoće. Ne treba predavati novi prosjek.
    A ako će između koristiti godišnji, mora paziti da prekid ne bude veći od 30 kalendarskih dana jer onda mora nositi prosjek na kojem ne bi imala dvije isplaćene plaće i onda bi naknada pala na tih 831 kn.
    na žalost, bojim se da ovo nije točna informacija.

    Jedino, ako se iza prvog roditeljskog ODMAH otvara novi RODILJNi dopust onda neće biti novog obračuna naknade. S druge strane, ako nakon roditeljskog slijedi bolovanje, onda se pada na minimalni iznos.

    U svakom slučaju, savjetujem ti da prvo provjeriš u HZZO-u prije nego što se odlučiš na nešto.

  11. #11
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    imala sam sličnu situaciju
    stari roditeljski mi je završavao oko 10. 7, a novi porodiljni mogao početi oko 10.8
    raspitivala sam se na sve strane i na kraju početkom lipnja prekinula roditeljski i bila 30 kalendarskih dana na go-u, nakon toga nastavila roditeljski i bez ijednog dana prekida između toga otvorila novi rodiljni
    imam punu naknadu i nisam morala predavati novi prosjek plaće

  12. #12
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    na žalost, bojim se da ovo nije točna informacija.
    ja sam nakon drugog porodiljnog prvi radni dan bila na bolovanju (išli smo s djetetom na kontrolu) i za taj dan bolovanja mi je uzet prosjek koji sam imala prije odlaska na porodiljni.

  13. #13
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    i ja dodajem da je najbolje otići u HZZO i dobro se raspitati (i to sa spremljenim pitanjima i podpitanjima)

  14. #14
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj jurisnik prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam nakon drugog porodiljnog prvi radni dan bila na bolovanju (išli smo s djetetom na kontrolu) i za taj dan bolovanja mi je uzet prosjek koji sam imala prije odlaska na porodiljni.
    ti pričaš o totalno drugačijem bolovanju (o bolovanju zbog zdravstvenih problema za dijete), a pipo se zanima za komplikacije!!

  15. #15
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    vidim pipo da moj predlog nisi uzela u nikakvu kombinaciju, a mislim da je najbolji

  16. #16
    pipo14 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    istra
    Postovi
    8

    Početno

    evo provjereno na hzzo,imam opciju prekinuti roditeljski (ostatak mogu iskoristiti do 8 god.djeteta) i odraditi tri mjeseca,pa otvoriti komplikacije bitne su dvije uplate plače za obračun prosjeka ili iskoristiti roditeljski do kraja isto odraditi tri mjeseca i onda bolovanje,u svakom slučaju bi se trebala vratiti na posao.I da samo ako nakon roditeljskog otvaram novi roditeljski se uzima prosjek plače koji je važio za prvu trudnoču.

  17. #17
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    ti pričaš o totalno drugačijem bolovanju (o bolovanju zbog zdravstvenih problema za dijete), a pipo se zanima za komplikacije!!
    jedno i drugo je bolovanje koje ide preko hzzo-a.

  18. #18
    pipo14 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    istra
    Postovi
    8

    Početno

    jelena.O-godišnji koji mi pripada nakon roditeljskog je za 2012 god.,a za 2011 sam iskoristila prije nego sam išla na bolovanje (da bar nisam),jedino mogu vidjet na poslu da li bi mi mogli dati godišnji za 2013 što čisto sumnjam,ali da to bi bila idealna kombinacija.

  19. #19
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Citiraj pipo14 prvotno napisa Vidi poruku
    jelena.O-godišnji koji mi pripada nakon roditeljskog je za 2012 god.,a za 2011 sam iskoristila prije nego sam išla na bolovanje (da bar nisam),jedino mogu vidjet na poslu da li bi mi mogli dati godišnji za 2013 što čisto sumnjam,ali da to bi bila idealna kombinacija.
    za 2011. su godišnji trebala iskoristiti do 30.06.2012. tako da na njega više ne bi imala pravo da ga nisi iskoristila.
    a godišnji za 2013. možeš koristiti od 1.1.2013. i nema razloga da ti ga ne daju. ne znam koliko godišnjeg imaš ali ako ćeš se vraćati na posao početkom 6. mj. 2014. postoji mogućnost da nećeš uspjeti iskoristiti cijeli godišnji do kraja 6. mjeseca.

    p.s. čula sam se s frendicom koja mi je rekla da je nakon porodiljnog otvorila komplikacije i nisu joj tražili novi prosjek!?

  20. #20
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    sory mislila sam na ovu godinu ( sad vidim da sam napisala 2011, a trebalo je 2012). Ak ima za 2012. godinu i 2013. u svakoj po 30 radnih dana to uz dobre kombinacije se može protegnuti na lijepu brojku mjeseci.

  21. #21
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj bucka prvotno napisa Vidi poruku
    imala sam sličnu situaciju
    stari roditeljski mi je završavao oko 10. 7, a novi porodiljni mogao početi oko 10.8
    raspitivala sam se na sve strane i na kraju početkom lipnja prekinula roditeljski i bila 30 kalendarskih dana na go-u, nakon toga nastavila roditeljski i bez ijednog dana prekida između toga otvorila novi rodiljni
    imam punu naknadu i nisam morala predavati novi prosjek plaće
    bucka, ovdje se radilo o završetku roditeljskog i početku rodiljnog. I zato su ti uvažili prethodni prosjek.


    Kod pipo14 radi se o završetku roditeljskog i otvaranju bolovanja uslijed komplikacija u trudnoći, što se drugačije gleda.

    Na kraju krajeva, to je ona situacija za koju sam joj i dala preporuku.

  22. #22
    pipo14 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    istra
    Postovi
    8

    Početno

    A skoknut ču do posla da vidim šta oni kažu,jel mogu kako pomoči sa tim godišnjim.Ja radim u školi,a kod nas se g.o.koristi u ljetnim mjesecima i za vrijeme nekih praznika,e sad da li to ovisi o ravnatelju,a vidjet čemo,javim šta sam iskombinirala,hvala

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    u školi sve ovisi o dogovoru , a ponajviše o dobroj volji ravnatelja. inače učiteljica od klinca se trebala vratit u školu u 11. mjesecu, složila je go i vratila se početkom 2. polugodišta.

    od šefa žena je prekidala porodiljni, da iskoristi godišnjijer je na tro-godišnjem i uspjela je a radi u dve škole.

    tak
    pitaj i nek ti je sretno

  24. #24
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj jurisnik prvotno napisa Vidi poruku
    jedno i drugo je bolovanje koje ide preko hzzo-a.
    da, ali komplikacije ti direktno isplaćuje HZZO, a bolovanje do treće godine djeteta ti isplaćuje poslodavac koji potom traži nadoknadu istog od HZZO-a

  25. #25
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    da, ali komplikacije ti direktno isplaćuje HZZO, a bolovanje do treće godine djeteta ti isplaćuje poslodavac koji potom traži nadoknadu istog od HZZO-a
    da, imaš pravo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •