Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Iznajmljivanje stana i plaćanje poreza

  1. #1
    paws avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    982

    Početno Iznajmljivanje stana i plaćanje poreza

    Kako Vi to obavljate i dali podmirujete državi porez za najam stana
    Ako da da li prijavljujete podstanare na iznos koji Vam i plaćaju?

  2. #2
    paws avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    982

    Početno

    Kaj nitko?
    Može na pp.

  3. #3
    Šiškica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,688

    Početno

    ne mogu ti pomoći ..
    podstanar sam od 1992. i nikada nisam bila prijavljena..
    s trenutnom gazdaricom imam ugovor o čuvanju stana i plaćam stanarinu koja je niža od uobičajenih

  4. #4
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    ja sam u 10 godina podstanarstva samo jednom ila prijvljena kao podstanar, s ugovorom, i gazdarica je plačala porez na cijeli iznos. nakon godinu dana rekla je da se njoj to ne isplati i da ako hoćemo i dalje biti podstanari s ugovorom, da će nam stanarinu povečati za iznos poreza

  5. #5
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    paws, šta te zanima? da li te samo zanima da li ljudi prijavljuju ili te zanima još nešto?

  6. #6
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Moji roditelji iznajmljuju stan, uvijek uz ugovor i uvijek su stanari plaćali režije i porez.

    Ali ako su u pitanju neki studenti kojima se iznajmljuje stan, taj sistem naravno možeš odmah prekrižit .

  7. #7
    paws avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    982

    Početno

    Citiraj dunja&vita:-))) prvotno napisa
    Moji roditelji iznajmljuju stan, uvijek uz ugovor i uvijek su stanari plaćali režije i porez.

    Ali ako su u pitanju neki studenti kojima se iznajmljuje stan, taj sistem naravno možeš odmah prekrižit .
    Znači podstanari su plaćali porez?
    Znači dali su im visinu stanarine za tu veličinu stana i za područje grada gdje se stan nalazi i još na to su oni plaćali sami porez
    ili je porez bio uračunat u stanarinu.

    Evo da objasnim na primjeru ako je cijena najma za tu veličinu stana i to područje npr. 2 000kn, podstanai su još plus plaćali porez
    Jesam dobro shvatila?

  8. #8

  9. #9
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    Citiraj paws prvotno napisa
    Citiraj dunja&vita:-))) prvotno napisa
    Moji roditelji iznajmljuju stan, uvijek uz ugovor i uvijek su stanari plaćali režije i porez.

    Ali ako su u pitanju neki studenti kojima se iznajmljuje stan, taj sistem naravno možeš odmah prekrižit .
    Znači podstanari su plaćali porez?
    Znači dali su im visinu stanarine za tu veličinu stana i za područje grada gdje se stan nalazi i još na to su oni plaćali sami porez
    ili je porez bio uračunat u stanarinu.

    Evo da objasnim na primjeru ako je cijena najma za tu veličinu stana i to područje npr. 2 000kn, podstanai su još plus plaćali porez
    Jesam dobro shvatila?
    poanta je da najmodavci plaćaju porez jer na njih glasi nekretnina. istina je da najmodavac često uveća najamninu za iznos poreza kako bi time u praksi prebacio teret poreza na najmoprimca. no to je stvar dogovora između najmoprimca i najmodavca. ne može se u ugovor staviti da je obveza najmoprimca da podmiruje porez jer je to zakonska obveza najmodavca.
    istina je da taj porez nije prevelik i da ga ne bi trebao biti problem plaćati.

  10. #10
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Mi smo podstanari evo vec 8. godinu kod nase gazdarice.
    Prva dva mjeseca nismo bili prijavljeni, ali nas je ona pitala da li bi zeljeli da nas prijavi (imala je prije podstanare koji su inzistirali biti na crnjaka).
    Mi smo pristali i dogovorili smo se da ce se iznos stanarine uvecati za polovicu poreza koji placa (dakle pola ona pola mi) i to nam je super jer se nama na kraju godine s povratom poreza vrati puuuno vise nego sto mi damo mjesecno.
    Da nismo prijavljeni ne bi stanarinu mogli kao olaksicu koristiti, mi smo time samo na dobitku

  11. #11
    baps avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    206

    Početno Re: Iznajmljivanje stana i plaćanje poreza

    Citiraj paws prvotno napisa
    Kako Vi to obavljate i dali podmirujete državi porez za najam stana
    Ako da da li prijavljujete podstanare na iznos koji Vam i plaćaju?
    Moja sveki iznajmljuje stan, plaća porez, no iznos najamnine u ugovoru o najmu stana bitno je manji od iznosa kojeg stvarno naplaćuje.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    ja bi iznajmila stan, sa prijavom, moze li mi netko ukratko objasnit sta sve tocno treba (uopce nemam pojma). nasla sam na netu da treba naravno ugovor potpisat i njega odnjet na poreznu pa oni izracunaju porez koji se placa. jeli to to ili treba jos toga? jeli treba ugovor ovjeriti kod javnog biljeznika?

  13. #13
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj majola prvotno napisa
    ja bi iznajmila stan, sa prijavom, moze li mi netko ukratko objasnit sta sve tocno treba (uopce nemam pojma). nasla sam na netu da treba naravno ugovor potpisat i njega odnjet na poreznu pa oni izracunaju porez koji se placa. jeli to to ili treba jos toga? jeli treba ugovor ovjeriti kod javnog biljeznika?
    na ovom linku pod "Stanovanje i okolioš/Najam nekretnine" na dnu stranice imaš 2 linka: jedan ti otvara pdf-brošuru o oporezivanju najma ili zakupa nekretnina, a drugi Zakon o obveznim odnosima gdje ti je od članka 550 do članka 578 sve o Ugovoru o najmu

    također, ovdje imaš jedan dobar tekst

  14. #14
    Ria avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Srcem na jugu!
    Postovi
    669

    Početno

    Ja sam podstanar već jako dugo. Oduvijek prijavljena i oduvijek su najmodavci plaćali porez.
    Taj iznos zaista nije nešto što bi trebalo predstavljati problem jer u odnosu na to koliko moji najmodavci zarade iznos poreza zaista nije prevelik izdatak.
    Ustalom, ne kužim uopće zašto najmodavac nebi sam platio porez na zaradu koju ostvaruje. U svim drugim poslovima je najnormalnije platiti porez, a kad se iznajmljuje stan, onda to postaje nešto o čemu se raspravlja.
    Ja zaista imam sreće u svom podstanarskm stažu da sam nailazila na normalne i fer ljude kojima nikad ništa od ovog nije bilo upitno.
    Oni meni stan, ja njima pare (sve pod ugovorom), oni na zaradu plate porez jer ja zaista nemam ništa s njihovom zaradom, oni su cijenu rekli, ja je platim, a kakve oni dalje obaveze imaju ne bi trebao biti moj problem.
    Moji najmodvaci plaćaju i pričuvu za stan jer to služi za odražavanje nekretnine koja je njihova, a prema zakonu oni su dužni održavati nekretninu koju iznajmljuju.
    Zasta su fer ljudi!

    Ja znam da vam je svima lova mila, ali potupite li fer tako će vam se i vratit. Jer i podstanara ima svakakvih.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    hvala ti na linkovima!

  16. #16
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    meni je moj najmodavac u ugovoru stavio da plačam samo 1,00kn i to nije prijavio na poreznu, sad baš nisam sigurna da to tako može, mislim toliko mali iznos, stim da zaista plačam 2500kn

  17. #17
    M&A avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    309

    Početno

    Citiraj nine prvotno napisa
    meni je moj najmodavac u ugovoru stavio da plačam samo 1,00kn i to nije prijavio na poreznu, sad baš nisam sigurna da to tako može, mislim toliko mali iznos, stim da zaista plačam 2500kn
    sve se moze.
    mogao je napisati i da ti stan ustupa besplatno na koristenje.
    on svaki mjesec strpa u dzep 2500kn,i ne placa porez.
    ti nemas dokaz da placas toliku stanarinu,i nemas pravo na povrat poreza.
    isto tako sljedeci mjesec mu mozes dati 1.00kn za stanarinu,ili mu ne dati nista,pa neka te tuzi.
    s cim ce dokazati da mu dugujes 2500 kn?
    a mozes nazvati i poreznu upravu i traziti savjet,ili ih pozvati da dodju provjeriti.

  18. #18
    GrgurovaMama avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    380

    Početno

    upravo sam se rastala sa podstanarima koji nisu bili prijavljeni jer nisu to tražili...no rastanak nije baš bio lijep pa mi se sad prijete sa inspekcijom itd... zanima me da li mogu sad retroaktivno išta učiniti...imali smo interni ugovor u kojem je puni iznos stanarine...

  19. #19
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Podižem malo, trebam friške informacije.

    Kombiniramo s unajmljivanjem većeg životnog prostora pa me zanima par stvari u vezi povrata poreza za najam stana.

    Dakle:
    1) Koliki porez plaća najmodavac, je li još uvijek 15%? Ako je, 15% - od čega? ugovorene stanarine, procijenjene stanarine, a sjećam se da je svojevremeno bilo govora o 15% od 70% (malo sam zakomplicirala, sorry)
    2) Koliko se vraća najmoprimcu pri poreznoj prijavi? Ovisi li to ikako o njegovim primanjima (po članu kućanstva ili nekako drugačije možda) i o eventualnom preplaćenom porezu?
    3) Je li povrat poreza najmoprimcu vezan za uplaćeni porez najmodavca? Odnosno hoće li najmoprimac dobiti povrat čak i ako najmodavac ne plati porez (a ugovor je prijavljen poreznoj)?

    Pokušala sam guglati ali sam se pogubila u izmjenama i dopunama

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •