Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: UPLASENA

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    4

    Početno UPLASENA

    Drage moje, potreban mi je vas savet jer ne znam kome da se obratim. Suprug i ja smo saznali da sam trudna sa blizancima u 6-oj nedelji trudnoce. Na sledecem pregledu kod ginekologa nakon 3 nedelje, dakle u 9-oj nedelji, doktor je rekao da su u pitanju dvojajcani blizanci jer je navodno video na uzv-u neku membranu koja je razdvajala 2 fetusa. Prosle nedelje kada sam bila u 13-oj nedelji trudnoce sam imala zakazani tzv. combined test na kome sam dozivela sok. Doktor je rekao da su blizanci smesteni u jednoj placenti,ali da ne moze da mi kaze da li su jednojajcani ili dvojajcani blizanci, sto mi je itekako bilo cudno ,jer pominjanje jedne posteljice mi je ukazivalo na to da su u pitanju jednojajcani blizanci,ili??? Mozda gresim. Rekao je da su bebe ok,ali me je uplasilo to sto je rekao da je jedna beba malo veca od druge. Da li je to strasno, treba li da imam strah od toga da moze doci do blizanacke transfuzije? Za sledecu nedlju su mi opet zakazali uzv da urade neki biometrijski pregled...Non stop mi je muka i povracam. Ne znam ni to kad ce prestati. Molim vas za pomoc i savet vezano za to sto ne znamo koji blizanci su u pitanju i da li je to normalno da je jedan malo manji od drugog. Unapred zahvalna.

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    372

    Početno

    Dobrodošla draga na naš forum,
    kao prvo pripremi se da će ti ova trudnoća biti neuobičajena i puno, puno zanimljivija od jednoplodne trudnoća, što znači da možeš očekivati svašta ali dozvoljeno je samo pozitivno mišljenje.
    Kao prvo potpuno se prepusti (ako imaš veliko povjerenje) svom ginekologu i slušaj sva njegova upozorenja i savjete, i obavezno ih se pridržavaj, ako postoji sumnja obavezno potraži i drugo mišljenje da te umiri.
    Ne sjećam se više u kojem tjednu blizanci se počinju borit za hranu tako onaj koji je bliži izvoru si više i priskrbi, kod mene je to bila curica, cijelo je vrijeme bila jača i veća od dečka i takva se i rodila,neka te to ne zabrinjava, to je normalno, jedine današnje posljedice toga su što je ona jačeg imunološkog stanja od brata i bolje se othrva bolestima.
    Želim ti ugodnu i radošću ispunjenu trudnoću i za sve nedoumice i pitanja mi smo tu,
    pozdrav

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    pa ovako....znaci da imas monoplacentarnu (jednoposteljičnu) a biamnionsku (dva amniona tj. vreće) blizanačku trudnoću. One su ti jednojajčane trudnoće jer se odvajanje dogodilo od 4-9 dana nakon oplodnje jednog jajašca. Naravno postoji jedna mala iznimka...ponekada se dogodi ali to je jako rijetko da djeca budu različitog spola u ovakvim trudnoćama ali samo zbog genetskog ruleta. To ti je jako jako rijetko. Ja nosim dva decka, isto smo monoplacentarna-biamnio trudnoća. To je naravno dobra opcija jer se ne mogu petljati s pupčanim vrpcama. Da nemaju svaki svoju membranu onda bi to bili tzv. MOMO blizanci (monoplacentarni-monoamnio) a to je jako opasno jer cesto dolazi do petljanja pupčanih.
    Sto se tice razlika u veličini...prerano je za twin to twin transfusion syndrom (kada jedan dobiva više od posteljice) jer za sada se posteljica još implantira i razvija. Uvijek moraš imati na umu da je kod blizanačkih trudnoća veliki gubitak čak i jednog od ploda...na što naravno nikada ne treba razmišljati unaprijed.
    Dakle mama samo uzivaj!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    4

    Početno

    Kao prvo, hvala vam drage moje na podrsci, hvala vam od srca. Lepo mi je ovde sa vama...
    Nista mi nije jasno. Na prvom pregledu je doktor video tu neku membranu koja razdvaja bebe, a posle toga kad su mi u bolnici radili combined test su mi rekli da su bebe u jednoj posteljici, ali mi nisu rekli da li su 2 ili jedna aminionska vrecica,nije mogao kao sto sam rekla da mi kaze ni da li su jednojajcani ili dvojajcani, samo da je jedna beba 2-3 mm veca od druge. U cetvrtak sa tim nalazima idem kod svog ginekologa da vidim hoce li mi on pojasniti ovu situaciju... :?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    zaklina.....
    posteljica je jedno a membrana drugo
    imaju zajednicku posteljicu a odvojeni su membranom...razumijes li sada? dakle hrane se iz jednog izvora svaki sa svojom pupcanom ali imaju i tzv. svaki svoju "kucicu".

    evo:
    http://cache.eb.com/eb/image?id=95082&rendTypeId=36


    na prvoj slici su ti tvoji blizanceki...imaju jednu posteljicu a odvojeni su...dakle jednojajcani su

    a na drugoj je primjer bratskih blizanaca...dvije posteljice i odvojeni su



    nadam se da ti je to pomoglo.....

  6. #6
    marči avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb-medveščak
    Postovi
    2,242

    Početno

    zaklina, cure su sve već rekle i samo ih potpisujem.

    nema mjesta brizi... opusti se i uživaj jer brzo prođe...

  7. #7
    dupla duplica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    970

    Početno

    lzvrsno ti to objasnila, stellita!
    žaklina, opusti se i uživaj, od brige ništa dobroga....misli na divote kad zagrliš svoja dva mala predivna, ista - a opet tako različita čuda!!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    hvala duplicka
    ma htjela sam joj samo objasniti da nema mjesta brizi...mene je najviše plašilo što nisam znala odmah da li su biamnionski..da su bili momo blizanci joj već bi mi bila frka. Ovako dao Bog da dodjemo i do 38tjedna....
    sada sinjavam kolica...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    4

    Početno

    Hvala vam puno na brizi i razumevanju. To mi mnogo znaci. Juce smo mm i ja bili kod mog ginekologa sa nalazima iz bolnice i ginekolog je rekao da je sve u redu. Na moje pitanje da li su jednojajcani ili dvojajcani,on je ipak ostao pri svome da su dvojajcani jer je video neki lambda znak :? Nije mi jasno sta to znaci. Jel moze neko da objasni. Rekao je i da jos ne vidi posteljicu da bi mogao da kaze jesu li u jednoj ili ima dve...

  10. #10
    marči avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb-medveščak
    Postovi
    2,242

    Početno

    evo našla sam jedan post koji govori o lambda znaku, ujedno savjetujem ti nemoj se sramiti pitati svog ginekologa za objašnjenje svega što ti nije jasno i svega što te muči, jer svaka trudnoća je jedinstvena i nema apsolutnog obrasca trudnoće, a pogotovo blizanačke.

    no, naravno da i tu možeš postavljati sva svoja pitanja i nedoumice!


    Pooh
    Pridružen/a: 27. 11. 2006. (19:17:21)
    Postovi: 365
    Lokacija: Zaprešić
    Postano: pon tra 16, 2007 3:40 pm Naslov: jedna ili dvije posteljica...blizanacka transfuzija

    --------------------------------------------------------------------------------
    Kakvi su bili vasi blizanci? MONO ili BIAMNIATI?

    Meni trenutno vise uopce nije jasno koji su nasi .
    Na prvom uzv(9+5), kad smo potvrdivali trudnocu, gin je vidjela dvije amn.vrecice, ali samo jednu zumancanu.

    Na drugom uzv-u (12+5) su vidjeli LAMBDA ZNAK, veselili se kakav je to skolski primjer lambde... jedna posteljica sprijeda, druga s traga (sv.duh.pregledavao me je neki specijalizant, ali ne znam koja je doktorica bila...).
    Klinci su BA/BC najbolja varijanta . Svi happy.

    Sa iduceg uzv-u na sv. duhu (dr. hafner) mi pise T ZNAK. To sam skuzila tek doma i nisam ga mogla pitati sto to znaci...a on nam nije nista posebno rekao.

    Dva tjedna nakon toga sam bila na vaginalnom kod njega i samo na kratko uzv da cujemo puls i sa tog preglada mi pise BA/BC.

    U petak smo bili u klinici vili kod dr. kosa, koji je takoder vidio T ZNAK i kaze da su malci jednojajcani i da je to jedna posteljica (dakle moze doci do blizanacke transfuzije ), pitao tko me je to prvi put gledao na sv. duhu, i rekao da nema sanse da je jedna posteljica sprijeda, a druga s traga.
    I sad mi nije jasno tko je u pravu i ako je T ZNAK, znak za jednu posteljicu, kako to da je dr. hafner i na iducem pregledu pisao BC/BA??

    Mislim, pitati cu sve na iducem pregledu, ali me to sad kopka...

    [Vrh]


    evo i link
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...7ee8f0247fbb46



    sretno!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    moji imaju jednu posteljicu sprijeda...i dečki plivaju u svaki svojoj vreći...mamine ljubavi , sve četiri!

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    4

    Početno

    Da li je normalno da toliko boli kad materica raste? Ovih dana se previjam u bolovima i ne znam sta da radim...

  13. #13
    MIJA 32 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    3,516

    Početno

    ja nisam osjećala baš bol,prije bi to nazvala neugodom :/
    najbolje bi ti bilo da kontaktiraš svog ginekologa

  14. #14
    dupla duplica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    970

    Početno

    javi se doktoru, ne bi trebalo boliti, osobito ne jako! možda imaš trudove i malo spazmexa bi ti pomoglo. ne čekaj puno, bolje idi na vrijeme...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •