Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 135

Tema: jeftini tjedni meniji s receptima za podgrijavanje???

  1. #51
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    vanesax, ali ne kužim, onda se smjesa izlijeva u vruće ulje? Ja sam shvatila da ih se oblikuje ručno.

    Kad su nakon 5 min. pustile vodu, i ja sam htjela ocijediti što je više moguće, ali već sam bila jaja stavila pa sam ostavila tako. Drugi put ću prije jaja ocijediti.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    745

    Početno

    jelka, ja ih vadim žlicom i po potrebi u tavi malo raširim tj spljoštim.

    ponekad ih radim baš u dubokom ulju, kao malo veće fritule.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    745

    Početno

    ne sjećam se je li tko već spomenuo - slično kao s tikvicama ponekad napravim i s blanširanim keljom. Može se unutra naribati i mrkva.
    Varijacija na temu ima koliko hoćeš!

  4. #54

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa
    vanesax, ali ne kužim, onda se smjesa izlijeva u vruće ulje? Ja sam shvatila da ih se oblikuje ručno.

    Kad su nakon 5 min. pustile vodu, i ja sam htjela ocijediti što je više moguće, ali već sam bila jaja stavila pa sam ostavila tako. Drugi put ću prije jaja ocijediti.
    Tikvice se ocede čim pre dodavanja bilo kojih sastojaka, a zatim, nakon ceđenja ide dalji postupak. I ne preterivati sa brašnom
    Citiraj Peterlin prvotno napisa

    ...a onda dodajem brašna toliko da se dobije smjesa koju se lijepo može vaditi žlicom i oblikovati u tavi tanke popečke.
    Ovakve tikvice su mljac i hladne. Odlične su kao prilog uz neki brzi, jednostavni ručak, mogu da se jedu i za večeru ili doručak. I naravno, umesto tikvica može bilo koje povrće/voće koje je zahvalno (ribana šargarepa, blanširani i sitno iskidani karfiol/cvjetača, brokula, ribani krompir, ribani šampinjoni, ribane jabuke, ananas, možda čak i seckane banane? malo tvrđe breskve?

  5. #55

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    b]Jelka[/b],
    Citiraj vanesax prvotno napisa
    Videti da nije isuviše tečno ili isuviše gusto. Ali se testo napravi malo gušće nego za palačinke.
    A onda povećom kašikom (ili nekom malom kutlačom, npr. onom za sos) vaditi smesu i izlivati je u vruće ulje.[

  6. #56
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Ma radi se o tome da ja imam taj Zepterov lonac, u kojem se prži na vrlo malo ulja. A vađenje žlicom i onda izlijevanje te smjese ima nekakvog smisla kad to uroni u puno vrućeg ulja (hoću reći, popečci se tada lijepo oblikuju). Ma možda se i varam, možda bi se to podjednako dobro oblikovalo i u mom loncu.

  7. #57
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ne valja brkati prženje (u dubokoj masnoći) i pečenje (na vrućoj podlozi).
    Pečeni popećci su - američke palačinke. Rade se u tavi, a sigurno se dadu napraviti i u loncu.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa
    Ma radi se o tome da ja imam taj Zepterov lonac, u kojem se prži na vrlo malo ulja. A vađenje žlicom i onda izlijevanje te smjese ima nekakvog smisla kad to uroni u puno vrućeg ulja (hoću reći, popečci se tada lijepo oblikuju). Ma možda se i varam, možda bi se to podjednako dobro oblikovalo i u mom loncu.
    Ja ih zapravo pečem (thnx Davore!) u tavi na ulja, toliko da pokrije dno. Otprilike, malo više nego za palačinke

  9. #59
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Podižem temu. Zanimaju me recepti za jela koja mogu kuhati prije spavanja, a da su dobra za drugi dan. Naravno da može jesti i dvogodišnjak.
    Jučer sam kuhala kelj varivo i unutra sam ubacila jedan pileći batak. Pa sam još skuhala i bolonjez, MM će danas samo skuhati tijesto. (Ok, to su skoro dva ručka za isti dan, ali nisam imala inspiracije).
    Kuham za 4 odrasle osobe i jedan dvogodišnjak (nije zgorega da su jela pogodna i za dijabetičare).

  10. #60
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    GABA riža je odlična prije spavanja, a obzirom na vlakna dobra je i za dijabetičare. Doduše, rižu treba namočiti par sati prije.

  11. #61
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Kakva je to GABA riža?
    Plan za sutra: varivo grašak, mrkva, mladi krumpir (zagustim samo s zobenim pahuljicama), pa je recimo pogodno i za dijabetičare, opet komad piletine ubacim (kuhanu piletinu može i dvogodišnjak i dijabetičar), mislila sam za njih uz piletinu prilog mladi krumpir + blitva (to MM skuha nabrzaka, da je friško), a za ostale palačinke (smjesu napravim prvi dan i neka čeka u frižideru).

  12. #62
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Nek Davor objašnjava GABA rižu (mislim da ima u starim postovima na više mjesta) a ja ću ovako:

    Neki dan kuhala sam plućica+srce na kiselo i djeca su lizala prste. Iznutrice su jeftine i fine (tko smije).

    Juha od kopra (ili sos, već prema tome), mladi krumpir kuhani, jetrica na naglo - vjerujem da sve to mogu i dijabetičari...

    Kad smo već kod kopra, oslić s koprom i kaparima u bijelom vinu (ili samo s limunom) je isto mljac... Uz to također kuhani krumpir ili riža samo u slanoj vodi.

    Moj sin je došao neki dan iz škole i prijavio da je za ručak bilo jako jaaaako fino varivo (grah i ričet). Mi svi obožavamo ječmenu kašu, a naročito mi je dobra na poljski način - zove se krupnik i u nju ide povrće (mrkva, krumpir, svježe gljive) - nešto prefino... Mislim da Coolinarika ima recept za to.

    Mahune s prezlima, mahune na salatu i mahune gratinirane... Musaka od kelja sa sirom... Joj, ogladnila sam pišući ovo...

  13. #63
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Joj Peterlin, ti si kao hodajuća kuharica. E da, nisam napomenula, nije nužno da su samo jeftine varijante.
    Kak radiš juho od kopra? Sos recimo obožavam.
    Musaka od kelja sa sirom?

  14. #64
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Joj Peterlin, ti si kao hodajuća kuharica. E da, nisam napomenula, nije nužno da su samo jeftine varijante.
    Nužno je, ak je na ovom topiku. 8)

  15. #65
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Juhu od kopra radim kak god mi padne na pamet...

    Ribana mrkvica i kosani kopar malo se prodinsta na zlici ulja, zalije vodom, doda soli i papra i zakuha tarana. Moze se dodat zobene pahuljice ili zakuhati rezance.

    Bijela juha od kopra - napravim bijelu zaprsku od zlice brasna i zlice ulja (sasvim laganu, tek da zapjeni) dodam kosani kopar, kad napravi "cvrč" zalijem hladnom vodom, dodam soli i papra i polako zagrijavam do vrenja. Kuham cca 5 minuta. Unutra pase i zlica vrhnja za kuhanje, ali to poskupljuje recept !

    Moze se juha ostaviti prazna, a u tanjure "na suho" izdrobiti dvopek ili dodati one zlatne kuglice za juhu. Moja baka je przila ostatke starog kruha narezanog na kockice. Ide to i u juhu od gljiva...

    Kopar stavljam i u proljetnu juhu - prodinstam mrkvu, MLADI GRASAK, kosani kopar, persin i celer, pa zalijem vodom. Moze se unutra ubaciti i piletina (jeftina varijanta - samo drape ) i to je super! Ukuhati male noklice ili taranu.

  16. #66
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Musaku od kelja sa sirom sam vec negdje opisala... mhm, da potrazim link...

    Evo:
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...963ab0a08cdac2

  17. #67
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa
    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Joj Peterlin, ti si kao hodajuća kuharica. E da, nisam napomenula, nije nužno da su samo jeftine varijante.
    Nužno je, ak je na ovom topiku. 8)
    Draga, ja ti i ne znam kuhat skupo... osim speći odojka, a ni to nije pretjerano ako je 2xgodišnje.

  18. #68
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Cubana, pa kaj sam trebala otvoriti još jedan isti topik, ali naglasiti da može biti i 20 kn skuplje po danu?
    Nisam pod "skuplje" mislila da mi napiše recept za jastoga, nego da može ubaciti i dva - tri krmića na ulje. 8)

  19. #69
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Nek Davor objašnjava GABA rižu
    GABA riža nije vrsta nego postupak, a ukratko: za GABA rižu potrebna je smeđa riža (ne parboiled) koju se namoči u vodu od 40°C na 2-8 sati ili duže ako je voda hladnija. Potom se kuha kao bijela riža, cca 15 minuta.
    GABA je aminokiselina koja se višestruko umnoži tokom namakanja (klijanja) i zanimljivo svojstvo joj je da umiruje. Zato je odlična za navečer.
    Uz rižu se može skuhati bilo što, recimo lagana namirnica je crvena leća.

  20. #70
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Cubana, pa kaj sam trebala otvoriti još jedan isti topik, ali naglasiti da može biti i 20 kn skuplje po danu?
    Nisam pod "skuplje" mislila da mi napiše recept za jastoga, nego da može ubaciti i dva - tri krmića na ulje. 8)
    Ma jastog nije ni dobar kad odstoji

  21. #71
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Nek Davor objašnjava GABA rižu
    GABA riža nije vrsta nego postupak, a ukratko: za GABA rižu potrebna je smeđa riža (ne parboiled) koju se namoči u vodu od 40°C na 2-8 sati ili duže ako je voda hladnija. Potom se kuha kao bijela riža, cca 15 minuta.
    GABA je aminokiselina koja se višestruko umnoži tokom namakanja (klijanja) i zanimljivo svojstvo joj je da umiruje. Zato je odlična za navečer.
    Uz rižu se može skuhati bilo što, recimo lagana namirnica je crvena leća.
    Super!

    Uvijek mi je bilo muka kuhat smeđu rižu i divljakušu jer to traaaaaje... Fala! (Kako li se nisam sama sjetila namočiti - pa namačemo slanutak, ječam, suhi grah i puno drugih stvari... ) A još dobiva i na kvaliteti!

    I ovo s crvenom lećom je odlično. Podsjetih se da je ista odlična kao juha - samo skuhaš dok se ne raspadne i začiniš po želji. Obožavam unutra sojino vrhnje, ali nemam ga baš uvijek pri ruci...

  22. #72
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa
    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Cubana, pa kaj sam trebala otvoriti još jedan isti topik, ali naglasiti da može biti i 20 kn skuplje po danu?
    Nisam pod "skuplje" mislila da mi napiše recept za jastoga, nego da može ubaciti i dva - tri krmića na ulje. 8)
    Ma jastog nije ni dobar kad odstoji
    Da, da, upravu si.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Super!

    Uvijek mi je bilo muka kuhat smeđu rižu i divljakušu jer to traaaaaje... Fala! (Kako li se nisam sama sjetila namočiti - pa namačemo slanutak, ječam, suhi grah i puno drugih stvari... ) A još dobiva i na kvaliteti!

    I
    Da, super, ni meni nikad nije palo napamet namakat smeđu rižu! Bome sam ju stavljala kuhat kad i juhu da bude sve otprilike istovremeno gotovo

  24. #74
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Danas imamo turbo ručak jer nam se žuri na audiciju za glazbenu školu. Nije za podgrijavanje - hladno je , rođeno za ljetne dane!

    Šarena salata

    1 konzerva klica soje ili mungo-graha (ocijediti)
    1 mala konzerva kukuruza (ocijediti)
    2-3 paradajza - narezati na ploške ili kriške
    1 mladi luk (ili 1/4 glavice luka srebrenca, a može i vlasac suhi poslužiti)
    5 dag feta sira - narezati na kockice 1cm
    šaka crnih maslina

    Začiniti solju (malo, jer sir je slan), octom balsamico, bučinim uljem (ili maslinovim) i dodati malo papra.

    Po želji može se dodati začinskih biljaka (imam bosiljak na balkonu )

    Ponekad ovo radim s grahom, ponekad sa slanutkom (kuham doma kad stignem, ali danas nije taj dan). Ponekad skuham jaje ili dva i ubacim u salatu jer to moj mlađi sin obožava.

    Uz ovo obično jedemo lepinje. MM još pojede kakvu hrenovku ili kobasu i to je to. Može "pasti" i kakva hitra juhica prije salate (recimo od tikvice) ali danas ne stignemo.

  25. #75
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Citiraj smajlić prvotno napisa
    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Super!

    Uvijek mi je bilo muka kuhat smeđu rižu i divljakušu jer to traaaaaje... Fala! (Kako li se nisam sama sjetila namočiti - pa namačemo slanutak, ječam, suhi grah i puno drugih stvari... ) A još dobiva i na kvaliteti!

    I
    Da, super, ni meni nikad nije palo napamet namakat smeđu rižu! Bome sam ju stavljala kuhat kad i juhu da bude sve otprilike istovremeno gotovo

    Ja sam ju namakala, ali svejedno sam je kuhala barem pola sata da bude mekša :? .

  26. #76
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Nakon pola sata ... i kamenje omekša. Vjerojatno je to bila neka jako tvrda riža.

  27. #77
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Nakon pola sata ... i kamenje omekša. Vjerojatno je to bila neka jako tvrda riža.
    I ovo je istina - razlikuju se kao i grah i slanutak... Ovisno kakva je sorta / serija / godina...

    Danas se spremam namočiti jednu rundu, pa ću dojaviti rezultate.

  28. #78
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Jučer sam kuhala Peterlin onu "tvoju juhu" s čudnim spelingom. Kak se ono zove?

  29. #79
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Jučer sam kuhala Peterlin onu "tvoju juhu" s čudnim spelingom. Kak se ono zove?
    Eingemachtes iliti ajngemahtec (za spelling ne odgovaram)... Jel ta?

  30. #80
    LIMA avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    997

    Početno

    Peterlin, hvala na mnoštvu novih ideja, već nisam više znala što bih kuhala, a ovo mi je došlo ko naručeno (probrani "normalni" recepti za svakodnevnu uporabu)!
    Idem sada polako iščitavati tvoje recepte, morala sam ti samo napisati - znala sam da si super u svemu, ali ovo je stvarno već previše

  31. #81

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    Push up! Sigurno od lipnja ima opet nekih novih receptića

  32. #82

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    552

    Početno

    evo ja baš danas nešto spremam u frizer MM jer mali i ja idemo na put dugi, 3 tj., pa da čovjek ima nešto za jesti a domet su mu jaja 8)

    JASTUČIĆI SA MESOM:

    1 KG glatkog brašna
    2 jaja
    mlake vode odokativno dodavati kada se mjesi tijesto.

    dobije se kugla koju prepolovim na dva dijela i svaki zavučem i režem na trokutiće.

    NADJEV: pol kg junetine(može i dr.), malo nasjeckanog luka, sol i papar

    pune se trokutići i preklope i stisnu na rubovima da ne izađe meso.

    ja ih onda zamrznem u paketiće i vadim kad treba jer se samo ubace u slanu kipuću vodu dok ne isplivaju a na kraju se preliju sosom: na maslacu dodam slatke paprike i milerama i to je to. brzo, fino i jednostavno.

    danas jedemo patliđane prepolovljene na pola, izdubim unutrašnjost, polovvice malo prepečem na tavi a ono iz nutra pomiješam sa dva paradajza nasjeckana, fetom, začini po želji i u pečnicu 20 tak min. kad su gotovi može malo vrhnja na to

  33. #83

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    552

    Početno

    zavučem=razvučem 8)

  34. #84
    linolina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    ST
    Postovi
    879

    Početno

    Obožavam ove popečke od povrća (ili tempura povrće sa integralnim i slanutkovim brašnom), ali mi nikad ne uspiju, uvijek previše ulja...pa odustajem. U zadnje vrijeme radim juhu od cikle (za 6 kuna kupila cikle za tri dana, još malo batata, kapula i zobeno mlijeko). Često radim i namaze od slanutka, leće, konzervirane ribe ili ostataka mesa, ne kompliciram sa sastojcima, eventualno začinima i to je to, dođe kao kompletan obrok uz dobar kruh i nešto salate.
    Posljednje uređivanje od linolina : 07.04.2010. at 02:46

  35. #85
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,698

    Početno

    cvijeta73, odlični recepti
    tako radi i mm i za prste je polizati (baš si mi dala ideju što da kuha za vikend )

  36. #86
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj Mery prvotno napisa Vidi poruku
    - Chili con carne, samo drugi dan ispečem palačinke
    - Varivo od leće
    - Varivo od slanutka
    - Proso s povrćem i piletina na naglo
    možeš mi ukratko opisat postupke pripreme? imaš odličnih ideja

  37. #87

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Nek Davor objašnjava GABA rižu (mislim da ima u starim postovima na više mjesta) a ja ću ovako:

    Neki dan kuhala sam plućica+srce na kiselo i djeca su lizala prste. Iznutrice su jeftine i fine (tko smije).

    Juha od kopra (ili sos, već prema tome), mladi krumpir kuhani, jetrica na naglo - vjerujem da sve to mogu i dijabetičari...

    Kad smo već kod kopra, oslić s koprom i kaparima u bijelom vinu (ili samo s limunom) je isto mljac... Uz to također kuhani krumpir ili riža samo u slanoj vodi.

    Moj sin je došao neki dan iz škole i prijavio da je za ručak bilo jako jaaaako fino varivo (grah i ričet). Mi svi obožavamo ječmenu kašu, a naročito mi je dobra na poljski način - zove se krupnik i u nju ide povrće (mrkva, krumpir, svježe gljive) - nešto prefino... Mislim da Coolinarika ima recept za to.

    Mahune s prezlima, mahune na salatu i mahune gratinirane... Musaka od kelja sa sirom... Joj, ogladnila sam pišući ovo...
    ovo me zadnje zanima, točnije mahune s prezlima i musaka od kelja sa sirom..peterlin?

  38. #88
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Ma nije to nikakva mudrost... Kuhanje nije egzaktna znanost, ima puno prostora za improvizaciju.

    Mahune s prezlima
    Nema jednostavnije stvari - skuhaš mahune u slanoj vodi do željene mekoće (netko voli da krckaju, netko da su posve mekane) i dobro ocijediš.
    U drugoj posudi kratko popržiš prezle na ulju i posipaš mahune time. Možeš posipati mrvicu češnjaka, svježeg ili onog u prahu, te zeleni sjeckani peršin.

    To je jeftina varijanta. Može se i drugačije - ocijeđene mahune ubaciš u vatrostalnu zdjelu ili pleh lagano namazan uljem. To zaliješ smjesom od 1 čaše kiselog vrhnja i jednog jajeta, sa dodatkom začina po želji (s vegetom se odavno ne razbacujem ali tu bi pasala 1 mala žličica, koristim hickory rauchsalz, vlasac, papar, po želji). Na to pospeš prezle (sirove ili prepržene, kako ti odgovara) i kratko zapečeš u pećnici. Mora biti fest visoka temperatura da se uhvati korica, a da se ne presuši.

    Musaka od kelja
    Kelj očistiti od debelih peteljki (ako je mladi proljetni, ili kineski kupus, ne treba ništa bacati) i kratko prokuhati da omekša
    Skuhati rižu u slanoj vodi i ocijediti
    Treba još kocka (oko 10 dag, čak i manje) nekog sira tipa "Podravec"
    Zaljev - pomiješati kiselo vrhnje i jedno jaje sa malo soli i začinima po želji (uz kelj meni tu obavezno paše češnjak, možeš staviti i bilo što drugo)

    U vatrostalnu posudu ili pleh slagati red riže, red kelja, žlicu-dvije zaljeva, pa naribati sir. Postupak ponavljati dok se ne utroši sve (meni rijetko ispadne više od 2 reda jer ne radim veliku količinu). Gore dolazi sir.
    Zapeći u pećnici.

  39. #89
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Peterlin, hvala ti na mnoštvu sjajnih recepata i ideja!

  40. #90

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    Peterlin stvarno si puna ideja

  41. #91

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    438

    Početno

    hvala ti..znam da nije mudrost..ali meni ideje nešto ne dolaze
    srećom na ovom forumu ima maštovitih koji me spašavaju sa svojim idejama

  42. #92

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    417

    Početno

    Ja se moram pohvaliti da sam uz Cosmo dobila malu knjižicu i u nju si prepisujem po receptić svaki dan i onda spremam

    Imam malu ideju što se tiče vegete - u DMu ima sličan mix kao vegeta, ali bez Eova. Zove Gemusebrule ili tak nešto.

  43. #93
    borka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    671

    Početno

    Evo malo dižem temu.

    Kroz mjesec dana počinjem raditi i trebala bih recepte za variva s mesom ili bez, znači nešto što se može skuhati navečer i sutra podgrijati.

    Help

  44. #94
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Moj sin ove godine više nije u dnevnom boravku, što znači da dolazi doma dosta ranije nego mi. Sam si grije ručak, pa smo se preorijentirali upravo na takva jela. Srećom, dijete voli variva, a snalazi se i s mikrovalnom pećnicom sasvim dobro. Većina jela može se grijati na klasičan način, ali za šnicle bolja je mikrovalna. Imam vatrostalne zdjele s poklopcem baš za grijanje u mikrovalnoj, tako da se djeca po potrebi mogu snaći i ako nas nema doma. Volim i juhe, ali sad je težište na varivima, da dijete nema puno posla oko grijanja hrane.

    Evo izbora iz našeg jelovnika:

    - slatko zelje prisiljeno (s grahom) + kranjske kobasice (potonje su zabranjene za mm-a koji ima povišene masnoće... on obično dobije pureći šnicl na naglo)
    - poriluk + faširanci
    - mahune + teleći perkelt (paprikaš)... Ponekad to napravim u jednom loncu (naravno, riječ je o ekspres loncu) - najprije pripremim paprikaš, a onda dodam mahune. Ako je jelo "za odmah" ubacim odmah i krumpirove kockice, ako je za drugi dan, skuham uz to njoke ili palentu ili već nešto
    - fantazija ili pašta fažol ili leća, može sa suhim mesom ili bez - kako tko voli
    - tijesto sa šalšom + pohanci (prikladno samo za grijanje u mikrovalnoj pećnici)
    - gulaš s njokama ili špek fileki s njokama/palentom/tjesteninom (za sina kuham tjesteninu ujutro, da mu predugo ne stoji... za nas sam znala skuhati neposredno prije ručka)
    - mljeveno meso na saft - to paše kao dodatak uz variva, a može se napraviti i u jednom loncu
    - paprikaš pileći (klasičan ili uz dodatak graška ili mahuna)
    - fino varivo od graška, obično s noklicama
    - kiselo zelje s grahom ili repa s grahom
    - sekeli gulaš
    - piletina pečena u ekspres loncu + mlinci

    - salate: budući da moje dijete baš nije ljubitelj zelene salate, a ona ne može ni stajati, kuham ciklu, ribam daikon, mrkvu, isto ciklu, zelje.... kuham mahune (sad su već na kraju, nema više svježih), karfiol... Isto dobro prolazi grah salata, salata od slanutka i/ili kukuruza, salata od luka... jedino svježu zelenu i radič ostavljam za večere i vikende

    Uz "prazna" variva znam okrenuti pileće bijelo meso na naglo. Moji obožavaju i kinesku hranu, pa često pripremim rižu s graškom i mrkvom dan ranije, a onda neposredno pred ručak pripremim piletinu u woku (mora odstajati preko noći u soja sosu u frižideru) uz dodatak luka i raznih začina, kako mi padne šaka... Radim i klasični rižoto od piletine, od pilećih želudaca (vidiš, dugo nisam...), od tikvica (uz pohano meso)

    Jela od gljiva isto su brzo gotova (njih ne pripremam unaprijed, nego neposredno prije). Evo, to mi je trenutno palo na pamet. Lešo povrće tipa karfiol, brokula i slično isto dobro prolazi kao prilog.

    borka, reci što te zanima konkretno (što volite jesti) pa da napišem detaljnije kako bih ja to pripremila...

  45. #95
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Moj sin ove godine više nije u dnevnom boravku, što znači da dolazi doma dosta ranije nego mi. Sam si grije ručak, pa smo se preorijentirali upravo na takva jela. Srećom, dijete voli variva, a snalazi se i s mikrovalnom pećnicom sasvim dobro. Većina jela može se grijati na klasičan način, ali za šnicle bolja je mikrovalna. Imam vatrostalne zdjele s poklopcem baš za grijanje u mikrovalnoj, tako da se djeca po potrebi mogu snaći i ako nas nema doma. Volim i juhe, ali sad je težište na varivima, da dijete nema puno posla oko grijanja hrane.

    Evo izbora iz našeg jelovnika:

    - slatko zelje prisiljeno (s grahom) + kranjske kobasice (potonje su zabranjene za mm-a koji ima povišene masnoće... on obično dobije pureći šnicl na naglo)
    - poriluk + faširanci
    - mahune + teleći perkelt (paprikaš)... Ponekad to napravim u jednom loncu (naravno, riječ je o ekspres loncu) - najprije pripremim paprikaš, a onda dodam mahune. Ako je jelo "za odmah" ubacim odmah i krumpirove kockice, ako je za drugi dan, skuham uz to njoke ili palentu ili već nešto
    - fantazija ili pašta fažol ili leća, može sa suhim mesom ili bez - kako tko voli
    - tijesto sa šalšom + pohanci (prikladno samo za grijanje u mikrovalnoj pećnici)
    - gulaš s njokama ili špek fileki s njokama/palentom/tjesteninom (za sina kuham tjesteninu ujutro, da mu predugo ne stoji... za nas sam znala skuhati neposredno prije ručka)
    - mljeveno meso na saft - to paše kao dodatak uz variva, a može se napraviti i u jednom loncu
    - paprikaš pileći (klasičan ili uz dodatak graška ili mahuna)
    - fino varivo od graška, obično s noklicama
    - kiselo zelje s grahom ili repa s grahom
    - sekeli gulaš
    - piletina pečena u ekspres loncu + mlinci

    - salate: budući da moje dijete baš nije ljubitelj zelene salate, a ona ne može ni stajati, kuham ciklu, ribam daikon, mrkvu, isto ciklu, zelje.... kuham mahune (sad su već na kraju, nema više svježih), karfiol... Isto dobro prolazi grah salata, salata od slanutka i/ili kukuruza, salata od luka... jedino svježu zelenu i radič ostavljam za večere i vikende

    Uz "prazna" variva znam okrenuti pileće bijelo meso na naglo. Moji obožavaju i kinesku hranu, pa često pripremim rižu s graškom i mrkvom dan ranije, a onda neposredno pred ručak pripremim piletinu u woku (mora odstajati preko noći u soja sosu u frižideru) uz dodatak luka i raznih začina, kako mi padne šaka... Radim i klasični rižoto od piletine, od pilećih želudaca (vidiš, dugo nisam...), od tikvica (uz pohano meso)

    Jela od gljiva isto su brzo gotova (njih ne pripremam unaprijed, nego neposredno prije). Evo, to mi je trenutno palo na pamet. Lešo povrće tipa karfiol, brokula i slično isto dobro prolazi kao prilog.

    borka, reci što te zanima konkretno (što volite jesti) pa da napišem detaljnije kako bih ja to pripremila...
    Pečena piletina u expresu? Nikad nisam probala. Kako se to radi? Dodaje se voda i koliko?

  46. #96
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Piletina pečena u ekspres loncu:

    Pola pileta (razrežem na četvrtine, da lakše uguram) posolim i začinim po želji (ili gotov začin za piletinu, ili malo bosiljka, timijana i crvene paprike koja umaku daje lijepu boju + 2 režnja češnjaka).
    U lonac stavim mrvu ulja, uguram piceka, dodam malo vode, da bude oko 5mm duboko, uguram još 1 kiselu jabuku raspolovljenu, 2 lovorova lista i to je to. Može se dodati i povrće (šaka prokulica, koja mrkva, po želji). Zabrtvim lonac, a kad zapišti smanjim vatru i držim tako 30-45 min. Vrijeme ovisi o količini, ali i izboru piceka - industrijski su gotovi i za 20 min, a domaćima treba dulje, da omekšaju tetive oko zglobova. Ovo daje puuno finog umaka za mlince.

    Drugi način - za ovo treba malo više ulja. Začiniti na isti način (sol, papar, crvena paprika, češnjak ili samo začin za piceke). Ulje u express loncu jaaako zagrijati i zapržiti komade piletine sa svih strana, da zažute i dobiju koricu. Dodati mrvicu vode (2-3 žlice) i zabrtviti. Vrijeme odrediti na isti način - ovisno o količini. Paziti da se ne peče predugo, jer će zagorjeti. (Ja to provjeravam tako da protresam lonac pa slušam koliko ima tekućine.) Ovako se dobije manje umaka, ali je masniji. Meni je ovo bolje, više liči na klasičnu pečenu piletinu, ali otkad je mm na dijeti zbog povišenih masnoća, izbjegavam.

    Umjesto pola pileta može se uzeti samo batke+zabatke, kako tko voli.

  47. #97
    borka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    671

    Početno

    Peterlin hvala puno

    Jedino me brine što moj dvogodišnjak u zadnje vrijeme samo traži jesti meso.
    Nemam pojma kaj ga je puklo.
    Inače nismo veliki mesojedi, ne jedemo meso svaki dan, no izgleda da njemu fali.

  48. #98
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    mi smo isto imali ti fazu. sada bi krumpire. i tak.
    ne znam da li ide u vrtic, oni tamo ne dobiju neku veliku porciju mesa pa je moguce da mu to nedostaje u toku dana i da doma nadoknadjuje.
    ja stalno sve nudim, pa nekad odluci nesto probati. ne forsiram ga da jede nesto sto ne zeli, dogovorimo se da proba pa, ako mu se ne svidi, ne mora jesti.
    nadam se ce da jednog dan sve jesti...

  49. #99
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj borka prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin hvala puno

    Jedino me brine što moj dvogodišnjak u zadnje vrijeme samo traži jesti meso.
    Nemam pojma kaj ga je puklo.
    Inače nismo veliki mesojedi, ne jedemo meso svaki dan, no izgleda da njemu fali.
    Isto tako i kod nas (da se pita mm-a i mene, gris štrudla s gljivama i salata su potpun obrok), ali imam dva sina i kako djeca rastu, izgleda da im treba više mesa. Ja zbog zglobova izbjegavam meso, pa je upravo zato moj popis jela takav da meso jede tko želi, a tko ne smije ili ne želi - ne mora. Moji vole i ribe, ali to nije baš dobro za pregrijavanje, pa ih obično pripremam vikendom, a morske plodove petkom za večeru.

    zhang je dobro prepoznala da bi vrtić mogao biti uzrok zašto dijete traži meso.

  50. #100
    zizi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    266

    Početno

    Pratim vas

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •