Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 135

Tema: jeftini tjedni meniji s receptima za podgrijavanje???

  1. #1
    mama Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    doma i na poslu
    Postovi
    248

    Početno jeftini tjedni meniji s receptima za podgrijavanje???

    kuhari i kuharice,
    nemam ideja za kuhanje u ova recesijska vremena, a kažu da se dobrim planiranjem može učinit čuda, što nam nikad nije išlo. A malo nam je dosta filane paprike od paprike sa sniženja i akcijskog mljevenog

    Dakle - imate li prijedloge za menije za malu lovu, jednostavne i da se po mogućnosti mogu skuhati danas za sutra? Uskoro nakon godinu dana kuhanja kod sveki otvaramo vlastiti pogon pa su mi vremenske mogućnosti puno šire :D, npr kuhanje navečer s nadom da će obrok preživjeti do sutra za gladnog školarca dok mama lunja po gradu

    problem su nam glavna jela...juhe nakuhavamo tako i tako uvijek iste s noklecima jer najmlađa jede gotovo samo to, te grašak iz riže (starija rižu bez graška pa se slažu )

    a onda tu je i večera, tu imamo isto problem kako se odmaknuti od palačinki ili ostataka od ručka uz obavezno prigovaranje da nisam skuhala večeru

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Evo, ja jučer iskoristila ostatke šunke i ubacila u poriluk.

    Grah, pašta fažol, ričet (s grahom ili bez), leća, mahune.... sve to ide od danas na sutra, a ne košta puno. Može se ubaciti komad špeka, ali i ne mora.

    Naša klasika (jer klinci obožavaju) je proljetno varivo - grašak, mrkva i noklice.

    Od danas za danas - krumpir čušpajz iliti ćoravi gulaš.

    Ja volim ribu riječnu, pa se spremam napraviti fiš za vikend (imam u ledu najmanje 2 vrste, ako uračunam pastrvu bude i 3 - taman za fiš...).

    Mljeveno meso na saft oplemeniti s 2-3 šampinjona (danas za danas) ili nekim drugim povrćem (u subotu sam tako napravila đuveč - unutra utrpala sve ostatke povrća tipa paprika, patlidžan, paradajz iz tube...+mljeveno meso). To stoji od dana do dana, pa se uz ručak skuha riža ili krumpir na kocke u slanoj vodi.

    Pileća krilca "na dalmatinski" (prodinstati na luku i crvenoj paprici, zaliti sa pola čaše vode + 2 žlice prošeka i dodati najmanju konzervu graška ili 2-3 žlice smrznutog). Uz to skuhati palentu. Mljac!

    Tjestenine u svim pojavnim oblicima... Ja ih znam skuhati dan ranije, a onda za ručak gratinirati ili napraviti karbonaru (to je začas gotovo) ili šalšu na sve moguće načine. Može se napraviti i umak s tunjevinom...

    Od priloga od danas do sutra redovito i bez greške preživljavaju tradicionalne kaše (prosena kaša dinstana na luku, hajdinska kaša na luku sa mljevenim mesom ili bez njega... )

    Zelje/blitva/kelj + krumpir + mrkva na lešo (u ekspres loncu to je gotovo za nekoliko minuta). Začiniti maslinovim uljem i mljac!

    Moja djeca obožavaju (a ja ne preferiram, ali tu i tamo dozvolim) salate od hrenovki ili ekstravuršta - u salatu ide luk (može mladi), po želji drugo povrće sezonsko (rotkvice, list-dva zelene salate, konzerva graha, slatki kukuruz, paradajz na kockice, crne masline....) Dodati bučino ili maslinovo ulje, balsamico i sol, začiniti po želji vlascem, bosiljkom, mentom, zelenim peršinom itd. Kuhano meso iz juhe isto se može napraviti tak na salatu u svim mogućim kombinacijama. Nešto zdravija varijanta je salata od tvrdo kuhanih jaja.

    Večere - umjesto palačinki popečci od tikvica/patišona i sl. (tijesto slično kao za palačinke, doda se jaje, sol i brašna koliko treba da se žlicom formiraju popečci - voditi računa da tikvica "pušta vodu" kad je posoljena). Slatka varijanta - ista stvar s ribanim jabukama i cimetom + jedan jedini vanilin šećer na 2 jabuke (cimet ili klinčić "zavara" osjetila pa ne treba puno sladiti).

    Moja djeca idu 2xtjedno na gimnastički trening i taj dan za večeru mora biti neka topla krem-juha (npr. od brokule sa zobenim pahuljicama). Nema tu nikakve velike filozofije - skuha se brokula ili karfiol u slanoj vodi da se raspadne, razdrobi viljuškom, ubaci se jušna žlica zobenih pahuljica sitnih i 3 žlice vrhnja za kuhanje. Ide to i sa zaprškom, tko voli... Umjesto zobenih pahuljica može se ubaciti kockice preprženog kruha itd.

    Kad je mm sam s djecom, prži im jaja s vlascem ili prži koktel hrenovke na tavi. Ponekad si kupe tijesto za pizzu i od njega naprave mala peciva punjena sirom i začinskim biljem. Kad sam ja doma, zamijesim sama pa se isto iživljavaju puneći to svim i svačim (mogu i slatke varijante).

    Dobar tek!

  3. #3
    ksena28 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    3,661

    Početno

    peterlil

  4. #4
    Daisy@ avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    242

    Početno

    Citiraj ksena28 prvotno napisa
    peterlil
    x

  5. #5
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Naša klasika (jer klinci obožavaju) je proljetno varivo - grašak, mrkva i noklice.

    Mljeveno meso na saft oplemeniti s 2-3 šampinjona (danas za danas) ili nekim drugim povrćem.

    hajdinska kaša na luku sa mljevenim mesom ili bez njega... )
    fantastično, hvala ti na prgrštu ideja!

    pitanja:
    - proljetno varivo grašak-mrkva: smrznuto povrće? što sve staviš unutra? koliko dugo kuhaš? može kratki recept za noklice?
    - mljeveno meso na saft - to bi bilo nešto na temu bologneze (oliti sa paradajzom) ili imaš neki drugi recept za mljeveno na saft? (baš imam dosta purećeg mljevenog)
    - hajdinsku kašu skuhaš, mljeveno zdinstaš na luku pa dodaš u kašu ili....?

    thx!

  6. #6
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    Citiraj Maya&Leon prvotno napisa

    pitanja:
    - proljetno varivo grašak-mrkva: smrznuto povrće? što sve staviš unutra? koliko dugo kuhaš? može kratki recept za noklice?
    evo ja ću ti svoje dok ne dođe Peterlin
    pomiješaš mrkvicu na kolutiće, kolerabu na kockice na malo ulja i dodaš grašak, zaliješ vodom, dodaš začine i pustiš da se kuha.
    kad je kuhano, umutiš noklice: jaja, brašno, sol i voda, da bude ne pretvrdo, ne premekano. sa žlicom grabiš noklice i bućkaš u maneštru.
    kad se skuha, možeš zgusnuti s brašnom i kiselim vrhnjem i dodati kopar

    ja ću još u jeftinu klopu dodat krumpirušu, leću s ječmom/heljdom/krumpirom.

  7. #7
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno Re: jeftini tjedni meniji s receptima za podgrijavanje???

    Citiraj mama Jelena prvotno napisa
    Dakle - imate li prijedloge za menije za malu lovu, jednostavne i da se po mogućnosti mogu skuhati danas za sutra?

    problem su nam glavna jela...

    a onda tu je i večera, tu imamo isto problem kako se odmaknuti od palačinki ili ostataka od ručka uz obavezno prigovaranje da nisam skuhala večeru
    Za rucak mi trenutno pada na pamet Shepherd's Pie, odnosno ono sto ja zovem Shepherd's Pie Sauce.

    Znaci: napravis sve kao da radis pastirsku pitu, jedino ju ne slozis odmah za pecnicu, ili dio umaka odvojis, a ostatak odmah slozis u 'klasicnu' pastirsku pitu.

    Taj umak ide odlicno uz tjesteninu fusilli i zelenu salatu, ili svjezu salatu od kupusa.
    Drugi dan napravis klasicnu pastirsku pitu (znaci, na umak slozis pire krumpir, stavis malo maslaca, povuces linije po pireu da se bolje zapece, i pospes parmezanom.

    Za veceru: omleti, npr. i uz to kiselis-salate (krastavci, paprike, mijesana kisela salata)...

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Proljetno varivo klasično može se raditi od svježeg povrća, ali to pali samo dok ima mladog graška i mrkve. Thalia je sve lijepo objasnila...

    Da pišem kuharicu, napisala bih ovako:

    Vezica mladih mrkvi (oprati i narezati na deblje kolutiće)
    250-300 g mladog graška očišćenog
    drugo povrće po želji (mlada korabica, karfiol, brokula... )

    Na 1-2 žlice ulja prodinstati povrće, pa doliti sa 3/4 litre vode, posoliti i skuhati desetak minuta (čak i kraće ako je mlado povrće). Ukuhati noklice (1 jaje, 2 žlice ulja, na vrh noža soli i 3 žlice brašna zamutiti i ostaviti da škrob nabubri). Varivo zgusnuti vrhnjem za kuhanje (0,5 dl + 1 žlica brašna + 1 žličica crvene slatke paprike). Dodati mladi ili sušeni kopar, po želji kosani zeleni peršin itd.

    Ako se radi sa smrznutim povrćem iz vrećice, dobra je svaka kombinacija grašak+mrkva sama ili s karfiolom ili s mladim mahunama - sve je to dobro.

    Najhitrija varijanta je uzeti 2 konzerve grašak-mrkva kombinacije, napraviti sasvim blagu zapršku brašna i crvene paprike na žlici ulja, istresti sadržaj konzervi, doliti po potrebi malo vode i zakuhati noklice.

    Moja svekrva to radi na dinstanom luku, stavlja i papriku i paradajz u tubi, ali meni to ubije fini okus mladog povrća.

    U ovo paše umjesto noklica i mladi krumpir narezan na kockice (može se staviti odmah jer se ne kuha bitno dulje od ostalog povrća). Ako stavljate krumpir, NIKAKO nemojte kombinirati s paradajzom jer će se isti "okameniti" od kiseline iz paradajza.

    Kome se ne da radit noklice a želi varivo jesti drugi dan, nek ubaci domaću taranu (kašicu) i to je to!

    Eh, da... Zaboravih za večere napomenuti njoke od krumpirovog tijesta (kuhano za 2 minute, a može se začiniti vrhnjem, sirom, šalšom, umakom od gljiva gotovim ili domaćim, bešamelom itd... Moj sin obožava pesto genovese (umak od bosiljka). Fini je i ajoli (umak od žumanjaka s puno češnjaka) ali nisam to radila goooodinama. Baš bih i mogla, nisu mi djeca više tak mala.

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Sorry, previdjela sam da treba napisati i recept za hajdinsku kašu...

    Ovak - ima tu više načina. Ako se sjetim namočiti je navečer (ako ima dosta neoljuštenih zrna, treba je ipak prebrati prije namakanja, te doooobro oprati na cjedilu).

    Daklem, kašu namočiti u 2-3 puta više vode, otprilike. Mjera za nas je velika šalica 2,5 dl. Do drugog dana kad ja dođem s posla ona tako nabubri da je najčešće ne treba kuhati. Ocijedim je, isperem pod mlazom vode i bacim na luk. Varijante - prodinstati luk s mrkvom i ribanom tikvicom - sve to valja...

    Ako kaša nije mekana, prokuhati kratko. Inače, suha kaža može se kuhati kao i riža, u slanoj vodi. Ako je samo namočena, treba je malo jače posoliti. Jako jaaaako nabubri.

    Prosena kaša - ista stvar, ali nju ne namačem. Više volim krupnozrnato domaće proso nego ono sasvim sitno (kupila par puta u dm-u alnaturino, ali nije me se dojmilo).

    --------------------

    Pureće meso samo po sebi nema intenzivni okus. Mi ga radimo s paradajzom klasično, ali dobro je dodati malo kosanog špeka ili pršuta (ili ostatke šunke, ili češnjovke - neke ostatke iz frižidera) da malo "oboji" okus. Ako nema - kombinirani začin za piletinu ili puretinu je zakon!

    Može se raditi i "bijeli" umak - na jakoj vatri samo se proprži meso (puretini treba kratko) i zalije vrhnjem za kuhanje. Od začina - sol, bijeli papar, ORAŠČIĆ, bosiljak... sve zajedno ili po želji kombinirati. Može se dodati i čašica slatkog vina (prošek, vermut, volpara) i žličica brašna, pa prokipiti. Ovo ide i s medaljonima, ali i s mljevenim mesom. Uz to skuhati ZELENU ILI ŠARENU tjesteninu da tanjuri baš ne izgledaju krajnje anemično, a servirati uz šopsku salatu ili neki sličan bućkuriš (evo kako ja znam to napraviti: paradajzi + krastavci + feta sir + crne masline, maslinovo ulje i balsamico ocat).

  10. #10
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    moje noklice:

    razmutiti jedno jaje, posoliti, ubaciti 2/3 griza i 1/3 brašna, dobro promiješati i ostaviti da stoji 10-tak minuta (ja zaboravim na njih pa stoje i duže, uf). smjesa treba biti gusta (ali da se lagano grabi žličicom).
    ispadnu mekane.

    kako nikad nisam radila njoke, može neka uputa? :?

  11. #11
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    moje noklice:

    razmutiti jedno jaje, posoliti, ubaciti 2/3 griza i 1/3 brašna, dobro promiješati i ostaviti da stoji 10-tak minuta (ja zaboravim na njih pa stoje i duže, uf). smjesa treba biti gusta (ali da se lagano grabi žličicom).
    ispadnu mekane.

    kako nikad nisam radila njoke, može neka uputa? :?

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    352

    Početno

    Citiraj Daisy@ prvotno napisa
    Citiraj ksena28 prvotno napisa
    peterlil
    x
    Bogmeč X.

    Odlična tema, čitam s velikim zanimanjem!
    (a možda i ja nešto domislim)

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Da ne krademo autorska prava i ne prepisujemo....Recept za njoke: http://www.corner.hr/gastro/tjestenina.asp?id=637

    Zgodno je pročitati jer je veselo napisano. A vrijedi i recept za ostalu papicu!

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Uostalom, industrijski njoki od krumpira koštaju 6-8 kn paket (250 ili 300 g), tko bi se zezao s pripremom toga?

    Ako radim doma, radim krokete od ostataka pirea. Dodam jaje ili dva, par žlica brašna da dobijem glatku smjesu pogodnu za oblikovanje, pa umijesim valjuške duljine i debljine palca. Uvaljam u prezle i pržim u dubokom ulju... Jako je fino, ali nije oličenje zdrave hrane. Obrok treba uravnotežiti svježom salatom.

  15. #15
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Peterlin, očito smo othranjene na istoj kuhinji

    Jedino ovo ne znam. Može kvalitativni recept?

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Fini je i ajoli (umak od žumanjaka s puno češnjaka) ali nisam to radila goooodinama. Baš bih i mogla, nisu mi djeca više tak mala.

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj enela prvotno napisa
    Peterlin, očito smo othranjene na istoj kuhinji

    Jedino ovo ne znam. Može kvalitativni recept?

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Fini je i ajoli (umak od žumanjaka s puno češnjaka) ali nisam to radila goooodinama. Baš bih i mogla, nisu mi djeca više tak mala.
    Ma nije to ništ posebno.... Majoneza sa češnjakom je ajoli (ili aioli, ne znam kak se točno zove).

    Varijante: Tvrdo kuhani žumanjak + maslinovo ulje + malo jogurta + 2 češnja češnjaka. Može i cijela jaja, ali onda treba stvar dobro zgnječiti štapnim mikserom. Začini se po želji octom (ne treba ako je jogurt) ili senfom ...

    Uglavnom, to je pravi bućkuriš koji se dobije kad se rješavate uskršnjih nepojedenih jaja!

    Kaj se tiče kuhinje i porijekla recepata, ja sam iz Podravine iako živim u Zagrebu već skoro 30 godina !

  17. #17
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Pileća juha, a od kuhane piletine i riže- rižoto s piletinom.
    (Em recesija, em kiša pa ne mogu po neke druge namirnice)

  18. #18
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    kad narastem hoću biti prava kuharica koja zna raditi njoke!

    da se nadovežem na Cubanu:

    kad kuham juhu, ubacim i batke i zabatke i krumpir, pa onda to meso poslije malo zapečem na ulju, a od kuhanog krumpira napravim ili pire ili restani...
    tzv. "2u1 jelo"

  19. #19
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Baš ću probati taj umak. Bjelanjak pojedem, a tvrdo kuhani žumanjak ne možemo progutati ni kćer ni ja, pa će poslužiti za umak.
    BTW, očito se podravska i prigorska kuhinja previše ne razlikuju.

  20. #20
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Peterlin HVALA - već vidim da ćemo fiiiino pati nove (ili malo osvježene) recepte!

  21. #21
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Ja se samo ubacujem da sutra mogu naći ovu temu, sad nemam vremena.

  22. #22
    Mery avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    18

    Početno

    Evo da se i ja ubacim sa jelima od dan prije ili nešto na brzaka:

    - Ječmena kaša sa grahom ili bez njega
    - Juha sa komadom govedine, sutra imam juhu, kuhanu govedinu, pire krumpir i sos paradajz, salatica
    - Klasika bolonjez, prilog tijesto
    - Gorgonzola sa njokim, to je gotovo za 15 min. kad ne znam što ću
    - Sve vrste saftova sa povrćem, teletina, junetina, piletina. Nekad u pileći stavim vrhnje pa dobijem tzv. bijeli saft uz prilog pire.
    - Čušpajzi - kelj, zelje, mahune, poriluk
    - Čušpajz od graška, nokleca, krumpira i teletina
    - Ako spoham više u nedjelju, prigrijem u mikrovalki i samo napravim prilog rizi bizi, krumpir
    - Chili con carne, samo drugi dan ispečem palačinke
    - Varivo od leće
    - Varivo od slanutka
    - Ljetne varijacije salata od tune i tjestenine
    - Klasika kao što su filana paprika i sarma, prilog pire krumpir
    - Tjestenina sa tikvicama
    - Zapečena tjestenina sa sirom, brokulom, špekom ili što se sve nađe.
    - Kad nemam što brzinska pečena jaja
    - Proso s povrćem i piletina na naglo
    - Salata od riže, cikle i mladog luka uz to samo neko medo na naglo

    Valjda ih ima još samo se ne mogu trenutno sjetiti sjetiti

  23. #23
    bebolino_ avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb Malešnica
    Postovi
    125

    Početno

    Sigurno ću neke od ovih recepata isprobati (pogotovo ove kaše), jeftino, zdravo, a ne sumljam da će biti i fino. Svaka čast na trudu.

  24. #24
    zumbulmama avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zg, Kvatrić
    Postovi
    839

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Ako radim doma, radim krokete od ostataka pirea. Dodam jaje ili dva, par žlica brašna da dobijem glatku smjesu pogodnu za oblikovanje, pa umijesim valjuške duljine i debljine palca. Uvaljam u prezle i pržim u dubokom ulju... Jako je fino, ali nije oličenje zdrave hrane. Obrok treba uravnotežiti svježom salatom.
    Ja sm to isto par puta napravila s raznolikim povrćem uz krumpir. Bude malo manje nezdravo.

  25. #25
    mama Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    doma i na poslu
    Postovi
    248

    Početno

    prekrašno!

    Evo ja prilažem jednu ideju koju ja volim a tooootalno je jednostavna - tjestenina sa svježim sirom, ja volim dosta posoliti ( i još kad je domaća svježa tjestenina ) ali moji baš i ne vole...

    Krpice sa zeljem, začudo to mi svi vole!

    Ove ideje sa jelima 2 u 1 su odlične - meso za juhu pa ga izvadiš za glavno jelo (malo jedino je varijanta sa junetinom u juhi financijski zahtjevnija). Još povrće iz juhe, suuper!

    Pitanje - što je pastirska pita???

  26. #26
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Večere - umjesto palačinki popečci od tikvica/patišona i sl. (tijesto slično kao za palačinke, doda se jaje, sol i brašna koliko treba da se žlicom formiraju popečci - voditi računa da tikvica "pušta vodu" kad je posoljena). Slatka varijanta - ista stvar s ribanim jabukama i cimetom + jedan jedini vanilin šećer na 2 jabuke (cimet ili klinčić "zavara" osjetila pa ne treba puno sladiti).
    Jel možeš pliz malo pojasniti ove dvije varijante? Tikvice se umoče u smjesu pa prže, ili se sve samelje (kuhane tikvice) pa se od toga rade popečci? Isto pitanje za slatku varijantu.

    I naravno tebi , moja vječna inspiracija na svim poljima.

  27. #27
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    vjerojatno se naribaju u tu smjesu za palačinke (gusšu od onih za palačinke) i onda se vade na vruće ulje.
    ja to volim sa mrkvom ili sa krumpirom.
    često kada mi ostane brašna, jaja i mrvica od pohanja, zamutim kao za palačinke, pa dodam mrkvu, lanene sjemenke, suncokret, sezam... bilo što od toga što mi se nađe pri ruci.

  28. #28
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    e da, i ja uglavnom kuham popodne poslije posla, pa to onda večeramo, a sutradan to nosimo na posao.
    i uglavnom sva jela mogu proći, osim npr. pire krumpira (kažu da krumpir i špinat nije dobro podgrijavati pa to izbjegavam).

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa
    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Večere - umjesto palačinki popečci od tikvica/patišona i sl. (tijesto slično kao za palačinke, doda se jaje, sol i brašna koliko treba da se žlicom formiraju popečci - voditi računa da tikvica "pušta vodu" kad je posoljena). Slatka varijanta - ista stvar s ribanim jabukama i cimetom + jedan jedini vanilin šećer na 2 jabuke (cimet ili klinčić "zavara" osjetila pa ne treba puno sladiti).
    Jel možeš pliz malo pojasniti ove dvije varijante? Tikvice se umoče u smjesu pa prže, ili se sve samelje (kuhane tikvice) pa se od toga rade popečci? Isto pitanje za slatku varijantu.

    I naravno tebi , moja vječna inspiracija na svim poljima.
    POPEČCI OD TIKVICA

    1-2 zucchino zelene tikvice (naribati skupa s korom), može i bijele ili patišoni, ali njih treba guliti ako je kora tvrda
    1-2 jaja
    1 šalica brašna (po potrebi - ovisi o tome koliko su tikvice "mokre")
    sol, papar, drugi začini po želji (nama je sušeni kopar zakon za ovo)
    Nekad sam stavljala vegetu i fino je to, ali odavno sam odustala od toga jer mi ona sva jela oboji istim okusom, a glutaminati nisu oličenje zdrave hrane. Ako stavljate, onda samo toliko koliko ide na vrh noža!

    Daklem, ja tikvice naribam, dodam sol i začine i jaja i ostavim cca 5 min da malo puste tekućinu, a onda dodajem brašna toliko da se dobije smjesa koju se lijepo može vaditi žlicom i oblikovati u tavi tanke popečke.

    Inače, isti princip primijenim ako nam ostane lešade od ručka (kelj ili blitva, krumpir, mrkva kuhana). Sve to zdrobim viljuškom, dodam jaja, začine i brašna po potrebi. Ovi od kuhanog povrća mogu se i uvaljati u prezle, ali ja sam lijenčina koja voli fino jesti pa radije uvalim žlicu prezla u smjesu da pokupi suvišnu vodu ako je ima. Oprez - s tim je lako pretjerati.

    POPEČCI S JABUKOM
    Ista stvar - jabuke naribam, začinim i dodam vanilin šećer i prstohvat soli (radi tijesta, kao i u palačinke), razbijem na to jaje ili dva i dodajem brašna koliko treba. Za nas četvero 2-3 jabuke srednje veličine + 2 jaja su dosta.

    A kad nam dojadi prženje na ulju, radim ove cirkuse s tikvicama i naročito patišonima i na drugi način:
    Tikvicu narežem na kockice, u wok ubacim minimum ulja i 1/4 glavice luka (ili jedan mladi luk na kolutiće narezan). Lagano propržim, dodam tikvicu i prodinstam. Dodam sol i začine i kad omekša skoro do kraja, razbijem na to jaje ili dva. Sjajna topla večera!

    S druge strane, bez brige - ne jedemo mi svaki drugi dan prženo i pečeno... Kaše i kašice su zakon, a i kuhano i pareno povrće u svim pojavnim oblicima. Zaboravih dodati humus od slanutka ili patlidžana i sve vrste domaćeg peciva...

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    ODRESCI od tikvica

    Za ovo treba tikvica biti malo većeg promjera (cca 4 prsta). Ako je zelena i mekane kore, ne treba je guliti. Nareže se na 1 cm debele šnitice/odreske, uvalja u brašno i peče na roštilju. Može to i u tavi, ali meni su bolje s roštilja. I grill tava mi je u dugoročnom planu, ali i ovo suđe koje imam nemam gdje držati, pa se suzdržavam od trošenja love.

    Peći s obje strane da porumeni. Posoliti kad je gotovo.

    Slično radim i odreske od patlidžana, ali probam ih da nisu gorki. Ako jesu, posolim, ostavim stajati i dobro ocijedim, pa onda dalje u brašno itd.

    Sve ovo može se pohati i na klasičan način brašno/jaje/prezli. U tom slučaju soliti prije paniranja. U ulje za prženje kapnuti kap limunovog soka, da ulje ne potamni.

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj zhang prvotno napisa
    e da, i ja uglavnom kuham popodne poslije posla, pa to onda večeramo, a sutradan to nosimo na posao.
    i uglavnom sva jela mogu proći, osim npr. pire krumpira (kažu da krumpir i špinat nije dobro podgrijavati pa to izbjegavam).
    Što se tiče špinata i krumpira, točno je da nije dobro pregrijavati, ali kod nas špinat nikada ne doživi drugi dan (pojede se) pa me ne brine. Kad pitam djecu što bi jeli, odgovor je "špinat i krumpir" ! Ako slučajno napravim veću količinu pa ostane mrvica do večere, završit će u kroketima i špinat i krumpir, a onda ne ostane ama baš ništa!

    Dobra ideja s gablecom, samo moram razraditi tehniku nošenja. Za sada mi je domet sendvič sa sušenim paradajzom iz maslinovog ulja. Ostalu hranu ne znam kak bi transportirala.... Razmišljala sam da si nosim kašu u staklenci, ali nije mi baš fina hladna... Offt. Zhang, može savjet u vezi gableca (što nositi i kako transportirati)?

  32. #32
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Peterlin , odmah mi je sve jasnije. Milijun kombinacija s povrćem/voćem.

    Ja se jako palim na te pržene recepte koje spominjete jer smo baš u tu svrhu prošle godine kupili jedan Zepterov lonac, tzv. kupola, koja je baš za prženje. Tako da se kod nas počelo ponovo jesti pohano meso/povrće, često pohani kruh, pečeni kruh... Ma milina, a sve kak se veli na žlici ulja, fakat. Jest da je koštao ko Svetog Petra kajgana, ali tada smo nekako iskemijali te novce, sad ne bismo ni u ludilu (iako nam je na prvom mjestu bilo zdravlje djece i naše).

    Inače, kaj se transporta tiče, što ti je konkretno problematično? Kada MM nosi, stavi u plastičnu posudu i to je to. Doduše, to bude recimo rizi-bizi, variva, pohano, možda ti neku drugu klopu imaš za nositi, kompliciraniju?

  33. #33
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    [Offt. Zhang, može savjet u vezi gableca (što nositi i kako transportirati)?
    ja ti to nosim u plastičnim posudicama koje se mogu dobro zatvoriti.
    čak imaš i onih sa pregradama pa u jedan dio možeš staviti ručak, a u drugi salatu tipparadajz, rotkvica i sl.
    ako nosim zelenu salatu, onda u jednoj posudici ponesem opranu salatu, a u drugoj mješavinu ulja i octa (za ovo mi služi one posudice koje možeš kupiti u apoteci za uzorke urina, male su a dobro ih možeš zatvoriti).
    varivo kada radim, napravim gusto pa onda i to možeš ponijeti i uz to šnitu kruha.
    sve to lijepo posložim u jednu papirnatu većicu i super.
    e sad, ja idem na posao autom pa mi to nije problem, ne znam kako je tebi.

  34. #34
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj mama Jelena prvotno napisa
    Pitanje - što je pastirska pita???

    PASTIRSKA PITA:
    Ja ju radim ovako (recept kojeg sam naucila u Londonu, no u kojeg sam dodala neke 'moje' sastojke, npr. maslinovo ulje umjesto obicnog, i lovorov list za zacin). Ovog recepta inace ima puno varijanti.

    Potrebno ti je: zlica ulja (moze i maslinovo ), dvije glavice luka, 2 cesnja cesnjaka, pola kile mljevene govedine, 4-5 mrkvi, 200 gr gljiva (moze i bez, radi djece, no ukusnije je sa gljivama), cca 1 l passate od paradajza, krupna sol, papar, lovorov list.
    + sastojci za pire-krumpir i malo maslaca i ribanog parmezana

    U velikom loncu na ulju poprzim luk i cesnjak, te pirjam meso dok ne dobije boju.
    U medjuvremenu narezem na kolutice mrkvu i stavim kuhati na pari, ali samo dok lonac ne pocne izbacivati paru, znaci max 10 min. (ako se stavi sirova u meso, ostat ce pretvrda, zbog toga ju prethodno malo omeksam kuhanjem na pari).
    Kad meso poprimi boju, ubacim mrkve, gljive, passatu od paradajza i zacine, ukljucujuci lovor, i ostavim da se kuha dok ne provrije. Tada izvadim lovorov list.

    U medjuvremenu se napravi klasicni pire-krumpir.
    Napomena za one na dijeti: umjesto krumpira, moze i pire od karfiola, ili jednostavno skuhajte karfiol na pari, pa umak posluzite uz takav karfiol.

    Kad umak provrije, stavite grijati pecnicu na 180 C, pa u vatrostalnu posudu prelijte umak, preko njega stavite pire (krumpir ili karfiol, svejedno), povucite linije vilicom (uzduz i poprijeko), pa slozite tanke listice maslaca i pospite malo parmezanom preko tih linija, da se zapece.
    Peces dok se sir ne zapece, i to je to.

    Ako napravis vecu kolicinu umaka, mozes i razdvojiti: jedan dan umak + tjestenina (kao sto rekoh, ide odlicno sa tjesteninom u fusilli obliku), ili umak + krumpir kuhan na pari, ili umak + karfiol kuhan na pari; a drugi dan mozes zapeci (bilo s pire-krumpirom, bilo sa pireom od karfiola).

    Uz to odlicno idu zelena salata, salata od svjezeg kupusa, i sl.

  35. #35
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    I jos jedna 2 u 1 ideja: jedan dan umak od govedjeg gulasa + prilog cous cous, a od ostatka se moze napraviti rizoto. Uz to cikla, salata od paradajza, zelene salate...

  36. #36
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Postoji nešto što se zove "thermos flask lunch" i vrijedi za zdrav obrok. Ovdje se nalazi hrpa linkova na stranice o kuhanju u termosici: http://peaceandcarrots.homestead.com...kinglinks.html

  37. #37
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    evo i jedan morski recept, vidim da ništa nema ribe i plodova mora na vašim menijima

    dakle, u pretisu skuham mrkače (može i hobotnica, mrkači su jeftiniji); to obično navečer. sutra dan, poslije posla, na maslinovom ulju nakratko prodinstam nasjeckanu kapulu, dodam narezane okuhane mrkače, nakon par minuta pasatu od pomidora, češnjak, sol, malo papra, dinstam uz podlijevanje s vodom jedno pola sata, zadnje podlijevanje s malo bijelog vina, kad vino ishlapi, dodam peršin, još dva put promiješan, skuham polentu, napravim salatu, i...mmmm, mljac.
    sve može i skuhano stajati u frižideru za sutradan, ako ostane. a ako ostane polente, onda je pojedemo s jogurtom za večeru.

    upravo sam vam opisala naš jučerašnji ručak i večeru.

  38. #38
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    e da, gore navedeni ručak je stvarno jeftin - sa uljem, polentom i salatom max 40,00 kn (cijena mrkača na ribarnici je oko 25,00 kn); mi u ledu uvijek imamo jednu porciju mrkača.

    drugi recept - rižoto od totana (opet višestruko jeftinija vezija lignji, za rižoto skroz ok). i njih imamo uvijek u ledu, očišćene i narezane, spremne za kuhanje

    opet sličnii princip - na maslinovom ulju prodinstati kapulu, dodati totane i dinstati oko sat vremena (oni su nešto žilaviji od lignji) uz polijevanje vodom (naravno, pravi recept bi uključivao riblji temeljac, ali dobro je i s vodom), i na kraju s malo vina. isto dodati češnjak, sol, papar, peršin - ovaj put bez pomidora.
    sutradan u to ubacim rižu, prvo ju malo onako zapržim da pocakli, i onda dodajem malo po malo vode, dok se riža ne skuha. uz to hrpa salate.

  39. #39
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    dakle, u pretisu skuham mrkače (može i hobotnica, mrkači su jeftiniji)
    pitanje čistokrvne kontinentalke: a kaj su to mrkači?
    mislim, sve tak fino zvuči, mljac...mljac.... i ja bi to.... a nemam pojma kaj je to što bi ja rado jela

    inače Peterlin za sve recepte, doslovno mi sline cure (isprintat ću si cijelu stranu i pribit doma na kuhinjsku oglasnu ploču

  40. #40
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    mrkači su vrsta muzgavca - vrsta male hobotnice

  41. #41
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    mrkači su vrsta muzgavca - vrsta male hobotnice
    mislim da to u našoj ribarnici baš nisam vidjela, ali vrijedi znati... thx

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa
    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Večere - umjesto palačinki popečci od tikvica/patišona i sl. (tijesto slično kao za palačinke, doda se jaje, sol i brašna koliko treba da se žlicom formiraju popečci - voditi računa da tikvica "pušta vodu" kad je posoljena). Slatka varijanta - ista stvar s ribanim jabukama i cimetom + jedan jedini vanilin šećer na 2 jabuke (cimet ili klinčić "zavara" osjetila pa ne treba puno sladiti).
    Jel možeš pliz malo pojasniti ove dvije varijante? Tikvice se umoče u smjesu pa prže, ili se sve samelje (kuhane tikvice) pa se od toga rade popečci? Isto pitanje za slatku varijantu.

    I naravno tebi , moja vječna inspiracija na svim poljima.
    joj, joj, pa te popečke si jela kod mene, za prošli ročkas!

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    745

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    POPEČCI OD TIKVICA

    1-2 zucchino zelene tikvice (naribati skupa s korom), može i bijele ili patišoni, ali njih treba guliti ako je kora tvrda
    1-2 jaja
    1 šalica brašna (po potrebi - ovisi o tome koliko su tikvice "mokre")
    sol, papar, drugi začini po želji (nama je sušeni kopar zakon za ovo)
    Nekad sam stavljala vegetu i fino je to, ali odavno sam odustala od toga jer mi ona sva jela oboji istim okusom, a glutaminati nisu oličenje zdrave hrane. Ako stavljate, onda samo toliko koliko ide na vrh noža!

    Daklem, ja tikvice naribam, dodam sol i začine i jaja i ostavim cca 5 min da malo puste tekućinu, a onda dodajem brašna toliko da se dobije smjesa koju se lijepo može vaditi žlicom i oblikovati u tavi tanke popečke.
    može se ubaciti i parmezan - bude još više

  44. #44
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj zhang prvotno napisa
    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    [Offt. Zhang, može savjet u vezi gableca (što nositi i kako transportirati)?
    ja ti to nosim u plastičnim posudicama koje se mogu dobro zatvoriti.
    čak imaš i onih sa pregradama pa u jedan dio možeš staviti ručak, a u drugi salatu tipparadajz, rotkvica i sl.
    ako nosim zelenu salatu, onda u jednoj posudici ponesem opranu salatu, a u drugoj mješavinu ulja i octa (za ovo mi služi one posudice koje možeš kupiti u apoteci za uzorke urina, male su a dobro ih možeš zatvoriti).
    varivo kada radim, napravim gusto pa onda i to možeš ponijeti i uz to šnitu kruha.
    sve to lijepo posložim u jednu papirnatu većicu i super.
    e sad, ja idem na posao autom pa mi to nije problem, ne znam kako je tebi.
    To! Pregrade su ključ rješenja. Hvala! Ne da mi se vući hrpu zdjelica... Ja uglavnom idem na posao pješice, jer sam blizu, ali mogu nositi i u ruci. Snaći ćemo se!

  45. #45
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    evo i jedan morski recept, vidim da ništa nema ribe i plodova mora na vašim menijima

    dakle, u pretisu skuham mrkače (može i hobotnica, mrkači su jeftiniji); to obično navečer. sutra dan, poslije posla, na maslinovom ulju nakratko prodinstam nasjeckanu kapulu, dodam narezane okuhane mrkače, nakon par minuta pasatu od pomidora, češnjak, sol, malo papra, dinstam uz podlijevanje s vodom jedno pola sata, zadnje podlijevanje s malo bijelog vina, kad vino ishlapi, dodam peršin, još dva put promiješan, skuham polentu, napravim salatu, i...mmmm, mljac.
    sve može i skuhano stajati u frižideru za sutradan, ako ostane. a ako ostane polente, onda je pojedemo s jogurtom za večeru.

    upravo sam vam opisala naš jučerašnji ručak i večeru.
    Hvala na ovome!

    Inače, ja ribu i morske plodove uglavnom spremam vikendom kad su djeca doma (inače jedu u školi) jer uživaju u pripremama... Radnim danom ispržim pastrvu ili neku drugu ribu i napravim lešadu, ali to ne radim dan unaprijed. Inače, subotom klinci nedajbog da mi na placu uđu u ribarnicu i vide hobotnicu ili zubaca/ovčicu/grdobinu, isprazne mi novčanik u trenu!

    Ovo sa malim muzgavcima je super....

  46. #46
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    To! Pregrade su ključ rješenja. Hvala! Ne da mi se vući hrpu zdjelica... Ja uglavnom idem na posao pješice, jer sam blizu, ali mogu nositi i u ruci. Snaći ćemo se!

  47. #47
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Hobotnice, muzgavci, lignje i ostala čepićasta stvorenja su najbolja pod pekom, a dobra imitacija peke je običan željezni lonac s vatrostalnim poklopcem. Dakle, na dno lonca krumpir, a na krumpir zvijer, na lonac poklopac i na 180°C na sat i pol u pećnicu. Ista peka.

  48. #48
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Samo da velim da sam danas radila one popečke od tikvica. Nisam pratila koliko sam brašna stavila, ali čini mi se jaako puno, plus prezli (u smjesu). Inače, stavila sam 3 poveće tikvice, 2 jaja.

    Na kraju sam ih još uvaljala u prezle jer su bili jaaako ljepljivi. Pa kaj je tako i vama?

    Sve u svemu, bilo je fino, ali prevladavalo je to brašno, više bih recimo voljela da su se tikvice bolje osjetile.

    Val, ma tko će se toga sjetiti! I to misliš na ova jabuka verziju?

  49. #49
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    sjetih se još nečega:

    ako mi ostane jaja od pohanja, tu ubacim malo mlijeka, nekad brašno, nekad mrvice, nekog sira - parmezana, pa čak i onog za mazanje, začina po ukusu i to žlicu po žlicu stavljam na vruće ulje.
    ispadne kao slani desert.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa
    Samo da velim da sam danas radila one popečke od tikvica. Nisam pratila koliko sam brašna stavila, ali čini mi se jaako puno, plus prezli (u smjesu). Inače, stavila sam 3 poveće tikvice, 2 jaja.

    Na kraju sam ih još uvaljala u prezle jer su bili jaaako ljepljivi. Pa kaj je tako i vama?

    Sve u svemu, bilo je fino, ali prevladavalo je to brašno, više bih recimo voljela da su se tikvice bolje osjetile.

    Val, ma tko će se toga sjetiti! I to misliš na ova jabuka verziju?
    Tikvice treba prethodno nasoliti, ostaviti desetak minuta da puste vodu, u rukama ih iscediti, pa ih tek onda staviti u pripremljenu smesu (jaja, brašno, malo mleka, šećer, so). Videti da nije isuviše tečno ili isuviše gusto. Ali se testo napravi malo gušće nego za palačinke. E tako bude super, jer ne bude previše brašna, zato jer tikvice ne puste puno vode. Eto :D

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •