Pokazuje rezultate 1 do 49 od 49

Tema: motorika

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno motorika

    evo me sad s jednim pitanjem što me stvarno muči. bembo ima 8 i pol mjeseci i sve što on može napraviti jest slijedeće:
    a) sjedati samostalno i pola sata a da ne padne
    b) iz ležećeg položaja uz pomoć kušina podići se se u sjedeći
    c) daje naznake puzanja
    d) rola se po krevetu sve u šesnaest
    e) uz moju pomoć stoji na nogicama u ogradici i drži se za rukohvat

    e sad.......kad čujem da malci od 8 mjeseci već hodaju ili se samostalno dižu na noge i stoje u ogradici. sad sam pročitala na forumu da momak od 9 mjeseci fino silazi s kreveta i ostala sam paf! ja sam do sad bila ok u vezi ovog razvoja bemba jer u njega sve to ide nekako sistematski i bez preskakanja. valjda bembo hoće dobro utvrditi sve faze, ali sve više i više dolazim u kontakt s ljudima čija djeca vršnjaci rade puuuuuno jače stvari od bemba. ja sam pročitala dosta literature i znam što mogu očekivati u ovoj dobi (manje više to je to kod bemba-rekla dr da je bembo školski primjer bebe), ali sve ostale bebe osim bemba su se pomakle malo dalje. dok recimo bembo priča sve u šesnaestne standardne riječi i još neke kao npr: abuka, dido, ajde (najdraža koju ponovi bar 50 puta na dan), daj i sl.

    molim mame svih bebača vršnjaka da mi kažu što njihova djeca mogu kako bih se uvjerila....

  2. #2
    lidac2004

    Početno

    puros,po knjizici moja prva godina tvoj bembo je odlican....

    po toj knjizici sjedenje pocinje sa nekih 9 mjeseci,puzanje sa 10 itd...

    moja malena se tek prije nekih mjesec dana pocela okretati sa ledja na trbuh,obratno je pocela ranije,ne sjedi samostalno,ne puzi (iako nesto kao pokusava) itd....

    nemoj brinuti-dobro mu ide....

    i ja slusam takve price ali se ne opterecujem....kada oni budu spremni,sami ce sve to napraviti....

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Nemoj brinuti.
    Leo se rotira l-t, t-l, okreće u potrbušnom za 360, sjedi 5 min kada ga se sjedne, (ne posjeda se sam) i diže se na ispružene rukice u potrbušnom često i uz stisnute šakice pa nam na Goljaku kažu da je SUPER.
    A onda se uvijek promislim da sam ja sa 9 mjeseci samostalno hodala.

  4. #4
    josipa avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    44

    Početno

    Mislim da se ne moras brinuti, za primjer V. se tek sa 6,5 mj. uspio prvi put okrenut sa trbuha na leđa, sa 7, 5. mj se postavio u polozaj za puzanje i vrlo cesto "dubio na glavi" - iz puzeceg polozaja ispravi noge, a naprijed se drzi na rukama i glavi. I to je bilo sve do 8,5 mj. ali tada je poceo puzati, vec sljedeci dan se poceo uspinjat uz namjsstaj, a za tjedan dana se sam posjeo, predje cijeli stan puzeci i penje se cak i uz zid. Cini mi se da dugo pripremao ali je onda gotovo odjednom svladao sve te vjestine.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    puros, ništa se ne sekiraj, po ovome što piše, bembo radi sve što treba u toj dobi.
    Za usporedbu: moj Andrej je mogao to isto u toj dobi (s 8,5 mjeseci naučio je samostalno sjesti iz ležećeg položaja - ne prije, a točno tjedan dana kasnije sam se podigao u krevetiću na noge). A još je prvih 6 mjeseci proveo s longetama na nogama koje su ga smetale da radi što hoće, pa su nas upozorili da će možda kasniti u motoričkom razvoju. A ne kasni ništa, nego je točno po tablicama.
    Jest da baš ne priča (ni sad, s gotovo 11 mjeseci, još nije rekao neku riječ "sa značenjem"), ali ne sekiram se zbog toga. Progovorit će već.
    Ako kažeš da daje naznake puzanja, dobro bi bilo da ga što više potičeš da puzi (tako su nama savjetovali). Kad je počeo pokazivati naznake da bi se mogao pomaknuti i prema naprijed (to je bilo sa 7 mjeseci), mamili smo ga njemu najprivlačnijim igračkama (mobitel, daljinski, telefon + njegove omiljene kockice) i propuzao je u roku keks. I dalje ga potičemo da puže, ali sad mu je zanimljivije uspravljati se na noge i kopati po ladicama...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    372

    Početno

    Moram odgovoriti na ove postove. Prema fizijatrima, ne postoji posjedanje iz ležećeg položaja tj. to nije posjedanje, posjedanje je isključivo iz četveronožnog. Mi vježbamo pa znamo. Ovo sve što ste vi navele je više, manje normalno. Neka djeca to rade ranije, neka kasnije. Moja curica još ne hoda, skoro će 14 mjeseci, a fizijatri kažu da je super. Glavno da puže, to preporučaju i kažu da što dulje puže, to bolje. I fizijatrica nam je rekla da ne razumije zašto kod nas roditelji forsiraju djecu da što prije prohodaju jer se svugdje u svijetu gleda da djeca prohodaju što kasnije... Zapravo, bit je ne forsirati dijete ni na što dok ne bude spremno.

  7. #7
    pcelica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    753

    Početno

    puros, što se tiče stajanja, fizijatri kažu da bi bilo idealno kada bi djete prvi put stalo na noge sa 10 mj. Ako djete samo stane na noge OK, inače ga nemoj forsirati.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno

    evo, bembo danas službeno propuzao. :D

  9. #9
    ~lex~ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    794

    Početno Re: motorika

    Citiraj puros prvotno napisa
    evo me sad s jednim pitanjem što me stvarno muči. bembo ima 8 i pol mjeseci i sve što on može napraviti jest slijedeće:
    a) sjedati samostalno i pola sata a da ne padne
    b) iz ležećeg položaja uz pomoć kušina podići se se u sjedeći
    c) daje naznake puzanja
    d) rola se po krevetu sve u šesnaest
    e) uz moju pomoć stoji na nogicama u ogradici i drži se za rukohvat

    ... dok recimo bembo priča sve u šesnaestne standardne riječi i još neke kao npr: abuka, dido, ajde (najdraža koju ponovi bar 50 puta na dan), daj i sl.
    Sve što može? Oprosti, ali evo ti mojih datuma:

    a) sjedenje samostalno - s 10 mjeseci
    b) iz ležećeg u sjedeći položaj - još niti jednom
    c) puzanje - s 11 mjeseci
    d) rolanje po krevetu - s 9-10 mjeseci
    e) stajanje uz pomoć nekog rukohvata (nisam im nikada ja pomagala, već su se sami dizali uz predmete) - s 11 mjeseci.

    Riječi koje govore su ograničene na besmisleno brbljanje i tajeto? (kaj je to?), tata, am-am, njam-njam, avava (vau-vau - samo Luka), mama (samo Luka).

    Možda da svoje klince onda otpeljam na Goljak, u Suvag i za svaki slučaj osnujem neku udrugu za pomoć djeci koja se ne razvijaju u skladu s očekivanjima ambicioznih roditelja.

  10. #10
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    ne znam sto bi ti rekla osim da bi ja na tvom mjestu mirno spavala.
    npr. meni se cini da je fran totalno skoncentriran na trckaranje, a cavrljanje mu je totalno ne zanimljivo, ali ne pada mi napamet misliti da je motoricki genije, a govorno zaostao.

    evo jos jedan primjer, nas mali prijatelj sa Krka je sa devet mjeseci prohodao (a navodno je remencice nosio do sest, to nisam vidjela pa kazem navodno), da nisam vidjela nebi vjerovala da tako mali seta. s druge strane s osamnaest mjeseci nije rekao cak ni mama ni tata, nije zapravo nista govorio. sa osamnaest mjeseci sam ga proslo ljeto zadnji put vidjela. kad smo se opet ove godine vidjeli (sad ima dvije i tri mjeseca ) brbljao je kao navijen i to totalno razumljivo.sad pak nemrem blivit da se s njim moze pricati. nekako mi se cine da su ti mali ljudi jos premali za sve to sto znaju i totalno sam ocarana sa vjestinama koje su usvojili i koriste se njima

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno

    draga lex, ma ja uopće nisam jedna od onih ambicioznih roditelja nego su me isprepadali svi okolo govoreći što njihova djeca mogu napraviti, a to je puno više od bemba pa sam se zabrinula da s mojim djetetom nešto nije u redu. ah, sad vidim da je sve ok. možda odgovor leži i u tome da ja svoje dijete na ništa ne forsiram, ne koristim šetalicu i druga pomagala da nešto brže napravi jer smatram da je korisnije da svojim snagama i u svoje vrijeme dođe do postignuća. dozvolite mi da ponekad podlegnem pritisku oko sebe i tada u panici potražim utjehu na rodi.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno

    sorry, jesam mu par puta pomogla da stoji u ogradici i da se drži za rukohvat, ali čuvši da je to štetno odmah sam odustala od toga. iako mi se ponekad čini da bi on tako rado stajao i već poseže za rukohvatima na ogradici dok sjedi u njoj, ali su mu previsoko-jedva se suzdržim da mu ne pomognem.

  13. #13
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    sjecam se kako je frana zivciralo sto su ruckice bile previsoko.
    mozes mu pomoci tako da mu pruzis svoju ruku koja je nize pa nek se uz pomoc nje ustane, ali nebi mu smjela pomagati na nacin da ga "potezes" da se ustane. u ovom bi slucaju tvoje ruke trebale biti mirne kao ruckice, a bembo bi se svojom snagom trebao pokusati ustati

  14. #14
    lidac2004

    Početno

    mene je bas jucer mama izivcirala sa spikom da moram stavljati J. na noge da proba hodati jer smo mi (ja i sestre) prohodale sa 8 mjeseci pa njoj nikako nije jasno da moja malena jos ni ne sjedi samostalno a hodanje joj nije ni na kraj pameti....

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno

    Citiraj tweety prvotno napisa
    sjecam se kako je frana zivciralo sto su ruckice bile previsoko.
    mozes mu pomoci tako da mu pruzis svoju ruku koja je nize pa nek se uz pomoc nje ustane, ali nebi mu smjela pomagati na nacin da ga "potezes" da se ustane. u ovom bi slucaju tvoje ruke trebale biti mirne kao ruckice, a bembo bi se svojom snagom trebao pokusati ustati
    dobra ideja. hvala.

  16. #16
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    puros, baš sam se slatko nasmijala - moja ljenguza nikad nije baš pravo puzao, a prohodao je prošli tjedan. tako da je bembo za nas čudo od djeteta!
    neko dijete prohoda sa 9 mjeseci a neko sa 15, neko s godinom dana slaže rečenice a neko sa dvije... dok ga pedica prati i znaš da je u normalnim okvirima, ne brini!

  17. #17
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Evo da se i ja nadovežem.
    Marta je samostalno sjedila bez podržavanja jastucima s 5.5 mjeseci
    do 8. mjeseca nije htjela nikako biti ni sekunde u potrbušnom položaju
    s 8 mj. bi "puzala" onako sjedećki po sobi
    počela je pokazivati interes za puzanjem s 9 mjeseci, tad je prestala plakati kad bi ju stavili potrbuške, ubrzo zati propuzala unatrag
    s 10 mjesci propuzala unaprijed, počela dizati koljena i noge od podloge (kao da će se ustati)
    s 11 mjeseci diže se na noge uz pridržavanje za predmete, ali još nema volje za hodanjem

    Citiraj lidac2004 prvotno napisa
    mene je bas jucer mama izivcirala sa spikom da moram stavljati J. na noge da proba hodati jer smo mi (ja i sestre) prohodale sa 8 mjeseci pa njoj nikako nije jasno da moja malena jos ni ne sjedi samostalno a hodanje joj nije ni na kraj pameti....
    to je i meni išlo na živce. Jednom mi je jedna frendica uzela Martu kad je imala 8 mj. i stavila u mrtvo hladno na noge samu da stoji, kad sam ja komentirala da joj to ne radi jer je ja još ne stavljam na noge, blijedo me pogledala i taaako oprala, jer ona je kao svog sina sa 6 već stavljala u hodalicu. Mislim stvarno...

  18. #18
    Mostarka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Francuska
    Postovi
    461

    Početno

    Puros... moj Luka radi potpuno isto kao tvoj bembo samo sto on ne sijedi samostalno pola sata vec 10tak minuta i ostal sve isto.
    Takodjer sam se pitala isto kao i ti al sam si sama dala odgovor: SVA SU DJECA RAZLICITA I SVE U SVOJE VRIJEME.
    Nista se ti ne brini jer nemogu oni svi u isto vrijeme isto raditi.
    Ljubi bembu za mene.....

  19. #19
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    bembo ti je sasvim normalan bembač.

    ja sam recimo imala kontra problem. točno na dan kad je navršio 6 mjeseci se digao na noge i za dva tjedna je pružao ruke i koračao.
    uglavnom sam se naslušala park-priča "isusem kaj nije mali" i "kaj ga forsiraš" pa sam prestala objašnjavat da on to SAM radi
    prva dva koraka je napravio sa 8,5 mjeseci, prohodao s 10, a s 11 je trčao

    s druge strane, tek sad s 20 mjeseci je pohvatao nešto više od par riječi, dok 13 mjesečna susjeda slaćže po dvije riječi u rečenicu. apsolutno razumljive, a druga je skinula pelenu s 14 mjeseci, al ni slova da bi rekla. ma svi su oni jednostavno jedinstveni i neponovljivi

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Ja vam imam ambicioznu, nazovimo je poznanicom, koja (a sad je u to ukljucila i muza), svako malo nazove da provjeri najnovija, citiram; "Viktorova dostignuca".....Oni, naime imaju malca koji je, ako im je vjerovati, poceo govoriti sa 6 mj, slagati recenice sa 12mj itd...Sad valjda treba da se takmicimo. Srecom, ja sam vam potpuno imuna na takve...Kao dostignuce prijavim da je danasnji osmijeh bio sirok 4 cm, za razliku od jucerasnjeg koji je bio 3,5 cm....Mislim da me poslije toga sazaljevaju.
    INace, Viktoru jos ne pada napamet da se posjeda ili da puze. Rola se, u krevecu se hvata za ogradu i pokusava nesto (Jadnik se cesto lupi glavom). Obozava kad ga stavim na krilo da "stoji"....ovo naravno izbjegavam raditi cesto.
    Rekao je i mama i tata vec davno, ali kao da i nije....sad smo opet na emememeee, dajdaaaii i prrrrrrrrrrrrr.
    Ali smo zdravi i veseli i nigdje nam se ne zuri.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    25

    Početno

    Evo da se i ja ukljucim, iako Filip jos nema niti 7 mj. ali mi je odma lakse kad vidim da mislim isto kao i vecina mama. Filip se dizao iz mog krila u sjedeci sa nekih 5,5 mj i uglavnom smo ga pustali da to radi jer nije htio biti naslonjen na mene sada vec samostalno sjedi kada ga posjednemo ali se ne dize sam, osim pokusaja koji izgledaju kao da radi trbusnjake. I meni se cinilo da zaostaje sa motorikom jer se nemoze okretati sa trbuha na ledja i obrnuto iako, kad je na trbuhu puzi, odnosno odguruje se unatrag, a cula sam za bebe koje se okrecu vec sa 5-6 mj. i kad hvata predmete kao da mu rukice zastekaju u nekom djelu, a inace ih moze ispruziti. Sto se tice pricanja zna mamam i bababa al mislim da ne razlikuje jer je jednom i tati vikao mamama. U svakom slucaju dok idu redovito kod ped. mislim da se netrebamo puno brinuti jer je svako djete napredno ili ne na svoj nacin i svi ce oni izrasti u prekrasne male ljude!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno Re: motorika

    Citiraj puros prvotno napisa
    evo me sad s jednim pitanjem što me stvarno muči. bembo ima 8 i pol mjeseci ... dok recimo bembo priča sve u šesnaestne standardne riječi i još neke kao npr: abuka, dido, ajde (najdraža koju ponovi bar 50 puta na dan), daj i sl. ....
    ????

    Beba od 8 i pol mjeseci ima takav fond riječi?????
    Fran je progovorio s dvije godine i par mjeseci, a mi se ništa nismo brinuli (i sad je sve ok); ne mogu vjerovati da djete od 9 mjeseci zna reći abuka. :shock:

  23. #23
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    Puros, ja se isto ne bih sekirala. Bembo je super!!!
    Moj F sam sjedi od 7mj. Od kako je skontao da moze stajati nece ni da proba da puze iako se prije borio da puze.
    Iz sjedeceg polozaja sam ustaje hvatajuci se za ogradicu od kreveta vec nekih mjesec mislim...ali jos je nestabilan pa visim nad njim...
    Sam trazi da hoda ...koraca tako simpaticno da bih ga pojela.
    Ne prica...osim nekih nama besmislenih rijeci.
    Ruku na srce, mene je zvao od 5,5 - 6 mjeseci kad mu je neka frka i onda odjednom prestao.
    Nas najveci i najsimpaticniji uspjeh u zadnje vrijeme je kad mu ja kazem "mir, mir mir" i kaziprstom pokusam da dotaknem njegov kaziprst, on sa osmjehom na licu samo svojim kazipsrtom dotakne moj....ma presladak mi je...

    Sudeci po onome sto bembo moze moj F je iza njega a ja se uopste ne sekiram....svako dijete individualno kao i mi...bitno je da oni napreduju...neko brze, neko sporije...sve mi je to OK

    bembi

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno Re: motorika

    Citiraj Loli prvotno napisa
    Citiraj puros prvotno napisa
    evo me sad s jednim pitanjem što me stvarno muči. bembo ima 8 i pol mjeseci ... dok recimo bembo priča sve u šesnaestne standardne riječi i još neke kao npr: abuka, dido, ajde (najdraža koju ponovi bar 50 puta na dan), daj i sl. ....
    ????

    Beba od 8 i pol mjeseci ima takav fond riječi?????
    Fran je progovorio s dvije godine i par mjeseci, a mi se ništa nismo brinuli (i sad je sve ok); ne mogu vjerovati da djete od 9 mjeseci zna reći abuka. :shock:
    ženo moja draga, nemam pojma da je to nešto veliko. on ne govori smišljeno te riječi niti zna što koja znači (naravno da ne), ali govori i abuka i daj, ajme, dido, ajde....govori i zajedno ajde daj. to mi je najslađe. onda ga ja pitam što ću ti dat mišu, a on se nakesi sa svojim krezubzubićima da se rastopim.bembo se igra sa slovima koliko god to neobično zvučalo i sam sastavlja riječi pa je tako složio i ajde daj. ima on još nekih bisera. naprimjer: ne znam je li to zaista tako, ali kad god ja kažem: ajde ljubi svoju mamu, on glavicu na moj obraz pa me ugrize. valjda mu taj ton koji uporebljavam kad samo to govorim kaže da se tako treba postaviti. a to ne radi kad nešto drugo kažem. pišmiš moj.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno

    pusa farisu i svim ostalim bebonjama i bembolinama.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Ja sam od Bembe, kao malog Dalmatinca, ocekivala neku maslinu ili smokvu, a on o jabukama....
    Ljubi ti njega, a on nek grize!

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno

    mame rode, ima već nekoliko dana da se bembo diže iz ležećeg u sjedeći položaj i puzi na veliko. danas se je dogodila prava pustolovina što mi je dokazalo da se ponekad brinem bez razloga. naime, moj bembolinac se već neko vrijeme kupa sam u kadi uz moje prisustvo naravno. ja napunim kadu tako da ga voda prekrije dok leži u njoj i stavim ga u ležeći položaj, prsa dolje. on lupa, treska, mlati rukama i nogama, puže za igračkama i super se zabavlja. danas se posjeo iz ležećeg položaja sa stomaka digao u sjedeći u kadi s vodom. onda je fino vratio se na ruke i noge i tako došao do rupe od slivnika, iščupao je bakulu kojom začepljujemo kadu i pustio da sva voda iscuri. onda je uzeo tuš i lupao s njim po kadi i voda koaj odlazi. usput, umirao je od smijeha gledajući kako voda nestaje. cijelo vrijeme sam ga držala na oku iz prikrajka i gledala što radi. kako me je razveselio.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno Re: motorika

    Citiraj puros prvotno napisa
    evo me sad s jednim pitanjem što me stvarno muči. bembo ima 8 i pol mjeseci i sve što on može napraviti jest slijedeće:
    a) sjedati samostalno i pola sata a da ne padne
    b) iz ležećeg položaja uz pomoć kušina podići se se u sjedeći
    c) daje naznake puzanja
    d) rola se po krevetu sve u šesnaest
    e) uz moju pomoć stoji na nogicama u ogradici i drži se za rukohvat

    e sad.......kad čujem da malci od 8 mjeseci već hodaju ili se samostalno dižu na noge i stoje u ogradici. sad sam pročitala na forumu da momak od 9 mjeseci fino silazi s kreveta i ostala sam paf! ja sam do sad bila ok u vezi ovog razvoja bemba jer u njega sve to ide nekako sistematski i bez preskakanja. valjda bembo hoće dobro utvrditi sve faze, ali sve više i više dolazim u kontakt s ljudima čija djeca vršnjaci rade puuuuuno jače stvari od bemba. ja sam pročitala dosta literature i znam što mogu očekivati u ovoj dobi (manje više to je to kod bemba-rekla dr da je bembo školski primjer bebe), ali sve ostale bebe osim bemba su se pomakle malo dalje. dok recimo bembo priča sve u šesnaestne standardne riječi i još neke kao npr: abuka, dido, ajde (najdraža koju ponovi bar 50 puta na dan), daj i sl.

    molim mame svih bebača vršnjaka da mi kažu što njihova djeca mogu kako bih se uvjerila....
    Moj vlastiti primjer,prohodala sam s dvije i pol godine,a s zdravljem je bilo sve ok.Prošli su sa mnom sve moguće pretrage dok nisu naišli na nekog starog dr koji je mojoj mamai reko da ne paničari,te da će sve doći na svoje.Kao bila sam lijena beba.Propričala s tri godine pa su me vodili logopedu koji je reko isto da je sa mnom sve u redu .Jednog dana smo bili kod bake i ja sam sama protrčala oko auta.Moja mama se od sreče rasplakala.Nedugo nakon toga sam pričala ko navijena.Ništa se ne brini,nisu sva dijeca ista.Moja šogorica je siliom htjela da mala prohoda prije prvog rođendana pa sad stalno pada.Spotakne se na ravnom.A dok ti dr kaže da je sve u redu,ne brini.Sve će doći na svoje.pusa.

  29. #29
    lidac2004

    Početno

    Citiraj puros prvotno napisa
    mame rode, ima već nekoliko dana da se bembo diže iz ležećeg u sjedeći položaj i puzi na veliko. danas se je dogodila prava pustolovina što mi je dokazalo da se ponekad brinem bez razloga. naime, moj bembolinac se već neko vrijeme kupa sam u kadi uz moje prisustvo naravno. ja napunim kadu tako da ga voda prekrije dok leži u njoj i stavim ga u ležeći položaj, prsa dolje. on lupa, treska, mlati rukama i nogama, puže za igračkama i super se zabavlja. danas se posjeo iz ležećeg položaja sa stomaka digao u sjedeći u kadi s vodom. onda je fino vratio se na ruke i noge i tako došao do rupe od slivnika, iščupao je bakulu kojom začepljujemo kadu i pustio da sva voda iscuri. onda je uzeo tuš i lupao s njim po kadi i voda koaj odlazi. usput, umirao je od smijeha gledajući kako voda nestaje. cijelo vrijeme sam ga držala na oku iz prikrajka i gledala što radi. kako me je razveselio.

    bravo za bembu :D

    a ti se brines da ne napreduje dobro....

  30. #30
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Bravo, Bembo

    Inače ja, čisto kronologije radi, zapisujem Leonine "prvi put sam..." stvari ali ne zato da je uspoređujem s drugim klincima nego da se jednom mogu sa sjetom nasmješiti kad pročitam da me sa 15 mj. počela zvati mama i sl.

    Evo link za sve one koji misle da im je beba "nazadna", moja Leo fakat ni u čemu nije bila napredna, a sve je naučila kaj za njenu dob treba znati :namig:

    Leoweb - kad sam prvi put...

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno

    evo da se opet malo javimo. bembo je već veteran u puzanju. ima nekoliko da se diže na noge uz pomoć namještaja. primjetila sam da toliko želi hodati da ga nervora kad vidi moju nećakinju koja je godinu dana starija kako hoda. skoro da mi ne izleti iz ruku ako ga tada slučajno nosim. ja ga puštam da on to kako najbolje zna i umije uradi. ne pomažem, a za svaki uspjeh bembo dobije bezbroj poljubaca(u moru onih koje dobije svakodnevno) i već zna što znači riječ bravo!!!! eto, samo smo to htjeli reći.

  32. #32

    Početno

    eto mene i tonceka.toncek ima 8 mjeseci i 6 dana, diagnoza distoni sindrom.pokušaji puzenja unaprijed vec mjesec dana i krece se, ne sjedi sam osim u kolicima vezan, sam po minuticu i jamu pomazem, kada puzi postavlje nogu u polozaj za ustajanje, kada se dohvati ogtade krevetica ili vrtica ili nekoga sam se osovi na noge. doktor na terapiji vice na nas da je sve pobrkao da radi stvari sto bebe rade s 12 mjeseci a ne ono sto bi trebao - kao sjedenje i da kaj hocu da prohoda s tri godine.ja sam sva isprepadana

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno

    ja sam čula da dijete treba proći sve faze, odnosno da bi tako bilo najbolje. isto tako se dijete ne treba forsirati da radi stvari koej samo ne radi. kao sve to usporava neke stvari poput hodanja, ili dolazi do pretjeranog padanja i sl.

  34. #34
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Za zdravu djecu je OK ako ne pužu, dijete sa Dystoni sy bi moralo puzati. Jassi, pretpostavljam da ideš na vježbe sa Tončekom, ne znam zašto na terapiji viču na vas :/ ali samo uporno vježbajte i bit će sve OK. Lea je prerano rođena i mi isto vježbamo.

  35. #35

    Početno

    hvala drage moje.toncek i ja smo sportasi i idemo na olimpijadu, samo mi je tesko posto toncek je jako aktivan i nemiran a ja sama i nemam nikoga da mi pomogne pa to vjezbanje je pretezno u suzama mojim i njegovim :/

  36. #36

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    272

    Početno

    Evo i mene paranoične i pomalo depresivne,kao to je nešto novo!
    Moj josip ima pet mjeseci i dest dana i isto tako čini se da ja ljenjivac samo takav.Pravi dalmatinac!Ponekad mi se ka o i puros čini da zaostaje u motoričkom razvoju.Naime u odnosu na drugu djecu kao da zaostaje.Ono što može je da se okreće s boka na bok,na trbuh,okreće se u krug na leđima,ali samo u desnu stranu,diže nogice visoko u zrak,stavlja sopala,tj.prstiće u usta i to je to.Idemo na vježbe koje nastojim i doma vježbati,ali on nije oupće zainteresiran.Toliko se opusti da ga ne mogu niti pomaknuti.Kaže sestra koja ga vježba on bi sad već trebao ovo,ovo,ovo,a moj Josip to baš i ne radi.Već sam sva luda od brige i ne znam što da radim.Znam da sva djeca nisu ista i ne napreduju jednako,ali...E,da,isto tako kaže da on spada u skupinu mlitave djece.
    Pitam se da li kad bi se na te vježbe dovelo i biolo koje drugo dijete bi li ono napravilo baš sve vježbe kopje oni očekuju.A da se ne govori o pristupu,to je nešto prestrašno.Samo što se ne izviče na njega zašto neće vježba.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    promijeni terapeuticu

    ja sam promijenila na početku jer mi dotična nije odgovarala,dobili smo drugu i Marko je sve savladao

    kako to ona misli mlitav,valjda je savladala stručnu terminologiju?

  38. #38

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    272

    Početno

    Ma pusti je molim te!Nisam baš sigurna možemo li je promijeniti,ali mije ni važno jer idemo ja se nadam još dva puta pa gotovo.Preporučeno je kroz deveti mjesec jednom tjedno,a onda krajem desetog na kontrolu.A to što se tiče terminologije nije nju volja živit,a kamoli radit pogotovo kako treba.Mi unutra budemo deset minuta i gotovo.Ona nam pokaže vježbe koje treba raditi doma i Bog te veseli.

  39. #39
    lidac2004

    Početno

    Citiraj koka prvotno napisa
    .Kaže sestra koja ga vježba on bi sad već trebao ovo,ovo,ovo,a moj Josip to baš i ne radi.Već sam sva luda od brige i ne znam što da radim.Znam da sva djeca nisu ista i ne napreduju jednako,ali....
    evo,odgovorila sio sama sebi-nisu sve djeca ista i ne napreduju jednako!!!

    a to sto ti sestra govori da bi trebao ovo i ono se,uglavnom,odnosi na statistike iz knjiga tj. na nekakve njihove tablice....

    opusti se i ne brini toliko,sve ce on to savladati u svoje vrijeme.

    a zasto idete ne vjezbe?

  40. #40

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    272

    Početno

    Na vježbe idemo jer kad smo bili na redovnom pregledu nije htio saviti noge u koljenu kad je to htjela doktorica već ih je ukočio pa nas je odma poslala kod fizijatra s dijagnozom pojačanog mišićnog tonusa.Ova ga je pregledala i rekla da to nije ništa zabrinjavajuće ali neka ide jednom tjedno na vježbe kroz deveti mjesec i na kontrolu krajem desetog mj.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    272

    Početno

    Zaboravila sam napisati da se zna ponekad izvijati natrag i zabacivati glavicu,i šakice mu još nisu u potpunosti otvorene.Glavica je još uvijek teška pa se i stim mučimo.Zato i jesu one moje paranoje o zaostaloj motorici.

  42. #42

    Početno

    moj toncek je zabacivao glavicu i drzao sake stisnute - dijagnoza-distoni sindrom. ali ne mora biti.dobro se posavjetuj s fizijatrom i neurologom

  43. #43

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    vg
    Postovi
    63

    Početno

    Evo da se i ja pridružim. Ja sam naime u panici jer me bombardiraju sa svih strana. Lea ima 10 mjeseci i tri dana, a još ne puže. Pokušava nešto sitno,ali se uglavnom samo prebaci na leđa. Sjediti može i više od pola sata ako se igra, rola se po krevetu, radi trbušnjake (valjda pokušava sjesti iz ležećeg položaja), ima 6 zubića i upravo nam izbijaju još dva, govori mama još od 03.07.ove godine, baba od kolovoza, pjeva neke svoje melodije. Sutra sam odlučila zvati pedijatricu i pitati je da li doći na pregled jer nismo bili od zadnjeg cijepljenja kada je Leki imala 6 mjeseci. Doktorica je rekla da se vidimo kad navrši godinu dana. Da li je to prekasno? Pomozite, još mi je i mama digla tlak s usporedbama da sam ja prohodla sa 9 i pol, a da ona niti ne puže!

    Lea, 16.11.2004.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    vg
    Postovi
    63

    Početno

    Evo da se i ja pridružim. Ja sam naime u panici jer me bombardiraju sa svih strana. Lea ima 10 mjeseci i tri dana, a još ne puže. Pokušava nešto sitno,ali se uglavnom samo prebaci na leđa. Sjediti može i više od pola sata ako se igra, rola se po krevetu, radi trbušnjake (valjda pokušava sjesti iz ležećeg položaja), ima 6 zubića i upravo nam izbijaju još dva, govori mama još od 03.07.ove godine, baba od kolovoza, pjeva neke svoje melodije. Sutra sam odlučila zvati pedijatricu i pitati je da li doći na pregled jer nismo bili od zadnjeg cijepljenja kada je Leki imala 6 mjeseci. Doktorica je rekla da se vidimo kad navrši godinu dana. Da li je to prekasno? Pomozite, još mi je i mama digla tlak s usporedbama da sam ja prohodla sa 9 i pol, a da ona niti ne puže!

    Lea, 16.11.2004.

  45. #45
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A zauzima li četveronožni položaj? Može li se sama posjesti?

  46. #46

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    vg
    Postovi
    63

    Početno

    Ne, je li to jako loše?








    Lea, 16.11.2004.

  47. #47
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne vjerujem da je jako loše jer da je nešto jako loše to bi pedijatrica i ranije primijetila, osim toga ona samostalno sjedi, rola se itd. Vjerojatno joj samo fali poticaja, ja bih na tvom mjestu svakako otišla pedijatrici, pa nek ti ona kaže što misli.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    Mummy Lidija, ma ništa se ne brini. Neka dijeca uopće ne pužu i to je ok.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    vg
    Postovi
    63

    Početno

    Nadam se da je zaista tako, ali svejedno sam već jutros dogovorila pregled za sutra u 13h pa ćemo vidjeti što nam je raditi. Javim se sa info! Hvala vma puno svima!



    Lea, 16.11.2004.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •