Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: dužina podoja na jednoj strani

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno dužina podoja na jednoj strani

    čačkam ovdje i ne mogu pronaći koliko dugo je poželjno djetetu davati jednu dojku pa prebaciti na drugu (sigurno ima ali mi do sada nije bilo interesantno),

    zapravo pitam zato što sam se sjetila da su nam u rodilištu donijeli bebe npr. u 6 ujutro i odnosili ih u 9. Sestre su nam rekle da dijete bude za to vrijeme na jednoj dojci, a slijedeći puta (npr. u 12) kad donesu na drugoj.
    E sad, mene muči što doma to nisam baš tako radila tj. Luka nije 3 sata bio pored mene i sisao. Obično bi sisao oko 1 sat i za to vrijeme bio na jednoj strani. Tek kad je bio starijji prebacivali smo se na obje strane (mali gladuš :D ).

    isto tako, zanima me da li je ok to što su nam poslije odnošenja beba rekle da sad izdojimo onu drugu na kojoj dijete nije sisalo????

  2. #2
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    Ja nisam znala za tu foru tri sata na jednoj strani, pa sam malca svaki podoj stavljala na drugu stranu. Nekad bi sisao i već nakon sat vremena, nekad 5 nekad 45 minuta prvih mjesec dana a svejedno je dobio 1850 g i 7 cm. Pa ti vidi! 8)

  3. #3
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    poželjno je da u okviru 2 sata bude na istoj dojki, ali mislim da je to samo kod čisto malih bebača, da budemo sigurne da su popala i "masno" mlijeko.
    ja zari ponudim istu dojku 2 x samo ako naočigled vidim da mi je još ful punija od one druge, ali to se dešava jako rijetko, i zapravo to radim da sebi olakšam težinu u toj dojci

  4. #4
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    joj previdjela sam ono o izdajanju
    nije potrebno izdajati drugu dojku, na taj način se samo daje organizmu znak da treba proizvoditi više mlijeka nego što je potrebno.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    Lutonjica, pa ovo drugo mi je bilo dosta važno jer sam ja zapravo izbjegavala izdajanje u bolnici, a doma to nisam nikad radila (osim kad mi je poslije trebalo za kašice).

    Luka je sat vremena bio na jednoj strani, pa zaspao npr. isto sat, probudio se i opet dudlao na drugoj strani. Mi smo stalno sisali i to nam je bio jedini posao (uz premotavanje i plakanje). Mislila sam da sam tu možda griješila pa je zato tako malo spavao prvih cca 3 mjeseca.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    hehehe Ori, pripremas se, je li?

    mislim da su vam sestre dobro rekle za prvi dio, dakle unutar dva sata jedna dojka, a ovo o izdajanju je greska

    a u rodilistu sam ja malca saltala malo jednu malo drugu, da stvar krene... ali ja sam imala rooming in

  7. #7
    renci avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    n. zagreb
    Postovi
    485

    Početno

    mislim da vremenski nije strogo određeno koliko bi beba trebala sisati svaku dojku prije promjene, to ovisi o bebi, o tome kako jede, možda je važnije da se dojke dobro isprazne, na taj način mama olakšava sebi, ali i dijete sigurno dolazi do zadnjeg mlijeka koje je masnije i kaloričnije od prvog. Zato ako treba neka dugo bude na dojci, ako je to njegov način papanja, ali neka popapa što više onog zadnjeg mlijeka, a ako pak kratko jede onda je dobro dati ponovo tu dojku kod sljedećeg hranjenja bez obzira za koliko to vremena bilo. Nažalost u bolnici stvarno govore ženama de se izdajaju iz dojke koju nije beba sisala, ali ne kažu da tada to nije stvar u tome koju dojku sisa, nego se time želi postiči veća prohodnost kanalića, smanjiti mogućnost upale, i ubrzati proizvodnja mlijeka. Iako mislim da se time majke samo zbunjuju, jer većinom žele izdojiti mnogo, a na taj način im se i više mlijeka stvara, pa ako ga ne izdoje dolazi do upala i zatvaranja kanala. Bilo bi ispravnije objasniti im da se trebaju lagano masirati, malo izdajati, spriječavati nastanak kvržica tim masiranjem, a time i upale, i da će to biti sasvim dovoljno, a ćim budu u mogućnosti, u mirnoći svoga doma da što ćešće, prema potrebi djeteta, stavljaju bebu na prsa jer bebe najbolje razrađuju kanaliće.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    sve ovisi o bebi. moj mali nije nikad bio uru vrimena na dojci.
    ja sam vodila evidenciju tj zapisivala u koliko sati je jeo i koju stranu pa tako nije bilo nikakvih problema.u stvari posto sam imala problema sa livom jednom sam dojila druhgi put izdajala i tako redom.
    usput me babica nadgledala dali radim ispravno, dali dojim ispravno i pokazala kako cu masirat livu.

  9. #9
    ivarica

    Početno

    oriana, visinske pripreme, a?

    jedini pravi odgovor na tvoja pitanja bio bi: vidjet cemo, ovisi o bebi

    rutinsko ogranicavanje podoja na jednu dojku u xy sati ili sl. savjete u kojima se spominju brojevi, minute, mililitri, bolje je izbjegavati jer mogu ugroziti uspostavljanje ponude-potraznje.

    ogranicavanje podoja na jednoj strani savjetuje se u situacijama kasnjenja sa refleksom otpustanja, prejakog refleksa otpustanja, uspavanjih beba koje nakon 4 minute zaspu ne ispraznivsi dojku itd, ali ako ti beba aktivno doji, zadovoljno otpusti dojku i zaspi te se probudi se nakon sat i pol, a tebi je dojka nakon podoja skroz mekana na dodir, ispraznjena, onda to moze znaciti i da je bebin kapacitet zeluca toliki (a i mamino mlijeko je lakse probavljivo), da je tvoj kapacitet dojki toliki (ne mislim na velicinu ) toliki da je dosla do masnijeg mlijeka, popapala, probavila i ponovo u krug.

    vazno je zato pratiti pelene, mokracu i kakice da skuzis da li beba dolazi do masnijeg mlijeka.

    sto se tice izdajanja druge dojke nakon podoja, zaboravi.

    izdojiti drugu, i to malo, preporuca se ukoliko ti je toliko prepunjena da ti je to neugodno, tad mozes izdojiti par minuta, da neugoda prode, jesu sestre na to mislile?


    sloziti cemo mi dezurstva da u vrijeme kad je tebi termin bude neka od onih jakog glasa na telefonu, vazi?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    cure moje, moram se pripremati. S Lukom ništa nisam previše proučavala, uspjeli smo dojiti punih 8 mjeseci, ali bilo je tu svega i svačega

    ivarica, naravno da mora netko jakog glasa uvijek biti na telefonima, rezerviran za ovakve kakva sam ja :D

  11. #11
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    oriana, ne znam u koju bolnicu ides, ako ides u petrovu, ako ce ti nositi bebu svakih 3 sata i npr. bas ti bude pospana kad ju donesu - izdajanje u bolnici ima smisla.

    ali ako ces imati rooming-in ili cim dodjes doma, zaboravi izdajanje. sve dok ti se jednom dojke toliko ne prepune da ti bude nelagodno, pa kako je ivarica napisala, eventualno izdoji malo.

    u jednom podoju se daje jedna dojka. ali ima nekih varijacija na temu, ovisno o tebi i bebi, npr. u nekim slucajevima je dobro ovo sa jednom dojkom unutar 2 sata, no o tom potom


    U RODILISTU: bilo bi super da ti daju bebu cim se rodi na podoj, to jako dobro utjece na uspostavu dojenja. i da ti ju nakon toga donesu na podoj sto prije, probaj ih forsirati da te ne zaborave, dogodi im se pa ne donesu bebu 18 sati bez razloga (nakon carskog i dva dana bez razloga). i obicno u rodilistu treba davati obje dojke u jednom podoju, kad mlijeka ima tek malo, a sisanje potice proizvodnju. kasnije samo jednu.

  12. #12
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Oriana, koliko se sjećam ti si Luku rodila u Petrovoj - ne znam kako ćeš sada ali evo mene friško iz Petrove.
    Bebe ti donose u 5,45, pa u 9 (9,30), pa u 12, u 15 , 18, 21 h
    Obično ostaju kod mama sat vremena, osim u 9 i 21 kada ostaju dulje.
    Nije bilo priče o izdajanju (niti kada sam tamo bila prvi put).
    Za tri dana si doma i onda počinje pravo dojenje- ovo u bolnici koja nema rooming je nužno zlo, koje prođe i meni s Franom nije utjecala na uspostavu dojenja doma, a sada ćemo vidjeti.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    Frano, da rodila sam u petrovoj, ali to je ipak bilo prije 2,5 godine. Nadam se da se puno toga izmijenilo od tada.
    Ja bi i s Lukom išla nakon 3 dana doma ali je dobio jaku žuticu (rođen sa točno 37 tj. i 6 dana, ja volim reći 38 tjedana).

    Nisam imala previše problema doma, ali u bolnici je bio pravi horor. Kao što kaže Renata, Luka je došao spavajući, sestra ga je čupala (uf, grozno) i vukla za uši da se probudi a on ni da mrdne. Naravno, ja sam se stvarno trudila ali je znao otići taman kad se probudio. Poslije par dana (bili smo 6 dana tamo) tražila sam da mi ga ostave jer se tek probudio, za divno čudo poslušale su me. I tako smo šepali tih 6 dana, a doma je bilo već puno bolje i komotnije.

    Ma sad znam da ste vi svi tu, imam broj telefona na koji mogu zvati (već je zapamćen za slučaj poslijeporodne amnezije :D ) i zivkat ću kad trebam ili će MM zvati umjesto mene ako se javi neka sirena morskog glasa.

  14. #14
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Oriana, na žalost u Petrovoj se niš nije promijenilo. Ja sam baš imala pripremljenu svađu s jednom sestrom, sam ak mi još nešto veli, ali su me onda pustili doma. I dalje su bebe uspavane, a sestre grube - ja to zovem nužnim zlom te bolnice, ali evo nas doma i mi se uhodavamo. Iako imam jednogodišnje iskustvo dojenja Frane, opet sve treba ispočetka. Imamo skroz okrenuti dan i noć i cura je nocu puno živahnija.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    187

    Početno

    Oriana, samo hrabro!
    Sada puno više znaš. Znaš i što te čeka, a da ne spominjem naše SOS cure.
    Ja sam bila puno skuliranija ovaj put, pa sam i pored toga 4-5 puta zvala Maju i Ivaricu (tada su one dežurale) iako zahvaljujući RODI i edukaciji znam neusporedivo više nego prvi put
    Vjeruj mi i pored bolničke "naklonosti dojenju" ti ćeš ovaj put biti gazda.
    Što se duljine podoja tiče, potpisujem cure :D

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Ja sam 17.12. rodila u Petrovoj, ali sam platila apartman, pa su svi morali biti iznimno ljubazni :wink: . Vecina sestara se cinila simpaticnim, osim 2 kojima je to sto su morale biti ljubazne tako tesko palo jer im je to jednostavno nespojivo s karakterom Posebno mi je bila dobra jedna nadrkana koju su poslali da mi namjesti krevetic za bebu, tako da bude sa mnom cijelo vrijeme, najradije bi odbila to napraviti, i sto sad ja tu posebno izvolijevam da mi donesu bebu kod mene, kao da onim tamo bebama nesto fali... Tako se gadno morala kontrolirati da ne bude bezobrazna, ali je dobila posebne upute za mene i nije smjela. To mi je bilo tako super, ja sam se samo pravila da nista ne kuzim i bila ljubazna s njom, a ona nek se izjeda svojom zlocom :wink:

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •