Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 168

Tema: jesper juul

  1. #1
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno jesper juul

    u "zarezu" mozete procitati intervju sa jesperom juulom

    http://www.zarez.hr/117/zariste3.htm

    kako vam se cini?
    kod nas je izasla njegova knjiga "vase kompetentno dijete", dosta je zgodna....

  2. #2
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Članak je fantastičan!!!

    A knjigu sam pročitala i jako mi je draga, ima mi smisla puno toga o čemu govori. Sviđa mi se i Sears i jedan talijanski psiholog, pogledat ću doma kako se zove i on i knjižica koju je napisao.

  3. #3
    †marival avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    685

    Početno

    članak je super !
    baš mi je trebalo par citata - onak baš su mi sjeli

  4. #4
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Već sam ranije pročitala taj članak i, kao i sve ostalo njegovo što sam pročitala, jako mi leži i jako mi se sviđa

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    samobor
    Postovi
    97

    Početno

    Pročitala sam njegovu knjigu Kompetentno dijete i sviđa mi se jako.

  6. #6
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    ja njega vec odavno volim

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    14

    Početno

    Evo, baš vam svima krenula pisati o njemu i Vašem kompetentnom djetetu, a kad ono... A kaj da drugo velim osim da sam oduševljena njime :D

  8. #8

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Čovjek je super! Baš se spremam nabaviti "Vaše kompetentno dijete". U zadnje vrijeme sam sve više oduševljena tim nordijskim zemljama. Samo kaj je jaaako zimaaa. A ja zimogrozna.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Nabavila sam knjigu. Iako sam tek na početku, jako mi se sviđa. I sve više uviđam kak su naši roditelji griješili s nama i kaj sve ja NEĆU raditi.

  10. #10
    mala_plavva

    Početno

    ima netko knjigu za posuditi/kopirati?

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Mogu ti je ja posudti. Ionako je trenutno ne čitam. Pokušavam naći vremena za The no cry sleep solution. Šalji pm ako hoćeš.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Genijalan je- točno je skužio nas Hrvate:
    Kritizerstvo, autohtono hrvatsko nasilje.
    Mam kupujem knjigu.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    68

    Početno

    Pa imao je i priliku cuti iskustva iz prve ruke jer mu je supruga Zagrepcanka.

    Ja nikako da procitam koju od njegovih knjiga, a i dodatno sam motivirana jer sam "u prolazu" upoznala i Jespera i Suzanu. Sad ste me vi potaknule da se stvarno prihvatim citanja.

  14. #14
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Ja malo dižem topic iz prašine.

    Tek sam nedavno naletila na njega.

    Čovjek mi je genijalan, baš sam pri kraju knjige i oduševila me svaka rečenica.
    Dođe mi da vam sad prepisujem retke i retke, no budem samo malo na brzinu.

    Obitelji s tinejžerima

    A mit o adolescenciji kao o dobi koja sama po sebi uzrokuje sukobe, upravo je to: mit. Do sukoba dolazi prvenstveno zbog pomanjkanja spremnosti ili sposobnosti roditelja da prihvate jedinstvenu i samostalnu osobu kakvom postaje njihovo dijete.

    ........

    Najbolje što roditelji u tom razdoblju mogu učiniti i za sebe i za svoju djecu jest - opustiti se i uživti u rezultatimamarljivog rada koji su uložili tijekom proteklih godina. Paako baš i nisu oduševljeni onim što vide i dožive, moraju, svejedno, pokušati u tome uživati.




    Mislim da bi svi roditelj trebali pročitati ovu knjigu. Jedva čekam da ju pročitam ponovo :D

    [/i]

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    172

    Početno

    članak je super, a meni je super i ime tvog sina, Benedikt. Kako se toga nisam prije sjetila

  16. #16
    Morwen avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    562

    Početno

    Nika, ja imam pun blokić citata iz njegove knjige koje svaki dan nosim sa sobom. Jednostavno mi je fantastičan !

  17. #17
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Hvala lidija.

    Morwen super ti je fora s blokićem.

    Meni nekako kao da su neke stvari tek sada sjele.

    Sve mi zvuči jako jednostavno i logično, kao da mi je cijelo vrijeme nešto visjelo nad glavom sada sam samo podigla glavu.

  18. #18
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    uh, nikako da dočitam lutonjičinu "raising happy children", do "odrastanja kaina" još nisam ni stigla a sad bi i ovo htjela pročitati. :/

  19. #19
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Ja sam pročitala posuđeno "Moje kompetentno dijete" i oduševila me knjiga.
    Rado bi sebi nabavila jedna primjerak.
    Znate li gdje ima u ZG za kupiti (može i on-line)?

  20. #20
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

  21. #21
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Izdavač je "Educa", imaju prostorije u Miramarskoj, svoja izdanja prodaju mislim 25% jeftinije nego u knjižarama. Jedino što ih je vrlo teško uloviti u uredu, probajte naći broj telefona na 988.
    Inače imaju fantastičnih knjiga vezanih uz odgoj djece (sa stajališta roditelja i nastavnika)

    Evo link na njihova izdanja u Superknjižari:

    http://www.superknjizara.hr/nakladni...147&PHPSESSID=

  22. #22
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Ja sam kupila online, preko superknjižare i došla solo po oni su kod mimare - 114 kn

  23. #23
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Citiraj Nika prvotno napisa
    Ja sam kupila online, preko superknjižare i došla solo po oni su kod mimare - 114 kn
    htjedog napisati:
    ... došla solo po knjigu

  24. #24

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    potpisujem Niku. Sve stvari oko kojih bih se možda živcirala ili dvoumila mi sada puno lakše padaju. Ne znam jesam li to pročitala u Discipline book ili Kompetentno dijete, ali super mi je npr. (to mi sada pada na pamet) da treba i znati što se može očekivati od djeteta u kojoj dobi, npr. 2-godišnje dijete ne može sjediti mirno u restoranu dulje od 2-3 min. A nedavno sam se živcirala i mislila kak moramo poraditi na tome
    super je čovjek. I totalno mi je neobično i super da čovjek tih godina (dakle, kao naši roditelji pretpostavljam) razmišlja na taj način jer je valjda i on odgajan drukčije, a i njegovi vršnjaci o kojima i piše su odgajali svoju djecu drukčije, tj. "disciplinirali" ih

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Podižem topic... potaknuta vašim postovima (i nekim drugima na forumu), nabavila sam knjigu, sad je čitam, i mogu samo reći da sam oduševljena! Kako netko reče, tu bi knjigu trebao pročitati svaki roditelj. Čitajući, sve više uviđam gdje su moguće zamke, gdje su (vjerojatno, i nenamjerno) moji roditelji pogriješili, na što bih trebala paziti da sama ne ponovim iste greške, itd, itd. Svakako preporučujem!

  26. #26
    Nataša,Sarajevo avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,252

    Početno

    Evo da i ja podignem temu, tražila sam je dugo a ima ih više, ne znam koju bih...

    I ja sam nabavila knjigu "Vaše kompetentno dijete",
    čitam je svaki dan, tj. svako veče
    i ne znam zapravo šta da mislim o svemu...

    Ili sam ja preumorna kad je čitam pa mi "prave stvari" promiču
    ili stvarno ne kontam njegov pristup.

    Sve što sam uspjela do sad da uhvatim, a pročitala sam oko pola knjige u ovih zadnjih par dana,
    je to da dijete treba "pustiti"....da jede kad je gladno,
    da spava kad je umorno...
    A kako onda napraviti neki red u svemu tome???

    Stvarno ne znam šta da milslim,
    a još manje šta da radim..

    :?

  27. #27
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ja još nisam "odradila" Juula, ali odmah mi se nameće pitanje:
    Jedeš li ti kad nisi gladna? i kako zaspeš ako nisi umorna?

  28. #28
    Nataša,Sarajevo avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,252

    Početno

    A gdje je onda neki red u svemu tome???

    Njemu se ne ustaje prije 7 ali ja moram na posao
    njemu se igra u vrtiću kad dođem po njega, on bi radije ostao, ali obdaniše se i tako zatvara u 5
    ako ćemo u kupovinu treba obući nešto na noge i jaknu

    Kako drugačije???

    Nema mi smisla
    Kad je vikend, onda je druga priča, ali radnim danom mora njegov raspored biti prilagođen mom, bar dok ne dođemo kući.

    Ako ima neko da je knjigu pošteno prostudirao nek me uputi
    da je čitam na pravi način

  29. #29
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    nisam čitala knjigu, al možda ti je povezano:
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=157&Show=529

  30. #30
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Nataša,Sarajevo prvotno napisa
    je to da dijete treba "pustiti"....da jede kad je gladno,
    kako misliš nahraniti sito dijete?

  31. #31
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa
    Jedeš li ti kad nisi gladna?
    Jedem, cubana i te kako!
    Citiraj Cubana prvotno napisa
    i kako zaspeš ako nisi umorna
    Zaspim, ako moram...

    sori cure, morala sam

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj Nataša,Sarajevo prvotno napisa
    A gdje je onda neki red u svemu tome???



    Ako ima neko da je knjigu pošteno prostudirao nek me uputi
    da je čitam na pravi način
    draga
    red je u tvojoj glavi...
    zivot (pogotovo sa djetetom) je velikim dijelom improvizacija a ne slidjenje pravila...
    u toj improvizaciji se slobodno mozes osloniti na svoj zdrav razum i intuiciju (a ja sam vec stekla dojam ovdje na forumu da si kreativna osoba)...

    i juul je bas super sto to naglasava...

    savjet za ciitanje: pokusaj citati dok ne naidjes na neku inspirativnu recenicu... pa stani i razmisli kako ju primijeniti u vasem zivotu...

    radije uzmes manje doze pa te inspiriraju...
    nego velike doze koje te zbune...

    a,mozes primjetiti, dosta nas se vraca toj knjizi nakon sto ju procitamo - i svaki put nesto novo se osvjesti...

    u svakom slucaju - nije juul biblija (mnogima ni Biblija nije biblija )...
    al da moze otvoriti oci i podrzati zdravi razum - moze...

  33. #33
    Nataša,Sarajevo avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,252

    Početno

    ne znam kako vaša djeca, ali moj G. može padati s nogu od umora ali taj ne bi nikad sam na spavanje, ma koliko umoran bio,
    ali ako jest umoran a na nogama onda je jaaaako nervozan, razdražljiv, grintav.

    Ili, vezano za hranu - taj neće nikad tražiti da jede, ( osim nekad čokoladu ili keks ili voćni jogurt ili sladoled )
    ali ručak uredno jede po nekoj ustaljenoj šemi oduvijek

    i u čemu je sad problem?
    jesam ja sad neki tiranin ili šta???

  34. #34
    Nataša,Sarajevo avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,252

    Početno

    Hvala ti lucky day, baš to mi je trebalo

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    ja ti samo mogu reci da nisi tiranin...
    cim se pitas kako poboljsati odnos sa svojim djetetom - na obostrano zadovoljstvo...

  36. #36
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Nataša,Sarajevo prvotno napisa
    ne znam kako vaša djeca, ali moj G. može padati s nogu od umora ali taj ne bi nikad sam na spavanje, ma koliko umoran bio,
    ali ako jest umoran a na nogama onda je jaaaako nervozan, razdražljiv, grintav.

    Ili, vezano za hranu - taj neće nikad tražiti da jede, ( osim nekad čokoladu ili keks ili voćni jogurt ili sladoled )
    ali ručak uredno jede po nekoj ustaljenoj šemi oduvijek

    i u čemu je sad problem?
    ako pada s nogu to znači da je vrijeme za spavanje, tu uskačeš ti i odvedeš ga spavati , to znači da mu je vrijeme .. i sama to vidiš
    vrijeme za spavanje NIJE ako je dijete puno energije , budno, dobre volje - nije grintavo i sl...

    bitno je da jede i da se ne buni, ako je priviknuo da jede u vrijeme ručka onda super, sve 5

    čini mi se da nema problema

  37. #37
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Citiraj Nataša,Sarajevo prvotno napisa
    je to da dijete treba "pustiti"....da jede kad je gladno,
    kako misliš nahraniti sito dijete?
    a otkud ti ideja da je ono sito? kad se nahranilo ? samo ? ustalo u 5 ujutro pa poskrivecki ?

    clanak kao takav je odlican. nekoliko puta sam imala prilike pregledati njegovu knjigu "kompetentno dijete", ovo sto imadoh prilike procitati o "kompetentnosti" kod jedenja/spavanja i sl. ja mogu utoliko prihvatiti da necu siliti dijete da jede po svaku cijenu (ako nije gladno), al necu sigurno cekati ko napeta puska da mi gospodicna veli da je gladna pa da dotrcim s punim loncima. il da cu (kao pravilo) dozvoliti da jede mimo ostalih clanova obitelji.

    i ovo sa spavanjem... iako dijete i nije umorno... na stranu da ni moja nikad ne bi legla u krevet, i kad je najumornija. hoce li mi netko objasniti sto malo dijete ima raditi u 23h jos budno ? moze se lako dogoditi da dijete u 23h nije umorno, al jel takvo sto pozeljno ? zar nije na nama roditeljima srediti sve tako da ono ipak negdje oko 21h bude umorno i da ga se bez problema moze spremiti u krevet ?

    ako je priviknuo da jede u vrijeme ručka
    ne znam zasto je to tako lose imati neki dnevni red ?!? sto znaci "ako je priviknuo da jede u vrijeme rucka" ?

    mislim, vi stovateljice lika i djela jespera jula , kad je za vas "vrijeme rucka" ?

    i da... ja ne jedem i ako sam jako gladna... ako zabrijem na kompu il ako sam previse lijena da si napravim. da imam (golog) kuhara pored sebe koji bi mi kuhao, onda bih i jela kad bi me pozvao da je rucak gotov.

  38. #38
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    a otkud ti ideja da je ono sito?

    necu siliti dijete da jede po svaku cijenu (ako nije gladno),

    ... na stranu da ni moja nikad ne bi legla u krevet, i kad je najumornija.

    moze se lako dogoditi da dijete u 23h nije umorno, al jel takvo sto pozeljno ?
    .

    pa kako ti znaš da je sito pa ga nečeš siliti? a?

    ti si roditelj i učiš dijete da kad je umorno onda treba ići spavati, zar ne?

    Nera je imala ovo ljeto spavanac od 23-24h. zašto? jer se budila ujutro oko 10, slijedeća tura oko 16-18
    nama je odgovaralo jer smo mogli i otići u večernju ljetnju šetnju

    pomicanje buđenja nije problem, treba se pustiti dnevno ssvjetlo u sobu i to je razbudi
    kad se ranije digne, ide i ranije leći

  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    al necu sigurno cekati ko napeta puska da mi gospodicna veli da je gladna pa da dotrcim s punim loncima
    pa sad, ja nisam ničija štovateljica, iako mi Juul ima par dobrih ideja, ali MC gdje si ovo (ili bilo što slično tome) pročitala kod njega?

  40. #40
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    amopouzdanost roditelja, dakle, vezana je za to da razumijemo i razlikujemo što djeca žele, a što djeca trebaju. To nije isto. Djeca mogu željeti masu stvari koja im nije potrebna, što je sasvim razumljivo. Ali naše je da im osiguramo ono što im jest potrebno. Da budem još konkretniji: ne znam nijednog sisavca koji ne bi htio spavati uz tatu i mamu što god dulje može. Ali svim je sisavcima potrebno i da nauče kako se mogu sami brinuti o svom snu; kako mogu zaspati i spavati sami. Na to ih se ne može prisiliti nikakvom metodom, ali može im se pomoći da kroz to prođu što je moguće manje traumatično.
    pćenito, oko odgovornosti djece postoje brojni nesporazumi. Ljudi misle "aha, sad su klinci odgovorni za sebe, znači mi se više za njih ne trebamo brinuti, niti nas oni trebaju zanimati." Pogrešno. Potpuno pogrešno. To je, naime, roditeljsko odbacivanje odgovornosti.
    meni jasno

  41. #41
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    U prvom citatu, Grubi, ja ne vidim ništa proturječno onome što reče MC :?

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj Nataša,Sarajevo prvotno napisa
    Sve što sam uspjela do sad da uhvatim, a pročitala sam oko pola knjige u ovih zadnjih par dana,
    je to da dijete treba "pustiti"....da jede kad je gladno,
    da spava kad je umorno...
    A kako onda napraviti neki red u svemu tome???

    Stvarno ne znam šta da milslim,
    a još manje šta da radim..

    :?
    mislim da bi mozda bilo dobro da procitas knjigu do kraja, pa onda opet iz pocetka. ja sam je procitala nekoliko puta, i stvarno, kako kaze lucky - svaki put se nesto novo osvijesti.
    moram jos samo reci da nisam primjetila da juul u knjizi spominje da dijete treba pustiti da jede kad je gladno i da spava kad je umorno.
    vise mi se urezalo u pamcenje, bas u vezi odlaska na spavanje, to da roditelj sam odlucuje hoce li odluku o odlasku na spavanje prepustiti djetetu, a ako roditelj zeli odlucivati o vremenu odlaska na spavanje bitan je nacin na koji ce to djetetu reci, tj. ako radi toga ulazi u sukob s djetetom onda je tu bitno da ne povrijedi djetetove osjecaje.

  43. #43
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    pa i nije proturječno, pitanje je interpretacije i poruka koje šaljemo djetetu. Dakle, ako je dijete budno i nema potrebu spavati u 11 sati na večer a mi bi željeli iz x (opravdanih) razloga da ono bude u to doba u krevetu onda je važno tako to djetetu i objasniti: ne, ti si ovakav i onakav, vidiš, spavati se a nećeš i sl. već preuzeti odgovornost i naglasiti da je nama važno da on u to doba treba biti u krevetu, mi smo umorni i želimo ići spavati ili neki drugi razlog.

  44. #44
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Razumijem da je stvar u interpretaciji, a poruka je onakva kakvu roditelj smatra poželjnom ili ispravnom, kakva god ona bila.

  45. #45
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    pa kako ti znaš da je sito pa ga nečeš siliti? a?

    ti si roditelj i učiš dijete da kad je umorno onda treba ići spavati, zar ne?

    Nera je imala ovo ljeto spavanac od 23-24h. zašto? jer se budila ujutro oko 10, slijedeća tura oko 16-18
    nama je odgovaralo jer smo mogli i otići u večernju ljetnju šetnju

    pomicanje buđenja nije problem, treba se pustiti dnevno ssvjetlo u sobu i to je razbudi
    kad se ranije digne, ide i ranije leći
    i gdje ti tu vidis kompetentnost tvog djeteta ?!? :? riktas ga da spava kako TEBI odgovara. i sama to cinim, kad je ljeto, riktam si da mi kasnije ustaje, jer mi onda ne smeta ni da kasnije zaspiva. al to nema veze s kompetentnoscu djeteta niti s juulom, a kamo li s djetetovim potrebama. potreba trogodisnjeg djeteta sigurno nije spavati do deset i uspavljivati se u 23h. to je meni bila potreba. i ja to priznam, a ne pokusavam to prodati kao foru da dijete samo odlucuje o spavanju. ja odlucujem o njenom spavanju, itekako svjesna da ako mi spava od 16 do 18 da nema sanse da mi zaspi u 20h ponovo, itekako svjesna da ako smo cijeli dan bile na bazenu (i nije poslijepodne spavala) da ce u 20h zaspati k'o klada.

    i da... po cemu se onda tvoje "riktanje" razlikuje od riktanja natasinog koja zeli da dijete ide rano leci (jer ona sutradan radi) ?

    to da roditelj sam odlucuje hoce li odluku o odlasku na spavanje prepustiti djetetu, a ako roditelj zeli odlucivati o vremenu odlaska na spavanje bitan je nacin na koji ce to djetetu reci, tj. ako radi toga ulazi u sukob s djetetom onda je tu bitno da ne povrijedi djetetove osjecaje
    a da napisem zamolbu djetetu da ide na spavanjac i ovjerim je kod javnog biljeznika. hoce li to povrijediti djetetove osjecaje ? ja kad god velim mojoj da je vrijeme za spavanje, kad god ona ustala i koliko god bila umorna - ulazim u sukob s njom. jer njoj se nikad ne spava, koliko god da je nervozna i ne zna za sebe. sto znaci "sukob" - znaci da ona prvo mora reci "necu" ja odmahnem glavom, nesto izmajmunisemo... uglavnom ona ode spavati. mirno i bez pogovora. al kad bih ja svako njeno "necu" i "ne spava mi se" poslusala, ona bi zajedno sa mnom docekivala zoru.... i bobana...

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    ma sukob je sasvim ok. bitan je samo nacin na koji se sukob odvija, tj. bitno je da se prema djetetu bude iskren, dakle - ides spavati jer ja tako zelim - i to je to. na taj nacin ne povrijedjujemo dijete.

  47. #47
    babyiris avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    1,013

    Početno

    Kupila sam i pročitala njegovu knjigu - Kako mirne savjesti reći ne (naslov nešto u tom stilu). Oprečnih sam mišljenja što se tu danih savjeta tiče. Kosi se s nekim stvarima koje od prije znam i ne bih ga hvalila na prvu loptu.
    Možda kad pročitam sve njegove naslove budem drugačijeg mišljenja. Možda...

  48. #48
    babyiris avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    1,013

    Početno

    Citiraj Mamasita prvotno napisa
    ma sukob je sasvim ok. bitan je samo nacin na koji se sukob odvija, tj. bitno je da se prema djetetu bude iskren, dakle - ides spavati jer ja tako zelim - i to je to. na taj nacin ne povrijedjujemo dijete.
    Nikad ovako ne bih poslala dijete na spavanje. Ne zato jer ja tako želim, to je nikakvo objašnjenje. Djetetu, kao i odraslima, trebaju pravi odgovori. Da, iskreni, ali pravi i bez nametanja autoriteta, a ovo "jer ja tako želim" upravo to i jest.

    Puno mi se više sviđaju Montessori i Waldorf pedagogija, nego ovo grubo povlačenje granica.
    Naravno, možda prozborim drugačije kad budu pročitani i drugi njegovi naslovi.

  49. #49
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    i da... po cemu se onda tvoje "riktanje" razlikuje od riktanja natasinog koja zeli da dijete ide rano leci (jer ona sutradan radi) ?
    moje riktanje je nježno i nema isplakivanja i stresne situacije
    a to je bitno, zar ne? moje dijete ide spati kad je umorno, nikad je nisam legla kad sam JA mislila da je vrijeme za spavanje , nego kad je ONA bila umorna tj. spremna za spavanac
    no ja sam odrasla osoba koja zna manipulirati

    Nera ne jede krumpir, nikakav, eto ne voli ga , kompetentna je reći da joj ne paše
    i zašto bi sad ja trebala forsirati krompir?
    ili bananu? ili jaje? ili voćni jogurt? ili meso?
    imam novaca pa mogu naći namirnice koje voli

    po ovom članku jasno vidim da J.J. odgaja roditelja, ne daje instant-formulu za odgoj djeteta

  50. #50
    Hannah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Bjelovar
    Postovi
    300

    Početno

    Trenutno čitam Juulovu knjigu "znati reći "ne" mirne savjesti" i od cijele knjige najviše mi je sjelo zadnje poglavlje "reći "ne" partneru" Malo su mi se oči otvorile što se tiče nekih stvari. Ne znam što bih rekla o Juulu, nekako su mi više legli drugi autori. Možda ga ne kužim. Znam samo da sam se uhvatila kako mi je, čitajući knjigu, nastao košmar u glavi i sama sam sebi rekla da slušam sebe, ipak svi oni samo daju savjete, a ne striktna pravila kako se trebam ponašati prema djetetu. Pa mislim, zar itko želi odgajati dijete po knjizi? Puno sam naučila iz knjiga, kao i s ovog foruma, ali i ja imam loše dane i ne postupim ponekad kako bih trebala.

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •