Stranica 3 od 12 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 551

Tema: tko sve skida pelene proljece/ljeto 2009.?

  1. #101

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    58

    Početno

    Krajem ovog mjeseca nam je 2. rođendan i polako razmišljam o skidanju pelena. Od nekih 10 mjeseci ujutro nakon buđenja ga stavljam da piški i kaki u tutu. U 99% slučajeva nešto od toga i obavi.
    U zadnje vrijeme kad skužim da kaki ili smrdi pitam ga: "jesi kakio?" a on kaže "nece, neceee". Neki put dok je na tuti pitam ga jel piskio, on kaze "da, da" i poslije kad pogledam, u tuti nema ništa. Neki put se dogodi da kaže "kakio" (iako vrlo rijetko), ali to ne znači i da je kakio. A mislim da je piškenje njemu SF za shvatiti, jer kad se samo popiški u tutu i kad ga dignem, on pokaže u mokraću i kaže "kakio"
    Uopće ne znam da li da ga mučim time sada ili ne.
    Moja stara kaže da je meni negdje nešto iza godine dana skinula pelene. S time da je ona mene stavljala na tutu čim bih nešto pojela/popila i onda bih sjedila duuuugo dok nešto nisam obavila. A to mi je užasno bzvz i zamarajuće i za roditelja i za dijete.
    Koliko uopće dugo držati dijete na tuti? Ja ovog svog za jutarnju nuždu držim obično 10, max 20 min..

    I je li bitno da dijete zna samo skinuti hlače? Jer moj to ne zna.

    Zapravo, meni je muka jer je po čitavom stanu parket (osim kuhinje i kupaone), a na njemu gotovo i ne vidim lokvu od mokraće. I imam krem tepih pa mi muka dođe šta bi moglo biti od njega nakon svega. A na krevet u dnevnom se stalno penje i njega će sigurno zapišati. I onda me prođe volja kad tako razmišljam.
    Na moru pak imamo vikendicu gdje su svuda pločice i ogromno dvorište i to mi se čini puno boljom solucijom, ali ja ću vjerojatno morati raditi pa će sve ostati na baki, a to mi se nekako baš i ne sviđa.

  2. #102
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    ni moj ne zna skinuti hlače, makar se trudi.
    i negira da je kakao. ali kuži razliku između piškenja i kakanja.

    i ja imam svuda parket, nemam tepih i imam tekstilnu presvlaku na garnituri.
    i sve je već krstio. potrošnja maramica za pod iz dm-a nam naglo raste, a i mašina radi skoro danonoćno. ali sve to ide u rok službe i brzo će proć. opusti se i pomiri s tim da ti uz njega stan ne može biti stalno čist, ali da se sve da očistiti.

    ili pričekaj ljeto, tih dva mjeseca nekad radi ogromnu razliku. a i nećeš morat brinut zbog parketa i tepiha.

  3. #103

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    675

    Početno

    moja je već godinu dana bez pelene pa još uvijek nezna/nemože skinuti hlače kad treba na wc, a ionako ju ja stavljam jer nam je sama wc školjka dosta visoko (propust kod postavljanja)

    nego, djeca s tri godine u vrtiću idu sama na wc ili ide teta s njima?!
    najesen će krenuti najvjerojatnije pa me zanima...

  4. #104

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    258

    Početno

    i mi se prijavljujemo u klub

    dala sam si još neka dva tjedna pa ću počet...

    ak ne upali, još dva tjedna pa ponovno...

    druga beba stiže u lipnju i nekak se toplo nadam da će Marin skinut pelenu prije toga

  5. #105

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    675

    Početno

    Citiraj janiczsa prvotno napisa
    druga beba stiže u lipnju i nekak se toplo nadam da će Marin skinut pelenu prije toga
    mi smo počeli s oko 9mj na tutu je stavljat, kasnije na wc kod svakog mjenjanja pelene,
    kad je imala 17mj ja sam rodila, došla doma iz bolnice i za par dana (kak je ona to sve promatrala oko bebe, pa mi donosila stvari, pelene, kremu, maramice, i tako) ja sam joj rekla gle sad mali braco treba pelene, a ti si već velka cura, pa nebuš sad i ti u pelenama...
    i tako smo ih skinuli..
    a sad jel tome pridonjelo rano stavljanje na tutu il to da je ona tako mala mogla shvatit da mala beba nosi pelene a ona je kao već "velika" ili je jednostavno više bila spremna, sama neznam, jedno od toga je...

  6. #106
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    još nešto zaboravila napisat...

    kad mu se piškit/kakat počne se dirat dolje i čudno hoda

    ja ga nisam ispitivala svakih 10 min jel treba ići piškit/kakat..pitala jesam tu i tamo kad bi skužila diranje ili da sprema nešto...i sad neće ići na wc ako ja pitam nego kad on kaže

  7. #107
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    skidanje hlača Miha ih zna sam skinut i obuć al tek odnedavno to želi potpuno sam...dotad je uvijek bilo "MAMA"
    ugl nije bitno kod odvikavanja..

  8. #108
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    sluzbeno cu prijavit ami koja je samoinicijativno popodne skinula hlace i pelenu i obukla gacice i natrag navukla hlace (ja pomogla do gleznja, dalje je bilo: sama! )

    do veceri je bila u gacicama, triput sam je vodila piskit (zadnji put pred spavanje) - nije piskila uopce niti se upiskila...


    jel pocetak ili samo zezancija - vidjet cemo

  9. #109
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    marge ne zna skinut ni hlace ni gace, to nema veze.

    u vrticu idu sami, barem kod nas. jedino ako se pokakaju zovu tetu da ih obrise.

  10. #110
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    kod nas ne idu sami jer se zaigraju pa prćkaju po vodi u školjci...vrata od wc-a su zaključana (neka vrsta graničnika) pa teta mora otvorit..
    al MIha sam sve obavi i skidanje/oblačenje jedino se neće sam popet za kakanje...tu mu teta pomogne i obriše ga poslje iako bi on i to sam

  11. #111
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    vega je u gacicama danas vec 4. dan i ide joj odlicno :D

    u popiski se 1-2 puta u gacice, ostalo u tutu, u jaslicama ide sama na mali wc :shock: (tako barem kazu tete)

    medutim ono sto se pojavilo kao problem je odbijanje tute. kad joj se piski ili kaka ona kaze da joj dam pelenu sto je meni signal da je stavim na tutu i tu se kod nje javlja otpor. nece sjediti na tuti, buni se, pa cak me i tuce, grebe, vristi... pokusavam je smiriti, malo zaigrati ili citati knjigicu i kad se smiri, popiski se i opet je sva ponosna i sve ok. nadam se da je samo kratkotrajna faza... tim vise mi nije jasno kako ona to sama ide na wc u jaslicama...

    ali sve u svemu jako sam zadovoljna

  12. #112
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    vega je u gacicama danas vec 4. dan i ide joj odlicno :D

    u popiski se 1-2 puta u gacice, ostalo u tutu, u jaslicama ide sama na mali wc :shock: (tako barem kazu tete)

    medutim ono sto se pojavilo kao problem je odbijanje tute. kad joj se piski ili kaka ona kaze da joj dam pelenu sto je meni signal da je stavim na tutu i tu se kod nje javlja otpor. nece sjediti na tuti, buni se, pa cak me i tuce, grebe, vristi... pokusavam je smiriti, malo zaigrati ili citati knjigicu i kad se smiri, popiski se i opet je sva ponosna i sve ok. nadam se da je samo kratkotrajna faza... tim vise mi nije jasno kako ona to sama ide na wc u jaslicama...

    ali sve u svemu jako sam zadovoljna

  13. #113
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    evo i mi cemo krenuti u tu vratolomiju. samo da se ja pripremim . gacice imamo, ne kakao u pelene vec od godinu dana (tu ne ubrajam par nezgoda po tom pitanju i neshvacanje signala tete cuvalice, koje je na kraju i ona prepoznala). uvutro cim se probudi trazi da je odvedem na WC. pelena joj je cesto suha nocna. dakle ona je spremna ili bar tako izgleda.

  14. #114
    Gioia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    189

    Početno

    Meni je SF kad netko kaže "stavi ju da sjedi na tutu". Stavim, i ona se odmah digne. Mislim da je žulja.

  15. #115
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    nisu sva djeca takva da će sjedit na tuti...Miha prije jedva da bi par sekundi ostao sjedit...igdje a kamoli na tuti

  16. #116

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    675

    Početno

    Citiraj (maša) prvotno napisa
    nisu sva djeca takva da će sjedit na tuti...Miha prije jedva da bi par sekundi ostao sjedit...igdje a kamoli na tuti
    zato sam ja svoje od kad su propuzali stavljala na wc, od tamo nemože pobjeći.....
    moji su kratko koristili tutu jer ima je nastavak za wc bio udobniji, pa probajte s time....

  17. #117
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Moj maleni isto ne želi sjediti na kahlici ni pod razno, nastavak za WC imamo, onaj udobni - tapecirani, nema vremena sjesti, zato čekam lijepo vrijeme, da za početak piški vani "u trku". Jučer smo bili u šetnji, veli on meni: Mama, guza! smije se i pokazuje mi na guzu. Ja pitam: Što je s guzom, da li prdi? (pretpostavljam, jer se maleni cereka). On veli: Ne mama, guza kaka! I tad se pokakao. Presvučem mu pelenu, popne se na tobogan i umiri, i veli: Mama, M. piša!
    Znači kompletno sve kuži, razlikuje pišanje od kakanja, jedino ne želi nigdje sjesti.

  18. #118
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    Citiraj daisy may prvotno napisa
    zato sam ja svoje od kad su propuzali stavljala na wc, od tamo nemože pobjeći.....
    o, moze, moze... bez vecih problema

    (ali mama moze ispravno kvotati samo uz vece probleme )

  19. #119

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    675

    Početno

    [quote="egemama"]
    Citiraj daisy may prvotno napisa

    zato sam ja svoje od kad su propuzali stavljala na wc, od tamo nemože pobjeći.....

    o, moze, moze... bez vecih problema

    ajde može,
    al moj još nije svladao akrobacije takve vrste....

  20. #120
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    [quote="daisy may"]
    Citiraj egemama prvotno napisa
    Citiraj daisy may prvotno napisa

    zato sam ja svoje od kad su propuzali stavljala na wc, od tamo nemože pobjeći.....

    o, moze, moze... bez vecih problema

    ajde može,
    al moj još nije svladao akrobacije takve vrste....
    samo čekaj, bude...

  21. #121
    Gioia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    189

    Početno

    E da, kako uopće izgleda taj nastavak za veliku WC školjku? Čujem da to na sebi ima stepenice... Može neko dat neki link ili sliku?

  22. #122
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    nastavak za wc: kao mala daska, da ne propadne u wc
    može biti samo daska, a imaš i takvih čuda koja imaju i stepenice do školjke

  23. #123

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    675

    Početno

    [quote="babyboys"]
    Citiraj daisy may prvotno napisa
    Citiraj egemama prvotno napisa
    Citiraj daisy may prvotno napisa

    zato sam ja svoje od kad su propuzali stavljala na wc, od tamo nemože pobjeći.....

    o, moze, moze... bez vecih problema

    ajde može,
    al moj još nije svladao akrobacije takve vrste....
    samo čekaj, bude...

    ma ne vjerujem (zapravo, nadams se) ako nije do sada.... :/
    od 8-10mj smo koristili tut,
    nakon 10mj pa nadalje nastavak za wc, sad ima 14mj i nebuni se,
    čak voli sjediti itrgati wc papir i time se zabavljati neko vrijeme...

  24. #124
    ivorka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb-zapad
    Postovi
    212

    Početno

    Moj K. jako dobro kuži što se radi na tuti - već oko prvog rođendana smo počeli piškiti, a prije 2 mjeseca i redovito kakati na tutu. Noću pelena bude još puna, ali danju ga dosta često uhvatimo i ponekad i cijeli dan bude pelena suha. Tako da se nadam da ljeto možemo iskoristiti za skidanje dnevne pelene (ili barem redovito signaliziranje) tijekom cijelog dana. Dršte nam fige.

  25. #125

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    619

    Početno

    I mi planiramo iako M sada ima 18 mjeseci. Kupili smo dasku i to joj je draže od tute. Zasad samo vježbamo sjedenje, tu i tamo se popiški. obzirom da će biti 3,5 mjeseci na moru, mislim da ima velike šanse. Malo sam čitala neke knjige pa šaljem zgodan ulomak dr. Lee Salk.

    PRIVIKAVANJE NA ČISTOĆU

    Što privikavanje na čistoću znači mom djetetu?
    Privikavanje na čistoću stvara djetetu mogućnost da ovlada svojim tijelom i upravlja svojim ponašanjem stekavši punu samostalnost u reagiranju na unutrašnji tjelesni pritisak. Ono se navikava na svjesni odlazak u zahod gdje odlaže svoje tjelesne izlučevine. To je umijeće drukčije od prijašnjih, primjerice, odbijanja od prsiju, jer dijete stječe mentalnu sposobnost da odgodi bilo koju radnju, ili da je svojevoljno izvede, upravo u doba kad je postalo i fiziološki sposobno da nadzire prstenaste mišiće. Vaše dijete prije toga ima vrlo slab impuls obuzdavanja pa na osjećaje reagira bez odlaganja. Sad može odgoditi neku radnju i izravno pokazati svoj negativizam.
    Svima nam je poznato to razdoblje u emotivnom razvoju. Nadomak drugoj godini djeca su sklona negativističkom ponašanju, pa je vjerojatnije da će vaše prijedloge odbijati, negoli prihvaćati. Vjerojatno ste primijetili da često uspijevate postići željeni cilj tako što ste od djeteta zatražili ono suprotno. Rečenica »Nemoj obući tu košulju«, međutim, izaziva beskrajno navaljivanja sve dok vi ne popustite. Dijete vam, kad tako reagira, nije ni zločesto ni prkosno, ono je jednostavno otkrilo da može odgađati ono što od njega zahtijevate. To je dokaz samopotvrđivanja i njegove sve veće samostalnosti. Djetetovo vas ponašanje oneraspoložuje, ali to je reakcija na njegovo osamostaljenje. Što se privikavanja na čistoću tiče, to znači da dijete možete prisiliti da dođe u zahod, ali ga ne možete prisiliti da obavi ono radi čega ste ga doveli. I ono to zna. Nije slučaj da su higijenske aktivnosti, a napose privikavanje na čistoću, najvažniji zadaci koje dijete treba svladati na tom stupnju razvoja.

    Mogu li pomoći djetetu da se privikne na čistoću?
    Da, možete ako se pravilno ponašate. Djetetu je potrebna vaša pomoć da bi naučilo ovladati tijelom i upravljati porivima na obavljanje velike i male nužde. Prije svega, morate shvatiti da ste ograničeni na pružanje pomoći djetetu da samo ovlada tim zadatkom. Cilj vam je njegova samostalnost u upravljanju higijenskim funkcijama. Cilj je, dakle, taj proces, a ne tjelesne izlučevine. Počesto je roditeljima do konačnog rezultata, pa uspješno obavljena nužda izaziva divljenje, uzbuđenje i ljubav, a neuspješna odbacivanje, nesklonost i mrzovolju.
    Općenito govoreći, dijete će prihvatiti vaše gledanje na njegovo privikavanje na čistoću, a mogu reći da ne poznam ni jednog roditelja koji nije zadovoljan kad mu dijete odbaci pelene. To znači da će dijete pokušati ispuniti vaša očekivanja ako je za to već fiziološki sposobno te ako vi budete dovoljno strpljivi da mu za to pružite prigodu i ne dopustite svojim predrasudama da se umiješaju. Roditelji prečesto prilaze privikavanju na čistoću sa savjetima koji su, prenošeni s naraštaja na naraštaj, postali kulturne zablude. Manjka im shvaćanje djetetova doživljaja privikavanja na čistoću.
    Mnogi roditelji misle da je privikavanje na čistoću u svezi s intelektualnim sposobnostima njihova djeteta. Ali nije. Roditelji iz srednjeg staleža generacijama shvaćaju privikavanje na čistoću kao mjerilo za uspoređivanje djece i ponose se ranim uspjesima. To nema smisla. Sve što trebate učiniti - a i to će biti dovoljno teško - jest da s razumijevanjem pristupite privikavanju, pokazujući krajnju strpljivost, čekajući da vam dijete postane fiziološki pripravno i neprekidno mu pomažući pri stjecanju sposobnosti za samostalno upravljanje higijenskim funkcijama.

    Kako da dijete privikavam na čistoću?
    Dijete na čistoću treba privikavati zainteresiran i usredotočen roditelj. Ravnodušan stav s vaše strane dijete će pojmiti kao znak vaše posvemašnje nezainteresiranosti za napredak, što obično nije točno. Bolje ćete prionuti uz zadatak imate li na umu da djeca ponajčešće žele ispuniti očekivanja roditelja. Neobično je, međutim, da očekivanja najbolje ispunjavaju djeca koja imaju osjećaj samozadovoljstva i vlastitog uspjeha, a ne osjećaj za ispunjavanje vaših želja. Premda djetetu morate objasniti da vas zanima njegovo privikavanje na čistoću, intenzitet vaše brige ne bi smio biti takav da ga vaše dijete počne izjednačavati s ljubavlju i gubitkom ljubavi. Počnete li prejako naglašavati uspjehe u higijenskom ponašanju, dijete će steći dojam da vas može razveseliti obavljanjem velike nužde na željeni način i razljutiti ne postupi li tako. Ako nehotice odate djetetu da vam je vrlo važno kako obavlja veliku ili malu nuždu, ono stječe sposobnost da upravlja vašim osjećajima. A kad dijete upravlja vama prekršili se temeljno pravilo.
    Ne smijete nipošto dopustiti da vam na raspoloženje vidljivo utječe činjenica da vam dijete obavlja ili ne obavlja veliku i malu nuždu. Svedite svoj udio na pokazivanje skrbi i na pomoć pri ispunjavanju sasvim određenog zadatka, a to je privikavanje na normalno i samostalno održavanje čistoće. Počnite djetetu davati do znanja da od njega očekujete da odlazi u zahod. Ali u svezi s tim očekivanjima budite strpljivi i realistični. Dopustite mi da ponovim kako privikavanje na čistoću zahtijeva veliku strpljivost, jer napori će djetetu uspijevati samo zgodimično. S vremena na vrijeme javljat će se greška i nazadovanje. Pomažite mu ako mu se omakne. Čak i uspješno privikavanje na čistoću prate zgodimične greške.

    Koliko će mi vremena trebati da priviknem dijete na čistoću?
    To zapravo nije važno. U svakom slučaju, ovisi o tome kada ga počnete privikavati. Počnete li s vrlo malim djetetom, trebat će vam mnogo više vremena nego ako počnete kad vam dijete ima oko dvije godine. Privikavanje na čistoću ponajčešće traje od jednog mjeseca do jedne godine.
    Nerazumno je očekivati da će vam se dijete sasvim naviknuti na čistoću za dva-tri tjedna i da neće biti povremenih nezgoda. Počesto će dijete za koje ste povjerovali da se pri-viknulo na čistoću nazadovati, ili će poželjeti vratiti se u pelene, ako se dogodio neki stres u njegovu životu, na primjer, rođenje drugog djeteta, roditeljski sukob ili neki drugi traumatični događaj. Taj se tip nazadovanja često javlja nakon njegova boravka u bolnici ili vašeg odlaska na odmor. Čak ako ste izbivali samo jednu jedinu noć, može vam se dogoditi da se vratite i ustanovite kako dijete svoj prosvjed pokazuje nekontroliranim obavljanjem nužde.
    Neka će se djeca oprečno ponašati, to jest, umjesto da nekontrolirano obavljaju nuždu, zadržavat će je i opirati se odlasku u zahod. Može doći i do ozbiljnijeg zatvora. Uzgred rečeno, dugotrajniji zatvor, koji traje otprilike tjedan ili dulje, ne predstavlja samo veliku tjelesnu opasnost nego ukazuje i na neki psihički problem, obično povezan s dječjom ljutnjom na roditelje.

    Što će se dogoditi ako uranim s privikavanjem djeteta na čistoću?
    Ako s privikavanjem na čistoću počnete vrlo rano, dakle prije nego što vam dijete navrši petnaest mjeseci ili, točnije, godinu dana, možete izazvati velike probleme u razvoju njegove ličnosti. Mala djeca ne mogu shvatiti o čemu se u privikavanju na čistoću zapravo radi. A nemaju ni voljni nadzor nad svojim tijelom pa ne mogu postojano upravljati mišićima. Budući da preslabo nadziru mišiće, često im se događaju nezgode, a to bi u njima moglo izazvati osjećaj neuspjeha jer ne ispunjavaju vaša očekivanja. Boje se da ćete im zbog neuspjeha uskratiti ljubav i nježnost. Nije dobro da se dijete boji vaše ljutnje, jer sva djeca u tom životnom dobu roditeljski gnjev poistovjećuju s napuštanjem.
    Ističete li važnost privikavanja na čistoću rano u djetetovu životu, ono će početi vjerovati da urednost, čistoća, red i obuzdavanje izazivaju pozitivne reakcije roditelja. Napokon, vi pokazujete zadovoljstvo i uzbuđenje kad se rečena stvar obavi na rečenom mjestu u rečenoj količini, u rečeno vrijeme i na rečeni način. U svijesti vašeg djeteta uspostavlja se veza između posebnog obreda čistoće i urednosti, i roditeljskog odobravanja i urednosti. S druge strane, dijete se boji da će biti odbačeno ili napušteno ako ne izbaci istu količinu na isti način i u isto vrijeme, sukladno vašim očekivanjima. Malo se dijete toga upravo panično boji.
    U svezi s privikavanjem na čistoću vrlo malog djeteta postoji još jedan problem. Crijeva mu rade, i gle, tu je neki rezultat. Vrlo malo dijete ne uspijeva vidjeti nikakvu vezu između svoje vlastite aktivnosti i cijelog slijeda zbivanja. Odbacivanje izmeta u zahod izaziva nekakvu radosnu reakciju roditelja, premda ono samo nije upravljalo tim činom. Stoga dijete može povjerovati da se neke stvari događaju same od sebe, bez njegova htijenja. Zapravo, ono ništa nije ni moralo poduzeti da se to dogodi, da se izluče fekalije. Sve se zbilo spontano, a roditelj reagira na nešto čime ono ne upravlja. Ponavljanje tog slijeda zbivanja može dijete navesti na pomisao da se neke stvari događaju zahvaljujući magiji ili da su pod nadzorom nekih vanjskih sila.
    K tomu, ako prerano počnete s privikavanjem na čistoću, dijete bi moglo povjerovati da njegovim tijelom upravljate vi a ne ono samo. Ono vam namjerno može prepustiti nadzor nad svim njegovim tjelesnim funkcijama. Dogodi li se to, neprimjereno ste preuzeli odgovornost za nadzor nad tijelom vašeg djeteta. Poznati su krajnji slučajevi majki koje svojoj djeci daju klistir svaki tjedan, ili svaki drugi, ili na neki drugi način. One sasvim doslovno upravljaju unutrašnjim funkcijama svog djeteta i prisiljavaju ga da protiv volje napravi ono što će zamjetno i jako razveseliti njegove roditelje. Ne treba posebno isticati da će se dijete koje se opetovano podvrgava tom obredu bilo pobuniti, bilo panično prestrašiti zbog toga što netko drugi upravlja njegovim unutrašnjim funkcijama. Nažalost, ponekad se dijete privikava na tu vrstu poticaja i u njima uživa. To prilagođavanje utječe na formiranje ličnosti, čije analne funkcije ovise o poticajima što ih prima od drugih osoba. Neki u tome čak nalaze zadovoljstvo.

    No, nisu li se neka djeca priviknula na čistoću i prije navršene prve godine života?
    Mnogi roditelji naizgled uspijevaju priviknuti djecu na čistoću i prije njihova prvog rođendana. Ja baš ne vjerujem u to. Kad čujem potanki opis onoga što se postiglo, obično uviđam da se dijete zapravo nije priviknulo na čistoću, nego su roditelji otkrili u koje mu se doba dana crijeva obično uzbune. Svakog dana u točno određeno vrijeme oni jednostavno zgrabe dijete, otrče s njim do zahoda i posjednu ga taman u pravom trenutku. To nije stvarno privikavanje na čistoću, jer se stvarno privikavanje temelji na djetetovim voljnim reakcijama.
    Ako vam je dijete samo steklo naviku da veliku ili malu nuždu obavi na određeni poticaj kao što je sjedanje na noćnu posudu, to znači da još uvijek nema samostalnog nadzora nad sobom. Ono se osjeća gotovo tako kao da netko drugi upravlja njegovim tjelesnim funkcijama. Kao što smo vidjeli, to mu pruža iskrivljenu sliku o uzročno-posljedičnim odnosima. Ono ne shvaća da samo, na svoj vlastiti poticaj, izaziva rad crijeva kad mu se to svidi, odnosno kad je na zahodu.
    Premda se ta razlika s fiziološkog stajališta ne čini osobito važnom, sa psihološkog je stajališta neprijeporno ključna. Djetetov osjećaj samopoštovanja i ugodnosti temelji se na sposobnosti da izrazi i nadzire svoje vlastite porive. Mora shvatiti da privikavanje na čistoću ovisi o njemu, a ne o nekoj drugoj osobi ili magičnom slijedu zbivanja.

    Kada je pravo vrijeme za privikavanje djeteta na čistoću?
    Općenito govoreći, cio živčani sustav vašeg djeteta mora biti toliko razvijen da ono može uspostaviti voljni nadzor nad prstenastim mišićima koji sprečavaju spontano izlučivanje fekalija. Nikakva se sposobnost nadzora obično ne može uspostaviti prije dvanaestog mjeseca života, a posvemašnji se nadzor obično ne uspostavlja prije osamnaestog. Zbog toga se dijete može priviknuti na čistoću najčešće tek nakon navršenog osamnaestog mjeseca, a obično negdje između druge i treće godine.
    Došao sam do zaključka da je uputno odgađati privikavanje na čistoću sve dok dijete ne progovori, jer će mu verbalna komunikacija biti neophodna da vas izvijesti o unutrašnjem pritisku i potrebi da se olakša. Ta će komunikacija omogućiti da shvatite da vam je dijete u stisci te mu je potrebna vaša pomoć da ode do zahoda. Možda i nije sasvim slučajna podudarnost da vam je dijete ponajčešće pripravno na privikavanje na čistoću upravo u dobi kad stekne sposobnost povezivanja riječi ili nekog drugog znaka i svojih unutrašnjih osjećaja.
    Dobro je znati da između osamnaestog mjeseca i druge godine djeca oponašaju postupke odraslih, i čini se da u tome uživaju. Znatno ćete si olakšati proces privikavanja djeteta na čistoću pričekate li barem dok ne vidite da vam dijete pokazuje sklonost oponašanju.
    Kad prijatelji svoje dijete počnu privikavati na čistoću prije nego što vi počnete sa svojim, znajte ovo: istraživanja su pokazala da doba u kojem se dijete napokon privikne na čistoću ni na koji način ne ovisi o tome kada su ga roditelji na to počeli privikavati. Roditelji iz srednjeg staleža skloni su ranijem početku, a roditelji iz nižih staleža počinju kasnije. Međutim, djeca im se konačno priviknu na čistoću otprilike u istoj životnoj dobi.

    Je li mi lakše na čistoću priviknuti sina ili kćer?
    Literatura o razvoju djece govori da se djevojčice, kako se čini, na čistoću privikavaju brže od dječaka. Nisam siguran da je to istina, ali istodobno ne mogu ni ustvrditi da nije. Sklon sam vjerovati da je majkama lakše na čistoću priviknuti djevojčice nego dječake, jer uglavnom one vode brigu o tome a djeca u to doba oponašaju odrasle. Kad stvari tako stoje, djevojčice zaista prije postignu uspjeh.

    Zašto neka djeca nekontrolirano mokre samo noću?
    Ako ste dijete pravilno privikavali na čistoću, tako da ste mu pomogli u samostalnom nadzoru nad tjelesnim potrebama, ono će obično biti sposobno svladavati se i preko noći. Iskustvo mi pokazuje da ona djeca koju su roditelji vrlo rano priviknuli na čistoću, ili, točnije rečeno, u koje su roditelji uspjeli razviti uvjetovane reflekse, stječu nadzor nad crijevima ali još zadugo mokre nekontrolirano. Takva djeca noću često mokre u krevet. Veća je vjerojatnost da će vam dijete istodobno steći nadzor nad mjehurom i crijevima ako ga na čistoću počnete privikavati nešto kasnije.
    Može postojati i još jedan faktor. Mnogi roditelji dopuštaju djeci da zadrže pelene preko noći čak i kad su postigli početne uspjehe u privikavanju. Želja im je da izbjegnu gnjavažu s mijenjanjem posteljine ako se dogodi nezgoda. Izbjegavajte takvo ponašanje jer nije mudro. Dopustite li djetetu da nosi pelene preko noći, izazvat ćete u njemu pomisao da je noću dopušteno nekontrolirano obavljati veliku i malu nuždu premda danju nije.
    Morate znati da se u najvećem broju slučajeva popuštanje nadzora nad mjehurom javlja samo zgodimično, kao posljedica emotivne napetosti. Ponekad je nekontrolirano mokrenje posljedica prirođene ili naslijeđene nesposobnosti da se probudite kad vam je napetost u mjehuru dosegla određeni stupanj. Tako u mnogim obiteljima nailazimo na pojavu da djeca gotovo redovito mokre u krevet a tada se čini da u neko doba spontano prestaju. Pedijatri ponekad pribjegavaju lijekovima kako bi pomogli djetetu u rješavanju tog problema.

    Smijem li upotrijebiti aparate koji bude dijete zvonjavom?
    Oštro sam protivan takvim sredstvima. Ti bi aparati trebali zazvoniti kad je dijete mokro, što bi trebalo u djetetu izazvati uvjetovani refleks buđenja u trenutku kad pritisak u mjehuru dosegne određeni stupanj, što bi opet trebalo biti znak da se valja probuditi i ići na zahod. Ukratko, proizvođači se nadaju da će buđenje djeteta u trenutku kad pritisak u njegovu mjehuru dosegne određeni stupanj dovesti do toga da se ono poslije i samo budi, bez zvona. Premda to pokatkad funkcionira, čini mi se da je mnogo važnije da vam dijete stekne nadzor nad tijelom oslanjajući se samo na vlastite snage. Oslanjanje na bilo kakva vanjska pomagala oduzima djetetu tu mogućnost.
    Također sam podozriv prema automatima za razvijanje uvjetovanog refleksa jer sam vidio i previše slučajeva u kojima su štetno djelovali na dječju ličnost. Vidio sam slučajeve muškaraca koje su u djetinjstvu tako privikavali na čistoću pa su poslije bili impotentni. Vjerujem da su se nesvjesno prilagodili tome da im neki pasivno ponuđeni vanjski poticaj pokreće unutrašnji mehanizam tjelesnog nadzora. Ti su ljudi uvijek očekivali neki vanjski znak na koji su onda fiziološki reagirali. Nisu očekivali da ima situacija kad i sami moraju uložiti neki napor. Budući da isti vanjski tjelesni aparat sudjeluje i u spolnoj radnji i u pražnjenju mjehura, shvatljivo je da uvjetno povezivanje funkcije mokrenja sa zvonom može na neki način uroditi potrebom za nekim vanjskim poticajem spolnih aktivnosti. Unatoč tome što sam se zanimao za uzroke impotencije u tih muškaraca i unatoč kliničkim dokazima koje sam upravo opisao, nikad nisam propisao zvono kao lijek protiv impotencije.

    Smijem li dopustiti djetetu da dodirne svoj izmet ako to želi?
    Smijete, ali uz vaš nadzor. Sasvim je obično da vaše dijete koje je sa svoje dvije ili tri godine zainteresirano za sve oko sebe, poželi dotaknuti svoj izmet, pogotovo zato stoje to »njegov vlastiti proizvod«. Napokon, ono ne zna da je izmet gadan, prljav i odvratan, i želi ga istražiti. Dopustite djetetu da dotakne svoj izmet, recimo u kadi, ali ga istodobno nadzirite. Dopustite mu da zadovolji znatiželju, ali ne i da koristan istraživački doživljaj pretvori u stvaralački pothvat. Pošto dijete jednom zadovolji znatiželju, prestat će i zanimanje. Općenito govoreći, morate izbjeći da proizvode higijenskih funkcija dovodete u vezu s osjećajem gađenja ili odvratnosti. Bolje je da ostanete neutralni. Pribjegnete li zabranama, možete pojačati djetetovu fascinaciju i želju da se igra svojim izmetom. S druge strane, ako ga ohrabrujete, dijete bi moglo slijediti vaše želje. Posvećivat će izmetu više pozornosti no što je potrebno. U jednom su razdoblju stručnjaci za skrb o djeci poticali roditelje na to da dopuštaju djeci slobodnu igru s izmetom kako bi izbjegli štetan utjecaj na razvoj njihove kreativnosti. Drago mi je da je to razdoblje za nama.
    Usput rečeno, možete i na drugi način pridati preveliku važnost tjelesnim izlučevinama, a to se nažalost često događa.
    Neki prosvijećeni ili »psihološki orijentirani« roditelj, koji djetetu želi ucijepiti osjećaj sigurnosti, pokazuje veliku radost kad mu dijete uspije obaviti veliku nuždu u zahod. Čim se velika stvar dogodila, roditelj pretjerujući poziva sve ukućane da dođu i vide što je učinjeno, grli dijete, ljubi ga i zatim brzo ispire zahod. Razumljivo je što pritom dijete stoji sa strane i prestrašeno zuri. Napokon, roditelji su se toliko uzgalamili oko njegova izmeta i veličali ga, samo zato da bi ga na kraju isprali. Ako ste baš nakanili oko toga napraviti veliku galamu i zbrku, bit će bolje da pružite djetetu priliku da samo ispere zahod. Djeca se često ponose svojim dostignućima i žele se pohvaliti onim što su napravili. Možda čak požele i da mahnu pa - pa izmetu koji odlazi niz zahodsku školjku.

    Zbog čega dijete koje se priviknuto na čistoću pokatkad nazaduje?
    Zgodimično nazadovanje u tijeku privikavanja na čistoću morate očekivati. Vodite računa da vam je dijete dosad veliku i malu nuždu obavljalo kad mu se prohtjelo. Najedanput ga prisiljavaju da se obuzdava. Nikome nije lako odreći se slobode na koju se priviknuo. Ako vam dijete nazaduje nakon što se već priviknulo na čistoću, to može biti slučajan događaj
    ili pojava u svezi s djetetovom nervozom, napetošću ili izloženošću pritisku.

  26. #126

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    675

    Početno

    ok,
    i koji je sad smisao teksta ukratko?! :?

  27. #127

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    675

    Početno

    poslala sam nedovršen post,

    mislila sam reći da tekst je ok, ali je općenit,
    mislim da smo svi nekoliko puta pročitali takve tekstove....

  28. #128

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    619

    Početno

    Naravno da je općenit. Za sve stvari koje se tiču djece nema pisanih pravila.

    Meni je zgodan dio gdje piše da kad se dijete popiški ili pokaka ne treba napraviti cijelodnevno slavlje (ja sam to katkad radila). Zatim dio o stavljanju pelene po noći (ja sam upravo to planirala).

  29. #129
    joy avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    183

    Početno

    Postano: čet svi 07, 2009 1:24 pm Naslov:

    --------------------------------------------------------------------------------

    E da, kako uopće izgleda taj nastavak za veliku WC školjku? Čujem da to na sebi ima stepenice... Može neko dat neki link ili sliku?

    Saljem ti sliku na pp,nikako da stavim ovako ,pa ti stavi onda tu za sviju [/img]

  30. #130
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    i ja planiram krenut ovih dana, al sam lijena. :/ ujutro nemam vremena kad je napogodnije, a ona nema vremena sjedit. mali je počeo u ovoj dobio (14mj) i do 21 mj smo skinuli i dnevnu i noćnu

  31. #131
    MIJA 32 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    3,516

    Početno

    Mi isto krećemo :D
    Nakon noćnog buđenja tuta i nakon popodnevnog
    da tek se navikavamo sjediti na miru
    Katji ide jako dobro;pokaka se ili popiški svaki put,svi se veselimo i plješćemo
    Janu je isto krenulo,doduše malo kasnije,ali krenulo je
    Možda se od drugog tjedna prebacimo isključivo na gaćice (lijena (ne)majka )

  32. #132
    bundevica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,078

    Početno

    Citiraj Gioia prvotno napisa
    Meni je SF kad netko kaže "stavi ju da sjedi na tutu". Stavim, i ona se odmah digne. Mislim da je žulja.
    X
    uvijek mi prijavi i pišanje i kakanje, ali kad je već obavio
    noću je suh od godinu dana
    eh kad bi samo htio sjesti, mislim da bi mi to brzo riješili
    ima li tko kakav trik?

  33. #133
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    J sjedne, i onda ja kraj njega sa slikovnicom, pa dok to proučimo, on sjedi. nekad nešto i napravi. ali u svakom slučaju ga knjigica zaokupi, pa ne ustaje.

  34. #134
    sweetmint avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    574

    Početno

    Mi smo krenuli od jucer, sasvim slucajno. Ona je nesto rekla, a ja sam je krivo razumjela i ponovila "hoces tutu" i na moje iznenadjenje otisla je po nju, donijela je u boravak i trazila je da joj skinem pampu. I tako se popiskila jucer vec 2 puta.

    Ja odusevljena :D
    To mi je znak da je spremna. I idemo korak po korak na odvikavanje.

  35. #135
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    sretno svima

  36. #136
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    i mi ćemo u tu avanturu čim zatopli.Zapravo već duže vrijeme ona signalizira za kakanje i sjedi na wc-u stalno, svako malo je tamo..Vjerujem da jaslice imaju veliki utjecaj na to jer tamo gleda djecu kako idu na wc, pa kopira.pred kupanje ju skinem i stavi i kažem da sjedi i piški dok se kada puni i ona to napravi..točno zna što je to ali mislim da još nije spremna prepoznati to na vrijeme..pelena nočna joj je mokra i premokra, pa iz tog razloga otežem s početkom..

  37. #137
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    samo da se pohvalim, danas se nije ni jednom popiskila u gacice. :D

    skuzila sam trik, ona stvarno sve radi sama. sva moja pitanja "jel ti se piski?" i sl joj smetaju, samo joj stavim tutu u prostoriju u kojoj boravi i kad joj se piski ili kaka, kaze i sama sve obavi

  38. #138
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    ajme koliko ce se djece skinut od pelena iducih mjeseci :D :D

    i mi namjeravamo, cim jos malo zatopli ... tako sam i stariju skinula prije ljeta kad je imala oko 2 ipo god (kao on sada)... nadam se da ce biti jednako uspjesno

    svima zelim brzo i uspjesno skidanje sa pelena

  39. #139

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    255

    Početno

    Mi probali obući gaćice ovaj vikned, pa čim je skužio da nema pelene je počeo vikati i plakati da u vratim pelenu. Probala nagovarati, ovako, onak ali jok. Hoće pelenu i točka. Nije se smirio dok mu ju nisam obukla.
    Tutu doma neće ni pod razno, u vrtiću nekad obavi nešto. :/
    Sada već ima 2,5 god i mislim da je krajnje vrijeme da bar nešto radi na tutu.
    Probat ću ponovno za par tjedana.

  40. #140
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    Dva put sam mu popodne skinula pelene i ostavila ga u gaćicama. Oba puta mu pobjeglo, i nije mu se uopće svidio taj mokar osjećaj!
    Od tada inzistira na peleni!

    No neku večer, toplije je bilo, skinula sam ga prije kupanja, nek se malo igra gol, nije baš bio sretan , al nekako sam ga uvjerila da guza hoće biti malo na zraku... Nakon par minuta me upitao da gdje je njegova kahlica? Pitala sam ga dal treba pišati, veli da, sjedne na nju i obavi bez problema! Istu večer, nakon kupanja, leži gol na krevetu i veli mi : mama, daj brzo pelenu! Brzo sam ga odnijela na školjku i dijete je bez problema obavilo nuždu!

    Evo, svečano zaključujem da je počeo pokazivati inicijativu i da je spreman za odvikavanje! :D

  41. #141

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb/Tresnjevka
    Postovi
    137

    Početno

    Mi smo krenuli ovaj vikend i to nakon sto nam je teta u vrticu rekla da misli da je M. spremna na to.

    Tokom vikenda je bilo svega, ali ja jos uvijek ne vjerujem da je spremna odnosno - nije da se desavaju nesrecice vec zenska obavi malu nuzdu na kahlicu a ona i malo u gacice.

    Danas joj je prvi dan u jaslicama bez pelena, osim za spavanje i zivo me zanima kako je bilo.

    Mozda je ne radim nesto dobro :/

  42. #142

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    Mi smo jučer bili na pokušajima. Imao je gaće, piškio vani, ali samo kad sam ga ja pitala jel ide piškiti. KAd ga nisam podsjetila, već ode u gaće. A velika nužda - obavezno u gaće. Probat ćemo opet za vikend. Neću ga forsirati, neka to isto prođe u ležernom tonu, pa da mu samo jednom prijeđe u naviku.

  43. #143

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sesvete
    Postovi
    233

    Početno

    Moja neće ni čuti za ići na školjku iako ima neku patkicu što se stavi na školjku.Na tutu ide obućena.Igra se tako. Uredno ja njoj svako jutro obučem gaćice,ona se popiški i pokaže mi da se poškila.kad ju pitam jel joj mokro kaže da nije :? .
    I da se nju pita ne bi ju trebalo presvlačiti jer to nju očito ne smeta .
    Ja sam uporna iako mi se čini da ona nije još uvijek spremna jer kad ju pitam oće li piškiti ili kakati,ona kaže da i čim se ja približim da skinem pelenu ona počne negodovati.

  44. #144

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Ja prijavljujem da smo i noćnu skinuli. Ona se već neko vreme budi suva,više ne sisa po noći, ali meni se nekako nije dalo. Taman sam počela da spavam noću pa mi je bilo muka od pomisli na buđenje i proveravanje da se nije upišala.
    I sinoć joj ne stavim pelenu, i prespavam noć kao top! Ujutru oko 7 skočila unezverena ubeđena da mi je dete mokro, a ona suva, spava :D

  45. #145
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Ja ću samo ponosno pohvaliti da je Luka prije 2 dana nakon što je vidio malu sestričnu kako sjedi na školjci
    nervozno počeo vući hlaće sa sebe i vikati - pi pi pi i pokazivati na školjku.
    I svaki put kad ga posjednem popiški se, makar i tri kapi

    Valjda je to neki početak, kaj vi mislite?

  46. #146
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    nas izvjestaj:
    skinuli samo joj pelenu u petak. popiskila se 4-5 puta. u subotu joj je pobjeglo samo jednom. od njedjelje uglavnom prodjemo dan bez nezgode 8) .
    noc: skinula sam joj s nedjelje na ponedjeljak. popiskila se jednom. noc poslije trazila je tutu, a kad sam je digla lijepo se popiskila na meni . nocas sam je odnjela na wc oko 1, ali se derala ko da sam joj napravila ko zna sto. vratila sam je i smirila. nisam je budila ja za wc vec je cicala pa sam odlucila mah odvesti. do 4 ujutro je bila suha. a onda nakon cicanja se popiskila. nije mi nista rekla.
    da nastavim nocu, jer cini mi se da bi mogli uskoro progurati cijelu noc, jer budjenje kod nas je oko 6.
    kahna meni se cini da je. jer puno klinaca ne zeli ni prici wc-u.

  47. #147
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    ovaj vikend smo bili leteći, tak da nismo experimentirali, ali zato sad nadoknađujemo, prisilno, naime J je iz vrtića u ponedjeljak došao sav ojeden jer ga nova teta nije presvukla ko zna koliko dugo. i kukao je da ga boli, pa smo sad čitavo popodne bez pelene već tri dana. za čudo, još mu nije pobjeglo, mi svaki čas provjerimo dal mu se piški, a on je počeo sam tražit nonu i svaki put nešto napravi. u vrtić ga još neću slat bez pelene dok se ne vrati stara teta jer ....

    Kahna, je, je i to je početak.
    vissnja, super :D
    mimoza, i meni se čini da ona nije spremna.

  48. #148
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    Imali smo dogovor za jučer da idemo na kupanje na bazen. No kad sam počela spremati stvari i spomenula mu kupaće gaće, zastao je i pitao zakaj gaće, da on hoće u peleni se kupati. Kad je skužil da to nejde, splasnula mu je volja za odlaksom na bazen. Ipak, uspjela sam ga dobiti da idemo...

    Oduševio me!
    Svima nam se češće piški kad smo na kupanju pa tako je i njemu. Jedno 7-8 puta u tih dva i pol sata, on mi je rekao da mu se piški i da hoće na wc!!! Izdržao je do tamo i obavio svaki put!
    Nakon petog puta, bili smo dosta udaljeni od wc-a, rekao mi opet da treba piškiti, ja sam mu rekla neka slobodno u gaće , no nije htio! Rekao je neću, idemo na wc!!!

    :D

  49. #149
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    No kad smo se spremali za doma, nije zaboravio - mama, sad mi stavi pelenu-sav sretan!

    Eh...

  50. #150

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    14

    Početno

    Mi smo imali niz pokusaja sa mojom 2.5 godisnjom curicom u zadnjih pola godine. i prije 7 dana odlucim ja da probam jos jednom pa ako zaista ne bude islo,prekidam na neko vrijeme.
    I skinem ja njoj pelenu i obucem gacice, koj je sama izabrala i taj prvi dan imali smo 2-3 nezgode u gacice.
    Navecer kada smo posli spavati kaze necu pampers, reko moras zato da se ne prehladis i eto tako je nekako prihvatila zzasto pampers nocu a ne i danju. Naravno piskila je tu noc u pampers jer pije mlijeko vise puta nocu.
    Sutradan kao da je sto godina na tuti.
    cak je imala i prvu stolicu, i kada je vidjela da nije strasno od tada bez problema.
    Sad joj je fora voda i cesto ide da piski mada mozda ne bi morala bas tada ali pustila sam je nek se nauziva dojadit ce joj i to.
    i stvarno vec je prestala non stop ici u wc sada ide samo po potrebi.
    kada idemo nekuda stavim joj pampers medjutim do sada ga nikakko ne upiski, ceka da dodjemo kuci.
    toliko o nasem uspjehu, mozda nekome pomogne.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •