Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: IgE i RAST

  1. #1
    lidac2004

    Početno IgE i RAST

    dermatologica nam je preporucila da napravimo te testove na alergiju negdje iza kolovoza.
    tada ce malena imati 10 mjeseci pa me zanima da li je to prerano i kakvi su to uopce testovi.
    trazila sam na internetu ali nisam nasla opis testa.
    da li je to neko vec radio?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Bilo je već govora na ovu temu no ukratko Ige u krvi i RIST RAST se radi preko krvi, dakle djetetu se vadi krv iz vene i nalazi su gotovi za cca dva tjedna.
    Klasični alergotest se radi tak da se djetetu na rukicu nakapaju alergeni te se iglicom propikne koža da dođe u kontakt sa alergenom te se pričeka 10-ak minuta i odmah se očitava.
    Što se tiče dobi djeteta nama je dermatologica u Klaićevoj rekla da alergotest kod djeteta do 3 godine može biti lažno pozitivan odnosno lažno negativan.
    Mi smo Roku radili testiranje na oba načina sa 1,5 godinu i ništa nije pokazalo, i IGE je bio nizak, no rekli su nam da to svejedno nemora ništa značit.
    Ako hoćete sebe smirit moja je preporuka da vadite krv i napravite RIST RAST i IGE a da prik test ne radite jer ćete samo izmaltretirat dijete.
    Razlika je u tome što se Rist Rast može radit za najviše mislim 4 alergena dok prik test za koliko hoćeš. No ukoliko njemu IGE bude povišen a RIST RAST na namirnice na koje je rađen negativan tražit će dalje.
    Svakako vi ćete najbolje vidjet što Vašem djetetu smeta tak da ga pratite što jede i kaj mu smeta.
    Svakako izbjegavajte ribu, agrume, čokoladu.
    Neznam kakvih točno problema dijete ima al pretpostavljam da ima sa kožom nek neide van bez da ga namažete kremom za sunčanje (od 5 mjeseca pa nadalje čim sunce počne jače grijat), i nikad van bez šeširića.

  3. #3
    lidac2004

    Početno

    roko_mama,hvala!!!

    znam da ovo ne spada pod naslov ali....

    ja ne znam vise koga slusati....svako govori drugacije....
    jedan dermatolog mi je rekao da ne jedem jaja,mlijeko,orasasto voce,jagode,agrume,suhomesnato.....drugi uz to ribu ali da mlijeko mogu konzumirati jednom do dva puta tjedno....
    jedan dermatolog kaze da ne treba nikakva posebna njega za neurodermitis,drugi kaze da treba (tog smo i poslusali)
    sada citam tu na forumu da ne smijem ni secer,cokoladu itd....
    jedni kazu kupanje svaki dan-drugi nikako svaki dan....

    koga slusati?????

    ovo sam nasla na internetu pa me zanima sta kazete o tome

    http://www.snz.hr/edz/pedijatrija/at...dermatitis.htm

  4. #4
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Lidac, preporučujem ti da paziš na namirnice koje se jedeš i po onom što su ti doktori rekli (koje treba izbjegavati) to sam i ja čula (i činila). Plus mlijeko (čisto) nemoj piti nego koristi mliječne prerađevine. Tu preporučujem jogurte, AB kulture, i sl. I normalno izbjegavaj prevelike količine jaja (npr u kolačima), čokolade, orasi, isl....

    Također znam da bi trebala izbjegavati lubenicu, kivi (i jagode, ali ih više nema), jer ovo troje voća spadaju u jedne od najjačih alergena.

    Što se tiče kupanja i pranja bebača, ja znam da je meni pedijatrica preporučila tu-i-tamo pranje (samo) sa bebi sapunom. I ne prečesto kupanje (govori se o jednom tjedno). Mi smo Lovru kupali svaki drugi dan. No, naglašavam da moj Lovro nije patio od ičega.

    I znam samo (pouzdano) da kupanja (sa ili bez sapuna) isušuju kožu.

    Ako zbog neurodermititisa postoji obavezna upotreba nečeg, i to ti pedijatri propišu, onda to i učini.

    I tu ti moram naglasiti, da vjerovatno uz sve promjene na koži morati ćeš dodati i osipe od znoja....(jadni mali anđeo...), koji se opet tretiraju vodom...

  5. #5
    lidac2004

    Početno

    gdje se rade ti testovi (IgE i RAST)?

  6. #6
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    na srebrnjaku, u klaicevoj, vinogradskoj..
    (tamo smo mi radili)

  7. #7
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Lidac, meni su u Sabola rekli da se IgE test ne radi prije godine dana.

    Sto se kupanja tice, homeopatica nam je preporucila svakodnevno kupanje, ali samo vodom (ili: tada je Leon bio manji pa smo mu radili kupku od Mustele ili maslinovog ulja), znaci bez sapuna, jer dermatitis znaci suha koza, a suha koza treba vlagu koju na najprirodniji nacin dobije od vode. Onda smo se poceli kupati svaki dan, a do tada svaki drugi. Sada ga tusiramo isto svaki dan.
    Probaj svojoj malenoj kupiti kupku od Mustele i Stelatopia kremu. Ja nigdje ne idem bez kreme. Stavrno je izvrsna!!!

    A sto se namirnica tice, pocni s najjacim alergenima i izbjegavaj ih iz prehrane i ostavi neko vrijeme da se pocne vidjeti ucinak. Ja bih na tvom mjestu pocela s jajima, pa mlijekom, pa agrumi...

    Sretno!!!

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Što se tiče agruma, vidim da se i ovdje odgađa njihovo uvođenje u prehranu.

    Zanimljivo mi je što dr.Richter piše o njima kao alergenima, mislim da je on jedan od vodećih alergologa kod nas. Ako ne i vodeći.

    http://www.cybermed.hr/forum/read.ph...&i=1232&t=1228


    Sve na ovom svijetu može biti alergen, a ne znam odakle vam informacija da su agrumi posebno opasni. Bavim se alergologijom, i kad god je netko sumnjao na "citrično voće" ili agrume, nismo tu alergiju do sada u naših bolesnika nikada uspjeli potvrditi.

    ... je alergija osobina organizma, koja će se ispoljiti prvom prigodom u susretu s dostatnim podržajem, a taj ovisi o količini dotične hrane, te tek potom o njenoj alergeničnosti. Tako prvo mjesto zauzima kokošje jaje, kravlje mlijeko, sojino mlijeko (eto vidite: sojino, koje se daje kod alergije na kravlje, na kraju je i samo često premdetom alergizacije), školjkaši i bijela riba te kikiriki. Kao što vidite, arguma nema još jako dugo, a činjenica da to netko kaže, ne znači da je to istina. Kod nas se svašta priča, a da se prije ne odvagne relevantnost tih poruka. Nadam se da niste shvatili da je totalno niječem alergeničnost agruma, ali vam odgovorno tvrdim da se u prvoj godini života, zabranom agruma za 40-ak tisuća novorođene djece u Hrvatskoj ne bi izbjegao ama baš niti jedan slučaj alergije djeteta. A kao bi se izbjegla poneka alergija na citrično voće, dobila bi se neka druga, jer dijete ipak treba jesti.
    Zna li itko išta o alergenosti tih agruma, je li itko čuo/vidio/doživo alergiju na agrume? A da dr. R, kojem su alergije radno okruženje, nije vidio takav slučaj.

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Za agrume sam otvorila poseban topic.

    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...hlight=#242952

    Sori što sam se umiješala u ovu temu.

  10. #10
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Minnie, znam da sam u silnom surfanju u mnogim tablicama i preporukama vidjala agrume kao moguce alergene.
    Dr. Richtera nisam citala jer nemam zivaca. On nekad pise pametno, ali nekad blebne takve gluposti, ili vrijedja onog tko ispituje. Nije mi se dalo na cybermedu traziti pametan odgovor.
    A bio on pravu ili ne (cak mozda i je), ja cu ih izbjegavati barem do prve godine. Za svaku sigurnost. Dok maleni sisa i jede ostalo, agrumi mu ne mogu biti ni velik plus ni minus

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Vidjela sam i ja svakakvih tablica dohrane, ali ih ne bi preporučila crnom vragu. S dohranom od 4 mjeseca, receptima za polovinsko ili dvotrećinsko kravlje mlijeko, itd itd.

    Ako znamo više, i to ne malo više, nego strašno puno više, o dojenju, o produženom dojenju i dojenju u trudnoći, o dohrani nakon šest mjeseci, o tome da kravlje mlijeko nije nužna namirnica, od pojedinih zdravstvenih djelatnika (od kojih su neki i autori tablica o dohrani). kako znamo da je njihov savjet o agrumima uopće ispravan?

    Dr.R i mene naživcira, ali ne kad su alergije ili astma u pitanju.

  12. #12
    lidac2004

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Lidac, meni su u Sabola rekli da se IgE test ne radi prije godine dana.

    meni su dva-tri doktora rekli da bi bilo dobro to napraviti i da moze i ranije.
    da li je neko to vec radio i sa koliko mjeseci/godina?

    mislila sam to napraviti sto prije da (bar okvirno) znam na cemu smo jer se fleke konstanto vracaju a ja sam izbacila i jaja i mlijeko i mlijecne proizvode i agrume i jagode i ribu i ne znam ni ja sta sve jos i vec sam zbedirana jer ne znam sta jos da napravim.... :/

    njegujemo kozu kako su nam rekli ali eto,nema nekog poboljsanja...

    i znam da treba strpljenja i da to,u vecini slucajeva,prodje samo od sebe do neke trece godine (valjda) ali svaki put kada vidim da je sva oflekavila nakon samo tri dana,padam u totalni bed....

    mony,sad jos cekam da nam se javi doktorica o kojoj smo pricale na pp pa da pocnemo i s tim pa cemo vidjeti hoce li biti poboljsanja...

  13. #13
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj Minnie prvotno napisa
    Vidjela sam i ja svakakvih tablica dohrane, ali ih ne bi preporučila crnom vragu. S dohranom od 4 mjeseca, receptima za polovinsko ili dvotrećinsko kravlje mlijeko, itd itd.

    Ja sam zato i toliko surfala, bas iz razloga da nadjem neke razumnije tablice i da mi ove koje ti spominjes ne budu nikakav izvor.
    Osim toga, trazila sam bas tablice koje se preporucaju za alergicnu djecu.

    Istina je da se agrumi nisu svugdje isticali kao elergeni, cak su ih stavljali i nakon 10 mjeseci, ali ko sto rekoh - negdje stoje kao alergeni - pa sto je sigurno, sigurno je 8)

  14. #14
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Lidac, a jel koristite koje kreme i koje? Kortikosteroide? Jel joj prodje nakon kortikosteroida? Kolko treba da se crvenilo opet pojavi? Jel samo na licu ili i na drugim dijelovima tijela?
    Mom Leonu smo recimo rijesili lice, pa mu se pojavi na tjemenu. Pa mu rijesimo tjeme, pa se pojavilo na nogama, pa s nogu na ramenima.
    No, samo smo ga dvaput tretirali kortikosteroidnim kremama. Ostatak homeopatske kuglice.
    Jel imas koju kremu za ovlazivanje koze? Jesi probala Mustelu mozda? Dosta je skupa, ali jako dugo traje.

  15. #15
    lidac2004

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Lidac, a jel koristite koje kreme i koje? Kortikosteroide? Jel joj prodje nakon kortikosteroida? Kolko treba da se crvenilo opet pojavi? Jel samo na licu ili i na drugim dijelovima tijela?
    Mom Leonu smo recimo rijesili lice, pa mu se pojavi na tjemenu. Pa mu rijesimo tjeme, pa se pojavilo na nogama, pa s nogu na ramenima.
    No, samo smo ga dvaput tretirali kortikosteroidnim kremama. Ostatak homeopatske kuglice.
    Jel imas koju kremu za ovlazivanje koze? Jesi probala Mustelu mozda? Dosta je skupa, ali jako dugo traje.
    koristimo advantan (kortikosteroid) i a-derma exomegu i povuce se od advantana ali se za 3-4 dana opet vrati,nekad na drugom mjestu a nekad na istom....najgora su joj ledja-skroz puna fleka i,sada je dobila jake fleke na pregibu stopala,neke se vise ne pojavljuju ali se pojave nove....

    da ne duljim,zvali smo naseg pedijatra i na srebrnjak i rekli su da dodjemo sa uputnicom na pregled i obradu pa cemo ici iduci tjedan...

    homeopatske kuglice jos cekamo a i ta doktorica nam je savjetovala da napravimo ove testove...

    drzite nam fige iduci tjedan jer me jeza hvata od toga da ju pikaju u venu i vade krv....

    uh,jesam izdavila sada ali super mi je da se imam gdje "rasteretit"....

  16. #16
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Lidac, uopce nisi izdavila

    Steta sto joj to tako brzo izbije natrag i nakon tretiranja kortikosteroidima
    Samo da pitam - znas da kortikosteroidnu kremu ne smijes upotrebljavati vise od sedam dana u komadu.

    A s obzirom da si ti sve jace alergene izbacila iz prehrane, nju izgleda i dalje nesto smeta. Odjeca joj je sva pamucna, jel?
    Mozda alergija na grinje :?
    Na prasinu :?
    A jel moze biti od one palente o kojoj smo pricali na Dohrani? Jer i kukuruz zna biti tezak.
    Joj, bas bih ti htjela pomoci sa savjetom i idejom jer znam kako vam je
    Nadam se da ce ovi testovi ipak nesto pokazati :/
    Sretno!

  17. #17
    lidac2004

    Početno

    mony,hvala

    zato cemo napraviti ove testove pa ce valjda nesto i pokazati....
    advantan koristimo 2-3 dana a samo jednom smo koristitl 5 dana....

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Na sve se može biti alergičan. Curica od moje prijateljice je, uz hrpu drugih stvari (prvenstveno mlijeko) alergična i na jabuke, naravno i na sok. A one su obično prva namirnica za dohranu.

  19. #19
    lidac2004

    Početno

    napokon smo otisli na srebrnjak i napravili pretrage.
    radili smo prick test (ipak),po preporuci dr. Richtera i bio je negativan na sve....i sta sad??
    i dalje ne znamo na sta je alergicna

    ali,moram malenu pohvaliti....bila je hrabra,hrabrija od mame kojoj se grcio zeludac kada ju je sestra pikala....zaplakala je na zadnji ubod,a tada je vec bilo gotovo pa je i prestala :D ,hrabrica moja mala!!!!

  20. #20
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    ajde da pitam i tu



    danas mi došli rastevi, svi baš svi povišeniji nek predgodinu dana, masa njih i 2 razreda više nek prije, a mali to ne jede, kak je to moguće, ni valjda da reagira dok neko sa strane mlati po jogutru ili špeku, a on nije fizički u dodiru s time.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •