Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 63

Tema: Sviježi kravlji sir?

Hybrid View

prethodna poruka prethodna poruka   sljedeća poruka sljedeća poruka
  1. #1
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno Sviježi kravlji sir?

    Što radite s njim?
    Imam dostupan domaći, uvijek je u frižideru,
    i radim ili štrudle (savijaću), sa palačinkama ili sa tjesteninom i jajima zapečeno u pećnici.

    I da, standardno ga obožavam sa vrhnjem i češnjakom za doručak.

    I tu priča staje
    Uopće nemam ideja što bi se još moglo.

    Hajde pucajte, pliz.

    I unaprijed se ispričavam ako tema postoji, koliko sam uspjela sa googleom pretražiti nisam ovak nešto našla.

  2. #2
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    Strukli - sve isto kao strudla, ali skuhas, poslije mozes posloziti u tepsiju, zaliti s malo poprzenih prezla i slatkog vrhnja, staviti u pecnicu i malo zapeci. Moze se jesti slano ili se posipati secerom.

    Knedli od sira i grisa - isto mogu slatki (za desert) ili slani (kao prilog), ja uglavnom jedem slatke. Neka slana tijesta (za kiflice npr., koje se mogu i puniti tvrdim sirom ili sunkom) isto kao sastojak imaju svjezi sir, imam negdje i recept za neke.

    Ja jos radim s tjesteninom i spinatom (isto se moze zapeci u pecnici). Ili varijanta karbonare.

    Pita od sira (gore i dolje prhko tijesto, a u sredini fila od svjezeg sira, jaja, brasna i secera). Zasad mi nista vise ne pada na pamet...

  3. #3
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Hvala Alyssa , može recept za ovo sa špinatom

    Inače, draži mi je slani nego slatki (sir, ne špinat)

  4. #4
    mislava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    na rubu pameti..
    Postovi
    893

    Početno

    mi napravimo "slance".
    umijesiti istu količinu sira, glatkog brašna i margarina - npr. pola kg brašna, pola kg sira i pola kg margarina.
    ostaviti u frižideru barem pola sata.
    razvaljati i rezati oblike po želji - mi nekada radimo dugačke štapiće, nekada to budu i zvjezdice ili srčeka.
    slagati na masni papir, posoliti, premazati žutanjkom, eventualno posipati sezam, kim, lan...
    i to je to.

  5. #5
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Tortu od sira - podloga od keksa, maslaca i šećera ili običan biskvit.

    Sir, vrhnje, šećer i vanilin šećer se miksaju štapnim mikserom dok ne bude glatka, sjajna smjesa (može i par kapi limunovog soka), u to se umiješa tučeno slatko vrhnje. Torta se može preliti preljevom od voća...

  6. #6
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Vege-varijanta: ako ga ocijediš i pomiješaš s parenim ili dinstanim povrćem (npr. tikvice, paprika, brokoli, šparoge, masline, slatki kukuruz), možeš tom smjesom napuniti otvorenu pitu ili tzv. quiche.

  7. #7
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Kad je sezona povrća ja u sir i vrhnje stavim paradajiz npr. Možeš staviti i drugo povrće i bude mmmmmm....

    Slatka varijanta i to zdrava, umjesto jogurta i sireva voćnih, uzmeš sir + pekmez bez šećera (može i bez toga) + banana (zasladi) + neko još voće... mmmmm....bude super voćni jogurt/sir

    Za tijesto - imaju one hrenovke u tijestu koji sam topik digla SUPER recept, a možeš ih ispeći takve kavke su ili puniti po želji, sirom npr.!

    Ma ja taj mladi sir jako volim prirodno kakav je, pa sa jajima, ili graškom ili nečim - to mi dođe kao salata.

  8. #8
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    mmmmmm ova voćni jogurt/sir varijanta mi se jako sviđa.

    I samo da prijavim da sam zamjesila onaj prijedlog od mislave i da se hladi u frižideru

    Javim kako je ospalo, mada uopće nemam ideje kako će izgledati.

    I hvala svima na idejama

  9. #9
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    http://roda.hr/forum/viewtopic.php?t=34147
    Ovo ti je link za hrenovke u tijestu.Jedino u receptu piše 1 žlica soli, stavi jednu žličicu!

    I nema lakšeg tijesta za zamjesiti - ne ljepi se..ma milina! Pospi sezamom i imaš kiflice, ne moraš ih ni puniti.


    Sir + voće + kašika pekmeza je super za malu djecu isto...umjesto onih kupovnih, a stvarno je super. Isto možeš praviti i sa jogurtom!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Možeš puniti paprike sa njim, zatvoriš ih kriškom paradajza i to sve zapečeš u rerni dok paprike ne omeknu

  11. #11
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    Tjestenina sa spinatom i svjezim sirom

    50 dag tjestenine (ja uzmem fusile ili puzice)
    50 dag smrznutog spinata (1 paket)
    40 dag svjezeg sira (ja nekad umjesto svjezeg sira uzmem ricottu)
    2-3 cesnja cesnjaka

  12. #12
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    Evo ti jos nesto slano: pogacice sa sirom

    1 maslac
    40-50 dag svjezeg sira
    1 jaje
    1 prasak za pecivo
    sol
    2 dl mlijeka
    50-60 dag brasna

    Sir i maslac izmijesati u kompaktnu smjesu, dodati jaje i posoliti. Postupno dodavati brasno s praskom za pecivo. Dobro izmijesati tijesto, zamotati u foliju i staviti u frizider na sat-dva. Izvaljati cca 1/2 cm debelo i kalupom ili casom umocenom u brasno (moja je promjera oko 3,5 cm) izrezivati pogacice. Stavljati ih u tepsiju i peci 20-ak min. na 200-220°C. Mogu se prije pecenja namazati jajem, posipati kimom, sezamom ili parmezanom. Mogu se i napraviti unaprijed pa zamrznuti, pa prije pecenja odmrznuti na sobnoj temperaturi.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    palačinke sa sirom (slatke ili slane)
    palačinke sa sirom i špinatom
    gužvara

  14. #14
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Cure hvala!
    Alyssa sigurno ću probati ovo sa špinatom, stvarno zvuči

    Slanci su mi ispali super, ali za moj pojam možda malo premasni :/
    mislava, se može staviti manje margarina (ja sam stavila maslac) a da tjesto bude dobro?

  15. #15
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Citiraj kahna prvotno napisa
    Cure hvala!
    Alyssa sigurno ću probati ovo sa špinatom, stvarno zvuči

    Slanci su mi ispali super, ali za moj pojam možda malo premasni :/
    mislava, se može staviti manje margarina (ja sam stavila maslac) a da tjesto bude dobro?
    Ja stavim pola manje masnoće, a umjesto toga dodam prašak za pecivo u brašno.

  16. #16
    mislava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    na rubu pameti..
    Postovi
    893

    Početno

    Citiraj kahna prvotno napisa
    Cure hvala!
    Alyssa sigurno ću probati ovo sa špinatom, stvarno zvuči

    Slanci su mi ispali super, ali za moj pojam možda malo premasni :/
    mislava, se može staviti manje margarina (ja sam stavila maslac) a da tjesto bude dobro?
    ne znam, nisam nikada probala sa manje margarina.
    jesi ih pekla na masnom papiru?
    jer ako pečeš samo na plehu, pa ga pouljiš, onda budu masniji.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Ja obožavam sir u raznim oblicima i imam dosta recepata u koje ide sir.
    Evo Kahna šta se kod nas najčešće pravi od sira:
    gibanica - pita sa sirom, http://www.coolinarika.com/recept/moja-pita-sa-sirom
    proja http://www.coolinarika.com/recept/odokativna-proja
    kiflice punjene sirom - ja pravim kupus-kifle pa njih punim sirom.
    Ravioli sa sirom, već spomenuta gužvara sa sirom, štrudla od kiselog testa sa sirom. Lisnato testo (volovani) punjeni sirom.
    Pitice sa sirom - recept kasnije
    Piroške sa sirom: 300 gr sira, 300 gr brašna, 2 jajeta, 1/2 praška za pecivo (u daljem tekstu: pzp), malo soli. Sve pomešati, formirati piroške i pržiti na ulju.
    i slično tome:Krofnice sa sirom - 3 jajeta, 3 kašike griza, 3 kašike brašna, 300 gr belog sira, malo pzp i malo soli. Sve smiksati, pa malom kašikicom vaditi testo i pržiti u ulju
    Pancerote - recept kasnije
    Knedle od sira:
    3 kašike masti, 2 kaš. kiselog mleka, 3-4 jaja penasto umutiti. U to dodaš 250 gr belog sira, 1 kašiku brašna, 2 kašike griza i malo soli.
    Brašnjavim rukama formirati knedlei kuvati u kipućoj slanoj vodi.
    Posuti ih prženim mrvicama i po želji: parmezanom, susamom...
    Mogu se preliti sa pavlakom, pa zapeći u rerni. Ostalo su varijacije na temu.

    Tirit - recept kasnije
    Zatim, razni namazi:
    Namaz sa šampinjonima i susamom - propržiti sitno iseckane šampinjone i posuti sa malo biljnog začina (tipa Vegeta), kad je gotovo, presuti u činiju, dodati vrlo malo origana i dosta seckanog peršuna i puno susama prethodno propečenog na suvoj tavi. U sve to umešati sira u količini po želji. Ako sir nije maziv i kremast, dodati milerama.
    Ja nekad umesto origana i peršuna stavim kari i dodam još seckanog kikirikija, pa dobujem neku varijantu indijskog namaza.
    Super je uz topao prepečen hleb.
    Namaz sa pavlakom, sirom, peršunom i mladim lukom - pomešati jednaku količinu pavlake i belog, sitnog sira, dodati vezicu iseckanog peršunovog lista, sitno isečenu malu vezicu mladog luka, po želji dodati rendani trapist i još, kad je sezona, iseckan sremuš (divlji luk)

    Možeš raznorazne mafine sa sirom. Pa nekad dodaš šunku seckanu, nekad povrće, nekad samo sa sirom.

    Povrće punjeno sirom i zapečeno u rerni. MarikaPika je pomenula paprike (to je tradicionalno jelo iz Srbije) Isto tako možeš puniti i tikvice, paradajz, šampinjone ili druge gljive,
    Krompir punjen sirom (Seljački krompir je fenomenalan - Ovo morate probati!)http://www.coolinarika.com/recept/seljacki-krompir U ovaj krompir se mogu ubosti i šampinjoni ili mlade neoguljene zuchinni tikvice sečene na štapiće.
    Punjena jaja: Tvrdo kuvana jaja preseći po pola, izvaditi žumanca, propasirati ih. U njih dodaš par kašika sira, par kašika majoneza, malo senfa, soli, bibera, peršunovog lista seckanog. Pomešati i napuniti belanca. Ukrasiti odgore sa komadićem rotkvice ili percima vlašca

    Osim toga, možeš i meso puniti sirom. Nešto kao naša Karađorđeva šnicla iliti "Devojački san" :D
    Dobro istučene krte, meke šnicle (od svinjskog buta, zatim može i teletina ili najbolje od svinjskog filea) premažeš sa sirom u koji je umešano malo masnoće (mileram, maslac, kajmak). Po želji dodaš u to seckane šunke ili rendanog tvrdog sira. Urolaš i umačeš u brašno, jaja, mrvice i pržiš na ulju.

    Torta od pečenih paprika (takozvana Muška torta) - recepti kasnije
    Torta od tikvica
    Torta sa spanaćem
    Rolat od spanaća sa sirom isto tako Zlatni rolat sa sirom i šunkom.
    Brze mekike
    koje se jedu sa svežim sirom.
    Razni popečci i pogačice
    Punjene pohovane paprike
    Ja volim za doručak da jedem palentu sa svežim sirom i to da zalivam jogurtom. A nekad tome dodam i malo špeka

    Bebačica mi je na rukama, pa ne stignem sve napisati.
    Recepte ću pisati i na zahtev.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    edit:
    Citiraj vanesax prvotno napisa

    Krompir punjen sirom (Seljački krompir je fenomenalan - Ovo morate probati!) http://www.coolinarika.com/recept/seljacki-krompir U ovaj krompir se mogu ubosti i šampinjoni ili mlade neoguljene zuchinni tikvice sečene na štapiće.

  19. #19
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    vanesax

    Sad imam ideje za kuhanje narednih 2 mjeseca :D

    Hvala, pitat ću što mi ne bude jasno, putem.

    mislava, skroz sam previdjela masni papir
    Aj javim kakve će biti sljedeći put.

  20. #20
    mislava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    na rubu pameti..
    Postovi
    893

    Početno

    neće biti masne, provjereno.

  21. #21
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj kahna prvotno napisa
    Cure hvala!
    Slanci su mi ispali super, ali za moj pojam možda malo premasni :/
    mislava, se može staviti manje margarina (ja sam stavila maslac) a da tjesto bude dobro?
    Moze s puno manje. Nasa je mjera brasno i sir 1:1 (koristim integralno), a na omjer od po pola kile stavljam mrvicu maslinovog ulja (mozda jednu zlicu) i maksimalno cetvrtinu one ciglice maslaca (mislim da su ta pakiranja od 250 grama?). Neki put maslac i ulje zamijenim gheejem. Kako god, do sad mi jos nikad nije falilo masti, a nije je bilo ni previse. Sir je dovoljno sam po sebi vlazan i mastan pa lijepo poveze brasno.

    Obavezno pecem na papiru.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Citiraj kahna prvotno napisa
    Cure hvala!
    Slanci su mi ispali super, ali za moj pojam možda malo premasni :/
    mislava, se može staviti manje margarina (ja sam stavila maslac) a da tjesto bude dobro?
    Moze s puno manje. Nasa je mjera brasno i sir 1:1 (koristim integralno), a na omjer od po pola kile stavljam mrvicu maslinovog ulja (mozda jednu zlicu) i maksimalno cetvrtinu one ciglice maslaca (mislim da su ta pakiranja od 250 grama?). Neki put maslac i ulje zamijenim gheejem. Kako god, do sad mi jos nikad nije falilo masti, a nije je bilo ni previse. Sir je dovoljno sam po sebi vlazan i mastan pa lijepo poveze brasno.

    Obavezno pecem na papiru.
    Zavisi kakav sir koristiš. Onaj "švapski" koji ja kupim na pijaci uopšte nije mastan.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    1,610

    Početno

    vanesax, jel' ti misliš na svježi kravlji sir ili onaj slani što bude u kanti (sirac beo)?

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    437

    Početno

    ja imam jednu jedinu tavu/posudu/plitki lonac (visina 10tak cm). i njoj radim meni najbolji burek sa sirom, brzo gotov (kad se malo ufuram i ispraksiram)

    kupim na placu 4 kore za savijace, srednje (kad nemam, koristim par listova od tene).

    zagrijem tavu, malo malo pouljim i stavim tri lista onak ko cvijet, tak da dno prekrijem sa sva tri lista (u trolist), a ostatak listova se prelijeva van. zmuckam 500g sira, jedno dva vrhnja, malo soli, i cetvrti list natrgam u to. to sve prelijem u tavu na listove, zamotam s ovim listovima kaj vire, jedan, pa drugi, pa treci (dobijem trostruku koru), pokrijem i tak malo pecem s tim da dizem poklopac i pobrisem krpom kondenzaciju.

    onda skicnem malo odozdola podizuci lagano vilicom, i kad vidim da je peceno, onda (je malo pimplavo, ali se da, treba malo prakse) pomocu tanjura nekak okrenem, pa opet vratim na drugu stranu da se ispece. opet prebrisem par puta poklopac.

    bacim na tanjur, izrezem kriz i imam 4 bureka. super fino.

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Jednostavan trik za fini "gospodski" kolač sa svježim sirom (ali stvarno svježim, ne kuha se i ne peče) je napuniti vulgaris biskvit s uljem.

    Ne radim ja to po receptu nego onak, ofrlje, pa evo skice kako to otprilike ide:

    Kocke sa sirnim nadjevom (nemam čak ni ime za to )


    5-6 jaja (ne odvajati, samo ostaviti sat-dva na sobnoj temperaturi)
    2-3 žlice tople vode
    prstohvat soli
    10 dag šećera
    14 dag brašna
    1 vrećica vanilin pudinga (ili škrobnog brašna)
    1/2 vrećice praška za pecivo
    1 dl ulja

    Staviti pećnicu da se grije na 180o ili temperaturu na kojoj inače pečemo biskvitna tijesta.

    Brašno, puding i prašak za pecivo je najbolje prosijati sve zajedno. Ja sam često lijena to raditi, ali bolje se diže ako se to napravi i pripusti malo zraka u brašno.

    U veliku zdjelu razbiti jaja, dodati vodu i sol i dobro zamutiti mikserom (najveća brzina) dok se zapjeni. DOdati šećer i vrtiti još 2-3 minute.
    Dodavati malo pomalo brašno s praškom i pudingom i miješati na najmanjoj brzini.

    Na kraju dodati ulje.

    Pravokutni veći pleh (moj je dugačak 34 cm) minimalno nauljiti i obložiti pek-papirom (dno i dvije dulje stijenke). Ulje će držati papir na mjestu da ne klizi dok ulijevamo. Uliti biskvit i ubaciti u pećnicu. Peče se cca 20 min (može se nakon 10-15 min smanjiti vatra na 150o, ali to jako ovisi o pećnici). Gotovo je kad se lijepo zarumeni i kad se bočne stijenke počnu odvajati.

    Nadjev:
    2 zdjelice svježeg sira s placa (ne smije biti jako vodeno, birati suhi sir i doooobro iscijediti)
    1-2 dl svježeg kiselog vrhnja - količina će ovisiti o kvaliteti sira
    4-5 žlica šećera u prahu
    po želji vanilin šećer (ja ne stavljam, jer je u tijestu)
    po želji šaka grožđica - kratko namočiti u toplu vodu da nabubre, pa dobro ocijediti na papirnatoj salveti
    ribana korica pola svježeg limuna (tko ima iz eko-uzgoja - moram hvaliti susjedu koja mi to nabavlja) - meni je to najbitniji sastojak jer daje onaj "posebni" okus

    Sve zamutiti, može kuhačom ako volite grudasto, a može i mikserom ako volite kremasto.

    Ohlađeni biskvit izvaditi iz pleha (nožem odvojiti stijenke ako su se prilijepile, da ne pukne). Lagano odlijepiti pek-papir (to se može raditi na pladnju - lakše je baratanje). Dugim nožem ili koncem razrezati po vertikali na dvije tanje kore. Ja koru predignem pomoću dva noža, a po pravilima za izradu kolača trebalo bi čisti pek-papir uvući unutra i dignuti koru na taj način - kažu da je tako kora sigurna od pucanja, ali ja sam lijena i to mi se ne da.

    Donju koru vratiti u pleh, premazati sirnim nadjevom, položiti gornju koru, lagano pritisnuti i posipati odozgora šećerom u prahu.

    Valjda je sve točno. Bolje mi ide u kuhinji nego za tipkovnicom...

    Dobar tek!

  26. #26
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    Citiraj Alyssa prvotno napisa
    Tjestenina sa spinatom i svjezim sirom
    Ovo ću probati ali sa svježim špinatom.
    Jednom sam radila smrznuti i užas jer ja to neznam pripremiti kako treba.


    vanesax



    sve recepte printam.
    Inače radim sama sir i imam ga ko u priči, a sirnica mi se na vrh glave popela.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    437

    Početno

    monax, di kupis ili nabavis mlijeko za sir?

  28. #28
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Peterlin, moja mama to zove "Bečke kocke", samo što napravi običan biskvit i ne stavi grožđice. E, sad, jel' to pravi naziv, ne znam, ali je prefino za ljude koji vole slatki sir (ja da )

  29. #29
    Dora06 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    130

    Početno

    Mi volimo Fifijevske palačinke (tako ih zove Dora)

    2 cijela jaja pomiješati sa 350-400 grama sviježeg sira (obično kupujem Zarebački sir od Dukata), dodati brašna (stavljam oštro) toliko da smjesa bude kompaktna (ne smije biti tvrda nego se mora lijepo odvajati od žlice sa kojom se miješa,a ako je tvrđa slobodno se može dodati i mrvica mlijeka) u to još staviti prstohvat soli .
    Teflonsku tavicu mrvicu nauljiti, smjesu stavljati na tavicu sa žlicom te oblikovati male palačinkice.
    Kad se zapeče sa jedne strane okrenuti i peći sa druge.
    Tokom pečenja obavezno moramo pjevati pjesmu koju je fifi pjevala u crtiću kada je pekla palačinke

    Fifijevske palačinkice mažemo sa pekmezm ili nekim čololadnim namazom.
    Brzo se ispeku a još brže pojedu za doručak :D

  30. #30
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    Citiraj nika612 prvotno napisa
    monax, di kupis ili nabavis mlijeko za sir?
    Kupujem, ma teskom sam mukom nasla tko ce mi donositi mlijeko i to iz okolice Koprivnice.
    Još nije prevruće pa se nekvari!

  31. #31

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Mene ovaj recept inspirira, nisam ga jos pravila, mozda cu ovaj vikend ako jos uvijek bude sparoga...

    Pogaca sa sparogama, prsutom i sirom
    (By Veljko Barbieri - Jelovnici izgubljenog vremena)

    tijesto za kruh od otpilike 600 gr brašna
    150 gr šparoga
    10 dkg tanko narezanog pršuta
    250 gr svježeg sira

    Napravite tijesto za pogacu (malo mekse konzistencije nego za kruh). Kad naraste podijelite ga u 2 dijela. Donji dio razvaljajte (ne predebelo, valjda kao za pizzu), i stavite u okruglu tepsiju (ili neku drugu) koju ste prethodno namazali maslinovim uljem. Na tijesto stavite fete tanko rezanog prsuta, blanširane šparoge i izmrvljeni sir, te prekrijte drugim dijelom tijesta. Rubove spojite.
    Tijesto premazite maslinovim uljem i stavite peći na 200 C otprilike 40 minuta. Kad je pogaca gotova, prekrijte je vlažnom krpom na kratko. Potom navalite dok je toplo.

  32. #32
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj argenta prvotno napisa
    Peterlin, moja mama to zove "Bečke kocke", samo što napravi običan biskvit i ne stavi grožđice. E, sad, jel' to pravi naziv, ne znam, ali je prefino za ljude koji vole slatki sir (ja da )
    Mhm, bečke kocke radim i ja, ali malo drugačije. Biskvit može biti isti (ili uz dodatak kakao praha - po želji) a za kremu otopim 200 g čokolade u 0,5 l biljnog vrhnja, ali to je offt.

    Još recepata sa sirom:

    Koliko margarina (250 g), toliko sira i toliko oštrog brašna. Jedna ravna žličica soli, malo praška za pecivo i umijesiti tijesto. Razvaljati na 5-7 mm debljine. Režu se prutići ili oblici s kalupom. Premazati žumanjcem, posipati (krupna sol ili sezam ili ribani sir ili kim.... po želji) ispeći i to je to.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Citiraj upornamama prvotno napisa
    vanesax, jel' ti misliš na svježi kravlji sir ili onaj slani što bude u kanti (sirac beo)?
    Sveži. Onaj od teta sa pijace ili iz prodavnice. Mi to ovde zovemo sitni sir. A jedna varijanta sitnog sira - švapski sir - je jaaako mlad sir pomešan sa vrlo malo mladog kajmaka ili pavlake (vrhnja) i on bude gotovo kremaste strukture. Osete se zrnca, ali to je neznatno. Zgodan za mazanje, blago kiselkastog ukusa i tek malo (da ne bude bljutav) slan.

  34. #34
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Što je kajmak a što pavlaka?
    ja sam mislila da je obje vrhnje

  35. #35
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Pavlaka je vrhnje, a kajmak... e vala toga nisam baš našla u trgovinama u Zagrebu niti mogla objasniti nekom.
    Evo iz Wikipedie, i možda već sada ima Meggle u Hr taj kajmak...
    Ima slatki i slani. Slatkom ne mogu ni prići, ali zato slani je mmmmmmmm...

  36. #36

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Citiraj kahna prvotno napisa
    Što je kajmak a što pavlaka?
    ja sam mislila da je obje vrhnje
    Oboje su mlečna mast.
    Kad se mleko kuva on masnoća od gore po površini što se nahvata - to je kajmak. Naravno, njega baš i nema od kupovnog mleka. Mleko mora biti neobrano. Ono što se obere - to je kajmak.
    Ovde je ključna reč kuvanje.
    Pavlaka se izdvaja prilikom kiseljenja mleka, a to se radi sa sirovim, tj. nekuvanim mlekom.
    I jedno i drugo je mlečna mast, samo je proces proizvodnje malo drugačiji

  37. #37

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Citiraj Maslačkica prvotno napisa
    Pavlaka je vrhnje, a kajmak... e vala toga nisam baš našla u trgovinama u Zagrebu niti mogla objasniti nekom.
    Evo iz Wikipedie, i možda već sada ima Meggle u Hr taj kajmak...
    Ima slatki i slani. Slatkom ne mogu ni prići, ali zato slani je mmmmmmmm...
    A na pijaci ili u velikim tržnim centrima nema???

  38. #38
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    JA nisam vidjela. Nisam pretjerano ni tražila, jer ljudi nisu ni znali šta je kajmak osim onih koji su bili u BH ili Srbiji ili imaju nekog tamo pa ko im pošalje malo kajmaka.
    I imala sam svoje bosanske izvore!

    U Baranji, koja je znači jako blizu Vojvodini ne znaju šta je kajmak... Pravi kajmak... Oni misle da je to vrhnje.

  39. #39
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Ovo za Baranju što sam spomenula... nije da oni nisu znali šta je kajmak, ali su ga jeli možda 1x u životu ili možda čuli ili vidjeli ga...
    Jednostavno, to nije sastavni dio prehrane, kao što mi volimo mackati kajmak.

    Doduše, evo ja sam u Sarajevu već skoro 3 godine, a nisam ga niti jednom kupila. Jednostavno ga baš i ne volim pretjerano, tj. kao "draža" mi je pašteta... ma užas!
    I srbijanski kajmak i sirevi su mi super! Čak bolji nego bosanski - osim odabranih. I u Bosni su jako cijenjeni.

  40. #40
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Nisam sve čitala, možda je več netko spomenuo. Nama je odličan svježi sir sa začinskim biljem.
    - sir
    - vrhnje
    - kopar
    - vlasac
    - bijeli luk
    - peršin
    - bosiljak
    - sol, papar
    - uglavnom narežem svo zeleno začinsko bilje koje imam doma.
    Uzmem manje sirove paprike i paradajze, izdubim ih i punim tim sirom. To mi je odlično kao prilog roštilju, narescima, ma bilo čemu, lijepo izgleda, pa koristimo za sve ljetne rođendane i slična okupljanja.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Citiraj Maslačkica prvotno napisa
    Ovo za Baranju što sam spomenula... nije da oni nisu znali šta je kajmak, ali su ga jeli možda 1x u životu ili možda čuli ili vidjeli ga...
    Jednostavno, to nije sastavni dio prehrane, kao što mi volimo mackati kajmak.

    Doduše, evo ja sam u Sarajevu već skoro 3 godine, a nisam ga niti jednom kupila. Jednostavno ga baš i ne volim pretjerano, tj. kao "draža" mi je pašteta... ma užas!
    I srbijanski kajmak i sirevi su mi super! Čak bolji nego bosanski - osim odabranih. I u Bosni su jako cijenjeni.
    vidiš, vidiš... a ja naivno mislila da ceo svet zna šta je kajmak ali i dalje mislim da bi trebalo da zna. :aparatić:
    Isto tako, ja nisam imala pojma šta je škripavac, dok nisam postala aktivna coolinaričarka

  42. #42
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Hvala na pojašnjenju
    Sad mi je jasnije.
    I ima kajmak za kupiti u Hr.
    Konkretno, ja sam vidjela u Getrou i to baš iz Srbije.
    Samo sam mislila da je to isto neko vrhnje/namaz - ma nisam ni mislila niš
    Baš ću kupiti kad idem sljedeći put. :D

  43. #43
    tamaris avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    181

    Početno

    Ovo je jedan od kajmaka http://www.meggle-hrvatska.hr/proizv...zi/kajmak.html
    taj nisam probala, ali prije koju godinu sam kupila
    kajmak u maloj drvenoj bacvici i taj mi je bio mljaccc
    ali nemam pojma tko ga proizvodi :/

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    485

    Početno

    Mogu samo reći svima za sjajne recepte i ideje!

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Citiraj tamaris prvotno napisa
    Ovo je jedan od kajmaka http://www.meggle-hrvatska.hr/proizv...zi/kajmak.html
    taj nisam probala, ali prije koju godinu sam kupila
    kajmak u maloj drvenoj bacvici i taj mi je bio mljaccc
    ali nemam pojma tko ga proizvodi :/
    Jedini dobar kajmak je taj u drvenoj bačvici (ne znam kak se zove). I dobar je jer je iz Srbije. Ovi svi meggle, veronika... ma nisu oni loši za pojest, ali ako si jednom jeo pravi kajmak onda kad ove jedeš znaš da to nije ni blizu (možda po boji).

  46. #46
    mašenka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    jedna šuma u istri ;)
    Postovi
    523

    Početno

    Ma ti drugi i nisu kajmak, kad pročitaš sastav ima unutra i sira i maslaca i mlijeka :/ , a i u "naslovu" piše sirni/mliječni namaz sitnijim slovima iznad "Kajmak".
    Nama susjed da kravlje mlijeko, nekad 3,5,10 litara (kravica ima viška a on ne želi prodavati :shock: ) pa si ga napravimo, to bude za udaviti se u njemo, jedino što nikad ne stigne sazriti, utamanimo dok je mladi !

  47. #47

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Citiraj kahna prvotno napisa
    Hvala na pojašnjenju
    Sad mi je jasnije.
    I ima kajmak za kupiti u Hr.
    Konkretno, ja sam vidjela u Getrou i to baš iz Srbije.
    Samo sam mislila da je to isto neko vrhnje/namaz - ma nisam ni mislila niš
    Baš ću kupiti kad idem sljedeći put. :D
    :D

  48. #48

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    1,610

    Početno

    Citiraj gita75 prvotno napisa
    Citiraj tamaris prvotno napisa
    Ovo je jedan od kajmaka http://www.meggle-hrvatska.hr/proizv...zi/kajmak.html
    taj nisam probala, ali prije koju godinu sam kupila
    kajmak u maloj drvenoj bacvici i taj mi je bio mljaccc
    ali nemam pojma tko ga proizvodi :/
    Jedini dobar kajmak je taj u drvenoj bačvici (ne znam kak se zove). I dobar je jer je iz Srbije. Ovi svi meggle, veronika... ma nisu oni loši za pojest, ali ako si jednom jeo pravi kajmak onda kad ove jedeš znaš da to nije ni blizu (možda po boji).
    tako je.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    Citiraj Alyssa prvotno napisa
    Tjestenina sa spinatom i svjezim sirom
    Ovo sam kuhala u subotu. Nama je bilo....
    Jako fino!

  50. #50
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    Bas mi je drago da vam se svidja. Mi smo se jedno vrijeme davili u tome, svako malo nam je bilo na meniju :D

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •