Stranica 15 od 34 PrviPrvi ... 5131415161725 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 701 do 750 od 1659

Tema: Strajk nastavnika

  1. #701
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    2+2+2 se spominje baš u svakom članku, a znači povećanje osnovice plaća tri puta po dva posto. Za sve državne i javne službenike, ne samo za učitelje.

    Možemo postaviti i pitanje zašto Vlada uopće zove sindikate na pregovore ako ne nudi niti približno ono što sindikati traže.

  2. #702
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Uglavnom zaključit ću još jednom da sindikati izrazito ne vole iznositi konkretne brojke u kn već postotke. Znaju valjda zašto. I sve sto mogu reć je da ta količina nejasnih informacija i floskula koje izlaze iz njihovih usta mi ne ulijeva nimalo povjerenja da govore istinu. To da plenki isto najčešće ne govori istinu se ionako podrazumijeva.

  3. #703
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Meni se to čini prilično pogrešan zaključak.
    Sindikati su vrlo jasno rekli što traže.
    Ne znam kakve bi konkretno brojke trebalo iznositi, valjda je jasno da se plaće razlikuju od slučaja do slučaja.

  4. #704
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    A čuj, kad netko kaže da ponuda znaci da ako netko ima sad 6300 da bi dobio po ponudi 7600 - to je konkretno. Ako je odgovor na to “to je ponižavajuće” bez da kažeš “mi želimo ne 7600 nego xy00” onda nisi konkretan. Bar u mojim ocima. Uostalom ja definitivno ne mislim da je 7600 ponižavajuće. Dalje nek rješavaju malo ostale probleme kojih se niti jedan neće riješiti zbog povišice.

  5. #705
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    sillyme, ponižavajuće je da su oni i dalje niskorangirani u odnosu na ostale zaposlenike plaćene prema koeficijentima. Žele da ih se pozicionira kao vrijedne u društvu, a ne kao one što (ne)rade 4 sata dnevno. Par posto gore dolje je korekcija inflacije, a korekcija koeficijenta je korekcija položaja u društvu.

    Mene bi zanimalo koliko bi se prosvjetara izjasnilo pozitivno za opciju da rade 8 sati dnevno (ne, naravno nastavu cijelo vrijeme) i da imaju do 30 radnih dana slobodno, kao većina na državnoj plaći. S povećanjem plaće, samo što to država ne može platiti, pa nema ni smisla. (Te su plaće vani 3-4K eura.)

  6. #706

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Jutros na radiju, ministar kaže da će povišica za sve "koštati" 1 miijardu i 900 milijuna kuna.
    Dakle, sad ima 1 900 000 000 HRK, ali nije bilo 400 milijuna samo za nastavnike...

  7. #707
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Ja ne znam što će maturanti.... Katastrofa. Oni nemaju mogućnosti produljenja škg i nadoknade tijekom ljeta. Sramota...

  8. #708

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Mene bi zanimalo koliko bi se prosvjetara izjasnilo pozitivno za opciju da rade 8 sati dnevno (ne, naravno nastavu cijelo vrijeme) i da imaju do 30 radnih dana slobodno, kao većina na državnoj plaći. S povećanjem plaće, samo što to država ne može platiti, pa nema ni smisla. (Te su plaće vani 3-4K eura.)
    Uz očiglednu ogradu da ne mogu znati kako stoje stvari u Hrvatskoj (al mi je educated guess da nije puno različito od Srbije), svaki savesni prosvetar već radi oko 8 sati dnevno a po zakonu svakako i ima do 30 radnih dana slobodno.
    Nakon samih časova administrativni posao je svakako toliki da mu se mora posvetiti određeno vreme u toku dana: treba popuniti ažurno e-dnevnik, napisati ili bar revidirati pripreme za časove, povremeno pripremiti dodatni materijal za čas ako ide neki npr. ogled, test i sl; spremiti poseban materijal i pripreme za časove za decu sa IOP-om; pa onda mesečni plan i program, godišnji plan i program, rešiti tekuće pedagoške probleme, naročito ako si razr. starešina, posećivati sednice i veća, nastavnička, odeljenska itd, na svakom tromesečju, polugođu i kraju godine, ići na seminare radi stručnog usavršavanja vikendima, držati dodatnu i dopunsku nastavu, pregledati i oceniti testove, radove, projekte, prezentacije, obaviti roditeljske sastanke, individualne razgovore sa roditeljima itd, itd.

    To što prosvetari ne borave u samoj zgradi svih 8 sati svakog radnog dana i što deo posla mogu da obave iz udobnosti svoje kuće, nije specifično samo za to zanimanje, a znači samo da je radno vreme klizno i neograničeno, posao se radi dok se ne odradi, sednice i seminari mogu biti zakazani bilo kada, pedagoške situacije se rešavaju kad nastanu, dok se ne reše, a bolovanje i slobodan dan ne možeš da uzmeš bez silnih komplikacija i podešavanja celog kolektiva.

    Insistiranje da prosvetari borave u samoj zgradi po svih 8 sati je totalno beskorisno, neproduktivno i štetno. Većina malih škola nema ni dovoljan broj računara, ni regulisano grejanje tokom celog dana, niti mesto gde bi mogli da borave svi nastavnici tokom tih sati a da ostale aktivnosti mogu da teku nesmetano. Da ne pominjem da se dobar deo dodatnih materijala često finansira iz džepa prosvetara, iz sredstava koje donose od kuće i nemaju na poslu. Plus činjenica da je jedan deo prosvetnog posla visoko kreativan i ne može se baš proizvesti lako na dugme, u zadato vreme, u zadatom okruženju i zadatom vremenskom roku.

    Godišnji odmor ti sleduje u tačno određeno vreme, po zakonom regulisanoj formuli za broj dana, i nemaš prava da menjaš termin- nikad nećeš olako dobiti jeftino vansezonsko porodično letovanje nego verovatnije nikakvo, ako ne možeš od platice da priuštiš najskuplje u jeku sezone.
    Realno, pravo je čudo zašto ljudi rade i to malo što rade, ali, kako reče jedan pametan čovek, prosveta je mesto za snađene žene i nesnađene muškarce. Snađene žene svakako imaju iza sebe dobro situiran brak a plata ide na šminku, a nesnađeni muškarci - pa, nisu dovoljno mudro odabrali životne partnerke.
    Tj. kako je davno zaključeno na sličnim temama, u prosveti već ima dovoljno posla- samo nema nagrade za njega. Zato je prosveta odavno idealno mesto za najgore, ne najbolje. A zato se i štrajkuje- jer se radi osam sati, i ima godišnji 30 dana godišnje. Ali se nema novca.

  9. #709
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne znam što bi moje dijete, kao korisnik sustava, imalo od toga da nastavnici sjede u školi 8 sati. Osim toga, mislim da u hrvatskim školama za tako nešto nema niti uvjeta.

    Inače, danas sve više firmi uvode 'dane u papučama', odnosno povremeni rad od kuće za svoje zaposlenike, pa tjeranje nastavnika da sjede u zgradi 8 sati zato da javnost ne bi imala predodžbu da oni ništa ne rade stvarno ne bi bilo u trendu.

  10. #710
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    I ja sam samo htjela dodati da prosvjetari koje ja osobno poznajem rade tih "8 sati dnevno", odnosno sigurno kroz tjedan odrade 40 sati.

  11. #711
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Odrade oni i vise.

  12. #712
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Ne znam kako nikomu nije palo na pamet pitati zašto voditelj Dnevnika HRT-a prima plaću za onih 55 min. posla dnevno.

  13. #713
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    I još frizura gratis. I odijela.

  14. #714

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam kako nikomu nije palo na pamet pitati zašto voditelj Dnevnika HRT-a prima plaću za onih 55 min. posla dnevno.
    Odlično pitanje

    Vjerojatno zato što on jadan mora raditi za vrijeme Dnevnika

  15. #715
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Baš sam pročitala što su sve Ribić i sindikati izgovorili na presici. Uglavnom

    Bilo mi je bolje dok sam manje čitala što pričaju, što se više citam to su mi jadniji i bjedniji u očima...

  16. #716
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam kako nikomu nije palo na pamet pitati zašto voditelj Dnevnika HRT-a prima plaću za onih 55 min. posla dnevno.
    pa zbog takvih pitanja dnevnik je sa 30 min produljen na 55 min

  17. #717

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    U utorak opet štrajk u cijeloj RH...

    Jupiiiii...

  18. #718

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    U boj u boj za narod svoj.

  19. #719
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Meni je strajk zaista najmanji problem.
    Puno mi je veci problem gledati vladu kako se odnosi prema zahtjevima struke . Bas mi je iznimno mucno gledati kako vladajuci kadar uopce ne dozivljava zahtjeve.
    I mozemo mi pricati da je u pitanju novac za place , ali vrlo je ocito da je to stav prema cijelom jednom sustavu . I u konacnici stav prema svoj djeci u Hrvatskoj. Prema onoj koja su osudena na javno skolstvo i na zivot od postenog rada. Vrlo je ocito da su svima puna usta pronatalitetne politike i kako su djeca vazna, ali zapravo nikog nije briga.

  20. #720
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Evo, nastavnici će raditi osam sati, a djeca će imati cjelodnevnu nastavu: https://www.slobodnadalmacija.hr/nov...stave-u-europi

    a prije toga slijedi zatvaranje škola.

  21. #721
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Meni je, nažalost, valjda kao i sillyme, jako jako teško za povjerovati da su sindikalisti ljudi koje stvarno zanima izboriti se za dostojanstvo struke u punom značenju te riječi.

  22. #722
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Dala bih se kladiti da je to teško povjerovati i mnogim nastavnicima, koji svejedno sudjeluju u štrajku.

  23. #723

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je strajk zaista najmanji problem.
    Puno mi je veci problem gledati vladu kako se odnosi prema zahtjevima struke . Bas mi je iznimno mucno gledati kako vladajuci kadar uopce ne dozivljava zahtjeve.
    I mozemo mi pricati da je u pitanju novac za place , ali vrlo je ocito da je to stav prema cijelom jednom sustavu . I u konacnici stav prema svoj djeci u Hrvatskoj. Prema onoj koja su osudena na javno skolstvo i na zivot od postenog rada. Vrlo je ocito da su svima puna usta pronatalitetne politike i kako su djeca vazna, ali zapravo nikog nije briga.
    Točno to.
    Ali takav stav Vlade nije ništa novo. I u prošlim štrajkovima su se tako postavljali - s visoka i nezainteresirano. To je jedan opći trend u odnosu prema prosvjeti koji se neće lako promijeniti, bojim se, čak ni podizanjem plaća (ako do toga uopće dođe).

  24. #724
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Odrade oni i vise.
    No, onda neće biti nikakvog otpora uvođenju radnog vremena od 9 do 16, s 30 dana godišnjeg.
    Malo sam cinična. Generalno sam simpatizer prosvjete, ali sam preblizu prosvjetnim radnicima da bih vjerovala u to da rade 40 sati tjedno, a možda i više, i da koriste 30 dana godišnjeg. Čak i stručne službe idu na ferije kad nema nastave ili rade dopodne.

  25. #725

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Interesantno kako se baš prosvjetarima vječito broje ti radni sati i dani godišnjeg, da slučajno ne bi ispalo da su privilegirani. Ne bih se baš kladila da sve ostale javne i državne službe (da se zadržimo samo na tom sektoru) odrade do u minutu svih 8 sati svaki dan.

  26. #726
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Kad bi bar svaki nastavnik dobio svoj radni stol i stolicu i svoj PC, pa da moze sve sto treba odraditi u skoli. I ne samo to, trebao bi i ormar za drzanje zadacnica, ispita, udzbenika i ostalih materijala.. A ovako rentas svoj privatni prostor, placas rezije, koristis svoje privatno racunalo, pa kupujes sam i olovke i kemijske, a bogami i papir za printanje... A oni ti zaprijete da ces biti 8 h u skoli.. Ha, ha, bring it on!

  27. #727
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Mislim da bi apsolutno SVI profesori ODMAH potpisali da rade od 8 do 16h i ni sekunde dulje. Pa što stignu, stignu.
    Evo, ja bih u muzičkoj to odmah potpisala! A ne da radim ujutro, a popodne ponovo dolazim na produkciju. Ne da radim od 15 do 20, a u 12 proba u HGZu. Ne da radim od 14 do 21 BEZ PAUZE, a polsatna sjednica u 12h.
    Kad pripremam učenika za natjecanje da s njim uredno odradim plaćenih 2x45 minuta tjedno, a ne 6 mjeseci 2x120 (neplaćenih) min. tjedno. Kad ga prijavim za seminar da ne moram 3 dana na seminaru sjediti (besplatno), a redovnu nastavu onda odrađivati subotama. Eto, kad bi moglo sve to stati od 8 do 16, ja bih jako, jako rado na to pristala, a garantiram vam da bi i ljudi u redovnim školama (pod uvjetom da imaju neki kabinet).

  28. #728
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Treba se dostići kritična masa nezadovoljnih, ali stvarno, ne onih koji su nezadovoljni jer nemaju novi iphone, nego baš ljudi koji nemaju što izgubiti. Tek tada se pokreće ciklus promjena. Nažalost, to mogu samo tri stvari: prirodne katastrofe, rat i revolucija. Davno je Henry Miller citirao nekog drugog pisca da ratovi i prirodne katastrofe nasilno uspostavljaju narušeni red.
    Prirodne katastrofe nas ostavljaju prilicno ravnodusnima, a ratovi su prilika da se nove generacije izbore za boracke mirovine... I red je ponovno uspostavljen.. Eh, moj Henriju Milleru, sta ti znas o Balkanu...
    Salu na stranu, ja sam se dugo nadala da ce sve propasti, al ono bas do kraja. A onda vidim da se ispod svakog kruga pakla otvara novi i bogme se cini da ce to jos potrajati. Malo pokrpas, pa se zaduzis, pa nacionaliziras, pa izmuzes, pa rasprodas.. Da se prelijevati iz supljeg u prazno neko vrijeme. Dok godine nasih zivota lijepo prolaze..

  29. #729
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Da ne spominjem stručna vijeća, stručna usavršavanja, Dane škole s hrpom produkcija i sve to najčešće u kontraturnusu od nastave.

  30. #730
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Naravno da je u kontraturnusu, da nastava ne pati

  31. #731

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    No, onda neće biti nikakvog otpora uvođenju radnog vremena od 9 do 16, s 30 dana godišnjeg.
    Malo sam cinična. Generalno sam simpatizer prosvjete, ali sam preblizu prosvjetnim radnicima da bih vjerovala u to da rade 40 sati tjedno, a možda i više, i da koriste 30 dana godišnjeg. Čak i stručne službe idu na ferije kad nema nastave ili rade dopodne.
    Onda se Hrvatska baš jako razlikuje od Srbije...Ili se samo tvoj mikrokosmos jako razlikuje od mog.
    Zar zaista kod vas u prosveti postoji godišnji bitno duži od 30 radnih dana?

  32. #732

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da bi apsolutno SVI profesori ODMAH potpisali da rade od 8 do 16h i ni sekunde dulje. Pa što stignu, stignu.
    Ovo je MM rekao za sebe davnih dana... da bi bilo divno da sve bude gotovo od 7 do 15h radnim danima i da nakon toga može da zaboravi na sve sednice, dodatne, dopunske, planove, programe, seminare, priredbe, ekskurzije, izlete, hitne mailove i pozive roditelja u bilo koje doba dana, emotivnu cenu posla da ne spominjem.

  33. #733
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Interesantno kako se baš prosvjetarima vječito broje ti radni sati i dani godišnjeg, da slučajno ne bi ispalo da su privilegirani. Ne bih se baš kladila da sve ostale javne i državne službe (da se zadržimo samo na tom sektoru) odrade do u minutu svih 8 sati svaki dan.
    Ali ne možemo njima niti računati da moraju pod mus raditi 8 sati dnevno, pa nije nakon N x 45 minuta u razredu raditi još par sati da se ispuni norma od 8 sati, isto što i raditi bilo koji drugi posao od 8 sati koji ne uključuje takvu vrstu predavanja. Pa tako i tete u vrtiću ne rade 8 sati s djecom.

    Mislim da ne možemo to uspoređivati...

    Zbilja tvoji poznanici Jelena nemaju ispita koje ispravljaju, priprema - a kažu da za "život za školu" moraju većinom i raditi nove pripreme, e-dnevnik, loomen... ako ne odrade 40 sati tjedno, pitaj ih kako to .

    Što se tiče praznika, koliko znam, i nastavnici službeno imaju 30 dana godišnjeg, ali u praksi im se zna razlikovati život ovisno o tome koliko će dugo ravnatelj u srpanj rastegnuti obveze, koliko će ih brzo u kolovozu pozvati natrag, kako će im preko zime organizirati obaveze... uglavnom, posla ima, a koliko sam ja shvatila, neki imaju sreće pa u kolektivu zbiju to u manje tjedana, a neki rašire posao u više tjedana.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 15.11.2019. at 18:58

  34. #734
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je strajk zaista najmanji problem.
    Puno mi je veci problem gledati vladu kako se odnosi prema zahtjevima struke . Bas mi je iznimno mucno gledati kako vladajuci kadar uopce ne dozivljava zahtjeve.
    I mozemo mi pricati da je u pitanju novac za place , ali vrlo je ocito da je to stav prema cijelom jednom sustavu . I u konacnici stav prema svoj djeci u Hrvatskoj. Prema onoj koja su osudena na javno skolstvo i na zivot od postenog rada. Vrlo je ocito da su svima puna usta pronatalitetne politike i kako su djeca vazna, ali zapravo nikog nije briga.
    Dobila sam danas jedno pojašnjenje vezano uz koefcijente nastavnika. Npr. ako se jedan prof. jezika nakon faksa zaposli u školi, a drugi prof. jezika se nakon faksa zaposli negdje u javnoj upravi, nakon 5 godina ovaj u školi će imati puno manji koeficijent jer se njima ne mijenja na isti način kao u drugim javnim službama. Je li to jedna od poanti zahtjeva? Ako da, taj dio razumijem da je to totalno u banani.

    No... sad se opet moram prvo ograditi da nisam predstavnik vladajućih, pa onda tipkati što sam htjela ...
    Ne bi li isto ovo rekli branitelji? Sjetimo se šatora u Savskoj. Nije li glavni argument bio da nikoga nije briga za njih.

    Imaju li liječnici ok plaće? Kakva je sitacija u zdravstvu?
    Jesu porodiljne naknade ok? Sva sila naknada za hrpu ranjiivih skupina je grozno niska.
    Mirovine, kakve su mirovine?

    Dakle, ja nikad ne bi rekla da njih nije ili je briga za bilo koju skupinu, oni samo ovisno o trenutku i broju dana do izbora jednima malo daju, drugima malo uzmu.

    Pa dolazimo do ovog...

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Salu na stranu, ja sam se dugo nadala da ce sve propasti, al ono bas do kraja. A onda vidim da se ispod svakog kruga pakla otvara novi i bogme se cini da ce to jos potrajati. Malo pokrpas, pa se zaduzis, pa nacionaliziras, pa izmuzes, pa rasprodas.. Da se prelijevati iz supljeg u prazno neko vrijeme. Dok godine nasih zivota lijepo prolaze..
    Poanta je u baš u tome. Stoga ja zbilja ne razumijem zašto jednostavno ne dignu koeficijente, tako ionako je svejedno. Novca nigdje nema. Pa je svejedno hoćemo li propasti za 3 ili 5 godina. Tko bi im uopće vjerovao da im je stalno da ovdje išta bude kako treba?

    Ja jednostavno mislim da svi oni argumenti "novca ima, samo ga kradu i troše na gluposti" nisu pravi sustavni strukturalni problem. A pravi sustavni strukturalni problem je da mi imamo 1 zaposlenog na 1 umirovljenika, a da bi sustav bio održiv trebalo bi 4 na 1. Da imamo premalo zaposlenih. Zaposlenih koji će uplaćivati poreze i doprinose. Jer se ili nisu ni rodili, ili su otišli u Irsku, ili rade na crno ili ni ne rade jer "im se ne isplati za 3000 kn raditi". A poslodavac ih ne može više platiti jer ima prevelika davanja državi. A onima i koje plati tih 3 soma, ostatak da na ruke. Ekonomisti procijenjuju da je udio sive ekonimije 30%. Zamisli koliko je to više novca u proračunu.

    Nisam ja baš išla zbrajati , ali ovako kao salonski forumaš mislim, čak i da damo otkaz svim nepotrebnima u javnom sektoru (a tko će odlučivati o tome koji su to?) i da prestanu krasti... dobili bismo samo neke milijune. A nama fale milijarde i milijarde o ogrome strukturne promjene da nam svima bude bolje.

    Pa mi zbilja nije jasno zašto ne podignu koeficijence, brod ionako tone, pa je svejedno hoće malo prije ili malo kasnije.

  35. #735
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Glede i u svezi radnog vremena;

    mislim da nisam zakoračila u stan nekog od prosvjetara koje poznajem, a da nisam vidjela hrpu testova/zadaćnica u nekoj fazi ispravljanja. Ali posao koji je napravljen kod kuće valjda se ne računa.

  36. #736
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Zbilja tvoji poznanici Jelena nemaju ispita koje ispravljaju, priprema - a kažu da za "život za školu" moraju većinom i raditi nove pripreme, e-dnevnik, loomen... ako ne odrade 40 sati tjedno, pitaj ih kako to .
    .
    Neki imaju, neki nemaju skolske zadace za doma, ovisi sto i gdje rade. Ne radi se o poznanicima.

    Ja sam apsolutno na prosvjetarskon strani i ne bih sad o tome ovdje raspravljala jer neke stvari napisano mogu zvucati uvredljivo. Nije mi to namjera, ali lose informirana nisam.

    Moja najveca kritika na strajk i jest sto je glavna tema koeficijent, a ne losi uvjeti rada, besmislena administracija, velika ocekivanja bez sredstava za rad itd. Ali to je puno teze i za formulirati i za ostvariti.

  37. #737
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Meni su ove rasprave potpuno promasene. Sigurno ima onih koji rade manje i onih koji rade vise nego sto bi trebali. Ja osobno ne vidim kako bismo ih i po kojim kriterijima tocno razvrstavali. Ono sto vidim jest da je vecina ucitelja kronicno nezadovoljna, osjeca se omalovazeno, nemotivirani su. Samim time ih sve manje zeli raditi u javnom skolstvu. Sto znaci da cemo s vremenom imati sve losiji kadar, ili ga necemo imati. I u tom smislu mislim da se profesorima moraju dici koeficijenti. Jer moramo kao drustvo motivirati ljude da rade u javnom skolstvu, (a i u zdravstvu).

    inace netko je gore postavio pitanje jel stvarno mislimo da vladajucima nije obrazovanje u interesu. Mislim pa sto nije ocito da nije. Sve u ovoj drzavi vristi da je obrazovanje nevazno. Pa kakvo nam je sveuciliste? Kome dijelimo pocasne doktorate? Na visokim su pozicijama ljudi bez obrazovanja ili plagiranih diplomskih i doktorskih radova. I ovaj odnos prema prosvjetarima je samo simptom toga koliko je obrazovanje savrseno nevazno. Tko ce moci platiti ce obrazovanje, tko nece jbga.

  38. #738
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

  39. #739
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    I ako nekomu još nije jasno, neka uloži 10 min. u ovo
    https://youtu.be/Z8QUJuUDJAs

  40. #740
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    No dobro i? Jako puno toga je tu stavljeno da im nije ok, ali za što je u stvari cilj pregovora s vladom i o čemu isključivo slušamo nakon tih pregovora? O 6,11 6,11 6,11 6,11 ... Štrajk za cilj ima samo to, samo o tome se priča, ovo mi osjećamo ovo mi mislimo ono - NIŠTA od toga se ne piše ni da je predmet pregovora ni cilj štrajka. Samo 6,11% Ili, riječima razumljivim nama koji radimo poslove bez koeficijenta složenosti - o iznosu kn na platnoj listi. I ako je vlada rekla da svima diže 6,12% neto plaću a prosvjeti ponudila još ekstra, i da je to na plaću od 6300 neto još 1300kn, ja još uvijek čekam objašnjenje zašto je to “ponižavajuće”? Koji je efekt tog “koeficijenta ponosa” u stvarnom svijetu osim više kn na isplatnoj listi. Jel će koeficjent riješiti iti jedan od tih linkanih problema? Ja sam prilično sigurna da NEĆE

    A što se tiče teme o “samo” 30 dana godišnjeg - zar vi ne znate da je po zakonu za nas ostale smrtnike 20 dana godišnjeg, a ostalo kako tko, ja sam nakon jako puno godina staža i dalje daleko od 30 dana, ne znam da li itko u firmi ima 30 dana godišnjeg. A do nedavno nismo smjeli ni spojiti 3 tjedna u komadu. A rad od doma je PRIVILEGIJA svima nama ostalim smrtnicima, da možeš dok radiš napraviti pauzu skuham ručak, oprat suđe, provjeriti kako je bilo o školi, pomoć s zadaćom, skoknut do dućana itd. Tako da - vratite se malo u RL, ti ostali činovnici s kojima se stalno uspoređujete NISU mjerilo radnih uvjeta u HR, uključivo (ko mantru ponavljamo) “visokoobrazovane” radnike, i oni u realnom sektoru često imaju puno više posla za manju plaću i sigurno manje godišnjeg, da ne spominjem smjenski rad i situacije kad se “problem mora riješiti” pa ostaneš budan na poslu 48h u komadu dok se problem ne riješi. Pa makar je bio vikend. Ili te vrate iz trajektne luke nazad doma. Ili provedeš pola godišnjeg na laptopu jer je “drama” itd... I ne, ne plaćaju ni nama te prekovremene, tako da je “besplatni” rad za firmu itekako uobičajen i u ostalim sektorima. Samo ja ne znam nikog tko bi 1300kn neto povišice nazvao “ponižavajućim”.

  41. #741
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Meni je bas sve jasno.
    Samo mi nije jasno zašto mislite da je problem u tome da vladajućima obrazovanje nije u interesu. Da, nije im u interesu. Ali nije im u interesu ni zdravstvo, ni nastavi niz...
    Ne bi li identičan intervju čitali i da pričaju s nekim lijecnikom?

    Postoji li išta o onog sto bi mi htjeli da nam bude dobro da možemo reći da je vladi u interesu? Ne, ne postoji.
    U interesu im je skupljati bodove pred izbore, a ostatak vremena graditi kulise da izgleda da je sve u redu.

  42. #742
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Bio je jučer članak u jutarnjem na temu da Plenkovic kalkulira hoće li se pred izbore vise zamjeriti roditeljima ili nastavnicima, i tko je vjerojatnije biračko tijelo.

  43. #743
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Sillyme, ovo sto pises za privatni sektor je sve apsolutno istina, ali privatni sektor nije i ne bi smio biti benchmark uvjeta rada. Ta indexovska logika gdje ako imas u praksi ostvareno jedno zakonom zajamceno radnicko pravo znaci da se trebas pokrit usima jer ima onih koji rade na blagajni za minimalac bez tih prava sluzi samo pokusaju da se ta prava uskrate onima koji ih imaju a ne da se dodaju onima koji ih nemaju.

    6,11% nije samo povecanje place. 6,11% je povecanje statusa profesije u sustavu vrednovanja rada kojeg je vlada osmislila i izradila. Taj sustav vrednovanja je uredba o koeficijentima slozenosti poslova, za koju je ministar rada rekao da ce biti izmijenjena, alu ne da bi se udovoljilo zeljama sindikata. Vrlo vjerojatno da bi se udovoljilo zeljama podobnih zaposlenih na radnim mjesfima koja se spominju u uredbi.
    Uostalom, u svijetu gdje gradonacelnik Zagreba svojevoljno poveca porezima financiranu placu kuhacici kave na 15000 kn i nakon toga ga ne pojede razularena i bijesna rulja, ja mislim da ucitelji trebaju dobiti tih 6,11% na lijepe oci.

  44. #744

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Nastavnici se bore za bolji status svoje struke unutar javnog sektora
    U kojemu je godišnji zbilja 30 radnih dana

    Nitko nije rekao da je to malo godišnjeg, to je izvučeno zbog toga što se nastavnicima pripisuje da imaju "tri mjeseca godišnjeg"
    Nemaju, imaju godišnjeg kao i drugi zaposleni u javnom sektoru
    Posljednje uređivanje od Danka_ : 16.11.2019. at 09:24

  45. #745
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ova nastavnica u videu ne priča o svom poslu da se žali,niti da objašnjava kako joj je posao težak ili da se uspoređuje s nekim, nego da se brani i to od percepcije javnosti koja uporno misli da posao nastavnika prestaje kad prestane nastava.

    Istina je da nastavnici štrajkaju za koeficijent, a pitanje je što se uopće može postaviti kao cilj štrajka da bi štrajk bio zakonit, ali je očito da su općenito jako nezadovolnji i frustrirani, jer u suprotnom tešno da bi odazov štrajku bio tako visok.

    To nezadovoljstvo nastavnika je vjerojatno svatko kome dijete ide u školu imao prilike primijetiti.

    Inače mislim da je normalno da se radnici (i sindikat) bore u prvom redu za materijalna prava, ne znam zašto se od nastavničke struke očekuje nešto drugo.

    Isto kao što je potpuno nesuvislo postavljati sindikalnom čelniku pitanje trebaju li loši nastavnici biti lošije plaćeni.

  46. #746
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa Vidi poruku
    Nastavnici se bore za bolji status svoje struke unutar javnog sektora
    U kojemu je godišnji zbilja 30 radnih dana

    Nitko nije rekao da je to malo godišnjeg, to je izvučeno zbog toga što se nastavnicima pripisuje da imaju "tri mjeseca godišnjeg"
    Nemaju, imaju godišnjeg kao i drugi zaposleni u javnom sektoru
    to nije tocno- u zdravstvu ljudi nemaju 30 dana godisnjeg.

  47. #747
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Koliko imaju?

  48. #748
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Od 20-30. Ovisno o radnom mjestu i godinama staza i broju djece.

  49. #749
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Npr moja medicinska sestra ima 22. Ja imam 30. Neki kolege imaju 25.

  50. #750

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    to nije tocno- u zdravstvu ljudi nemaju 30 dana godisnjeg.
    20 dana je minimalno trajanje (kao i u znanosti, npr.) a onda se prema kriterijima iz kolektivnog ugovora dodaju dani

    U znanosti je npr. dodatak za staž 3 dana (od 6 do 11 godina staža), zatim 4 dodatna dana na visoku stručnu smjenu ili 5 za doktorat, po 2 dana za svako dijete do 15 godina, plus ako postoje posebni uvjeti rada ili dijete s PP, itd., ali ne može trajati dulje od 30 radnih dana.
    (Ili može za zaposlenike koji rade s izvorima ionizirajućeg zračenja, nisam sigurna)

    Za medicinu ne znam iznutra, ali prema ovome što piše u kolektivnom, slično je: na staž je 2 dana nakon 5 godina (itd ali ne ide linearno), VSS dodaje 4 dana a specijalist ima 5, jedno dijete do 18 godina je 2 dana a svako sljedeće još po jedan, itd. (smjenski rad, uvjeti rada, dijete s PP....)

    Dakle, nije u startu 30 dana, za VSS je 24 dana minimum i u znanosti i u zdravstvu (i u prosvjeti), a dalje se dodaje dane. 30 dana je maksimum, kao i u prosvjeti.
    Posljednje uređivanje od Danka_ : 16.11.2019. at 10:21

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •