Stranica 16 od 34 PrviPrvi ... 6141516171826 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 751 do 800 od 1659

Tema: Strajk nastavnika

  1. #751
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa dobro, to je svuda tako. (osim u školi)
    30 dana je maksimalni broj.
    Ja recimo imam 30, a od sljedeće godine više neću imati.

  2. #752
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Pa da, to je svuda tako, ali nije da ljudi koji rade i javnom zdravstvu imaju 30 dana godisnjeg- dapace vecina nema.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #753

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    U školi je također 30 dana maksimalan broj dana godišnjeg, prema kolektivnom ugovorima i slično se dodaju dani na osnovicu od 20 dana (staž, složenost poslova, malodobno dijete/djeca, i posebni uvjeti kao npr. rad u dvije škole, razredništvo...)

  4. #754
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da, to je svuda tako, ali nije da ljudi koji rade i javnom zdravstvu imaju 30 dana godisnjeg- dapace vecina nema.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    svi javni sto se tice godisnjeg su pod istim kolektivnim. dakle i zdravstvo i skolstvo.......
    dodatci su u granskim ugovorima. tako da je ovako kako je Danka napisala.

    Citiraj Danka_ prvotno napisa Vidi poruku
    U školi je također 30 dana maksimalan broj dana godišnjeg, prema kolektivnom ugovorima i slično se dodaju dani na osnovicu od 20 dana (staž, složenost poslova, malodobno dijete/djeca, i posebni uvjeti kao npr. rad u dvije škole, razredništvo...)
    Npr cistacica koja je moje godiste, koja ima od mene puno vise radnog staza ima jedan dan ili dva manje GO od mene.

  5. #755
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Eto, znači i u školi je isto.

    Opet, mislim da se nitko iz škole ne žali na 30 dana godišnjeg, nego ih spominje radi krive slike koja postoji u javnosti, a ta je da nastavnicima godišnji počinje na zadnji dan škole i završava na prvi.

  6. #756
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    apsolutno je važan efektivni rad
    i glupo je stvarno tražiti da nastavnik sjedi u školi 8 sati
    jer nastavnički rad, što su svi već ovdje 100x spomenuli nije samo rad u razredu
    to su dugotrajne i opsežne pripreme
    i to je više od 8 sati ukupno
    a i vjerujem da bi mnogi nastavnici voljeli
    da odrade tih svojih 8 sati
    od 7-15 recimo
    da imaju svatko svoj kabinet
    u kom se mogu pripremati, ispravljati testove
    i kad dođu doma
    da više ne znaju za školu
    za njih bi bilo bolje
    ali naravno da nemaju uvjete za to

    samo mi je slatko, moram spomenuti, da se neki pitaju zašto bi nastavnik bio 8 sati, da je to bespotrebno, a nekim drugim strukama broje 5 minuta ranijeg izlaska s posla

  7. #757
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Meni nikad nece biti jasna ta polemika oko godisnjeg. Mm radi u znanosti i ima kolektivni godisnji kad ga ima. Nema majci biranja i spajanja kako ti odgovara.

  8. #758
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa ja mislim da bi i nastavnicima svatko brojao 5 minuta raniji odlazak sa sata, raspuštanje učenika prije završetka sata - to se, mislim, više baš i ne događa (za razliku od vremena kad sam ja išla u školu)

    Postoji naravno i taj moment odgovornosti prema poslu, struci, što većinu savjesnih ljudi natjera da i izvan svog radnog vremena svejedno rade - evo ova učiteljica u videu je spomenula da je cijelo popodne provela telefonirajući s roditeljima.
    Ja priznajem da sam i ja u jednoj situaciji zvala učitelja svoje kćeri izvan svakog njegovog radnog vremena, sad mi je jasno da to nije bilo u redu, ali tada sam bila jako uzrujana.
    Svako zanimanje i svaki posao nosi svoje, a od ovih koji rade s ljudima kao što su nastavnici i doktori često očekujemo da budu nastavnici i doktori i kad prođe osam sati.
    (premda, većina savjesnih ljudi će odraditi nešto izvanredno izvan radnog vremena naprosto radi osjećaja obaveze)

  9. #759

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Postoji naravno i taj moment odgovornosti prema poslu, struci, što većinu savjesnih ljudi natjera da i izvan svog radnog vremena svejedno rade - evo ova učiteljica u videu je spomenula da je cijelo popodne provela telefonirajući s roditeljima.
    Ja priznajem da sam i ja u jednoj situaciji zvala učitelja svoje kćeri izvan svakog njegovog radnog vremena, sad mi je jasno da to nije bilo u redu, ali tada sam bila jako uzrujana.
    Puno zaposlenih ljudi i nema drugi izbor nego da zove nakon nastavničkog (često i svog) radnog vremena. Što je sasvim ok jer je posao specifičan i nisu sve situacije predvidive, nekad stvarno moraš biti nastavnik i van radnog vremena ako hoćeš čestito da radiš svoj posao.
    Ali onda treba imati u vidu da je i taj razgovor bio deo prosvetarskog radnog vremena pre prebrojavanja radnih sati i godišnjih odmora (ne mislim na tebe, Mima, nego na rasprostranjene stavove).

  10. #760
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    Koliko ja vidim, u radne dane nastavnici broje i onaj dan kad nema nastave, ali ima sjednica u trajanju od 45 min za koju ne treba nikakva priprema.
    A čak i uz takvo brojanje, meni nije jasno kako dođu do 30 radnih dana godišnjeg.

    Godina prosječno ima 250 radnih dana. Nastavnih dana je cca 175.

    250-175=75 dana godišnje bez nastave.

    Od tih 75 radnih dana - neka 30 radnih dana (cca mjesec i pol) potroše na popravne ispite i sjednice.
    Ostaje 45 radnih dana godišnjeg (2 mjeseca) - pod tim ne mislim da je sve preko ljeta, nego razna spajanja, zimski, proljetni praznici i sl.
    Posljednje uređivanje od kajsa : 17.11.2019. at 10:43

  11. #761
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Ja sam, u percepciji javnosti, o čemu sam već pisala i “zahvaljivala” Babiću, uhljeb. I povremeno se nađem u situaciji da pojašnjavam da, ne biste vjerovali, i među nama uhljebima ima ljudi koji zarade svoju plaću radom, koji nisu ničija mala ni kuma, ali u najboljem slučaju dobijem da sam eventualno iznimka koja potvrđuje pravilo. Uz pomirljiv ton iza kojeg ustvari stoji nedostatak želje za svađom, a ne vjerovanje ili volja da se na pet minuta promisli o tome da, eto, i ta uhljebna institucija u kojoj radim “proizvede” nešto, pa je valjda netko nešto i radio

  12. #762
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Nestalo mi pola posta :/ Ali smisao ostatka bio je u frustriranosti iako nisam dio struke, a u medjuvremenu mi je uletjela kajsa koja je potvrdila ovo o čemu sam pisala.

  13. #763
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    S tim da ne smatram da nastavnici ne zaslužuju 2 mjeseca godišnjeg, isto kao i vozači tramvaja imaju pravo na 45 radnih dana godišnjeg.
    To su posebni uvjeti rada gdje treba psihički odmor, ali bi bilo bolje da se točne brojke iznesu u javnost a ovako jednostavno nemaju podršku šire javnosti.

  14. #764
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Šira javnost, ova neforumska, apsolutno ne razumije argument posebnih uvjeta rada, samo vidi 3 mjeseca godišnjeg za četverosatni radni dan.
    Niste li i vi u real life okruženi tim?

  15. #765
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    To inzistiranje na točnim brojkama, a koje se spominje u kontekstu prosvjete, ali ne i bilo koga drugog (kao onog voditelja Dnevnika kojeg je čoksa navela), zapravo pokazuje stav šire javnosti.

  16. #766

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Zadnju godinu pratim kako se je osoba visokog znanja raspukla kao kokica zbog specifičnog stresa koji dolazi kad se nađeš u poziciji da vodiš ljude. Trener djece, neš ti posla.
    Izvesti jedno, svoje dijete do punoljetnosti je zahtjevno.
    Voditi generacije djece i njihove roditelje je valjda mačji kašalj.

  17. #767
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja ne razumijem te priče o godišnjem, zaista. To je jednostavno specifičnost posla, nastavnici nemaju nastavu kad djeca imaju praznike. Koliko godišnjeg ima glumac u kazalištu, i što on radi izvan kazališne sezone?

    Možda nastavnici nisu fizički odsutni sa radnog mjesta samo 30 dana u godini, ali zar to znači da oni za to vrijeme ne rade? Evo ona profa u videu je pokazala 4-5 registratora i rekla da je to administrativni posao potreban da se započne nova školska godina,
    pa valjda je netko i napisao i ispunio sve te papire.

    (btw. upravo sam srela kolegu koji je odselio u jednu evropsku zemlju; zgrada i kojoj mu je firma se renovira, i on je dva mjeseca na 'raspustu' - odnosno, radi od kuće.
    U današnje vrijeme postavljati pitanje rade li judi ako nisu fizički prisutni u uredu, meni je to stvarno neobično)

  18. #768

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ni ja ne razumem priču o godišnjem.
    Vidim da su ljudi iz struke već potvrdili da je i kod vas zvanični godišnji maksimalno 30 dana, kao i ovde.
    Nakon isteka g.o., radnici su dužni da se jave na svoj posao u zgradu škole svakog idućeg radnog dana.
    Da li će oni u toku raspusta samo svratiti na pola sata na kafu i razgovor ili će provesti u zgradi svih 8 sati, zavisi od toga kako svaki pojedini kolektiv uredi sebi obaveze u okviru zakona.
    I ne manje bitno, zavisi od lokalne samouprave.
    Na zimskom raspustu zgrada škole se ne greje. Na letnjem raspustu ne finansiraju uključivanje klime.
    Sa razlogom. Nema nikakve potrebe da ljudi dolaze i sede u zgradi u kojoj tada realno nema posla za punih osam sati dnevno, samo da bi se eto prikazala iluzija rada. Jer bi logična posledica toga bila zahtev prosvetara da se ostali prekovremeni rad tokom godine onda tako i plati. Jer se tokom šk. godine posao nikako ne može završiti za samo osam radnih sati.
    Jednako kako ne očekujemo od građevinaca da zimi sede osam sati na gradilištu i putare na putevima 8 sati dnevno 365 dana u godini. Nekako se za ta zanimanja podrazumeva i uzima zdravo za gotovo da rade prekovremeno onda kada je potrebno, ali kada to napiše prosvetar, odmahne se rukom i traži se "istina".

  19. #769

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj kajsa prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko ja vidim, u radne dane nastavnici broje i onaj dan kad nema nastave, ali ima sjednica u trajanju od 45 min za koju ne treba nikakva priprema.
    Broj sednica za koju 100% ne treba nikakva priprema je zanemarljiv. Sednica mahom služi da bi se rezultati rada prezentovali javno pred kolektiv. A rezultate rada treba prikazati brojčano i statistički obraditi. A to se radi tek nakon isteka nastavnog dela dana. I zahteva ulaganje cca 1-2 sata skoncentrisanog vremena i odmornog mozga.

  20. #770
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ja ću ti napisati kako bi trebalo biti na primjeru osnovne i srednje GŠ i profesora s puno običnih i jednim talentiranim i marljivim učenikom koji ima ambicioznije roditelje.
    Naravno da ne rade svi tako, niti možeš uvijek imati i uzgojiti takve učenike.

    Od 24.12. do 1.1. u školama se ne događa uglavnom ništa osim administracije. Ako imaš učenika s kojim nešto pripremaš (natjecanje, audicije, seminare...), onda radiš s njim i između 27. i 30.12. sva sretna jer je dijete opušteno pa u miru produktivno radite. Ne, ne radiš 8h dnevno tim danima zato što si u MNOGE dane tijekom šk. god. doslovno cijeli dan u školi, a nitko te ne pita možeš li to izdržati.

    Od 3.1. do 12.1. odvijaju se stručna usavršavanja (zimski seminari eminentnih profesora) na kojima sudjeluješ ili pasivno kao slušač ili aktivno kao prof. učenika koji na seminaru svira. Odvijaju se u ZG (pasivno sudjelovanje plaćaš sama, odnosno aktivno za učenika plaćaju roditelji) ili npr. u Opatiji (za što malo tko ima novaca jer moraš platiti i put i smještaj).
    Ako i nisi sve te dane na seminaru, nadobudno naručuješ pokoje perspektivno dijete (o maturantima koji idu na akademiju da i ne govorim, s njima se rade i pripreme teorijskih predmeta!) na satove u školu jer te koncem siječnja čekaju audicije, a početkom ožujka županijska natjecanja.
    Opet: ne, nisi te dane 8h u školi iz gore navedenog razloga.

    Potpuno ista stvar se događa i tijekom proljetnih ferija. Napominjem, naravno da ne rade svi tako i toliko, ali ovi koji rade, rade to zaista zdušno, toliko zdušno da ih mnogi roditelji zamrze. Doslovno.

    O poslu u školi nakon 15.6. ne treba trošiti riječi, valjda razumijete da ima hrpa djece koji ne izađu na redovan ispit i s kojima se mora raditi minimalno 10 sati dodatno do popravnog ispita.
    O gomili administracije i statistike takoder neću.
    Tri maratonske sjednice samo u tom razdoblju. Dva dana traju upisi tijekom kojih kontroliraš jesu li ti se svi upisali, zoveš ih da ne zaborave, često ti se javi tata s nekog broda i kaže ti - joj, biste li nas vi mogli upisati, na moru smo, budemo vam uplatili za upisninu, napišite nam broj računa....
    Nakon 1.7. kreću prijemni ispiti za srednju i poslovi vezani uz njih.
    Ako slučajno imaš još i učenika koji ide na prijemni, radiš s njim 2x tjedno sve do prijemnog.
    Nakon prijemnog su još i dežurstva na upisima novih učenika.
    Godišnji od cca 10. ili 14. 7. (kako komu) do 22.8. kad budu
    popravni ispiti, sjednice, dežurstva na upisima nakon poravnih, pisanje planova i programa za svakog učenika, slaganje satnica.
    Nisam ni spomenula pripremu za nastavu, vježbanje (nikakvo virtuozno višesatno, ali ipak vježbanje) skladbi koje ćeš raditi
    i u novoj šk. godini, njihova obrada, slušanje raznih snimki. Opet, ako imaš ambiciozne srednjoškolce posao se udvostručuje, satima tražiš i kombiniraš program koji bi im odgovarao, teško to može razumjeti netko tko nije u tom poslu. Tijekom školske godine isto tako - splaniraš, ali vidiš da realizacija šteka pa mijenjaš, biraš novo itd.
    Kroz godinu gomile prosviravanja, lokalnih i vanjskih priredbi, stručnih vijeća, sjednica odjelnih i nastavničkog vijeća, gomila dodatno odrađenih sati s učenikom jer je bilo kakav uspjeh makar samo i nastup na Danima škole NEMOGUĆ bez jako puno dodatnih sati zbog kojih te roditelji opet često mrze jer je dijete umorno i pitaju se ima li to ikakvog smisla.
    I treći put ponavljam, ne rade svi jednako, nemaš svake godine jednako dobre učenike, bude razdoblja kad ti se čini da radiš najuzaludniji posao na svijetu.
    I naravno da postoje razlike i među instrumentima, a kako ne bi bile i među profesorima. Kao što prof. matematike ili hrvatskog nije jednako opterećen kao i prof. likovnog ili tjelesnog, tako ni u GŠ nisu jednaka opterećenja. Ako prof. klavira ima više učenika kojima je klavir sporedni instrument, naravno da ima manj posla i brige nego drugi čika je klasa puna srednjoškolaca i pokojeg maturanta. Ali to je tako.

    O opisu poslova u redovnim školama znam samo čitajući što kolege o tome pišu. A ono što čitam zaista je prestrašno, osobito s obzirom na pokušaj ove "reforme". I ne, naravno da nisu svi jednako dobri, marljivi i angažirani.
    Nisu ni doktori, ni socijalni radnici, ni inspektori itd.

  21. #771

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Sutra idem u školu u kojoj taj dan ne radim da bih s učenikom pripremala istraživački rad za jedno natjecanje. dok sam bila gluplja kampirali su kod mene doma jer se znalo poklopiti da nemamo gdje biti.

    pretprošlu SUBOTU sam sasvim drugu grupu učenika iz druge škole ih odvukla uz suglasnost roditelja u slastičarnu da razradimo radionice, jer , pogađate , nismo imali gdje, a radionice su bile u ponedjeljak, i tako ...
    iskreno , ima ljudi koji rade, ima onih koji glumataju da rade, a ima i onih koji sviraju k...u i njima nitko ne može ništa,

    zato mi je sve više pun kufer štrajka

  22. #772
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Mislim da je bespotrebno raspravljati o broju dana godišnjih odmora i koliko tko i kako radi. Ja isto nosim posao kući i radim ponekad i u slobodne dane jer je takva dinamika posla. Kad klijent ima problema ili treba izvanredan sastanak ili u slučaju kakve inspekcije ne gleda se jel sad 16.00 pa idemo doma. Svaki posao nosi svoje.
    Godišnjeg imam 4 tjedna, ali to je tako kod malih privatnika.

    Ljudi se bore za povećanje koeficijenta koji je zaista sramotan u usporedbi s drugima i neka se bore.
    Iskreno, ne bih taj posao radila za nikakve novce. Izuzetno je odgovoran. Doslovce možeš direktno pozitivno ili negativno utjecati na nečiji budući život.
    Skidam kapu svim nastavnicima i profesorima koji obavljaju taj posao savjesno i ulažu maksimalan trud, njih bih i dodatno nagradila.
    Ono što meni nije jasno je da se onima koji to tako ne rade pa čak naprave i štetu ne može ništa. Ja da radim štetu na svom poslu ili ga ne obavljam kako treba dobila bih otkaz.
    U našoj školi se godinama zna za problem s jednom profesoricom i svi sliježu ramenima da se ništa ne može.

  23. #773
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    To je ključni problem. Svaka škola ima 1-2-3 takvih. Tu bi ravnatelju trebalo dati ovlasti da uredi stvari. A s ravnateljevanja skinuti šapu politike itd, itd.

  24. #774
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mislim da takvi problemi postoje u svakoj javnoj/državnoj firmi ili instituciji. Je li stvar u tome da se zaista ništa ne može, ili se nikome ne da prljati ruke, to ne znam.

  25. #775
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Pa u zakonu ne postoji razlog za otkaz koji bi se zvao "loš rad".

  26. #776
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    OK, ali sigurno postoji kršenje radne discipline, pa se ni ljude koji to evidentno rade ne kažnjava.

    Ali, istina, loš rad nije kršenje radne discipline.

  27. #777
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ma kako to mislite da se po zakonu ne može dati otkaz radniku koji loše radi? Pa na šta bi to sličilo? U stvari, znamo na što bi sličilo....
    https://gov.hr/moja-uprava/rad/preki...viti-otkaz/299

    Otkaz uvjetovan ponašanjem radnika

    U slučaju da radnik krši obveze iz radnog odnosa, poslodavac mu može otkazati ugovor o radu. Tu vrstu otkaza poslodavac vam može dati ako npr. neprimjereno obavljate ili zapostavljate obveze iz ugovora o radu, kršite radna pravila vezana uz sigurnost i zaštitu na radu, kasnite na posao bez opravdanog razloga, dolazite na posao u pijanom stanju ili pod utjecajem droge, uzrokujete materijalnu štetu na imovini poslodavca i slično.

    Prije redovitog otkaza uvjetovanog ponašanjem radnika, poslodavac je dužan pisano vas upozoriti na obveze iz radnog odnosa i ukazati na mogućnost otkaza za slučaj nastavka kršenja tih obveza i omogućiti vam da iznesete svoju obranu, osim ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano očekivati od poslodavca da to učini.

    Kod ove vrste otkaza nemate pravo na otpremninu, a otkazni rok se određuje u dužini polovice otkaznih rokova utvrđenih Zakonom.
    Posljednje uređivanje od vertex : 18.11.2019. at 16:37

  28. #778
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Joj Vertex...ako ti štima SVA dokumentacija i ispredavano gradivo odgovara učeničkim bilježnicama, ne možeš ništa.

  29. #779
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    i ako ne kasniš, ne tučeš i ne vrijeđaš učenike, nisi pijan i redovito dolaziš na nastavu.

  30. #780
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa eto, pitanje je samo kako dokazati neprimjereno obavljanje ili zapostavljanje, i još tko bi se u to išao upustiti.

  31. #781
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mislim, ja iz svog iskustva rada u državnoj firmi znam da se nitko nije upuštao niti kod

    "kršite radna pravila vezana uz sigurnost i zaštitu na radu, kasnite na posao bez opravdanog razloga, dolazite na posao u pijanom stanju ili pod utjecajem droge, uzrokujete materijalnu štetu na imovini poslodavca i slično."

  32. #782
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ma kako to mislite da se po zakonu ne može dati otkaz radniku koji loše radi? Pa na šta bi to sličilo? U stvari, zanmo na što bi sličilo....
    https://gov.hr/moja-uprava/rad/preki...viti-otkaz/299

    Da, ali u ovom se slučaju ne radi o tome. Profesorica ne kasni, ne dolazi pijana već ne prenosi znanje odnosno ajmo pojednostaviti, loš je profesor. Škola i ravnatelj su svjesni toga, pa onda profesorica koja preuzima djecu dalje s obzirom da je upoznata krpa te rupe kako zna i može. Na vijeću roditelja se godinama o tome raspravlja ali ravnatelj kaže da su mu ruke vezane.

  33. #783
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    S druge strane ravnatelj te (i ako si najbolji prof. na svijetu!) može maltretirati na toliko različitih načina, da krepaš od stresa. Ne znam sjećate li se slučaja poznate pokojne profe matematike iz elitne zg gimnazije.

  34. #784
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa ja sam prilično sigurna da bi ravnatelji mogu dati otkaz neradniku, ako ih to zanima. Pažljivo poštujući proceduru upozorenja, itd...A ako imamo javni sektor u kojem je nemoguće dati otkaz neradniku, onda bi sindikati stvarno trebali štititi dostojanstvo struke i radnika i tako da kažu koju o tome. Ali to nećemo doživjeti.
    Posljednje uređivanje od vertex : 18.11.2019. at 16:48

  35. #785
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja mislim da to stvarno nije u domeni sindikata.

  36. #786
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Meni je to u domeni zdravog razuma.
    Isto tako mislim da nije dobro pošto-poto podijeliti otkaze na prvi znak nerada. Po meni, u idealnom svijetu, ravnatelj/rukovoditelj bilo koje organizacije bi prvo trebao identificirati postojanje nepravilnosti u poslovanju, pa onda malo poraditi na otklanjanju te nepravilnosti. Ako se radi o radniku koji ne zadovoljava standarde, trebalo bi mu ukazati na nedostatke, potaknuti ga na promjene, prvo razgovorom, a kasnije na neke pismene načine.
    Ne znam imaju li škole propisane takve protokole, ali mislim da se dosta toga može na ovaj način riješiti. Nedostatak volje kod rukovodstva je već drugi par cipela.

  37. #787
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    U nasoj skoli ima jedan prof koji , kako je to prije netko pristojno rekao, ne prenosi znanje djeci...i ravnatelj to zna, i svi roditelji to znaju, ali to je prof.matematike i kaze ravnatelj ako ja imalo pritisnem , ode prof i sto onda, gdje naci novog prof. matematike?
    Bunili smo se mi roditelji vec godinama, ali eto...nitko vise ocigledno ne zeli biti prof.matematike, kad se moze za puno vecu placu zaposliti u banci

  38. #788
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim, ja iz svog iskustva rada u državnoj firmi znam da se nitko nije upuštao niti kod

    "kršite radna pravila vezana uz sigurnost i zaštitu na radu, kasnite na posao bez opravdanog razloga, dolazite na posao u pijanom stanju ili pod utjecajem droge, uzrokujete materijalnu štetu na imovini poslodavca i slično."
    O, da, moje iskudtvo je isto takvo.
    Nekoliko opomena i jos je nitko ne usudi dati otkaz.( nije skola, ali je javna sluzba)
    Posljednje uređivanje od sirius : 18.11.2019. at 17:33

  39. #789
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Mi smo svojedobno imali otkaz zbog alkoholizma (istina, upakiran u
    neki drugi formalni razlog) i zbog psihičke bolesti (ovo drugo je zapravo, nakon teške visegodišnje muke, završilo procjenom radne sposobnosti, bolovanjem i vjerojatno prijevremenom mirovinom).

  40. #790
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Stvarno štrajk svaki dan?!
    Mislite da će sve/većina škola ustrajati u tome?

  41. #791
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Stvarno štrajk svaki dan?!
    Mislite da će sve/većina škola ustrajati u tome?
    Mislim da bi se mogli iznenaditi koji broj učenika će im se nacrtati u školi ako krenu tako. Za sad se većina roditelja snalazila no po komentarima na kavi/rucku vecina koju znam nema više živaca za svakotjedne cirkuse s organizacijom cuvanja/rada od kuce/vodjenja djece na posao/dovlacenja baka za cuvanje i ogromne količine poziva djece koja non-stop nesto trebaju (valjda svakih pol sata na dan strajka cujem bar jedan razgovor preko telefona gdje roditelj pokušava razriješiti "situaciju" ). Plus većina doma mora nadoknadjivati i objašnjavati gradivo kroz koje se "leti"

    Uglavnom kod mene u firmi je već većini puna kapa štrajka. Možda je kod vas drugačija mikroklima no kod nas je tako...

    PS većina s kojima sam okružena ima djecu 1-4. razred OŠ
    Posljednje uređivanje od sillyme : 19.11.2019. at 08:14

  42. #792
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Kod mene isto ima dosta roditelja 1.-4., zahtjevno je svima, isto vozikaju djecu ujutro po gradu ili su cijeli dan na telefonu s djecom taj dan, ali većina kolegica podržava strajk.

    Ja bih zapravo isto voljela da nastave sa štrajkom ako je do ovog došlo. Bas me zanima ima li šanse da im pristanu na zahtjev za koeficijente ako krene svakodnevni štrajk. Više mi se čini da neće sve skole u tome ustrajati.

  43. #793
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da bi se mogli iznenaditi koji broj učenika će im se nacrtati u školi ako krenu tako. Za sad se većina roditelja snalazila no po komentarima na kavi/rucku vecina koju znam nema više živaca za svakotjedne cirkuse s organizacijom cuvanja/rada od kuce/vodjenja djece na posao/dovlacenja baka za cuvanje i ogromne količine poziva djece koja non-stop nesto trebaju (valjda svakih pol sata na dan strajka cujem bar jedan razgovor preko telefona gdje roditelj pokušava razriješiti "situaciju" ). Plus većina doma mora nadoknadjivati i objašnjavati gradivo kroz koje se "leti"

    Uglavnom kod mene u firmi je već većini puna kapa štrajka. Možda je kod vas drugačija mikroklima no kod nas je tako...

    PS većina s kojima sam okružena ima djecu 1-4. razred OŠ
    Kod nas je slično. Ima ljudi s malom djecom koji imaju jednu vrstu briga, ali i ljudi sa starijom djecom (moj sin je maturant, a ima nas još takvih) koji su zabrinuti zbog drugih stvari. Bratemili, imam dojam da je to sve skupa predstava za raju. Odoh sinu dogovoriti instrukcije i iz matematike, iako on to sve kuži, ali nema nikakve šanse da se sam pripremi za maturu uz ovako manjkav fond sati.

  44. #794
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ma u stvari mislim da će se većina roditelja i opet "snaci", to je ionako mantra ove države i njen način "rjesavanja" problema njenih gradjana. Meni osobno je pun kufer "snalazenja" i nadam se da će mi djeca odselit u neku normalnu državu i tamo živjet "nesnalazljivo". Dodatni bonus je pomisao da kroz poreze prireze i doprinose nece financirati ovu.

  45. #795

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    U mojoj mikroklimu ljudi ne podržavaju štrajk smatrajući da te plaće nisu ni tako male. Osobno i dalje podržavam štrajk, iako drugačije gledam na problem nakon iskustva HZZ-a zadnjih mjesec dana. Naime, poslovi za vas su ovdje redom plaćeni od 4 do 5 tisuća mjesečno s mutnom nadom da je plaća takva samo zimi...
    I razumijem ljude koji su završili ekonomiju pa rade na šalteru banke jer bolje ne pronalaze za 5 tisuća godinama...i odgovorni su za novac, i posao im je monoton, i nemaju gdje napredovati niti kako profesionalno narasti ..i kad takvima nastavnici objašnjavaju da je njihova plaća od 6 premala... Znam da u ZG vss u privatnom sektoru zarađuje više, ali u provinciji nije tako.

  46. #796

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Mene recimo nimalo ne brine štrajk zbog maturanta. Moj je toliko lijen postao da bi bilo smiješno izvlačiti se na štrajk. Tko će učiti, će učiti... I tako na maturi gradiva 4 srednje ima nešto iz hrvatskog, a iz matematike samo na višoj razini.

  47. #797
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Eh, pa nije DM samo onih par predmeta - većina fakulteta boduje i prosjek svih ocjena. Bit će svakako...

    Uostalom, već sam rekla puno puta, moja djeca idu na instrukcije iz hj zato jer njihovi nastavnici nisu odradili posao ni kad nije bio štrajk. Napisala je čokolada gore - problemi neradnika u sustavu su nerješivi, a posljedice dugoročne. Nisam sigurna da se to može riješiti štrajkom, to je problem za zakonodavce, te provedbu zakona. Sve je lijepo napisala. Previše se politika miješa u struku. To nikad nije dobro, ne samo u prosvjeti.

  48. #798

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    O tome smo već pisale.. ja vjerujem da i sad postoji mogućnost davanja otkaza odnosno nadzora i savjetovanja koja se ne koristi. Kao da se nikome ne da baviti samom nastavom. U svim privatnim slikama u kojima sam radila normalno je šef dolazio na sate, a u državnim dva puta najavljeno u toku pripravničkog i to je to.

  49. #799

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I budimo realni, djeca su zasad izgubila 6 dana škole.. od toga tri mogu pokriti nenastavni. Dakle, tri dana... Ne vjerujem da to može ikako utjecati na uspjeh na kraju godine.

  50. #800
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Kod mene na poslu ljudi isto ne podrzavaju strajk jer svi gledaju nastavnike 1-4 razred koji "nemaju puno sati, ni doma ne rade puno, imaju dosta placeno, jer smo i mi potplaceni".
    I imamo nekoliko roditelja djece 1.razred koji vise nemaju razumijevanja radi cuvanja djece. Kolega vise nema go (mi ne smijemo prenositi), zena mu ima sastanak i ne moze ostati doma. Mala im ujutro solo, poslije ce vidjeti jel ide kod curice iz razreda kojoj je tad netko doma.

    Moja frendica je profesor u srednjoj, i ja ne da bih svima dala vece place,nego i beneficirani staz

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •