Pokazuje rezultate 1 do 34 od 34

Tema: Državna matura

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno Državna matura

    bas se pitam, gledala jučer Sprajca, jel je državna matura potrebna ako neko dijete želi otići (ili je sigurno da ide) studirati izvan RH?

    jesu li dovoljne samo svjedodžbe o završenim razredima?
    ili je državna matura sastavni dio srednjoškolskog obrazovanja kad se želi ići i na fax izvan RH

  2. #2
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    u familiji smo prosle godine imali clana koji je zelio (i otisao) studirati u Veliku BRitaniju. prijave su isle puno ranije nego kod nas. Nakon prijava dobiveni su odgovori u kojima je bilo tocno napisano koji se rezulatat mora postici na Drzavna matura. cijeli odgovor je bio na engleskom osim pojma drzavna matura. i bilo je napisano za koji predmet koja razina i koliki uspjeh na maturi mora biti.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    a ja mislila da ne treba ...

  4. #4
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Ja nisam znala ali mi je bilo zbilja zanimljivo procitati taj sluzbeni mail jer me zanimao. Bila je napisana koja razina i koja minimalno ocijena se mora dobiti. u slucaju da se isti ne ostvare ovisno o razultatu ce se razmotriti upis naknadno.

  5. #5
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Ja se sjećam kad sam prije par godina pomagala jednoj curi koja se upisivala na neki fax u USA, uz SAT i TOEFL, svjedodžbe koje je imala dotad, tražili su i rezultate državne mature

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,408

    Početno

    Nisam baš upoznata sa školskim sustavima u inozemstvu, ali onih nekoliko zemalja EU koje znam imaju državnu maturu i sličan upis na fakultete kao u HR. državna matura je završna diploma srednje škole
    ...Ako ne položiš maturu, kao da nisi završio srednju...

  7. #7
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Pa baš, imas papir da si završio školu, to je svjedodžba završnog razreda, državna matura je više kvalifikacijska oznaka, poput starog prijemnog, a opet gro faksa imaju još i svoj prijemni

  8. #8
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    državna matura je matura, kada govorimo o gimnazijama. bez mature, državne ili strukovne, nisi stekao srednjoškolsko obrazovanje.

  9. #9
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    državna matura je matura, kada govorimo o gimnazijama. bez mature, državne ili strukovne, nisi stekao srednjoškolsko obrazovanje.
    Zapravo u strukovnoj skoli polazes zavrsni ispit i tada si zavrsio srednju skolu
    te stekao zvanje.
    Drzavna matura jeu tom slucaju potrebna jedino ako zelis nastaviti skolovanje na fakultetu/visokoj skoli u zemlji ili inozemstvu.

  10. #10
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    državna matura je matura, kada govorimo o gimnazijama. bez mature, državne ili strukovne, nisi stekao srednjoškolsko obrazovanje.
    ovako je bilo u moje vrijeme, jedino nije bila državna nego samo matura. mislim da nije više tako
    čini mi se da dobiješ svjedodžbu o završenoj srednjoj školi, bez mature.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    140

    Početno

    U Austriji je potrebna matura ako se zeli na faks..bez mature se ovde mozes upisati samo za neki zanat.

    Matura je ovde bitna da su cak uveli sada da ljudi koji zavrsavaju zanat imaju mogucnost "zanat sa maturom" zavrsiti..sta onda vise vrijedi nego samo zanat. A ljudi koju tu mogucnost nisu imali kad su radili njihov zanat mogu naknadno tu maturu zavrsiti ako zele.

    Inace i ja bih rekla da je matura dokaz da si zavrsio srednju skolu. ...ako ovde naprimjer nakon 4 godina gimnazije ne odes na maturu vec eto imas samo ocjene, kao da i nisi isao..niko to nece priznat.

  12. #12
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ovako je bilo u moje vrijeme, jedino nije bila državna nego samo matura. mislim da nije više tako
    čini mi se da dobiješ svjedodžbu o završenoj srednjoj školi, bez mature.
    Tako je. Strukovne imaju zavrsni rad koji branis ili tako nesto. I dobijes potvrdu o zavrsenoj skoli i stecenom zvanju.
    Ako zelis na faks moras na drzavnu maturu. Da bi imao uvjete za drzavnu maturu moras imati zavrsenu cetverogodisnju skolu ( gimnaziju ili strukovnu).

  13. #13
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    u familiji smo prosle godine imali clana koji je zelio (i otisao) studirati u Veliku BRitaniju. prijave su isle puno ranije nego kod nas. Nakon prijava dobiveni su odgovori u kojima je bilo tocno napisano koji se rezulatat mora postici na Drzavna matura. cijeli odgovor je bio na engleskom osim pojma drzavna matura. i bilo je napisano za koji predmet koja razina i koliki uspjeh na maturi mora biti.
    Baš dobra tema...

    Mene zanima imaju li u tom slučaju prednost (i ako da, kakvu) oni koji maturiraju kod nas po IB programu?
    Iskustva, anyone?

  14. #14
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ček, završiš gimnaziju, ne želiš na faks, ne pristupiš državnoj maturi, i? dobiš potvrdu da si završio srednjoškolsko obrazovanje? ozbiljno?

  15. #15
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ja nemam pojma. valjda dobijes svjedodžbu s ocjenama, ali ne dobijes nesto kao onaj papir savijeni A3 kao sto smo mi dobili. a on ti treba za bilo sto ozbiljnije

  16. #16
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Državna je matura obvezna za učenike koji završavaju gimnaziju jer tek nakon uspješno završena četiri razreda gimnazije i uspješno položene državne mature učenik dobiva svjedodžbu o završetku srednje škole. Bez položene državne mature smatra se da učenik nije završio srednje obrazovanje.

    Učenik četverogodišnje strukovne, odnosno umjetničke škole završit će srednju školu ili razinu srednjega obrazovanja izradom i obranom završnoga rada u školi te dobiti svjedodžbu o završenoj srednjoj školi, završenoj obrazovnoj razini i zanimanju koje je stekao.

    Sa svjedodžbom o završenoj srednjoj strukovnoj, odnosno umjetničkoj školi učenik ima mogućnost zaposlenja te će sam odlučiti hoće li tražiti zaposlenje ili nastaviti školovanje. Ako učenik, pak, odluči nastaviti obrazovanje na visokoškolskoj razini, u tom slučaju treba polagati ispite državne mature na isti način kao i učenik gimnazije. Učeniku četverogodišnje strukovne, odnosno umjetničke škole, koji položi obvezne ispite državne mature, izdat će se potvrda o položenim ispitima državne mature.

  17. #17
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    eto, hvala čokolada. i meni je bilo čudno, al tako su mi dosta njih tvrdili. svi u dobi od 16 godina, doduše :D

  18. #18
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Gimnazijalac koji ne izađe ili padne i na jesenskom roku, ostaje NKV i mora čekati sljedeću godinu, tj.ljetni rok.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 21.07.2017. at 11:11

  19. #19

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    a kak je ak si sam platiš neki privatni faks tu u HR ili vani?

    jel i oni traže državnu maturu ili ?

  20. #20
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    a kak je ak si sam platiš neki privatni faks tu u HR ili vani?

    jel i oni traže državnu maturu ili ?
    Brzinskim pretrazivanjem ispada da se neka privatna mogu upisati uz testiranje, ali bez mature.
    Ali cini mi se da od druge skolske godine nista bez mature.
    ( meni ne bi palo na pamet platiti djetetu bilo gdje fakultet , a da on nije u stanju proci maturu, barem B razinu. Ali jasno mi je da netko ima dovoljno novaca pa to nije pitanje. Bolje platiti fakultet, nego kupiti diplomu.)

    ----------/
    VELEUČILIŠTE HRVATSKO ZAGORJE KRAPINA ove godine upisuje studente na trogodišnje stručne studije Informatika, Prometna logistika i Operativni menadžment.


    I. UVJETI PRIJAVE I UPISA


    Posebno naglašavamo činjenicu da je sada posljednja prilika upisa za sve koji su završili srednjoškolsko obrazovanje, jer od iduće godine, po sadašnjim saznanjima, upis će vjerojatno biti moguć samo uz završenu državnu maturu.


    Kandidati se mogu prijaviti direktno na web stranici www.vhzk.hr do 28. srpnja 2017.. Prijave za prvi razredbeni rok primat će se i u prostorijama Veleučilišta, Šetalište Hrvatskog narodnog preporoda br. 6, 49 000 Krapina (prvi kat) do 28. srpnja 2017. uz mogućnost najave na broj 091/3800-207, svaki radni dan od 12 do 17 sati.


    Za sve kandidate koji su završili srednju školu prethodnih godine organizirati ćemo razredbeni postupak kojim će se utvrditi rang-lista prema kojoj kandidati ostvaruju pravo upisa na prvu godinu studija. Za te kandidate postoji zaseban dio upisne liste. Svi kandidati koji su završili bilo koju srednju školu u Republici Hrvatskoj mogu u gore navedena vremena doći u prostore VHZK u Krapini i dobiti sve informacije o mogućnostima upisa


    Razredbeni ispit će se održati u srijedu 28. srpnja 2017. u 17.00 sati u prostorima Veleučilišta, Šetalište Hrvatskog narodnog preporoda br.6, Krapina.


    Troškovi razredbenog postupka u iznosu 100,00 kuna uplaćuju se na žiro račun Visoke škole 2360000-1101976782 kod Zagrebačke banke.


    Za kandidate s položenom državnom maturom vrijede isti uvjeti s time što su oni oslobođeni razredbenog postupka. To znači da svi kandidati koji su položili državnu maturu mogu doći i prijaviti se uz predočenje potvrde o položenoj državnoj maturi,
    Posljednje uređivanje od sirius : 21.07.2017. at 15:46

  21. #21
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,414

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    a kak je ak si sam platiš neki privatni faks tu u HR ili vani?

    jel i oni traže državnu maturu ili ?
    jedno privatno veleuciliste (u ZG) - ne treba drzavna matura za upis
    info od prije mjesec dana
    (prijatelj mog sina se upisao)

  22. #22
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Meni se čini, da sva iole suvisla sveučilišta vani traže maturu. A ona jačeg renomea još i minimali prosjek za pojedine predmete + motivacijsko pismo, intervju, razne testove i slično.

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    ide ko danas na probni esej?

  24. #24
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    i opet ista boljka

    pao sistem

  25. #25
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Moj je pisao. Nije spominjao nikakav pad sustava

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Moj je pisao. Nije spominjao nikakav pad sustava
    Ja svojeg nisam ni pitala... uopće sam smetnula s uma da je to danas. Pitat ću ga popodne, ali iskreno - ne znam da li se prijavio...

  27. #27
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Imali su par njih iz razreda probleme
    Napisao je ručno na papiru i prekomenzirali su s profom iz hr

  28. #28
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    I ja sam smetnula al onda sam slučajno uletila j sobu

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Moj kaže da se Loomen srušio, bez detalja. Ima dva seminara do kraja tjedna, pa ga nisam puno ispitivala. On ima instrukcije iz Hj.

  30. #30
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Moj je rekao da je profa rekla nek pošalju na mejl eseje
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 12.05.2020. at 19:23

  31. #31
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,408

    Početno

    Sretno svima!
    Samo hrabro! (posebno roditelji )

  33. #33
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Sretno svima!
    Samo hrabro! (posebno roditelji )
    Baš jutros kažem sinu "Ne boj se...", a dobila sam odgovor "Ne bojim se, ali ne mogu se opustiti..."

    Eto, to je realna situacija. Još nije javio kako je bilo, a ne želim ga zivkati.

  34. #34
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Velim ja svom: Sretno!

    A on će meni : Ne brini

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •